22 март 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/13
Дата16.05.2017
Размер1.82 Mb.
#21500
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
22 март 2012 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Телеграф 3

В. Телеграф 3

В. Телеграф 3

В. Телеграф 4

В. Телеграф 5

В. Телеграф 6

В. Телеграф 7

В. Телеграф 7

В. Телеграф 8

В. Капитал Daily 10

В. Капитал Daily 11

В. Капитал Daily 12

В. Капитал Daily 13

В. Капитал Daily 15

В. Капитал Daily 16

В. Капитал Daily 16

В. Капитал Daily 18

В. Капитал Daily 18

В. Капитал Daily 19

В. Капитал Daily 20

В. Капитал Daily 22

В. Капитал Daily 24

В. Капитал Daily 27

В. Капитал Daily 27

В. Капитал Daily 29

В. Капитал Daily 31

В. Класа 31

В. Класа 32

В. Класа 33

В. Класа 34

В. Класа 35

В. Класа 35

В. Класа 38

В. Класа 39

В. Новинар 39

В. 24 часа 40

В. 24 часа 40

В. 24 часа 43

В. 24 часа 44

В. 24 часа 44

В. 24 часа 46

В. 24 часа 47

В. 24 часа 47

В. 24 часа 48

В. 24 часа 48

В. 24 часа 50

В. Дума 51

В. Дума 52

В. Дума 52

В. Дума 53

В. Дума 53

В. Дума 54

В. Дума 55

В. Преса 58

В. Преса 58

В. Преса 58

В. Преса 60

В. Преса 60

В. Преса 60

В. Преса 61

В. Преса 63

В. Преса 64

В. Преса 64

В. Преса 67

В. Преса 69

В. Преса 70

В. Преса 70

В. Труд 71

В. Труд 71

В. Труд 71

В. Труд 71

В. Труд 71

В. Труд 73

В. Труд 73

В. Труд 75

В. Труд 75

В. Труд 77

В. Сега 77

В. Сега 78

В. Сега 79

В. Сега 79

В. Сега 81

В. Монитор 81

В. Монитор 82

В. Монитор 83

В. Монитор 83

В. Монитор 83

В. Монитор 85

В. Монитор 85

В. Монитор 86

В. Монитор 86

В. Монитор 87

В. Монитор 87

В. Монитор 88

В. Монитор 88

В. Монитор 89

В. Земя 90

В. Земя 90

В. Стандарт 91

В. Стандарт 91

В. Стандарт 92

В. Стандарт 92

В. Стандарт 92

В. Стандарт 93

В. Стандарт 93




22.03.2012 г., с. 1
Външно: Преговаряме в приятелска атмосфера
Румъния поиска морето ни
ПЛАМЕНА ДЖЕНЕВА

Румъния предяви териториални пре­тенции към част от нашата аквато­рия на Черно море. Северната ни съсед­ка иска 17 квадратни километра от шелфа, обяви в интервю за телевизи­онния канал „Диджи 24" румънският външен министър Кристиан Дяконеску. Той посочи, че страната му все още не е поставила официално въпроса на масата, но допълни, че „между европейски държави, сътрудничещи си мак­симално в много аспекти", не вижда за­що проблемът да не бъде решен много бързо. Дяконеску гарнира щенията на Букурещ и с друга тема - правата на румънското малцинство у нас.


Снимка на три колони -без текст
Снимка на една колона - Кристиан Дяконеску


22.03.2012 г., с. 4
Суровата зима отприщи свлачища в Балчик
ИВА ДИМИТРОВА

Суровата зима акти­визира свлачищата в крайбрежната алея Дамбата, която свърз­ва Балчик и Албена, каза кметът на Балчик Николай Ангелов.

В близост до курорта има едно по-малко и ед­но по-голямо свлачище. Пораженията са доку­ментирани и са изпрате­ни писма до областния управител и до МРРБ, тъй като тази част от Дамбата е държавна собственост. Самият проект за Дамбата е бил сбъркан още през 80-те години и всяко свличане на земни маси води до свличане на самата алея. Проблемът трябва да се реши кардинално с проектиране на нова Дамба, защото ремонти­те са само наливане на пари от пусто в празно", каза Ангелов. Става въпрос за 3-километров участък, който е забра­нен за движение от 2004 година.


22.03.2012 г., с. 5
Външно: Преговаряме в приятелска атмосфера
Румъния поиска морето ни
Букурещ се прицели към 17 кв. км. от шелфа
ПЛАМЕНА Д ЖЕНЕВА

Румъния предяви териториални претенции към част от нашата ак­ватория на Черно море.

Северната ни съседка иска 17 квадратни километра от шелфа, обяви в интервю за телевизионния канал Диджи 24 румънският външен министър Дяконеску. „Съ­ществува една спорна зона по отно­шение на държавната граница, на териториалните води на двете дър­жави. Става дума за 17 кв. км., не е много. Но между европейски държа­ви, сътрудничещи си максимално в много аспекти, с общи интереси в много области, не виждам защо тези неща да не могат да бъдат решени много бързо", заяви Дяконеску и до­пълни: „Не трябва никой да се сърди, не трябва никой да се ядосва, защо­то това са сфери от национален ин­терес и за двете страни, които в да­ден момент трябва да бъдат реше­ни". По думите на Дяконеску Румъ­ния още „не е влязла в етап на пре­дявяване на претенции", като не даде детайли кога ще се случи това.

Малцинство

Дяконеску гарнира претенциите към шелфа ни и с темата за права­та на румънското малцинство у нас. Макар подобен проблем никога да не е имало, министърът заяви, че не го притеснявало „абсолютно нищо дотогава, докато правото на румън­ците да се смятат за румънци, а не за друга категория, друго наимено­вание, произлизащо от едно възпри­ятие на държавно ниво, се спазва".

Коментар


В отговор на изявлението му от външното министерство излязоха със становище, от което обаче не стана ясно каква е позицията на България по териториалния въпрос. От ведомството на Николай Младе­нов посочиха само, че преговори за „делимитация" на черноморските пространства се водят повече от 20 г, като последният 17-и кръг минал през декември миналата година в София. Тази година предстояли и разговори в Букурещ. Те се водели в „приятелска атмосфера" и въпросът „не представлява проблем

в двуст­ранните ни отношения". Оттам добавиха, че исканата територия е „абст­рактно понятие", тъй като била от­въд 12-милната зона, която е същин­ска територия за нас. МВнР отказа да коментира въпросите с румънско­то малцинство у нас.

Преди седмица трябваше да има среща между Младенов и Дяконес­ку, но тя бе отложена в последния момент заради вътрешни за Румъния проблеми.
Взеха украински води, добиват газ
Дяконеску припомни и тери­ториалните претенции на Ру­мъния към Украйна, които бяха решени в полза на Букурещ. През 2009 г. международният съд в Хага даде на северната ни съседка 12 000 кв. км. от чер­номорския шелф на Украйна. В момента от тази „придобивка" румънците може да добиват газ и петрол. Претенции по от­ношение на малцинствата Ру­мъния отправи и към Сърбия. В последния момент преди засе­данието на Европейския съвет на 1 март Букурещ се противо­постави на членството на Белг­рад в ЕС.
Снимка на една колона - Кристиан Дяконеску


22.03.2012 г., с. 6
Хит на „Стройко”
СТРОИМ ПРИКАЗНИ КЪЩИ
Бирата в дивана -мачът уреден
ПОЛИ ПАНТЕВА

В малка спретната къщурка с две липи отпред - така иска да живее бъл­гаринът. Новата мода и абсолютен хит тази годи­на е да се строят къщи, досущ като от приказки­те.

„Телеграф" видя няколко такива къщи да се предла­гат на строителното изло­жение „Стройко", което от­вори врати вчера в 11 часа и ще продължи до 27 март. С формата на Кумчо Въл­чо, Зайо Байо и Червената шапчица са покривите на новите къщи, а самите те изглеждат уютни, с малки китни прозорци и изцяло от дърво. Първата приказ­на къща у нас дори влезе в топ 50 на най-странните сгради в света. Тя се нами­ра в софийския квартал „Симеоново" и се нарича къщата „Охлюв". Освен нея обаче вече са построе­ни още няколко такива къ­щи. 15 са реализираните обекти на сглобяеми къщурки във всякакви при­чудливи форми. Така наре­чените „Приказни къщи" са с размер от 16 до 100 кв. м и могат да се използват за вили, павилиони, бунгала,

гаражи, складове или на­веси.

Направи си сам

Подобна къща човек мо­же да си сглоби дори сам. Една такава, в която спо­койно може да си изкарате морето, излиза около 10 хи­ляди лева.

Цената на квадратен метър е между 150 и 260 евро в зависимост от вът­решното оборудване. Дру­гият вариант е стопанинът на приказния дом да си го сглоби сам. Тогава квад­ратен метър върви от 120

до 180 евро.

Първата подобна къщич­ка е построена през 2008 г. -тя е под формата на охлюв. Такава постройка, но под формата на автобус, „ле­жи" на автомивка в квартал „Овча купел". И морският курорт Обзор е притежател на „приказна къща,, - дино­завър. „В момента прегова­ряме със Столична община. Идеята е на няколко места в Зоологическата градина да има къщички на различ­ни животни. Те са красиви и определено ще привличат вниманието на посетители­те и разбира се най-вече на децата", разказаха пред „Телеграф" от фирмата производител.

Енергия


И тази година на изложе­нието ще бъдат представе­ни иновативни решения за енергийна ефективност -бойлер със слънчева вода и още куп екосъобразни изобретения. Посетители­те ще могат да разгледат изкуствени декоративни облицовъчни камъни, както и предложенията на един от водещите производите­ли на керамични керемиди в Югоизточна Европа. Въп­реки нестихващия интерес обаче почти наполовина е намалял броят на участни­ците в изложението. Тази година в пролетното изда­ние на „Стройко" продук­ция ще представят едва 300 фирми.

Глезотии


Диван за теле маниаци с вграден в него хладилник е едно от най-нестандарт­ните предложения тази го­дина. Огромното бяло ка­напе струва 4490 лева. Легло във формата на ко­ла пък буди хлапето за училище. То е с вградено дистанционно. Ефектната лимузина струва 1300 ле­ва. С дистанционно управ­ление разполага и диван, който се разтяга и прибира само с едно натискане на бутона. Той може да се за­купи срещу 2500 лв. 90 ле­ва пък е цената на лампа, която изпуска приятни аромати.
Снимка на една колона - Къщичката охлюв оглави класацията за най-странните сгради в света.
Снимка на две колони - Изложението е пълно с изкуствени камъни, витражи и мозайки


22.03.2012 г., с. 8
Армията в Кюстендил сдаде казармите
СЕВЕРИНА ДИМИТРОВА

Пет от бившите казарми в Кюстендил са дадени за стопанисване на област­ната управа.

Това стана ясно по време на гостуване на военния и културния министър Аню Ангелов и Вежди Рашидов в града. Една от изоставе­ните бази ще се превърне в учебен център за отдих и иг­ри съвместно с Национал­ната спортна академия. Там ще се обучават хора, които искат да вземат тапия по магистратура. В проекта ще участва и община Кюстен­дил, уточни военният ми­нистър Аню Ангелов. Кюс­тендилската джамия е изб­рана за обект от национал­но значение, която да бъде възстановена и реконструи­рана. Такова уверение е дал министърът на културата Вежди Рашидов. Пред два­мата министри кметовете от Кюстендилска област са поставяли и въпроси, свър­зани с инфраструктурата.


22.03.2012 г., с. 9
200 БАРА В СТУДЕНТСКИ ГРАД
Ректорите с над 60 дискотеки
Университетите се издържат от кръчмарски бизнес
СТАНИСЛАВ ДИМОВ

191 дискотеки, кръчми и барове гърмят в Сту­дентски град. Блокове­те, в които живеят мла­дите надежди на Бълга­рия, пък са 52. На студен­тска глава се пада диско­тека.

Това показва простатата сметка на вътрешното ми­нистерство, което предс­тави данните си на комиси­ята по образование в пар­ламента.

60 от дискотеките пък са собственост на универси­тетите. Според ректора на УНСС проф. Стати Статев тези заведения носят до 30% от издръжката на ву­зовете и с парите от наеми се обновяват блоковете. Доклад на Анкетната коми­сия към парламента от 2009 г обаче сочи, че някои университети отдават имо­ти без конкурси, а впослед­ствие продължават мно­гократно договорите им.

Разпределението на за­бавленията в Студентски град е следното - 22 са дискотеки, 15 са вечерни барове, 33 - ресторанти и 96 - кафенета. В същото време общежитията са 52. Простата сметка показва, че на едно общежитие се падат по над 4 увеселителни заведение. Над 60 от всички барове са пост­роени върху земи, отдаде­ни под наем от седемте висши училища в столица­та, сочат още данните. Въпреки големия им брой обаче от 2009 г. насам в по­лицията са получили само 7 жалби за вдигане на шум.

Изнудване

Освен че университети притежават дискотеки, от които се издържат, сту­дентските съвети, които трябва да са пример за добро образование, орга­низират купоните. По ду­мите на председателя на синдикат „Висше образование" Лилия Райчева соб­ствениците на дискотеки изнудват представители на студентските съвети. Според нея представите­лите на студентските съ­вети били изнудвани от собствениците на кръчми­те, за да водят студенти­те именно в техния бар. „Намират ги къде живеят и им крадат главно тех­ника. После им купуват но­ва, но в замяна искат да се организират студентски партита в техните заведе­ния", обясни Райчева. В момента най-грандиозни университетски партита вдигат УНСС и Техничес­кият университет. Предсе­дателят на студентски съвет на ТУ Емил Красенов обаче отрече да е бил из­нудван.

Решение


Според депутатите от комисията най-доброто ре­шение на проблемите на Студентски град е изграж­дането на нов студентски кампус. Това начинание обаче би струвало над 2 милиарда евро, обясни главният архитект на Со­фия инж. Петър Диков. „В момента в Студентски град има прекалено много места, които водят до дег­радация. Но той има бъде­ще. Трябва да направим така, че държавата да пос­трои повече библиотеки, спортни зали и културни обекти. Трябва да мислим и за чистотата. Така ще поставим студентите в друга среда с право на из­бор - дали да ходят на дис­котеки, или да се посветят на други дейности", заяви още той. Отделно ще се направят повече паркове и ще изникнат повече парко-места.
Снимка на три колони – За всеки студент има дискотека в Студентски град. Част от забавленията им се предлагат директно от университета.


22.03.2012 г., с. 10
Дават 1 млн. лв. за укрепване на Телки дере
ДИАНА ВАРНИКОВА

Сума малко над 1 млн. лв., осигурена по Опера­тивна програма „Регио­нално развитие", ще бъ­де вложена в укрепва­нето на речното корито на Телки дере край па­зарджишкото село Гелеменово, което при на­водненията през август 2005 г. преля и вода, ти­ня и кал нахлуха в близ­ките къщи. Подписан е договор за безвъзмезд­на финансова помощ с Министерството на ре­гионалното развитие и благоустройството, ка­то проектът беше класи­ран като първа резерва и се очакваше през 2012 г. да бъде одобрен, обясни пазарджишкият кмет Тодор Попов, който положи подписа си за­едно с министър Лиляна Павлова под важното споразумение.




22.03.2012 г., с. 12
РУМЪНИЯ СЕ ОПИТВА ДНИ ПРАВИ НА ЛУДИ
БУКУРЕЩ СИГУРНО СЕ ШЕГУВА
Румъния предяви тери­ториални претенции към част от нашата акватория на Черно море. Северната ни съседка иска 17 квад­ратни километра от шелфа, обяви в интервю за телевизионния канал Диджи 24 румънският вън­шен министър Кристиан Дяконеску (виж 5 стр.).

В шумотевицата около арогантното изявление на румънския външен минис­тър Кристиан Дяконеску яс­но се чуха /ре неща: първо­то е, че в близост до спорна­та зона в Черно море бълбу­ка "голямо находище" на газ, а второто, че Букурещ ненадейно се е натъкнал и на някакво онеправдано ру­мънско малцинство у нас.

Идеи

Както каза господин вън­шният министър на Румъния обаче, между европейски държави с общи интереси в толкова много области, ня­ма причина приятелските спорове да не бъдат реша­вани бързо. Ето защо едва ли някой ще намери причи­на да не си сътрудничим и когато става дума за експ­лоатация на новото газово находище в нашето море, например. Също бихме мог­ли да обединим сили около защитата на правата на населението с румънско и бъл­гарско самосъзнание на те­риторията на днешна Сър­бия, която някак все не успя­ва да се справи добре с тази задача. Обикновените белградчани и бездруго не пра­вят разлика между румънци и българи.



Ето че като добър съсед Румъния дава възможност на България да покаже вис­ша дипломация и готовност да посрещне по европейски спора, който двете държави водят в лежерна приятелс­ка атмосфера от 20 години насам.

Пропуски


Нека не забравяме все пак старата си външнополи­тическа болка. А тя е, че България всъщност така и не създаде взаимно изгод­ни приятелства със някоя страна от Балканите или Черноморския регион. Да се надяваме, че никога не е късно да започнем, макар и за подобно „приятелство,, да се иска доста време и последователност. Послед­ното не е нещо, с което мо­жем да се похвалим. Ако бързо успеем да покажем, че сме обратното на беззъ­би и нерешителни, със си­гурност ще спечелим поне уважението на съседите си. В края на краищата защо и ние да не поискаме мнение­то на Международния съд а Хага по примера на добрия стар Букурещ. (През 2009 г. съдът реши спора с бивша­та руска република Украйна в полза на 20-милионната членка на ЕС Румъния. Бли­зо 80% от акваторията е бо­гата на газ.)

Непредвидимост

Както стана ясно, офици­ален Брюксел не се ангажи­ра с позиция по въпроса, но висш европейски чиновник отбеляза, че страните от ЕС са добре запознати с глав­ното условие за приемане в общността, а именно отсъствието на нерешени терито­риални спорове със съседи­те им.

Румъния обаче направи няколко резки движения за кратък период от време. Пример за това е острото й противопоставяне на кан­дидатурата на Сърбия за членство в Съюза. Тогава тя обърна гръб на солидарна Европа, а разочарованието на Брюксел лесно си проли­ча. Нарастващата непредвидимост на Букурещ и все no-агресивното поведение на северната ни съседка обаче може да се обърне и в наша полза, независимо от глухата ни позиция по пове­чето въпроси.


Снимка на две колони – Кристиан Дяконеску


22.03.2012 г., с. 13
Депутатът Емил Радев:
СЪДИЯ-ИЗПЪЛНИТЕЛИ ДЕРАТ ПО 3 КОЖИ
Таксите им са над средните в Европа, абсурдно е да се описва имот за милион за 200 лева борч
ТАНЯ СТЕФАНОВА

- Г-н Радев, предлагате законови промени, с кои­то въвеждате таван на таксите на частните съ­дебни изпълнители. Как­во налага това?

- Още през 2006 година, когато се е приемал зако­нът за частните съдебни изпълнители, Министерс­кият съвет е поставил та­ван на таксите. Незнайно как обаче в 40-ото народ­но събрание при тройната коалиция между първото и второто четене на проекта този праг изчезва без ни­каква аргументация. От­там нататък се приема та­рифа, която съвсем пък дава право да се събират такси по всякакви основа­ния. Подобно ограничение на таксите има при нотари­усите - друга делегирана с публична функция профе­сия. При тях таксите, неза­висимо че по процент мо­гат да стигнат десетки хи­ляди лева, са ограничени до 6000 лева. При частни­те изпълнители има много фрапиращи случаи. Така например за дълг от 200-300 лева към мобилен опе­ратор, електроразпреде­лително дружество или топлофикация като част от събирането на дълга частният съдебен изпъл­нител описва наследстве­на къща в центъра на гра­да за 1,5 милиона лева. То­гава той си начислява не 1,5 процента от стойност­та на дълга, а процент и половина от стойността на имота. Немислимо

е в случая да се ис­ка такса от 15 000 лева за дълг от 200 лева!

- Какъв според вас тогава тряб­ва да е най-висо­кият праг на так­сата?

- С промените каз­ваме, че трябва да има таван, а точните цифри ще се одобрят с наредбата за так­сите на частни­те съдебни изпълнители. Министерският съ­вет и Министерството на правосъдието след едно широко обсъждане ще де­финират тарифата, която да защити както длъжни­ците и кредиторите, но съ­що така и интереса на час­тните съдебни изпълните­ли. Но трябва частните съ­дебни изпълнители да спрат да съдират три кожи от гърба на длъжника, и то за минимален дълг. В на­редбата може да има и текстове, че тарифата не може да надминава по стойност дълга. При опре­делянето на прага ще се обсъдят разходите на час­тните съдебни изпълните­ли. Освен таксата за опи­са, която е 1,5 на сто, се съ­бира и допълнително въз­награждение за вещото лице, което получава око­ло 1000 лева, за да напра­ви оценката на имота. От­там насетне се събират и други пропорционални такси и накрая се оказва, че за 2010 година таксите, които получават частните съдебни изпълнители, са 81 млн. лева при събрани 400 млн. лева задължения, което е 16,4 на сто над задълже­нията. Това е много голям процент дори и за развити европейски държави.

- Какъв е този дял в различните страни?

- Варират от един до се­дем процента, девет, де­сет. Ние сме съвсем на гор­ната граница при различ­на икономическа обста­новка. А в дните на криза има наистина много голя­ма задлъжнялост. Откак­то частните съдебни из­пълнители съществуват -от 2007 година досега, има 610 000 дела. И всичките такси ги плащат длъжни­ците.

- Няма ли да намалите стимула на частните съ­дебни изпълнители, ко­гато стигнат предела на таксата си, да не работят ефективно?

- Не бих казал, че когато става дума за хиляди ле­вове такса, липсва стимул. Освен това тяхната про­фесия се състои в това да изпълняват делегирана им от държавата дейност. Нотариусите, които имат таван на таксите, да не би да са спрели да изповяд­ват сделки и да не би да са спрели да про­веряват законосъо6разността им? Не може да толерираме това. Да не го­ворим, че когато държава­та е делегирала събиране­то на издръжки например, съдът плаща от бюджета си авансово таксите си, както и кредиторите суб­сидират дейността им предварително. Няма риск в нито един момент част­ният съдебен изпълнител да не си вземе таксата -той не извършва нито ед­но действие, преди тя да му бъде платена в аванс. Освен това законът пред­вижда възможност част­ният съдебен изпълнител да сключи допълнително споразумение с взискателя, в което да се уговори допълнително възнаграж­дение, ако вземе дълга. Пък и ако стане неефек­тивно събирането чрез частните съдебни изпъл­нители, има алтернатива-държавните. Те също действат, и то доста доб­ре, въпреки че са на запла­та.

- Какви други промени предвиждате да напра­вите?

- Предлагаме, когато длъжникът се издължи в срока на доброволно из­пълнение, да не му се на­числяват такси. Ако пос­тъпва добросъвестно и направи това в срок, той не трябва да бъде длъжен да плаща направения от частния съдебен изпълни­тел опис. Така задължени­ето се товари с още пари, а много често хората разби­рат за тези задължения от поканата за доброволно издължаване. Причината е, че когато става дума за неплатени сметки към мо­билни оператори, топлофикации, енергийни раз­пределителни дружест­ва, ВиК, банки, те се съ­бират извън съда и няма процес на три инстан­ции, за който длъжникът да знае. Много често до­ри и сметката да бъде на­числена неправомерно, човекът я плаща, почва дело, за да докаже, че не дължи такава сметка, но таксата за частния съде­бен изпълнител не се възстановява за разлика от неправомерната смет­ка. Интересното е, че държавните съдебни из­пълнители не вземат так­са, ако длъжникът се из­дължи доброволно. Ние искаме да уеднаквим ре­жимите. Винаги сме се стремили да бъдат израв­нени правомощията и да не се ощетяват длъжни­ците.

- Каква е причината да въвеждате регистър на публичните продажби и срок те да бъдат обявя­вани месец преди търга?

- Сега регламентът за публичната Продан, която извършват частните съ­дебни изпълнители, ги за­дължава месец преди тър­га да залепят едно съоб­щение на имота, който се продава, по едно в канто­рите си, в общината и в ра­йонния съд. Когато става дума за апетитни имоти, тези съобщения до един час след това изчезват. Така няма информация и започват спекулациите. Когато не се появят канди­дати на първия търг, пада цената с 20 процента, явя­ва се фирма, близка до съ­дебния изпълнител, и ку­пува имота понякога на по­ловин цена. В тези случаи страда не само длъжни­кът, защото имотът му е продаден на безценица, но и кредиторът, защото стойността на имота вече не може да покрие задъл­жението. След това кре­диторът има още да взема от дълга и отново печели частният съдебен изпъл­нител. За да се стигне до реалните продажни цени, трябва да има максимален брой потенциални купува­чи. За да има публичност, предлагаме месец преди търга съобщението да се качва в сайта на районния съд и всеки един потенци­ален купувач да може да го види. Сега Камарата на частните съдебни изпъл­нители качва на сайта си продажбите, но това не е законово задължение -това е тяхно изискване, ко­ето не всеки спазва и няма наказание за това. Имаме наблюдение, че съобще­нията за дадени имоти се качват ден преди самата продажба или се качват след самата продан, или изобщо не се качват. Тряб­ва да се помисли за подоб­ряване на дисциплинира­щите мерки на камарата. Ние получаваме страшно много сигнали срещу час­тните съдебни изпълните­ли и всеки юрист се е сблъсквал с тях. За съжа­ление обаче от 2006 до 2010 година има само 16 дисциплинарни наказа­ния, наложени от камара-

та. Едно от тях е отстраня­ване от длъжност. Както и налагане на санкции от 1000 до 5000 лева, но те на фона на таксите, които се събират, не са стряскащи. А злоупотребите често пъ­ти са по реда на Наказа­телния кодекс.

- Какви други промени тогава трябва да се нап­равят, за да се избегнат всички злоупотреби?

- Трябва да има по-голя­ма публичност, контролът трябва да се завиши и да се укрепи инспекторатът към Министерството на правосъдието, защото не може няколко инспектори да контролират дейност­та на 200 частни съдебни изпълнители, пръснати в цялата страна. Трябва да се помисли контролира­щите органи да получа­ват адекватни възнаг­раждения, за да не се поддават на корупционни практики при частни съ­дебни изпълнители и но­тариуси, които имат мно­го големи доходи. Трябва да се повишат и наказа­нията при самата камара.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница