22 юни 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/9
Дата24.07.2016
Размер1.24 Mb.
#3140
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
22 юни 2011 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В.24 часа 4

В. Земя 4

В. Земя 5

В. Земя 5

В. Станадрт 6

В. Станадрт 6

В. Станадрт 7

В. Станадрт 7

В. Станадрт 7

В. Станадрт 7

В. Станадрт 8

В. Станадрт 8

В. Станадрт 8

В. Станадрт 9

В. Станадрт 9

В. Станадрт 9

В. Сега 10

В. Труд 11

В. Труд 11

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 13

В. Труд 13

В. Труд 14

В. Труд 16

В. Труд 19

В. Труд 19

В. Монитор 20

В. Монитор 21

В. Монитор 22

В. Монитор 22

В. Монитор 22

В. Монитор 23

В. Монитор 23

В. Монитор 24

В. Монитор 24

В. Монитор 25

В.Атака 26

В.Атака 26

В.Атака 28

В.Атака 29

В.Атака 30

В.Атака 32

В.Дума 34

В.Дума 35

В.Дума 35

В.Дума 36

В.Дума 40

В. Телеграф 41

В. Телеграф 42

В. Телеграф 42

В. Телеграф 43

В. Телеграф 43

В. Телеграф 44

В. Дневник 44

В. Дневник 45

В. Дневник 46

В. Класа 47

В. Класа 48

В. Класа 49

В. Класа 50

В. Класа 50

В. Класа 50

В. Класа 51

В. Класа 51

В. Класа 52

В. Класа 52

В. Класа 52

В. Пари 54

В. Пари 54

В. Пари 55

В. Пари 56

В. Пари 57

В. Пари 58

В. Пари 59

В. Пари 60

В. Новинар 62

В. Новинар 63

В. Новинар 63

В. Новинар 64

В. Новинар 64




22.06.2011 г., с.4
Разполовиха хълм, за да строят къща в софийска гора
Незаконен строеж в столичния парк “Камбаните” спря общинската дирекция по контрол на строителството. Плановете са били да се издигне еднофамилна къща.

"Заварихме сериозен брой отсечени дървета, а един от хълмовете е разкопан и разделен на две, за да може да се направи вход към обекта. Строителството е спряно незабавно, а глобата ще е минимум 20 хил. лв.", съобщи шефът на дирекцията Влади Калинов.

Собственикът на терена Иво Лазаров имал разрешение от район "Панчарево" за строителство на еднофамилна къща. Имотът е от над 2,7 дка. Планът за застрояване е издаден през 2006 г. Според него достъпът до имота е трябвало да става по съществуващ път, за да не се засяга растителност.

“Това е изключително нагло нарушение на всички правила. Унищожена е общинска собственост. Изсечени са десетки дървета, а хълмът е разполовен. По проект къщата ще е около 900 квадрата. Парадоксът е, че тя ще се захранва с вода от кладенец и ще е на изгребна яма", обясни Калинов.

ДНСК стартира наказателна процедура за незаконно строителство в чужд имот срещу собственика, а полицията - за неправомерно разпореждане с общинска собственост.
Снимка на три колони- Разполовеният на две хълм в парка “Камбаните” в София, през който трябва да минава пътят за къщата.


22.06.2011 г., с.9
Грийнпийс влиза у нас, ще бори АЕЦ „Белене"
ВИКТОР БОРИСЛАВОВ

Световната екоорганизация "Грийнпийс" прави български офис, обявиха вчера еколозите. Досега акции в страната ни се ор­ганизираха от клона във Виена.

"Ще продължим кампа­нията срещу изграждането на АЕЦ "Белене". Ядрена­та енергия не е решение за климата, както понякога се представя. Всякакви по­нататъшни преговори с ру­ската страна не трябва да се случват", обяви представи­телят на международната екоорганизация у нас Деница Петрова.


22.06.2011 г., с.9
40 млн. евро от ЕС за магистрали
България е поискала от Брюксел 40 млн. евро за междинни плащания по транс­портни проекти.

Това съ­общиха вче­ра от финансовото ми­нистерство.

Ако искането бъде одобрено, получените суми ще отидат за доизграждане на магистрала "Тракия"- лотове 2, 3 и 4, за разшире­нието на со­фийското метро "Обе­ля - Надеж­да" и "Мла­дост I -"Ца­риградско шосе", пътен възел "На­дежда"- Централна жп гара - пл. "Света Неделя" - бул. "Черни връх".


22.06.2011 г., с.10
УниКредит Булбанк сваля лихви по ипотечни заеми
Намалени са и комисионите за обслужва­не. Таксата за предсрочно погасяване със собствени средства отпада. Промоцията важи до края на септември и е за клиенти, които ползват и допълнителни услуги от банката.


22.06.2011 г., с.10
Мутри свършили парите за имоти
СОФИЯ ГЕОРГИЕВА

Парите на мутрите свър­шиха, те бяха най-засегнати от кризата и вече не купу­ват луксозни имоти, показ­ват наблюденията на бро­кери. Преди идвали за сдел­ки с чували с пари. Отнема­ло часове да се преброят, проверят и опишат всички банкноти.

В последните години сделките с луксозни имоти са на реална стойност с" бе­ли" пари, категорична е Ве­села Илиева, шеф на Unique estates. Агенцията винаги искала от продава­чите и купувачите декларация за произход на сред­ствата. Въпреки това има­ли клиенти, проверявани от' НАП. От компанията отчи­тат, че пазарът на лукс имо­ти се оживява. Сделки се сключвали на 30-40% по-ниски цени от обявените.

Срещу 1,25 млн. евро про­дали апартамент от 244 кв. м на бул. "Васил Левски", което е по 5100 евро/кв. м.

Първоначално бил обявен за 1,8 млн. евро. Най-скъпо продадената къща била оферирана за 1,2 млн. евро, но сделка се сключила на 840 000. Тя е в Бистрица с площ 750 кв. м и 3 дка двор. Пред подписване на сделка за луксозна къща бил и Ми­хаил Михов, познат като Мишо Бирата, малко преди да почине.


22.06.2011 г., с. 25
ЕС спира парите на Румъния за пътища заради измами
859 млн. замразени за корупция при изпълнение на проектите и конкурсите
Еврокомисията спря 859 млн. евро финансиране на Румъния за 124 пътни проекта по Оперативна програма „Регионално развитие"; съобщи агенция Медиафакс.

Решението е взето след одит, проведен в Букурещ между 28 март и 1 април т.г.

Проверката извадила на светло сериозни нарушения в десетки пътни проекти под ръководството на Министерството на регионалното развитие и туризма.

Контрольорите от ЕС са открили дискриминационни условия при конкурсите за изпълнител на пътни проекти, незаконно прилагане на правилата за ускорени процедури и други нарушения. Подобно спиране на пари за пътни проекти сполетя и България през 2008 г., но тогава бяха блокирани около 110 млн. евро, колкото беше бюджетът на програма ИСПА.Министърът на регионалното развитие и туризма на Румъния Елена Удря обясни, че е знаела за възможното спиране на плащанията. Досега са сключени договори за 160 млн. евро по тези пътни проекти. Според Елена Удря пропуските са поправими.„Ще плащаме от държавния бюджет и щом ни деблокират финансирането, ще възстановим парите", обяви тя пред в. „Гъндул".

Малко преди да бъдат спрени европарите за пътните програми, румънският президент Траян Бъсеску разкритикува правителството за високото ниво на корупция при изпълнение на проектите както на ниво министерства, така и от местното самоуправление.Президентът дори призова за ново административно деление на 22 милионната държава, за да се намали корупцията в държавните структури.


22.06.2011 г., с.5
Тракия" получава европари година след старта на строежа
Година след първите копки на недостроените отсечки от магистрала „Тракия" проектът най-сетне ще получи същинското финансира­не от еврофондовете или т.нар. междинни плащания. Това стана ясно вчера от съобще­ние на финансовото министерство. Брюксел до месец ще възстанови разходите на българско­то правителство по проекти, свързани с метрото и автомагистра­ла „Тракия", уточняват от Мф. Досега плащанията по проектите са ставали с пари от авансите от ЕК и от държавния бюджет, като частта на държавата е теглена от фискалния резерв.


22.06.2011 г., с.7
Позволителните за сеч 6 горите ще се издават чрез интернет
Изпълнителният директор на ИАГ издаде указания за условията и реда при изда­ването на позволителни за сеч, които ще са валидни до приемането на опрделените от закона за горите на­редби. В 23 точки са рег­ламентирани отговорности­те и задълженията по изда­ването на позволителните за сеч, реда за тяхното про­веждане и необходимите до­кументи. За горските тери­тории, които са държавна собственост или са предос­тавени за управление въз основа на договор, разре­шителните се издават от ди­ректорите на съответното ДГС или ДПС. За общински­те гори кметът на съответ­ната община оправомощава лице с висше лесовъдс­ко образование, регистри­рано за упражняване на ле­совъдска практика, което из­дава позволителните. Частните собственици могат да го получат от регистрирано лице, имащо право да из­вършва лесовъдска практи­ка, както и от оправомощените лица за държавни и об­щински гори.

Сечи в горите може да се провеждат въз основа на издадено позволително, ко­гато насажденията са пред­видени за сеч в горскосто­пански план, програми за ловностопански дейности и за дейности по опазване от пожари. До влизане в сила на новите проекти, планове и програми ще важат ста­рите. Дървесината също така трябва да е маркирана и да има изготвен карнетопис и одобрен технологичен план за добив. Позволител­ните се издават поотделно за всяко насаждение или за имот и насаждение и в него се определят сроковете за сеч и извоз. По обективни причини времетраенето мо­же да бъде продължавано само от лицата, издали раз­решителните.

Позволителното за сеч се издава чрез интернет инфор­мационната система на ИАГ от лицата, имащи право да ги издават, на които им е пре­доставен код за достъп до системата. Това е напълно но­ва практика, която ще поз­воли воденето на регистри и осъществяването на контрол при извършване на сечи в горските територии. Водене­то на книги за ползване при извършването на сечи по до­сегашния ред се запазва.


22.06.2011 г., с.10
Търси се „дойка" за „Набуко
В турския град Кай-сери миналата седмица бе подписано споразу­мение между консорци­ума Nabucco Gas Pipeline International GmbH и страните-учас-тнички в проекта - Авс­трия, България, Унга­рия, Румъния и Турция. Документът предвижда поддръжка на законо­дателните и админист­ративните действия за строителството на га­зопровода.

Междувременно Азер­байджан, който трябва да стане един от основ­ните доставчици на газ за „Набуко", засега не е дал съгласието си за участие в проекта. В съ­щия ден на подписване­то на споразумението в Кайсери еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер водеше прего­вори с азербайджанс­ките държавни и енер­гийни лидери. За съжа­ление те не доведоха до нищо и в крайна смет­ка решаването на въп­роса бе отложено за по­добри времена - за ок­томври. Според експер­та на консултантската компания RusEnergy Ми­хаил Крутихин при доб­ро желание на ситуацията би могло да се пог­ледне и по-оптимистич­но, ако участниците в проекта сега съсредо­точат усилията си за търсене на газ за „На­буко" в посока към Ирак и Иран.

„Азербайджан не е най-верният адрес, към който те се обръщат, защото засега страна­та няма излишен газ, с който да пълни тръба­та. Кюрдските райони и на Ирак по принцип мо­гат да доставят до 30 млрд. куб. м годишно по този маршрут, но е нуж­но споразумение с мес­тните кюрдски власти и с централното прави­телство в Багдад. Има възможност да бъде по­лучен газ и от Иран. В момента участниците в проекта се опитват да намерят някакво общо решение - и това може само да бъде приветствано."

Проектът предполаса доставката на газ от Каспийския регион и Близкия изток за Евро­па. Максималният обем

на газопровода е 31 млрд. куб. м и според прогнозите трябва да поеме 5% от вноса на газ в Европа. За главна цел на строителството е обявена диверсификацията на доставките в страните от ЕС. Идеята -е прекрасна, ако не бя­ха надценени възмож­ностите и готовността на страните от Каспий­ския регион и терорис­тичната опасност в страните от Близкия Из­ток. Не бе предвидено, че най-важният въпрос

- намирането на „дойка , ще се окаже толкова труден за решаване. И най-сетне за каква диверсификация може да става дума, когато тръ­бата ще осигурява нищожните 5% от вноса на газ.

Експертите отбеляз­ват, че за разлика от „Набуко", руският про­ект „Южен поток" се ре­ализира с по-бързи темпове. Именно зато­ва ключовите страни, през които ще минава руският газопровод, възнамеряват да му придадат статут на на­ционален проект. Заед­но с това Москва не смята „Южен поток" за конкурент на „Набуко". По-рано министърът на енергетиката на Русия Сергей Шматко заяви, че сега участниците в проектите са премина­ли към диалог. Като се отчита фактът, че към 2035 г. световното пот­ребление на газ ще на­расне с 50%, наличие­то на развита транспор­тна мрежа е необходи­мост.
Снимка на четири колони- Енергийните министри подписват в турския град Кайсери политическото споразумение за „Набуко"


22.06.2011 г., с.1
Плащат кеш за палати
Заможни българи си купуват жилища за милиони, които плащат в брой. Това важи за над 90% от сделките с луксозни имоти, обясниха от компанията "Юник Истейтс". Кешът винаги смъква над 30-40 на сто от цената, твърдят брокери. Така най-скъпият апартамент в София от 244 кв. е продаден за 1,25 млн. евро вместо за 1,8 млн.


22.06.2011 г., с.3
Отличници пишат мото на бизнеса
Студентски конкурс ще търси най-добрия слоган, който да се превърне в обединяващо мото на фасилити бизнеса в България. Тази дейност, свързана с поддръжката на сгради, напоследък все повече акцентира на екодейностите, затова и младежите ще трябва да изберат мото със "зелена" насоченост. Състезанието е организирано от Facility Optimum Bulgaria и е насочено към младежи, които следват маркетинг, реклама, връзки с обществеността, архитектура, екология и дизайн.

Конкурсът ще бъде обявен в четвъртък, когато е националният ден на фасилити бизнеса. На тази дата родните фирми ще организират дискусия как може държавата, която е техен най-голям клиент, да намали значително разходите си за поддръжка сградите на институциите. Ще се обсъжда и темата за навлизането у нас на платените домоуправители, както и каква е цената за качествената поддръжка на една сграда. У нас пазарът на този бизнес се оценява на 1,13 млрд. евро.




22.06.2011 г., с.5
Снимка на две колони –Премиерът Бойко Борисов направи символична първа копка на инсталацията за ловене навредни газове в медната рафинерия „Аурубис” в Пирдоп. Инвестицията е за 44, 2 млн. евро


22.06.2011 г., с.6
Искат милион за имотите на Очите
Близо 1 млн. лв. за имоти, които са били отнети от Димитър Желязков - Митьо Очите, търсят публични изпълнители. Имането на несебърския бос излиза на публична продан следващата седмица. В нея ще бъдат разиграни апетитни имоти в Несебър, които държавата конфискува. От НАП потвърдиха, че вече има насрочен таен търг, който ще се състои на 30 юни. Процедурата за наддаването обаче вече е стартирала. Търсят се купувачи за двата апартамента на Митьо в Несебър, които бяха записани на имената на двете му дъщери. Жилищата, които са средно по 70 кв. м са обявени съответно за 100 хил. лв. и за 110 хил. лв. Освен тях на търг са обявени и други три имота - 54 квадрата складово помещение и два магазина с площ 44 и 49 квадрата. Те се предлагат в комплект на минимална цена от 370 400 лв. В трета група остават гараж и втори склад, предлагани общо с начална цена от 61 900 лв.

Елена Димитрова


22.06.2011 г., с.7
Чакат парите за завода за боклук
Проектът за решение за финансирането на първата фаза на завода за боклук е получен в общината, съобщи зам.-кметът Мария Бояджийска. С подписването на документа ще се осигурят 69 млн. евро. Част от парите ще отидат за изграждането на депото за неопасни отпадъци и инсталацията за компостиране. Останалите средства ще покрият разходите за инфраструктурата. Разделно събиране на смет ще се въведе в районите "Овча Купел" и "Кремиковци" с 1 млн. евро от отпуснатите пари. От 2009 г. до момента количеството депониран боклук е намаляло с една трета, каза още Бояджийска.


22.06.2011 г., с.10
Плащат само кеш за палати
Смъкват до 30% от офертите за баровски домове
Пазаруват палати само с пари в брой. Над 90% от купувачите на луксозни имоти плащат при сделките със собствени средства. Това обяви изпълнителният директор на компанията "Юник Истейтс" Весела Илиева. На пазара се предлагат предимно ипотекирани домове, а се купуват луксозни недвижимости на цена до 1 млн. евро. Заради спада в цените най-търсени са големите къщи и апартаменти с повече спални. В средния сегмент на пазара обаче има стагнация заради скъпите кредити, обясни Илиева. До 30-40% от офертната цена може да бъде намалена чрез договаряне. Като пример Илиева даде най-скъпо продадения през годината апартамент. Той е с 5 спални, 2 кухни, 3 бани и 2 гаража, площ от 244 кв. и се намира на бул. "Васил Левски" в София. Имотът е продаден за 1,25 млн. евро при първоначално искана от продавача сума от 1,8 млн. лв. Основно на пазара за луксозни имоти се търсят къщи на стойност 400-600 хил. евро и апартаменти на цена от 200-450 хил. евро, обясни Илиева. Въпреки кризата стойността си в голяма степен са запазили луксозните имоти в района на Докторската градина. Там минималната цена за квадрат е 2500 евро. В същото време почти двойно се е сринала цената в Лозенец, където 1 кв. м струва около 1000 евро. Причината за обезценяването е прекомерното строителство, бързината на изграждане, довела до по-ниско качество, и липсата на паркоместа в доскоро считания за баровски квартал. Заради кризата вече не се търсят имоти на зелено въпреки по-ниската им цена. Клиентите имат по-високи изисквания и до сделка се стига с 10 пъти повече усилия, отколкото преди кризата.

Наталия Малчева


22.06.2011 г., с.10
По-ниски лихви и такси предлага
УниКредит Булбанк с лятна промоция по ипотечните си кредити. Важно условие да се ползва промоцията е клиентите да използват допълнителни услуги и продукти от УниКредит Булбанк. Например при превод на работна заплата лихвеният процент по кредита ще бъде намаляван с 30 базисни точки от предлагания до момента. Допълнителните банкови продукти могат да бъдат пакетна програма и/или застраховка "Кредитна протекция" към съответния ипотечен кредит и/или нов Спестовен план Pioneer.


22.06.2011 г., с.10
Вече не крият ДДС за нови жилища
Повечето купувачи на луксозни имоти вече взимат къщи и апартаменти на свое име, а не на фирма, каза изпълнителният директор на "Юник Истейтс" Весела Илиева. Преди повечето предпочитаха да спестят ДДС за имота, като го запишат на името на фирма. Но след акциите на данъчните вече няма такава практика. Преди 10-ина години било практика клиенти да плащат с куфари, пълни с банкноти, за имотите, но сега сделките минават само по банков път. Банки пък блокирали пазара с високи цени, които искат за ипотекирани имоти по корпоративни кредити. В някои случаи банките искали двойно по-голяма сума от пазарната.

Наталия Малчева


22.06.2011 г., с.10
Българите купуват, чужденците наемат
През последните 2 години нито един чужденец не е купил луксозен имот у нас от компанията "Юник Истейтс", която държи около 80% от този пазар. Високопоставените служители от чужбина, които работят у нас, предпочитали да наемат скъпите домове. Бюджетът им за това обаче е паднал с 1000 евро заради кризата и сега те търсят къщи при цена за месец до 3000 евро и апартаменти до 2000 евро. В същото време българите не наемат луксозни имоти. Те обаче са основните им купувачи, защото има голямо предлагане и може да се стигне до изгодна цена.

Наталия Малчева




22.06.2011 г., с.11
Багери зариват незаконни басейни
Играта на котка и мишка в Слънчев бряг ще завърши със солени актове за нарушителите
Багери ще зарият незаконни басейни в Слънчев бряг в разгара на сезона. Няколко месеца се проточи играта на котка и мишка между собствениците на 2 летни къпални и държавните институции. След като Дирекцията за национален строителен контрол издаде актове за премахване на басейните пред хотелите "Бургас" и "Созопол" в Слънчев бряг, собствениците декларираха, че вече са ги изравнили със земята.

През април инспектори заварили терените около басейните разорани и видели купчини с пръст и пясък, което доказвало, че те се премахват. При проверка през юни обаче се оказало, че басейните работят с пълна сила. В резултат собствениците на басейните били глобени с по 10 000 лв. Санкционирани са и управителите на обектите. Вчера по нареждане на ДНСК отново бе източена водата в басейните, а водните атракции бяха запетачатани. Хотел "Бургас" е собственост на фирма "Рюген" ООД, която е на сина на бившия шеф на общинския съвет в Несебър Димитър Янков. "Созопол" е собственост на "Климати холидей" ООД. Заради факта, че в момента вече е в сила забраната за строителни дейности в Слънчев бряг, багери не би трябвало да стигат до басейните. Но нищо чудно заради наглостта на собствениците демонтирането им да започне още тези дни въпреки опасността ДНСК да отнесе глоба за неспазване на забраната за строителство през лятото.

Около 200 души хотелиери, ресторантьори, таксиметрови шофьори и доставчици на стока в курорта Слънчев бряг протестираха вчера пред сградата на държавното дружество. За трети път този месец хотелиерите изразиха недоволството си от управлението на комплекса, наложените инфраструктурни такси и пропускателен режим в курорта. Хотелиерите не искат да плащат такси за улиците в курорта, които са наложени от собственика им - дружеството "Слънчев бряг" АД.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница