19 юни 2012 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата30.11.2018
Размер380 Kb.
#106464
  1   2   3   4
19 юни 2012 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Кризата продължава да държи фирмите в сивия сектор

Най-сериозна е ситуацията в здравеопазването, туризма и строителството
Румяна Гочева, Катя Димитрова

Българската икономика изсветлява, но бавно и затова страната ни остава на последно място в целия Евросъюз по плащане в пликове, работа без трудов договор и др. Това са част от изводите в актуализирания индекс "Икономика на светло" на Асоциацията на индустриалния капитал. Той се подобрява от 63.97% през 2010 г. на 67.40% година по-късно, като е формиран на база националната статистика и резултатите от анкети сред бизнеса и самите работници.

Подобрение е отчетено във всички браншове, но традиционно най-зле остава ситуацията в секторите здравеопазване, туризъм и строителство. "Сивите практики в медицинските услуги са около 50-60%, а в туризма достигат 70%", обясни доц. Стефан Петранов от асоциацията. Подобна е ситуацията и в строителството, макар там да се наблюдава лек напредък.

"Нарушенията са отговорност и на двете страни. Услугите са толкова сиви, защото ни се струва невъзможно например да поискаме касова бележка от строителя или от частния учител, при когото ходят децата ни", отбеляза експертът доц. Емилия Ченгелова.

Най-добре е положението в сектори като пощенски услуги и машиностроене, където са съсредоточени предимно големи фирми и международни компании, които спазват правилата. "Основният мотив за излизането на светло са зачестилите проверки на инспекцията по труда и данъчните проверки. А причината фирмите да минават към сивия сектор е кризата, защото така те пестят разходи", каза още Ченгелова.

За изсветляването на икономиката сериозна заслуга има и свързването на касовите апарати с данъчните. От НАП отчетоха рекордно увеличение на търговските обороти - с близо 3 млрд. лв. се е увеличила декларираната данъчна основа на облагаемите с ДДС доставки за март в сравнение с февруари 2012 г.


НА СЯНКА

България може да се "похвали" с най-голям сив сектор в ЕС, показва изследване, изготвено от Тax Research UK. Данните показват, че върху 1/3 от облагаемите суми у нас не се плащат данъци. След България по относителен дял на сивата икономика се нареждат Румъния - с дял от 32.6% от брутния вътрешен продукт, и Литва - с 32%. Заради сивата икономика през 2009 г. около 12.7 млрд. евро, или 35.3%, от БВП у нас не са били обложени с данък, пресмятат от Тax Research UK.


Сметки

Разходите за час труд на българските работодатели, в които влизат заплатите на работниците, внасяните данъци и осигуровки, са се увеличили с 6.2% спрямо същия период на миналата година, сочат данните за първото тримесечие от 2012 г. на НСИ. Нарастването е главно заради заплатите, които са се качили със 7.1%, докато данъци, осигуровки, бонуси, обезщетения и др. видове доплащания са се повишили само с 2%. Най-голям скок на разходите за час труд има в услугите, а в строителството има дори свиване спрямо миналата година.




Продават болнични имоти заради дългове

На тезгяха са сложени шест бунгала в Шкорпиловци
ВЕСЕЛИНА АНГЕЛОВА

Разпродават имоти на великотърновската белодробна болница заради солидните дългове, натрупани от бившето й ръководство. В общината е внесено такова предложение от д-р Маргарита Тасева, която наскоро спечели конкурса за управител на здравното заведение.

Тя настоява общинският съвет да разреши продажбата на част от имотите, собственост на лечебницата, за да може с парите да се изплатят заплатите на персонала.

Новата медицинска директорка е предложила да бъдат обявени за продан апартамент от 54 кв. м в квартал „Зона В" в болярския град и гаражна клетка, която се намира на ул. „Цанко Церковски" във Велико Търново, поземлен имот от 7 дка и шест бунгала в село Шкорпиловци, община Долни чифлик, както и част от склад и кухненски блок.

Искането ще бъде разгледано от общинскя съвет на сесията му тази седмица и

ако съветниците разрешат продажбата, предстои имотите да бъдат оценени и обявени на търг.

Парите от продажбата им ще постъпят директно в сметките на общината, която преди три месеца отпусна нисколихвен заем на болницата в размер на 300 000 лв.

За да се намалят максимално месечните разходи, лечебното заведение се премести изцяло в стационара на хълма Света гора, а в сградата на ул. „Христо Караминков" в центъра на града останаха само няколко частни кабинета, отдадени под наем.

След като се оказа, че белодробната болница е задлъжняла с над 1 млн. лв. и е доведена до фалит, в края на м. г. кметът на Велико Търново Даниел Панов (ГЕРБ) разпореди финансова ревизия. Проверката обхвана всички договори и документи на лечебницата за периода от януари 2009 до септември 2011 г. Одиторите констатираха фрапиращи нарушения. Те установиха, че докато болницата е трупала огромни дългове заради недостатъчното финансиране на медицинските дейности, са начислявани допълнителни възнаграждения.

Резултатите от ревизията вече са изпратени в Районната прокуратура във Велико Търново.

Междувременно над 60 души са завели дела заради неизплатени заплати и осигуровки, като голяма част от тях вече са ги спечелили. Най-много пари - над 30 000 лв., има да получава бившият управител д-р Драганчев, който е бил и с най-висока заплата.


Прокурори влизат в „Пирогов"
Прокуратурата започна разследване за присвояване в особено големи размери и безстопанственост по доклада за нарушения в „Пирогов" на здравната министърка Десислава Атанасова. Делото се води срещу неизвестен извършител.

Освен до прокуратурата Атанасова вчера пра-ди доклада си и до Агенцията за държавна финансова инспекция, НАП и инспекцията по труда. „Така ще се установи дали констатациите са верни", заяви тя на представянето на книгата „Лекарите, на които вярваме", издадена от в. „24 часа".

Министърката подчерта, че никога не е имала за цел да злепоставя работещите в „Пирогов". „Напротив - институтът е стандарт за качество в спешната медицина, но съвсем различна е ситуацията с финансовата дисциплина", заяви здравната министърка.

Докладът на инспекторите е от 157 страници и вчера сутринта бе връчен на директора на „Пирогов" проф. Димитър Раденовски. Атанасова добави, че документът не е „предназначен за работещите в института, а за министъра, за да може той да се запознае със състоянието на лечебното заведение".

Атанасова съобщи и че ще има промени в борда на директорите. Защото един от тримата му членове - д-р Чавдар Маринов, който бе шеф на дирекция в МЗ, вече е с прекратени трудови взаимоотношения с ведомството. Вчера стана ясно още, че шефове на големи болници няма да правят „фронт" зад Раденовски, защото Атанасова си е извоювала подкрепата на премиера за промени в „Пирогов".


Бивш депутат вади 10 кг кисти
АНТОАНЕТА МАРЧЕВА

Две ехинококови кисти общо от 10 кг извадиха от черния дроб на 77-годишна жена в частна хирургична болница в Търговище в понеделник. Това съобщи хирургът д-р Добрин Папуров, който извършил операцията заедно с колегата си д-р Стамен Стаменов, бивш депутат от НДСВ.

Предполага се, че голямата киста от кучешката тения, която била 42 см с 8 кгтечност, е на повече от 10 години, дори 20. Втората била към 2 кг.

Жената страдала отдавна, но не се решавала да се оперира. Едва когато огромните образувания започнали да притискат органите и се стигнало до затруднено дишане и бъбречна недостатъчност, тя легнала на операционната маса. Коремът й бил толкова огромен, сякаш носела три бебета под сърцето си.

Пенсионерката получила диагнозата кучешка тения преди 5 години.

Засега животът й е вън от опасност, но лекарите смятат, че следващите няколко дни са критични. Не било изключено в тялото й да има подобни образувания от кучешка тения и по други органи.

Оперираната ще бъде диспансеризирана и лекувана по специална програма чрез здравната каса.


Лечебница намали борчовете си
Ръководството на болницата в Свищов е успяло да стопи с близо половин милион лева натрупаните дългове.

В момента те са за около 1,4 млн. лева А през март т. г. бяха близо 2 млн. лева. Единствено хирургичното отделение все още било губещо.



Оздравителната програма се осъществява с помощта на общината. От началото на годината болницата получи безвъзмездно 100 000 лв. Наскоро взе още толкова, но като нисколихвен заем, който трябва да бъде изплатен до края на годината.


В Девин стягат протести заради болницата
ПЕТЯ ГАЙДАРОВА

„Обречени сме. Ако получиш инфаркт или инсулт в с. Бръщен, до болницата в Смолян са точно 100 км по завоите и може да си умреш", казва кметът на доспатското село Кемил Кочаков. Гняв се надига във всички селища на общините Девин, Борино и Доспат, които се обслужваха от затворената преди година общинска болница в Девин. Сега на 30 хиляди души се налага да пътуват чак до Смолян, Пловдив или Гоце Делчев. Пътищата обаче не са като в полето. Тук 40 км през зимата се вземат за два часа. .Десетки хора на ден се оплакват от затворената болница. Успявам засега да ги убедя, че държавата ще помогне. Едва удържаме хората да не излязат на улицата, но не можем да го правим до безкрай. Ако този протест се случи, ще е масов, а ние ще сме длъжни да застанем до хората", казва и кметът на Девин Цветалин Пенков.В града са единодушни, че дотук се е стигнало заради дългогодишното лошо управление на общинското здравно заведение. За 20 юни вече е насрочен митинг в Девин и Левицата. „Задълженията от близо 2 млн. лева се трупат над 10 години", казва кметът Пенков. През 2009 г. Пловдивският апелативен съд запорира сметките на здравното заведение заради 400 хил. лв. дълг към ЕТ „Анри -64" на бившия председател на Българския лекарски съюз д-р Андрей Кехайов. Одитът година по-късно показва, че болницата е била източвана. Така се стигна до 3 юли 2011 г., когато заведението затвори врати. „Преките причини са дълговете и това, че напусна голяма част от лекарския екип", обяснява кметът Пенков. За фалита спомогнало и орязването на клиничните пътеки от здравната каса. Институцията забавила също и малкото плащания и здравното заведение издъхнало. За капак персоналът от 115 души води дела за неполучени заплати за 7 месеца. В момента работи Медицинският център към болницата, а общината опитва да възстанови дейността поне на рентгена и лабораторията. „Трудно е, тъй като има съдебни искове за неизплатени заплати", тревожи се градоначалникът. Междувременно одитът, назначен от общината, показва, че има много нарушения. Образувано е досъ-дебно производство за умишлена безстопанственост срещу бившия изпълнителен директор Чавдар Маринов, раздавал бонуси, докато болницата трупала дългове. Прокуратурата обаче прекратява разследването с мотива, че заплатите са били много ниски. Със затварянето на болницата преди изборите в Девин започнаха бунтове и се заизреждаха политици от всички цветове да обещават, че ще я отворят. Откакто стана кмет, Пенков се срещна с премиера Бойко Борисов, с финансовия министър Симеон Дянков и МВР шефа Цветан Цветанов, за да търси финансова помощ. Общината има дългове за 8,5 млн. лв., а от тях близо 2 млн. са на болницата. До този момент молбите на Пенков удрят на камък. Страстите в последните дни се нажежиха дотам, че на общоградска среща се чуха призиви за референдум срещу кмета и протести с блокади на пътища, ако до 15 дни няма ясна оздравителна програма за здравното заведение, която местният Общински съвет да приеме. На среща, организирана от местната структура на ГЕРБ, бе шефката на здравната комисия в НС д-р Даниела Дариткова. Тя заяви, че от страна на държавата е направено каквото може, но Общинският съвет трябва да изработи дългосрочна оздравителна програма - предишната била отхвърлена от икономическото министерство през декември м.г. А дългосрочната програма е условието, което е поставил вицепремиерът Симеон Дянков, за да може държавата да мисли вариант да помогне за болницата финансово.


Старт на модерни терапии от „Св. Екатерина"
Всички нови методи не лечение в инвазивната кардиология през последните години тръгват от „Св. Екатерина", която е и школа за кадрите от тази важна специалност. Това съобщиха от столичната университетска болница. Модерните клапи, които се използват в лечебното заведение, се смятат за революция в инвазивната кардиология. Те се поставят при стеснение на аортна клапа, което възниква заради възрастови промени, а от догодина ще се имплантират и при недостатъчност на митралната клапа (най-че- сто при исхемична болест на сърцето). „От тази година благодарение на усилията на ръководството на „Св. Екатерина" здравната каса ще плати за 7 модерни клапни протези, поставяни чрез инвазивни методики. Надяваме се от догодина да са повече, тъй като годишната нужда е за около 50 пациенти", казаха още лекари. Клапите се поставят без операция и разрязване на гръдния кош. Алтернатива е много малкият разрез от 3-4 см, ако вените на краката и ръцете не позволяват да се приложи първият начин.


Домашните ремонти пълнят „Пирогов"
Доц. Румен КАСТЕЛОВ, Началник на секцията по травматология в столичния институт „Пирогов"

„Пирогов" се напълни със столичани, започнали да правят ремонт у дома, но пострадали от бормашината или ъглошлайфа. Пристигат поне по 1 -2-ма дневно, повече са и пациентите, паднали от дървета, докато са брали череши, подхлъзналите се край басейна или счупилите крак при изкачване по еко-пътеки, изброи вчера пред „Труд" доц. Румен Кастелов. Специалистът е началник на секцията по травматология в института за спешна помощ в София. По традиция през юни и юли нарастват „жертвите" на домашните ремонти, защото тогава българинът се отдава на поправките вкъщи. „Само че ако не си професионалист, боравенето с режещите инструменти може да те отведе в болница", заяви доц. Кастелов. Точно на такава тенденция стават свидетели той и колегите му в последните дни. „Не е добра идея индивид, който изкарва хляба си на бюро, а работата му не е свързана с механични инструменти, да вземе в ръце ъглошлайфа или бормашината", съветва доцентът от „Пирогов". В травматологичния кабинет всеки ден постъпват пациенти, които са решили да срежат желязо на балкона или да променят мебелите. Вследствие на което се оказва, че са си отрязали ръката например. „Много хора, тръгнали на поход в планината в хубавото време, подценяват падналите хлъзгави клони, дупките, мократа трева и камъните, а те често водят до спъване и падания. Така се причиняват увреждания на глезените и китките", каза още доц. Кастелов. И добави: „Счупванията в тези области са предизвикани от сравнително лека травма, но за съжаление в повечето случаи налагат хирургично лечение." Срастването на счупените кости настъпва за период от около 2-3 месеца. Проблем обаче е пълното възстановяване на двигателната функция на тези части на тялото. А това се случва за половин до една година. В „Пирогов" в момента лежат потрошени пациенти, които в хубавото време са се качили на колелото или мотора. „Най-сериозният травматизъм е свързан именно с тях! Освен нараняванията, които могат да настъпят при падането, ако шофьорите не пазят мотоциклетистите или колоездачите, може да се стигне и до смърт, отсече доц. Кастелов. Ако моторът например се кара на границата на неразумния риск, в повечето случаи медицината не може да се справи с последиците. Защото получените травми са свързани с тежки счупвания на бедрото, на таза, гръбначния стълб, с контузия на белия дроб и др. Естествено, през лятото хората обичат да плуват. „Това е безопасен спорт, но не и пребиваването покрай басейна. Мокрите повърхности често стават причина за подхлъзване и почиващите стигат до болница", каза още доцентът. Скоковете във вода -в река или язовир, които се оказват с малка дълбочина, също могат да доведат до хоспитализация. Дори до счупване на крайниците и шийните прешлени, включително парализа на цялото тяло или смърт. Високите температури подмамват масово мъжете на площадката пред блока, където заедно с децата си обичат да се разтоварват с футбол. „Те обаче забравят, че след 35 години здравината на сухожилията им не е като при младите. И тичайки след топката получават неочаквани травми вследствие на скъсване на мускули или сухожилия", обясни доц. Румен Кастелов. Според практиката му най-често в пациенти се превръщат футболисти и тенисисти, които са се радвали на добра форма в миналото. В настоящето обаче техните тъкани не са здрави и се късат (например сухожилия на бедрото, на мишниците и др.). „Увеличи се броят и на пациентите ни, дошли със счупвания след бране на плодове", съобщи доц. Кастелов. И продължи: „Често до травмите стигат най-вече възрастни хора, защото освен слаби кости, те имат и по-слабо зрение и рефлекси и намалена сила." По тази причина падането от стълба или клон става лесно. В повечето случаи лечението пак е хирургично.


Лазер топи мазнините
Лазер може да ви спаси от натрупаните тлъстини около корема, талията, бедрата и ханша. Става дума за модерен нехирургичен метод, съобщи пред „Труд" д-р Митко Ригов, специалист по хранене и диететика от столичната Александровска болница и консултант в медицинския център „Нимимед". Върху желаните места по тялото се въздейства с нискостепенен лазер. Процедурата е безболезнена, а дава бързи и трайни резултати. Какъвточно е механизмът на действие? „Лазерът стимулира и повишава пропускливост-та на мастната клетка, но в същото време атакува мембраната й. Така клетката губи своята кръгла форма и се разрушава", обясни д-р Ригов. Втечнените под действие на енергията на лазера мазнини по-лесно преминават в лимфната система и след това се насочват за метаболизиране от организма, който ги ползва за своите енергийни нужди. Апаратът, с който работи д-р Ригов, разполага също със специални приспособления, които подобряват лимфодренажа и отвеждат мазнините от проблемните области. Апликаторите с лазерни диоди (виж снимките по-горе) могат да се поставят на корема, талията, гърба, ханша, шията, брадата, горните и долните крайници, дори на млечните жлези. Не може да се каже точно колко процедури ще доведат до желания ефект, защото това е силно индивидуално. Но все пак средно се препоръчват по 8-10 процедури през 2-4 дни, заяви д-р Митко Ригов. Вталяване по този начин не се извършва само при подрастващи, бременни,по време на месечния цикъл, при пациенти с имплантиран пейсмейкър или с множествена склероза. Преди да се пристъпи към лазера, след като се направят необходимите изследвания и измервания, първоначално на човека може да се възложи определен хранителен и двигателен режим. Апаратът може да се използва както при хора с тегло примерно 130 кг, така и при тези, които искат да се отърват само от 4-5 кг тлъстини в проблемните области, добави д-р Ригов. А негови пациенти могат да бъдат представители и на двата пола.


Донев заплашвал Иван Костов
Скандалният собственик на „Софарма” Огнян Донев е заплашвал лидера на ДСБ Иван Костов да не закача олигарсите.

Това заяви самият Костов на пресконференция вчера. Сцената се разиграла през април по време на срещата на ДСБ с ръководството на КРИБ, чийто шеф е Донев. По време на разговора българският съсобственик на пресгрупата, издаваща „Труд” и „24 часа”, размахал пръст на Костов и го предупредил да преустанови битката срещу злоупотребите с монополно положение.

Горе-долу по същото време беше сформирана и анкетната комисия за лекарствата в парламента, като ДСБ я подкрепиха с искането тя да начертае пакет от мерки за изцяло нова лекарствена политика. Звеното беше създадено след разследване на TV7, че фирмата на Донев „Софарма” продава у нас лекарства на цени в пъти по-големи от тези, на които ги пласира в чужбина.

Костов обяви за заплахата, отправена му от Донев, в отговор на въпрос за стенограмата от разговора на Любомир Павлов, публикувана във в. „Преса”. При въпросния разговор аверът на Донев – Павлов, обяснява, че е „отрязал главата на Костов”. Вчера лидерът на ДСБ обобщи: „При срещата с КРИБ организацията и най-вече Огнян Донев грубо и агресивно поискаха от нас да преустановим определена политическа линия, която сме започнали в тежка битка срещу злоупотребите с господстващо положение. Поискаха го агресивно, настъпателно, заплашвайки. В момента се вижда, че заплахите са изпълнени”.




Хайки по болниците до края на годината
Прокурори влизат в „Пирогов”

Сменят представителите на министерството в борда на директорите
МАРИАНА ТОДОРОВА

Прокуратурата погна „Пирогов”, след като получи доклада с проверките в спешната болница, съобщи вчера обвинител №1 Борис Велчев. Повдигнато е обвинение срещу неизвестен извършител за присвояването на пари в особено големи размери и за безстопанственост, която ощетява сериозно държавата.

По-рано вчера здравният министър Десислава Атанасова съобщи, че освен на прокуратурата одитът ще бъде изпратен и на НАП и инспекцията по труда, както и на самия директор на „Пирогов” проф. Димитър Раденовски. Той е получил и препоръки за отстраняване на всички пропуски и нередности в рамките на законовия едномесечен срок. До края на седмицата Атанасова ще смени и представителите на министерството в борда на директорите на спешната болница.

„Тези проверки не са планови, но не са и първосигнални. Такива ще има през цялата година във всички лечебни заведения”, предупреди здравният министър. От НЗОК уточниха, че към момента е приключил обстойният преглед на дейността и документацията в 9 лечебни заведения. Освен института по спешна медицина „Пирогов” е проверена и Педиатричната болница в столицата, както и 6 лечебници в областите Видин, Монтана и Враца.

Целта на изненадващите ревизии е да се установи защо болниците влизат в преразход

на средства и дали пациентите се лекуват според установените стандарти. Специалистите в касата проверяват лежащите към момента пациенти и свързаната с тях медицинска документация. Експертите на здравното министерство пък правят пълен одит на обществените поръчки за лекарства и други консумативи, на трудовите договори на медицинските работници и на изразходваните средства за ремонт на клиниките.

В различните болници са установени нарушения, свързани с непопълнена документация в деня на хоспитализацията на пациента, с липсата на индикации за прием по съответната клинична пътека и др. Болниците във Видин, Монтана и Враца са отнесли предписания за по-стриктно попълване на документите, а от НЗОК са им отрязали парите по сгрешените клинични пътеки.


Лекарите от Бърза помощ благодарни за заплатите
Лекари от Бърза помощ във Варна благодариха на министър Атанасова за смелостта й да види проблемите в спешната помощ, да анализира причините за тях и да предприеме незабавни мерки за решаването им. „За първи път от четири години ние бяхме чути и разбрани. Министерство на здравеопазването се погрижи за нас”, каза вчера д-р Десислава Кателиева. Проблемите на спешната помощ са два - влошаващо се качество на оказваната помощ и кадровият дефицит. Първото се дължи на хаоса при приемане и обслужване на адресите, недоразвитата мрежа от неотложни кабинети и лисата на мобилна неотложна помощ. Кадровият дефицит пък е вследствие на ниското заплащане, растящата агресия спрямо екипите на Бърза помощ и липсата на възможности за професионално развитие на работещите в системата.


Ценоразписът според възможностите на пациента




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница