22 май 2011 г. Международен ден на биологичното разнообразие



Дата24.06.2017
Размер36.07 Kb.
#24163
22 май 2011 г.  Международен ден на биологичното разнообразие

ООН е обявила 2011 г. за международна година на горите и по този повод Международния ден за биологично разнообразие 22 май тази година е посветен на горите като източник на биологично разнообразие.



Интересни факти за горите

Тропическите гори освобождават в атмосферата вода, която под формата на дъждове осигурява водния режим на Европа и Северна Америка, показва нов анализ на Националния център за атмосферни проучвания на САЩ.

В глобален мащаб горите поглъщат около 15% от генерираните от човека в атмосферата емисии въглероден диоксид годишно като по този начин изпълняват ролята на резервоари за въглероден диоксид. Освен това тропическите гори „охлаждат” планетата, изпарявайки огромни количества вода, като формират облаци, които отразяват слънчевата светлина обратно в космоса и пречат за допълнителното нагряване на земната повърхност. Амазонската дъждовна гора освобождава в атмосферата около 8 трилиона тона вода всяка година.

Здравите гори пречистват, съхраняват и освобождават постепенно питейна вода. Около две трети от всички по-големи градове в развиващите се страни разчитат на защитени територии, заети предимно с гори за осигуряване на водоснабдяването си.

Най-високото дърво на планетата е от вида крайбрежна (вечнозелена) секвоя (Sequoia sempervirens) – 115,55 м.

Най-голямото дърво на планетата е от вида гигантска секвоя (Sequoiadendron giganteum) – наречена „Генерал Шърман”, с обем 1487 куб. м.

Най-старото дърво на планетата е ела от сем. Balfourianae – ела на Балфур, възрастта й е изчислена на 4 850 г. Наречена е „Матусал” по името на най-дълго живелият човек от древността (969 г.), описан в първите глави на Библията.

И трите дървета се намират в различни национални паркове в Калифорния, САЩ.



Какво може да направи всеки от нас лично за опазването на горите?

1. Информираност. Необходимо е да се информираме за видовете, за горите и другите екосистеми в региона, в който живеем и за връзката между нашето здраве и доброто състояние на екосистемите. Съществуват много източници на информация, които могат да предложат местните общини, националните правителства и неправителствените организации. Интересувайте се от значението на биологичното разнообразие и горите и за това как можете да помогнете за опазването и устойчивото използване на горите във вашия регион.

2. Внимание. Обръщайте внимание на своя стил на потребление. Например избягвайте храни, за производството и транспорта, на които е необходим голям разход на енергия и ресурси, като например телешко месо или такива, чиито производство оказват директно негативно влияние върху биологичното разнообразие в горите, като например палмово масло. Винаги, когато е възможно, използвайте местни храни – отглеждани и произвеждани в близост до мястото, където живеете. Когато купувате дървен материал или хартия, търсете винаги сертифицирани производители. 

3. Действия. Едно много приятно и същевременно полезно действие е засаждането на дървета. Засаждайте местни видове в районите, където те растат естествено. Друга полезна стъпка е намаляването на нашата лична консумация на енергия и ресурси.

 

На 20  май 2011 година, РИОСВ-Русе проведе  викторината със слушателите на „Дарик радио” по повод



Световния ден на биологичното разнообразие 22 май 2011г.

1. Каква част (или процент) от земната суша е заета с гори?

     Отговор: 31% - около 4 млрд. ха.



2. Кои са страните с най-големи площи, заети от гори?

     Отговор: Бразилия, Китай, Канада, Руската федерация, САЩ. В тези страни се намират 53% от горите на планетата.



3. Къде се намират най-големите площи, заети с дъждовни тропически гори?

     Отговор: Поречието на р. Амазонка в Южна Америка, басейна на р. Конго в Централна Африка, островите Борнео и Суматра, Виетнам, Тайланд.



4. Коя е най-голямата тропическа дъждовна гора?

     Отговор: Амазонската джунгла. Тя заема 800 млн. ха площ и включва територии от 9 държави.



5. Какво наричаме „екосистема”?

     Отговор: Това е динамичен комплекс от съобщества на растения, животни и микроорганизми и тяхната естествена нежива среда на обитаване.



6. Какво наричаме „биологично разнообразие”?

     Отговор: Това е разнообразието вътре в различните видове живи организми, разнообразието на техните видове и разнообразието на екосистемите.



7. Кое е най-старото дърво в България?

     Отговор: Летен дъб в с. Гранит, Старозагорска област. Възрастта му се изчислява на около 1650 г., обиколката на стъблото му е 7,45 м, а височината – 23,40 м.



8. Има ли в Русенска област резерват, изцяло зает с гори?

     Отговор: Това е резерватът „Бели лом”, създаден специално за опазване на характерен за района тип гора.



9. Каква част от територията на България е заета с гори?

     Отговор: Около 30%.



10. В кой резерват се намират най-старите букови гори в България?

     Отговор: Резерватът „Боатин” в Стара планина, в Национален парк „Централен балкан”. Средната възраст на дърветата е 150 години, като отделни са на възраст 180 – 200 години.



11. Кое е най-голямото дърво на планетата (по обем)?

     Отговор: Най-голямото дърво на планетата е от вида гигантска секвоя (Sequoiadendron giganteum) – наречена „Генерал Шърман”, с обем 1487 куб. м.





Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница