24 октомври 2011 г. Тема: здравеопазване



Дата08.08.2017
Размер281.83 Kb.
#27520
24 октомври 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Ген. Стоян Тонев, началник на Воноомедицинска академия: Във ВМА няма да влязат финансови квестори
Ген. Тонев, как ще коментирате факта, че финансовият министър Симеон Дянков нареди Воноомедицинска академия сред държавните структури, в които има съмнения за финансови злоупотреби? Той дори обяви, че ще сте първите заедно с БДЖ, в които ще влязат новите финансови квестори?

- Дянков не е говорил за финансови злоупотреби и, второ, не е говорил за две структури, а за 120. А на заседанието на Министерския съвет на 13 октомври на искането на Дянков да има квестори в енергетиката министър Трайков реагира и премиерът заяви, че квестори няма да има. Задавате неправилно въпроса.

Дянков все пак обяви, че ще вкара квестори в БДЖ и при вас.

- Той го дава като пример, като точните му думи са "в БДЖ, ВМА и някои други големи болници". Вие задавате на мен въпроса, защото само аз реагирах, че от юридическа гледна точка това е невъзможно. Моята болница не е към Министерството на здравеопазването, а към Министерството на отбраната и аз съм второстепенен разпоредител с бюджетни средства и имам 11 квестори, тоест нямам нужда от подобна проверка. Няма как такива проверители да бъдат назначени. Още повече и премиерът заяви, че няма да има квестори в енергетиката, в БДЖ и в болниците.

Значи според вас премиерът Бойко Борисов е против новата длъжност "финансов квестор", както беше представена от Дянков?

- Това не е нещо ново. Министерството на финансите има два лоста - единият е т.нар. комисията за финансов контрол, а другият е Сметната палата и те най-редовно правят проверки. Квесторите, за които говори финансовият министър, са аналог на т.нар. вътрешен и външен одит. Нищо ново, просто използва думата квестор.

В края на миналата седмица казахте, че Дянков изпраща квестори, когато не иска да дава пари.

- То не е нежелание да дава пари, а един негов стремеж да поддържа добра фискална политика, но тук въпросът не опира до желание и нежелание. Той е длъжен да ги даде според закона за бюджета и решенията на програмните съвети на Министерството на отбраната и Министерството на финансите.

Проблемът е в друго - в много случаи забавянето на средствата, които са необходими, създава проблеми не толкова на работата на Военномедицинска академия, а на фирмите, които работят с болницата. Има и друг момент - финансовото министерство слага лимит на всички министерства за размера на дълговете.

Ние сме в рамките на разрешения лимит за дълг, даже сме под него. Освен това приоритет на финансовото министерство е фискалната политика, а приоритет на здравното министерство е решаването на проблемите, свързани със здравната политика. Понякога тези два приоритета се разминават. И именно затова се водят разговори и се търсят взаимни компромиси. Това, че министър Дянков не обича да дава пари, е част от неговия образ. Няма държава, в която министърът на финансите охотно да дава пари.

Вие твърдите, че финансовото положение на болницата е добро. През пролетта, когато беше представена идеята за сливане на ВМА с болницата на МВР, оттам ви обвиниха, че имате големи дългове и искате да ги прехвърлите "на здравата глава".

- ВМА има дългове, които са по-малко от 10% от бюджета й. България като държава има 14% дългове, които се контролират от финансовия министър. Това означава, че ние водим по-добра фискална политика от Дянков.

Дълговете основно са за медикаменти и консумативи. Искам да подчертая, че за десет години нямаме нито едно трудово дело. Нито опит от която и да било фирма да поставя въпроса за лихви или пък нотариална покана. Няма друга такава болница.

Искате да кажете, че вашата болница е в най-добро финансово състояние и е от най-добре управляваните?

- Да, от големите болници. Не може да се прави сравнение между една малка болница и една голяма, защото в малката има много по-малко разходи заради по-малкото дейности, които извършва. Но пък към малките лечебни заведения фирмите доставчици са много по-жестоки, те спират доставките веднага, ако не се плаща. За големите болници доставките могат да спрат само по изключение.

А докъде стигна процесът на сливане между МВР болница и Военномедицинска академия?

- Би трябвало от 1 януари 2012 г. да се случи с оглед на новата бюджетна година. Все още се обсъждат нещата, защото, колкото и невероятно да звучи, служителите на МВР имат по-големи права и са по-добре платени, отколкото военните.

Също така поради факта, че повечето болници са търговски дружества, заплатите във ВМА са по-ниски, отколкото в други лечебни заведения. В момента моите сестри получава горе-долу между 80 и 150 лв. по-малко основна заплата, отколкото в другите болници.

И това е нещо, което трябва да се коригира. Това са основните въпроси, които бавят сливането. Тук не става въпрос хората да станат по-зле, а да се оформят нещата, така че да няма разлика. Не може двама служители, които изпълняват една и съща работа, да получават различно заплащане.

Когато се обсъждаше сливането, казахте, че трябва да делите болните на военни и цивилни граждани и да ги храните на различна цена, което е недопустимо и затова болницата трупа дългове. Как ще решите този проблем?

- Към 1 октомври 9.5% от пациентите са контингент по Закона за отбраната и въоръжените сили. Имаме и един друг, т.нар. правоимащ контингент – военната прокуратура, Националната служба "Сигурност", ДАНС, които са около 4.6% от всички. Над 85% от пациентите ни са извън Министерството на отбраната (МО).

В момента се получава така, че Министерството на отбраната финансира цивилното здравеопазване. МО доплаща разликата в порциона и много други неща. Всеизвестен факт е, че условията в нашата болница са много по-добри, отколкото в други. Разходите за медикаменти при нас са по-високи, защото са по-качествени и лекуваме по-тежки случаи.

Освен това в момента Министерството на здравеопазването не ни плаща доста голяма сума, която дава на всички останали болници, използвайки факта, че ние сме подчинени на друго ведомство. Става въпрос за 24 млн. лв. на година.

Не получаваме пари за спешна помощ, не получаваме пари за реанимация, макар че нашата реанимация е най-голямата в страната, не ни плащат за психично болните и за инфекциозно болните. Ако в момента решим да закрием Военна болница, на държавата ще й излезе по-скъпо, защото тези хора, които се лекуват при нас, ще трябва да бъдат лекувани някъде и за тях ще трябва да се плаща.

Какво мислите за идеята на здравния министър д-р Стефан Константинов да смени системата на разплащане с болниците, като премахне клиничните пътеки и ги замени с диагностично свързани групи?

- Диагностично свързаните групи са степени по-добри от клиничните пътеки и въобще няма база за сравнение. Въпросът е обаче министърът да осигури това чрез бюджета, защото те са по-скъпи от клиничните пътеки. Даже в една бедна Македония клиничните пътеки в момента са около 40% по-скъпи, отколкото в България.

Това е причината български частни болници да се ориентират към Македония. Диагностично свързаните групи не може да бъдат въведени в пълния си обем за по-малко от три години. Това е един постепенен процес, който обикновено продължава седем-осем години, но той трябва да бъде започнат. Различните страни са го направили по различен начин, всеки от тях има и предимства, и недостатъци.

Ние просто трябва да вземем един модел, независимо дали ще бъде австралийският, холандският или френският, но модел, който работи. Между тях няма големи разлики. Въвеждането на групите у нас може да започне по отделни специалности, в пилотни болници. Въвеждането им няма алтернатива, въпросът е за колко време и колко пари, защото, преди да бутнеш къщата, която не ти харесва, трябва да имаш не само идеята и парите да направиш нова, но и къде да настаниш хората.


Създава се нова длъжност - финансови квестори, и те ще контролират дружествата с държавно участие, обяви на 13 октомври министърът на финансите Симеон Дянков. Целта е те да действат превантивно срещу злоупотреби. Дянков обяви, че първите квестори ще влязат в БДЖ и във Военномедицинска академия (ВМА). Ден по-късно началникът на ВМА ген. Стоян Тонев обяви, че "когато Дянков не иска да дава пари, праща квестори". През пролетта в Министерския съвет беше обявена идеята ВМА да "погълне" болницата на МВР и тогава имаше упреци, че военното здравно заведение има големи дългове и чрез сливането се опитва да се спаси. Дълговете на ВМА са около 16 млн. лв.


Дават 1 милион за лечението на Мануела

Парите са от гражданската отговорност на Стависки
Мануела Горсова, която е в кома след зловещата катастрофа, предизвикана от Максим Стависки, ще продължи лечението си с пари от гражданската отговорност на състезателя по фигурно пързаляне. В предаването "Факторът Кошлуков" бащата на момичето Красимир Горсов и адвокатът по делото Христо Ботев обясниха, че на среща между защитника и представители на застрахователната компания вчера е договорено, че "Дженерали" ще покрие лечението на Мануела. Това ще стане в рамките на премията за гражданска отговорност на Стависки, която възлиза на 1 млн. лева.

Договорката е да се подпише споразумение за конкретни периоди от време. Предстои да се уточнят параметрите с лекарите на Мануела и с медицинските консултанти на застрахователя, както и да се определи конкретна сума, която ще се изплаща авансово, а след това ще се оправдава със съответните документи. През юни тази година Емил Кошлуков и негови съмишленици организираха протести пред централния офис на компанията и привлякоха общественото мнение чрез своята кампания под мотото "Мануела днес е моя дъщеря".

Момичето пострада при катастрофа през август 2007 г. Тогава автомобилът на Стависки се заби в колата, в която се возеше Мануела. Катастрофата стана на десен завой в района на река Ропотамо. Стависки е бил сам и управлявал джипа си "Хамър" след употреба на алкохол.


Чирков прави нова болница във Варна
Нова специализирана болница за белодробни и сърдечносъдови заболявания прави във Варна световноизвестният кардиохирург проф. Александър Чирков. Това обяви самият той в предаването "Директно Карбовски" по Нова тв.По думите му в новото лечебно заведение ще има и кабинети по спешна хирургия, урология и ортопедия. Той с усмивка посреща факта, че и до ден днешен болница "Света Екатерина" в София е по-известна като "Чирковата болница".


Избраха мениджър на зъболекарите
Д-р Гайс Бадер спечели голямата награда "Мениджър на дентална практика" по време на изложението "Медикус, Денто, Галения" 2011 на панаира в Пловдив. Носителят на голямата награда от конкурса, който се провежда за трета година по време на панаирния форум, е роден в Сирия. От дълги години обаче живее и работи в България. Съревнованието е организирано от Асоциацията на денталните мениджъри в България и вестник "Стоматологичен свят". По традиция официалната церемония по награждаването се състоя във Виенския павилион на Международния панаир Пловдив. Над 200 представители на елита на зъболекарското съсловие у нас, както и много гости се събраха в петък вечерта за церемонията по раздаването на наградите. По традиция те се излъчват сред участниците в изложбата. Тази година в нея се включиха директни изложители и представителни фирми от 20 държави. Посетителите бяха над 5000, което е с 20% повече от миналата година.


Лекуваме ранени либийци във ВМА

Приемаме 200 чужденци, болницата готова да прати екипи в Джамахирията
Страната ни има готовност да поеме и да лекува ранени либийци. Това съобщи за "Стандарт" директорът на Военномедицинска академия ген. Стоян Тонев. Той обясни, че болницата има капацитет да поеме между 150 и 200 либийски граждани в различните отделения и клиники. Към момента Министерството на външните работи е дискутирало темата единствено с Военномедицинска академия поради богатия избор от добри специалисти в много области.

Ген. Тонев коментира, че най-често се търсят медици от специалностите като травматология, неврохирургия, рехабилитация и изгаряния. Към момента обаче все още във ВМА не са постъпвали ранени либийци. Освен да ги приеме и лекува, болницата е в готовност и да изпрати медицински специалисти на либийския народ. За това обаче трябва решение на НАТО или Международния Червен кръст.

Отрядът за бързо реагиране към ВМА разполага с много добре обучени кадри, които при първия сигнал са готови да заминат.

В момента в Либия има двама медицински офицери, изпратени от болницата, които изпълняват длъжността на координатори по медицинските операции. Освен това тази година военните медици са участвали на мисии в Афганистан, Ирак, Кувейт, Судан, Италия. Само в Кувейт те наброяват 140 души.



Руслана Петрова


870 българи чакат за трансплантация

Най-много хора се нуждаят от присаждане на бъбрек
В Европа над 56 000 души имат нужда от трансплантация на орган или тъкани, а у нас нуждаещите са 870 души, като най-много са чакащите за бъбрек - 807. Тази статистика бе изнесена в събота по повод Европейския ден на донорството. У нас по закон органи се даряват безплатно и доброволно. Осъжда се всякакво предлагане и приемане на парични средства срещу даряването на част от тялото.

"Частица от теб може да бъде за някого целия свят" е мотото на кампанията тази година, която премина с различни инициативи в столичния парк "Заимов" с подкрепата на БЧК, Националната пациентска организация и Българския съюз на трансплантираните. Организаторите на Европейския ден на донорството в България призоваха хората да говорят по темата. Организаторите раздадоха награди на редица лекари, сред които и проф. Милан Миланов. Той разказа, че първата донорска ситуация за него е била през 1979 г. с един войник в "Пирогов", когато условията за трансплантация са били лоши. Все още в България донорството зависи от човека - не от правилата, не от законите, заяви проф. Миланов. Според него сме далеч от нивата на трансплантации, достигнати през 1998-99 г., когато е имало 84 операции за 14 месеца. Сега, независимо от прекрасния закон, който имаме, трансплантациите от началото на годината са между 8 и 12, като става дума за "мъртвото" донорство, поясни той.

В парка в събота бе и 13-годишният Стефан, на който още като бебе се налага да му бъде трансплантиран черен дроб, а донор става баща му. Усилията му да се пребори преди 12 г. с непосилното финансово бреме на операцията са завършили успешно с помощта на немска фондация. Момчето каза, че самият той би станал донор един ден.

В Градината на донорите в столичния парк "Заимов" бяха засадени две рози в памет на последните донори през тази година.




ЛЕКАРИ СИ ХАРЕСАХА ЖУРНАЛИСТ НА ГОДИНАТА
Репортерът Румен Бахов от БНТ 2 бе обявен за журналист на годината от лекарската колегия в Пловдив. Журналистът получи признанието в деня на здравния работник - 19 октомври, когато Районната лекарска колегия връчи ежегодните си награди. Бахов бе отличен за обективно отразяване на проблемите на здравеопазването. Той коментира, че наградата всъщност е за пловдивския екип на БНТ 2, който отразява, анализира и коментира проблемите на здравеопазването. На лекарската колегия Румен Бахов пожела повече пари за здравеопазването и по-малко лекари да напускат България, защото има нужда от тях. Голямата награда за висок професионализъм, етика и морал Районната лекарска колегия в Пловдив връчи на доц. Чавдар Стефанов от УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив.


Камен Колев: Задълженията на фирмите са 2,2 пъти повече от БВП
Обществени поръчки получават тези, които имат възможност да чакат плащането по-дълго, а не които могат да ги изпълняват по-качествено и бързо, казва зам.-председателят на БСК
Камен Колев е роден на 19 март 1954 г. Завършил е Техническия университет в София със специалност "Системотехника" и има защитена дисертация "Доктор по системен анализ". Специализирал е в САЩ, Япония, Англия, Германия и Швеция в областта на индустриалните анализи, публично-частните партньорства, обществените поръчки, оценката и финансирането на инвестиционни проекти и др. Председател на Комитета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на еврофондовете в 41-ото Народно събрание. Член е на комитетите за наблюдение на програмите САПАРД и ИСПА и на оперативните програми "Конкурентоспособност", "Регионално развитие" и "Административен капацитет". Участвал е в разработването на Националния план за икономическо развитие на България 2007-2013 г. В БСК работи от 27 години, като последователно е заемал длъжностите главен експерт, директор, главен директор, а от 2005 г. е зам.-председател на БСК.
- Господин Колев, приета е вече директивата за борба със забавеното плащане по търговски сделки и ние също трябва да я спазваме. Какво се регламентира с нея?

- С директивата се въвежда регламентът, че в търговските взаимоотношения, в търговските договори, независимо какви са страните - между фирми или между фирми и държавата, или фирми и общини, не може да има срок на плащане по-късно от 1 месец след приключване на договора. В някои случаи се дава възможност това да става до два месеца, например в медицинската сфера при доставките за болниците. Директивата определя и санкции за просрочване или забавяне. Подобни като размер лихви има и сега у нас при забавяне, даже са малко по-високи. Тези лихви обаче почти не могат да повлияят, като стреснат тези, които имат да плащат. В първоначалния вариант на директивата имаше заложени още по-тежки санции към тези, които забавят плащанията. Освен лихвите имаше еднократна санкция от 5 на сто върху цялата сума, но тя отпадна. Остана само наказателната лихва, която и сега я има в нашето законодателство. Транспонирането на тази директива ще е полезно, защото тя няма да позволи на възложителите по обществени поръчки - министерства, общини, агенции и т.н., да предлагат в проектодоговорите различни от определените в закона срокове за плащане. Сега фирмите изпълнители кандидатстват, но те не могат да договорят тези срокове. Възложителите сега много често записват срокове на плащане от 6, 7 или 8 месеца след доставката. Това вече няма да бъде възможно. Защото сега възможността да чакате е един от критериите, по които ви избират за изпълнение на обществена поръчка, което е абсурдно. Това няма никаво отношение към качеството на вашата работа. Трябва веднъж завинаги да се преустанови тази практика, възложителите да записват в проектодоговорите срокове, по-дълги от един или в някои случаи два месеца. Например доставчиците на медицински консумативи и апаратура почти във всеки един момент има да вземат от държавата суми от 50 до 100 млн. лв. Това не са просрочени вземания, а забавяния, които са договорно регламентирани. А това изкривява нормалните отношения, защото този, който може да чака, получава обществената поръчка, а не онзи, който може по-качествено и в срок да я изпълни, но не иска да чака с месеци плащането. В момента никой не следи възложителите какви срокове за плащане залагат в договорите, а кандидат-изпълнителите не могат да ги договорят. Те могат или да участват, или да не участват.

- Работи ли се вече по въвеждането на този регламент в нашите закони, защото има и краен срок?

- Работи се, но нашата препоръка е законово това да влезе в сила по-бързо, а да не се чака края на 2012 година, когато е крайният срок за въвеждането на директивата. Защото така ще се ограничи възможноста на възложителите да разтеглят плащанията във времето и да поставят бизнеса във финансово неизгодно положение. Няма вече да е възможна практиката при забавяне държавата да се разплаща със 7 на сто отстъпка. С въвеждането на тези изисквания бизнесът се надява да си получава навреме парите в рамките на един или два месеца. Същото важи както за договорите с държавата и общините, така и за договорите между самите фирми. Защото проблемът за вземанията между фирмите също е сериозен. У нас е нарушена договорната дисциплина. Не се разплащат навреме фирмите, има много просрочени задължения, корпоративният дълг расте.

- Какви са задълженията на фирмите?

- Общият корпоративен дълг, всички задължения на фирмите са за 160 млрд. лв. От тях около 100 млрд. лв. са междуфирмени задължения - за доставчици, контрагенти, междуфирмени заеми, към свързани лица. Но големият проблем е не самият обем от 100 млрд. лв., а просрочената част от тях. По наши оценки, около 40 на сто от тези задължения са просрочени, или 40 млрд. лв. Т.е. предоставена е стоката или услугата, но няма плащане в предварително договорения срок.

- Какво дължи бюджетът на фирмите?

- Държавата дължи към фирмите пари обикновено по две направления - за изпълнени, но неразплатени обществени поръчки, а другото е по невъзстановено ДДС. Не във всеки момент е ясно какво дължи държавата. Затова ние предлагаме на сайта на НАП да има постоянна информация за размера на невъзстановеното ДДС. То варира всеки ден, но е от порядъка на 300-400 млн. лв, обаче в някои случаи набъбва и става двойно. А статистиката за неразплатените задължения на бюджета е на три месеца. Последните данни са за 400 млн. лв. към бизнеса. Ако всички тези 400 млн. лв. са просрочени вземания, те са една нищожна част от общия корпоративен дълг, който е 160 млрд. лв. Но в тези 160 млрд. лв. има повторно, потретно броене. И ако държавата се разплати с тези 400 млн. лв., те ще развържат много по-голям ресурс, например 10, 20 или 30 млрд. лв. Затова е важно държавата да се разплаща и да не се сравнява тази сума с размера на дълга на фирмите. На практика тези 160 млрд. лв. са 2,2 пъти повече от БВП на страната.

- Това е притеснително. Какви рискове крие?

- След като тази сума надхвърля с 2,2 пъти БВП... В САЩ съотношението на корпоративния дълг на фирмите спрямо БВП е едно към едно. Средното съотношение за ЕС е 1,3-1,4 спрямо БВП. Другото сравнение, което може да се направи, е, като тези 160 млрд. лв. се съпоставят с приходите, от които се очаква да се погаси този дълг. Е, тогава става ясно, че приходите изостават с около 8% от дълга. Така се създава опасност да се възпроизвежда този дълг във времето, ако не стане някакъв скок в приходите или да има достъп до свежо финасиране. Другото притеснително нещо е, ако дългът от 160 млрд. лв. се сравни със собствения капитал на фирмите, защото той изостава с 60% от този дълг. Т.е. фирмите се декапитализират. Така се намалява възможността за икономически растеж, блокира се дейността на фирмите. Всяка дължи на друга, нямат свежи пари, блокирани са. А това може да доведе до фалити. Необходимо е дългите процедури по несъстоятелност да се ускорят. Трябва да бъде създаден и онлайн пазар на дългове.

- За последните години много фирми ли фалираха?

- Удвоява се числеността на фалиралите фирми. През 2009-а те са два пъти повече от фалиралите през 2008-а. През миналата година пък са два пъти повече от предходната. Това е нормално. По-тревожното е, че близо половината от фирмите нямат хора, които да работят в тях, освен собственика им. Те нямат персонал, нямат работници, а съществуват единствено от волята и желанието на собственика, който е единственият зает във фирмата. Такива са около 46-47 процента от фирмите у нас, близо половината. За последните години бяха загубени около 320 хиляди работни места. Някои фирми се възстановиха на базата на износа, който за първото тримесечие на тази година стигна нивото от първото тримесечие на предкризисната 2008-а, която беше добра година. Но тези фирми не разшириха персонала си. В частния бизнес вече няма перспективи за разкриване на нови работни места. Даже и очертаващият се лек растеж няма да доведе до разкриване на нови работни места през тази и следващата година.

- От бизнеса обаче продължават да алармират, че има липса на квалифицирани кадри.

- Това е един проблем, който изглежда странно, защото от една страна има безработица, а от друга фирмите изпитват глад за квалифицирани работници. Около 40-42 на сто от фирмите имат нужда от квалфицирани работници, а в същото време има безработни висшисти. От една страна казваме - няма работа за хора, а от друга - няма хора за работа. Има редица специалности и професии, които са дефицитни - електроженисти, асансьорни техници, шивачки и т.н. Проблемът е в квалификацията, а не толкова в образованието. Загубена е връзката на учебните заведения с практиката и работодателите губят много време допълнително да обучават работниците си. Няма стажове, няма практическа подготовка. Завършилите може да имат добра теоретическа подготовка, но са без представа за конкретната реализация на работното място. Проблем е и че нашите фирми не мислят стратегически и не предлагат места за стажове, които във времето да се превърнат в конкретни работни места. Затова ние от БСК се ангажирахме да направим онлайн пазар за стажове.




Във Варна вземат пари и от освободени пациенти

Джипита закръглят таксата на 3 лева
Варненски общопрактикуващи лекари и лекари специалисти събират потребителска такса 3 лева вместо 2,70. Това се случва от началото на септември, след като минималната работна заплата бе увеличена, а потребителската такса представлява 1 процент от нея.

Давам 3 лева при посещението си при личния ми лекар, но сестрата никога не връща 30 ст. Това е практика и при други лични лекари, разкри варненката Марина Петрова. Тя отказа да назове името на общопрактикуващата си лекарка, тъй като се страхува, че няма да види повече направление от нея, ако обяви името й. Съпругът й страдал от шизофрения и също е освободен от заплащане на потребителска такса според Закона за здравното осигуряване, но и от него личната лекарка искала такса.

Варненски джипита, както и лекари специалисти от извънболничната помощ искат потребителска такса и от пациенти, които са освободени от заплащането й заради заболявания. От заплащане на такса от 2,70 лева са освободени пациенти с психични заболявания, всички пациенти с новооткрити злокачествени новообразувания, пациенти с тежка степен на намалена работоспособност над 71 процент, както и болни с различни диагнози, страдащи от ендокринни, бъбречни, сърдечно-съдови и други болести. Списъкът с освободените по медицински причини пациенти се съдържа в приложение №14, което е неразделна част от документите, които всички договорни партньори на здравната каса подписват, съобщиха от РЗОК във Варна.


ЕК въвежда нови мерки срещу ментетата

Хапчета с баркод срещу фалшификация

Лекарствата също с маркировка
Силвия Николова

Лекарствата, разрешени за употреба в Европейския съюз, ще бъдат маркирани с баркод срещу фалшификации от есента на 2012 година. Изискването е залегнало в извънредна директива за ограничаване на медикаментите фалшификати, съобщиха от Браншовата камара на дистрибуторите на лекарствата на едро. В момента баркодовете имат 10 реда и към тях ще бъдат добавени още два, които ще съдържат не само

данни за производителя и регистрацията на лекарството

но дори и регистрацията на склада, в който то се съхранява и аптеката, в която се продава. Допълнителното маркиране ще се поставя дори на медикаментите, които се отпускат напълно безплатно по линия на Националната здравноосигурителна каса или фондовете за допълнително здравно осигуряване. То ще бъде поставяна както на опаковките, така и на блистерите, за да се следи дали няма подмяна на търгувания продукт.

Така ще бъде ограничена продажбата на всякакви ментета, които навлизат в България с неясен произход, а често пъти и с подвеждащи названия на утвърдени марки, които по качество и съдържание нямат нищо общо с оригинала, обясни пък председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.

По наблюденията на фармацевтичния бранш у нас най-големият транш на ментета са от типа на т.нар. лайфстайл медикаменти, най-вече тези за подсилване на половата мощ, както и някои витамини. Търгуват се обаче и препарати срещу онкологични заболявания, които навсякъде по света се изписват само с рецепта. Те се продават в интернет.

Фалшификатите идват от Китай, Пакистан и Индия. Произвеждат се обаче и на територията на ЕС и на Балканите. Хапчетата менте за 40 млрд. евро са наводнили страните от ЕС, отчетоха евродепутати неотдавна, позовавайки се на специално проучване.

Новите баркодове ще оскъпят лекарствата, особено в по-малките аптеки в провинцията, заяви Владимир Найденов. Увеличението ще дойде от това, че производителят ще трябва да инвестира в нови линии за опаковане, за някои лекарства ще се наложи и смяна на опаковката за да се събере кодът, а дистрибуторите и аптекарите ще трябва да купуват и допълнителни приставки - четци, за да четат данните от продукта, разясни той. По думите му най-голямо увеличение, дори до 10%, се очаква в аптеките в малките градчета, където оборотът е твърде малък и собствениците им формират печалба най-много 300 лева месечно. Той изчисли, че само един електронен четец, посредством който фармацевтите ще могат да разчитат баркодовете на продаваната от тях стока, струва около 800 лева. Отделно собствениците им ще трябва да обновят компютрите си с по-мощни, да си купят специална програма и да обучат персонала за работа с нея.


Електронна рецепта от декември

Безплатните лекарства, които се отпускат от Националната здравноосигурителна каса, както и тези с намаление за лечение у дома, ще се дават от декември срещу електронна, а не срещу хартиена рецепта, съобщиха от касата.

Новият начин се въвежда експериментално, на първо време само в няколко града. Така електронната система на НЗОК ще бъде тествана за евентуални грешки, за да не засече тя, когато новата практика бъде въведена повсеместно след една година.

Целта е с електронните рецепти да се спестят неудобствата на пациентите. Чрез тях няма да им се налага да ходят отново при доктора, ако той е допуснал някаква грешка. В такива случаи аптекарят ще кликва върху името му с данните в системата и ще влиза директно във връзка с него за изясняване на неточностите.




Метадонов център заработи в психоболница
Диана Варникова

Метадонов център за лечение на наркозависими, който се помещава в сградата на държавната психиатрична болница в Пазарджик, започна работа, съобщи директорът му д-р Дора Атанасова. Центърът е с отделен вход и охрана, в него ще се лекуват хора с хероинова или друга зависимост, като с предимство ще се ползват бременни жени, серопозитивни и наркозависими с хепатит В и С. Дейността на новата структура се финансира по програмата на Глобалния фонд за борба срещу СПИН, туберкулоза и малария – „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”. Според д-р Атанасова метадоновата програма е достъпна и безплатна и е съобразена с индивидуалните нужди на пациентите, като програмата ще обхване 100 души от региона. В България вече съществуват подобни центрове в столицата, Пловдив, Варна и други областни градове, които се посещават от 4500 пациенти. Лекарката обясни, че действието на метадона се понася леко от пациентите и е икономически ефективно, премахва напълно абстиненцията и няма противопоказания при бременност. Пациентите не се хоспитализират, а се лекуват в домашни условия, което им позволява да не отсъстват от работа и да не загърбват ежедневните си задължения. Освен това тези, които ще бъдат подложени на лечение с метадон, ще правят и тестове с урина, за да се изключи вероятността да вземат други наркотични вещества. Ще се прави цялостна оценка на състоянието и ще се подписва терапевтичен договор за всеки, решил да опита метадоновата терапия. За да бъдат включени в програмата, желаещите трябва да са пълнолетни, да са опитвали поне 3 курса на лечение и да не са спрели употребата на наркотици.




За оригиналите и ментетата
За всеки лек може и да има човек, но за всеки лек цяр няма. За никого не е тайна, че независимо от контрола на Изпълнителната агенция по лекарствата, на пазара се търгуват не само лекарства, произведени извън Европейския съюз, но се промъкват и ментета от Индия, Пакистан, Китай и някои бивши съветски републики в Азия. Някои от тях може и да не са кой знае колко опасни, най-много да не подействат, но има и такива, които могат да увредят сериозно здравето. Съществуват и такива, и те се търгуват най-добре, които и по название, и по дизайн наподобяват утвърдени и популярни медикаменти. Те всъщност са и най-вредните: от една страна трудно някой може да разбере какво има в тях, от друга – с ниските си цени удрят яко по производителите на легалните лекарства.

Проблемът за оригинала и ментетата не е от вчера. Неслучайно всяка опаковка от догодина ще бъде маркирана с баркод срещу фалшификати. Въпросът обаче е обучени ли са нашите аптекари и кой ще ги научи не само да разчитат кодовете, но и да следят за сполучливи фалшификати. Въпрос е и това ще има ли глоби и какви за тези, които въпреки изискванията си позволят да поставят на карта здравето на пациента с по-евтин илач с неясен произход. Пределно ясно е, че при 3900 аптеки в страната, тези в малките градчета могат трудно да бъдат наблюдавани. Агенцията по лекарствата разполага с шепа инспектори за цялата стана. Затова добре е не само да въвеждаме европейските норми, но и да помислим как ще бъде осъществяван контролът върху продажбата на илачи в най-отдалечените места.




Скандинавия пак търси наши доктори
Чрез международната трудова борса ЮРЕС няколко европейски страни отново търсят наши лекари. Дания например е готова незабавно да назначи лекари хематолози и специалисти в спешната помощ. Великобритания също издирва наши специалисти, а в Шотландия са готови да наемат и наши зъболекари. Възнагражденията са в пъти по-големи от тези, които обичайно се получават у нас. Изискванията обаче са за добро владеене на английски език. Според данните, които има Министерството на здравеопазването, средно 500 лекари на година вземат удостоверение за признаване на квалификация в ЕС. Въпреки че не всички заминават в действителност, в здравното министерство вече се притесняват от изтичането на подготвени кадри.


Доц. Вилиян Платиканов:

Организацията трябва да се подобри
Доц. Вилиян Платиканов е сред тримата лекари, наградени на Европейския ден на донорството.
- Какво в системата не е наред, че нямаме достатъчно донори, доц. Платиканов?

- Въпросът на донорството е въпрос на организация, т. е. тя е първото, което трябва да се подобри.

- Според испанците, които са първи в Европа по брой донори на 1 млн. души от населението, подпомагащ механизъм са финансовите стимули за лекари.

- Да, те не са основен механизъм, но помагат. Защото освен необходимостта от покриването на медицинските разходи, финансирането е признание за положения труд от лекаря за осигуряването на донор. А той е изключително тежък във физическо и психологическо отношение, въпреки че парите не могат да платят психологическото напрежение.

- Докато се стигне до вземането на органите (ако те бъдат дарени от близките), колко време от живота си лекарят посвещава на донора?

- Принципно лекарите са посветили живота си на болните. В случаи на тежка травма или мозъчно заболяване екипите непрекъснато са около пациентите. А ако трябва да отговоря конкретно, когато пациентът е в мозъчна смърт и се стига до донорска ситуация, инфарктните часове за лекаря са около 10-15. Но всичко зависи от организацията.

- При какви случаи близките на вашите пациенти във варненската болница отказват да дарят органите им? Защото ги е страх, защото смятат, че тялото трябва да напусне този свят цяло...

- В последните години във Варна отбелязваме висок процент на съгласие. А когато органите не могат да се ползват, това е най-вече по медицински причини. Така е и тази година. При 3 донорски ситуации нямаше извършена трансплантация, защото издъхналите бяха заразени с хепатит, което е контраиндикация. Вижте, за да мислим еднакво, трябва да си имаме доверие. Хората трябва да вярват на екипите, което не може да се извади от контекста за доверието към лекарското съсловие като цяло.

- Как испанците са разбрали колко благородно и важно е да дариш органи, че по този показател са първи в Европа?

- Пак е въпрос на организация. И когато една процедура по донорство и трансплантация върви добре, се създава доверие в обществото. Така всичко се случва от само себе си.

- Има ли достатъчно пари за трансплантации?

- Няма. Въпросът е с тези, с които разполагаме, да си вършим работата. Средствата, които не се осигуряват от държавата, се вземат от заплатите на лекарите и от бюджетите на болниците.




Ако можете, станете донори!
Преди няколко дни чествахме Европейския ден на донорството. За мен този ден беше преди три месеца, когато след дълго чакане ми трансплантираха бъбрек. Той стана мой втори рожден ден. Искам от сърце да благодаря на прекрасния екип на доц. Любомир Спасов и доц. Петър Петров от болница „Лозенец", на д-р Мутафов и д-р Еми Йорданова. В това време - на остри сблъсъци, груб материален интерес, алчност и корупция, те ми дадоха шанса да бъда отново щастлива, да правя планове за бъдещето. Върнаха ми надеждата. В България има медици, които са запазили хуманността си и се грижат за пациентите, без да се интересуват от тяхното социално положение. Искам да се обърна и към Всички българи - ако имате Възможност, станете донори! За съжаление В България донори почти няма, мой донор стана майка ми. Спасете живота на свой близък или на непознат човек. Всеки спасен живот е едно богатство.

Детелина Петрова, медицинска сестра от Монтана


Руско лекарство бори хепатит С за 1 месец

Медикаментът показвал обещаващ резултат и срещу ХИВ
МОСКВА - Руски учени от Урал създадоха лекарство, което може да пребори хепатит С за един месец.

Това съобщи за агенция ТАСС-Урал един от създателите на медикамента -член-кореспондентът Сергей Радионов. По думите на учения в света няма аналог на лекарството.

Медикаментът се базира на уникалното вещество алфафетопротеин, което напълно унищожава клетката на вируса. В резултат болният може да бъде излекуван напълно от хепатит С само за един месец, при това без усложнения и последствия за организма.

В момента съществуват само няколко медикамента за борба с опасното заболяване. Тяхната ефективност е ниска, тъй като не могат да проникнат в клетката, където се намира вирусът, както прави това алфафетопротеинът.

Разработката на медикамента, чието име не се съобщава, започнала през 1987 година. Той е патентован и се очаква да излезе на пазара през 2012 година. Препаратът е тестван и върху хора, заразени с вируса на СПИН - ХИВ.

Екипът на Радионов твърди, че след проведен курс на лечение в кръвта на пациентите не бил открит вирусът, който причинява имунна недостатъчност.

„В това направление обаче тепърва предстои да се работи. Не е изключено в бъдеще да бъде създадено лекарство, което да може да унищожава ХИВ вирусите", казва Родионов.

Сред най-известните хора, признали, че са заразени с хепатит С, е звездата от телевизионния сериал „Спасители на плажа" Па-мела Андерсън. През 2002 г. блондинката заяви, че е пипнала опасния вирус от бившия си съпруг Томи Пий, когато си направили татуировка с обща игла.

Рокмузикантът отрича да е заразен с вируса, който често прогресира до цироза и рак на черния дроб. „След като разбрах, че съм болна от хепатит С, осъзнах колко е важно да знаеш дали си заразен или не. Само така можеш да вземаш правилните решения за своето здраве и целия си живот изобщо", сподели актрисата.


Удовлетвореността от лекарската грижа в световен мащаб намалява
България се нарежда в горната част на класацията – на 19-о място от 39 държави в проучването, с резултат малко над средния
По-малко от една четвърт от хората по света оценяват личния си лекар с оценка „отличен“ по набор от 15 индикатора. Данните са от световно социологическо проучване на отношенията между лекари и пациенти, проведено от изследователската верига „WIN-Галъп интернешънъл“ в 39 страни по света. Извадките във всяка от наблюдаваните държави са национално представителни, интервюирането е проведено в периода 19 юли–3 октомври 2011 г.

Проучването използва методика за оценка на лекарите чрез набор от 15 индикатора, като например „Степен на показано уважение към пациента”, „Информиране на пациента на разбираем за него език”, „Отделяне на достатъчно време на пациента” и т.н. Агрегираната оценка от 15-те индикатора дава обща представа за удовлетвореността на пациентите от лекарските грижи, полагани върху тях.

Данните показват значителен спад в световен мащаб в оценките за удовлетвореност по всички 15 параметъра от проучването спрямо изданието на същото проучване от миналата година. Общата оценка за отношението на лекуващия лекар е със седем пункта по-ниска от измереното през 2010 г.

Най-високо оценяваният критерий за отношенията между лекари и пациенти е „Информиране на пациента на разбираем, всекидневен език”. Една четвърт от участниците в проучването в 39-те страни са напълно удовлетворени от начина, по който лекарят им разговаря с тях.

Най-слаби оценки пациентите по света поставят на индикатора „Лекарят ме насърчи да не се притеснявам да задавам въпроси” – само 18% от посетилите доктор в последната една година поставят отлична оценка на този елемент от комуникацията им с медицинското лице.

Що се отнася до удовлетвореността от лекарската грижа в различните страни - участници в изследването, Ирландия, Армения и Чили са държавите, в които лекарите получават най-високи оценки от своите пациенти. Над 55% от посетилите лекарски кабинет в последната година в тези три държави оценяват положените за тях медицински грижи като отлични.

На дъното на световната класация се нареждат Перу и Пакистан. По-малко от десет процента от жителите им са доволни от това, как лекарят им се е отнесъл към тях и какви грижи и лечение е приложил.

Удовлетвореността от лекарската грижа спада в повечето всички страни, за които са налични сравнителни данни от миналата година. Изключение правят Китай, Италия, Корея и Ливан, в които наблюдаваме по-високи оценки на анкетираните в сравнение с измереното през 2010 г.

Що се отнася до ситуацията на родна земя – малко под една четвърт от българите (24%), посетили лекар през последната година (които са общо 63% от пълнолетното население въобще), декларират, че са напълно доволни от грижите и отношението на лекаря към тях. С това България се нарежда в горната част на класацията – на 19-о място от 39 държави в проучването, с резултат малко над средния. Данните за България остават непроменени спрямо миналата година.
Изследването „Отношения между лекари и пациенти” е проведено от WIN (Световна независима мрежа за маркетингови проучвания) и асоциация «Галъп интернешънъл» сред жителите на 39 страни по целия свят. Проучването обхваща 31 577 души от различни континенти. „Галъп интернешънъл“ е изследователска верига, която обхваща повече от 100 страни в света. Изследването в България е проведено от ББСС „Галъп интернешънъл“ и обхваща национално представителна извадка от 633 пълнолетни българи, посещавали лекар в последните 12 месеца.


40% от новите пенсии са инвалидни

По-тежките условия за пенсиониране започват да ограничават потока към НОИ
Дина Христова

Въпреки заканите за по-строг контрол върху пенсионирането през ТЕЛК, това явно продължава да бъде най-ефикасният начин за придобиване на постоянен доход в кризата. 40% от новоотпуснатите пенсии през второто тримесечие са инвалидни, показват данните в статистическия бюлетин на НОИ. Това е единственият вид пари за старост, който продължава да се увеличава и вече е 10 300 при 9950 през първото тримесечие. В същото време броят на новоотпуснатите пенсии на хора, които са работили до последно, за да изпълнят условията за пенсиониране, е паднал значително - на 14 890 от 19 800 през първото тримесечие. Така инвалидните пенсии се доближават като брой опасно близо до "обикновените". Общо новоотпуснатите пенсии на различни основания през април-юни са били 26 926, докато през първото тримесечие броят им е 32 320.

Тревожен е и друг факт. При инвалидните пенсии почти 53% от отпуснатите през първото полугодие на годината са за намалена работоспособност между 50 и 71%, а това е типът, който най-лесно се фалшифицира. Общо инвалидните пенсии към края на юни са 865 700. От БСК предлагат, за да се ограничи източването на НОИ чрез инвалидни пенсии, да се вдигне прагът, от който това право се полага. Сега пенсия може да получи всеки с над 50% намалена работоспособност.

Намалението на "нормалните" пенсии, от една страна, е заради новите по-тежки условия за пенсиониране с отпадането на точковата система, заради което по-високата пенсионна възраст вече не може да компенсира недостига на стаж. При точковата система жените можеха да се пенсионират минимум на 60 г., а мъжете - на 63 г., и сбор от години и трудов стаж съответно 94 т. и 100 т. Така жена на 62 г. можеше да излезе в пенсия и след само 32 г. труд. От началото на годината вече е задължително да е изработила 34 г., а за мъжете условието е 37 г. От друга страна, след влизането на промените в сила намаля паниката от реформата, която в края на миналата година доведе до бум на нови пенсионери.



Бюлетинът на НОИ показва, че и в силовите ведомства истерията за пенсиониране също е овладяна. През второто тримесечие новите военни и МВР пенсионери са само 690 при 1360 през първото. Те могат да излизат в пенсия само след 25 г. трудов стаж, от които 2/3 специализиран, като едва от 2012 г. е предвидено стажът им да расте с по 4 месеца на година, докато стане 28 г. Държавата осигурява към 85 000 от най-привилегированите си служители, за които плаща около 220 млн. лв. за вноски. В същото време над 90 000 получават ранни пенсии по специалните закони, които струват над 500 млн. лв. на година.
СТАТИСТИКА

Драстична разлика в средния брой пенсии и пенсионери през първото тримесечие спрямо второто на годината няма - в началото на годината пенсиите са били 2 673 400, а пенсионерите - 2 199 400. През април-юни броят на пенсиите вече 2 675 140, а на пенсионерите - 2 200 460. Ръстът обаче е значителен спрямо края на септември 2010 г., тъй като в последните месеци на миналата година и началото на тази тревогите около пенсионната реформа пратиха всички на опашките в НОИ. Тогава пенсиите са били 2 666 400 или с над 8000 по-малко от сега, а пенсионерите - 2 191 600, т.е. ръстът е с над 8800 за 9 месеца. Хората, чиято основна пенсия е минималната за осигурителен стаж от 136 лв., продължават да са близо 1/4 от всички пенсионери - 573 000. С различните добавки обаче броят на възрастните, които вземат само толкова, пада на 331 600. Към края на юни държавата прибира пари от още над 1000 пенсионери, чиито пенсии са ограничени от тавана от 700 лв. Броят им се е увеличил от 46 200 на 47 300.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница