30 май 2008 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура



страница1/13
Дата09.09.2016
Размер1.89 Mb.
#8718
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13
30 май 2008 г.

ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА

Съдържание:


В.Труд 1

В.Стандарт 12

В.Нощен труд 19

В.Политика 20

В. Политика 24

В. Дума 24

В. Телеграф 26

В. Телеграф 26

В. Сега 27

В. Дневник 33

В. Дневник 33

В. Дневник 35

В.168 часа 48

В.168 часа 49

В.168 часа 50

В.168 часа 53

В.168 часа 53

В.168 часа 55

В.168 часа 55

В.168 часа 56

В.Пари 58

В.Пари 59

В. Земя 74

В. Българска армия 77

В.24 часа 79

В. Новинар 93

В. Монитор 94

В. Монитор 96

В. Монитор 98

В. Монитор 98

В. Монитор 99




30.05.2008 г., с. 3
По-добре късно, отколкото никога
Депутатите сложиха барие­ра пред заменките от типа „кон за кокошка" (Виж стр. 4). Бра­во! Както се казва, по-добре късно, отколко­то никога. Щом се приема такъв

закон, значи са останали апе­титни имоти, които да се харижат на безце­ница! Има на­дежда, че данъ­коплатците ня­ма да останат излъгани. А някои общинари, горките, ще трябва да търсят други „кранчета" за странични до­ходи. Ще пожи­веем, ще видим какво ще из­мислят - че от една заплата живее ли се?!




30.05.2008 г., с. 4
Общините пo-трудно ще апортират имоти
Спират заменките „кон за кокошка"
Йова АПОСТОЛОВА

Депутатите вчера сложи­ха бариера пред заменките от типа „кон за кокошка", ка­то въведоха изискването сделките с имоти да се раз­решават от поне 2/3 от об­щинските съветници.

Замяна ще е възможна в два случая - за обществени потребности (например строеж на магистрала) или при ликвидация на съсоб­ственост между община и частно лице, обясни Иван Сотиров (ОДС).

Квалифицирано мнозин­ство ще трябва още при апортирането на общинска

собственост в дружества, както и при промяна от пу­блична общинска в частна общинска собственост.

Изискването за 2/3 мно­зинство бе въведено по предложение на соцдепутата Захари Георгиев. То бе подкрепено от БСП, „Атака" и сините. Според избраници от опозицията бариерата ще провокира корупция -общинари от малки партии ще­ли да „продават" гласа си.

БНС ще призове прези­дента да наложи вето върху закона. Според ДПС пък червените са се „прегърна­ли" с „Атака", за да „скроят шапка" на столичния кмет Бойко Борисов и ГЕРБ - не е тайна, че заменките вървят предимно в големите градо­ве като София, Пловдив, Варна, Бургас. Откакто пар­тията на Борисов има мно­зинство в столицата обаче, такива не са правени.

Депутатите не приеха дру­га идея на Захари Георгиев -2/3 от гласовете на общинарите да трябват и при про­дажбата на имоти или при учредяване право на строеж. Срещу такова огра­ничение в писмо до депута­тите остро бе възроптало На­ционалното сдружение на общините. И депутатите вче­ра го взеха под внимание.




30.05.2008 г., с. 4
Продават сградата на „Трамкар" в София
Теренът, на който се нами­ра скандално известното об­щинско дружество „Трам­кар", да бъде продаден, а с парите да се изгради нов за­вод за ремонт на трамваи. Това предвижда план на ко­мисията за преструктурира­не на общинските фирми, който предизвика бурен де­бат в СОС вчера. „Имотът е 51 дка на бул. „Цар Борис Ш"и за него могат да се вземат поне 60-70 млн. лева", каза шефът на комисията Данаил Кирилов (ГЕРБ).

Столична компания за градски транспорт да се слее с,.Паркинги и гаражи" в „Цен­тър за градска мобилност", предвижда още планът.

Всички транспортни друже­ства пък щели да влязат в консорциум. „Тези предло­жения не са гледани от по­стоянните комисии", контри­раха от ДСБ и БСП. Кирилов показа становище на транс­портната комисия, според което съветниците са разгле­дали промените. Таня Найде­нова (БСП) обаче твърди, че документът е с невярно съ­държание. Дебати имало, но не и гласуване. Шефът на транспортната комисия Ра­дослав Тошев заяви, че в про­токола има подписи на присъ­ствалите членове. А въпросът за преструктуриране бил об­съждан по принцип.


30.05.2008 г., с. 4
Дават под наем езерото в Южния парк
Езерото и част от столич­ния Южен парк да бъдат от­дадени под наем за 5 г. след конкурс, реши вчера Столич­ният общински съвет. Наема­телят трябва да ремонтира езерото за 360 000 л в. Срещу това ще може да вдигне в парка временен ресторант.

ДСБ и СДС обаче се обя­виха против, защото това мо­жело да намали интереса към бъдещото концесиониране на парковете. От десницата заявиха, че езерото „Ариана" е дадено незаконно на част­ници. „Къде е нарушен зако­нът?! Жабуняк ли да бъде? 10 г. като управлявахте, защо не го ремонтирахте", попита кметът Бойко Борисов.




30.05.2008 г., с. 4
Втора катедрала с рампа за инвалиди
Даниела ФАРХИ

Варна бие столицата по достъпна среда за хората с увреждания. Това обяви председателката на Центъ­ра за психологически из­следвания д-р Диана Инджова вчера при откриване­то на рампа за инвалидни колички пред катедралния храм „Св. Успение Богоро­дично" в морската столица. Съоръжението освети Вар­ненския и Великопреславски митрополит Кирил.

Проектът е втори в рамки­те 10-годишната национал­на кампания „Архитектурна достъпност на духовните символи на България". Пър­вата рампа бе изградена пред столичната катедрала „Св. Ал. Невски".

Следващият проект по кампанията ще се реализи­ра в Рилския манастир, има предложение рампа да бъде направена и към бургаската опера.




30.05.2008 г., с. 5
Свинаров признал изводите на одиторите за периода 1998-2005 г.
Прокурори погнаха шефа на Военната академия
Софийската военноокръжна прокуратура обра­зува досъдебно производ­ство за длъжностни престъ­пления с цел лична облага срещу началника на Воен­ната академия „Г. С. Раков­ски" ген.-майор Евгени Ма­нев. Разследването срещу Манев започнало, след като новият министър на отбра­ната Николай Цонев изпра­тил материали по случая. Делото е за неизгодни дого­вори с фирми за строително-монтажни работи, казаха от

прокуратурата.

Щетите за МО се оценяват на 130 000 лева. С решение от 18 април 2008 г. на Минис­терския съвет Евгени Манев бе предложен за смяна. От 1 юни на негово място трябва да встъпи в длъжност брига­ден ген. Георги Георгиев, шеф на Националния вое­нен университет „В. Левски". „Не съм запознат", коменти­ра лаконично пред агенция „Медиапул" шефът на Воен­ната академия ген. Манев.

Военните прокурори проверяват и зам. -началника на отдел „финанси" на Главния щаб на Сухопътни войски подп. Димитър Ватралев. Той се разследва за нанесе­ни щети от сключен договор за доставка на компютри. Злоупотребата се оценява за 35 000 лева.

Досъдебното производ­ство за далаверите с имоти­те на армията пък все още се води срещу неизвестен из­вършител. До този момент е установена приблизителна­та щета от сделките. Според прокурори вредите са за около 10 млн. лева.

Междувременно пред ко­мисията по отбрана бивши­ят военен министър Нико­лай Свинаров заявил, че приема всички изводи в до­клада на Сметната палата за сделките с военни имоти през 1998-2005 г. В него се твърдяло, че са продавани жилища на военни по базис­ни, а не по пазарни цени. Замените пък ставали по най-прозрачния начин.




30.05.2008 г., с. 6
Архитект майстори къща за птици
Шуменският архитект Георги Иванов (57 г.) е превърнал задния двор на блока си на ул. „Братя Миладинови"12 в образцова градина. Насред нея върху борово дърво е поста­вил и къща за птици с поилка към нея. А за да до­стави радост на съседите, решил да поддържа цвет­ната градина.


30.05.2008 г., с. 8-9
Длъжници на енергото спряха влак
Печално известната железопътна отсечка Кардам - София отно­во стана център на инцидент. Този път обаче той се размина без човешки жертви. Длъжници на добричкото енерго блоки­раха релсите на гара До­брич в сряда вечерта. Вла­кът, който трябваше да от­пътува за столицата в 22 ча­са, тръгна с 54 минути за­къснение.

Разгневената тълпа от 30-ина души се изсипала на гарата 4-5 минути преди тръгването на влака. За се­кунди се оформила жива ве­рига пред локомотива.

За сигнала веднага е ин­формирана полицията.

Около 100 полицаи от ОДП Добрич са били изпратени на място и за около час тра­сето е било разчистено.

Протестиращите бяха предупредени, че при след­ваща такава проява поли­цията ще действа според всички предоставени й пра­вомощия, коментира пред „Труд" комисар Ивелин Пе­тров, шеф на ОДП в Добрич, фитилът на бунта подпали по-рано в сряда немската компания Е.ОН, която е собственик на енергото в Северна България, фирма­та дръпна шалтера на тока в общежитие №1 по ул. „Ка­лиакра" 54 в Добрич заради неплатени сметки от 79 хил. лв.

Бившето общежитие на Медицинския университет във Варна от 1 февруари е част от активите на общинс­ка фирма „Жилфонд инвест ЕООД", след като бе деактувана с решение на МС.

В сградата живеят 79 се­мейства. По сметки на Е.ОН общият им дълг бил 79 хил. лв. Само от февруари до май те са натрупали 17 хи­ляди лева. От всички нае­матели само 5 фамилии би­ли редовни платци.

„От два месеца престанах да плащам тока си заради това, че токът се отчита не­правилно.

60 на сто от тока в цялото общежитие се изчислява на квадратура, а другите 40% според броя на живее­щите в жилищата.

В повечето от жилищата има електромери, но от Е.ОН казват, че не са вер­ни и затова изчисляват изразходената електрое­нергия от общия електро­мер в сградата", е катего­рична Даниела Иванова.

Нейното семейство има шест деца и за последните два месеца има сметки в размер на 312 и 260 лв. Това било становището и на останалите хора от бло­ка и затова те се решили на крайната мярка и бло­кирали влака.

„Проблемът с отчитане­то на електроенергията може да се реши с ново окабеляване и нови табла в общежитието. За това обаче са необходими около 70 хил. лв., които ние като областна админи­страция нямаше откъде да вземем.

Срамно е наемателите да не плащат ток и вода, за която имат да дават 7000 л в., след като плащат един от най-ниските наеми в страната - по 1 лв./кв. м", каза главният секретар на областната администра­ция в Добрич Драгой Драгоев.

Вчера, след среща в областната администра­ция с представители на живеещите в общежитие­то, е било постигнато спо­разумение длъжниците да започнат да изплащат по­етапно задълженията си.

Е.ОН обаче не са дали никаква гаранция, че няма да спират тока, ако изпла­щането не започне ведна­га. Наемателите пък обе­щали, че няма да блокират влакове.

Според комисар Ивелин Петров предстои добричката полиция да изпрати материалите по него в Районна прокуратура, от­където да се реши дали срещу блокаджиите да за­почне разследване за на­несени щети от закъсне­нието.

„Закъснението на вла­ка, естествено, създаде проблеми в организация­та на движението на много жп линии и можеше дори да предизвика неблаго­приятни инциденти, ако не

бяхме успели все пак да преорганизираме движе­нието на влаковете.

Така например във вла­ка Кардам - София пътува­ха и 38 души за Пловдив, които трябваше да на­правят връзка на гара Синдел с влака от Варна за Пловдив.

За да се осъществи тази връзка и хората все пак навреме да пристигнат в Пловдив, задържахме влака за Пловдив на Син­дел до идването на влака от Добрич.

Подобна организация трябваше да се създаде и по други жп връзки", ко­ментира вчера пред„Труд" пресаташето на БДЖ Хри­стина Велева.
Снимка на две колони - Бившето обще­житие на Меди­цинския универ­ситет в Добрич прилича на руи­на от Втората световна война. На малката снимка - майката на шест деца Да­ниела Иванова.


30.05.2008 г., с. 10
Фонд „Пътища" минава към Министерски съвет
До 15 юни междуведом­ствена експертна група трябва да подготви предло­жения за промени в струк­турата на „фонд републи­канска пътна инфраструк­тура", съобщи правител­ствената пресслужба вче­ра. Групата се създава по инициатива на вицепре­миера Меглена Плугчиева, а целта са спешни струк­турни и управленски мерки за преобразуването на фонда в специална админи­стративна структура към

Министерския съвет. Ре­гионалното, транспортното и финансовото министер­ства вече са посочили представителите си в ра­ботната група. Очаква се до 2013 г. при добро упра­вление и контрол фондът да инвестира в републикан­ските пътища близо 3,6 млрд. евро.

Не очаквам корупцията в пътния фонд да бъде спря­на, защото закриването на една структура и създава­нето на нова не води автоматично до подобряване­то, каза в предаването „12+3" по БНР депутатът от ДСБ Иван Иванов. Преди три години фонд РПИ бе съ­здаден, по думите на министър-председателя, за да гарантира прозрачно управление на средствата при условия на взаимен контрол между тримата ми­нистри, припомни Иванов. Днес с новото решение всъщност се дава доказа­телство за провала на този модел и личния провал на

тримата министри, комен­тира Иванов. По думите му скандалите от последните месеци показват, че фон­дът се е превърнал в корум­пирана институция, която е обект на силни критики от страна на Евросъюза.

Управлението няма да се подобри, ако не се създа­дат и не се спазват ясно правила за прозрачност и равнопоставеност на кан­дидатите за пътните строе­жи, каза още Иван Иванов.


30.05.2008 г., с. 12-14
И общините на аванта от военните имоти
Армията губи милиони от подарени терени
Веднага щом оглави родния Пентагон, нови­ят военен министър Николай Цо­нев поиска да се преосмисли традицията ведом­ството да предоставя без­възмездно имоти на общи­ни и кметства. Идеята му е тази практика силно да се редуцира. Аргументите на Цонев са, че това повече не бива да се прави, защото губи армията. Или ако се допуска такава вероят­ност, трябва да е в краен случай. Докато войската подарява щедро имоти на местната власт, какво правят с тях общините?

Не е тайна, че бяхме до­ста милитаризирана дър­жава с поделения, полиго­ни, складове и авиобази, пръснати в цялата страна. След като падна желязна­та завеса, армията ни се сви като шагренова кожа и започна да ги освобожда­ва. Не е чудно тогава, че от армейските имоти замири­са на сладък келепир.

Нека първо да е ясно, че те не са свещена крава, която не може да се пипа. Имотите на армията са дър­жавна собственост. И именно държавата е в пра­вото си да се разпорежда с

тях както намери за добре. Стига това да е на полза роду.

Няма нищо лошо ненуж­на казарма например да се предостави на отесняла об­щинска служба. Или изли­шен полигон да се даде за изграждане на бизнес цен­тър за преквалификация на безработни. Всичко това е много добре, дори е задъл­жително да се прави.

Какво прави една общи­на, когато хвърли око на апетитен армейски имот? Пише аргументирано до министъра на отбраната, че й трябва. Искането е обикновено с мотив за за­доволяване на социални потребности, за развитие на инфраструктурата и т.н. Дори се представят и точни разчети със срокове и вре­ме. След това министърът, ако прецени, внася искане­то за санкция от Министер­ския съвет. Защото само с решение на правителство­то държавен имот може да стане общинска собстве­ност.

„Много е мило, когато че­теш как в казармен район ще изникнат зелени гра­динки, пейки, детски катерушки. Как ще се построи болница или забавачка", коментира наскоро този проблем бившият военен министър Николай Свинаров.

Наистина е умилително, но практиката често показ­ва друго. Община Разлог

например получила от военните два имота в мест­ностите Катарино (б. а. - ня­ма нищо общо с комплекса, където заседава правител­ството) и Голак. Те са иска­ни за развитие на туризма и и местния поминък. Там е имало две стрелбища, но след прехвърлянето на собствеността общината оформя голям парцел от 150 дка. С решение на об­щинския съвет земята е продадена на търг за строи­телство на ваканционно ту­ристическо селище. Спе­челила го е израелска фир­ма. „Парцелът бе продаден на пазарни цени и тези средства вложихме в ин­фраструктурата, така че сме спечелили много", твърди кметът на Разлог Любен Татарски. Защо пе­чалбата от продажбата не влезе директно във воен­ния бюджет, а трябваше общината да забогатее из­невиделица.

Курортен комплекс с вил­но селище и СПА център планира да строи частен инвеститор върху 42 дка. армейски терен на ул. „Опълченска" в Девин, даден безвъзмездно от МО.

Сделката с апетитното място в курортното градче, изве­стно с минералната си во­да, е станала през лятото на 2007 г. при предишния кмет Юлиян Семчев.

На мястото са халета, къ­дето е бил паркът с техни­ката на разформированото поделение в Девин. До м. г. общината прибирала от частници, ползващи хале­тата, по около 45 000 лв. С решение на местния пар­ламент обаче общината влиза в смесено дружество с фирма „Родоком" ООД,представлявана от Захари Кайков, в съотношение 25% общинска собственост и 75% частна собственост. Имотът е оценен на 370 000 лв. Намеренията били там веднага да започне из­граждането на курортен комплекс, но до момента няма никаква строителна дейност.

„Средствата от наеми, които е прибирала досега общината, вече ги прибира инвеститорът", казва се­гашният девински градона­чалник Здравко Василев.

Пак миналата година об­щината направила смесено дружество и с руснака Гена-дий Костюшин и фирмата му „ГОСТУЛ" ООД за строеж на хотелски комплекс върху 11 дка, където преди това било военното поделение в града. Имотът, който е в центъра, бил оценен за 102 000 лв. Но и там още няма никакво строителство.

Василев смята, че подоб­ни сделки са порочни. През 2007 г. в града предизборно били изиграни няколко та­кива комбинации със смесе­ни дружества . Неговото мнение е, че те са в ущърб на общината. „Ще искам развалянето им", казва кме­тът на Девин.

През 2000 г. старозагор­ското с. Опан получава бив­ши складове на военна бол­ница. Става дума за 12 дка, от които 3 дка са застроени.

Решили да ги продадат, защото не можели да ги стопанисват. Първоначал­но общината приела пред­ложението на МО за без­възмездното дарение. Ва­риантите за стопанисване на имота били три - да се направи ремонтна рабо­тилница, да се отдаде под наем или да се продаде.

Една година го ползвали наематели, но се отказали, после отпаднал и вариан­тът за работилница като не­изгоден. Накрая теренът бил обявен за продажба.

Лицензиран оценител му сложил пазарна цена от 76 000 лв. за сградите и земя­та. През май 2003 г. общината обявява търг. Явяват се двама кандидати. Спе­челил бизнесменът Весе­лин Божинов, шеф на „Агроиндекс", която се зани­мава с търговия и препара­ти за растителна защита.

Бизнесменът платил 90 000 лв. за базата

Складов терен с площ 7,5 дка бил предоставен на об­щина Мъглиж през 2000 г. Две години по-късно имотът е продаден. Купувачът Ста­нимир Станев от Казанлък платил 24000 лв., малко над пазарната цена. Сега в бив­шите армейски складове се

сушат билки и гьби.

Подобни примери са де­сетки. В случая логиката на Николай Цонев е желязна. „Защо те да продават тере­ните, а да не го правим ние. И на нас ни трябват пари, не само на тях", така военният министър обосновава идеята си да се намали „подаряването" на имоти.

Проучване на „Труд" по­каза, че досега военното ведомство е предоставило за безвъзмездно ползване общо 207 имота на кмет­ства, общини и областни управи. Едва около една четвърт от тях обаче се по­лзват по предназначение. Пак толкова - 53 броя, са

продадени. А 55 армейски района не се използват, след като са взети. Под на­ем са отдадени 12 имота, а 16 сега са в процес на дого­варяне за наем. Няма дан­ни за съдбата на 19 прео­тстъпени терена.

Нека направим едно ут­очнение. Приведените факти не са доказателства за извършено престъпле­ние. Напротив, законът за общинската собственост позволява местната власт да продава имотите си, щом са нейни.

В такива случай обикно­вено се казва, че може да е законосъобразно, но не целесъобразно. Защото парите от изтъргуваните военни имоти могат да оти­дат в дъжавната хазна за решаване на генерални проблеми.

Проблемът има и друг ас­пект. Оказва се, че общи­ните искат имоти от армия­та без ясна визия дали ще се справят с тях. Защото често това, което им се пре­доставя, е в доста тежко съ­стояние, тъй като няма па­ри да се поддържа.

На 4 декември 2006 годи­на бизнесменът Сунай Караасан брои 170 000 лв. за два складови района от 60 дка край Пещера.

Сега там отглежда над 80 елитни коня и 300 крави. Сунай обаче заварва имота в безобразно състояние-повечето от сградите били без врати и прозорци. За да го очовечи, инвестира в не­го 700 000 лева.

Ако това беше сторила общината в Пещера, сега тя щеше да печели от него.

Вместо това тя продава още 3 складови имота. Пър­вият в местността Студен дол - за 45 600 л в. Вторият е в местността Сухия дъбовник и за него е получила 47 030 лв. Третият е разделен на четири части, като за най-скъпата са взети 8100 лв.

За съжаление кметове ве­че имат претенции и към действащи казарми. Коста­дин Паскалев поиска с пис­мо до Сергей Станишев под­елението в центъра на Бла­гоевград. Засега казармата си остава, защото там тряб­ва да се предислоцира пе­хотният батальон от Банско. Поделението в Благоевград е единственото на стратеги­ческото направление по ре­ките Струма и Места.

Общината в Пловдив пък иска да вземе щаба на бив­шата Първа армия, където сега се намира щабът на специалните сили. Ако пра­вителството даде сградата, елитната бригада командоси ще трябва да се мести на закритото военно летище край Чешнегирово. Тази операция ще струва на воен­ния бюджет 90 млн. лв. От­делно ще са нужни по 22 000 лв. на месец за транспорт, за да се прибират командосите след работа в Пловдив.

Елементарните сметки показват, че заради общин­ски интереси пропуснатите ползи за армията са доста. Значи е време за друга по­литика, така че и войска, и местна власт взаимно да са си полезни.


30.05.2008 г., с. 12-14
С МИНЧО СПАСОВ, депутат от НДСВ и шеф на вътрешната комисия,разговарят Лилия Цачева и Емилия Караабова
Реформи в МВP-да,мимикрия – не!
Този път Атанас Атанасов се оказа неподготвен в атаката си срещу ДПС
Това вътрешният министър да има достъп до оперативна информации като политическо лице е недопустимо. С промяната по времето на Богомил Бо­нев МВР шефът да разписва СРС-та той се оказ­ва контролиращ орган на съдебно решение за използването на СРС. Това е юридически ненуж­но, съдебните актове са задължителни за всички институции и граждани. И не е нужно след реше­ние на съда да се произнася министърът.

- Г-н Спасов, доста изне­надващо внесохте в дело­водството на парламента актуален въпрос към пре­миера Сергей Станишев от­носно т. нар. царски имоти. Защо?

- НДСВ никога не си е по­зволявало да използва за­дкулисни схеми и властови ресурс, за да уреди имуще­ственото състояние на лиде­ра си. Подчертавам го дебе­ло. Въпросът ми към премие­ра Станишев е поредното до­казателство, че единствени­те средства, с които ние от НДСВ се опитваме да се сло­жи точка на въпроса за т. нар. „царски имоти", са прозрач­ните и демократични проце­дури, към които спада и пар­ламентарното питане.

- Остава година до края на мандата, а шансът този въпрос да се реши в полза на Сакскобургготски, кога­то НДСВ е вън от властта, е почти нулев, нали?

- Винаги сме твърдели, че единственият, който може да се занимава с имуществото на който и да е български гражданин, в това число и на Симеон Сакскобургготски, е съдът. Между другото и Кон­ституционният съд, и парла­ментарната комисия за цар­ските имоти, и съдебните, и прокурорските актове дока­заха, че реституцията им е напълно съобразена с кон­ституцията и законите на страната. В същото време обаче някои политически си­ли продължават да злоупо­требяват и паразитират вър­ху темата, особено като на­ближат избори.

- Дайте пример за друг български гражданин, чии­то имоти само по силата на конституционно решение са върнати?

- Статията на бившия гла­вен прокурор г- н Татарчев, публикувана преди 20-ина дни във в. „Труд". През 1998 г. той написа две становища до Конституционния съд, в кои­то поддържаше тезата, че от­немането на царските имоти е акт на конфискация, който трябва да се отмени. Тези две становища фигурират заедно с подписа му и аз се учудвам как тази негова публикация излезе точно след като НДСВ гласува „въздържал се" на вота на недоверие сре­щу правителството.

- Като казвате, че някои партии паразитират върху царските имоти, БСП ли имате предвид? Темата е доста чувствителна за чер­вения електорат...

- Такива атаки към НДСВ могат да се очакват от всич­ки, които нямате какво по-се­риозно да се захванат. НДСВ не се страхува царските имо­ти да влязат в съда. Още по­вече че Симеон Сакскобург­готски е единственият бъл­гарски политик, който има честта и достойнството да държи имотите си на свое име. Посочете ми поне още един политик от т. нар. висша лига, в първата десетка, да кажем, който има това до­стойнство. Още повече че „царските хасиенди" бледнеят пред имотите на други по­литици.

- Тогава би трябвало да подкрепите идеята на ДСБ за акция „Чисти ръце" и проверката на имотите на Ахмед Доган?

- Досега никой не ме е мо­лил за такова нещо, но ви за­явявам, че ще подкрепя тази инициатива.

- Прокуратурата се усъм­ни, че Симеон Сакскобург­готски е получил 4500 дка гори повече. Шефът на агенцията по горите Стефан Юруков сезира съда за реституцията. Докато се из­яснява въпросът, да не из­тече давността за обжалва­не и Симеон се окаже зако­нен собственик на тези спорни гори?

- Не знам кога изтича дав­ността, но ако г-н Юруков ис­ка да направи нещо полезно, първо трябва да изготви ана­лиз има ли доказателства за подобен иск за дублиране и повторно връщане на гори. И едва тогава да сезира съда за възстановяване собстве­ността на държавата. Защо­то аз не успях да открия дока­зателства.

- На НДСВ май му върви в скандали на тема „имоти". Разкритията за далаверите с военни имоти обаче дой­доха от новия ви министър на отбраната. Защо „топи" предшественика си Весе­лин Близнаков?

- Министър Николай Цонев има право да направи инвен­таризация във ведомството. А г-н Близнаков и г-н Свинаров като бивши военни ми­нистри и като обект на про­верки от Сметната палата мо­гат да кажат мнението си.

- Изглежда като кризи­сен пиар на Цонев, за кого­то излязоха съмнения за конфликт на интереси?

- Не съм толкова умен, че да сглобя такива схе­ми. Възхищавам се на ва­шата конструктивна ми­съл.

- И намирате за естестве­но НДСВ само да развява „кирливите си ризи"?

- Така показваме, че не сме обикновена партия и не по­ставяме политически чадър над никого. Не съм наясно с детайлите по проверката, но става въпрос за разминаване на данъчна оценка и цената за сделки с военни имоти. Не бих правил прибързани изво­ди, защото като областен управител на Ямбол съм имал случаи, в които съм се опитвал да продам държавни имоти, които по данъчна оценка бяха 18 хил. лв., но не успях да ги продам дори за 2 хиляди! фактът, че данъчна­та оценка не съвпада с пазар­ната цена, не е доказател­ство за престъпле­ние или нару­шение.

- He опъвате чадър, но като шеф на вътреш­ната коми­сия как ще обясните от­каза и на НДСВ да не се стигне докрай по сигнала, че в МВР били при­крити разработки като „Со­ви", свързани с корупция в ДПС, както твърдят от ДСБ?

- Г-н Атанас Атанасов не оспори твърденията в писма­та от МВР и ДАНС, че в цити­раните разработки няма дан­ни за корупция в ДПС, както твърдеше първоначално. Ако той беше казал ясно. че Ми­хаил Миков или Петко Сертов лъжат или са били подведени и има замесени лица от ДПС в тази „Сова", нещата щяха да са коренно различни. Но г-н Атанасов нямаше този кураж. Той каза, че има някакво разделяне на разработките, от което никой нищо не раз­бра. Каза още, че имало още доста разработ­ки, за които той имал данни, но не ги назо­ва. Спомена в нео­рганизиран поря­дък, че е имало и прокурорско дело, не е ясно дали по „Сови", „Лиана" или по друга разра­ботка. Това е доста несериозен подход към комисията. Това, което видяхме и не беше оспорено от г-н Атанасов, е, че по раз­работката „Сови" МВР е сези­рало прокуратурата и вътре не фигурират данни за ДПС. Тоест МВР си е свършило ра­ботата. А дали добре или зле -ще, каже прокуратурата.

- Да, ама вече се говори, че НДСВ и ДПС дадоха всичко от себе си да разо­бличат случващото се в МВР по времето на Румен Петков, а като опря до ДПС, нещата се потулват.

- В никакъв случай! Бих подкрепил всяко разследване срещу всеки български по­литик, включително и срещу ДПС, стига то да изглежда сериозно. Атанасов се беше подготвил добре по първия скандал в МВР и това позволи да се стигне докрай. След то­ва, което се случи със „Сови", бих посъветвал източниците на г-н Атанасов да се свържат директно с комисията или лично с мен, за да избегнем съпротивата на ДПС, БСП и който и да било срещу лич­ността му.

- Един от първите закони на тройната коалиция бе нов закон за МВР. Що за реформа направихте тога­ва, щом година по-късно МВР катастрофира? Кой носи вината?

- НДСВ носи солидарно от­говорността за провала в ре­формата в МВР заедно с БСП и ДПС. Затова сега е важно да се подходи сериозно с про­мените. В МВР не бива да се бърза и да се взимат тяснополитически решения - това е органът, който крепи държав­ността. Ако имаме намере­ние обаче само да маркира­ме реформи, по-добре е въоб­ще да не започваме, защото само ще предизвикаме бръм в системата.

- Оставката на Асен Асе­нов има ли нещо общо със скандала в МВР и всичките разработки, които минаха през ръцете ви?

- Ако имах телефона на г-н Асенов, щях да го попитам. Засега нямам такава инфор­мация.

- Г-н Гамизов каза пред „Труд", че един от шефове­те на ДАНС е корумпиран. Вие като шеф на комисия­та, която към момента кон­тролира ДАНС, имате ли та­кива данни? .

- Беше ми интересна тази информация, Гамизов да ми се обади, да ми каже името и ще направя съответната про­верка.
Портретна снимка на три колони






Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   13




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница