24 септември 2009 г. Тема: здравеопазване антиреформаторски идеи за промяна на данъците



Дата02.02.2018
Размер320.44 Kb.
#53376
24 септември 2009 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ


Антиреформаторски идеи за промяна на данъците
Премахв­нето на плоския данък няма да удари крадците и тъмния бизнес, защото те не плащат данъци върху откраднатото

Георги Ангелов, старши икономист в институт Отворено общество
В доклада за президента в рамките на два абзаца и без аргументация са предложени доста антиреформаторски данъчни промени. Ето защо те не трябва да се предприемат.

- Премахване на плоския данък и въвеждане на прогресивни ставки - 20% за по-високи доходи

На практика това увеличава двойно максималната пределна данъчна ставка, което ще удари негативно предприемчивите и ще повлияе негативно на бизнес средата. Няма да удари крадци и тъмен бизнес - защото те не плащат данъци върху откраднатото. Няма да увеличи приходите от данъка, а ще стимулира увеличение на сивата икономика.

- Премахване на максималния осигурителен праг

Това още веднъж увеличава двойно пределната данъчна ставка. С двете промени става така, че от сравнително конкурентна ставка на облагане от 10% стигаме до една от най-високите пределни ставки на облагане в ЕС, почти 50%! Това ще има силно негативен ефект.

- Въвеждане на 1000 лв. необлагаем минимум

Тази мярка би струвала много на бюджета, вероятно около 1.5-2 млрд. лв. годишно. Въпросът е, ако имаме възможност да използваме 2 млрд. лв. за данъчна реформа, дали трябва да ги използваме за въвеждане на необлагаем минимум или за нещо друго.

Необлагаемият минимум ще остави повече пари у работещите. Обаче ако се намалят рязко осигуровките, отново ще се оставят пари в джоба на работещите, но в допълнение ще има и позитивен ефект върху стимулите за заетост, предприемачество, върху икономическото развитие, ще намалеят и стимулите за сивата икономика.

- Да не се намаляват осигуровките

Напротив, намаляването на осигуровките доказано води до позитивни ефекти и трябва да се извърши. Ако някой е против, най-малкото трябва да си направи труда да се аргументира, а не просто да хвърля твърдения във въздуха.

- По-ниски ставки по ДДС за стоки от първа необходимост и нулева ставка за лекарствата

Това се разглежда като социална мярка. Но най-ефективните социални мерки са тези, които са таргетирани - към хората, които имат нужда от тях. Намалението на ставките по ДДС за различни стоки или премахването им за лекарствата по никакъв начин не е таргетирано към нуждаещите се (по-голямата част от потреблението не е от бедни потребители). Тоест това ще струва милиарди на бюджета, а ефектът дори няма да стигне до нуждаещите се. Абсолютно неефективно.

- Данък наследство да се възстанови и да стане 25% за по-високите имущества

Преди имахме данък наследство, който беше висок и прогресивен. Приходите от този данък обаче бяха по-малки от разходите за събирането на данъка.




Не смятам, че идеята
За суперболници ще може да се реализира не само поради организационни и финансови причини, но и поради липса на кадри. Лекарите у нас Вече са достигнали онова съвършен­ство, при което здраве­опазването е превърнато в бизнес, и дори и да не си болен, ще те разболеят, За да си вземат таксите За прегледи и рецепти. А и за техните приятелски аптеки (в повечето слу­чаи собственост на някой друг от семейството) да изпишат от по-скъпите и негарантирано ефикасни лекарства. Никой няма Же­лание, а и причина хем да е широк специалист, хем да получава ниска заплата. И тук ще бъдат намерени варианти за далавери, и при поръчването на обо­рудването, и при лечени­ето. А не се сещам някой досега да е бил уличен в подобни престъпления, още по-малко пък наказан. Игнат Каменов


Дават шефове на болници на прокуратурата

Създават високотехнологични здравни заведения в шест региона
Ръководствата на няколко болници ще бъдат сменени заради недобро управление на поверените им лечебни заведения, съобщи вчера заместник-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев. Това вече се случи в университетската болница „Св. Георги” в Пловдив, а по думите на Митрев предстои и в столичната „Александровска”. Към момента текат одити в няколко големи болници и излизат драстични нарушения, свързани с обществени поръчки и конфликт на интереси. Кои са лечебните заведения обаче от министерството отказват да уточнят, докато текат проверките. С най-големи задължения сред държавните лечебни заведения са УМБАЛ "Св. Георги" – Пловдив, УМБАЛ – Александровска - София, УМБАЛ – Стара Загора АД и многопрофилните болници за активно лечение в Бургас, Пловдив, Плевен, Стара Загора и Хасково. След резултатите от проверките със сигурност ще има подадени сигнали и до прокуратурата, съобщи преди дни здравният министър Божидар Нанев.

Междувременно вчера неговият заместник д-р Митрев внесе малко повече яснота покрай готвените от ведомството реформи в системата. През следващите месеци ще бъдат избрани болниците, в които ще бъдат поместени новите мегаструктури. Т.нар. еврорегионални болници ще обединяват под една шапка всички медицински дейности, които се предлагат като специализирана помощ, изследвания, хирургични дейности и т.н. Те ще приберат диспансерите, а впоследствие и евентуално специализираните болници в региона. Високотехнологичните мегаструктури ще бъдат в Плевен, Русе, Варна, София, Стара Загора и Пловдив. Основен критерий коя болница да стане високотехнологична е размерът на инвестицията, която ще е необходима за преобразуването, уточни Митрев. Според стратегията за преструктуриране на болничния сектор освен високотехнологичните лечебни заведения в страната ще има регионални (сегашните областни) и местни лечебни заведения (сегашните общински болници).

Регионалните болници ще предоставят интензивна медицинска помощ, а местните - диагностични звена и легла за долекуване. Според проекта ще бъдат изградени и няколко спешни травмацентрове в страната.Те ще трябва да се намират на не повече от 30-60 км от най-отдалечената точка в района, който обслужват, или до тях да се стига за не повече от 60 минути. Здравните експерти предлагат още инфекциозните отделния да преминат на държавна издръжка, вместо да получават заплащане по клиничните пътеки. В момента по този начин се финансират психиатриите.


Шест месеца не плащаш – оставаш без лекар

Българите ще губят правото си на безплатен лекар, ако шест поредни месеца пропуснат да внесат данък здраве. В момента правата се губят при три невнесени осигуровки. Макар да увеличават срока, експертите смятат да затегнат режима на повторно включване в системата. Единият вариант е да се внасят накуп 36 вноски, а другият - дължимите до момента осигуровки, обясни заместник-здравният министър Любомир Гайдов. Все още се дискутира и вариантът, при който некоректни работодатели, „забравили” да осигуряват работниците си, няма да могат да напускат страната. Към момента близо 1,2 млн. българи нямат здравни осигуровки, показват данните министерството. Само за една година техният брой се е увеличил с над 20 000 души, признаха и от здравната каса.

Министерството предвижда и нов механизъм за осигуряване на лекар за социално слабите и най-бедните. Това ще се случи, след като създаденият за целта фонд, който е към социалното министерство, премине към ведомството на Нанев. Според експертите процедурата, по която в момента се отпускат пари на болниците за лечението на най-бедните, е изключително тромава и бавна.


НЗОК и частници си поделят парите от осигуровки
Частните здравно осигурителни фондове и НЗОК ще си поделят грижата за пациента от догодина, когато евентуално ще влязат в сила промени в Закона за здравното осигуряване, предложени от екипа на здравното министерство. Според варианта, който в момента предлагат експертите, част от осигуровката за здраве ще отива в частните фондове, вместо в резерва на НЗОК в БНБ. С парите пък частните дружества ще покриват част от пакета медицински дейности, който плаща в момента здравната каса. Фондовете няма да имат право да подбират клиентите си по възраст или професия например. Няма да могат и да реализират печалба, каквото изискване в момента има и към самата каса. За да се включат в задължителното осигуряване на българските граждани, дружествата ще трябва да имат уставен капитал в размер на 3 млн. лв. вместо сегашния от 500 000 лв., предвижда още проектът. На фондовете обаче ще се даде възможност да осигуряват и дейности, които надграждат задължителния пакет.


Обещания на килограм

Години наред болниците трупат непосилни дългове. Също толкова години държавата изважда пари, за да покрие задълженията им, докато някои от техните шефове си купуват нови коли и апартаменти. През същото време стотици хиляди българи са давали и последните си пари, за да си купят лекарства или да бъдат приети в болница. Заради всичко случващо се в тази последователност здравеопазването е такова, каквото го виждаме днес. Затова над един милион българи не се осигуряват, макар това да е тяхно законово задължение. Затова 50% от българите смятат, че без подкуп не могат да получат лекарска помощ.

Ревизия на управлението в болниците е повече от задължителна, а намесата на прокуратурата пък може да се окаже единственият начин за решаване на проблема. Налагането на глоби заради неплатени вноски също е положителна стъпка, но само ако върви ръка за ръка с другите грандиозни обещания - за наистина качествена медицинска помощ в съвременни болници със съвременни апарати и по възможност неподкупни лекари. Защото проблемът отдавна вече не е само в липсата на пари, а в начина, по който те се харчат. Истината е, че недоволството и на лекари, и на пациенти се дължи именно на липсата на реална промяна в системата. И за да опровергаят тезата, че най-лесно се манипулира беден и болен народ, управляващите трябва да положат колосални усилия тези поредни обещания да не останат само на хартия.


Бебе и родилка умряха в болница

Младата жена издъхнала за 2 часа, отхвърлят варианта за лекарска грешка
ВИДИН. Бебе и родилка умряха във видинската болница "Света Петка". Миналата събота там почина 35-годишната родилка Виолета Илиева, а 2 дни по-рано лекарите извадиха детето й мъртво.

Случаят не е разгласяван. Няма го и в полицейските сводки, тъй като смъртта и на двамата е приета за естествена. Не може да се говори и за лекарска грешка. Илиева, бременна в осмия месец, била приета в АГ отделението по спешност миналия четвъртък с огромна загуба на кръв. Веднага извадили бебето, но за съжаление - мъртво. Операцията направил лично шефът на отделението д-р Еремиев. Преди време пак той акуширал и за първото й дете - Вени, която сега е на 14 г. Спомнил си, че и тогава жената била на ръба. След като видели, че бебето е мъртво, всички усилия на лекарите се съсредоточили върху жената. Чак от София и Монтана докарали кръв от рядката й група. В петък състоянието на жената се подобрило. Тя дори разговаряла с близките си. До 18 ч в събота, когато настъпило рязко влошаване. Отново започнала борба за живота й. Лекарите на 2 пъти възстановили почти спрялата й сърдечна дейност. Към 19 ч станало ясно, че случаят е неспасяем. Страшната вест била съобщена на близките към 19,50 ч. Направено е всичко необходимо за спасяване живота на жената, категорични са лекарите. Съпругът й Георги също бил убеден в това. Затова близките на Виолета, и най-вече съпругът й, не разрешили аутопсия. Тя щеше да разкрие причината за смъртта, която вероятно е белодробна емболия, казаха докторите. Те настойчиво помолили съпруга да разреши аутопсията, но той бил непреклонен. Виолета беше кротка и работлива, каза кметицата на с. Флорентин Любка Георгиева, където живеело семейството.




Виолета не ходела редовно на доктор
ВИДИН. Самите родилки са длъжни да си помагат. Починалата Виолета Илиева за цялата си бременност е ходила само един път на консултация. Ако беше го правила редовно, може би щеше да се разбере, че има проблем и че трябва да се вземат мерки. Това каза шефът на болницата във Видин д-р Лъчезар Блажев по повод починалата родилка. За втори път в последните години имаме такъв случай, добави той. Първата жена отишла да ражда с много тежък хепатит. Закарали я в София, но и там не могли да я спасят.


Цветанов и Дянков са отличници в кабинета

Алфа Рисърч

В началото на септември кабинетът все още се ползва с толеранса на 100-те дни, които политическите опоненти обикновено дават на всяко ново управление. Що се отнася до общественото мнение, в него доминират както относително високи очаквания, така и трезво въздържане от категорична оценка за правителството. Въпреки значителния дял неутрални мнения за дейността на кабинета обаче активността, с която бяха белязани действията му през първия месец и половина, не остава незабелязана. Най-висок отзвук и най-позитивно впечатление за този период са предизвикали вътрешният министър Цветан Цветанов и финансовият Симеон Дянков. Индексът за дейността им в първите дни на септември е значително по-висок от този на останалите им колеги - съответно 23,6 и 13,2 и пункта. Водещата тройка се допълва и от министъра на образованието Йорданка Фандъкова с индекс от 9,9 пункта. Имената и дейността на останалите членове на кабинета все още остават непознати за средния избирател, поради което стартовите им позиции са по-ниски.

Общото доверие в правителството запазва положителните си стойности от преди месец. То получава одобрение от 44% срещу неодобрение от едва 9% от избирателите. Подкрепа за кабинета заявяват представители на разнородни социални слоеве, като сред тях най-ярко се открояват избирателите на ГЕРБ и Синята коалиция в големите градове. Симпатизантите на другите две партии, подкрепили сформирането му - "Атака" и РЗС, са по-сдържани. Мнозинството от привържениците на "Атака" заемат за момента неутрална позиция, а тези на РЗС са едни от най-критично настроените (18% негативни мнения при средно 9% за страната).

Основен фактор за доверие към правителството продължава да бъде личният рейтинг на премиера Бойко Борисов. 57% от пълнолетните жители на страната одобряват действията на министър-председателя. Той се ползва с подкрепа от широка социална база - както представители на разнообразни социално-демографски слоеве, така и симпатизанти на различни партии.

Равнището на обществено доверие към премиера го прави най-популярния български политик. След края на изборната кампания подкрепата за Борисов (57%) надхвърля значително тази към президента (47%), който отстъпва от дълго опазваните си позиции на първи по рейтинг държавник. Интересното е, че и двамата се ползват с немалка доза доверие сред симпатизантите на политическия си опонент: една четвърт от привържениците на БСП одобряват премиера Бойко Борисов и всеки трети избирател на ГЕРБ има положително отношение към президента. Поради преливането в подкрепата между двамата разгарящите се искри могат или да изстрелят към върха единия за сметка на другия, или да изгорят и двамата.


В „Св.Екатерина” 5 пъти по-бърз томограф
Компютърен томограф, който преглежда сърцето за части от се­кундата, работи от вчера в софийската кардиоло­гична болница "Св. Ека­терина". Апарата официално отк­риха премиерът Бойко Бо­рисов и директорът на ле­чебното заведение проф. Генчо Начев.

"Той съкращава времето на изследването между три и пет пъти. Безопас­ността му също е на много високо ниво", обясни проф. Начев. Уредът е единствен по рода си на Балканския полуостров. Той използва ниска радиационна доза при облъчването, затова може да изследва и деца. Апаратът ще сканира и па­циенти с аритмия и учесте­но сърцебиене, без да е нужна предварителна ме­дикаментозна подготовка. Изследването с него не се плаща от Здравната каса. Ще струва между 260 и 450 лв. Повече информация се дава на телефоните: 02/9159413, 02/9159419, 02/9159587.

За уреда са дадени 4 млн. лева. До декември с подобен ще се сдобие и Военномедицинската ака­демия.


ЗА ДЪЛГОВЕ СЛЕД ЛОШО УПРАВЛЕНИЕ

ИЗХВЪРЧА ШЕФЪТ НА „АЛЕКСАНДРОВСКА”
Лъжа, просто плащаме с месец по-късно, контрира д-р Асен Златев
ДЕЯНА ПАВЛОВА

До няколко дни ше­фът на университетска болница "Александровска" доц. Асен Зла­тев ще бъде уволнен. Това съобщи вчера зам.-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев. Причината е нат­рупва­нето на огромни дългове на лечебното заведение заради лошо управление. Според д-р Митрев "Александровска" има текущи задълже­ние от 9 милиона лева.

Контра

"Не е вярно, че имаме такива задължения заради лош ме­ниджмънт. Мо­же да се прове­ри в отчетите, които съм пре­дал в здрав­ното ведомс­тво. Това, ко­ето говори д-р Митрев, е лъжа, умишлено се заблужда­ва обществеността", контрира доц. Златев. Според него 9-те мили­она са текущи дългове, които болницата плаща с месец закъснение. В тях влизат заплатите на персонала на болница­та и неизползвани от­пуски.



Реално лечебното за­ведение било задлъж­няло с три милиона. Преди месец от здравното министерст­во поискаха от болници­те с най-големи текущи и просрочени задълже­ния да съставят оздра­вителни планове. Така задължението им се стопило до 1,6 млн., ко­ито погасяват всеки ме­сец. "Това са най-ниските финансови задълже­ния, откакто болницата е създадена", обясни доц. Златев.

Предстои смяна в уп­равлението на още 5 или 6 областни и университетски болници, обя­ви пък здравният минис­тър д-р Божидар Нанев в понеделник. Причината е в огром­ните дългове заради безразборно харчене.

"В едни и същи усло­вия те си позволяват да формират дефицит, а немалко други заведе­ния в същото положе­ние не го правят", обяс­ни д-р Нанев.


КАБИНЕТЪТ С АНТИКРИЗИСЕН ПЛАН

Режат чиновниците с още 15%
С 5 процента пада осигурителната тежест
РАДОСЛАВ КИРОВ СОНЯ СЛАВОВА

От 1 януари ще има но­ви съкращения в държав­ната администрация, кои­то ще засегнат 15% от чи­новниците. Това заяви зам.-министърът на фи­нансите Ана Михайлова след заседанието на пра­вителството вчера.

Съкращенията са част от общия пакет от мерки на правителството за възста­новяването на българската икономика. Михайлова обясни още, че след Нова година ще бъде направен цялостен анализ за опти­мизация на администраци­ята, като целта им не е просто рязане на щатове, а да се прегледат дейности­те, които се дублират. Най-вероятно ще отпадне и практиката за ангажиране на частни фирми, които по­емат някои дейности на държавната администра­ция.

На заседанието си Министерският съвет одобри предложените от прави­телството мерки за излиза­не от кризата за периода 27 юли 2009 г. - 27 април 2010 г.

Целта е да се постигнат бързи, реални и устойчиви резултати за преодолява­не на последиците от гло­балната криза и възстано­вяване на икономиката ни през първите девет месеца от мандата на Правителст­вото на европейското раз­витие.

Важно


Запазване на ва­лутния борд и фиксиран курс на лева към еврото до влизане в еврозоната са ос­новата, върху ко­ято се поставя стабилността на макроиконо­мическата система. Други важни задачи за правителството са поддържане на балансиран бю­джет, всекид­невна борба с фискалните кражби и да­нъчните из­мами.

Стабил­ността на финансовата система ще се гарантира чрез свиване на неефек­тивните държавни разходи с 15% до края на годината и повторно намаляване в края на 2010 г. Подобрява­не на системите за финан­сово управление и контрол и прекратяване корупционните практики при усвоява­не на еврофондовете са другите важни цели на пра­вителството.

Предстои да се вземе ре­шение дали да се строи АЕЦ "Белене" и за нуждата от нови енергийни мощнос­ти на Балканите. 15% от ак­циите на държавните енергийни компании изли­зат на борсата. Ще се ра­боти за бързо изграждане на мащабните инфраструктурни проекти по програмите "Транс­порт" и "Околна среда".

Социална програма

420 лева става минималният осигурите­лен доход за самоосигуряващите се лица.

Програмите за временна заетост ще се преориенти­рат към създаване на ус­тойчива заетост в реална­та икономика. Ще бъде направена единна инфор­мационна система за тър­сене и предлагане на ра­ботна сила, професионал­на квалификация и преквалификация. Предвиж­да се реформа в система­та за набиране на средст­ва за здравеопазване и доброволните здравноосигурителни фондове.

Ще бъде даден старт на дългоочакваната система за студентско кредитира­не. Осигурява се подкрепа за създаване и развитие на стартиращи иновативни предприятия с пари от фонд "Научни изследва­ния".

Предстои опростяване на процеса и документите за изпълнение на европроектите. Ще се следи за изг­раждане и поддържане на адекватен капацитет на осигуряване на непрекъс­нат паричен поток към бенефициентите за сметка на средства от ЕС и съответс­тващо национално съфинансиране. Ускорява се ра­ботата по проектите, които до момента не са обработе­ни.

Сред мерките за подпо­магане на земеделците е предоставянето на земи от държавния поземлен фонд. Правителството вече спря заменките, с което се надява да даде рамо на аграрното производство. Предвижда се пускане на идентификационната сис­тема за селскостопански животни.
ДДС остава 20% за всички

Запазва се единната ставка от 20% за Данък добавена стойност (ДДС). За да се гаранти­рат приходите от данъ­ци и акцизи при горива­та, се въвежда ежед­невно отчитане на про­дадените количества и оборотите на бензинос­танциите пред данъчни­те.




Най-бързият скенер снима сърце за 0,3 сек
Най-бързият скенер у нас и на Балканския полуостров заработи в болницата “Св. Екатерина” вчера.

Компютърният томограф е японски. С едно завъртане на скениращата система прави 640 среза на изследвания орган. В момента най-добрите скенери у нас дават по 64 среза. Уникалният апарат покрива 16 см от тялото, което е достатъчно за изследване на сърце или мозък в рамките на 0,3 секунди, обясниха от болницата. Това прави изследването с 3 до 5 пъти по-кратко спрямо наличните технологии у нас.

Апаратът позволява да бъдат изследвани и пациенти с аритмия и висока сърдечна честота, за които в момента се чака по няколко дни за овладяване на състоянието с лекарства, обясни шефът на болницата проф. Генчо Начев. Компютърният томограф сканира цялото тяло, откриватумори в невидим с друга техника стадий, проследява функциите на сърцето и мозъка и изпълването на органите с кръв. Снима също и стави в движение.

Поради много ниската доза рентгеново облъчване този скенер е подходящ и за деца, каза проф. Начев.

Новите високотехнологични изследвания като това първоначално не се покриват от здравната каса, тъй като не са заложени в бюджета. Цената на такъв преглед в “Св. Екатерина” ще бъде от 260 до 450 лв.

“4 млн. лв. сме дали за този апарат. Освен, че се съкращава времето за изследване, много по-малко се боде и по-малко боли, което не е маловажно за нас, мъжете”, каза премиерът Бойко Борисов при откриването. Той обеща, че до края на годината подобен скенер ще има и във Военномедицинската академия.




Златна книга" за плевенския Медицински
„Златна книга" от европейския форум на експертите получи Медицинският университет - Плевен. Наградата е за приноса на вуза в развитието на медицината. Ректорът проф. Григор Горчев иска операциите с робота „Да Вин-чи" да се плащат от касата.


Болният лекар на Арда три години без отпуск
"Не мога да си позволя да изляза в отпуск, ще изостана в работата с пациентите си, особено в профилактичните прегледи", казва д-р Алекси Деянов, джипи в село Арда.

Както "24 часа" писа, 45-годишният доктор се разболял преди 3 години от тежка бъбречна недостатъчност. Но оттогава не е почивал. Друга причина той да работи нонстоп е, че не може да си намери заместник.

Лекарят е три дни в седмицата - понеделник, сряда и петък, на хемодиализа в Смолян. Записал се трета смяна, която почва в 17 часа, за да може да работи в кабинета си почти през целия ден. Процедурата трае към 4 часа. Прибира се вкъщи към 23 часа и тогава пак е на разположение чрез повикване. Благодарните му пациенти събират пари за трансплантация в чужбина.

След публикацията във вестника и други се присъединиха към акцията. Сред тях са кметът на Каварна Цонко Цонев, Българският лекарски съюз, колегията в Пловдив, която преведе 1000 лв. в последните дни. Още 400 лева пък дадоха на д-р Деянов жителите на с. Арда, които започват нова акция.

"Трудно е хора като нас да идат на почивка някъде, защото да се уредиш на хемодиализа на друго място, е почти невъзможно”, казва Деянов.

Заради изтощаващата го болест отскоро той се принудил да използва услугите и на фелдшер. 680-те му пациенти са пръснати из махалите над селото и разстоянията се големи. Фелдшерът Асен Генишев е пенсионер и има вила в близкото село Чокаманово. Деянов и колежката му д-р Снежана Бакърова от село Смилян го използват срещу възнаграждение от по 200 лева на месец при случаи, когато той може да се справи сам.

Средно Деянов изкарва месечно от 1100 до 1300 лева бруто. В сумата влизат и 500 лева, които държавата дава за работа в неблагоприятни райони.

От тях заделя за заплата на фелдшера, наем на кабинет, осигуровки, за гориво. Движи се със собствената си кола от Смилян, където живее, до с. Арда, с нея посещава и пациентите си.

На практика Алекси Деянов разполага с 500-600 лева на месец и трудно може да заделя средства за трансплантацията. Плаща за лекарства за кръвно, за разреждане на кръвта, калциращи медикаменти, които не се поемат от държавата, въпреки че нуждата за организма от тях произтича от болестта. Всичките си спестявания - около 4000 лева, похарчил миналата година за операция на тазобедрената става в болница "Токуда".

От дълги години живее на семейни начала с 41-годишната Теменужка Виткова, която е шивачка. След като се разбрало за бъбречната недостатъчност, Теменужка се пренесла постоянно в къщата му в Смилян, за да се грижи за него, особено като се завръща от хемодиализа. Родителите на болния лекар са починали.

"Не мога да не работя не само защото няма с какво да живея, а и понеже ще рухна психически", признава д-р Деянов. Често преди да кажат оплакванията си, хората първо го питат как е самият той със здравето.

"Трудно би издържал лекар с пациенти с моята листа. За да не е на загуба, една практика трябва да има 800 пациенти в листата. Съседното село Могилица, където колегата д-р Едрев почина, не може да си намери лекар вече 2 години", казва Деянов.

"Не се оплаквам, с моето здраве толкоз, познавам всеки пациент по име, знам здравния му статус без дори да гледам документи, даже се чудя как може някои да се грижат за 3500 души", пита той.

Деянов не желае да става джипи в града дори и да е здрав. Още след като завършил медицина в Пловдив преди 16 години, започнал работа в Арда.

Всичките му пациенти са дарители на средства за трансплантация. Те дават средства на кметовете на 12 селища, които се завеждат в тетрадка и след това се превеждат по сметката в банката. Обикновено това са суми от 2 до 10 лева.

Искаме го жив, затова кой с каквото може помага, ама тук е голяма беднотия, хората или са без работа, или са пенсионери", казва Мария Панайотова.

"Защо и държавата да не помогне на нашия доктор. Нали той като е здрав, ще лекува и нас, поданиците й. Ако Деянов го няма, как ще си намерим друго джипи, никой не иска да ходи по селата", казват в с. Арда.

"Пак правим акция, трябва ни здрав. Деянов е пример за висока воля и морал. Той е по-болен от тези, които са отишли да ги лекува", казва кметът на Арда Емил Башев. Той е първият инициатор за оказване на помощ за джипито.

Башев и 12-те му колеги, кметове на села от горното течение на река Арда, отново събират средства.

Д-р Деянов отказва да взема пари на ръка, както и да излиза с апели за дарения. До този момент събраната сума е около 18 хиляди долара. Преди "24 часа" да разкаже историята му в началото на септември, те бяха под 16 хил. долара. В последните дарения преобладават суми от 10 до 50 лева.

"Ценя много даренията по 2 и 5 лева на моите пациенти и съселяни, които едва свързват двата края. Те са и косвено доказателство, че ме искат здрав, за да мога да помагам за тяхното здраве", заяви д-р Деянов.

Той научил от в."24 часа", че Българският лекарски съюз, както и негови колеги от страната събират пари за лечението му.

"Благодаря на вестника и на кмета на Каварна Цонко Цонев, когото съм виждал само по телевизията, за това, че се включи в кампанията", казва през сълзи селското джипи.

Цонко Цонев дарява хонорарите си от участието си в рубриката "Гастрогуру" във вестника. Състудентка на д-р Деянов от Медицинския университет в Пловдив пък го познала на снимката в "24 часа" и също започнала акция за събиране на средства.

За трансплантация на бъбрек за Деянов са нужни между 33 и 35 хил. долара, и то ако се извърши в Пакистан. Наскоро се попълвала група от 4-ма души, но докторът отказал, защото нямало достатъчно събрани пари за него.

"Знам, че е страшничко и рисковано в азиатската държава, но имам ли избор", пита той. Досега познава само едно момче от Смолян, което е ходило в Пакистан за присаждане на бъбрек и се чувства добре след трансплантацията.

В европейски клиники операцията струва от 120 хил. евро нагоре.

"Почти съм загубил надежда трансплантацията да стане в България, въпреки че най-много искам да е тук. У нас имаме прекрасни специалисти, но трябва не само да се появи подходящ донор, но и органите му да покажат пълна съвместимост. Аз съм с доста рядката кръвна група А минус", обяснява лекарят.

Според него в България не е уреден добре въпросът с донорството. Трябвало да има специални екипи за експлантация, които да реагират при поява на донори.


Сменят шефове на големи болници?
Ръководствата на няколко големи болници в страната предстои да бъдат сменени заради недобро управление - това каза по Дарик зам. здравният министър Валери Митрев. Една от тях е Александровска болница, чиито текущи задължения са близо 9 милиона лева, съобщи Митрев. Има грешка в данните на зам.-министър Митрев, каза в ефира на Дарик от своя страна директорът на Александровска болница доц. Асен Златев. Продължават разговорите и консултациите за бъдещето на Александровска болница, но е ясно, че до дни доц. Златев няма да е вече директор, заяви Валери Митрев.


Безплатни кардиологични прегледи в София
"Токуда болница" организира безплатни кардиологични прегледи по повод Световния ден на сърцето, съобщиха от лечебното заведение. Консултациите ще се извършват на 26 септември в София от 8 ч. Предвидено е да бъдат прегледани 300 пациенти, като с предимство ще се записват страдащите от ритъмно-проводни нарушения и/или имат поставен пейсмейкър. Необходимо е предварително записване на тел: 02/403 4000. Прегледите са част от програмата на 'Токуда болница София" за профилактика и ранна диагностика на сърдечно-съдови-те заболявания. Предвидено е и безплатно Учили-

ще за пациенти, което ще се състои същия ден от 14,30 ч. в болницата. Ритьмно-проводните нарушения са едни от най-разпространените заболявания на сърцето, посочват от болницата. Опасността за пациентите е, че тези заболявания в много случаи се съпровождат или са причинени от друга сърдечно-съдова патология. Често ритъмно-проводните нарушения протичат без симтпоми и могат да имат фатален край. Затова навременното диагностициране е от първостепенна важност за хода и ефекта от лечението, категорични са специалистите.




Директорка на здравната каса в Бургас следяла подчинените си
БОЖИДАР БОЖКОВ

Бургаската районна прокуратура започна проверка срещу директорката на местната Здравноосигурителна каса д-р Мария Маврова по сигнал,че е наредила следене на своите подчинени. Това съобщи районният прокурор на града Андрей Червеняков. Той уточни, че след два месеца ще се прецени дали да бъде образувано дело и да се повдигне обвинение.

Прокуратурата се е сдобила с данни, че Маврова е заповядала на служител от информационния си отдел да проследява цялата интернет кореспонденция на работещите в касата. Той влизал в техните компютри в извънработно време и е правил разпечатки на получаваната и изпращана поща, както и на разговорите им в програмата за чат ICQ. Маврова е показвала тези разпечатки на няколко човека. Единият от тях е лидерът на „Подкрепа" в касата д-р Атанас Баев. Той не отрече, но заяви, че ще даде показания само пред разследващите.

Според прокуратурата Маврова е искала да разбере кои нейни служители говорят зад гърба й. Така засякла, че експертът Станка Николова я нарича в чата „Мавродийката". Пред „Сега" Николова потвърди, че заподозряла за следенето, поискала обяснение и след това длъжността й била закрита.

„Компютрите в касата са служебни и на тях трябва да се върши служебна работа. Какво правя аз като директор, ако не контролирам кой какво работи и как го работи", заяви самата Мария Маврова пред „Сега".


Избират шест високотехнологични болници

Здравното министерство сменя ръководствата на задлъжнели лечебни заведения
Министерството на здравеопазването ще избере болници в шестте района за планиране в страната, които ще бъдат превърнати във високотехнологични лечебни заведения. Това съобщи вчера зам.-министърът на здравеопазването д-р Валерий Митрев. Пред „Класа“ той обясни, че основен критерий при избора ще бъде кое лечебно заведение изисква най-малко финансов ресурс, за да се превърне във високотехнологично. Периодът на избирането им ще трае до края на тази година и първото тримесечие на следващата.

Създаването на тези лечебни заведения е по препоръка на Световната банка и е част от стратегията за преструктуриране на болничния сектор. Високотехнологичните болници ще извършват всички възможни услуги като специализирана помощ, изследвания, хирургични дейности и др. Предвижда се с времето настоящите специализирани болници да се слеят с високотехнологичните. „Реформата в болничната помощ е въпрос на финансови възможности“, обясни Митрев. По думите му тя ще започне пилотно в областите Габрово, Русе, Ловеч, Бургас, Велико Търново, Стара Загора, Кюстендил и Благоевград. Решенията за организиране на болничната помощ на местно ниво ще се вземат съвместно със местната власт.

Вчера стана ясно още, че ръководствата на няколко големи болници у нас, които имат негативен финансов резултат, ще бъдат сменени заради недоброто управление. Една от тях е Александровска болница, която има текущи задължения от близо 9 млн. лева, съобщи Митрев пред „Дарик“. Той обясни, че продължават разговорите и консултациите за бъдещето на болницата, но до няколко дни сегашният директор доц. Асен Златев ще бъде освободен от поста си. Златев от своя страна коментира, че има грешка в изнесените данни от здравното министерство.

Другите болници с негативен финансов ресурс са МБАЛ – Стара Загора, МБАЛ-Бургас, МБАЛ-Пловдив и МБАЛ-Хасково.




Клинична пътека за роботизирана хирургия

иска ректорът на Медицинския университет в Плевен проф. д-р Григор Горчев. Консумативите за такъв тип интервенция са около 4000 лв.




Министрите коват до Нова година 88 закона
Министрите на Бойко Борисов обещаха вчера да напишат и да внесат в парламента до Нова година 88 проектозакона. Те ги записаха официално в законодателната си програма.

Икономическият шеф Трайчо Трайков заявил, че ще внесе закон за дейностите по предоставяне на услуги. А земеделският Мирослав Найденов - за преброяване на земеделските стопанства през 2010 г.

финансовият министър Симеон Дянков е записал в своята програма бюджета за догодина, както и промени в данъчните закони.

Правосъдната министърка Маргарита Попова е заявила, че през декември ще изготви и внесе за обсъждане промени в Административно-процесуалния кодекс, в Закона за съдебната власт, в Наказателно-процесуалния кодекс, в Наказателния кодекс и в Закона за търговския регистър.

Министърът без портфейл Божидар Димитров ще предложи промени в Закона за българското гражданство. Една от иде-ите му бе всички кандидати за поданство с висше образование да минават по съкратена процедура, от която в момента се възползват изтъкнатите спортисти например.

Сериозни ремонти ще претърпят още законите за обществените поръчки и за здравното осигуряване. В последния текст ще бъде заложено въвеждането на частните фондове, глоби за неплатени вноски и дори спиране от пътувания в чужбина на работодатели, които не внасят пари за здраве .


Правят хосписи за умиращи хора

Всеки от шестте икономически района на страната с мегаболница
Диана ТЕНЧЕВА

Хосписи за медицинско обслужване на умиращи хора (за т. нар. палиативни грижи), помощ по домовете и „детски" градини за възрастни ще бъдат създадени у нас. Промяната е предвидена в плана за преструктуриране на болниците на здравното ведомство. Това съобщи зам. здравният министър д-р Валерий Митрев и добави, че целта е да се осигурят непокрити досега „нужди на болничния пазар".

Идеята е още да бъдат изградени хосписи като дневни стационари, както и сестрински домове за пациенти, които нямат нужда от специална лекарска грижа. Част от сегашните болници за активно лечение пък ще се превърнат в такива за до-лекуване, продължително лечение и рехабилитация. Липсата им е един от големите проблеми на системата, каза д-р Митрев. Сега например,ако човек си счупи крака или тазобедрена кост, то роднините му трябва да си вземат отпуск и да го гледат. Защото няма място за долекуване. С подготвяната реформа ще бъде запълнена и тази ниша, обещаха от здравното ведомство (виж мнението на шефовете на болниците по-долу).

Планът за преструктуриране предвижда и да се обособят само 6 високоспециализирани болници - във всеки един от шестте икономически района. Но само в три от тях-Софийския, Пловдивския и Варненския, в момента има такива заведения. В Северозападния, в Северен Централен и Югоизточен -няма. Но най-много трудности при определянето на мегаболница ще има в столицата. Причината е, че в София работят над 20 университетски лечебни заведения. Очаква се да останат само 2-3 от тях, от които ще се избере водещата.




Болнични шефове подкрепят здравната реформа
Много положително приемаме подготвяните промени в здравноосигурителния модел у нас - с предвидените поетапна демонополизация на здравната каса и преструктуриране на болниците. Това заявиха вчера пред „Труд" директори на водещи болници у нас.

„Още от програмата на ГЕРБ, от личните ми разговори с д-р Лъчезар Иванов и това, което прочетох в интервюто на здравния министър д-р Божидар Нанев в „Труд", се вижда, че има воля за промяна на системата. И то към по-добро", коментира проф. Генчо Начев, директор на университетската болница „Св. Екатерина". И добави: „Още през 2005 г. експерти на Световната банка ни посъветваха: не разбивайте монопола на НЗОК изведнъж. Дайте повече свобода на регионалните каси, сменете начина на заплащане на дейност -от клинични пътеки с диагностично свързани фупи (в болница да се лекува не само едно заболяване, а и придружаващите), затегнете събираемостта на здравните вноски."

Според професора всички тези съвети днес намират израз в програмата за здравна реформа на новото правителство.

Д-р Иван Костов, директор на Втора АГ болница „Шейново" добави, че от 20 г. се говори за преструктуриране на болниците, но нито една политическа сила не е имала смелостта да го извърши. А то вече било неизбежно. „И в никакъв случай не е плашещо, стига да се извършва с динамичен анализ и в постоянна връзка със системата", смята д-р Костов. Според него именно сега - в началото на мандата на ГЕРБ, е времето за преструктуриране, за да се разгърне новата политика на кабинета. „В условията на криза демонополизацията на касата може да стане наистина единствено поетапно. Като първо би трябвало да се уреди нормативно - с промени, изготвени от здравното и финансовото министерство, от здравната комисия", каза още д-р Костов.

„Замисляната реформа се припокрива с програмата, която от три години предлага Асоциацията на работодателите в здравеопазването", каза вчера председателят й д-р Димитър Димитров, който е и директор на столичната университетска болница „Св. Анна". Специалистът е категоричен, че вече е крайно време за преструктуриране на болниците, за нови клинични пътеки, както и такива за долекуване, за втори стълб на здравното осигуряване и за развитие на доброволното. А и за нова акредитация на болни-ците.


Осигуряваш се сам - най-малко върху 420 лв.

Медици и хлебари с най-висок ръст на дохода за социални вноски
Соня Гълъбарова

Минималният осигурителен доход на самоосигуряващите се лица ще бъде увеличен на 420 лева. Това е една от мерките на правителството за възстановяване на икономиката от световната икономическа криза, гласувани вчера. В момента минималният праг е 260 лева.

Най-висок ръст през идната година имат осигурителните прагове на хлебари и медици. Това показват последните споразумения между бизнеса и синдикатите, които днес ще бъдат окончателно приети. Досега те са подписани за 35 икономически дейности в девет квалификационни групи професии, които се упражняват от 1 336 253 осигурени. За тях праговете ще бъдат увеличени средно с 6,30%, т.е. от 378 лв. сега на 402 лв. през 2010 г. Тъй като дейностите са общо 73, за някои от тях предстои и допълнително уточняване.

В хлебопроизводството например праговете през идната година ще нараснат с 21,8% в сравнение с тази. Вноските за шефовете ще се правят върху 800 лв. най-малко, за специалистите и техниците - върху 550 лв., за нискоквалифицираните - върху 330 лева.

С 21,7% скачат догодина и минималните доходи за социални вноски на медиците в болниците. За шефовете им те ще са 1100 лв., за началници на отделения - 780 лв., за медсестрите - 400 лв. Заради икономическата криза се очаква ръстът на праговете догодина да е между 2 и 12%, т.е. по-нисък от тази (средно 26,6%). В някои браншове като леене на метали например минималните осигурителни доходи ще останат като през т.г.



Проверяват телковете в Пловдив за корупция
Прецизни проверки на комисиите по ТЕЛК започнаха в Пловдив от вчера, съобщи директорът на Регионалния център по здравеопазване д-р Георги Божиков. Проверките се извършват от експерти от Министерството на здравеопазването съвместно с ТЕЛК и Регионалния център по здравеопазване. Проверяват се протоколи на произволен принцип, като ще бъдат гледани и досиетата на нетрудоспособните пациенти. Проверките са предприети, след като в Пловдив бяха установени редица нарушения от страна на комисии за изписване на помощни средства на инвалиди.


БОЛНИЦИТЕ - нежеланото дете на здравната реформа

130 млн. лева дефицит до края на годината, източват ги хитреци без осигуровки
Силвия Николова

Българските болници са в положението на онази мома, която пожелава цяло село, но когато тя започне да се закръгля в кръста, никой не ще да я вземе за жена. Докато обаче за момата все ще настъпи моментът, след който пак да заформи талия, то за клиниките ни неудобното положение ще става все по-притеснително. Освен ако новият екип на Министерството на здравеопазването не инициира тотални поправки в Закона за лечебните заведения и дори в Закона за здравното осигуряване, а депутатите екстрено не ги приемат, преди момата да роди.
Докато допреди 2005 г. все още имаше надежда, че скоро след приемането на страната ни в Европейския съюз болничното ни здравеопазване може и да започне да оказва качествена помощ като европейско, то след тази дата стана повече от ясно, че то е обречено да крета на патерици, докато съвършено не се промени схемата му на финансиране. Ако тя остане такава, каквато е сега, то и занапред ще ни лекуват за толкова, за колкото има пари, освен ако не си доплатим. Което, впрочем, също не винаги е гаранция за повече и по-качествени медицински услуги от тези в оскъдния пакет, осигуряван по линия на Националната здравноосигурителна каса.

В това се корени и основната причина за слабия интерес към допълнителното здравно осигуряване в частните фондове.

Обичайна практика е пациент с допълнителна осигуровка да получава същите и по вид, и по качество медицински услуги в лечебните заведения, независимо че има право на повече внимание, грижи и лукс, след като болницата получава пари за неговото лечение от две места - веднъж от НЗОК и втори път от фонда. Защото от четири години субсидиите от държавния бюджет, отпускани чрез Министерството на здравеопазването за болниците, бяха спрени. Лечебните заведения вече изцяло се финансират от здравната каса по т.нар. клинични пътеки. Този механизъм обаче се оказа абсолютно непригоден за нашата страна по няколко причини - като модел той е остарял навсякъде по света, защото

финансира само конкретни медицински дейности,

а средствата, получени по тях, не могат да бъдат използвани за нищо друго освен само за разплащане на разходи, направени за самото лечение. С парите от клиничните пътеки не могат да бъдат правени не само капиталови, но дори и козметични ремонти в клиниките, нито пък да бъдат покривани разходите за електричество, вода и отопление. Мениджърите на лечебните заведения, каквито се явяват техните директори в качеството си на шефове на търговски дружества, както са регистрирани всички болници,

нямат право да харчат нито лев

от тях дори за разплащането с техниците за ремонта и поддръжката на медицинската техника - все дейности, които рано или късно са неизбежни.

По смисъла на Закона за здравното осигуряване и Закона за лечебните заведения средствата, получени по клинични пътеки, служат единствено и само за лекарства и консумативи за болния, както и за заплати на медицинския персонал. Болниците обаче не са перпетуум мобиле. Те работят не с инерцията на вечен двигател, захранващ се от нищото, а с диагнози, зад всяка от която стои реален, та макар и болен, но все още жив човек.

Освен това чрез разплащането по клинични пътеки касата финансира лечението на болен само по основната диагноза, но не и лечението на съпътстващите заболявания. Например, ако хипертоник бъде приет за операция от херния и вдигне високо кръвно и дори направи инсулт, докато е в болницата, докторите нямат право да лекуват нищо друго освен хернията му, ако решат да спазят Закона за здравното осигуряване до точката. За радост поне това засега не се случва. За да продължат лечението на хипертоника с херния обаче, те са принудени да направят няколко административни врътки, все на границата на закона. Най-напред трябва да осчетоводят лечението му към момента на хипертоничната криза, в който той е лекуван само от хернията, да го изпишат по документи от болницата, а после с още няколко административни врътки, пак на ръба на закона, да го приемат отново, но вече като болен с инсулт. Едва тогава неговото лечение може да започне на 100% или поне за толкова, за колкото здравната каса е отпуснала пари по клиничната пътека за високо кръвно. За лечение на основното му заболяване, за което пациентът обаче е приет за операция, болницата вече няма да получи нито лев, независимо че по смисъла на друг закон - този за здравето, медиците са задължени да продължат терапията му винаги, независимо какви и колко заболявания има човекът, стига той да е здравно осигурен.

Ако обаче се окаже, че болният не си е плащал осигуровките,

трябва да си плати целия лечебен процес - нещо, което дори хора с големи възможности трудно могат да си позволят. Затова и бедните, и съвсем не бедни българи, които не могат или по някаква причина си спестяват плащането на здравните осигуровки, на свой ред играят ход, с който съвсем в рамките на закона си осигуряват

безплатно лечение за някакви си 100 лева

По сега действащия Закон за здравното осигуряване, ако човек е изгубил здравноосигурителните си права, е достатъчно да внесе парите за една година назад или поне за шест месеца и отново се счита за здравно осигурен. И в двата случая сумата не надскача 100 лева.

По данни на Националния статистически институт към юли 2009 г. 1 млн., 16 хил. и 705 български граждани са здравно неосигурени. В резултат на съкращенията в предприятия и в държавната сфера през последните няколко месеца 522 366 души не са си плащали за здраве. Това означава, че повечето са без осигуровки с години, дори от десетилетие, откакто през 1998 г. влезе в сила Законът за здравното осигуряване.

Като се вземе предвид и фактът, че в страната не действа национален рамков договор вече четвърта поредна година, а това означава плащане на труд по тарифи от 2005-а , става пределно обясним дефицитът, който се очертава в системата на здравеопазването. До декември се очаква само в НЗОК той да възлезе на 130 млн. лв. плюс други близо 70 млн. лв. в нея заради увеличения брой позиции на лекарствата от т.нар. позитивен лекарствен списък, които тя отпуска за домашно лечение.

Министерството на здравеопазването от своя страна очаква дефицит от около 150 млн. лв. на база на разходи, които трябва да бъдат извършени до края на годината. Те са предимно за лечение на някои заболявания по програми, за които плаща ведомството със средства от държавата, като например за психичните заболявания.

В същото време хоспитализациите са нараснали на 1,6 млн. души годишно, качеството на болничната помощ на места е лошо, повсеместно се плаща под масата на ръка.


Повече хосписи и медико-социални домове

Данните на Евростат сочат, че над 7% от разходите на домакинствата отиват за здравеопазване, при положение че размерът на публичните средства в този сектор е 4,17 на сто.
Те ще продължават да нарастват, докато не бъдат взети кардинални мерки за преструктуриране на болничната помощ, което означава само едно - редуциране на болниците за активно лечение до броя на тези, които действително оказват медицинска помощ, при това според нуждите на населението по региони, и отдаването на концесия на излишните с дейността на звена за долекуване домове за медико-социални грижи или хосписи.

Предприемане на съдебни мерки срещу некоректните болни, които са лекувани без осигуровки в болниците, и налагане на санкции за всички останали, които се стискат да внасят пари за своето здраве, също са крайно нужни. Необходимо е и въвеждането на система за осигуряване на неотложни, но достатъчни медицински услуги за социално слабите, за чието лечение обаче следва да плаща държавата. Така се практикува в страни като Белгия, Германия и всички скандинавски държави. Принципът е прост - безработните и хората с ниски доходи под екзистенц минимума притежават карти по бедност за лечение, по подобие на талоните, които у нас издава Агенцията за социално подпомагане за енергийни помощи всяка есен.



Ако обаче още година не бъдат взети мерки за оздравяване на болниците ни от безпаричието, напълно възможно е от тях скоро да останат голи стени, които ще бъдат купувани за жълти стотинки заради земята под тях.

zdrave.net
Д-р Божидар Нанев: Започваме здравната карта от нулата
Болницата „Св. Георги” в Пловдив е дадена на прокурор заради сключени неизгодни договори за апаратура. В Бургаската пък имало частна лаборатория, собственост на съпругата на директора на болницата. В трета болница пари, дадени целево за апаратура, били похарчени, без да са налице нито парите, нито апаратурата. Това каза в „На БарЕкадата” по bTV министърът на здравеопазването д-р Божидар Нанев. Проверките в болниците са необходими, за да можем да излезем на чисто, коментира министърът. Според него злоупотребите могат да бъдат контролирани с административни и съдебни мерки.
Закриване на болници в буквалния смисъл не може да има, ще има здравна карта, която новото ръководство на здравното министерство ще започне от нулата на базата на анализ на ресурс и потребности.
В никакъв случай не можем да говорим, че лекарите като цяло са богати, каза още д-р Нанев. В системата на спешна помощ в София например 80 места са незаети, 650 лв. е заплатата там, стана ясно от думите му.






Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница