30 aвгуст 2010 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата27.10.2018
Размер475.47 Kb.
#101235
  1   2   3
30 aвгуст 2010 г.

ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Здрава хазна - болен народ
Диана ТЕНЧЕВА

Самото Министерство на финансите призна, че събраните пари от здравни вносни в края на юли са със 72,2 млн. лв. повече спрямо същия период на миналата година.

Значи средства за здраве има. Веднага обаче изскачат въпросите: Защо тогава дадените от нас милиони не стигат до болниците? 3ащо бюджетите им постоянно се орязват и вече трябва да си плащаме за всичко?

Простият отговор: Вноските за здраве подпомагат осигуряването на финансова стабилност на държавата.

Точно затова управляващите и догодина няма да променят здравноосигурителния модел в посока индивидуални сметки и отчетност. Защото тогава, ако касата не плаща лечението, пациентът „X" ще търси сметка. И на съд ще я даде, ако всеки месец изрядно се е издължавал, а тя не му гарантира достъп до помощ.

Но тогава властта повече няма да може да ни прави на балами. Ето затова по-добро здравеопазване скоро не се задава!




72,2 млн. лв. повече за здраве, но болниците са на червено

Събраните приходи от осигурителни Вноски за 7 месеца са 803,3 млн. лева
Диана ТЕНЧЕВА

Със 72,2 млн. лева повече са събрани от здравноосигурителни вноски през седемте месеца на т.г. спрямо същия период на 2009-а. От 731,1 млн. лв. сумата е скочила на 803,3 млн., показва справка на финансовото министерство, поискана от в. „Труд". Очаква се в края на годината от осигуровки в Националната агенция по приходите (НАП) да постъпят 1,4 млрд. лв., което представлява 100% от плана. Въпреки положителната тенденция здравната каса постоянно орязва парите на болниците (виж вдясно).

Увеличението на парите е за сметка на повишения минимален осигурителен доход. Също и защото базата за самоосигуряващи-те се лица скочи от 260 лв. през миналата година на 420 лева т.г.

Равносметката показва, че изрядните българи в края на юли т.г. си остават 6,5 млн. (толкова са от години), а неосигурените -1,87 млн. През последния месец нередовните платци са скочили с 3435 души, показва още справката.

Както изисква Законът за здравното осигуряване, 54 хил. души до 16 август са подали декларация в НАП, че напускат страната. И че излизат от здравната система. Като се върнат у нас, ги чака същото задължение. Броят на тези българи през юли е бил 575 души.

От началото на годината с въвеждането на новите мерки в закона правото на лечение по здравна каса се прекъсва, ако българинът има повече от 3 неплатени вноски през последните 36 месеца. До 2009-а този срок беше 15 месеца.

Всеки сам може да провери задълженията си за здраве на електронната страница на НАП. Единственото необходимо е да изпише своя ЕГН.


Няма решение за разблокиране на резерва на касата
Няма взето решение за разблокиране резерва на здравната каса, заяви в Силистра председателката на здравната комисия в парламента Десислава Атанасова.

Според нея приоритет в работата на комисията през новата пленарна сесия ще е изготвяне на мерки, чрез които да се повиши събираемостта на здравноосигурителните вноски. „Миналата година, когато приехме промените в Закона за здравното осигуряване, доста високи санкции бяха заложени, но явно те не работят", каза Атанасова. По тази причина се налагало комисията да започне работа с обсъждане на поправки в този важен закон.




Хранят пациенти с евтина манджа
От 2,86 лв. на 2,50 лв. се намаляват разходите за храна на ден на пациентите в районната болница в Кюстендил. Това се прави заради икономиите и кризата, поясни шефът й д-р Михаил Зортев вчера. И добави, че храненето няма да се преустанови, като в менюто ще се изпълняват предписаните диети.

Ще се пести и от таксата за пране. Бельото, завивките, медицинското облекло и др. сега се карат да се перат навън, като се плаща по 1,15-1,20 лв./кг сухо пране. По-леко болните пациенти били призовани да си носят бельо от дома. Персоналът, без опериращите и екипа на инфекциозното отделение, също ще се перат у дома.




Европа ще ни оправя здравните грижи
Евродепутатката Антония Първанова е предложила на комисаря по здравеопазването Джон Дали да се започне инициатива за стабилизиране на здравните системи в страните от Евросъюза и да се гарантират правата на пациентите. Това съобщи самата тя по БНР вчера.

Целта на инициативата е здравеопазването на бъде една от политиките, по които Европейската комисия и Европейският парламент могат да се намесят.

Държавата е некоректна към здравеопазването и бизнеса, съобщи пък бившият финансов министър в кабинета „Сакскобургготски" Милен Велчев. Той имаше предвид здравните вноски на децата, държавните служители, армията и полицията, които държавата трябва да внася по закон, но това не става. „Що се отнася до резерва на здравната каса, се чуха призиви дайте да изхрачим резерва за 1 -2 години и тогава какво - попита Велчев. - Не съм категорично против разблокиране резерва, но трябва да знаем защо го правим. Не съм съгласен държавата да не си плаща дължимото."


Здравната каса бави парите и на аптеките
Фармацевти искат промяна в нормативната уредба, която да им позволи да заменят едно лекарство с друго
Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) бави парите за лекарства на аптеките с повече от два месеца. Така те се превръщат в кредитори на НЗОК, казва председателят на Националната аптечна камара (НАК) Антон Вълев. Според членовете на организацията парите в резерва на НЗОК са изчезнали мистериозно и от това страдат не само болниците, но и аптеките.

У нас в последните години се променят закони и наредби, защото някой вече е изхарчил или има намерение да усвои милиони левове на данъкоплатеца, твърдят от НАК. Според тях този хаос в здравната каса и финансовата криза са сред причините 1300 аптеки да фалират през последната година. Според данните на браншовата организация от началото на 2010 г. са отворили врати едва 89 нови аптеки в цялата страна. Въпреки това България си остава страната с най-много аптеки на глава от населението в Европейския съюз. У нас в момента работят между 3500 и 4000 обекта, сочат данните на НАК.

"Престъпно бездействие"

Друг проблем, за който от браншовата организация алармират, е бездействието на НЗОК по отношение на рамковия договор за лекарствената политика на България. Според промени в Закона за здравното осигуряване още в началото на 2010 г. НЗОК е трябвало да определи своите 9 представители, които да преговарят с членове на България фармацевтичен съюз за оформянето на документа. До момента обаче касата не го е направила. Това нейно поведение аптекарите определят като "престъпно бездействие". В рамковия договор се урежда въпросът кои лекарства се заплащат от здравната каса и по какъв механизъм се извършва изплащането на парите.

Генерични замени

България е единствената страна в Европа, в която са забранени генерични замени на лекарства, казва още Вълев. Рестрикцията е залегнала в Наредба 4 от декември 2009 г., която урежда условията и реда за предписване на лекарства. Според нормативната уредба фармацевтът няма право да заменя едно генерично лекарство с друго, дори и да има същите съставки. Аптекарят е длъжен да осигури изписания от лекар медикамент в рамките на 24 часа, ако лекарството не е в наличност.

НАК ще се борят за премахването на този член в подзаконовия акт, тъй като според фармацевтите той е "пълна глупост". "Например най-популярното у нас лекарствено вещество метамизол е регистрирано под 6 търговски имена - Аналгин, Проалгин, Алгозон, Тониалгин, Диалгин, Медфалгин.

Всички те от терапевтична гледна точка имат един и същ ефект, казват фармацевтите", допълни Вълев. По данни на браншовата организация у нас са регистрирани около 4000 лекарства с 15 000 имена.

Проблемът има и друга страна. Ако генеричните замени бъдат разрешени у нас, фармацевтът ще има право да подмени по-евтино с по-скъпо лекарство или обратното.

Елена Петкова


Фармацевтите ще продават и козметика
Промените в Наредба 28 най-накрая бяха обнародвани
Работата на нефармацевти в аптеки е незаконна. Това постановява последната и окончателна редакция на Наредба 28, която урежда работата в аптеките. Подзаконовият акт бе обнародван в последния брой на "Държавен вестник" от петък. Официализирането му бе очаквано със смесени чувства от фармацевтичната гилдия повече от месец.

Проблемите

Наредбата гласи, че отсега нататък козметиката и нелекарствените продукти също ще се продават само от магистър или помощник-фармацевти. Ситуацията в момента е такава, че в големите вериги аптеки работят предимно нефармацевти. Магистър-фармацевтите там са между един и трима. Отсега нататък обаче собствениците на аптеки ще трябва да увеличат броя на дипломираните фармацевти, което означава, че ще трябва да отделят повече средства за фонд "Работна заплата". Това може да се окаже проблем за някои работодатели.

И още проблеми

Другият проблем, който създава текстът на наредбата, е, че от декември тази година, когато тя влиза в сила, над 4000 души трябва да бъдат освободени от работа. Толкова наброяват козметичните консултанти и техническите лица, които сега са наети, според изчисленията на Асоциацията на собственици на аптеки (АСА).

"Министерството на здравеопазването се поддаде на съсловен натиск и промени собственото си предложение за либерализиране на Наредба 28", коментира за в. "Пари" председателят на АСА Николай Костов. Асоциацията обаче не се е отказала от намерението си да атакува подзаконовия акт, дори ако трябва да стигне до най-високо ниво, каза още той. За целта има на разположение близо 4 месеца.




Лекарите получиха студен душ за повече пари
Два дни преди утрешната среща на лекарите с премиера Бойко Борисов шефовете на здравната каса Нели Нешева и на ресорната комисия в парламента Десислава Атанасова заявиха, че допълнителни пари за системата няма да бъдат отпуснати.

Председателят на лекарския съюз Цветан Райчинов обясни пред БНР, че основното, което ще иска организацията от премиера, е да бъдат изплатени парите, които се дължат на болниците от март досега. Медиците ще настояват и за гаранции, че до края на годината бюджетът за болничната помощ няма да пада под този за 2009 г.

"Проблемите в здравеопазването не се свеждат само до една сума в края на месеца, която е изплатена с 10-15% или 30% разлика, и не могат да се решат с магическа пръчка", заяви в отговор Нели Нешева. Шефът на здравната комисия Десислава Атанасова каза, че няма решение за разблокиране на резерва на здравната каса в БНБ, за което настояват пациенти и лекарите, след като беше съкратено драстично финансирането на медицинските услуги.

Междувременно справка от Министерството на финансите, цитирана от в. "Труд", показва, че събираемостта на здравните вноски се е увеличила през седемте месеца на тази година спрямо същия период на миналата. До 31 юли са събрани 803.3 млн. лв., което е със 72.2 млн. лв. повече от 2009 г. Обяснението за по-високата събираемост е повишаването на минималния осигурителен доход.




Д-р Нели Нешева: В края на годината болниците ще бъдат финансово независими
В края на тази и началото на следващата година болниците ще бъдат финансово независими. Това заяви вчера пред БНР директорът на НЗОК д-р Нели Нешева. Тя обясни, че гарантиране на заплащането на дейността на болниците се осъществява със Закона за бюджета на НЗОК. „Всички искаме да решим проблемите в здравеопазването консенсусно, а не със стачки и нагнетяване на общественото напрежение“, коментира Нешева. Тя обясни, че се надява този консенсус да бъде постигнат във вторник на срещата между премиера Бойко Борисов, здравния министър Анна-Мария Борисова, вицепремиера Симеон Дянков и Българския лекарски съюз.

Председателят на БЛС д-р Цветан Райчинов коментира, че не може силово да се налага тотална финансова рестрикция и да се говори, че това е реформа в здравеопазването. “Основното, което ще поиска БЛС на срещата във вторник, е средствата, които се дължат на болниците от месец март до сега, разликата в плащанията, да бъде изплатена“, обясни Райчинов. Той отново насочи вниманието към резерва на НЗОК, като заяви, че той е предназначен за кризи и за спешна необходимост. „Аз не виждам по-голяма криза и спешна необходимост от настоящия момент“, обясни Райчинов. Според д-р Иван Кокалов, зам.-председател на КНСБ, съществуващата система на финансиране по здравни пътеки е всъщност едно изкривяване на необходимостта от финансови средства и колкото и средства да се сложат там, те ще бъдат усвоени, защото от пътеките зависи възнаграждението на персонала.




Ректори на медицински ВУЗ-ове настояха за промени в Закона за висшето образование
Ректори на медицински университети в страната изготвиха обща декларация с предложения за промени в Закона за висшето образование, която ще изпратят днес до премиера Бойко Борисов и до министрите на здравеопазването Анна-Мария Борисова и на образованието Сергей Игнатов. Това съобщиха вчера от Медицинския университет във Варна.

Ректорите се събраха на среща в морския град през почивните дни и обсъдиха промените в Закона за висшето образование (ЗВО). Те предлагат да се отпуснат допълнителни бройки за кандидатстващите студенти - сираци, с ТЕЛК, близнаци или такива с равен бал, които се борят за последното планово място. Представителите на ВУЗ-овете настояха още по отношение на двойното гражданство да се промени Законът за българското гражданство, като се реши дали гражданите с българско и друго гражданство ще кандидатстват по общия ред като български граждани, или ще се смятат за чуждестранни граждани и ще заплащат пълната такса на обучението. Според ректорите трябва да се разреши публично-частното партньорство в университетите от следващата учебна година, което може да се осъществи с промени в ЗВО. Те поискаха още прехвърлянето на български граждани, които са студенти от чуждестранни университети, да се извършва по реда за платено обучение, след като бъде представена академична справка от съответното висше училище.

На срещата между ректорите бе поставен въпросът и за проблемите на лекарите-специализанти в страната. Представителите на университетите поискаха регламентиране на ясни критерии и правила, свързани с приложението на Наредба 34 от 29.12.2006 г. за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.
90% от местата в Пловдивския университет са заети

Почти 90% от местата в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ са заети след трето класиране. Това заяви вчера зам.-ректорът по учебната дейност доц. Запрян Козлуджов. Местата за бакалавър в университета са 3377, а от тях 387 са незапълнени. Козлуджов обясни, че тази година приемът в университета е увеличен с още 127 места. Той допълни, че в повечето специалности свободните места са едноцифрено число и по тази причина ръководството на вуза смята, че ще запълни местата си на 100%. Например в специалността „Молекулярна биология“ има само една свободна бройка, а в търсените специалности като „Стопанско управление“ незаетите места са 3. За „Маркетинг“ и „Макроикономика“ има 4 свободни бройки. Най-много непопълнени бройки има в „Математика и информатика“ - 30. Разпределянето на свободните места ще стане от 30 август до 1 септември.




200 млн. лева трябва да се изплатят на болниците
Проф. Генчо Начев, директор на университетска болница „Св. Екатерина“

Резервът на НЗОК може да се разблокира само с решение на Народното събрание. Дали това трябва да стане, аз не мога да кажа, защото това е въпрос за финансистите. Със сигурност обаче мога да кажа, че са необходими още средства на болничното здравеопазване и недвусмислено трябва да се осигурят още около 200 млн. лева. Тогава болничното здравеопазване може да бъде стабилно, докато се извърши реформата.

С тези 200 млн. лева трябва да се платят задълженията, които касата има към болниците за свършена и проведена дейност. Ако тези пари не се осигурят, лечебните заведения ще формират дългове и тогава ще трябва да минем в другата крайност, да проверяваме кои дългове са оправдани и кои не са. За да не влизаме в нов кръг на ада, трябва да се възстановят средства, които болниците са изхарчили, извършвайки и отчитайки определени услуги, които са одобрени вече от органите на здравната каса. Например на „Св. Екатерина“ трябва да се изплатят 5,5 млн. лева от февруари месец насам. Заплащането е около 80% от това, което сме извършили и отчели.

По отношение на делегираните бюджети смятам, че те са по-правилни, отколкото да се плаща на едно лечебно заведение на 80%, защото предварително се казва на болницата, че тя трябва да извърши дейност в някаква финансова рамка. Така поне лечебното заведение може да си направи програма и един строен бизнес план. Ще се даде приоритет на тези болни, които са спешни или относително спешни, а останалите ще формират една листа на чакащи. Аз съм напълно сигурен или поне разумът ме кара да мисля, че касата ще заплати задълженията си към болниците. Още повече че в последното си писмо ръководството на касата потвърждава задълженията, които има, и намеренията си да те бъдат изплатени.

За повишаването на събираемостта на здравноосигурителните вноски смятам, че трябва да се набележат мерки за това. Държавата трябва да си събира задълженията, които има към нея – дали са на граждани или на фирми, няма значение. Тя трябва да е достатъчно силна, за да може да си вземе сумите, които й принадлежат по закон. Какво значи да има 1 млн. неосигурени, след като е задължително здравното осигуряване? На тези хора трябва да им е ясно, че не могат да получават здравна помощ.


Резервът на НЗОК да се разблокира
Проф. Григор Горчев, управител на „Св.Марина“, Плевен

В момента се вижда много добре, че болниците са недофинансирани, плаща се по-малко от това, което е заработено. В Университетската болница в Плевен например, където също работя, директорът е обезпокоен, че няма да има средства дори за заплати. Това не е само при нас, проблемът е много сериозен и трябва да се вземе някакво решение. Трябва да се плаща това, което се заработва, а не това, което касата дава. Според мен резервът на НЗОК трябва да се разблокира, защото иначе ще има сериозни проблеми, но това може да се случи само с решение на Народното събрание. Смятам, че няма друг начин да се решат проблемите в момента.

Знаем, че не се плаща достатъчно за Спешната помощ например, което се отразява най-вече върху пациента. Говори се, че повечето от средствата в здравеопазването се отклоняват на други места, но това аз не мога да го кажа със сигурност. Това може да се каже от компетентни органи, които имат достъп до тази информация. Не мога да си обясня тази ситуация в здравеопазването в момента – веднъж се казва пари има, друг път – че няма пари, и в крайна сметка пациентът плаща. Смятам, че до септември пациентите във всички болници в страната ще трябва да си купуват консумативи и лекарства, те и сега го правят. В държава от Европейския съюз обаче това не трябва да става. Сега с въвеждането на делегираните бюджети мисля, че се получава един затворен кръг, защото болниците няма да могат да плащат на фирмите, които обслужват здравеопазването. Ако тези фирми спрат да осигуряват консумативите за болниците, тогава наистина ще стане много сериозно. Знам, че лекарският съюз организира стачни действия през септември и тогава ситуацията ще стане много сериозна. Основното, което искат лекарите, е да могат да си вършат нормално работата и и да се покриват болничните задължения. Лекарят не се интересува от това кой, как ще снабдява болницата, за това са директорите на лечебните заведения, но той се интересува от качеството на обслужване на пациентите. Когато се нарушат тези конституционни права на лекарите да обслужват качествено пациентите, тогава проблемът става наистина много тежък.


1300 аптеки затворили врати за година

Фармацевти искат да се разрешат генеричните замени на лекарства
1300 аптеки са закрити през последната година в България. Това съобщи председателят на Националната аптечна камара (НАК) Антон Вълев. Освен икономическата криза причина на затварянето били и високите изисквания на Министерството на здравеопазването. От друга страна, през последните 12 месеца 89 нови аптеки са отворили врати. Данните са на браншовата организацията на фирмите на магистър-фармацевтите, които са собственици на аптеки.

Общо аптеките в България са между 3500 и 4000. Антон Вълев изтъкна, че страната ни се намира на едно от първите места по брой аптеки на глава на населението, но в същото време аптеките са концентрирани в големите населени места, докато в малките е по-трудно да си набавиш нужните лекарства.

Организацията предлага законодателна поправка, с която да се узаконят генеричните замени на лекарства по рецепта. Според Националната аптечна камара лекарствата имат две имена - международно непатентовано и търговско наименование. Когато две фирми произведат лекарствен продукт, който съдържа едно и също лекарствено вещество, продуктите им носят едно и също международно непатентовано име, но задължително имат две различни търговски наименования.

Вълев даде пример с лекарственото вещество метамизол, което се съдържа в "Аналгин", "Проалгин", "Алгозон", "Тониалгин", "Диалгин" и "Медфалгин". Предложението на камарата е магистър-фармацевтът да има право да отпусне всяко едно от тези лекарства, тъй като нямало никакво значение под какво наименование пациентът би приел метамизол. Според Вълев решението на даден клиент да си закупи определено лекарство зависи единствено от рекламите, които е гледал. В момента това е забравено, а законодателят е регламентирал глоба от поне 500 лева за подобно нарушение.




НЗОК убива болниците
Касата отказва да деблокира резерва, който е предназначен за кризи, а сегашната е най-тежката в цялата й история
НЗОК обрича болниците на смърт, след като отказа да деблокира резерва си. Парите в него са предназначени да се използват при кризисни ситуации, но аз не виждам по-голяма криза в здравеопазването от тази в момента. Това заяви шефът на Българския лекарски съюз Цветан Райчинов вчера. Не може силово да се налага тотална финансова рестрикция и да се говори, че това е реформа в здравеопазването, подчерта той. Настояваме парите за здравните заведения да бъдат гарантирани до края на годината в размер не по-малък от този през 2009 г., допълни Райчинов. В България има тежък конфликт на интереси в здравната реформа, смята евродепутатът Антония Първанова. Тя обяви, че е предложила на европейския комисар по здравеопазването Джон Дали да се започне мощна инициатива със съдействието на Европейския парламент и ЕК за гарантиране правата на пациентите, когато те не могат да получат здравна помощ в страните си.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница