29 септември 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/6
Дата23.01.2017
Размер0.83 Mb.
#13318
  1   2   3   4   5   6
29 септември 2012 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 2

В. 24 часа 3

В. 24 часа 3

В. 24 часа 4

В. Капитал 5

В. Капитал 5

В. Капитал 5

В. Капитал 6

В. Капитал 9

В. Капитал 12

В. Капитал 15

В. Капитал 15

В. Преса 16

В. Монитор 16

В. Монитор 18

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 19

В. Монитор 20

В. Монитор 21

В. Банкеръ 21

В. Банкеръ 21

В. Банкеръ 22

В. Банкеръ 23

В. Банкеръ 25

В. Банкеръ 27

В. Банкеръ 30

В. Банкеръ 32

В. Банкеръ 34

В. Новинар 34

В. Труд 35

В. Труд 36

В. Труд 36

В. Труд 36

В. Труд 37

В. Труд 37

В. Труд 37

В. Труд 38

В. Труд 38

В. Труд 39

В. Труд 39

В. Труд 41

В. Труд 41

В. Дума 42

В. Телеграф 42

В. Стандарт 42

В. Стандарт 43

В. Стандарт 43




29.09.2012 г., с.4
Умуват за жълта зона пред молове
ДАРИ ИЛКОВА

Улиците около молове, търговски центрове, пазари и болници, които са извън центъра, може да станат жълта зона.

До две седмици Центърът за градска мобилност (ЦГМ) и районните кметове трябва да внесат предложения в комисията по транспорт на кои места да бъде въведен режимът на паркиране, заяви шефът на комисията по транспорт към СОС Радослав Тошев. Той уточни, че паркирането в жълтата зона ще е безплатно. „Става въпрос за обекти и улици, които са извън синята и зелената зона, но около тях има голямо струпване на коли. Вкарването им в жълта зона означава контрол върху безразборното паркиране, който ще се осъществява от служители на Центъра за градска мобилност", обясни Тошев. Заради изтичането на срока за подаване на Документи за винетен стикер за живеещите в синята и зелената зона днес и утре бюрата на ЦГМ на ул. „Будапеща" 17 и пл. „Възраждане" ще работят извънредно. От понеделник живеещите в зоните трябва да имат стикер.


29.09.2012 г., с.8
Павлова: Застраховката бедствие да е достъпна
Клаузите за сключване на застраховка за катастрофични рискове трябва да са на цени, които са постижими както за общините, така и за гражданите, каза в парламента министър Лиляна Павлова в отговор на въпрос за създаване на застрахователен инструмент за последствията от бедствия. Тя обясни, че частната собственост е неприкосновена и няма как да бъде въведена задължителна застраховка. Затова трябва да има ясни правила. Готови сме да ги обсъдим с вас, обърна се към парламента Павлова и обясни, че би подкрепила създаването на карта на рисковите райони. Проучването на европейската практика показало, че само в Румъния, Исландия и Турция има задължителна застраховка. В Унгария пък има фонд за защита от наводнения.

В бюджета за 2013 г. ще бъдат предвидени средства за ремонт на мостове, каза още министърът. Сега имало пари само за 3 моста на "Тракия" и "Хемус", които ще се поправят. 4320 съоръжения са за ремонт.




29.09.2012 г., с.9
Бизнес климатът се подобрява в строителството
през септември, но се влошава в сектора на услугите, показват анкети на НСИ. Като цяло показателят за икономиката ни остава без промяна. Очакванията на предприемачите са за запазване на цените през следващите 3 месеца.


29.09.2012 г., с.9
Отмениха избора на консултант за обходния път на Монтана,
съобщи Комисията за защита на конкуренцията. Тя установила, че пътната агенция е класирала на първо място участник, който е трябвало да бъде отстранен от процедурата, тъй като не е отговарял на заложените изисквания.


29.09.2012 г., с. 16
Село Здравец се прекръсти на Бележково
Оборите на хората са в община Лъки, къщите - в Чепеларе. Като тръгнат да вадят документи, настъпва хаос
ВАЛЕНТИН ХАДЖИЕВ

„Не трябва да се казваме село Здравец, а Бележково, защото тичаме на 10 места за елементарни документи." Това разправят хората в родопското Здравец.

Селцето, в което по списък живеят 47 души, а реално не повече от 20-ина, е разделено на две. Едната половина е на територията на община Лъки, а другата - на Чепеларе.

Демаркационната линия е реката, която цепи къщите почти наполовина.

"Парцелът на бащината ми къща е на чепеларска земя, а самата постройка се води към община Лъки", казва 71-годишният Йордан Куцев.Понеже трябва да тича по институциите на двете общини, бай Йордан се отказал да вади документи за бащината си къща, в която живее.Той има и вила в края на селото, която пък е на територията на Лъки. Наследствените му гори обаче са към Чепеларе и за разрешително за сеч на дърва от собствените си гори трябва да тича до горското там.Такива като бай Данчо са доста - оборите им са в едната община, а къщите им в другата." Не мога да чета и пиша, но си спомням, че синът и дъщерята тичаха много да оправят документите за собственост - ту към Чепеларе, ту към Лъки", казва 77-годишната Минка

Странджалиева.Къщата й е точно на брега на дерето, но повечето й ниви и ливади са на територията на община Чепеларе и са по-близо до село Богутево, отколкото до Здравец.

"Тук вече сме се примирили от неуредиците, защото сме стари и ни е все тая

Младите отидоха по градовете", казва баба Минка. Тя вади картофи до къщата си - дребни като яйца заради сушата, но е доволна и на това." По здравни въпроси хората ходят в Асеновград, за съдебни - също там. При имотни спорове - или в Пловдив, или в Смолян", обяснява кметският наместник Сергей Лисов.Той е на 53 г. и минава за един от най-младите в селото, където преди 30-ина години живеели над 400 души. Имало е училище, детска градина, магазин. Сега училището е хотел, а детската градина пустее. Автобус идва три пъти в седмицата, казва наместникът. Според него неразбориите не се изчерпват с тичането за документи.„Част от пътната мрежа е към област Смолян,

другата – към Пловдив

Нищо не можем да направим без съгласието на тамошните власти. Гробището ни също е на територията на Смолян", казва Лисов.Тази зима пловдивската пътна служба почистила пътя само до центъра. Оттам нагоре го зарязала. В селото често отсядат туристи, искат да се качат до ски центъра над Момчиловци, но закъсват още след площада.Селото отстои на около 20 км от Чепеларе и на 17 км от Лъки. Пътят за Чепеларе обаче през зимата не се поддържал добре, защото малко хора го използват и минава над 1500 м надморска височина.Старото име на Здравец е Бозова бичкия. Хората разказват, че местният собственик на гори Димитър Бозов разполагал с гатер (бичкия - б.а.у в тази местност. Преселили се й хора от чепеларското село Богутево. След това селото се разраснало, хората се занимавали с животновъдство. Преди 25 г. в селото имало около 130 крави, сега са останали около 10-ина.Само в Лъки са се изселили 36 семейства. Други отишли да живеят в Смолян, в Чепеларе. Много се пръснали по Пловдив.Проблемите на Здравец започнали с решение на окръжния съд в Смолян от 2003 г. за подялбата на територията, когато землището се цепи на две.

Хората веднага реагирали, че административното им обслужване ще е от две общини.

За да решат въпроса, от администрацията в Лъки внесли искане в общинския съвет в Чепеларе за преотстъпване на 265 декара. В Чепеларе склонили, но формално това още не е факт."По-рано, когато Лъки беше към Смолянска област,не е имало такива проблеми. Но след като преминахме към област Пловдив, нещата се усложниха", спомня си 63-годишната Мариана Куцева.Преди 10-ина години тя вярвала, че районът ще живне, и дори семейството й закупило от Министерството на отбраната постройки в края на селото при приватизация." Продаваме ги, но никой не е проявил интерес към тях от години", казва Куцева.В селото сега не е рядкост да се видят табели по къщите „Продава се"Хората един по един си отиват, сега тук-там има вилички на пловдивчани, казва Лисов. Тъжно добавя, че все гледа колата да му е пълна с гориво, за да може да откара някой възрастен до болницата в Асеновград, ако се наложи. Иначе разчитат на "В бърза помощ", лекар в селото няма от години, джипитата на хората са в Лъки.

"През зимата сутрин отивам нависоко на баира и гледам дали комините на къщите пушат. Ако някой не дими, значи има проблем. Близките на една баба така разбраха, че жената е починала", разказва Лисов.Преди два месеца умряла 108-годишна жена от селото. Сега дивите животни наоколо са повече от хората, казва кметският наместник.

Реката, която разделя селото в две общини


Портретна снимка на една колона - Кметският наместник на Здравец, Сергей Лисов минава за един от най-младите, въпреки че е на 53 години.
Снимка на три колони - Йордан Куцев вече се е отказал да тича по различните общини за документи и живее в бащината си къща без разрешителни. 77-годишната Минка Странджалиева също се е примирила с неразбориите.
Снимка на пет колони - Реката, която разделя селото в две общини
Снимка на две колони- без текст


29.09.2012 г., с. 21
КАУЗА
Вяра Анкова, Йорданка Фандъкова и Катя Генова помагат за храм „Св. Ал. Невски"
Класическа музика звуча в парка на Военната академия. Благотворителната кауза обедини БНТ2 и Столична община да съберат средства за възстановяването на храм-паметника „Св. Александър Невски". От създаването си преди 100 г. досега той все още няма нотариален акт и не е основно ремонтиран.Шефката на БНТ 2 и „БНТ Свят" Екатерина Генова, генералният директор на БНТ Вяра Анкова и кметът на столицата Йорданка Фандъкова се присъединиха сред множеството в парка. Над 400 гости можеха да дарят или да разберат как с есемес могат да подкрепят идеята.

За доброто настроение се погрижиха с изпълнения на живо Камерният ансамбъл "Софийски солисти" с диригент Пламен Джуров, музикантите от Националното музикално училище „Любомир Пипков", „Мишо Йосифов бенд" и „Боби Йоцов секстет".Кампанията за реставрацията на „Св. Александър Невски" продължава до края на годината. Благотворителния концерт от четвъртък вечерта БНТ 2 ще излъчи в понеделник от 20,55 ч, а „БНТ Свят" -във вторник от 21,55 ч.


Снимка на две колони- Екатерина Генова, Вяра Анкова и Йорданка Фандъкова (от ляво на дясно) слушат изпълненията в парка.


29.09-05.10.2012 г., с.4
Катар е депозирал 50 млн. долара в полза на България
Катар е депозирал 50 млн. долара в полза на България. Сумата е част от обещаните 200 млн. долара за инвестиции, които бяха договорени през май при посещението на министър-председателя и министър на външните работи на Катар шейх Хамад бин Джасем ал Тани. Това стана ясно косвено от изказване на премиера Бойко Борисов в четвъртък. По информация на "Капитал Daily" парите са депозирани в Българската банка за развитие, а изпълнителният й директор Асен Ягодин го е потвърдил. Един от най-мащабните проекти, които се очертават, е скоростният път Русе – Свиленград, в който трябваше да участва и Турция, която обаче преди дни се отказа, макар и неофициално.


29.09-05.10.2012 г., с.7
Провалът на интермодалния терминал в Драгоман
Строим, пък каквото стане

В стремежа да кипи дейност, да има първи копки, рязане на ленти, усвояване на пари институциите понякога забравят да преценят доколко създаваната от тях инфраструктура би била полезна. Докато в частния сектор всеки добре си прави сметката, държавата често е разточителна в бизнес начинанията си.

Такъв пример е терминалът за интермодални превози в Драгоман, на който тировете трябва да се качват на жп платформи. Той беше построен по време на управлението на ГЕРБ. Успешно глътна 6 млн. лв. публични средства, но така и не заработи. Причината е, че никой не е помислил как той ще се използва, има ли кой да го разработи, откъде ще дойдат товарите за него и какъв ще е стимулът на превозвачи и товародатели да плащат за услугите му. С една дума - с готови пари от бюджета първо беше купена каруцата и конят - подкован, а едва после се оказа, че сено за него няма. И всичко това - на фона на трагичната ситуация в железопътния транспорт, при която инвестирането на милиони в неясни проекти е не само неразумно, но и гротескно.

Шумно рекламираният през 2010 г. терминал обаче сега потъва в забрава. Което пак е грешка. Вместо да мислят за имиджа на управлението на ГЕРБ и как той да не бъде опетнен със затънали проекти, по-добре е случаят с терминала на призраците в Драгоман да бъде анализиран, за да не се допускат подобни провали в бъдеще. Защото следващите терминали на такъв принцип вече се подготвят. Макар че те ще са с пари от Европейския съюз. Или пък точно затова.




29.09-05.10.2012 г., с.17
Искаме пари, повече пари!
Дни преди официално да стартират преговорите между представители на Националното сдружение на общините (НСОРБ) и на Министерството на финансите за рамката на бюджета за следващата година, исканията на местната власт вече са ясни. В тях няма изненади: желанията са за по-голяма субсидия за капиталови разходи, повече пари за ремонт на пътища, за зимно поддържане и снегопочистване. За тези дейности общините ще настояват за допълнителни минимум 92 млн. лв. трансфер от държавата, с които общата субсидия на практика да достигне 177 млн. лв.

Най-голямото увеличение, за което ще настояват общините, е за капиталови разходи – от 28 млн. лв. на 70 млн.лв., колкото са били преди финансовата криза. От НСОРБ твърдят, че заради недостига на финансов ресурс през последните три години се наблюдава намаляване на изпълнението на иначе планирани капиталови разходи, нещо, което в бъдеще ще доведе до по-високи харчове за същите дейности. Освен че ще настояват за по-голям трансфер за ремонт на пътища и за снегопочистване за 2013 г., общините са обединени и в позицията, че трябва да се промени разпределителният механизъм за тези средства, като бъдат отчетени географски, климатични и инфраструктурни характеристики на отделните райони.

Освен това местните власти ще предложат на държавата да увеличи размерът на изравнителната субсидия по европейските проекти, като тя достигне 270 млн. лв., при 241 млн. лв. сега. Общините продължават да отстояват и мнението си, че отговорността за наложените им финансови корекции по проекти, изпълнявани по европейските програми, трябва да бъдат споделени с държавата, както и че трябва да бъде увеличен капиталът на фонд ФЛАГ, така че да отговори на повишеното търсене на кредитен ресурс. Така общото предложение на местната власт е: "С бюджета за 2013 г. държавата да подкрепи изпълнението на европейски проекти с минимум 139 млн. лв."

Като се има предвид, че управляващите все още търсят допълнителни средства, с които да увеличат пенсиите догодина, едва ли ще останат пари и за исканията на общините. Но пък не трябва да се подценява и фактът, че наближават избори, а в такъв момент обикновено държавата е по-щедра. Може би на това се надява и местната власт.




29.09-05.10.2012 г., с.22-23
Тяхната борба за оцеляване
Идеята, че има електорална ниша стимулира обединителни процеси сред националистите
Елена Старидолска

Минимална заплата от 1000 лв., минимална пенсия - 500 лв., национализация на електроразпределителните дружества, на добиването на нефт и злато, Турция да плати 10 млрд. долара компенсация за тракийските бежанци, свобода за Йордан Опиц, "циганите на Сатурн", протекционизъм в икономиката, банките в български ръце, историята на Македония е наша...
Тази компилация от национализъм и популизъм под формата на позиции, искания и претенции на ВМРО-БНД, "Атака" и Националния фронт за спасение на България (НФСБ или партията на тв Скат) би трябвало да е центърът, около който да се обединят трите най-големи т.нар. патриотични организации в страната. Идеята дойде от ВМРО девет месеца преди изборите за Народно събрание, а целта е да не се разпилява националистическият вот, който се оценява между 10% и 15% от общия. Измерено в депутатски места - 20 на брой, влиянието не е пренебрежимо малко, особено ако никой от останалите участници в парламента не спечели достатъчно, за да сформира самостоятелно правителство.

През 2009 г. Волен Сидеров получи почти 10 на сто от гласовете и стана един от поддръжниците на кабинета, без които Бойко Борисов нямаше да може да управлява. Четири години по-рано с част от гласовете на "Атака" Сергей Станишев можеше да предотврати създаването на тройната коалиция. И двата пъти обаче, за да стане лидер на парламентарна сила, Сидеров разчиташе и на чужда помощ - през 2005 г. това бяха "Защита" и няколко по-малки формации, а през 2009 г. в групата му имаше "квоти" за представители на тв Скат и собственика й Валери Симеонов, а и за близки до евродепутата Слави Бинев. Сега всички те са в отделни формации, както и бившата му съпруга Капка Георгиева и доведеният му син Димитър Стоянов, без да броим останалите напуснали го народни представители, почти всеки от които се вижда като водач на нова дружина с претенции.

В тази ситуация ходът на ВМРО навръх деня на съединението 6 септември изглежда логичен. Председателят на организацията Красимир Каракачанов изпрати отворено писмо до "Атака", фронта и "Защита", както и до всички "патриотични партии и граждански организации" с призив да формират "общ мощен патриотичен съюз". Първият национален сбор трябваше да е на 20 септември, но се провали преди да се е състоял, защото се оказа, че за участниците сближаването не е добре това да става публично и официално (поне засега), а и натрупаните лични противоречия не могат да бъдат бързо преодолени. Някои от тях, изглежда, никога няма да изчезнат, което прави съществуването на проектопатриотичния блок въображаемо. По-вероятно е да има две коалиции, които поотделно да се борят за един и същ електорат, но разговорите продължават.

Потенциал

Въпреки че от 40-то Народно събрание досега "Атака" на два пъти обира максимума от патриотичния вот, след осем години в законодателната власт, поредица от криволичещи позиции между опозиция и част от управлението и нереалистични изхвърляния в обещанията, нивото на подкрепата за нея в момента е около 2%. Едно от последните социологически проучвания (агенция МБМД от миналата седмица) дава на партията 1.8%, но според ръководството й процентите в "истинските" изследвания са 2.6%. Депутатите на Волен Сидеров дори изчисляват, че в предизборна обстановка биха могли да мобилизират избирателите си така, че да влязат самостоятелно в парламента т.е. да прескочат четирипроцентовата бариера, но оценяват това като рисково.

"Само по-обединен патриотичен субект може да има присъствие в законодателната власт", твърди бившият депутат Йордан Величков, председател на съюз "Защита", който нарече инициативата на ВМРО "похвална". Той смята, че към обединението трябва се присъединят и граждански формации, отделни личности и съсловни организации.

Резултатите от последните местни и президентски избори могат да се използват, за да се откроят тези от тях, които наистина имат тежест, тъй като повечето от тях излъчиха кандидати за държавен глава. Изненадата сред всички, заявили себе си като патриотични, беше постижението на Стефан Солаков от НФСБ, създадена само пет месеца по-рано. Той спечели над 80 хил. гласа, с около 20 хил. повече от номинацията на десните. Сидеров обаче все още държи "лидерството" с над 120 хил., а пък влиянието на Красимир Каракачанов се измери с над 30 хил. гласа. От тогава до сега патриотичният пейзаж се обогати с няколко по-малки формации, включително и с тази на Капка Георгиева, както и на евродепутата от листата на "Атака" Слави Бинев - ГОРД. Те обаче не са сред желаните партньори от ВМРО.

Заплахите

Общите действия между "Атака" и ВМРО са факт на практика. От две седмици те заедно организират протестите в София срещу новите правила за платено паркиране в т.нар. синя зона. Двете формации бяха заедно още на честванията на 6 септември в Пловдив, където Волен Сидеров лансира последния си лозунг "Време е за нова революция". Новата резолюция обаче се отлага неопределено във времето.

"Атака" е тази, която настоява за предпазливост, защото има какво да губи. Парламентарната група на Сидеров се крепи на един човек т.е., ако още един от депутатите му обяви, че иска да е независим, тя ще се разпадне. Това означава, че лидерът ще остане без сегашните възможности за повече парламентарно време от трибуната, без декларации, без служебни автомобили т.н. Сидеров е уязвим и по друга причина - все още не е напълно изяснен скандалът с подписаните от някои от народните представители от "Атака" записи на заповед, с които се задължават към офшорни фирми със 150 000 евро.

Най-голямото неизвестно обаче са правилата, по които ще се избират депутатите догодина, които могат да попречат на евентуално националистическо обединение. Едно от предложенията за промяна в изборния кодекс, внесено от председателя на РЗС и удобен политически партньор на ГЕРБ Яне Янев, е за увеличение на прага за коалиции. Той остава 4 %, ако са съставени от две формации, но с присъединяването на всяка следваща се покачва с общия брой на партньорите т.е. при обединение от три формации става 7%, при четири - 8%, и т.н. Така "Атака" и ВМРО например няма да имат интерес да присъединяват малки формации, без тежест, защото ще трябва да преодоляват по-висока бариера, без да увеличават кой знае колко потенциала си. Блокът би се разширил най-много и с включването на партията на тв "Скат". НФСБ обаче вече прие и позиция, че на този етап няма да се включва в коалиции. Подчерват "на този етап".

В партията на тв "Скат" (както предпочитат да ги наричат) също правят сметки, че могат сами да влязат в парламента и отхвърлят подозренията, че готвят от своя страна съюз с ГОРД. Двете формации бяха рамо до рамо на митинга срещу монополите на 22 септември в София, но според представители на фронта "изобщо не става дума за коалиция". Собственикът на телевизията Валери Симеонов има самочувствието, че медията му е направила от журналиста Сидеров политически лидер. По думите му по това време "тв "Скат" е вдигала 600 000 души". Яне Янев например прескочи бариерата за влизане в 41-то Народно събрание с минималните 180 000 гласа.

Евентуалното взаимодействие на фронта с "Атака" на този етап изглежда невъзможно. От НФСБ твърдят, че трудно ще преодолеят предателството на Сидеров от 2009 г., когато "за 24 часа от опозиционер започна безусловно да подкрепя управлението на ГЕРБ". "Каква е гаранцията, че веднъж предал, няма да го направи пак", коментират членове на ръководството. Останалите партии пък подозират, че целта на Симеонов е да получи поне 1% от гласовете, което му гарантира четири години държавна субсидия, дори да не попадне в Народното събрание. Нещо подобно направи например ЛИДЕР, която през 2009 г. взе малко повече от 120 000 гласа и по сегашните тарифи получава 1.2 млн. лв. годишно от бюджета.

Най-лесно преодолими изглеждат различията в реториката и изпадането в крайности. Както обясниха от НФСБ, "не е нужно да сме съгласни с всичко, важно е да намерим няколко теми, около които да се обединим. Всеки може да си запази различията". Според Красимир Каракачанов е възможно да се постигне съгласие около десетина теми, например за монополите, външната политика, енергетиката и др. От "Защита" обаче не приемат искането на "Атака" за минимална заплата от 1000 лв. и минимална пенсия от 500 лв., защото по думите на Йордан Величков "разчети трябва да се правят, когато се видят числата или когато си в управлението". Според него по-лесно ще стигнат до единомислие по външната политика - "да не се поставяме в зависимости, да няма русофили и русофоби". В същото време бивш член на ръководството на "Защита" определи ситуацията така: "като средство за политическа мобилизация - национализмът е мъртъв, след като бе приватизиран от един фашизоид", имайки предвид Сидеров.

Процесът, започнал по инициатива на ВМРО, е важен заради конкуренцията за гласовете на тази част от избирателите, които са готови да тръгнат след всеки, който им посочи враг или фантасмагорични обещания за светло бъдеще. Ако някоя от големите партии, например ГЕРБ измисли послания, които да съвпаднат с настроенията им е възможно да привлече част от тях. Едно е сигурно - няма нужда управляващите да стимулират повече разпада сред националистическите формации, защото той е стигнал такива нива, че движението в обратна посока е почти невъзможно.

По темата работи и Велина Господинова
Снимка на пет колони - Докато лидерите на националистическите партии все още се уточняват с кого искат да преговорят и с кого - не, разбирателството между ВМРО и "Атака" се оказа по-лесно на улицата




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница