1,,Опълченците на Шипка”



Дата06.02.2018
Размер32.65 Kb.
#55419

1 ,,Опълченците на Шипка”


Повод за написването на произведението:

Разочарован от разколебаването на възрожденските идеали след Освобождението, поетът поема отговорната задача да върне на сънародниците си вярата във величието на българския дух. Създавайки произведението писателят иска да покаже на враговете, че не са ни подарили свободата, а сме си я извоювали с много жертви.

2. ,,Заточеници”


Повод за написването на произведението:

Въпросната творба е написана в края на 1901. Произведението е поетически отлик на конкретно политически събитие, което има широк публичен отзвук не само у нас, но и в цяла Европа. За да привлекат общественото внимание към съдбата на поробеното население,български младежи от гимназията в град Солун се решават на крайни действия-предприемат серия от самоубийствени атентати.Тяхната саможертва разтърсва съвестта на хората от цял свят, но не постига очаквания реален политически ефект. Авторът пише, защото е впечатлен от жертвения порив на солунските атентатори и вижда в тяхното лице пример за достойни патриоти,готови да се посветят докрай на родолюбивата кауза.

3. ,,Българският език”


Повод за написването на произведението:

Творбата е включена в стихосбирката ,,Поля и гори”. Още първото произведение от книгата -,,Отечество любезно, как хубаво си ти!” , подсказва основната и насоченост – възхищение и ревностна защита на всичко родно. Самият автор споделя, че по това време е бил ,,упоен от красотите на България”. От Освобождението са изминали само пет години,но вече се чуват обвинения към българите, че били получили даром свободата си, че речта им е груба и негодна за творене на литература.За създаването на творбата авторът уточнява , че е написана в отговор на ,,единодушните почти твърдения за грубост и немузикалност на нашия език”, давани от чужденци, но и от ,,самите българи”.Основният стимул за написването на въпросната творба е нараненото национално достойнство.

4. „Една българка”


Повод за написването на произведението:

Поводът за създаването му е действително събитие. През 1899 г. авторът предприема пътуване до Черепишкия манастир. Целта му е да види мястото на Ботевата смърт. В едно ханче по пътя научава историята на баба Илийца. С риск за живота си тя укрива един от Ботевите четници. Случката силно впечатлява писателя и той я пресъздава в разказ.

5. „На прощаване в 1868”


Повод за написването на произведението:

Произведението е написано в Румъния. То отразява конкретен момент от личната биография на своя автор. Годината, отбелязана в самото заглавие на творбата, е важна за живота на българската емиграция в Румъния точно тогава националноосвободителното ни движение изживява изключителен подем. През лятото на 1868 г. Четата на Хаджи Димитър и Стефан Караджа преминава в България и влиза в открит бой за освобождение на поробената родина. Започва подготовка и на чета начело с Жельо войвода, която също е трябвало да премине Дунава и да се включи в бойните действия. Авторът, който по това време става секретар на Жельо войвода, се подготвя заедно с четата за предстоящото събитие. Планът обаче се осуетява поради липса на средства за въоръжаване на четата, а и заради ареста на самия Жельо войвода. Стихотворението е писано тъкмо в момента на подготовка и очакване.

6. „По жицата”


Повод за написването на произведението:

За повода за написването му споделя самия автор: случайно прочел във вестниците за случката от Казанлъшкия край, където се появила бяла лястовичка. Вестта за нея бързо се разнесла наоколо и хора от близките села тръгнали да я търсят. Вярвали, че който болен я види, ще оздравее. Местното предание, за което със ситни букви съобщавала пресата, направило силно впечатление на писателя и той си помислил, че от него може да се създаде хубав разказ .

7. „До Чикаго и назад”


Повод за написването на произведението:

Повод за написването на пътеписа са приятелите на автора, които го подтикват да оформи своите впечатления на „леки“, „хвърчащи бележки“ т.е. едно увлекателно за онова време четиво, провокиращо към размисли. Пътеписът е създаден през 1893 г. след пътуването на автора до Новия Свят, с цел да посети Световното изложение в Чикаго, посветено на 400-ната годишнина от стъпването на Христофор Колумб на американския бряг.

8. „Немили-недраги”


Повод за написването на произведението:

По време на написване на творбата авторът е на 33 години – възраст за равносметка. Преживял е бурните революционни години, Руско – турската война, Освобождението на България. Свидетел е на героичните подвизи на хиляди знайни и незнайни борци, отдали живота си на родината. Заедно с това е съвременник на новата епоха, чийто дух няма нищо общо с величавата борбеност на революционните години. Той вижда, че българите са забравили своите борци за свобода и иска да им припомни героичните предосвобожденски времена – времена на идели и саможертва, на нравствена чистота и висок морал.
Каталог: 2013
2013 -> Временно класиране „В”-1” рг мъже – Югоизточна България
2013 -> Конкурс за заемане на академичната длъжност „Доцент в професионално направление Растителна защита; научна специалност Растителна защита
2013 -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
2013 -> 1. Нужда от антитерористични мерки Тероризъм и световната икономика
2013 -> Тест за проверка на математическите знания и умения на учениците в началото на четвърти клас
2013 -> Днес университетът е мястото, в което паметта се предава
2013 -> Отчет за научноизследователската, учебната и финансовата дейност на националния природонаучен музей при бан през 2013 г
2013 -> Програма за развитие на туризма в община елхово за 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница