23 октомври 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/11
Дата23.07.2016
Размер1.53 Mb.
#2822
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
23 октомври 2008 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В.24 часа 1

В.Сега 13

В.Дневник 17

В.Новинар 28

В. Новинар 28

В. Труд 31

В. Труд 33

В. Труд 34

В. Труд 34

В. Труд 34

В. Труд 35

В. Труд 35

В. Труд 37

В. Труд 38

В. Труд 39

В. Труд 39

В. Монитор 39

В. Монитор 43

В. Монитор 47

В. Монитор 48

В. Монитор 48

В. Монитор 49

В. Монитор 50

В. Монитор 50

В. Земя 51

В. Земя 51

В. Земя 51

В. Земя 52

В. Пари 58

В. Телеграф 66

В. Стандарт 69

В. Стандарт 70

В. Стандарт 71

В. Стандарт 76

В. Нощен труд 80



23.10.2008 г., с. 2-3
Агенции и сайтове признаха, че очакваният срив започна,но не могат да кажат кога свършва
Селски двор ударен от кризата:искат 45 000 евро,после някакви 7600 евро
Никой не може да прогнозира дали и кога богатите българи, купили по 2-3 имота . за инвестиции, ще ги извадят на пазара и как това ще срине още цените. Между 5 и 15% надолу за панелките - заради банките, които отказват вече кредитиране за тях
СОФИЯ ТЕРЗИЙСКА

Собственик на 760 ква­драта двор във великотър­новското село Козаревец не успя да го продаде за 45 хиляди евро и намали 6 пъ­ти цената.

Така земята вече се про­дава за скромните 7600 евро!

Това е най-драстичният срив при имотите в Бълга­рия от средата на септем­ври, когато светът се раз­тресе от финансовата кри­за.

Пак в този регион - Вели­ко Търново, но в архитек­турния резерват Арбанаси, след като не са успели да пласират парцел за 500 000 евро, са го намалили наполовина.

С около 40-50 на сто са коригирани нивата и на парцели в Асеновградско и Пловдив.

Цените обаче масово падат до 5-10%

и само за отделни имоти до­стига внушителните 80%.

Заради срива сайтът topimoti.bg дори създаде секция "Имоти с падащи цени". Там например са 3 тристайни апартамента в софийския кв. Манастир­ски ливади, за които са искани цени между 133 000-144 000 евро, но после те са паднали до 91 000-98 000 евро.

Нивото от 30 на сто надо­лу се забелязва и в центъра, където луксозен имот си търси купувач на 800 хиля­ди евро при първоначална цена 1,2 милиона евро.

Аналогично ниво на спад има и край морето - в Бал­чик.

Най-леко падането е при панелните жилища в Со­фия. Сайтът imot.bg реги­стрира скромно отклоне­ние надолу до 5-7% за раз­личните райони. Подобни тенденции регистрира и "Адрес" и то в отделни квартали на София и Вар­на.

Има обаче и по-сериозен спад - двустайни в Люлин 1 са с 15 % надолу и могат да се вземат за 55 500 евро.

Самите собственици свалят цените на панелните

жилища, смята Илиян Пе­тров от topimoti.bg. Проце­сът е станал масов, след ка­то банките стопираха кре­дитирането на панелни жи­лища.

"Засега падат най-вече надценените имоти, които са израз на нереални очак­вания. Макар и слабо, се усеща тенденция за пони­жаване на цената на земята за строителство и особено в периферията на големите градове", обясни Лъчезар Искров, шеф на Национал­ното сдружение "Недви­жими имоти" (какво казва още - виж интервюто).

Пазарът се "чисти" от надценените имоти и отрезвява свръхочакванията, които се формираха през последните години.

Затова все по-важни ста­ват съветите на консултан­тите, смята Катя Ценова, изпълнителен директор на "Адрес недвижими имо­ти".

Според Добромир Ганев, шеф на "Форос", финансовата криза съвпадна с успо­кояване на пазара, който преживя бурно развитие в последните 4-5 г. Инвести­циите в имоти намаляват. Банките са по-внимателни при финансирането както на големи инвестиционни проекти, така и при отпу­скането на кредити за ин­дивидуални клиенти. Затова и в момента почти няма сделки или те са по-бавни

Ганев е категоричен, че сегментът на жилищата е най-устойчив и не се очакват проблеми на него, за­щото такива имоти винаги ще се купуват за задоволя­ване на собствени нужди за разлика от ваканционните, офисните и търговските проекти.

Какво ще се случи с цени­те на имотите оттук ната­тък обаче, никой не се ан­гажира да прогнозира.

"До края на годината ще има забавяне в цени, инве­стиции, сделки, проекти ", очаква Ценова. Първо са станали нестабилни цени­те на панелните апарта­менти.

Според Лъчезар Богда­нов от "Индъстри уоч", както преди няколко годи­ни анализаторите не са ус­пели да предскажат, че по-богатите ще купуват по 2-3 допълнителни имота за ин­вестиция, така и сега не са категорични кога те ще пуснат тези апартаменти за продажба. Богданов е прогнозира, че това допъл­нително ще повлияе на це­ните.

* Таблиците на 2-а и 3-а стр. долу съдържат данни само за имотите, при кои­то е отчетен спад.
Снимка на две колони - Собствениците на панелни жилища в някои части на София започнаха да намаляват ЦЕНИТЕ


23.10.2008 г., с. 2
Проблемният сегмент е 1200-1600 евро/кв. м
- Г-н Искров, как­во ще се случи с це­ните оттук нататък?

- Не очаквам рязко да тръгнат надолу, с изключение на сег­мента от 1200 до 1600 евро/кв. м, къ­дето може да има по­нижение 5-10%.

- Как се отразява финансовата криза на имотите ни?

- Не може да няма влияние. Ситуация­та е трудна за прог­нозиране, а и психо­логическият момент е сложен. Засега на­шият пазар е по-сла­бо засегнат от световните тенденции. В същото време банките затягат условията за отпускане на кредити и повишават лихви­те и изискванията за процента на самоучастие при покупката на жилище.

Друг фактор,който ще даде отражение, е очакваното повишение на режийните разходи за издръжка на едно жилище. Все по-трудно ще се взема решението за покупка на имот, особено с кредит.

- Това ще направи ли живота под наем по-предпо­читан?

- Да, очаквам наемният пазар да се активизира. Той бе по-слаб през последните няколко години, защото стремежът беше да се купи жилище, а 85% от покупки­те са за задоволяване на собствени нужди.

- Чуждите инвестиции в икономиката като цяло намаляват, включително и тези в имоти. Има и за­мразяване на проекти. Притеснително ли е това?

- На пазара излизат много големи проекти - жилищни и на селища от затворен тип. От гледна точка на инве­ститорите вероятно прогнозите не са оптимистични и те бързат да освободят ресурс и може би да го насочат другаде. Но намаляването на инвестициите би могло да има и положителен ефект - равновесие между предла­гане и търсене.


23.10.2008 г., с. 3
Търг за панелка в Пловдив – месеци никой не я иска
ЕКАТЕРИНА ТЕРЗИЕВА

Продажби на апартаменти чрез търг си пробиват път вече и у нас заради слабото търсене.

Това е добър начин за сделки с жилища от средния и ниски^ клас, смятат брокери. Те се наричат win-win (печеливши и за двете страни - б.а.), тъй като на продава­ча осигуряват бърза ликвидност, а на купувача - прозрачност и често по-изгодна цена. Практиката е най-разпространена в Холандия и САЩ- Специалистите обясняват разрастването й с желанието на все повече хора да се отърват от имоти, които не им носят очаква­ния доход. Освен това расте броят на ипотекираните имоти, предла­гани на пазара от банките.

Първият подобен търг у нас е на 10 ноември в Пловдив. Продава се панелен апартамент в жк Тракия. Собственикът е частна фирма, която преди 6 месеца го купила. Намеренията били да направят основен ремонт и да продадат из­годно. После се отказали и го обя­вили за продан срещу 53 000 евро. Няколко месеца кандидат-купувачи ходели по огледи, но нямало сделка.

Апартаментът е 98 кв. м на сед­мия етаж в бл. 322, а панорамата е към квартален парк. Началната тръжна цена е 41 500 евро. В райо­на квадратният метър за неремонтиран панел е 600 евро, обясни управителят на агенция "Европолис" Милена Христова.

Преценката дали да купи, или продаде имот сега е строго индивидуална за всеки, казват брокерите. Въпре­ки това може да се дадат някои съвети.




23.10.2008 г., с. 3
СЪВЕТИ
Към купувачите:

Доскоро локацията бе определяща за продажбата, но вече водеща ще бъде цената. Хората не бива да се отказват от покупката на дом, когато например имат второ дете, или не искат да живеят повече с родителите си, казва Катя Ценова. Според нея отлагането на сдел­ката, за да сe види накъде върви пазара, е безпредмет­но, тъй като той се променя динамично. Освен това в подобни моменти на несигурност можело да се постиг­не добра цена. Въпреки това хората трябва да преценят дали имат финансов ресурс и могат да погасяват кре­дит.

Желаещите да купят имот на зелено трябва да са по-внимателни при избора на строител и проект, защо­то сега рискът от недострояване е по-висок.

Към собствениците на стари и нови жилища:

Ако някой е купил апартамент, в който ще живеят децата му след време, то е удачно да го дава под наем. Но ако е купил със спекулативна цел, сега ще му е по-трудно да го продаде бързо и на висока цена. Предла­гането и търсенето са променени, а и нагласата на хората за покупка вече е различна, казва Ценова.


Снимка на три колони - Така изглежда апартаментът, обявен на търг.


23.10.2008 г., с. 3
Изненада –строежите дори поскъпват
При имотите в строеж в столицата обаче няма поевтиня­ване, напротив - иска­ните цени дори са се увеличили с до 30%. отчитат от imot.bg.

Нарастване в цените при повечето жилища отчитат и агенциите за имоти.

Според "Форос" и "Адрес" в София и го­лемите градове има поскъпване до 20-30%. Спад се отчита само при някои жили­ща в част от квартали­те на Варна и Плов­див.
Таблица на три колони


23.10.2008 г., с. 4
Увеличават заплати на архитекти, да не вземат
Заплатите на главните ар­хитекти на общините ще бъдат чувствително увели­чени с решение на прави­телството днес.

Промените целят създа­ване на условия за профе­сионално развитие на тези специалисти в държавната администрация и на антикорупционна среда, се посочва в мотивите на Министер­ския съвет.

Така например възна­граждението щ архитекта на София от 784 лв. става 1064 лв. Колегите му от об­щините с над 50 000 души ще вземат 798 лв. вместо 664 лв., а в по-малките - 730 лв. при 543 лв. в момента.


23.10.2008 г., с. 4
Счупени са 2/3 от снегорините, предупреди Етем
Само 20-30% от снегопочистващите машини са готови за експлоата­ция. Другите не са ре­монтирани, съобщи ми­нистърът на извънред­ните ситуации Емел Етем пред комисията по бедствия и аварии. Под­готовката за тази зима е по-слаба от минали го­дини, предупреди тя. Общините още не са подписали договори с фирми за почистване.

Националната аген­ция „Пътна инфрастурктура" още не е платила за миналогодишни дей­ности, каза още Етем. Проблем били недовър­шените ремонти и липса на стоянки за тирове.




23.10.2008 г., с. 5
Безлихвени кредити за парно искат общинари
КРИСТИНА КРЪСТЕВА

Правителството неза­бавно да пусне законо­проект, който да уреди без­лихвени кредити за погася­ване на борчове към топлофикациите за всички се­мейства, в които доходът на член е под средния за стра­ната. Лихвите и гаранциите по тези заеми да се поемат от държавата.

Това поискаха вчера об­щинските съветници на ДСБ. Техният проект ще бъде гласуван на днешното заседание на СОС, за да из­лезе като общ призив на столичния парламент.

Според шефа на тъмно­сините в София и зам.-председател на ДСБ Димитър Бъчваров в момента дълго­вете на абонатите към всички топлофикации са около 300 млн. лева-значи­телно по-малко от борча на „Кремиковци". Според съ­ветника от ДСБ Ивайло Йонков наказателните лихви за просрочени смет­ки дори може да бъдат опростени, за да не се утеж­няват кредитите.

Още две стъпки предла­гат от ДСБ - със закон МС да приеме формула за целе­во подпомагане на дома­кинства с ниски доходи, както и да се изготви стра­тегия за енергийна ефек­тивност в бита. Тя трябвало да предвижда отстъпки от цената на топлото за санирани жилища.


23.10.2008 г., с. 6
5161 лв. в сметки на Очите
Делото за отнемане на имуществото му започва след 10 дни
ДИАНА САВАТЕВА

50 и 75 лева е наличност­та в две от сметките на име­то на Димитър Желязков-Очите, разкрити, след като комисията за установяване на имуществото, придоби­то от престъпна дейност, се зае с него.

Тези суми, както и на­личността в още една смет­ка - 5046,31 лв., са в списъка на имуществото, за което комисията "Кушлев" пре­тендира да бъде отнето.

Делото срещу Желязков бе образувано веднага след влизане в сила на присъда­та му като лидер на органи­зирана престъпна група.

Процесът е насрочен за 3 ноември. Парите в 3-те банкови сметки на негово име са част от общата стой­ност на имотите, които ко­мисията иска - 2 357 883 лв.

Делото за отнемане е за имущество както на Митьо Очите, така и на двете дъ­щери от брака му с Таня Желязкова, загинала през 2001 г. Къща с двор в Сун­гурларе, апартамент, магазин и складови помещения в Несебър, парцели в Ахе­лой, Равда и местността Оникилика край Бургас, както и право на строеж върху държавна земя в Не­себър, придобито още през 1995 г., са в списъка за из­земване.

За тях и за 4-те автомоби­ла "Мерцедес", "Порше", "Алфа Ромео" и БМВ

юристите на " Кушлев" трябва да представят дока­зателства, че са от престъ­пления.


Портретна снимка на една колона - ДИМИТЪР ЖЕЛЯЗКОВ


23.10.2008 г., с. 7
Работник се задуши в изкоп
ДИМА МАКСИМОВА

26-годишен работник за­гина под тонове пръст в Елена във вторник вечер­та.

Васил Василев и негови колеги правели изкоп за дренаж на къща. Младият мъж работел на 2,5 м дъл­бочина, когато неукрепе­ният ров се сринал върху него. Васил се задушил под пръстта, преди да го извад­ят. Трудови инспектори и полицаи разследват случая.

Преди 6 месеца в изкоп в Търново по подобен начин загинаха двама майстори от Котелско. Разследването за трагедията все още не е приключило, няма и по­вдигнати обвинения. Строителната фирма се крие от разследващите.




23.10.2008 г., с. 8
Фирма на Ковачки съди Карлово
КАТЯ ТЕРЗИЕВА

Дружеството "Спортен комплекс Баня" е завело дело затова, че не е въведе­но във владение на имотите в царския град Баня. Искът е срещу община Карлово и за пропуснати ползи, съоб­щи пълномощникът на из­пълнителния директор на фирмата ген. Йордан Ди­митров. Дружеството бе учредено между общината и свързаната с бизнесмена Христо Ковачки "Баня Голф енд спа ризорт" преди повече от година. Целта бе да развива и стопанисва спортния комплекс в Баня и да строи ваканционно сели­ще. В него общината апортира спортната база и земе­делски земи, а инвестито­рите обещаха да вложат над 60 млн. евро. Между­временно другият кандидат в конкурса за имотите -"Роуз вал ей инвестмънтс", която е на брата на царския депутат Милен Велчев -Георги, оспори процедура­та в съда.

"Има жалба на заинтере­совани страни и докато не се произнесе съдът не може да се прави каквото и да би­ло ", обясни кметът на Кар­лово Найден Найденов.


23.10.2008 г., с. 8
Държавата дава пари на инвеститори?
Държавата може да оказ­ва директна финансова подкрепа на приоритетни за икономиката проекти. Това може да залегне в за­кона за насърчаване на вложенията, каза вчера шефът на агенцията за инвестиции Стоян Сталев. Той и иконо­мическият министър Пе­тър Димитров се срещнаха с получили сертификат компании. Според Сталев с пари, заложени в излишъ­ка, държавата може да пое­ме процент от разходите на инвеститорите. Заради сла­бия интерес към държавна­та помощ работна група в момента подготвя намаля­ване на праговете.

С 1,1 млрд. лв. по-малко са инвестициите от януари до август спрямо същия период на 2007 г., отчете Ди­митров. В имотите спадът е с 278 млн. Заради кризата отливът е най-голям през август - 95,7 млн., срещу 828 млн. същия месец на м. г. За да има ресурс за бизнеса, ще поискаме от ЕК с 60 млн. лв. да се увеличат парите по 4 от схемите по програма " Конкурентоспособност".


Снимка на три колони - Петър Димитров и Стоян Сталев разговарят със собственика на "Свилоза" и зам.-предсе­дател на БТПП Красимир Дачев (вдясно).


23.10.2008 г., с. 8
Пазарджик плаща 1,5 млн. на Джамов
ЛЮБО ИЛКОВ

Община Пазарджик да плати 1 501 828 лв. на " Оптима груп", собственост на бившия председател на федерацията по борба, а сега кмет на с. Семчиново - Димитър Джамов, реши апелативния съд в Плов­див. Сумата е за подобре­ния на градския плаж в Пазарджик и строеж в имота на дискотека "Им­перия".

През 1999 г. бившия кмет на града д-р Иван

Колчаков подписва дого­вор с фирмата за стопанисване на плажа.

При прекратяването му обаче общината се задъл­жава да възстанови на "Оптима груп" разходите за дълготрайни подобре­ния. През 2005 г. тогаваш­ният кмет Иван Евстатиев обаче не подновява договора и от фирмата предявяват претенции.

Кметът на Пазарджик Тодор Попов отказа ко­ментар.




23.10.2008 г., с. 9
През първия си ден като и. д. шеф на агенция „Пътища” Иван Атанасов чу:
Отпушват пътя за Варна при Ябланица до 1 .XII.
Абсурдно било договор за „Тракия" за 200 млн. лв. да е само 3 страници
ВЕНЕТА НАЧЕВА, ДИМА МАКСИМОВА

Договор за 200 млн. лв. от 3-4 стр. е абсурд и не защита­ва интереса на държавата.

Това каза вчера новият и.д.пътен шеф Иван Атана­сов, който вчера пое из пъ­тищата. Повод за думите му е проверката на тръжните документи за доизграждане на автомагистрала "Тра­кия". Става дума за проек­тодоговори, които са подго­твени за подписване с евен­туалните кандидати за аутобана. "Не сме доволни, но решихме, че няма да прекра­тяваме търговете, защото нарушения няма. Оценител­ните комисии трябва да бъ­дат много внимателни", ка­за Атанасов.(интервю с не­го - на 13-а стр.).

Срок и гаранция, а не най-ниска цена - това са важните критерии, които записваме в новите типови договори с фирмите, обяви още пътни­ят шеф. Друго условие, кое­то ще се промени, е, че пла­щанията след фактуриране на вече изпълнени обекти ще стават не след месец, а поне след 60 дни.

До 1 декември отпушват пътя за Варна при Яблани­ца. Това обещаха и от агенцията, и изпълнителите "Мостстрой" и "Пътстрой 92". "Така няма да има за­дръствания на разклона от София за Варна и Русе", обясни Румен Йовчев, шеф на "Мостстрой".

"Очаквам, че с изпълни­телите на обекти по ФАР ще се стигне до арбитражни процедури. Те не изпълня­ват договорите и вероятно ще ги прекратим", каза Ата­насов. Както вече бе писано, най-проблемни били ремон­тите на отсечки при Малко Търново и при Гоце Делчев.

В черни списъци на пътната агенция ще попадат строителните . фирми, които не приключ­ват в срок обектите си. Те няма да имат право да участват в конкурси за но­ви проекти. Това пък пред­упреди строителите на Хаимбоаз Атанасов. Вче­ра той мина по 23-километровия маршрут от север­ната страна на прохода, който се ремонтира от консорциум от "Пътни строежи" -ВеликоТърно­во, и "Биндер" - Сливен. Проходът ще бъде отво­рен между 1 и 5 декември. 12 км от Предела до Вонеща вода ще бъдат асфалтирани, а в останалите 11 км към Килифарево ще бъде поизкърпено старо трасе. Фирмите поискали удължаване на срока за из­пълнение заради допълни­телно проектиране на тре­та лента и неприключили отчуждителни процедури. 150 работници и над 70 тежки машини още събар­ят скали за пътя. Прогно­зите са, че тази година строителните работи ще бъдат изпълнени до 61 %, а Хаимбоаз ще бъде завър­шен до края на юли 2009 г. Рехабилитацията на про­хода струва над 19 млн. евро.
Снимка на три колони - Все още се изгражда основата на новото трасе през Хаинбоаз. От изпълнителя „Биндер" обаче твърдят, че на 1 декември проходът ще е отворен.
Снимка на две колони - До 1 декември щял да е готов и мостът при Ябланица, който ще разделя пътя от София за Варна от трасето към Плевен и Русе.


23.10.2008 г., с. 10
Сред 100-те милиардери, подредени от полското списание „Впрост"
BG Васил Божков №100 Валентин Захариев №98 Христо Ковачки
61 Васил Божков №100 Валентин Захариев №98 Христо Ковачки
Залага на пътищата
Справка в системата АПИС показва, че името на Васил Божков се среща в няколко десетки компании. Най-популярната е „Нове холдинг", чрез която преди 3 г. Божков купи ЦСКА. Впоследствие клубът бе прода­ден на Прамод Митал.

Сред най-големите компании на Божков са "Холдинг Пътища" и "Мостстрой". И двете са публични и лесно може да се определи колко струват. Към мо­мента пазарната капитализация на холдинга е 392,6 млн. лева. През август, когато цената на акциите му бе с почти 50% по-висока, друже­ството струваше над 552 млн. лева. Пазарната капита­лизация на "Мостстрой" е 11,4 млн.

Друга популярна фирма, в която Божков има дял чрез "Нове холдинг", е компанията за спортни залагания "Еврофутбол". Доскоро като физическо лице и чрез "Нове" бизнесменът държеше и дял в застрахователя "Бул инс". От настоящата регистрация в АПИС на дру­жеството не става ясно дали е запазил акциите си.
Металите са му слабост
Бизнесът с метали явно е слабост на Валентин Заха­риев. Неговото име сред големите изгря през 1999 г., когато купи "Кремиковци". През 2005 г. обаче продаде комбината на индиеца Прамод Митал.

За сметка на това пък купи ОЦК "Кърджали". Има още "ГОРУБСО-Мадан", флотационната фабрика в Рудозем и транспортна фирма с няколко кораба.

Бившият соб­ственик на "Кре­миковци" по по­добие на Христо Ковачки също има инвестиции в чужбина.

През октомври 2005 г. купи за 2 млн. евро. "Застава-Ковачница" в Сърбия, която произвежда детайли за автомобилната и оръжейната индустрия.

От 2004 г. Захариев притежава и завод за полиестер­ни покрития "Интерлемин" в Лесковац. През 2007 г. придоби и машиностроително предприятие FAM и още три фирми от леярския комплекс на холдинг MIN в Ниш. Има завод за ламарина и в Косово.


Каталог: press -> October 2008
press -> Конкурс за първи и втори филми, Големите пет, Киното днес, Киното утре, Ново българско кино, Балкански конкурс и други. За девети път ще бъде присъдена
press -> Пресинформация – 28 февруари 2012 16-и международен филмов фестивал
press -> Търговски дела в окръжен съд- пазарджик
press -> Европейска комисия Съобщение за медиите
press -> Тема: здравеопазване
press -> Обществени и политически нагласи октомври 2014
October 2008 -> Тема: строителство, строителен контрол


Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница