29 октомври 2011 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата01.01.2018
Размер0.5 Mb.
#39492
  1   2   3   4
29 октомври 2011 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Джипитата се надигнаха срещу орязан бюджет
Личните лекари се надигнаха срещу изготвения от здравната каса проектобюджет за 2012 г. Мотивът - парите за джипитата са орязани с 9 млн. лв. и ще са 160 млн. лв. Ще протестираме по всички законни начини, съобщи пред „Труд" председателят на сдружението на общопрактикуващите лекари д-р Любомир Киров. На въпрос дали пациентите да очакват затваряне на кабинети в знак на протест, той отговори, че това ще реши колегията. В писмо до директорката на здравната каса д-р Нели Нешева личните лекари питат какви са причините за намаления бюджет. „Това е управленско незнание и немощ, защото вложените пари в профилактиката пестят средства за лечение", добави д-р Киров. Той призова пациентите също да реагират, а не „послушно да се съгласяват с касата".

С 1,5 млн. лв. е намалено и перото за изследвания през 2012-а, което означава, че ще се чака със седмици за направления. „Профилактиката ще се намали дотолкова, че няма да назначаваме в много случаи изследвания, а в следствие на рестрикциите и лекарите няма да са добре платени и няма да имат стимул за работа", категоричен е Киров.

Кюстендилските села Дяково, Делян и Тополница останаха без личен лекар, след като досегашното джипи Людмила Вардарова се отказа, съобщиха от местната здравна каса. Районът с около 600 души население е от така нар. неблагоприятни. Касата отпуска допълнителен стимул от 450 лв. месечно, но пак няма желаещи да заемат мястото.


Касата купува нови коли ,за да инспектира
Колите на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) от 10 години не са подменяни, някои от тях са напълно остарели и амортизирани, а една част дори са бракувани. Това отговори директорката на НЗОК д-р Нели Не-шева след материала на „Труд" за обявената от институцията обществена поръчка за 9 нови автомобила, сред които е и един от висок клас.

В писмо до редакцията Нешева обяснява, че автомобилите, които ще се купят, са за нуждите за районните каси, за да могат те да извършват контролната си дейност. „А не за да се возят определени чиновници", заявява тя.




Психиатри прибират рушвет и стек цигари за неистинска експертиза
Вилдан Байрямова

Шефът на държавната психиатрична болница в Кърджали и негова подчинена лекарка прибрали подкуп, за да изготвят фалшива експертиза. Д-р Дамян Гетев и д-р Катя Арачева искали пари, за да подпишат съдебнопсихиатрично заключение с "подходяща" диагноза на обвиняем за хулиганство.

Разследването срещу психиатрите започнало в началото на октомври т. г. след сигнал за рушветчийство в полицията. Гетев и Арчева са задържани в четвъртък и при обиск у тях са намерени 600 лв. и стек цигари, за които се смята, че са получени като подкуп.

"Арестът им е удължен на 72 часа", каза заместник окръжният прокурор Дафин Каменов, който наблюдава разследването.

"Доказателствата срещу купените доктори са неоспорими", подчерта областният шеф на МВР в Кърджали Валери Баранов. Срещу Гетев и Арчева е повдигнато обвинение за подкуп, което предвижда до 10 г. затвор.

"Време е да поведем война с мафията на белите престилки, която винаги е в услуга на престъпниците и успешно блокира работата на съдебната власт", коментира окръжният прокурор Светлозар Лазаров. Той посочи като пример честите "внезапни заболявания" на знакови фигури от подземния свят. Обвинен в опит за убийство например винаги получавал сърдечни кризи часове преди съдебните заседания по делото срещу него.




Звъним на тел. 112 за помощ. И после?
Александър БОТЕВ

Какво се случва, когато се обадим на спешния телефон 112? Този въпрос възникна, след като млада жена издъхна при катастрофа на Предела и смъртта й предизвика спорове кой е виновен. Роднини обвиняват лекарския екип, който закъснял с 40 минути. Доктори намекват, че за забавянето им са виновни от тел. 112, откъдето им подали грешно място на катастрофата.

„Ало, имам нужда от помощ! Моля ви, помогнете!" Щом чуят такъв призив в слушалката, операторите от спешния телефон веднага записват всички данни за изпадналия в беда човек. Информацията за случая по електронен път се появява за милисекунди на компютрите в диспечерските дежурни стаи на службите - Спешна помощ, пожарна, полиция и др. Оттам обратно към 112 се изпраща информация, че случаят е приет и екипите са насочени към мястото на инцидента. Средното време за обработване на един сигнал е минута и половина - две.

При нужда се прави и конферентна връзка между търсещия помощ, диспечерите от 112 и лекар, пожарникар или полицай. На монитор в центровете на националната система се появява и мястото, откъдето звъни пострадалият. Ако обаждането е от стационарен телефон, локализацията му е точна. Ако е от мобилен телефон, е в радиус около 50 метра. Затова се очаква скоро ЕС да издаде препоръки към телекомуникационните компании да инвестират, за да има още по-точна локализация.

Когато нуждаещият се от помощ е в силен стрес, операторите от 112 започват да задават уточняващи въпроси, да го успокояват.

3 милиона обаждания за година

От 1 октомври т.г. у нас всички спешни повиквания от телефоните 150,160 и 166 се пренасочват към 112. Номерата на Спешна помощ, пожарната и полицията продължават да функционират, но когато ги наберете, обажданията постъпват в центровете на единния номер. Засега не се предвижда те да бъдат закривани, защото са наложени във времето и по-възрастните хора имат рефлекса да ги ползват. Скептици смятаха, че вероятно в първите месеци в системата ще има затруднения.

„За изпълнението на тази задача сме готови отдавна и всичко протече съгласно нашите планове и очаквания. Прехвърлянето беше заложено още при изграждането на системата преди три години. Не сме срещали трудности при реализацията на техническото решение, тъй като имахме пълното съдействие на българските телекомуникационни оператори, а така също и на службите за спешно реагиране", категоричен е шефът на дирекция „Национална система 112" Стоян Граматиков. До момента седем европейски страни са пренасочили спешните си номера към 112. В Холандия и Дания дори останалите спешни телефони са изцяло премахнати.

И за един месец у нас трафикът на обажданията се увеличи два-два и половина пъти. Досега на денонощие постъпваха в центровете на националната система средно по около 8000 сигнала. С пренасочването техният брой стигна до 25 000-26 000 на денонощие. „Можем да поемем този трафик - спешните обаждания се обслужват денонощно от 320 оператори", убеден е Граматиков. И даде за пример, че през 2010 г. на тел. 112 са регистрирани около 3 милиона повиквания. А позвъняванията най-често са при търсене на медицинска помощ, за нарушаване на обществения ред, при обири, пожари, катастрофи, бедствия... Операторите засекли, че сигналите рязко се увеличават през зимата заради усложнената метеорологична обстановка. А пиковите часове на обаждания са, когато хората отиват или се връщат от работа - сутрин между 7 и 9 ч и вечер между 17-19 ч.

Компетентни ли са служителите

Не е лесно да станеш оператор в тел. 112. Всички негови служители преминават през трудни изпити, докато бъдат одобрени. Специални психологически тестове и проверка на интелектуалното развитие са само част от препятствията, преди да бъдат одобрени.

„Това е работа, която изисква високо ниво на концентрация, умения за вземане на бързи и адекватни решения, добра комуникативност и компютърна грамотност, психологически подход и устойчивост, техника на слушане", каза Стоян Граматиков.

След като бъдат назначени, операторите преминават и обучение за работа със софтуера на системата, с географската информационна система и др.

Наскоро се появиха и критики, че служителите на тел. 112 не могат да обслужват някои спешни сигнали, тъй като нямат медицинско образование. „Никъде няма заложено изискване операторите на 112 да имат медицинско образование. Така е и в цяла Европа. Когато на линията постъпи обаждане от медицински характер, операторът от 112 осъществява незабавна конферентна връзка с дежурен в Центъра за спешна медицинска помощ. По същия начин се процедира и когато инцидентът се отнася до останалите служби за спешно реагиране, включени в системата 112", категоричен е шефът на дирекцията.

Фалшивите сигнали

Солени глоби са предвидени в закона за националната система 112 при лъжливи обаждания. Наказанията са от 2000 до 5000 лв. Когато са мобилизирани ресурси на службите за спешно реагиране, санкцията вече скача от 10 000 до 20 000 лв. При повторно нарушение се налага глоба или имуществена санкция в двоен размер, „фалшивите обаждания са проблем в цяла Европа, ние не правим изключение. Хората с лъжливи позвънявания заемат линия, докато в същото време човек, който реално търси помощ, може да има спешна нужда от нас. Операторите в центровете 112 работят по специална методика и имат механизъм, по който да ги отсяват и в по-голямата част успяват. Разбира се, има злонамерени повиквания, които невинаги можем да разпознаем и съответно активираме службите за спешно реагиране", разказа Граматиков. И посъветва гражданите да запомнят, че 112 е телефон за спешни случаи - при внезапна реална заплаха за живота, здравето, безопасността или имущество.

Защото не били малко и позвънявания за проблеми с работодатели, озеленяването, с бездомни кучета, че дори и за прогноза за времето.

„Този номер не е информационен, не е и за справки. Когато хората съобщават за инцидент, е необходимо да бъдете максимално ясни и точни - име на повикващия, тип и място на инцидента, брой пострадали. Така ще получите помощ по-бързо и адекватно", призова шефът на тел. 112.


Семейство спасено след отвличане

„Отвлякоха ни... Помогнете!" Разтревожено турско семейство по спешност звъни на тел. 112 през лятото на миналата година. Прибиращите се от Германия към Турция съпрузи са похитени от мними полицаи край Вакарел. Хората са в шок, джипът им е откраднат, останали са без пари, документи и са завързани в гора през нощта. Жената е със сърдечни проблеми, но без лекарства в себе си. Единственото им спасение е мобилен телефон, който гангстерите не отмъкват. Със сетни сили набират 112, с треперещи гласове разказват за патилата си, но не знаят къде се намират.

Благодарение на локализацията, с която разполага системата за спешни повиквания, е установено местоположението им. Започва веднага постоянна конферентна връзка с полицейските екипи. Само за два часа похитените са открити и им е оказана медицинска помощ.

„Това е показателен случай как възможностите на системата 112 помагат за спасяването на човешки живот. Получавали сме десетки сигнали за самоубийства, които благодарение на психологическия подход на операторите от 112 и добрата координация с Института по психология на МВР са предотвратени. Наш оператор бе отличен от премиера Бойко Борисов с приз, след като в края на миналата година успя да задържи на линия до пристигане на полицията жена, решила да сложи край на живота си заради имотна измама", разказа Стоян Граматиков.




Синдикатите са против бюджета за догодина

Настояват заплати и пенсии да се повишат от 1 януари
"Не мислим, че есента ще е мирна, ако няма политически ангажимент за повишаване на доходите", заяви Пламен Димитров, президент на КНСБ. Конфедерацията и КТ "Подкрепа" не подкрепят Закона за държавния бюджет за 2012 г. във вида, в който е предложен от Симеон Дянков. Заложени са 2,5 милиарда лв. повече приходи и около един милиард по-малко разходи в сравнение с 2011-а. Не са заложени пари за увеличение на пенсии и заплати и бюджетът не дава гаранции дори и за минимален ръст на доходите. Очаква се поскъпване на парното. За много дейности управниците възлагат надежди на средства от еврофондовете, въпреки че усвояването им е много ниско, коментират експерти.

Синдикатите настояват за минимална заплата от 290 лв., 10-процентно увеличение на възнагражденията в бюджетната сфера и 5-процентно на пенсиите от 1 януари, а максималният осигурителен доход да стане 2700 лв.

И двата профсъюза не подкрепят нито бюджета на ДОО, нито бюджета на НЗОК за догодина. Те са категорични, че трансферите на средства от НЗОК към здравното министерство са напълно незаконни (за т.г. са преведени 340 млн. лв., а за догодина са предвидени - 90 млн.). Те искат и бюджетът за спешната помощ да се повиши с 20%.

Междувременно от Националното сдружение на общопрактикуващите лекари обявиха, че в проекта за бюджет на НЗОК за първична извънболнична помощ са предвидени по-малко с около 9 млн. лв. Намалени са и парите за медико-диагностични дейности с милион и половина.




Синдикатите:

Бюджет 2012 - заблуждаващи и измислени числа
КНСБ и КТ "Подкрепа" са против проекта на кабинета
КНСБ и КТ "Подкрепа" категорично не подкрепят Закона за държавния бюджет за 2012 г. във вида, в който е предложен от финансовото министерство. Те не подкрепят и предложените Закон за бюджета на държавното обществено осигуряване и Закон за бюджет на НЗОК за догодина. "Не мислим, че есента ще е мирна, ако няма политически ангажимент за повишаване на доходите", убеден е Пламен Димитров, президент на КНСБ.

В бюджета са заложени 2,5 млрд. лв. повече приходи и около 1 млрд. лв. по-малко разходи в сравнение с т.г., което води до по-нисък бюджетен дефицит.

Синдикатите са категорични, че в бюджета не са заложени пари за увеличение на пенсии и заплати и бюджетът не дава гаранции дори и за минимален ръст на доходите, обезщетенията и пенсиите, с изключение на заявените намерения за ръст на минималната работна заплата.

И КНСБ, и КТ "Подкрепа" настояват за увеличаване на минималната работа заплата на 290 лв. и увеличение с 10% на възнагражденията на работещите в бюджетния сектор. Ако тези увеличения се направят от 1 април, ще са необходими още 276 млн. лв. на годишна основа, са пресметнали синдикалните експерти. Освен това синдикатите настояват и за 5-процентно увеличение на пенсиите на всички пенсионери. Ако това стане от 1 април, ще са необходими още 260 млн. лв. Синдикатите имат предложение откъде да се вземат парите: ако се увеличи планираният бюджетен дефицит с 0.7% до 2.%, както самият финансов министър предлага в Пакта за финансова стабилност, ще се освободят точно 560 млн.лв., които могат да бъдат разпределени.

Увеличението на минималната заплата ще бъде подкрепено, но КНСБ и КТ "Подкрепа" искат това да стане от 1 януари, а не от 1 април, както предлага правителството. Те поискаха от финансовия министър да свика отново тристранен съвет във връзка с плащанията в системата на държавната администрация.

Двата синдиката са категорично против промените в Закона за ДОО, според които, както вчера писа ДУМА, се увеличават периодите за достъп до различни обезщетения - за майчинство, за безработица и пр. Междувременно стана ясно, че фондът за безработица вече е на червено. За идната година са заложени и около 5 пъти по-малки приходи в сравнение с т.г. от професионалните пенсионни фондове. Според синдикатите от 1 януари максималният осигурителен доход трябва да бъде увеличен от 2000 на 2700 лв., а след това да следва политиката на 10 минимални заплати.

От синдикатите предлагат да се въведе здравна вноска за тези, които не работят на трудов договор и не са пенсионери, но имат доходи от собствен капитал.
Не е ясно за какво се харчат парите от НЗОК в МЗ

Нямаме разчети какви суми са изразходвани от МЗ за хемодиализа и за лечение за онкоболни, заяви д-р Евгени Душков от КТ "Подкрепа". Синдикатите завчера не са подкрепили бюджета на НЗОК за догодина.

През 2012 г. плащанията за хемодиализа и за лечение на раково блните ще трябва да се правят от НЗОК. Но тя е длъжна да плаща само за здравноосигурени. Така не е ясно какво ще се случва с неосигурените болни на хемодиализа и тези с рак. Засега е ясно, че 3.5 млн. лв. са заложени за перорални лекарства на онкоболни за домашно лечение


Шеф на психиатрия и лекарка заловени с подкуп
Шефът на Държавната психиатрична болница в Кърджали Дамян Гетев и д-р Катя Рачева са задържани за даване и приемане на подкуп от длъжностни лица. Подготовката на операцията на МВР и Окръжната прокуратура в града е започнала в' началото на октомври. Окръжният прокурор Светлозар Лазаров заяви, че са използвани специални разузнавателни средства. На лекарите са предявени обвинения, че са приели парична облага в размер на 600 лева и стек цигари, за да предотвратят наказателно разследване на подсъдимо лице.

Прокуратурата се заема и с проверка на изготвяните психиатрични експертизи в лечебното заведение, за които е имало сигнали, че в голяма степен са съмнителни и необективни.

В понеделник Окръжната прокуратура ще поиска в съда за двамата лекари постоянна мярка задържане под стража.


Скъпо сърце

Или как лечението на сърдечносъдовите заболявания може да струва наполовина
Аида Ованес

През 2008 г. в света за починали 57 млн. души, а 36 млн. (63%) от тях от неинфекциозни заболявания - сърдечносъдови, респираторни, рак, диабет. Причина за смъртта на 17.3 млн. души през същата година са сърдечносъдовите заболявания. Това означава, че 1 от 3 смъртни случая се дължат на сърдечносъдови заболявания (ССЗ), каза проф. Катрин Таубърт от Световната сърдечна организацияа по време на международен семинар за журналисти в Битерфилд, Германия, организиран от фармацевтичния гигант "Байер". Ако държавите не вземат адекватни мерки, очаква се през 2030 г. над 23 млн. души по света да умрат от ССЗ.

В световен мащаб значително се увеличава бремето от ССЗ, както и от мозъчносъдови. Въпреки това възможностите да се предпазим от тези страдания в голямата си част са в наши ръце (отказът от цигари, контролът на кръвното налягане, на холестерола и телесното тегло, разумната употреба на алкохол, всекидневното движение), убедена е проф. Таубърт. Специалистите са категорични, че тези заболявания се отразяват крайно негативно и на икономиката. Например само през 2008 г. европейските страни са платили от държавните си бюджети 192 млрд. евро за лечение на хора със ССЗ. От тях около 62% са разходи за лечение на сърдечни заболявания, 21% са от загуба на производителността и 17% заради грижа за човек със ССЗ и усложненията от него. Американският държавен бюджет е похарчил само през 2004 г. 368.4 млрд. долара за лечение и грижи за сърдечноболни.

В ЕС ССЗ са причина за смътта на 43% от мъжете и на 54% от жените, а инсултите причиняват всяка година смъртта на 1,24 млн. европейци - това са 17% от женското население и 11% от женското.

Проучване на Американските центрове за контрол на болестите показва, че допълнително около 45 хил. човешки живота годишно може да бъдат спасени, ако 90% от хората с риск от ССЗ или вече заболели, но болестта е в начален стадий, вземат всеки ден нискодозиран аспирин.

За т.нар. вторична профилактика от сърдечносъдови атаки (инфаркт, инсулт и пр.) всекидневното вземане на нискодозиран аспирин намалява с 19% съдовите проблеми, с 31% намалява несмъртносните сърдечни атаки, с 22% намалява вероятността от поява на удар, причинен от тромбоза. Това показват данни от проучване, в което са участвали над 17 хил. пациенти.

Нискодозиран аспирин е този, в който активното вещество (ацетилсалицилова киселина) е между 75 и 100 мг.

Въпреки доказания ефект от нискодозирания аспирин, лекарството е подценявано като възможност за профилактика на ССЗ и консумацията му е много ниска в развиващите се и в бедните държави, в които и здравната система не е достатъчно развита, обяснява проф. Харалд Дариус от Берлин.

Множество проучвания показват, че превенцията с нискодозиран аспирин значително намалява риска и от първи, и от втори инфаркт. Разбира се, ефектът (в т.ч. и икономически) е различен при различните възрасти и полове. Датско проучване показва, че превантивното вземане на аспирин като цяло има по-нисък ефект при мъжете. Той дава най-добри резултати при мъжете между 55 и 65 г. и над 75 г., които имат риск от ССЗ. Рузултатите от разнообразни проучвания са причина в над 50 държави в света нискодозираният аспирин да се предписва от лекарите на рискови пациенти за предпазване от първи инфаркт при хора, които имат рискови фактори за това. В повечето европейски страни кардиолозите го ползват за превенция на втори инфаркт при над 85% от болните, които вече са прекарали един.


Медицинска сестра - каскадьор във филм с Ван Дам

Леонсия Докузова размества дежурства в болница, за да играе в цирка
МИЛА ПОПОВА

Вече месец на Леонсия Докузова й се налага да размества дежурства. Тя работи като анестезиологична медицинска се­стра в болница „Токуда", но с това не се изчерпва всекидне­вието й. Леонсия е и въздушен акробат в частния Постоянен софийски цирк на Драго Чая, чийто втори сезон се откри в на­чалото на месеца. Оттогава й се налага да съчетава работата на манежа с тази в операционната зала.

Но е свикнала - прави го вече 15 години. Освен в цирка и бол­ницата Леа има и не едно учас­тие в театъра, операта, варие­тета. Учила е оперните певици да скачат на батут за постанов­ката „Рейнско злато" от Рихард Вагнер, а във „Валкюра" бук­вално лети над сцената. Подго­твяла е и Ирина Дочева да играе на трапец за „Пеперудите са всъщност изтребители". Ка-скади е изпълнявала не само на родна почва.

В Южна Кореа е работила в кикбокс и кеч шоу, излъчвано по телевизията. Но истински звезден момент в био­графията й е участието във филм с Жан-Клод ван Дам. През 2003 година Леонсия ду­блира главната актриса в „Из­вън контрол". Канадецът бил възхитен от родния ни талант. „Това е ценен комплимент за мен, защото Жан-Клод работи и е работил с много каскадьори", признава Леонсия.

Красивата Леонсия, кръстена на героинята от книгата „Съ­рцата на тримата" на Джек Лондон, е запалена по цирка от дете. „Още първия път когато бях на цирк, се влюбих в това изкуство и реших, че ще бъда акробатка", казва тя.

Затова от първи до четвърти клас тренира спортна гимнас­тика. Едва 10-годишна, отива в циркова дирекция и заявява, че иска да играе. Оттам обаче я връщат, защото няма навърше­ни 15 години. Налага й се да изчака 5 г., но не се отказва.

Акробатичните способности са генетично заложени у нея -леля й тренирала художествена гимнастика, а майка й. имала спортна структура. „Помня ясно първото си представле­ние през 1986 г. Бях ужасно притеснена." Не е мечтала да става световноизвес­тна, искала е просто да играе въздуш­на акробатика.

Днес обаче я познава не само българ­ската публи­ка. В Япония й се кланят с ду­мите „Леон­сия сан", а в Египет зрите­лите заемат местата си час и половина по-рано, за да видят пред­ставление с нейно учас­тие. И го гле­дат по някол­ко пъти. Леа, както я нари­чат приятели­те, е била и в Русия, Чехия, Полша, Унгария, Германия, по два пъти в Южна и Северна Кореа. В Египет е живяла две години, но любимо­то й място е Япония. За жалост

не е била там от 11 г.

Медицината е другата й сбъдната мечта. „Циркът е до време. Затова, докато бях бре­менна с големия ми син, канди­датствах в Медицинска акаде­мия", разказва Леа. Колегите в болницата проявяват разбира­не и сменят дежурства, когато се налага. Повечето са я виж­дали в действие и на манежа. Или по-скоро над него. Поня­кога на Леа й се налага да изли­за на сцената в цирка, без да е спала. Именно в такъв момент я срещаме - след нощно дежур­ство. Въпреки многото анга­жименти, Леонсия намира си­ли да

разведрява не само публиката, но и пациентите си

„Умея да отклонявам вни­манието им от операцията", казва тя. Затова я и помнят и разпознават и извън болницата. Веднъж по време на пред­ставление в цирка един мъж я спрял и й казал: „Сестро, ти беше на моята операция".

Колегите й в цирка са щаст­ливи, че имат постоянен меди­цински надзор. Самата Леон­сия не е получавала травми, но често влиза в ролята на сестра на манежа.

Помогнала е на български цирков артист, ударен от ме­тална тръба по главата. На път за Северна Корея един египтянин направил сърдечна криза и се наложило да му дава медикаменти и кислород. В Египет пък се гриже­ла за колега от Ру­сия. „Още първата вечер го ухапа някакъв бръм­бар и кракът му посиня и се поду. След това получи дископатия и му слагах ин­жекции, за да може да играе, а на края на сезона се заля с вряла вода", разказва Леонсия. Леа има двама си­на - Денис и Салтино, на 21 и 22 г.

Момчетата са пътували с нея из целия свят, а докато били в Египет, научили перфектно арабски, но забрави­ли български. „Дори се наложи да вземат уроци и повтаряха по една година в училище, когато се върнахме в България", раз­казва Леонсия. „Когато трябва­ше да учат български, те учеха арабски". Нито един от двамата не проявява творчески или спортни заложби като майка си. „Но насила хубост не става", казва Докузова.

Леонсия обича и медицината, и цирка и не може да се откаже от нито едното си призвание. „Когато пътувам за представле­ния в чужбина, ми липсва друга­та професия. Дори сънувам бе­бета", казва Леа, която често участва в израждания. „И все пак клоня малко повече към цирка, защото с него се занима­вам по-отдавна. А и защото е до време", признава Леа.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница