24 часа с проверки ще спрем “даренията” за приятели чрез апортни вноски



Дата21.08.2018
Размер59.5 Kb.
#82355

24 часа

С проверки ще спрем “даренията” за приятели чрез апортни вноски


Публикувана: Понеделник, 24-ти Януари 2011, автор(и): Румяна Дeнчeва;

ВАЛЕРИ ДИМИТРОВ



С шефа на Сметната палата Валери Димитров разговаря Румяна Денчева

- Избраха ви за втори мандат като председател на Сметната палата. Честито, г-н Димитров. Опозицията обаче оспори избора ви с аргумента, че новият закон не позволява преизбиране. Как се чувствате като закононарушител?

- Как да се чувствам нарушител? Та това е казус в правото, с което всеки третокурсник би се справил. Новият закон отменя изцяло стария, той въвежда съвсем нов модел и прекратява заварения мандат без последици в бъдеще. Принипът е: стар закон - стар мандат, нов закон - нов мандат. Тук виждам по-скоро политическо говорене, а не професионално. Политическото говорене понякога напуска логиката и фактите.



- БСП и ДПС вече сезираха Конституционния съд за отмяна на новия закон. Противоречи ли той на конституцията?

- Не виждам с какво. В конституцията е записано само, че Народното събрание избира Сметна палата и толкова. По отменения закон Сметната палата се състоеше от 10 членове и председател, а по новия тя е в състав председател и двама заместници, които имат правомощия и като колегия. С други думи, колегиалният модел не е изоставен.



- Оспорва се и това, че при установени нарушения вие ще уволнявате министри и кметове. Така ли е?

- Това бе една от спекулациите около дебатите в парламента. Намерението на законодателя е това да не се отнася за лица с политически мандат, т.е. за министри, които имат такъв мандат от парламента. Не се отнася и за кметове, които пък са пряко избрани. Сметната палата винаги е била и си остава професионална институция. Тя не се намесва в политиката, а подпомага управлението. Не прави политически натоварени одити. И дума не може да става законодателят да даде власт на председателя на Сметната палата да освобождава министри и кметове. Вие как си представяте това, дори чисто технически? Да съберем избирателите на даден кмет и да им кажем уволняваме го, изберете си нов. Абсурд! Или да кажеш на министър-председателя да отстрани този или онзи министър - още по-голям абсурд.

Смисълът е да се произнесем по отношение на лица, носещи управленска отговорност, но които нямат политически мандат - например главен секретар на министерство или секретар на кметство. Или директори на дирекции. Много често именно те генерират лошите практики в една институция.

- Какво следва от промените в Изборния кодекс?

- Той все още не е обнародван, но Сметната палата има нови задължения по него. При всички видове избори ще правим проверки на партии, коалиции и инициативни комитети по подобие на одитите, които извършихме на двете последни изборни кампании. Те са по-трудни за проверка от традиционните годишни одити на партиите. Ще ни трябват добре заплатени, мотивирани служители, за да си вършат добре работата. Политиците ще дават и банкови извлечения, ако са обявили, че имат кредит или влог.



- Имате нови права по "горещата тема" - обществени поръчки. Какви са те?

- Да, има много съществена промяна - Законът за обществените поръчки вече овласти председателя на Сметната палата да налага глоби при нарушения по него. Те варират от 1000 до 5000 лв. и от 2000 до 10 хил. лв. И то на виновното физическо лице, а не на институцията. А има и имуществени санкции. Принципът е сметните палати да нямат санкциониращи правомощия, но законодателната преценка е, че това се налага. Досега ние препращахме одита до Агенцията за държавна финансова инспекция и тя налагаше глоби. Това разтягаше решаването на проблема във времето.



- Защо да не сте санкционираща институция? Нали глобявате политици по публичния регистър.

- Правим го само при неподаване на декларация. Проверката за верността на декларациите не е одит. За първи път Законът за обществените поръчки ни възлага да налагаме санкции за нарушения, открити при одит. Естествено, остава опцията, ако сме видели данни за престъпление, да изпратим материалите от одита в прокуратурата.



- Ще правите ли одити на дружества с държавно участие?

- Да, но само за тези, в които държавата или общините имат над 50% участие. Това обаче предполага добри познания по търговско право. Основен акцент ще е апортирането на имоти и активи, защото при общините се е превърнало в любим спорт. Апортират се имоти в дружества, в които общината добива дялово участие, което не носи никакви ползи и доходи. Това са изключително удобни за "дарителство" схеми. Влизаш в дружество като инвеститор, но не с намерения да спечелиш, а да подариш публични активи на приятели.



- Защо само общините, и държавата влиза в такива схеми?

- Така е. Затова дадохме предложения за промени в законите за общинската и държавната собственост. Започвам да мисля, че има нужда от радикално решение, което да прекрати превръщането на държава и общини в дарители за привилегировани лица. Трябва да видим дали това управление е в полза на публичния интерес. Освен това вече ще проверяваме не просто постъпленията от приватизация и концесии, а и самите процедури.



- Преди време отменихте един одит, по-точно го поехте на "ръчно управление". Избегнат ли е вече рискът да се повтори?

- Питате ме за одитите за заверка на годишните финансови отчети на организациите в публичния сектор. Досега практически никой не се интересуваше от тези заверки. А Сметната палата по дефиниция е защитник на интересите на данъкоплатеца. Сега годишните финансови отчети на общини с под 10 млн. лв. бюджет няма да бъдат обект на одит за заверка всяка година. Това освобождава ресурс да се концентрираме при тези общини, при които рискът е по-голям.



- Как ще набирате одитори? Кога са изпитите?

- Вече превеждаме стандартите на ИНТОСАЙ (Международна организация на Върховните одитни институции - б. р.), задължени сме да ги оповестим публично.



- Ще има ли чистка в палатата?

- Не, по никакъв начин. Ще има изпит, изцяло професионален. Дори имаме намерение да го проведем с международно участие.



- Как ще привлечете хората с тези ниски заплати? Одиторите от Агенцията за одит на средствата от ЕС в МФ са по-добре платени от вас?

- Така е, затова казвам, че трябва да бъдат добре заплатени. Все пак на първо място поставяме професионалните изисквания към тях. Защото Сметната палата не е бюро за борба с безработицата. Тя е място за професионалисти от висока класа.
Каталог: files -> bg
bg -> Закон за политическите партии в сила от 01. 04. 2005 г
bg -> Интервю партии още плащат наем от 10 ст на квадратен метър
bg -> Закон за публичните финанси Глава първа общи положения чл. (1) Този закон урежда бюджетната рамка, общото устройство и структурата на публичните финанси и включва: обхвата на публичните финанси
bg -> Закон за експортното застраховане (Обн., Дв, бр. 61 от 29. 05. 1998 г.; изм и доп., бр. 112 от 2001 г., бр. 92 от 15. 10. 2004 г.) Глава първа общи разпоредби
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на ефективността и ефикасността на дейността на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол като институция за осъщeствяване на вътрешен одит на публичните средства
bg -> Съдържание представяне на интосай 4
bg -> Указания за финансов одит
bg -> Закон за Националния дарителски фонд "13 века България"
bg -> Доклад за резултатите от извършения одит на дейността на Националния дарителски фонд "13 века България" за периода от 01. 05. 2005 г до 31. 12. 2006 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница