27 август 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/11
Дата24.07.2016
Размер1.5 Mb.
#3091
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11
27 август 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 3

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 5

В. Труд 6

В. Труд 6

В. Труд 7

В. Труд 7

В. Труд 7

В. Труд 8

В. Труд 10

В. Телеграф 12

В. Телеграф 12

В. Телеграф 12

В. Телеграф 13

В. Телеграф 13

В. Телеграф 13

В. Телеграф 14

В. Телеграф 15

В. Телеграф 15

В. Дума 15

В. Дума 16

В. Дума 17

В. Дума 17

В. Дума 18

В. Дума 18

В. 24 часа 20

В. 24 часа 21

В. 24 часа 21

В. 24 часа 22

В. 24 часа 22

В. Пари 22

В. Пари 23

В. Пари 25

В.Пари 25

В.Дневник 27

В.Дневник 29

В. Политика 30

В. Политика 30

В. Политика 31

В. Политика 32

В. Политика 32

В.Политика 32

В.Политика 34

В. Новинар 35

В. Новинар 35

В. Земя 36

В. Земя 36

В.Българска армия 37

В.Българска армия 37

В.Българска армия 38

В.Българска армия 39

В.Българска армия 39

В.Българска армия 41

В.Българска армия 41

В.Българска армия 42

В.Българска армия 43

В.Българска армия 44

В.Българска армия 44

В.Монитор 46

В.Монитор 46

В.Монитор 47

В.Монитор 48

В.Монитор 48

В.Монитор 49

В.Монитор 49

В.Монитор 49

В.Монитор 50

В.Монитор 50

В.Монитор 51

В.Монитор 51

В.Монитор 54

В.Монитор 54

В.Монитор 55

В.Монитор 55

В.Монитор 56

В.Монитор 57

В.Монитор 57

В.Сега 58

В.Сега 59

В.Сега 59

В.Сега 60

В.Сега 61

В.Сега 61

В.Сега 62

В.Сега 62

В.Сега 63

В.Сега 63

В.Сега 63

В. 168 часа 66

В. 168 часа 67

В. 168 часа 67

В. 168 часа 68

В. 168 часа 69

В. 168 часа 69

В. 168 часа 70

В. 168 часа 71

В. Стандарт 71

В. Стандарт 72

В. Стандарт 72

В. Стандарт 73

В. Стандарт 73

В. Стандарт 73

В. Стандарт 74

В. Стандарт 74

В. Стандарт 74

В. Атака 79

В. Атака 80

В. Атака 81




27.08.2010 г., с. 6-7
Париж ни върна 13 роми като холивудски звезди
Децата ходят на църковно училище

Прокудените изглеждат европейски
Антоанета Марчева, Десимира Тончева

“Обидени? Що да сме обидени? Напротив. Добре си беше отношението към нас във Франция.” Севдалина Алексиева току-що е кацнала на летище София. Идва от Париж.Сряда вечер е, малко след 22 ч.

Тринайсетте роми изглеждат доста... европейски. Петте дечица са видимо спретнати, хубавата Елисавета не се разделя с куклата си. Възрастните също са чисти, косите им лъщят, дрехите им са нови. Изживяват се като холивудски звезди. Крият лицата си зад слънчеви очила и в качулките на суичърите си. Мъж на средна възраст дори налита на единия от операторите: “К'ъв си ти, бе?! Кой даде да снимаш?”

“Много сме доволни - продължава Севдалина, - на възрастните дадоха по 300 евро, за да се прибираме, на децата - по сто.” Само тя говори, другите бързат да се изнижат, а и гледат лошо. “Властите се държаха съвсем човешки. Казаха ни, че можем да останем, ама да имаме документи и да сме настанени по закона.” Преди 3 г. Севдалина тръгнала за Франция като екскурзиантка, че тука нямало работа. И животът там повече й харесал - затова се върнала, та взела и децата - на 11, 14 и 17 години - Елисавета, Антон и Александър. Не стояла без работа - чистела дюнерджийница в гр. Буси Сен Жорж до Париж. Е, незаконно - без договор и осигуровки, ама... “Шефът казваше, че утре щял да ги извади. И така от днес за утре”, спомня си ромката. Живеела с децата си в къща, осигурена от работодателя. При него изкарвала добри пари, но не достатъчно, че да задели и за България.

По-важното било, че децата ходели в църковното училище и били прилежни ученици. В началото им било трудно, защото не знаели езика, но после взели да разбират. Даже големи приятелства завързали. И Севдалина се образовала - езика на Балзак учила също в църквата. Редовно ходела. Местните християни ги снабдявали с храна. “Имаше и готвена храна, но ние предпочитахме да взимаме сурови продукти, защото техните манджи не са като нашите. Не си ли е български вкус, не е хубаво”, усмихва се за първи път Севдалина.

Всякакви роми срещнала във Франция - румънски предимно. И наши, де. “Бяха и такива, и онакива”, компетентно разяснява тя. И признава - имало момичета, които проституирали, други крадяли, предавали метал за скрап. Но “най-лоши” били румънците - най-често газели закона и се карали с полицията. Пък и живеели навсякъде къщи, палатки, където дойде... Севдалина няма никаква представа какво ще прави сега. Освен че “първо ще отида на море”.

Аз съм от Варна и обичам морето. Работила съм, заслужила съм си почивката, отсича ромката, докато влачи след себе си очевидно тежкия куфар. Засега не мисли дали ще се върне във Франция. Но ако тук пак “не се живее”, няма да има друг избор. Групата се изнизва през входа на летището. Бая са натоварени. И уморени. Социалните служби са им осигурили хотел. Че утре (четвъртък) ги чака Варна!

Четвъртък е. 12 ч преваля, а на летището в морската столица се е развихрил панаир чак до небесата. Прокудените от Франция роми бързат към родните си места.

И как да не повярват, че са звезди - даже в самолета ги “придружавали” парламентарната шефка Цецка Цачева и строителният министър Росен Плевнелиев. Случайно, разбира се.

“Ай сиктир, махайте се оттука! Доброволци сме. Нямам 300 евро, утре вечер ще ги дават.” Възрастната ромка бая се е запотила и зачервила. Побутва нервно 5-6-годишно момиченце. Опитват да се измъкнат от медиите. Досущ като миналата вечер.

Севдалина и трите й деца едва пъплят под тежките куфари в жегата. Навлечени са в плътните си шушлякови якета и дънки. Опитват да наемат такси, но багажът им не се събира и бързо го освобождават. Фамилията опитва да хване автобус 409, но пак удря на камък. Изтървава го. Айде сега, на друго такси. Явно вбесен, че е изтървал клиентите и те са предпочели конкурентна фирма, шофьорът на първото такси Милен Донков цъфва изневиделица. “Няма ми го портфейлът с 300 евро и 150 лв. Веднага отваряйте багажа. Вие ми откраднахте паричките. Вадете всичко. Само тръгнете с таксито и ще ви блъсна.” Севдалина е втрещена. Озверелият шофьор обаче не спира да настоява Гранична полиция на мига да направи проверка на багажа на “крадците”. Кибиците, които гледат отстрани скандала, коментират, че Милен блъфира.

“Момче, това е обида за цяла България! Нямам български пари, вижте ми портмонето. Дошла съм в България да крада, щото сте паралии. Още не съм се върнала вкъщи и гледай какво става. Нямаме права ние. Затова пак ще отида навън. Вижте, това е България. Ако си във Франция, минута няма да те държат. Там има власт. Ще те съдя!” Ядът на Севдалина най-после се е отприщил. Колегите на Милен се подсмихват под мустак отстрани. Но никой не го защитава. След 15-минутен цирк обвинителят изчезна. Но след малко отново цъфна. И ухилен рече: “Извинявайте, намерили са ми портфейла на бензиностанцията на Черния Венци. Там е изпаднал, не съм усетил”. През това време Севдалина и децата вече са си у дома във Варна. При мъжа й Радослав. Сагата с “няма да ни снимате” продължава с пълна сила и в търговищкото село Баячево, откъдето е едно от завърналите се семейства. “Няма да ни снимате. Стига толкова! На маймуни ни направихте! И в София, и във Варна снимат, без да питат. Показват ни по телевизиите сякаш сме убийци някакви.”

Гневът се лее от Емжадин Мехмедов (32 г.). Той, жена му Емине (35 г.), двете им деца на 3 и 8 г. и бабата буквално преди минути са разтоварили саковете от автомобила. В къщата им ги чака социален работник от отдела за закрила на детето, който разпитва при какви условия са живели в Париж, с какво са хранили децата, кой ги е гледал.

“Нямам думи. В чуждата страна всички се държаха с нас перфектно, а тука са ни погнали сякаш сме извънземни”, продължава да беснее е мъжът.

Две години работил в строителството, жената продавала дрехи на сергия. “Там живеят всякакви хора като цвят и народност, но никой не ги дели. Тука викат “цигани”, включва се и Емине. Пък и се оплаква - тука властите им осигурили хотел в София, ама никой не помислил, че са гладни и жадни.

Дума не може да става за сравнение между там и тук, слага накрая точката Емжадин.


Уорлик: Сега е важно как ще се интегрират
Посланикът на САЩ Джеймс Уорлик посети вчера ромската махала на Царево. Той беше посрещнат с ръкопляскания, ръкува се с всички, даже взе на ръце едно от децата. “Проблемът с интеграцията на ромските малцинства е предизвикателство пред цялата държава”, заяви посланик Уорлик.

Посланикът, придружаван от областния управител Константин Гребенаров и кмета на града Петко Арнаудов, откри ремонтиран мост.

В съоръжението, което свързва гетото в кв. “Мандрата” с града, кметството е наляло 60 000 лв.


27.08.2010 г., с. 7
ПЛАТЕНО СЪОБЩЕНИЕ
Сердика Пропъртис" няма да строи в защитената зона на Иракли и консултантът ни Прокопиев знае това
„Сердика Пропъртис" няма наме­рение да строи 8 защитената зона на местността Иракли. Консул­тант на проекта бе дъщерната компания на „Алфа Финанс" - „Алфа ДеВелопмънтс Мениджмън'т" (АДМ), 8 която собственост има г-н Иво Прокопиев.

Затоба като управител на настоящото обслужващо друже­ство съм силно смутен, че вестник „Дневник", който е собственост на г-н Прокопиев, поднася на 23 август 2010 г. неверни и подвеждащи фа­кти. През 2007 и 2008 г. неговата фирма подписа като обслужващо дружество на „Сердика Пропъртис" АДСИЦ договор както за покупка на парцелите в местността Иракли, така и за изготвяне на ПУП.

Г-н Прокопиев винаги е деклари­рал, че стои зад почтените бизнес практики и затова ние се дове­рихме на него като консултант. И затова не можем да приемем твърденията на вестник „Дневник", че резултатите от този договор, за който той ни е консултирал, се определят като „застрашаващи за­щитената черноморска местност Иракли".

Категоричен съм, че подобно двойствено поведение е недопусти­мо във взаимоотношенията между партньор и консултант.

„Сердика Пропъртис"е публично дружество, което се контролира от Комисията за финансов надзор, като всички наши действия са съо­бразени със законите на България.

Даниел Събев, управител на „Сердика Пропъртис консулт" ЕООД, обслужващо дружество на „Сердика Пропъртис" АДСИЦ


27.08.2010 г., с. 8
Бизнесклиматът се подобрявал
Проведено през август проучване показва, че об­щият показател на бизнес климата у нас се увеличава с 2 процентни пункта, съоб­щи Националният стати­стически институт (НСИ) вчера.

Положителната промяна се дължи на отчетения по-добър бизнес климат в строителството, търговията на дребно и услугите. За сметка на това показателят в промишлеността пада.

Съставният показател „бизнес климат в промиш­леността" през август 2010 г. спада с два процентни пункта спрямо предходния месец поради по-умерени­те оценки за настоящото икономическо състояние на предприятията.


27.08.2010 г., с. 8
Снима на три колони - Машини събарят усилено сградата на бившия завод „Родакар" за леки автомобили„Роувьр" във Варна. На мястото на терена ще бъдат издигнати два хипермаркета, строителен и хранителен.


27.08.2010 г., с. 8
Изграждането на „Хемус" можело да почне през 2014 г.
Строежът на магистрала „Хемус" може да започне със средства от еврофондовете през 2014 г. Това стана ясно вчера от думите на ми­нистъра на регионалното развитие Росен Плевналиев в Добрич.

„Преговаряме с ЕС за на­чините, по които трасето може да се финансира, за­щото магистралата не е част от трансевропейската инфраструктурна мрежа", каза министърът. Трябвало да бъдат изградени още 245 км, за което са необхо­дими 1,1-1,3 млрд. евро. финансирането можело да бъде осигурено чрез публично-частно партньор­ство и със средства по бъде­щата оперативна програма „Регионално развитие". До­като това се реши, минис­терството ще изработи проектите и ще направи отчуждаванията.




27.08.2010 г., с. 9
Над 27 на сто стига цената на заемите
Лихвите по депозитите продължават да падат
Цвета ДИНКОВА

Най-скъпият кредит за до­макинствата у нас е струвал 27,12 на сто през юли. Това става ясно от данни, опове­стени от БНБ. Солената це­на се плаща за потребител­ски кредит в левове със срок до една година. Този вид зае­ми има популярност - може да се използва за ремонт, ек­скурзия в чужбина, подго­товка на ученик, покупка на техника и домакински уреди или на автомобил на старо. В цената от над 27 на сто (на­рича се годишен процент на разходите, ГПР) освен лихвата са калкулирани и всич­ки такси, които плащаме на банката като тази за обс­лужване например. Само месец преди това едного­дишният потребителски кре­дит в левове е струвал 24,64 процента. Абсолютният пик в цената му е регистриран през май т. г. - 30,61 на сто. Поскъпването на бързия по­требителски кредит започва преди година, през юли 2009 г. Преди това цената му ряд­ко е надвишавала 20 на сто. Спрямо юни през юли по­скъпват всички кредити за домакинствата - и потреби­телски, и жилищни, макар и с малко в повечето случаи. То­ва обаче не се вижда, ако гледаме само лихвите им. От статистиката на БНБ става ясно, че са се увеличили, и то минимално, само лихвите по жилищните кредити в лево­ве. За жилищните в евро и потребителските в левове лихвата пада. Явно банките са компенсирали това нама­ление с по-високи такси, за­щото ГПР расте спрямо юни. На годишна база, спрямо юли 2009 г, цената на креди­тите намалява ((виж табли­цата).

Средната за банковата система лихва по потребителските левови заеми през юли е 12,60%. За жилищни­те кредити в левове тя е 9,41 на сто, а за тези в евро -8,43%.

При фирмените заеми съ­що има движение по лихви­те. Кредитите на стойност до 1 млн. евро поевтиняват на месечна база като за тези, отпуснати в левове, цената е средно 10%, а в евро - 9,14%. Лихвата расте за заемите над 1 млн. евро. В лева тя е 8,35%, а в евро - 7,63.

Продължава намаление­то на лихвите по депозитите, което започна през август 2009 г. При срочните депо­зити за домакинствата ефективният годишен про­цент средно за пазара през юли е 5,92% в левове и 4,90% в евро. Месец преди това процентите са били съ­ответно 6 и 5. Година по-рано левовите депозити са имали средна цена 8%, а евровите - 6,36 на сто, сочат данните на БНБ.
Таблица на две колони - Цена на кредити за домакинствата


27.08.2010 г., с. 9
Имало натиск за продажба на хижи
Иво АНГЕЛОВ

Известни български биз­несмени са притискали представители на Българ­ския туристически съюз (БТС за приватизация на хижи' Това съобщи вчера на пресконференция изпълнителният секретар на дру­жеството Венцислав Удев. Той посочи имената на Хри­сто Ковачки, Цеко Минев и Манол Велев.

„През 2006 година чрез заменка приближена до Ко­вачки фирма е придобила земята под хижа „Мальови­ца". Обжалваме в съда, но призовката няма как да стигне до фирмата, защото няма адрес", коментира Удев.

По негови думи от 1989 година досега са били при­ватизирани 121 хижи, като в момента БТС разполага с 247 почивни сгради. Той до­бави, че има заведени над 100 преписки за собстве­ността на хижите.

„Труд" потърси за комен­тар хората, които според Удев сa оказвали натиск.

„Г-н Ковачки никога не е имал намерение да купува хижи, да ги ремонтира и да ги превръща в модерни по­чивни бази.

Преди години имаше идея заедно с община Са­моков да бъде изграден мо­дерен ски лифт с писти, но кризата забави проекта", заяви пресаташето на биз­несмена Десислава Фили­пова. Съпругата на Манол Велев - Весела Лечева, бе­ше с изключен GSM.

Венцислав Удев разказа, че около 400 000 души са се включили в движението „Опознай България. 100 на­ционални туристически обекта". Освен печати в книжката вече може да се поставят и марки. Всяка от тях струва левче, а събрани­те пари ще бъдат насочени за награди за туристите, които са посетили всички места. БТС ще отбележи 115-годишнината от нача­лото на организирания ту­ризъм у нас с поход до Чер­ни връх тази неделя. За участие в него са се записа­ли над 3000 души.




27.08.2010 г., с. 9
Провалиха се търгове за земя в Паничище
90 евро на кв. метър е це­ната, на която община Са­парева баня обяви търгове за парцели в курорта Пани­чище, съобщиха от местна­та управа. За продан били изкарани два-три терена по 2-3 декара. Появилите се кандидати обаче отказали да наддават, земята им се видяла скъпа.

„Заради кризата няма продажба от началото на т. г. Спираме с търговете - са­мо губим време и средства", отбеляза кметът на общи­ната инж. Сашо Иванов. Около и над 100 евро на квадрат е пазарната цена на имотите на Паничище, но сделките са малко, спо­делят брокери.





27.08.2010 г., с. 12
Предотвратиха измама с два имота на грък
Ваня ГЕОРГИЕВА

Измамник опита да си прехвърли на свое име два имота за 100 000 евро в сто­личния квартал „Редута", собственост на гръцки строителен предприемач.

Парцелите с обща площ над 1 декар били записани в активите на фирмата на Атастасио Марукелис -„Атамар" ЕООД.

Във вторник Рангел Н. (39 г.) се явил с трима брокери в нотариална кантора, съоб­щи зам.-шефът на Първо РПУ комисар Румен Спа­сов.

Измамникът представил протокол от уж проведено на 20 август т. г. общо събра­ние на фирма „Атамар", на което е взето решение пар­целите да бъдат продадени на Рангел. Мъжът предста­вил договор за покупко-продажба и поискал да му бъде издаден нотариален акт. Показал и пълномощно от гърка, че може да се разпо­режда с имотите.

Нотариусът обаче се усъмнил в пълномощното, тъй като липсвала заверка от юрист, че подписът е на Анастасио Марукелис. Юристът отказал да изповя­да сделката и подалсигнал в Първо РПУ. Служители на „Икономическа полиция" установили, че всички доку­менти, представени пред нотариуса, били фалшиви.

Рангел е арестуван. Той е регистриран и осъждан за използване на фалшиви до­кументи, кражба на кола и пр. Установява се участие­то на тримата мъже, които са присъствали на сделка­та. Те се представили за собственик и служители във фирма за недвижими имоти, което се оказало лъжа.

Гъркът не знае за измама­та, тъй като не е открит от МВР. фирмата му „Атамар" се занимава със строител­ство и продажба на имоти.




27.08.2010 г., с. 14-15
За първи път от 18 години медиите свалят някого от власт
С Филип ДИМИТРОВ, министър-председател (1991 -1992 г.) на България, разговаря Красина Кръстева
Тъкмо вие, журналистите, би трябвало да сте удовлетворени от това, което става. Само преди две-три години, ко­гато пишехте за много по флагрантни случаи на конфликт на интереси (като например поръчките за пътищата), ви се смееха в лицето и ви казваха, че нищо толкова страшно не се е случило.
- Неведнъж сте казва­ли, че тоталитарният ре­жим е бедствие за чове­чеството, повторихте го и пред мемориала на жертвите на комунизма в понеделник. Думите ви само към миналото ли са обърнати, или не, r-н Ди­митров?

- Тоталитарните режи­ми на XX век едва ли могат да се повторят в същия вид. Но съвременният свят не е застрахован срещу този вид заплаха. Дали ще я наричаме тоталитари­зъм или посттоталитари­зъм (без стройна идеоло­гия), не е толкова важно.

Важното е, че има сили, които се противопоставят на свободата и тяхната за­плаха не трябва да се под­ценява.

-Вашите студенти (Филип Димитров е препо­давател в Американския университет в Благоев­град) интересуват ли се от темата за тоталитар­ния период в историята ни?

- Да. За тях доста неща от него започват да звучат неразбираемо. Това е до­бра новина, в смисъл, че техните асоциации са на­сочени към нормалното.

От друга страна, е важ­но да знаят за ненормал­ните неща, ставали при комунизма, за да не допу­скат някога да се повтор­ят.

- Как бихте охаракте­ризирали днешното управление на Бълга­рия?

- Демократично упра­вление на страна член на НАТО и Европейския съ­юз, което получава поло­жителна оценка за уси­лията си.

- Вътрешният минис­тър често е в конфликт със съда, а премиерът се

кара на журналистите, че плашат хората, когато пишат за увеличаване на цените - другите стра­ни от Европейския съюз и НАТО не ни заливат с такива новини.

- Винаги съм повтарял, че няма нищо по-добро за гражданите от борбата между институциите - са­мо така има реална защи­та за свободите им.

Любовта между власти­те означава, че индиви­дуалният гражданин няма на какво да се опре срещу държавната машина. Ни­то съдът, нито изпълни­телната власт са станали по-немощни в резултат от тази битка. Следователно тя е точно това, което предписват и Монтескьо, и Джеферсън.

Няма разделение на властите и от там - няма демокрация без борба на институциите. Проумейте най-после това!

Не виждам нищо нее­стествено в това премие­рът по разни поводи да се сърди на журналистите. На него не му е работа да ви хвали.

Но вие имали ли сте ня­кога по-силно влияние от днес? Кога сте могли с ня­колко материала да дове­дете до оставки на възло­ви фигури от управление­то? Забелязвате ли, че за пръв път от осемнадесет години (след оставката на Димитър Луджев) (б.р. -министър на отбраната в кабинета на Филип Ди­митров, през май 1992 г. е принуден да подаде оставка след дълги пре­пирни с министър-председателя) политически лидер изисква оставката на важни фигури в партия­та си, защото репутацията им е накърнена?

Сравнете това с тепегьозлука на предишни пра­вителства.

Тъкмо вие, журналисти­те, би трябвало да сте удо­влетворени от това,което става. Само преди две-три години, когато пишехте за много по флагрантни случаи на конфликт на инте­реси (като например по­ръчките за пътищата), ви се смееха в лицето и ви казваха, че нищо толкова страшно не се е случило.

- За пръв път от 20 го­дини десницата не е ни­то в управлението, нито в опозицията. Какви ще бъдат последствията?

- Ако повторите въпроса си, ще видите, че това не е въпрос.

-Тогава ще ви попитам по друг начин. Трябва ли десницата открито да подкрепи кабинета, като „Атака"? Това няма ли да е по-честно към изби­рателите?

- Аз не съм човекът, ко­муто трябва да задавате този въпрос.

Оттеглил съм се от поли­тиката и нямам никакво морално право да давам едни или други акъли на десницата.

- Преди година много от тезите за управление­то на ГЕРБ и десницата се покриваха, днес каби­нетът прави завой по ключови за десните въ­проси като строителството на АЕЦ „Белене" и другите руски енер­гийни проекти, как ще коментирате това?

- Не съм видял оконча­телно решение по този въ­прос и не бързам да ко­ментирам.

- Ако скалата за демо­кратичност е шестобална, каква оценка бихте дали на сегашния кабинет и на тези на Сер­гей Станишев и Си­меон Сакскобургготски?

Не раздавам оценки.

- Вие наложихте в българската поли­тика не само да се говори за конфликт на интереси, а и да има такъв закон. Днешното мнозин­ство е обвинявано, че стартира с лобистка поправка в закона за нотариу­сите, прокара таки­ва в редица други закони, като тези за здравето, земята и лова, стигна се до скандална поправ­ка в „Държавен вестник".

Какъв е вашият коментар?

- Темата за кон­фликта на интереси наистина беше непо­зната тема.

Днес тя се счита за важна от всички и вие, журналистите, сте готови да се зани­мавате с всяко съ­мнение за конфликт на интереси.

Това според мен е положително и показва, че най-после в България се дават доказателства, че не всичко е позволено. Мисля, че беше крайно време това да стане.

- Следите ли случая с депутатката от ГЕРБ д-р Геновева Алексиева? Ще ви припомня, че пър­вата й реакция беше, че статията в „Труд" за това как е журирала в кон­курс за доцент, в който се явява дъщеря й, е „менте" и „лъжа". Тъж­но ли ви е, като виждате, че самите депутати не разбират духа на закона за конфликт на интере­си?

- Не познавам случая в детайли, но важното в де­мокрацията е не всички да станат ангели, а когато ня­кой наруши правилата, да има остра публична реак­ция и политически после­дици.

Това днес се случва в България и открито се го­вори по теми, които при предишни правителства са били покривани.

- От 18 кандидати - бъл­гари двама - вие и г-н Стефан Тафров стигнах­те до последния етап на конкурса за избор на по­сланици на Европей­ския съюз. Какво озна­чава това за вас и за България?

- За нас означава, че сме се представили до­бре. .

Нормално е и от Бълга­рия като от всяка евро­пейска държава да има хора във външната служ­ба.

- Ако бъдете изпратен в невралгична точка ка­то Грузия, каквито са предвижданията, какви ще бъдат приоритетите ви?

-Не мисля, че е редно да обсъждаме това сега.

Но очевидно приорите­тите на делегацията на Европейския съюз ще са приоритетите на Европей­ския съюз.






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10   11




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница