20 октомври – световен ден за борба с йоддефицитните заболявания



Дата24.07.2016
Размер75.11 Kb.
#3723
20 ОКТОМВРИ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ЙОДДЕФИЦИТНИТЕ ЗАБОЛЯВАНИЯ
Пълноценното развитие и растежът на човешкия организъм изискват да се приема ежедневно определено количество йод.

Йодът е микроелемент от жизнена важност за човека. Той е основна съставна част на хормоните на щитовидната жлеза, които регулират обмяната на веществата и функциите на всички органи. Тяхната роля е решаваща за развитието и растежа на децата. Най-чувствителна на въздействието им в детската възраст е централната нервна система.

Дневните нужди от йод възлизат на 150 мкрг /микрограма/ за възрастните, 200 мкрг за бременните и кърмещи жени и 100-120 мкрг за децата до 12г. възраст.

Дневният прием на йод под 100 мкрг води до сериозни нарушения в организма, известни като йоддефицитни заболявания.



Към тях се отнасят:

  • Ендемичната гуша и усложненията и;

  • Хипотиреоидозата /намалена функция на щитовидната жлеза/;

  • Изоставане в нервно-психическото развитие, проявяващо се с различна по степен умствена изостаналост, от които най-тежката е кретенизмът;

  • Нисък ръст и изоставане във физическото развитие и половото съзряване;

  • Двигателни, говорни или слухови дефекти;

  • Разстройства в репродукцията – аборти, мъртвораждаемост, стерилитет и др.

Основен източник на йод е храната. С най-голямо съдържание на йод са рибата, морските продукти, орехите, млечните произведения, зеленчуците и плодовете.

За кърмачетата основен източник на йод е майчината кърма и кравето мляко, плодовите и зеленчуковите сокове.

Консумацията на животински и растителни продукти от райони, чиито почви и води са бедни на йод /планински, полупланински или такива с ерозия на почвата/ води до заболявания, които имат ендемичен характер. Това изисква допълнителен прием на йод.

Универсално средство за профилактика на йоддефицитните заболявания e използването на йодирана сол в семейството, в заведенията за обществено хранене и производствата на хранителни продукти. Йодираната сол е най-подходяща за допълнителен прием на йод, защото е общодостъпен и евтин продукт.

Физиологичният дневен прием на готварска сол е 5гр.. Приемът на по-голямо количество е вредно за здравето, особено за възрастни, хронично болни и деца.

Важно е да се знае, че:



  • Само ежедневната употреба на йодирана сол предпазва човешкия организъм от заболявания, свързани с йодния дефицит;

  • Йодираната сол трябва да се съхранява в сухи, добре затворени съдове;

  • Йодираната сол се прибавя към ястията след снемане от огъня, тъй като високата температура води до разпадане на йода;

  • Ежедневна употреба на йодирана сол премахва необходимостта от използване на скъпо струващи добавки и лекарства, съдържащи йод.

20 ОКТОМВРИ – СВЕТОВЕН ДЕН ЗА БОРБА С ОСТЕОПОРОЗАТА
ОБИЧАЙТЕ КОСТИТЕ СИ
УПРАЖНЕНИЯ: ФАКТИ

При всяка възраст съществува пряка връзка между физическата активност и здравето на костите.

За да се изградят и поддържат здрави кости и да се предотврати отслабването на мускулите, ние трябва постоянно да се движим. Казано просто, движете костите си, за да не ги загубите!
УПРАЖНЕНИЯТА ОКАЗВАТ ЕФЕКТ ВЪРХУ КОСТИТЕ

Активният начин на живот се отразява благоприятно върху здравината на костите и мускулите независимо от възрастта.

Обездвижването на скелета (например при продължителен престой на легло поради травми на крайниците или гръбнака) води до костна загуба, отслабване на мускулатурата и повишен риск от фрактури в рамките само на няколко седмици.

Упражненията през детството и юношеството спомагат за развитието на здрави кости и следователно допринасят за намаляване на риска от фрактури през по-късните етапи от живота.

Някои изследвания потвърждават положителната връзка между високата физическа активност през по-голяма част от живота и запазването на костната минерална плътност (КМП), както и пониженият риск от бедрени фрактури, фрактури на горната част на ръката и на прешлените в старческа възраст.

Изследвания, сравняващи индивиди, които се упражняват в групи и такива, които не се упражняват, са показали значително по-висока КМП при тези, които се упражняват редовно. Изключения са наблюдавани при високо интензивни дейности без преодоляване на теглото като плуване или атлети с аменорея, които имат подобна или по-ниска КМП от тази на контролите.

Извършването на физически упражнения от хора под 40 г. се свързва с по-нисък риск от падания в старостта.
ПРЕДУПРЕЖДЕНИЯ ПРИ УПРАЖНЕНИЯ НА ВЪЗРАСТНИ ХОРА ИЛИ ХОРА С ОСТЕОПОРОЗА

При наличие на остеопороза, спортове с потенциална възможност за тежки наранявания като пързаляне с кънки, ски спускане и планинско колоездене, трябва да се упражняват внимателно

Хората в риск от фрактури е необходимо да се консултират със здравен специалист при съставянето на спортната си програма. Препоръчително е упражняването под наблюдение и насочена спортна програма.

Хората в риск от остеопорозни фрактури трябва да избягват дълбоки извивки на гръбнака и упражнения, включващи навеждане на гърба напред , особено при носене на предмети, тъй като тези движения увеличават риска от гръбначни компресионни фрактури.

Широко препоръчвани са спортните програми, които включват укрепване на мускулите, подобряване на баланса и упражнения за координация.

Упражненията при възрастни хора с чупливи кости и лош баланс трябва да се наблюдават от физиотерапевт и да се поддържат от тренировки за подобряване на силата и баланса.


КАЛЦИЙ И ПРОТЕИН:ФАКТИ

Богатата на калций и протеин диета, комбинирана с витамин D, е съществена за подобряване на здравето на костите и мускулите във всяка възраст. Заедно с физическата активност, тези нутриенти са важни опорни точки на превенцията на остеопорозата.


КАЛЦИЙ

Калцият изпълнява различни функции в тялото и е необходим за свиването на мускулите и като изграждащ елемент на костта.

Скелетът съдържа 99% от калциевите запаси на тялото ни. Вграденият в костите калций действа като резервоар за поддържането на нивата на калция в кръвта.

Хората с по-високи нива на витамин D могат да абсорбират повече калций.

Богатата на калций диета е особено важна за изграждане на костите по време на периода на най-бърз костен растеж – през детството и юношеството.

При зрелия човек, когато костната плътност намалява, богатата на калций диета ни помага да поддържаме плътността на костите.

В комбинация с адекватни нива на витамин D, нива на калция от около 800 mg дневно (които се достатъчни за повечето здрави възрастни) могат да се достигнат чрез здравословна диета, която включва ежедневен прием на богати на калций храни.

Богатите на калций храни включват всички млечни продукти (прясно и кисело мляко, сирене), риба и ядки.

Хранителните източници на калций като цяло се предпочитат пред добавките по няколко причини:

1. богатите на калций храни, каквито са млечните продукти и ядките съдържат допълнителни нутриенти, ценни за здравето на костите и мускулите, по-специално висококачествен протеин.

2. калциевите добавки във високи дози (1000 mg и повече) могат да не са благориятни за хората със сърдечно-съдовите заболявания.

3. калциевите таблетки могат да намалят фосфатната абсорбция в червата. Това е от значение при възрастните хора, където дефицит на фосфати е установен при около 10 до 15% от жените над 60 годишна възраст. Обратно, млечните продукти доставят едновременно калций и фосфат.

Фокусът в превенцията на фрактурите се премества към допълнително добавяне на витамин D в комбинация с богата на калций диета.
ПРОТЕИН

Протеинът е градивният елемент за здравите кости и мускули. Ниският прием на протеин е разрушителен за развитието на костта при младежите, както и за поддържането на костната маса в по-късните етапи на живота. Някои факти:

• Възрастните хора с намален прием на протеин са по-податливи на мускулна слабост, саркопения (възрастово-обусловено намаление на мускулната маса и функция) и чупливост.

• Както растителните, така и животинските източници на протеин подобряват здравината на костите и мускулите и допринасят за превенция на остеопорозата.

• Богатите на протеин храни включват месо, риба и птици, млечни продукти, ядки, яйца, тофу, боб и леща.
IOM* ПРЕПОРЪЧВАНИ КОЛИЧЕСТВА ЗА ПРИЕМ НА КАЛЦИЙ С ДИЕТАТА


Възрастова група




Калций
Оценено средно количество (mg/ден) Препоръчителна дневна дажба (mg/ден)


Препоръчителна дневна дажба (mg/ден)




Бебета** 0 до 12 месеца-

Деца 1-3 години 500

4-8 години 800

9-18 години 1,100

Възрастни 19-50 години 800

51-70 години мъже 800

51-70 години жени 1,000

>70 години 1,000

14-18 години, бременни/кърмещи

19-50 години, бременни, кърмещи



500


800

1.100


800

800


1.000

1.000


1.100

800


700


1.000

1.300


1.000

1.000


1.200

1.200


1.300

1.000





* Институт по медицина към Националните академии на САЩ

**За бебета, адекватният прием е 200 mg/ден от 0 до 6 месечна възраст и 260 mg/ден за 6 до 12 месечна възраст.
ВИТАМИН D: ФАКТИ

Достатъчните количества витамин D са съществено изискване за наличието на здрави кости, силни мускули, както и за превенция на паданията и фрактурите. Витамин D увеличава ползите от придържането към физическа активност и диета, богата на калций и протеин.


ИЗТОЧНИЦИ НА ВИТАМИН D

Основният фактор за синтезирането на витамин D е слънчевата светлина (ултравиолетовото облъчване). Той се образува в кожата при излагането й на слънце.

Способността на кожата да произвежда витамин D намалява с възрастта.

Излагането на ултравиолетови лъчи, необходимо за производството на 800 IU витамин D варира според типа на кожата и сезона. За 8% от повърхността на кожата (лице и ръце), времето на излагане на слънце през обедните часове варира от 30 минути до 1 час през лятото и до около 20 часа през зимата.

В някои страни се прилага обогатяване на маргарините, млякото и други храни с витамин D.
ДЕФИЦИТЪТ НА ВИТАМИН D Е ШИРОКО РАЗПРОСТРАНЕН

Оценено е, че при 50 до 70 процента от европейското и 30 до 50 процента от американското възрастно население е налице дефицит на витамин D.

Сериозният дефицит на витамин D (при нива под 25 nmol/l: < 10 ng/ml) може да доведе до рахит при децата и остеомалация при възрастните.

IOF препоръчва хората в риск от остеопороза и като цяло всички на възраст над 60 г. да приемат добавки с витамин D в дози от 800 – 1000 IU дневно.


ХОРА С ВИСОК РИСК ОТ ДЕФИЦИТ НА ВИТАМИН D

  • възрастните като цяло (особено тези, които живеят в старчески домове или други институции)

  • хора, живеещи на голяма надморска височина с минимално излагане на слънчева светлина

  • хора със затлъстяване

  • хора със заболявания, които намаляват усвояването на витамин D в червата (т.н. възпалителни стомашни заболявания)

  • хора с тъмен цвят на кожата

  • хора, които по медицински и културни причини не могат да излагат кожата си на слънце

Материалите за Световния ден за борба с остеопорозата - 20 октомври 2011г., се разпространяват на български език със съдействието на Асоциация „Жени без остеопороза”, член на IOF



ИЗДАВА: Дирекция ПБПЗ

РЗИ ГР. БУРГАС


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница