2007 – 2013 Ръководител на екипа



страница1/5
Дата02.10.2017
Размер0.56 Mb.
#31454
  1   2   3   4   5




гр. Варна 9014, ул. “Македония” 86


ПРЕДВАРИТЕЛНА ОЦЕНКА НА ПЛАНА ЗА РЕГИОНАЛНО РАЗВИТИЕ НА СЕВЕРОИЗТОЧЕН РАЙОН ЗА ПЛАНИРАНЕ

(2007 – 2013)


Ръководител на екипа:

/проф. д-р инж. Ангел Мирчев, д.ик.н/
Варна, 2005

СЪДЪРЖАНИЕ

Списък на авторския колектив …………………………….3
Списък на използваните съкращения ……………………..3
Въведение …………………………………………………………...4
Общ анализ на състоянието …………………………………7
Екологична оценка за въздействието

на плана върху околната среда …………………………….19
Вътрешна и външна съгласуваност на плана за развитие …………………………………………………………….28
Оценка на реалистичността на целите и индикаторите за измерване на резултатите …………32
Оценка на очакваното социално-икономическо въздействия на плана и

на определените финансови

ресурси за изпълнението му …………………………………..33
Оценка на предложените

механизми за изпълнение ……………………………………….34
Заключение и препоръки ……………………………………….35

СПИСЪК НА АВТОРСКИЯ КОЛЕКТИВ

Предварителната оценка на плана за развитие на Североизточен район за планиране (2007-2013) е изпълнена от авторски колектив в състав:


Ръководител на екипа: проф. д-р инж. Ангел Мирчев, д.ик.н.
Експерт социално-икономическо въздействие: инж. Мехмед Джафер

Експерт информационни технологии и иновации : Кремена Мирчева Луч



Екологичната оценка е изготвена от:

експерт д-р инж.хим. Анна Костадинова Симеонова – катедра “ЕООС” ФМНЕ при

ТУ - гр. Варна

експерт проф. инж.хим. Иван Н.Русев, доктор по биохимия, доктор на техническите науки


Експерт регионална политика: арх.Стефан Герасимов

СПИСЪК НА ИЗПОЛЗВАНИТЕ СЪКРАЩЕНИЯ



АМСП - Агенция за малки и средни предприятия

БВП - Брутен вътрешен продукт

ДФЗ - Държавен Фонд Земеделие

ЕСЕвропейски съюз

ЕФРР – Европейски фонд за регионално развитие

ЗООС – Закон за опазване на околната среда

ЗРР – Закон за регионалното развитие

МРРБ – Министерство на регионалното развитие и благоустройството

МОСВ – Министерство на Околната среда и Водите

МСП - Малки и средни предприятия

НАСЕМ - Национална Автоматизирана Система за Екологичен Мониторинг

НИРД – Научно изследователска и рaзвойна дейност

НПОНеправителствени организации

НСИ – Национален статистически институт

НСРР – Национална стратегия за регионално развитие (2005-2015)

ООС – Опазване на околната среда

ПДК - Пределно допустима концентрация

РИОСВ – Регионална инспекция за околна среда и води

ПРР - План за регионално развитие

РЦВ – Район за целенасочено въздействие

САПАРД – Специална програма за присъединяване в областта на земеделието и селските райони

СИРП – Североизточен район за планиране

ФПЧФинни прахови частици

SWOT – Анализ на силните и слабите страни, възможностите и заплахите

ВЪВЕДЕНИЕ

Целта на настоящия документ е да представи извършената предварителна оценка на План за регионално развитие на Североизточния район за планиране за периода 2007-2013г., с който се определя политиката за постигане на високи и устойчиви темпове на социално-икономическо развитие в района за посочения период, в съответствие с целите и приоритетите на политиката за социално-икономическо сближаване на Европейския съюз, Националната политика за регионално развитие, респективно Националната стратегия за регионално развитие и целите и приоритетите, заложени в Областните стратегии за развитие на шестте области.

Предварителната оценка на плана е насочена към подобряване на качеството му чрез анализ и препоръки от независими експерти. С нея се цели постигането на реалистичност и обоснованост на плана, в който предвидените цели, приоритети и мерки следва да допринесат за динамичното, устойчиво и балансирано развитие на Североизточния район, базирайки се на специфичните конкурентни предимства на района. Оценката изследва взаимовръзките между плана за развитие на Североизточния район за планиране и Националната стратегия за регионално развитие, както и секторните стратегии в областта на икономическото развитие, иновациите и инвестициите, човешките ресурси, транспорта, градската и околна среда. Планираните действия трябва да съответстват в максимална степен на мерките, които са заложени в политиките на ЕС и в регламентите на Структурните фондове и на Кохезионния фонд за новия програмен период 2007-2013г. Те следва да осигурят постигането на синергиен ефект при интегрираното им прилагане в развитието на иновационния, инфраструктурния, човешкия и природно културния потенциал на района.

Предварителната оценка на Плана за развитие на Североизточния район за планиране се извършва в съответствие с чл. 33 от Закона за регионалното развитие и в съответствие с Регламент 1260/1999 на ЕС. При разработването на документа са използвани “Методически указания за разработване на Регионалните планове за развитие”, одобрени от Министъра на регионалното развитие и благоустройството със Заповед № РД-02-14-12/11.01.2005 г.

В предварителната оценка на плановия документ са отразени мненията на експертите от ЕТ “Си Ем Ри Консултинг-Ангел Мирчев” (CMP Consulting), в съответствие с предоставеното от Възложителя “Техническо задание”.

Методологията на предварителната оценка на плана за развитие на Североизточния район за планиране (2007-2013) се базира на “Ръководството за предварителна оценка на програмни документи по структурните фондове на ЕС”1. Процесът на оценяване включва следните компоненти:



Анализ на натрупания опит. В България няма натрупан опит в прилагане на планове за регионално развитие. При подготовката на настоящия анализ е използван опитът при оценяването на Националния план за икономическо развитие (2000-2006), извършен от консорциума “ЕКОДЕС”, който съдържа “добри практики” в оценяването на програмни документи в страни-членки на ЕС.

Социално-икономически аспект на планираните интервенции. Екипът на “СМР Consulting” извърши преглед на социално-икономическия анализ в плана за развитие на СИРП, за да се оцени обосноваността и съответствието на предложените цели, приоритети и мерки в стратегическата част на плана.

Преглед на анализа на силните и слабите страни, на възможностите и заплахите. Предложеният SWOT анализ в плана за развитие беше оценен по отношение съответствието със стандартната методология за изготвянето му и за степента му на обвързаност със социално-икономическия анализ, посочените данни и направените изводи в него.

Оценка на вътрешната и външната съгласуваност на плана. Оценява се логическата съгласуваност на предложените цели, приоритети и мерки и степента на обвързаност с Националната стратегия за регионално развитие (2007-2013) и секторните стратегии в различните сфери. В тази част е извършен и анализ на съответствието на плана с политиките на ЕС2.

Количествена измеримост на целите и преглед на индикаторите. Изготвена е оценка на съответствието между поставените цели и индикаторите по критерии за релевантност, информационна обезпеченост, връзки с други части от плановия документ.

Система за мониторинг и оценка на плана. Оценено е съответствието между нормативните изисквания за мониторинг и оценка на плановия документ, регламентирани със Закона за регионалното развитие и “добрите практики” в областта на мониторинга и оценяването на стратегически документи на ЕС.

Анализ на въздействието на плана и обосновка на разпределението на финансовите ресурси. Експертите, извършващи предварителната оценка на плана оцениха съответствието между предложената в плана финансова рамка и принципите на Европейската регионална политика, в частност принципите на Структурните и Кохезионния фонд, като основни инструменти за финансиране на регионалните политики в страните-членки.

Анализ на въздействието на плана върху равнопоставеността между половете. Настоящият анализ изследва връзката между параметрите на висока безработица и сравнително по-високото равнище на самонаетост сред жените в СИРП, установени в аналитичната част на плана и предложените действия в стратегическата му част по мярка 4.1.2., насочени към нарастване участието на жените в пазара на труда. В страната, респективно в СИРП, няма бариери по полов признак при достъпа до образование. Като цяло образователното равнище на жените е по-високо от това на мъжете. Наблюдават се разлики в заплащането на труда по полов признак, вертикална и хоризонтална сегрегация на пазара на труда, но причините за това не са изяснени. В тази връзка оценката съдържа допълнителни препоръки за изясняване на причините и за подобряване на интервенциите, насочени към равнопоставеност на половете, като се има предвид и факта, че при разработването на отделните проекти, особено в областта на човешките ресурси, подходът за осигуряване на равни възможности трябва да бъде точно прилаган.

Анализ на въздействието на плана върху околната среда. Извършена е оценка на разгледаните в плана елементи на околната среда, как да се подобрят въздействията, които може да окаже изпълнението на заложените приоритети и мерки.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница