3 февруари 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/5
Дата24.07.2016
Размер0.86 Mb.
#2943
  1   2   3   4   5
3 февруари 2009 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Пари 1

В. Телеграф 3

В. Монитор 6

В.Монитор 10

В. Земя 12

В. Новинар 13

В. Сега 15

В. Нощен труд 18

В.24 часа 20

В. 24 часа 22

В.Класа 23

В. Труд 26

В. Труд 26

В. Труд 26

В. Труд 27

В. Труд 27

В. Труд 28

В. Дневник 28

В.Дневник 34

В. Стандарт 39

В. Стандарт 39

В. Стандарт 40

В. Стандарт 40

В. Стандарт 41

В. Стандарт 41

В. Стандарт 42

В. Стандарт 42

В. Стандарт 42

В. Стандарт 43

Страхувате ли се от имотни измами? 43



В. Дума 43

В. Дума 44

В. Дума 44

В. Дума 45





03.02.2009 г, с. 2
Заеми: Ситният шрифт

Време е да си поискаме обратно лихвите

От началото на годината основната лихва у нас спадна с 1.85%. Сега е идеалният момент да си върнем обратно старата лихва
Найден Недялков, nnedialkov@pari.bg

По време на есенно-зимния маратон, когато лихвите препускаха бясно и се качиха до отдавна забравени нива, банките изпращаха поздравителни картички на всички свои клиенти за новите лихви по кредитите.

Някои трезори толкова обичаха клиентите си, че пратиха повторни поздрави, други пък и потретиха. Към поздравите прилежно бяха прибавени прясно изготвените нови погасителни планове.

За последен път подобни високи нива на основната лихва бяха определени от централната банка на 11 февруари 1998 г., когато ОЛП беше 5.78%. Близо 10 години по-късно, на 30 ноември 2008 г., тези нива бяха достигнати отново - ОЛП 5.77% за декември 2008 г. С тази новогодишна лихва честитка средно вноските у нас по кредитите се повишиха между 10 и 30 лв. по потребителските кредити и между 40 и 100 лв. при ипотечните кредити.

И сега, когато лихвата падна главоломно само за един месец, никоя банка няма да прати ново писмо, с нов погасителен план. И причината не е в това, че още Великден не е дошъл. Причината се крие в договорите, които предоставят кредитните институции в България. Най-често у нас се ползват договори, които не фиксират твърда лихва, а определят нейните граници. В така наречената плаваща лихва се включват два компонента - твърд и променлив. Твърдият е добавката за банката, която получава, за да изплаща разходите си за персонал, консумативи и разбира се, печалбата.
Другият компонент е плаващият. Най-често той е фиксиран към размера на основния лихвен процент или някакъв друг подобен коефициент, измерващ цената на парите на междубанковия пазар.

В договорите излишно се казва, че когато настъпи промяна КЪМ ПОВИШАВАНЕ на плаващия компонент, банката ще ви изпрати писмо с промяната и новия погасителен план към него. Когато обаче плаващият компонент НАМАЛЯВА, банката няма да направи нищо, докато потребителят сам не отиде при нея и не поиска преразглеждане на лихвата си.

От началото на годината основната лихва спадна с 1.85%. Сега е идеалният момент да си върнете лихвата по заема на нивата, на които сте подписали договора си. Ако не се поинтересувате от собствените си задължения и не ги предоговорите в тези тежки времена, когато всеки лев е по-ценен от всякога, никой няма да го направи вместо вас.
Снимка на четири колони- Повечето от хората у нас бяха у нас уведомени от банките си, че ще плащат по-високи вноски по заемите си в края на 2008 г.


03.02.2009 г, с. 6
Проект: Начало

Електронният кадастър стартира с 15% от имотите

Справката за недвижимости ще става в реално време за минути
Дарина Черкезова

Интегрираната информационна система за кадастъра и имотния регистър ще позволява да се правят справки в реално време за минути, вместо да се чака около седмица. Това, от една страна, ще улесни потребителите, а от друга - ще ограничи и броя на имотните измами, коментираха експертите при представянето на проекта в понеделник. Информационната система е внедрена от 26 януари тази година и работи успешно във всички 28 регионални служби на кадастъра и 113 служби по вписвания, увери министърът на регионалното развитие Асен Гагаузов.

Обхват

Към момента в кадастралния регистър са въведени над 5 млн. имота, като с това се покрива 15% от площ-та на България, съобщи Цветен Боев, изп. директор на Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Очаква се цялата страна да бъде обхваната до 2015 г. Тези 15% не са малък дял, защото са покрити всички областни градове, 90% от общинските центрове, цялото Черноморие и планинските курорти, където пазарът на земя е активен, уточни Боев. Сред областните градове цифровият кадастър не е готов изцяло само за София и Пловдив. За столицата това ще стане до средата на годината, а за Пловдив - до два месеца.



Достъп

Данните в системата са публични, но ще са защитени с различни нива на достъп. От Агенцията по вписванията, която отговаря за имотния регистър, работят по въвеждането на нови услуги - изпращането на информация по е-mail, когато някой проверява имота ви. До шест месеца това може да стане възможно и чрез SMS.

Електронната система за кадастъра и имотния регистър е разработена по проект, финансиран от Световната банка с 28.7 млн. EUR, от републиканския бюджет с 7.2 млн. EUR и холандското правителство с 2 млн. USD. Той стартира през ноември 2001 г. и приключва през март 2009 г.


03.02.2009 г, с. 4
Ел. кадастър спира имотната мафия
ДЕЯН ДЯНКОВ

Новият електронен кадастър и имотен ре­гистър ще нанесат удар по измамите с недви­жими имоти.

Това стана ясно на вче­рашното представяне на нововъведената сис­тема. Тя е внедрена в 28-те ре­гионални служ­би на Агенцията по геодезия, картография и кадастър и във всички бюра на Агенцията по вписванията (АВ). Само за София вече са

преструктурирани над 600 000 имотни парти­ди. Очак­ва се системата да огра­ничи и броя на споровете за права върху имо­ти и да подобри обслуж­ването в АВ. Данните в системата ще са публич­ни и ще са защитени с различни нива на дос­тъп, посочи министърът на регионалното разви­тие Асен Гагаузов, който присъства на събитието. Изграждането на кадас­търа започна през 2001 г. и се финансира със заем от Световната банка в размер на 28 720 000 евро, субсидия от републи­канския бюджет в раз­мер на 7 200 000 евро и дарение от правителството на Холандия на I стойност 2 000 000 долара.




03.02.2009 г, с. 4
Инвеститорите избягаха от София

Кризата нанася удари, безработицата скача
Световната криза уда­ри столицата - инвести­торите са избягали и ве­че няма никакъв интерес към инвестиране.

Въпреки~това Столична­та община смята да ком­пенсира намаляването на икономическата актив­ност в пари от еврофондовете, а проектите в инф­раструктурата да изпълни с изгодни кредити. В кмет­ството ще продължат приватизационната си програма въпреки липсата на голям интерес от ин­веститори. Ще се разра­боти програма за полити­ката в сектора на недвижимото имущество, както и се предвижда увелича­ване на наемите на тър­говски обекти общинска собственост с 25%, комен­тираха съветници от ГЕРБ и зам.-кметът по финанси­те Минко Герджиков. За да няма последствия вър­ху финансите на община­та, ще се създаде консул­тативен съвет по икономи­ческите въпроси към пред­седателя на Столичния общински съвет, както и система за контрол и пос­тоянен мониторинг на бю­джета на София за 2009 г. Тази година София ще има бюджет повече от 1 милиард лева. Заместник-кметът по финансите Минко Герджи­ков посочи, че намалява­нето на инвестиционната активност ще повлияе на столицата, тъй като в пос­ледните две години 70 процента са насочени в града. Очакваният ръст на безработицата в София е 4,5 процента при 1,3 про­цента за миналата годи­на, посочи той. Във връзка с кризата общината е предприела редица мер­ки, като основната е съби­ране на старите задълже­ния към нея -130 млн. лв., от граждани и фирми.




03.02.2009 г, с. 10
Финансовата криза спасява Иракли
КАЛОЯНА ЖИВКОВА

От курорта "Ривърсайд вилидж", който се строи на Иракли, ще бъде изградена само една сграда на три етажа, като засега не е ясно кога ще бъдат издигнати ос­таналите вили.

Това съобщи Стоян Захариев, който е директор на инвеститора "Суис пропъртис". Причината е финансовата криза, която не позволявала на компани­ята да планира приходите си..

Само преди дни природозащитници съобщиха, че строежът на вилното селище продължава въпреки забраната на екоинспекцията и съда. В момен­та издигането на въпрос­ната сграда би трябвало да е преустановен, след като екоактивисти внесоха жалба в съда срещу положителното становище на екоинспекцията в Бургас по оценката за съвмес­тимост с "Натура". Запо­ведта за временно прекратяване на строителст­вото беше издадена от екоинспекторите на 15 януари, но проверка на място е установила, че се наливат основи. Съставен е констативен протокол. Според Захариев строителството на селището е напълно законно.




03.02.2009 г, с. 12
Кой ще ни пази след кризата?
ФИНАНСОВАТА КРИЗА СПАСЯВА ИРАКЛИ. Инвеститорите са несигурни за възвръщаемостта, липсва финансиране и проектът зацикля

Докато икономическата криза ужасява едни, на други места тя носи лъч надежда. Строителният бум е харак­терен за всяка икономика, която се съвзема след кри­зисни времена, както и за всяка страна, където законът е врата в полето и само бапъците я ползват. Пазарът на недвижими имоти и строителството бяха едновремен­но ракета носител на българския икономически растеж и идеално средство за изпирането на милиарди левове от сивата и черната икономика. От цялата тази строи­телна треска най-много си изпатиха девствените кътче­та на природата ни от морския бряг до алпийските райо­ни. Иракли обаче се оказа бастион - символ на борбата на новороденото ни гражданско общество срещу безпардонната алчност, която обезобрази много други красиви 4 места. Но, както знаем, кризите никога не са вечни. И та­зи ще свърши и кой тогава ще опази Иракли. Дано дър­жавната и общинската власт използват разумно тази от­срочка, която кризата им дава сега.

И нека, докато инвеститорите намерят папи да бетонират Иракли. властта намери кураж да ги спре.


03.02.2009 г, с. 15
Лихвата падна, кредитите скъпи

Промоционалните депозити надуват цената на заемите
НИКОЛАЙ НЕЙЧЕВ

Въпреки рекордния спад на основния лихвен процент на Българската народна банка потреби» телените кредити не се очаква да поевтинеят по­не в близките 3 месеца, съобщиха банкери.

Централната ни банка обяви рекордно ниска ос­новна лихва за февруари в размер 3,92%. Месец по-рано ОЛЯ бе 5,17%. Подобно рязко понижение не е има­ло от средата на 2004 г.( а под 3,9% ОЛП е бил за пос­ледно преди година ш половина.

БНБ не решава нивото на лихвата, а само го пресмя­та на пазарен принцип в за­висимост от паричните сделки» Понижението по-казва, че при сделките, кои­то банките са сключвали помежду си, те са се съгла­сявали на no-ниска цена на парите. Ето защо очаква­нията сочат, че кредитира­нето също ще поевтинее.

Индекси

При повечето банки ОЛП не е обвързан пряко с ни­вото на лихвите по отпус­каните заеми. Най-често пряко отношение имат ин­дексите "Софибор" за кре­дитите е дава и "Юрибор"



за тези е евро. Техните стойности засега остават без рязко понижение, ма­кар че вървяха плавно на­долу през цялата 2008 г, Тези индекси могат да с© изменят, ако банките за­почнат да си отпускат па­ри по-евтино и в по-големи размери една на друга, В

момента, за да се снабдят с пари, трезорите разчи­тат не на заеми, а най-вече на парите от влогове, кои­то привличат с промоцио­налните си лихви. Затова докато лихвите по депози­тите вървят нагоре, креди­тите едва ли ще поевтине­ят.




03.02.2009 г, с. 18
СЪСЕДЪТ СТРОИ НАЙ-БЛИЗО НА 3 М
Поставените въп­роси са регламен­тирани от чл. 31 във връзка с чл. 49, ал.З, I чл. 38 и 48 от Закона за устройство на територия­та (ЗУТ).

Съгласно посочените нор­мативни разпоредби:

ПРИ НИСКО СВОБОДНО ЖИЛИЩНО ЗАСТРОЯВАНЕ НОРМАТИВИТЕ за разстоя­нията са:

1. до страничната граница на урегулирания поземлен имот най-малко - 3 метра.

2. До границата на дъното на урегулирания поземлен имот най-малко - 5 метра.

ПРИ СРЕДНО И ВИСОКО СВОБОДНО ЖИЛИЩНО ЗАСТРОЯВАНЕ, нормативи­те за разстоянията на сгра­дите на основното застроя­ване са:

1. до страничната граница на урегулирания поземлен имот най-малко една трета от височината на сградата.

2. До границата към дъно-

то на урегулирания позем­лен имот най-малко - 6 мет­ра.

Нормативите за разстоя­нията до страничните грани­ци на урегулирани поземле­ни имоти, посочени по-горе, се прилагат за сгради с дъл­бочина 14 метра. При сгради с по-голяма дълбочина, раз­стоянията се увеличават с 30 на сто за дълбочината над 14 метра.

УРЕГУЛИРАНИТЕ ПО­ЗЕМЛЕНИ ИМОТИ МОГАТ ДА СЕ ОГРАЖДАТ КЪМ УЛИЦАТА И КЪМ СЪСЕДС­КИТЕ УРЕГУЛИРАНИ ИМО­ТИ. Общинският поземлен съвет определя общите изисквания към сградите от­носно вид, форма, височина, материали и други, съобраз­но видовете устройствени зони и територии, първосте­пенна улична мрежа и други публични пространства, те­ренните условия, предназ­начението на урегулираните поземлени имоти в съответствие правилата и нормати­вите на действащите под­робни устройствени планове (ПУБ/).

ОГРАДИТЕ НА СЪСЕДНИ­ТЕ УРЕГУЛИРАНИ ПОЗЕМ­ЛЕНИ ИМОТИ се разполагат с равни части в двата имота. Когато оградата е плътна с височина 0-6 м тя се допуска въз основа на изричното писмено съгласие на собст­вениците на засегнатите имоти, ако разстоянието от оградата до жилище в пър­вия етаж на сградата в съ­седния урегулиран позем­лен имот е по-голямо или равно на плътната част на оградата.

ДОПУСТИМО Е ОГРАДИ­ТЕ ДА БЪДАТ С ВИСОЧИНА ДО 2,2 метра над прилежа­щия терен

ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА ЗАВА­РЕНИ ГОДНИ СГРАДИ СЕ ДОПУСКА фактическото им разположение да не отгова­ря на изискващите се разс­тояния, ако сградите са масивни и имат трайност най-малко 25 години или са обекти на културно-историческо наследство по смисъ­ла на Закона за паметници­те на културата и музеите. При този случай изискващо­то се разстояние между за­варените сгради и предвидените с плана сгради в съседните урегулирани позем­лени имоти може да бъде намалено най-много с една трета, като линиите на заст­рояване се установяват в съответствие с разположе­нието на заварената сграда.




03.02.2009 г., с. 3
Реставрираме 241 сгради с европари
РОЗАЛИНА ПЕТРОВА

Общо 241 проекта на обща стойност 43 588 500 лв. ще бъдат реализирани по програмата “Красива България” през 2009 година. Това съобщиха вчера от Министерския съвет, като допълниха, че днес премиерът Станишев ще присъства на церемонията по подписването на меморандумите с общини и трети страни по проекта. Ще бъдат подписани и 11 споразумения за изпълнението на 5 проекта на частния бизнес в секторите туризъм, производство и занаятчийство и 6 за реставрацията и консервацията на сгради - паметници на културата, които са частна собственост. С подкрепата на „Красива България” чрез изпълнението на проектите, финансирани със средства от държавния бюджет, ще бъдат създадени 6400 работни места в сектор строителство и ще бъдат квалифицирани и преквалифицирани над 4000 безработни.

Проектът „Красива България” е част от мерките, необходими за изпълнение на плана на правителството за справяне с икономическата криза. Чрез него се осигуряват нови умения и квалификация на трайно безработните, подкрепят се малките и средните строителни фирми, подобрява се жизнената среда, повишава се туристическата привлекателност на българските общини, категорични са още от правителството.


03.02.2009 г., с. 6
Столичната община заплашена от десетки дела за дискриминация

Студентите казват кой бар да работи нощем

Съветите на учещите ще гласуват заведенията, отворени след 23 часа
ДЕСИСЛАВА РИЗОВА

Студентите да влязат в управлението на заведенията в Студентския град. Тази идея ще бъде лансирана днес от собствениците на заведения в района, научи "Монитор". Те ще я представят на официална среща с общински съветници от различни групи в СОС.

Проблемът според тях възникнал в края на миналата година след промените в Наредбата за реда и условията за извършване на търговска дейност на територията на Столичната община. В чл. 4 А, ал. 1 се предвижда, че работното време на заведенията, които имат външни маси, не може да е след 23,00 часа. Ако пък заведението иска да работи по-дълго през нощта, то трябва да си осигури съгласието на 50%+1 от живеещите в етажната собственост.

Тъй като в Студентския град всъщност няма етажна собственост, първоначалната идея на общинарите била разрешенията да се дават от ректора на съответния ВУЗ, чиито възпитаници живеят в блока. Ректорите обаче не желаели да поемат тази отговорност, твърдят запознати. Затова идеята на собствениците на заведения е студентските съвети да решават този въпрос, като приемат становища кои заведения в района могат да имат външни маси.

Според запознати, ако въпросът не бъде решен, част от собствениците са склонни да заведат срещу Столичната община дела за дискриминация, защото някои барове ще могат да работят до късно, а други - не.

Преди броени дни собствениците се срещнаха и с представители на МВР, като поискаха спешно изграждане на система за видеонаблюдение в Студентския град, както и запазване на засиленото полицейско присъствие там. Все още обаче не е ясно кой ще дава парите за камерите, тъй като в бюджета на полицията подобен разход не е предвиден. Част от собствениците намекнаха, че са склонни да поемат процент от разходите, но други техни колеги се обявиха против. Те са категорични, че въпреки че си плащат данъците, са подложени на тормоз, защото заведенията в Студентския град са по-проверявани от които и да било други в страната.


Снимка на три колони - Външните маси на заведенията в Студентския град са напът да се превърнат в ябълката на раздора.


03.02.2009 г., с. 7
Нова система вече работи в 113 служби на Агенцията по вписвания

Електронен кадастър ни пази от имотни измами

Информацията е защитена с различни нива на достъп
ИВАН ПЕТРОВ

Нова информационна система на кадастъра и имотния регистър, която ще намали рисковете от измами, вече е внедрена във всички 28 регионални служби на Агенцията по геодезия, картография и кадастър и в 113 служби на Агенцията по вписвания, съобщиха от двете ведомства. Вчера министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов и заместник-министърът на правосъдието Илонка Райчинова официално представиха системата, която работи вече повече от седмица.

По данни на правосъдното министерство само за София са преструктурирани над 600 000 имотни партиди. Според Райчинова системата ще ограничи броя на споровете за права върху недвижимите имоти, ще подобри производителността на службите по вписвания, което ще се отрази положително върху обема и качеството на предлаганите услуги.

Данните в системата ще са публични и ще са защитени с различни нива на достъп, посочи министър Гагаузов. Министърът и заместник-министърът получиха грамоти от ръководството на Световната банка за цялостна работа на ведомствата по проекта, съфинансиран от банката.

Проектът започна през 2001 г. и се финансира със заем от Световна банка в размер на 28,72 млн. евро, субсидия от републиканския бюджет в размер на 7,2 млн. евро и дарение от правителството на Холандия на стойност 2 млн. долара. Постоянният представител на Световната банка за България Флориан Фихтл отбеляза, че чрез системата ще може своевременно да се отразяват всички промени в статуса на имотите.

В момента тече процес за преминаване от поименен към партиден имотен регистър, който трябва да завърши окончателно до 2015 г. Той ще се състои от партидите на недвижимите имоти, а всяка от тях е от 5 части. Част „А" съдържа идентификатор на имота, определен от службата по кадастъра, вида на имота, адрес, граници, площ и предназначение. В тази част се отделя конкретният имот от останалото наследство, когато кредитор на наследодателя е поискал това. В част „Б" са включват пълни данни за собственика и правото на собственост на имота. При съсобственост се посочват идеалните части. Включват се и данни за акта на собственост и искови молби, ако има такива. Третата част „В" съдържа информация за вещи права и други юридически факти и обстоятелства около имота. В част „Г" са описани ипотеките върху имота, като се вписва видът им, актът, с който се учредяват, размерът на обезпеченото вземане, данните за кредитора и длъжника и заличаването на ипотеката и основанието за това. В последната част „Д" на имотната партида се дава информация за възбраните върху имота, ако има такива.


Снимка на три колони- Новата система ще ограничи броя на споровете за права върху недвижимите имоти.


03.02.2009 г., с. 8
Строим три нови язовира
Няма алтернатива за устойчивото развитие на Панагюрище, Трявна, Мадан, Рудозем и 22 села в околността, ако не се завършват трите язовира. Те са "Луда Яна", "Нейковци" и "Пловдивци".

Това заяви зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройството Димчо Михалевски по време на обществено обсъждане за оценката за въздействието на околната среда за изграждане на трите язовира.


Екооценката е необходима, за да се получи заем от Световната банка за довършване на строежа на язовирите. В същия проект ще бъде финансирана и реконструкцията на язовирната стена на "Студена", откъдето черпят вода перничани. За този ремонт не е необходима екооценка.

Възвръщаемостта на инвестициите в трите язовира ще бъде около 11-14% за около 20 години, каза зам.-министърът на регионалното развитие. Според него възложената тарифа на възвръщаемост е твърде консервативна.

В момента Панагюрище, Трявна, Мадан, Рудозем и 22 села в околността се снабдяват с водоповдигане. Най-скъпо се добива питейната вода в Панагюрище, каза ръководителят на екооценката доц. Росица Николаева. Язовирите "Луда Яна" и "Нейковци" се строят от 80-те години. Тяхното изграждане ще помогне на повече от 40 000 души в тези общини да имат прясна и качествена вода.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница