25 февруари 2011 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/8
Дата14.01.2017
Размер1.25 Mb.
#12629
  1   2   3   4   5   6   7   8
25 февруари 2011 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. 168 часа 2

В. Дневник 5

В. Дневник 5

В. Труд 6

В. Труд 9

В. Труд 10

В. Труд 11

В. Труд 12

В. Труд 12

В. Труд 13

В. Труд 15

В. Пари 15

В. Пари 16

В. Пари 17

В. Сега 20

В. Сега 21

В. 24 часа 22

В. 24 часа 22

В. 24 часа 25

В. 24 часа 25

В. 24 часа 25

В. 24 часа 26

В. 24 часа 26

В. 24 часа 27

В. 24 часа 28

В. 24 часа 28

В. 24 часа 29

В. Новинар 30

В. Новинар 30

В. Новинар 30

В. Новинар 31

В. Монитор 31

В. Монитор 33

В. Монитор 33

В. Монитор 34

В. Монитор 34

В. Монитор 35

В. Монитор 35

В. Монитор 36

В. Монитор 37

В. Монитор 37

В. Монитор 38

В. Монитор 39

В. Монитор 40

В. Монитор 40

В. Атака 41

В. Атака 42

В. Атака 42

В. Атака 43

В. Класа 44

В. Класа 44

В. Класа 44

В. Класа 45

В. Класа 46

В. Класа 46

В. Класа 47

В. Класа 50

В. Класа 50

В. Класа 51

В. Телеграф 51

В. Телеграф 52

В. Телеграф 53

В. Телеграф 53

В. Телеграф 54

В. Дума 55

В. Дума 55

В. Дума 56

В. Дума 57

В. Дума 58

В. Дума 58

В. Политика 59

В. Политика 59

В. Политика 61

В. Стандарт 61

В. Стандарт 62

В. Стандарт 64

В. Българска армия 65




25.02.2011 г. – 3.03.2011 г., с.3
ДАНАИЛ ТАФРОВ, ЕКСПЕРТ: Доган няма нищо общо с хидровъзела
от КИРИЛ БОРИСОВ

Данаил Тафров е един от хидроинженерите, които се споменават от комисията по корупция в парламента във връзка с хонорара на Доган.

Той е бивш шеф на НЕК по време на правителството на Иван Костов, след което няма нищо ново в електроенерге-тиката.

Хидроенергетиката е много печеливш процес, но инвестициите се връщат след 10-12 години. Политиците по примера на Ахмед Доган трябва да лобират. пред правителството за подкрепа на такива проекти. За да се натоварят те с предварителните проучвания, които отнемат години, струват скъпо и отчайват инвеститорите" - категоричен е Данаил Тафров. - „Доган няма нищо общо с „Цанков камък", както се тръби навсякъде. Ангажиран е като консултант по други 4 проекта, за които се е съветвал с различни колективи, вт.ч.ис мен. 3 от тях са изцяло негови идеи. Категорично не е вярно, че по тези проекти сме ползвали чужд опит и разработки. Направихме го по четвъртия проект - „Горна Арда", който не е идея на Доган, но той му даде рестарт. Не сме открили топлата вода по „Горна Арда", той е започнат преди 30 години. По него сме обобщили всичко, което е свършено до момента от български и австрийски специалисти, и може би точно това визира адвокат Митев, но това бе само част от работата ни с колегите. Не сме служители на „Минстрой", нито на Института по минно дело! Доган ангажира още много

специалисти, например от „Енергопроект". Абсурдно е да се твърди, че ние сме свършили работата, а той само е прибрал парите. За работата си имах с него договор и всичко е декларирано съгласно закона. 4-те хидротехнически проекта, които е консултирал, имат комплексен характер и са много важни за развитието на икономиката. Ще се използват за питейно водоснабдяване, за напояване, промишлени нужди и енергодобив. Доган не е инженер, но от дълги години се занимава с хидрология. Най-важното е, че умее да обобщава, анализира и да изведе заключение за вземане на управленско решение. Това с хонорара му е измислена сензация, още повече че съдът вече се произнесе. По-важното са ползите от реализацията на такива проекти. В цял свят строят язовири и кае-кади, в България за 20 години сме завършили само „Цанков камък" и ПАВЕЦ „Чаира". Водата е златото на бъдещето и трябва да я събираме. Световната практика показва, че по време на криза се строят пътища и язовири, засега ние наблягаме само на магистралите."

Хидровъзел „Цанков камък", който се свързва с Доган, е резултат от работата на много български специалисти, между които Данаил Тафров и колежката му Ани Христова.

„Т. нар. скандал схонорара на Доган е нищо в сравнение с някои текстове в ПУРБ (планове за управление на речните басейни). Там ги няма големите хидротехнически проекти, които може да се строят. С този документ е заложена бомба със закъснител от басейновите дирекции по времето на тройната коалиция. С ПУРБ се слага край на бъдещото развитие на хидроенергетиката в България. Забранява се каскадното застрояване на реките, за да минават свободно рибите и други недомислици. Защото този план е писан от рибовъди, а мнението на инженерите и икономистите не е потърсено. Удрят чертата на ВЕЦ-овете, за да сложат перки и фотоволтаици. Подозирам лоби i и икономически интереси в приемането на този ' план или некадърност" - недоумява Данаил Тафров.

Той и колегите му от Българския енергиен форум предлагат документът да се преразгледа.


Юрий Митев, адвокат към комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси в парламента: „Цанков камък” с чужди разработки
от ГАЛИНА ГАНЕВА

- Господин Митев, вярно ли е, че за реализацията на проекта „Цанков камък" са използвани научни разработки на експерти от чужбина?

- Така е. Комисията за борба с корупцията и конфликт на интереси в Народното събрание извърши свое проучване и резултатите са: в конкретния случай са ползвани и предходни проучвания на инвеститори от Турция и Австрия, както и разработки по енергопроект на „Хидроенергетика" ООД. Тук е използван колективният труд на много и различни специалисти. Не употребявам по-силната дума „преписван", а използван чужд опит и познания. Още по-малко, можем да говорим за абсолютно авторство от страна на лидера на ДПС.

- Иновация ли е въпросната разработка на Доган?

- Не е иновация. В никакъв случай четиримата експерти не трябва да имат претенции за авторство, да не говорим за Доган. На практика експертите, които са изготвили докладите, са имали основата от други изследвания, извършени и от други специалисти. Става дума за интереси, като всеки е знаел своето място в създалата се схема.

- Могат ли чуждите експерти да претендират в съда за авторски права?

- Стига да го пожелаят. Недопустимо е да се ползва чужд труд и да се претендира за авторство. Ако се стигне до съд и се докаже, че разработките са чужди, това говори още веднъж за липса на специални знания и компетентност и то както от възложител, така и на изпълнител.

- Какви са нарушенията?

- Става въпрос кое е редно в цялата история. Когато някой възлага на друг човек договор, очакванията са той да изпълни задълженията си. Все едно аз да ви възложа да построите някакъв голям обект, ще се съгласите ли? На практика така се случва - възлага се нещо мащабно като проект, без да има яснота този човек ще се справи ли. Сочи се, че Доган имал идеен принос към проекта „Цанков камък". Как така четири договора за консултации могат да се разглеждат като идеен принос. Несериозно е. А какво да кажем, че за идейния принос на Доган е заплатено 40 цъти по-скъпо, отколкото за разработката на четирима експерти. Друг е въпросът, че самият Доган е поел ангажимент, без да е специалист по хидроенергетика или по маркетинг.

- Ощетени ли са служителите от „Минстрой холдинг"?

- Не бих казал, че е необичайно. Тъй като Доган не може да изпълни тези сложни енергийни проекти, ги възлага на четири длъжностни лица от Института - Данаил Тафров, Ани Христова, Жулиета Христова и Марияна Захариева. Те получават за това общо 50 000 лева. Докладите за изпълнението на четирите договора са изработени от четиримата експерти по простата причина, че това не е от компетентността на Доган. На практика се получава, че „Минстрой холдинг" със своите специалисти извършва тази дейност. Аз питам защо в случая е ангажирано друго лице, което възлага работата пак на служители на холдинга. Включването на Доган, е меко казано, необяснимо. То не издържа на логическа, на житейска и

на всякаква друга проверка. Но има обяснение - той е народен представител, мандатоносител, лидер на политическа партия, с възможности да влияе върху процесите. Облагата за възложителя се предполага по този начин да е била реализирана.

- Има ли нередности на поръчката?

- Комисията разполага с документ, предоставен на съда от Института по строителство и минно дело, от което е видно, че институтът през последните десет години не е възлагал поръчки и проекти от такъв характер. И изведнъж намира не някой друг, а точно Доган, на когото се възлагат в един и същи ден четири договора. Те трябва да бъдат извършени в непосилно кратък срок от един човек - неспециалист. И той на свой ред прехвърля тези свои задължения на други хора. Интересно откъде ги е познавал, как е влязъл във връзка с тях? Или някой му ги е предложил като специалисти, които да свършат сложната работа? И защо институтът за строителство и минно дело сам не е сключил договор с тези специалисти?

- Защо консултантските договори, както в случая, са най-лесният начин за моделиране на взаимоотношения - частна фирма - политически лица, които влизат в ролята на лобисти и осигуряват икономически просперитет?

- В конкретния случай няма консултантски договори. Това са договори за поръчка. При консултантския труд много трудно могат да бъдат поставени някакви граници. Интересното при този вид договори е, че могат да бъдат чудесна схема за прокарване на частни интереси.


ВАЛЕНТИН НИКОЛОВ, ПРЕДСЕДАТЕЛ НА КОМИСИЯТА ЗА БОРБА С КОРУПЦИЯТА В ПАРЛАМЕНТА: Прокуратурата да се заеме отново с казуса
НЯМАМ обяснение защо съдът не уважи искането на комисията да бъдат разпитани авторите на докладите по четирите хидроенергийни проекта. Ако тези т. нар. автори бяха изслушани тогава, действително щеше да се разбере дали при тези техни разработки за периода 2008 година са ползвани други, стари разработки, когато институтът по минно дело е бил държавен. Много специалисти са на мнение, че за да се направят тези изследвания, са необходими доста години като времетраене. Имаме информация, че ръководителят на екипа Данаил Тафров е работил в института, когато той е бил държавен. Това е класически конфликт на интереси, тъй като са платени публични държавни средства. Откъде-накъде едно частно лице, било и Ахмед Доган, ще използва по-късно проучванията и ще ги представя като свои. Това е скандално. При това положение прокуратурата трябва да реагира много сериозно по казуса с този космически комисион. Нека да се изясни истината. Става въпрос за престъпление, ако са ползвани разработки, които са платени от държавния бюджет. Друг е въпросът дали магистратите имат воля да се занимават или не.


25.02.2011 г., с. 4
Компютърният специалист Сергей Михалев поема пътищата
Компютърният специалист Сергей Михалев поема управлението на агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ), научи "Дневник". Михалев потвърди пред "Дневник" за назначението, но отказа подробности с мотива, че утре той ще бъде представен официално от министъра на регионалното развитие и благоустройството Росен Плевнелиев.

Михалев ще бъде назначен на поста председател на управителния съвет на АПИ. Другите двама членове ще са досегашният Лазар Лазаров и наскоро назначената Николина Николова, която ще отговаря за връзката с Европейската комисия.

Досегашният председател на директорския борд Божидар Йотов е подал оставка днес. Това е съобщил Йотов пред ръководството на агенцията, разказаха източници на "Дневник". Йотов не беше открит за коментар. Неотдавна той обясни, че ще си тръгне от АПИ само по искане на премиера Бойко Борисов. Оставката на Йотов на два пъти беше поискана от "Синята коалиция". Единият път за раздадени 300 хил. лв. бонуси, а другия заради препроектиране на магистрала "Тракия".

Михалев ще бъде четвъртият шеф на АПИ в рамките на година и седем месеца от управлението на ГЕРБ. В началото на идването на власт на правителството на ГЕРБ назначеният от тройната коалиция Янко Янков запази поста си временно до преструктурирането на агенцията. След това на негово място беше назначен Димитър Иванов, който пък беше сменен от Божидар Йотов.

За разлика от Йотов, който дойде на поста след проведен международен конкурс, поканен да участва в него лично от министър Плевнелиев, Михалев е директно назначен.

43-годишният Михалев е завършил факултета по комуникационни технологии на Техническия университет. Има магистърска степен по електроника и автоматика. Специализирал е и международни икономически отношения в същия университет. Седем години е работил в българския офис на "Ксерокс". От 2003 г. е бил регионален мениджър за Югоизточна Европа на 3Com. След това е работил на летище София. Бил е собственик на търговската фирма "Симкорп". Днес обаче я продава за 5000 лв., колкото е уставният й капитал, на Петър Лозев, показва справка в търговския регистър.




25.02.2011 г., с. 5
Смяна на собственика спасява незаконни къщи от събаряне
СИБанк ще обжалва бутането на три вили в Обзор
Трите незаконни двуетажни къщи на плажа в Обзор, които засега няма да бъдат съборени, се оказаха собственост на СИБанк. Това стана ясно от определението на Административния съд в Бургас, който спря бутането на постройките, наредено от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК).

СИБанк е станала собственик на имот от 11 833 кв. м на южния плаж на Обзор, върху който са построени 38 сгради. Това е станало на 22 декември 2010 г. след публична продан на задължения на туристическата фирма "Корона турс" към банката. От всичките 38 сгради три къщи за сезонно ползване са незаконни. За тях има издадени и влезли в сила заповеди за събаряне от ДНСК още от 6 февруари 2006 г.

"На 10 януари 2011 г. неизвестно лице е започнало да демонтира съществуващите постройки", пише в определението на съда. Новият собственик установил, че за тези къщи има влезли в сила заповеди за събаряне, чието изпълнение е започнало с отправянето на покана до бившия притежател "Корона турс" за доброволно премахване. СИБанк е поискала от ДНСК да спре събарянето, за да се запознае с документите като нов собственик, но е получила отказ и се е обърнала към съда.

"Тъй като от приложените по делото доказателства съдът не е в състояние да формира извод относно законосъобразността на извършваните изпълнителни дейности... те следва да бъдат спрени до произнасяне с влязъл в сила акт по настоящето дело", решава съдия Галина Радикова. "Ще водим дело за установяване на законността на постройките", каза Петър Андронов, главен изпълнителен директор на СИБанк.

Други четири едноетажни масивни сгради в с. Емона, които трябваше да бъдат премахнати до 28 януари, също са се спасили заради смяната на собственика. По Закона за устройство на територията ДНСК е длъжна да уведоми новите собственици, което е отложило във времето изпълнението на заповедта за събарянето на постройките, но не прекратява нейното изпълнение, посочиха от строителния контрол. Заради висящ съдебен спор от събаряне се спасява и двуетажна масивна жилищна сграда в Черноморец.


25.02.2011 г., с. 2-3
Вдигат наемите на партиите. Ако те искат
Областната управа на София-град обмисля да вдигне наемите на офисите на партиите. Това обаче може да стане само с изричното съгласие на политическите централи. Защото партиите имат железни, действащи 8 или 10-годишни договори за помещенията, някои от които изтичат през 2020 г.

Според справка на областната управа от години повечето партии плащат нереално ниски наеми - между 1 и 3 лв. на кв. м на месец. Както приляга на управляваща партия с най-много избиратели, около Великден ГЕРБ ще започне да плаща най-скъпия наем за централа в София. Хората на Бойко Борисов сега ползват един етаж в административната сграда на НДК, но започват ремонт и на други. ГЕРБ сега разполага с 16-ия етаж, който е с обща площ 504,90 кв. м. За него управляващите плащат месечен наем от 2525 лв. Когато влязат и на 17-ия етаж, ще получат нови 595,50 квадрата, които ще им струват на месец 2975 лв. ГЕРБ плаща най-скъпата квадратура - по 5 лв. на кв. м.

Следващата по големина централа, но не и по наем, е на “най-възрастната” партия - БСП. Червените ползват 4945,06 кв. м на адрес “Позитано” 20. Месечният им наем е 6096 лева, а на квадратен метър плащат 1,23 лв.

На другия легендарен адрес в столицата - “Раковски” 134, СДС има над 2 пъти по-малко пространство. Сините ползват 2212,65 кв. м срещу 8440 лв. на месец. При тях квадратът е по-скъп - 3,81 лв. Договорът на партията с лъвчето е бил подновен миналата година за нови 10 г. и изтича на 3 февруари 2020 г.

На безсрочен наем са ДПС, които не успяха да си купят централата на бул. “Ал. Стамболийски” 45А. За 920,19 кв. м хората на Ахмед Доган дават на месец на държавата 1109,75 лв. Квадратният метър при тях струва 1,20 лв.

Поддържащата управляващите партия “Атака” плаща втория по големина наем на квадрат. За офиса си на пл. “Славейков” от 505 кв. м хората на Волен Сидеров внасят в държавната хазна 2022 лв., или по 4 лв. на кв. м месечно. Договорът им е сключен за 10 г. през 2010 г. Наемът им за централата на “Врабча” 1 обаче е два пъти по-нисък - 1,69 лв. на кв. м за площ от 207 кв. м. Националистите ще са наематели до 2017 г.

“Цената се определя като процент от балансовата стойност на имотите, които умишлено години наред са държани на изключително ниски нива, за да са малки и наемите”, обясни областният управител Данаил Кирилов. Балансовите стойности на сградите обаче били променени преди година. По новите стойности били сключени договорите за наем на ГЕРБ и “Атака”.

Кирилов обмисля да покани на преговори партиите, за да промени наемите им. “Това може да стане само доброволно сега и с преговори или при изтичане на договорите след години”, обясни той. Всички политически сили, които обитавали държавни сгради, отговаряли на изискванията за Закона за политическите партии. По закон срокът на договорите не можел да бъде по-голям от 10 г. В контрактите имало клаузи, когато условията и предпоставките за ползване на помещенията отпаднат - т. е. партията изчезне от политическата карта, да губи и помещенията.

Любопитно е, че БСП и ДПС с решение на Министерския съвет преди години са получили централите си за ползване за неопределено време. “Това е безумие и съм възложил да се подготви процедура да се промени - по закон максимумът е 10 г.”, категоричен е Кирилов.

Партийният вестник “Дума” вероятно ще заеме помещенията в сутерена на централата на БСП на ул. “Позитано” 20. Партията вече е прекратила договорите за преотдаване под наем с частни фирми.

Социалистите са завели искане да приютят медията в областната управа на София-град от няколко месеца.

Списването на вестника се тълкува като партийна дейност. Това е записано в устава на социалистическата партия, където “Дума” е определен като партиен орган. Червените били внесли и предложение за преустройство на помещенията за журналистите.

През годините БСП не беше от най-изрядните наематели на държавата. През 2002 г. например тя беше натрупала дълг от 30 хиляди лв. По време на управлението на тройната коалиция той бе изплатен.

През 2005 г. се оказа, че друга партия - СДС, е във фалит. Сините дължали на държавата 94 601 лв. за наем на “Раковски” 134. В сумата влизали още неплатени данъци, телефони, сметки за ток, лизинг на автомобили, канцеларски материали.

Към момента партиите плащат редовно наемите си, обясни областният управител на столицата Данаил Кирилов. Ако имало забавяне, то било в рамките на 3 месеца. След това централите внасяли авансово стойността на още 3 месечни вноски.

В управата нямало данни за това дали централите плащат редовно сметките си за ток, парно и вода. “Сметките им за консумативите са на техни партиди. Можем да получим данни само ако има големи задължения и ни се обадят от комуналните фирми”, поясни Кирилов. Такива сигнали досега нямало.

По закон централите се издържат от субсидиите, които получават от държавата. В момента те вземат годишно по 12 лв. на всеки спечелен глас от последните избори през 2009 г.

За 2010 г. партиите получиха с 15% по-малко. Субсидията им бе намалена поради икономическата криза. Но засега не се чуват гласове за ново намаляване на годишната партийна субсидия. Партиите имат право и на дарения от физически лица максимум 10 000 лв. годишно.

Като субсидия се отчита и отдаването по преференциални наеми на държавни помещения за партийни цели. Повечето от централите обаче допълваха бюджета си, като отдаваха дадените им имоти под наем на фирми, но на пазарни цени. Сега вече това не се прави.
НДСВ влиза в щабквартирата на „Новото време"
Централата на НДСВ може да се премести в офисите на бул. „Витоша" № 12, където допреди години се помещаваше „Новото време" на Емил Кошлуков.

Жълтите са се уговорили с областната управа да освободят 3 етажа от централата си на „Врабча" № 23 в София. Миналата седмица с губернатора Данаил Кирилов обсъждали и вариант да освободят изцяло офисите там. „В НДСВ приемат идеята, че помещенията, които заемат партиите, трябва да съответстват на някакви резултати от изборите или членска маса", обясни Кирилов. Той предложил два други офиса на царистите. Единия - на четвъртия етаж в административната сграда на бул. „Витоша" № 12, а другия - на ул. „Кракра" № 3, близо до Докторската градина.

Според областния управител жълтите имали резерви към второто предложение, тъй като помещенията там се нуждаели от сериозен ремонт. Затова, ако се стигне до споразумение, може би те ще приемат да се пренесат на „Витоша",

но само ако им дадат още един етаж.

На мястото на НДСВ на ул. „Врабча" според областната управа може да се нанесе Комисията за финансов надзор, която преди години бе изнесена от тази сграда точно за да се нанесат хората на Симеон Сакскобургготски. Сега комисията плаща сериозен наем за офиса, който обитава на ул. „Шар планина" № 33.

Помещенията на „Врабча" можели дори да не са достатъчни за комисията, тъй като сградата само външно изглеждала голяма, но полезната й площ била доста малка.

До преместването на НДСВ от офиса се стигна, след като при проверка преди година и половина стана ясно, че тя не използва всички помещения, с които разполага. Партията обаче има изряден договор до 2013 г. А основанието й за ползване е, че има двама евродепутати. При тази ситуация освобождаването на сградата от жълтите може да стане само с тяхно съгласие и след преговор ри.
Баровете се изнесоха
Ресторантите, баровете и заложните къщи са се изнесли от помещенията на партиите.

От областната управа обясниха, че към момента политическите организации не преотдават под наем по пазарни цени предоставените им за ползване от държавата офиси. В противен случай ще им бъдат прекратени договорите, както предвижда законът.

През 2009 г. областният управител Данаил Кирилов предприе масирана проверка за частни фирми наематели в централите. Заплашени от разваляне на договорите, ако до месец не изгонят частниците, бяха ръководствата на БСП и СДС. Инспекцията показа, че на „Позитано" 20 се помещава бар с договор за съвместна дейност, но неясно каква. Както и книжарница, билкова аптека, туристическа агенция, ресторант и заложна къща.

А първият етаж на „Раковски" 134 беше превърнат в ресторант и кафене, като наемателят ЕТ „Трамвай № 5" се задължаваше при заявка да организира коктейли на сините на преференциални цени. Също така при нужда да даде достъп до помещенията за партийни цели.


Снимка на четири колони - Партия „Атака" имаше най-много апетити към централата на НДСВ на ул. „Врабча" 23. Хората на Волен Сидеров недоволстваха, че царистите се ширят- в голям офис, въпреки че електоратът им бил минимален. А от „Атака" се бутали на малко пространство на ул. „Врабча" 1.

Наскоро обаче националистите са получили и вече са се настанили в още един офис, даден им от държавата. Той е на пл. „Славейков" 4А. Основната им централа обаче остава до комшиите от НДСВ.

От областната управа заявиха, че всички партии, които нямат основание да ползват държавни сгради, са се изнесли. „Гергьовден" е останала в офиса си на бул. „Витоша" №148, но плащала пазарен наем.
Само Анастасов успя да си юли централата
В края на ноември м. г. ГЕРБ прокара поправка в Закона за държавната собственост, с която политическите партии изгубиха правото да купуват централите си.

Отпадна текстът, който позволяваше на формациите без търг, а само с решение на Министерския съвет да откупуват партийните си офиси.

Разрешението за придобиване на сгради от политически партии бе прието в края на миналия мандат от тройната коалиция на БСП, Н ДСВ и ДПС. Това стана възможно с промени в Закона за държавната собственост, по инициатива и по предложение на БСП.

Особена активност проявиха от НДСВ, които искаха

да купят сградата, в която все още се помещават, на улица „Врабча" в столицата (виж стр. 2). Само формацията „Български социалдемократи" на Георги Анастасов обаче успя да придобие собственост върху имота на софийската улица „Аксаков".

Мераци за пазаруване направиха и червените за „Позитано" 20, но поради административни пречки не успяха да извършат сделките.

Лидерката на Партията на българските жени Весела Драганова също си купи централата, но от частник. Срещу 780 хил. евро кредит тя ипотекира партийния офис -4-етажната сграда, бивш хотел на бул. „Мария Луиза", който сега дава под наем.
1 % на изборите и получаваш сграда
Партиите, които имат право да получават офиси от държавата на преференциални наеми, са тези, които са спечелили най-малко 1 % от гласовете на последните парламентарни избори.

Такава например е Комунистическата партия на България. Тя се яви на вота през 2009 г. като част от „Коалиция за България". Бившият коалиционен партньор на „Атака" - партия „Нова зора", също е взела помещения от държавата. Това става след изборите през 2005 г. Договорът й е за 10 г. Земеделският съюз „Александър Стамболийски" се е уредил с офис като съдружна партия на „Коалиция за България". Правото на офиси на всички е проверено в ЦИК, казва Данаил Кирилов.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница