23 август 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/9
Дата13.09.2016
Размер1.23 Mb.
#9664
  1   2   3   4   5   6   7   8   9
23 август 2011 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. Дневник 5

В. Дневник 6

В. Дневник 7

В. Дневник 8

В. Дневник 9

В. Пари 9

В. Пари 11

В. Пари 11

В. Атака 13

В. Атака 15

В. Атака 16

В. Атака 17

В. Атака 20

В. Дума 21

В. Дума 22

В. Дума 23

В. Дума 23

В. Дума 24

В. Дума 24

В. Дума 24

В. Дума 27

В. Дума 28

В. Телеграф 30

В. Телеграф 30

В. Телеграф 30

В. Телеграф 31

В. Телеграф 32

В. Телеграф 33

В. Телеграф 33

В. Телеграф 33

В. Класа 34

В. Класа 35

В. Класа 35

В. Класа 37

В. Класа 37

В. Класа 40

В. Класа 40

В. Новинар 40

В. Новинар 41

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Монитор 41

В. Труд 44

В. Земя 55

В. Стандарт 56

В. Сега 60




23.08.2011 г.,с. 4
Пускат колите по моста „Чавдар" по-рано
С 10 дни по-рано от предвиденото се очаква да приключи ремонтът на моста „Чавдар", съобщи вчера кметът на София Йорданка Фандъкова. Вместо на 15 септември изпълнителите са обещали съоръжението да е готово на 5-и -6-и. Ремонтът струва 1,7 млн. лв.


23.08.2011 г.,с. 5
Фандъкова намери временен дом на самотна майка

Обезщетение за отчуждения имот дължал инвеститорът. Още 13 в нейното положение
СИЛВИЯ ГУРМЕВА

Столичната община обеща да предостави оборотно жилище на самотната майка Иванка Павлова, чийто бащин имот е отчужден преди 36 г. „24 часа" разказа историята на 34-годишната софиянка, която всеки момент може да остане на улицата.

Причината е, че фирмата „Почивен комплекс -РМ" води дело за отстраняването на майката и 10-годишния й син от имота си. Дружеството е наследник на предприятието „Редки метали", което навремето не построило блока, в който семейството трябвало да получи апартамент.

„Комисия, назначена със заповед на кмета Йорданка Фандъкова, взе решение да предостави на г-жа Павлова апартамент от резерва на общината в Люлин", каза зам.-кметът по инвестиции и строителство Ирина Савина. Тя уточни, че общинското жилище може да се отдаде под наем временно до пълното решаване на казуса с имота на жената.

През 2009 г. Павлова осъдила общината да се произнесе по искането й за а обезщетяване, така че да получи апартамент, съответстващ на онзи, който а бил обещан на баща й в замяна на родната му къща в кв. Редута. Две години след

влизане на съдебното решение в сила общината и „Почивен комплекс - РМ"

продължават да спорят кой трябва да предостави апартамента.

„Общината не носи вина за това, че блокът не е построен. Ангажиментът да осигури жилище е на фирмата, получила правото на строеж, или на нейния правоприемник. Неизпълнението на обекта не изключва отговорността

им", категорична е Савина; Според юристите на общината „Почивен комплекс - РМ" е приватизирал с активите и пасивите държавното предприятие, като с това се е задължила да обезщети Павлова като наследник. „Ако не по-стигнем споразумение с фирмата, ще се наложи да ' заведем дело срещу нея", каза Юлиана Табакова експерт от кметството.

Още 13 семейства в Coфия са в положението на Павлова, признаха от i „Московска" 33. Имотите им били отчуждени през социализма, за да се строят ведомствени блокове. Правоприемниците на тогавашните инвеститори ГУ СВ, БОДК и „Редки метали" така и не предоставили жилища на хората.

Единствено от МВР обезщетили наскоро собственик на отчужден имот за нуждите на тяхна сграда.
Снимка на две колони- Иванка се надява скоро да я обезщетят със собствено жилище.

Снимка на две колони- Факсимиле от броя на в. "24 часа" от 16 августл




23.08.2011 г.,с. 8
Държавата няма да взема частни вецове
Опасенията за одържавяване на малки вецове от руслов тип към настоящия момент са неоснователни. Това отговориха от строителното министерство вчера по повод на описания от "24 часа" казус със съоръженията. Той възниква след промяна в Закона за собствеността, според която те се оказват незаконни, тъй като нямат право да ползват земята, върху която тече реката.

Казусът е регламентиран в чл. 62 от Закона за енергетиката. Според него, когато изграждането на съоръжение за производство на ел. енергия е върху имот - държавна собственост, в полза на лицето, което ще го експлоатира, се учредява възмездно право на строеж върху земята без търг или конкурс, обясниха от ведомството. Принципно било възможно собствениците на вецове да получат концесия, но в случая целесъобразно било прилагането на чл. 62. (24 часа)




23.08.2011 г.,с. 14-15
Туровете до Солун за евтини мебели спират

Чакат ИКЕА да отвори най-късно на 20 септември, идва със 7500 стоки
СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА, ВЯРА ИВАНОВА

След 20 септември пазарът на мебели у нас и шопинг туровете до Солун вече няма да са същите. На I тази дата се очаква да отвори врати първият магазин на шведския гигант ИКЕА. Дългоочакваното стъпване на веригата в България ще преструктурира пазара и ще коригира цените в полза на клиента, прогнозират от бранша. Ефектът ще е аналогичен на този в останалите страни по света, където компанията е заела позиции?

Като за начало представителите на ИКЕА у нас се целят в 10% още през първата година от стъпването си. След това плановете и амбициите им са да го увеличават.

Делът, който ИКЕА планира да вземе, съвпада с прогнозите в сектора за спад на производството на български мебели след навлизането й.

" Очакваме минимум 10%", коментира председателят на управителния съвет на Български мебелен клъстер Геновева Христова. Според директора

на браншовата камара Стефан Ганев дългосрочното намаление ще е 5-10%.

ИКЕА ще щурмува пазара ни с евтини мебели. Обещанието е да предложат най-ниските цени, без да правят компромис с качеството.

Търговският център ще е на околовръстното в София. С него мебелните вериги в България ще станат 18. Все още представителите на бранда у нас не са обявили официално датата, но в сайта на ИКЕА става ясно, че ще е 20 септември. Дни преди това трябва да е готово разширението на околовръстното. Миналата седмица премиерът Бойко Борисов обяви, че новото платно пред

магазина ще бъде пуснато на 14 септември.

От "Хаус Маркет България" - дъщерната фирма на гръцката компания "Фурлис", която държи франчайзинг правата за шведската марка у нас и в региона, не издадоха с какви промоции ще стартират дейността си. Единствено наблегнаха, че ще има много изненади и изгодни оферти. Те няма да важат само за откриването, а ще са

постоянни

"ИКЕА ще предложи значително по-ниски цени на мебелите от останалите играчи на пазара", сподели Тео Муратидис, управител на магазина в София, още преди около месец. Концепцията навсякъде по света е

да се предложи най-доброто на най-ниската цена за съответната страна, съобразена с тамошните условия, конкуренция и развитие на пазара. Това е и формулата за завземане на пазарен дял. "Конкретна прогноза какъв ще е ефектът, е трудно да се направи. Очакваме сътресение за определена група фирми. Мебелната индустрия е в криза и тя продължава да се задълбочава. 30% от компаниите излизат от нея - те изнасят продукцията си. Съвпадението с кризата ще замъгли ефекта от навлизането на ИКЕА", коментира Стефан Ганев. Засегнати ще бъдат фирмите, които произвеждат мебели от гамата на шведската верига. Отражение няма да има там, където тя няма позиции - в по-високия клас мебели, индивидуалните поръчки, обзавеждането за

хотели, ресторанти.

След като ИКЕА стъпва в Гърция, спадът е 30%, в Австрия за няколко години е 20-25 на сто. У нас ситуацията е размита и заради големия сив сектор в производството. От камарата го оценяват на 35-40%.

ИКЕА ще преструктурира пазара, очакваме агресивни цени. Компанията е коректив, коментира Христова. Според нея присъствието на компанията ще се отрази положително на българския потребител. Той ще се радва на модерен дизайн и атрактивни цени.

Като цяло очакванията в бранша за ефекта от стъпването на шведската верига у нас са, че големият печеливш ще са клиентите

Търговците ще трябва да преосмислят политиката си, а производителите също да станат по-гъвкави в решенията си. Цените като цяло ще паднат, офертите и промоциите ще станат по-атрактивни. Потребителите ще имат по-богат избор, и то от обзавеждане със съвременен дизайн и изработка, която покрива всички стандарти.

Според Христова ИКЕА със сигурност пак ще "изненада" някои от производителите, въпреки че са имали достатъчно време да реагират - 3-4 г., откакто е известно, че компанията ще открие магазин. Някои от веригите успели да се подготвят - сменили цвета на логото си, за да не съвпада с този на ИКЕ А, или минали в друго ценово ниво. Драстично сваляне на цени при заплахата от веригата обаче засега няма (виж карето долу).

ИКЕА може да си позволи да намалява цените, без това да се отразява на качеството, казват представителите й у нас. Магазините й винаги са извън града, клиентите са стимулирани да се обслужват самостоятелно и да траспортират сами мебелите, които са в плоски опаковки за улеснение. Въпреки това всеки магазин има консултанти, които дават информация и помагат на клиентите. Всяка стока се продавала с гаранция за качество, за кухните например тя била 25 г.

Освен това из магазините се обособявали тестови кътове, където хората могат да проверят качеството.

Очаква се скоро да се появи каталогът на компанията, в който ще са представени част от най-добрите оферти. Иначе в магазина броят на артикулите ще е над 7500. Освен отделни мебели ще има и аранжирани стаи, както и примерно обзаведен апартамент. Целта е клиентите да добиват

представа, а и да черпят идеи.

Мебелите ще са по шведски проект и дизайн. Производителите се подбират внимателно от целия свят. Доминират тези от Китай, Полша, Румъния, но има и български. В момента договори били подписани с 20 наши фирми за дървени и метални изделия.

Според данни на браншовата камара нашите доставчици са 5-6. Правило на ИКЕА било да сключва

дългосрочни договори, в които са заложени високи изисквания - от социална отговорност до спазване на всички законови разпоредби. Сред фирмите имало производители на столове от иглолистна дървесина, на тръбна мебел, както и текстилни компании.

Сред най-продаваните стоки във всички магазини на ИКЕА по света са диваните. След тях се нареждат матраците и библиотеките.

Освен обзавеждане за всяко помещение в дома се продават и различни аксесоари.

И в българския магазин ще могат да се намерят най-популярните стоки на ИКЕА, които се продават от години - етажерката "Били" и столът, превърнал се в символ на марката, който издържа на огромно натоварване. Обикновено във всеки търговски център има тестова машина, с която това се показва.

в цифри


• 30 000 кв. м е площта на магазина на ИКЕА в София. Той е на околовръстното близо до кръстовището за Бистрица. В него освен търговската площ с мебели и склад ще има ресторант, кафене и безплатен детски кът. В ресторанта ще могат да се опитат и известните шведски кюф-тенца, които се предлагат във всички магазини на ИКЕА.

• 1400 ще са паркоместата

• Над 340 ще са служителите.

• Над 7500 артикула ще се предлагат в магазина

• 323 магазина в38 страни по света има ИКЕА. Компанията е създадена през 1943 г. в малката провинция Смоланд в Южна Швеция. Неин баща е Ин-вар Кампрад.
Снимка на три колони-"Историческият" диван на ИКЕА, който се продава от години във всеки магазин от веригата по света. Ще го има и в България. В Атина цената му е 400 евро.

Снимка на четири колони-"Новото платно пред магазина на околовръстния път в София ще бъде отворено на 14 септември.

Снимка на две колони- Тео Муратидис, управител на ИКЕА-София, показва предимствата на стола, който е типичен за марката.


23.08.2011 г.,с. 5
Първа битова стъпка за по-добро правосъдие в София
Павлина Желева

След години протакане, проблеми с ипотеки и молби до всички инстанции вече е направена първата стъпка работещият при изключително тежки условия Софийски районен съд да се премести в нова сграда. Така ще има повече зали и делата ще се гледат по-бързо, обслужването на гражданите ще е по-добро, а съдиите ще работят в нормални условия.

Министерството на правосъдието обяви обществената поръчка за ремонта на сградата на бившите Строителни войски на бул. "Цар Борис III". В нея трябва да бъдат преместени всички граждански съдии и деловодства заедно с държавните съдебни изпълнители. На бул. "Цар Борис III" вече работи брачната колегия.

Този имот е предоставен отдавна на съда, но за да се нанесе в там, трябва да бъде направен ремонт. Парите за него бяха отпуснати в края на миналата година от Министерския съвет. Те са общо 6.9 млн. лв. и са от спестеното от съдебната власт през 2010 г. Според заданието за обществената поръчка тя ще е за поне 5.6 млн. лв. и строителните фирми имат срок до 17 септември да подадат оферти.

Председателят на районния съд Красимир Влахов заяви, че е доволен, че най-накрая процедурата е задвижена и оптимистичният вариант е да приключи до края на годината. "Това не е окончателно, а временно решение на проблема на най-големия съд в България до изграждането на нова Съдебна палата в София", каза той и допълни, че държавата не трябва да забравя ангажимента си за това.

В момента магистратите и служителите в районния съд и прокуратура - общо 1000 души, са разпръснати из цяла София, като основната сграда е на бул. "Драган Цанков". Освен че те работят при тежки условия, тъй като помещенията са много стари, няма достатъчно зали, а това заедно с голямото натоварване се отразява на бързината на правосъдието.

В момента 48 наказателни състава използват 21 зали, а 75 граждански - 17, повечето извън всякакви стандарти. Идеята е, след като гражданските съдии се преместят на бул. "Цар Борис III", да имат поне 35 зали, а наказателните дела да се гледат във всички 38 зали на бул. "Драган Цанков".


23.08.2011 г.,с. 6
Опасност от междусъседски войни
адвокат Бисерка Маринова

Поредните нови текстове в Закона за етажната собственост затрудниха още повече обърканите от постоянните му промени граждани.

Процедурата по свикване на общо събрание например беше опростена, но пък се стигна до друга крайност – с уведомяване по телефона. А това може да бъде използвано за блокиране на полезни, но непопулярни мерки.

Сериозни са последиците, които произтичат от начина на вземане на решения от общото събрание. Законодателно е направена крачка назад от възприетия принцип за тежест на всеки глас съобразно притежаваната квота от общите части.

Сега собствениците на 50 и повече процента от общите идеални части вече имат право да решат, че много въпроси от компетентността на общото събрание ще се приемат с мнозинство от повече от половината от броя на самостоятелните обекти.

Този популизъм не е от полза при взимането на решение за необходимите спешни мерки за оздравяване на сградния фонд и създаването на правила, които гарантират добър вътрешен ред и управление.

Притежаваните от всеки собственик идеални части са определящи при гласуването и за разпределяне на много от разходите в етажната собственост. Според Закона за собствеността дяловете на отделните собственици в общите части съответстват на съотношението между стойностите на притежаваните от тях обекти.

Новият режим изисква идеалните части да се определят като съотношение между сбора на площта на самостоятелния обект, в което се включват и складовите помещения, придадени към обекта, разделен на сбора от площта на всички самостоятелни обекти, като така полученото число се преобразува в проценти. Необходимите изчисления се правят от управителния съвет въз основа на официални данни.

Общото събрание одобрява предложеното разпределение с мнозинство не по-малко от две трети от самостоятелните обекти в сградата или входа. Негатив от създаденото правило е опасността от грешки, които в един съдебен процес по установителен иск за определяне на квотите от общите части биха били сведени до минимум.

Промяната на формата на управление – чрез сдружение, цели да се намалят изискванията за учредяването му. Вече е достатъчно участието на собствениците, притежаващи минимум 67% идеални части от общите, и може да се учреди сдружение само за един вход.

Ако обаче има проблем при определянето на общите части, притежавани от собствениците - членове на сдружението, този въпрос трябва да се реши от общото събрание на всички собственици по вече разгледания ред.

Възможен е конфликт, свързан с необходимостта да се докаже притежаването на минимум 20% от общите части на собствениците, които имат право да поискат свикване на общото събрание.


Определено ще създаде практически трудности и правилото, че средствата, получени от сдружението по линия на усвояване на еврофондове или държавни/общински субсидии, ще могат да се разходват едва след вземане на решение на общото събрание на всички собственици.

Така тези, които са поели определени ангажименти за отпускане на средствата, ще зависят от "благословията" на собствениците, които са били пасивни и не желаят да поемат каквито и да било рискове.

Не се оправдаха и очакванията чрез договор между инвеститора и собствениците в т.нар. комплекси от затворен тип да се управляват бизнес паркове и ваканционни селища.

Вместо това отпада условието писменият договор за управление да бъде с нотариална заверка на подписите и се вменява като задължение на инвеститора да го регистрира в Агенцията по вписванията. Това обаче не е обвързано със срок и лишава собственика от възможност да го направи при бездействие.

Законът премахна нормативните пречки пред възлагането на управлението на лица извън етажната собственост. Но не бяха приети предложените изисквания за действително професионално управление, обвързано с вписване в регистър на специалисти с доказана квалификация, както и за определяне на минималното съдържание на договора за управление.

И посочените проблеми далеч не изчерпват съществуващите противоречия и неясноти в правната уредба.




23.08.2011 г.,с. II
Пловдив може да загуби пари по европроект за градски транспорт

Проучванията за модернизацията на системата продължават да се бавят
Зорница Латева

Министерството на регионалното развитие и община Пловдив за пореден път се сблъскаха заради проекта за градски транспорт на града, който се финансира по оперативна програма "Регионално развитие". Този път причината е забавяне на проучванията, които общината трябва да използва, за да придвижи проекта и да поиска финансиране за него.

Те се правят от консултанти, избрани от министерството на регионалното развитие, а крайните документи за Пловдив трябва да са готови до края на месеца. Все още обаче се чакали бележките на общината, която твърди, че ги бави заради закъснение в проучванията.

Кметът Славчо Атанасов заяви днес, че проблемът е във фирмата, която подготвя проучванията - гръцкият консорциум "Планет СА Денко СА". Той се забавил с изпълнението на договора си с министерството, за което от общината предупреждавали няколко пъти. Думите на Атанасов бяха в отговор на тиражирано в пловдивските медии писмо от зам.-министъра на регионалното развитие Лиляна Павлова до общината.

В него местната власт се предупреждавала да побърза с бележките си по работния проект и се изразява притеснение за липсата на координация с "Планет СА Денко СА".

По програмата "Регионално развитие" са заделени 411 млн. лв. за градския транспорт в София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Русе и Плевен. От общата сума за Пловдив са предвидени 50 млн. лв. Парите са за система за електронно таксуване в градския транспорт, зелена вълна по кръстовищата и построяване на велоалеи.

Според местната власт, ако предпроектните проучвания се забавят, има опасност европарите да бъдат загубени, тъй като времето за усвояването им ще е по-кратко. "Ако Пловдив загуби 50 млн. лв. за градски транспорт, вината няма да е на общината, защото си е свършила работата", каза кметът Атанасов, цитиран от БНТ. Той добави, че във вторник ще се срещне със зам.-министър Павлова, за да обсъдят проблема.

Предпроектни проучвания се правят и за Стара Загора, Плевен, Варна и Русе. До редакционното приключване на броя от министерството не отговориха има ли опасност да бъдат загубени пари по проекта на Пловдив, както и и дали има забавяне при другите общини.

Най-напреднали са проектите за Бургас и София. Парите за Бургас вече бяха одобрени от ЕК. За нови автобуси, спирки, велоалеи, е-система за таксуване са предвидени над 134 млн. лв., като около 104 млн. лв. са по програмата, а останалите ще бъдат осигурени от общината.

Във вторник ще бъде подписан договорът със София. В транспорта на столицата ще бъдат инвестирани 122 млн. лв., от които около 100 млн. лв. са по програмата. Ще бъде въведена електронна система за таксуване и в автобусите. Такава сега има само в трамваите и тролеите. Ще бъдат купени и 50 нови тролея, ще се направи нова трамвайна линия и ще се ремонтира тази по бул. "България".




23.08.2011 г.,с. III
Близо 8 млн. евро ще се вложат във фабрика за коприна в Бяла Слатина

Преработката на сурова коприна трябва да започне от май 2012
Весела Николаев

Фабрика за преработка и тъкане на коприна ще бъде изградена в гр. Бяла Слатина, съобщиха инвеститорите от текстилен клъстър "Коприна". Първоначално в нея ще бъдат вложени 7.5 млн. евро, а първият етап на предприятието се очаква да бъде открит на 1 май 2012 г., поясни пред "Дневник" Милка Димитрова, председател на съвета на директорите на клъстъра.

До септември същата година трябва да заработи и линия за тъкане на коприната. Планира се в новото дружество да са заети общо 4 хил. души, като една част ще се занимават с отглеждането на копринените буби и черничевите насаждения.

Димитрова разказа, че в момента от клъстъра преговарят за покупка на "Дунавска коприна" - Русе, където също да започне тъкане на коприна. Подготвя се и подновяването на тъкачния цех в "Свила" - Хасково, който е напълно запазен и остава да се подготви повторното му пускане, разказа още Димитрова.

Компанията "Булеско" - Бяла Слатина, която изгражда предприятието, планира да изгради в първия етап пет цеха, линия за точене на свила и тъкачен цех. Продукцията ще се пласира в Европа, където вече има недостиг на копринена тъкан по думите на Милка Димитрова.

Инвестицията в Бяла Слатина, Хасково и Русе е на текстилния клъстър, с български и руски капитали, а една част от развитието на коприненото производство се финансира и от министерството на икономиката и енергетиката, разказа още Димитрова. В следващ етап се планира да се използват и европейски субсидии, предназначени специално за бубарство и копринарство.

Освен цеховете за преработка на коприна в Бяла Слатина се изграждат и помещения за отглеждане на бубите, както и черничеви насаждения на 7500 дка площ. Копринената буба се храни с листа от черници, но тъй като в последните десетина година отглеждането й в България е било спряно, голяма част от дърветата са изсечени. По информация от текстилния клъстър ще са нужни около две години, за да може насадените сега дървета да се използват за храна, като дотогава ще се разчита на запазените стари.
Милка Димитрова разказа, че за фабриката в Бяла Слатина и в Северозападна България няма подготвени кадри, така че бъдещите служители, включително и тези за отглеждане на бубите, ще се обучават. Земеделски производители, които искат да се включат в отглеждането на черничеви насаждения и бубарство, могат да кандидатстват за европейски пари по Програмата за развитие на селските райони.

От началото на миналата година министерствата на икономиката и на земеделието и храните са подготвили и Национална стратегия за развитие на бубарството и производството на естествена коприна за 2010-2020 г. Тя отчита, че след 1990 г. в България е на практика ликвидиран важен отрасъл от икономиката, а заедно с него и предприятията за преработка и тъкане на коприна.

В момента цялото световно производство на коприна е 90 хил. тона годишно, а 75% от нея се произвежда в Китай по данни на българския клъстър. В периода 1980-1985 г. България е на първо място в Европа по производство на сурова коприна и четвърта в света.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница