22 октомври 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/13
Дата05.06.2017
Размер1.88 Mb.
#22732
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
22 октомври 2009 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В.Дума 2

В.Земя 9

В. Стандарт 11

В. Сега 17

В. Труд 23

В. Труд 23

В. Труд 24

В. Труд 24

В. Труд 25

В. Труд 25

В. Труд 26

В. Труд 26

В. Труд 27

В. Труд 27

В. Труд 29

В. Труд 31

В. Труд 31

В. Труд 32

В. Труд 33

В.Класа 43

В.Класа 44

В.Класа 46

В.Класа 47

В.Класа 47

В.Класа 47

В.Класа 48

В.Класа 48

В.Класа 49

В.Класа 51

В.Класа 51

В.Класа 52

В. Пари 52

В. Пари 53

В. Пари 54

В. Пари 55

В. Пари 56

В. Пари 57

В. Пари 57

В. Телеграф 58

В. Телеграф 58

В. Телеграф 59

В. Телеграф 59

В. Телеграф 59

В. Телеграф 60

В.Телеграф 60

В.24 часа 61

В.24 часа 62

В.24 часа 68

В.24 часа 74

В.Дневник 80

В.Дневник 81

В.Дневник 82

В.Монитор 90




22.10.2009 г., с. 2
В МРРБ вече си раздали 13-а заплата
Служителите на Министерството на регионалното развитие и благоустройството вече са получили 13-ата си заплата. Това обяви вчера в Плевен депутатът от КБ Румен Петков. Дори подчинените на Росен Плевнелиев се учудили на извънредното трудово възнаграждение за празника на строителя - Димитровден. Плевнелиев е лъжец от калибър, защото обясняваше, че е заварил фалирало министерство, а вече е раздал 13-а заплата, коментира Петков. По думите му допълнителните възнаграждения са раздадени тайно, при това в момент, в който се говори за масови съкращения в строителния сектор.

От пресцентъра на МРРБ изпратиха съобщение, че не са раздавани 13-и заплати, а е дадена по една за Димитровден. Икономиите били от фонд работна заплата.




22.10.2009 г., с. 4
Спор в кабинета за закона за отвличанията
Нямаме пари за заплати, молим се на Дянков, оплака се правосъдният министър
Ралица Табакова
Министърът на правосъдието Маргарита Попова охлади ентусиазма на премиера Борисов за спешно създаване на специален закон за отвличанията. Министър-председателят няма търпение да види проект за такъв текст, каза ни го и по време на заседанието на правителството. Но това е сложен процес, не става с кратък разговор на маса, обясни вчера пред журналисти министър Попова. Тя не е убедена, че има реална възможност за подобен отделен закон. Имало вероятност да се направят промени в Наказателния кодекс по отношение на санкциите при подобен род престъпления. По думите й за такива мерки се налагат обстойни разговори с експерти, проучване на чуждестранния опит и най-вече - съгласуване с други ведомства по отношение на финансовата обезпеченост на евентуални реформи.

Така Попова влезе в противоречие на категоричните изказвания на Бойко Борисов отпреди два дни, че написването на специален закон за отвличанията е необходимо. Веднага ще разговарям с юристите да направим нов закон. Може да е от една страничка, но в нея да има тежки наказания, обяви премиерът във вторник по повод похищението на Румен Гунински, син на общински съветник от Правец.

Правосъдният министър се похвали, че европейските ни партньори високо оценявали всичко, което се прави в съдебната система през последните три месеца. Само преди два дни обаче говорителят на Европейската комисия Марк Грей обяви официално, че трябва да продължат усилията в посока прозрачност на правосъдната система и че всички замесени в скандала около Висшия съдебен съвет трябва да си понесат отговорността. Министър Попова оцени изказването на Грей като похвално и дори подчерта, че говорител от неговия ранг не си позволявал всеки ден да прави такива официални изявления.

И правосъдното ведомство било почти пред фалит, дори нямало пари, за да плаща заплати на служителите в администрацията. Попова представи резултатите от одитната проверка в министерството, според която предишните управляващи са сключили договори за ремонтни дейности за над 350 млн. лева, от които били изплатени едва 166 687 818 лева. Останалите средства, дължими на строителни фирми, били повече, отколкото е бюждетът на министерството. Нали разбирате, че с подобни дългове на едно министерство може да се затрие цяла държава, обърна се към журналистите доскорошната говорителка на Борис Велчев. На въпрос с какви средства се покриват заплатите на служителите в момента, Маргарита Попова обясни, че се обръщала за помощ към Симеон Дянков, който трябвало да вземе от "общия кюп".

Най-скъпите договори, които е подписало предишното министерство, са за сградите за Районния съд - София, и Съдебната палата във Варна. Там, според одита на ведомството, са договорени изключително високи суми за строеж и за инженерни проекти и са изплатени общо над 8 млн. лева авансово. Установени са нарушения при договорянето на поръчките, които ще бъдат предоставени на прокуратурата, обяви още Попова.


22.10.2009 г., с. 5
Луковит завърши успешно програма
Община Луковит приключи успешно всички дейности по проект "Техническа помощ за подготовка на инвестиционен проект за изграждане на канализационна мрежа и пречиствателна станция за отпадъчни води в гр. Луковит" по Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г.", който се осъществи с финансовата подкрепа на Оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г", съфинансирана от Европейския съюз чрез Кохезионния фонд. Проектът е на стойност 419 600 лв. Водеща организация е община Луковит. Проектът стартира на 12.01.2009 г. и приключи последната от 15-те дейности на 30.09.2009 г. През упоменатия период се подготви необходимата документация (идейни и работни проекти) за реализирането на инфраструктурен проект за канализация и Пречиствателна станция за отпадъчни води (ПСОВ) в Луковит. С изготвената в рамките на проекта техническа документация се изясниха конкретните ситуационни решения в степен, осигуряваща възможност за изграждане на Гл. колектор III (смесена канализация), Главни колектори IV и V (разделна канализация) в гр. Луковит, както и поетапно изграждане на следващите клонове на канализационната мрежа. При изготвянето на работния проект за ПСОВ - Луковит за постигане на изискваната степен на пречистване по Наредба №6/2000, г. като стопански целесъобразен бе избран биологичният метод с активна утайка, който се характеризира с висока степен на нечувствителност, управляемост, възможност за буфериране и сигурен капацитет на пречистване. При реализацията на инфраструктурния проект ще се дава предимство на предотвратяване на замърсяването пред последващо отстраняване на вредите, причинени от него, като по този начин ще се подпомага предотвратяването на риска за околната среда и човешкото здраве.

Осъществяването на проекта ще допринесе за постигане на стратегическата цел на ОП "Околна среда 2007-2013 г." - "Подобряване, запазване и възстановяване на естествената околна среда и развитие на екологичната инфраструктура".




22.10.2009 г., с. 6
Одобриха проекти, гарантирани с държавни заеми
ВЕСЕЛКА ВЕНКОВА

Проекти за финансиране чрез държавен заем, предложени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ), одобри кабинетът вчера. Строителният министър Росен Плевнелиев ги изброи по приоритетното им място в програмата на ведомството и важността за държавата. Изграждането на Южната дъга на Околовръстния път от Симеоновско шосе до "Младост 4" е с обща стойност 12,7 млн. евро, от които 4,8 съфинансиране от българска страна. Проектът се предвижда за реализация през 2010-2012 г. като заемът от 8 млн. евро ще бъде осигурен от Европейската инвестиционна банка.



Пътен възел Бургас-Меден рудник е следващият проект, по който вчера е взето положително решение, а стойността- му е 11,2 млн. евро, от които 4,2 млн. евро наше съфинансиране. МРРБ работи и по проект за пътен възел във Варна, заяви Плевнелиев, за който намерението е през март, при следващият кръг от преговори, и той да влезе за финансиране чрез държавен инвестиционен заем, за да се решат пътните проблеми и на Северното Черноморие.

Одобрен бе и проект за техническа инфраструктура за 34,3 млн. евро, с кредитор Немската банка за възстановяване и развитие, в който са включени Русе (28,7 млн.евро) и Силистра (9,01 млн. евро). Индустриалните зони на двата дунавски града ще бъдат защитени от преливни води. В рамките на същата програма е и проект за 4,65 млн. евро по брегозащита и укрепване на свлачища при нос Лахна, Поморие - годишно морето ерозира по 3 метра от сушата, поразената зона е 3,5 км от бреговата ивица, а наблизо минава пътят Бургас-Варна, обясни още министър Плевнелиев.



Той разясни и параметрите на кредитирането от Немската банка за възстановяване и развитие. Договорен бил фиксиран лихвен процент от 4,1 и двайсетгодишен срок на изплащане, с 5 години гратисен период.

Чрез държавни инвестиционни заеми ще бъде реализиран и проектът"Развитие на общинската инфраструктура", който е в размер на до 81 млн. евро, а кредитор по него е Международната банка за възстановяване и развитие. Става дума за строителство на 4 язовира ("Пловдивци", "Нейковци", "Луда Яна" - доизграждане и реконструкция на яз. "Студена").


22.10.2009 г., с. 7
Отстраниха шефа на пътната агенция
От вчера директорът на пътната агенция Димитър Иванов е освободен от длъжност, съобщи министърът на регионалното развитие Росен Плевнелиев след заседанието на правителството. Според Плевнелиев до освобождаването се е стигнало, след като вчера е изтекло времето, в което Иванов е можел сам да подаде оставка.

Информацията, която получих; включително и от Брюксел, беше, че господин Иванов е човекът, който, поглеждайки назад във времето, се е опитал да направи нещо в тази посока. Аз му гласувах доверие, обясни Плевнелиев. Той допълни, че проблемът не е в неговата експертност и неговото желание за честни и почтени тръжни процедури, а е лидерството. "Трябва с твърда ръка да се вземат бързо решения в правилната посока", коментира министърът.




22.10.2009 г., с. 12-13
ОБЩИНА
Инж. ЕМИЛ НАЙДЕНОВ
Технологичен парк Горна Малина” -гаранция за устойчиво развитие
Разработили сме цялостна стратегия за привличане на сериозни инвеститори, казва кметът
Инж. ЕМИЛ НАЙДЕНОВ е роден на 5 април 1949 година в София. Завършил е строителния техникум "Христо Ботев", след което учи УАСГ. Продължава обучението си в Москва, където се дипломира като инженер. До 10 ноември 1989 година е

председател на общинския съвет в община Горна Малина. В годините на прехода се занимава с частен бизнес. От 2003 г. и до момента е кмет на община Горна Малина - втори мандат.

Владее руски език. Заместник - делегат е на Комитета на регионите към Европейската

комисия.
Когато през 2007 г.спечелих отново изборите за кмет на община Горна Малина, бях сигурен, че предстоящите четири години ще бъдат още по-успешни за развитието на общината.Увереност за това ми даваше натрупаният опит, изграденият екип от про-

фесионалисти и подкрепата на гражданите на общината. Направихме много амбициозна управленска програма 2007-2011 г., за да гарантираме на нашите жители по-добър живот от нов тип, перспективна и стабилна работа, бъдеще за децата ни.

Целите, както и пътищата за постигането им, бяха ясни. И ако в началото знаехме накъде тръгваме, то сега вече знаем къде искаме да стигнем.

На първо място поставям изграждането и развитието на “Технологичен парк Горна Малина”. Отредихме терен от 148 дка в м. Червена шума, землище на с. Долна Малина. Сменихме статута на земята. По този мащабен проект общинското ръководство работи още от 2004 г. Участвахме успешно в два проекта по програма ФАР за “Техническа помощ” и “Изграждане на довеждащата инфраструктура”. Нашата зона е с много добра локация и затова сме оптимисти, че ще заработи успешно. През септември тази година участвах в бизнес форум в град Йонг ин, един от най-големите икономически центрове в провинция Гионги, Южна Корея. Целта на това посещение бе презентиране на възможностите на община Горна Малина за бизнес развитие, по-

специално ускорено доизграждане и стартиране на “Технологичен парк Горна Малина”. С това ще дадем нов тласък в развитието на община Горна Малина, ще осигурим около 600 нови работни места, ще решим най-важните социални и икономически проблеми на хората от общината.

Цялостното решение на инженерната инфраструктура е основен приоритет

в работата на общинското ръководство.

За да станем модерна европейска община, е необходимо ново мислене и вяра в собствените сили и възможности. От 2003 г. насам общината намери

вярната посока, развива се с много добро темпо. Това дава своите положителни резултати. Поддържаме на много добро ниво 62,8 км четвъртокласна пътна мрежа. Изградили сме 3470 линейни метра канализационна мрежа, 9200 линеини м. водопроводна мрежа, положихме повече от 42 700 кв. м трошенокаменна настилка за ремонт на улици във всичките 14 населени места в общината. Реализирахме успешни

проекти по европейските фондове и програми. С проекти по програма САПАРД изградихме междуселищен път от с. Априлово до с.Горна Малина с дължина 2,9 км и реновирахме 2 улици в с. Априлово.

През 2006 г. по Програма ФАР спечелихме проект Възстановяване и рехабилитация на канализационната мрежа на стойност 364 193 евро. По този проект изградихме подпорна стена, която предпазва от наводнениякъщите, намиращи се в непосредствена близост до речното корито в Горна Малина. Със спечелен проект „Рехабилитация на уличното осветление” по Фонд „Козлодуй” на стойност 58 300 евро изграждането на енергоспестяващо улично осветление бе завършено в оптимален вариант за всичките 14 населени места в общината. Реализирахме успешни проекти за реновиране на “Дом паметник Елин Пелин” с. Байлово, реновиране на административната сграда на общината, подобряване на топлотехническите параметри в ОДЗ “Вяра, Надежда и

Любов” с. Горна Малина, ремонт на парната инсталация на СОУ “Христо Ботев”, както и редица по-малки проекти за ремонти на читалища, детски плошадки и т.н.

С отваряне на оперативните програми вече работим по проект за укрепване на свлачище в с. Стъргел, разработваме подобен проект и за с. Чеканчево. Очакваме подписване на договори за изграждане на многофункционална спортна зала в Горна Малина, залесяване на 500 декара общински земи в с. Негушево и проект за подоб-

ряване на образователната инфраструктура в общината. В процес на разработка са интегрирани водни проекти за населените места: с. Горна Малина, с. Априлово, с. Белопопци, с. Долно Камарци и с. Макоцево. В крайна фаза на разработка са и проекти за реконструкция на централната част на с. Горна Малина и проект за развитие на ту-

ристическия потенциал на общината.

Сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъците - този изключително тежък за повечето общини проблем е решен успешно и продължаваме да бъдем община еталон по отношение на екологията.

Имаме модерно депо за твърди битови отпадъци. Концесионер на депото е фирма „Еко” Горна Малина, която е със 100% общинско участие. Увеличаваме епрекъснато броя на съдовете, до достигане на оптимален брой за населените места. Вече се чувства ново отношение към тази дейност и не търпим компромиси. Ако искаме да живеем по европейски, трябва да налагаме все по-високи критерии по отношение на екологията. Въвели сме разделно събиране на отпадъци и непрекъснато разширяваме обхвата му.

Следващата ни стъпка е проектиране и изграждане на депо за сепариране и компостиране на отпадъци. Имаме вече прединвестиционно проучване, разработено от фирма “ЕПТИСА” със средства по Програма ФАР. Това ще

затвори цикъла по третиране на битовите отпадъци в общината и ще съхраним най-голямото й богатство - красивата природа. Казаното досега обяснява защо община Горна Малина е привлекателно място за инвестиции

Създали сме предпоставки за подобряване на услугите и технологичната инфраструктура, подкрепяща бизнеса.

Разработили сме пакет от стимули за инвеститорите и предлагаме максимално кратки срокове на административните процедури. Затова, че общината има перспективи за привличане на сериозни инвеститори, говори фактът, че през 2009 г. стартира своята дейност предприятие на фирма “Профекс Биопродукти”за производство на биоетанол. Размерът на инвестицията надвишава 12,5 млн. евро.

Макар и в тежка икономическа криза, ние трябва да гледаме напред. А перспективата свързваме с грижата за младото поколение



Трите училища и 3 детски градинина територията на общината са наша ежедневна грижа, но и гордост, че една малка община може да мери ръст с най-добрите училища и детски градини в страната. Малцина знаят колко усилия полагаме и колко допълнителни средства от оскъдния бюджет на общината отделяме, за да имат те днешния си привлекателен облик. С пари от спечелени проекти и заделени значителни собствени средства е подменена по-голямата част от амортизираната и неефективна

дървена дограма с нова модерна ПВЦ дограма. Ремонтирани са отоплителните инсталации на всички учебни заведения. Нов привлекателен облик имат по голямата част от учебните и административните помещения. С нови микробуси превозваме децта до средищните училища. Със спечелен проект на стойност 193 хил.лв. от Социално-инвестиционния фонд направихме основен ремонт на ОДЗ „Горна Малина” и вече има едно наистина приказно място в сърцето на общината. С проект по Красива България на стойност 86 хил. лв. изградихме нова кокетна детска градина в с. Априлово.

Със собствени средства обновяваме материално-техническата база на останалите учебни заведения. Изказвам благодарност на учителските колективи за всеотдайния им труд и себераздаване.Успехите на нашите деца на спортното поле, ученически олимпиади и престижни културни форуми и фестивали са най-добрата отплата за

положените усилия.

Развитие на спортната база е неизменна част от грижите ни за младите. Освен ремонта на спортната зала изграждаме спортни и детски площадки, тенис кортове и зали за тихи игри. Стадионът в Горна Малина след много наши усилия е общинска собственост.

Това е прекрасна възможност в близките години общината да изгради модерна спортна база. Вече сме разработили проект и кандидатствахме по Програмата за развитие на селските райони за реновиране на спортния комплекс и изграждане на многофункционална спортна зала. Само по този път може да съхраним и увеличим

спортните успехи и постижения, с които ни радват волейболни и футболни формации от всички възрасти.

Съхранение, възраждане и развитие на културните ценности и традиции възпитава младите хора в любов към род и родина. В обединена Европа ние влизаме със самочувствие на древен народ с многовековна култура. Затова с гордост следим изяви-

те на възродения танцов ансамбъл, духовия оркестър и мажоретен състав. Много щастливи мигове ни даряват и най-малките артисти - децата.

Всички те участват редовно в конкурси и фестивали и все по-често печелят

престижни награди.

Пенсионерските клубове в общината за кратко време се утвърдиха като привлекателни центрове за отмора и развлечение. Те са пример за това, че с малко средства и много всеотдайност нещата се получават.

С пари от спечелени проекти и със значитилни собствени средства изпълняваме дейността на читалищата. Тези наши огнища на родолюбие се посещават с голям интерес и от млади, и от стари.

Стратегии, планове, проекти и програми. По-важни от документите обаче са хората на нашата община.



Защото благодарение на своите честни и трудолюбиви жители община

Горна Малина ще се развива във вярна посока - с ускорени темпове


22.10.2009 г., с. 13

ОБЩИНА ГОРНА МАЛИНА е разположена на площ от 336,3 кв.км в централната част на Западна България. Простира се между билото на Стара планина на север и Средна гора на юг. Намира се на 30 км от София и има около 7000 жители.

Общинският център е с. Горна Малина. Общината е в непосредствена близост до двете основни пътни артерии в страната, автомагистрала „Хемус” 15 км и автомагистрала „Тракия” -25 км.през територията на общината преминамва главен път № 6 София-Бургас с отклонение през проходите Витиня и Арабаконак за връзка с магистрала „Хемус” и Северна България.Тук минава и подбалканската жп линия София-Карлово-Бургас.




22.10.2009 г., с. 13
Културно наследство
В областта на духовната култура Горномалинската община носи белезите, характерни за балканските и подбалкански краища на България.

Това се отнася както за просветното дело, развитието на изкуствата, религиозно-православното светоусещане на населението, културно-историческото и археологическо наследство, така и за елементите на бита и традициите.

Шопската етнографска област заема важно място в българската етническа общност с изключително разнообразие, пъстрота и богатство, със своите културни традиции, със своя самобитен и изключително интересен фолклор.

Народните словесни произведения, и особено народните песни, са естествен израз на душевността и бита на хората.

Затова в Горномалинска община особена почит се отнасят към народното певческо изкуство.

Читалищните дейци, самодейните колективи твърдо пазят старите обичаи, обреди, песни, танци, национални костюми и диалекти.

Тук преди 132 години се ражда големият български писател Елин Пелин.

Наричат го художник на българското село, защото с творбите си виртуозно нарисува пъстрата картина на селския живот в края на ХIХ и началото на ХХ век. И защото той самият има яки селски корени.

За него големият руски писател Иля Еренбург казва: “В България има един прозаик -

ЕЛИН ПЕЛИН, с когото би се гордяла литературата на всеки напреднал народ”.

Още повече се гордее община Горна Малина, че в нейните предели се е родил, работил и претворявал родния край в творбите си един велик майстор на словото, ярък представител на класическата ни литература, какъвто е Елин Пелин.

Той навлиза в литературата със свой свят и създава образи ярки и пълнокръвни, реалистични и въздействащи. Поколенията винаги ще преоткриват чрез него себе си, своите копнежи, болки и радости, защото Елин-Пелиновото изкуство е дълбоко народно и силата на неговото въздействие е огромна и непреходна.

Жадните да усетят магията на неговото слово, да научат повече за неговия живот, трябва да посетят родното му село Байлово.

Възтановяването на родната къща на Елин Пелин започва през октомври 1976 г. и е открита през 1977 г., заедно с Дом-паметника.

Оригиналната къща на писателя представлява голям интерес за всеки посетител.

Широкият двор с големия орех, плевнята, превърната в битова приемна, навесът, под който е събран селскостопанският инвентар(колата с катраницата, диканята, веялката,

дървеното рало, вилите за сено и др.) връщат към атмосферата, в която е живял и творил Елин Пелин.

Стаята на писателя е подредена с негови лични вещи от времето, когато е бил учител в родното си село.

В Дом-паметника се намира и експозицията “Живот и творчество на Елин Пелин”.

Изграденото на входа огромно пано е по мотиви и образи от Елин-Пелиновото творчество. Всеки, който обича творчеството му, може да открие любимите си герои Пижо и Пенда, трите баби, Андрешко, Ян Бибиян и много други.

Чрез експозицията посетителят открива душевността на българина, неговото жизнелюбие и вечна жажда за нравствена красота.

Оттогава до днес през музеите са преминали хиляди поклонници на знаменития творец не само българи, но чужденци.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница