30 май 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/4
Дата25.10.2018
Размер308 Kb.
#98395
  1   2   3   4
30 май 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Премиерът: Няма да станем богати!

Барозу поздрави пръв новия министър-председател
„Сигурно няма да успеем да станем богати и проспериращи, но задачата като минимум е в края на мандата всички български граждани да имат повече надежди, че пътят е прав, че могат да разчитат на своята предприемчивост и че, работейки за собственото си благоденствие, ще допринасятза благоденствието на цялото общество." Това каза вместо обещание премиерът Пламен Орешарски, след като прие властта от Марин Райков в Министерския съвет. За пиара на Орешарски засега ще се грижи Ани Димитрова.

Веднага след като влезе в новия си кабинет, премиерът получи поздравителна телеграма от шефа на Евро-комисията Жозе Барозу и покана за среща. Орешарски поиска седмица-две толеранс, след което всички министри ще обявят какво ще предприемат. Час по-късно Райков сдаде и втория си пост - на министър на външните работи. Новият дипломат №1 КристианВи-генин каза, че вратите на министерството ще бъдат отворени за Райков и че двамата ще продължат да работят заедно. Бившият премиер ще бъде посланик в Рим. Все още няма никаква яснота дали ще се наложи актуализация на бюджет 2013 г., заяви при приемането на поста новият министър на финансите Петър Чобанов. По думите му кабинетът първо ще се опита да се вмести в рамките на текущия бюджет, като ще се направи подробен анализ на състоянието на текущите финанси.

Растениевъдството, животновъдството и образованието ще са сред основните приоритети на новия земеделски министър проф. Димитър Греков. Освен това той си поставя за цел и възстановяването на хидромелиоративните съоръжения.

Задържане на цената на тока ще е първата задача на новия министър на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев. „Исканията на производителите за шоково увеличение няма как да се случат, защото за мен са важни и българските граждани", каза Стойнев. Цената на тока се определя не от министъра, а от независимата поне на хартия Държавна комисия за енергийно и водно регулиране.

„Здраве и здрави нерви". Това пожела вчера служебната министърка Петя Първанова на бъдещия МВР шеф Цветлин Йовчев. Той обяви намеренията си за реформи в четири направления:

1. По-добро противодействие на битовата и финансовата престъпност.

2. По-ефективен начин за управление и изразходване на бюджета на МВР, което трябва да се освободи от несвойствени дейности.

3. Гаранции, че всякакви дейности ще се вършат при пълното спазване на законите.

4. Активност за повишаване на доверието на обществото - повече публичност, отчетност. „Още от утре започвам да търся решения за „Спешната помощ", но има и много други спешни проблеми", каза новата здравна министърка д-р Таня Андреева. Тя добави, независимо че е непушач, както е обещано в предизборната програма на БСП, че ще работи за либерализиране на режима на пушене в заведенията, но при много строги условия и контрол. „Благодаря за мъжкото рамо", бяха първите думи на новия министър на младежта и спорта Мариана Георгиева към служебния й предшественик Петър Стойчев при предаването на поста. Тя демонстрира премерен изказ - повече общи заучени фрази и слабо познаване на спортната материя. Например не знаеше колко медала спечелиха българите на олимпиадата в Лондон и излезе от ситуацията така: „Числата нямат значение. Погледът назад не е част от работещата перспектива." Като дете е тренирала волейбол и обеща отсега нататък да гледа много спортни състезания.

Новият регионален министър Десислава Терзиева скри от журналистите какви са й приоритетите, макар да каза, че ги е обсъждала с премиера Орешарски. При предаването на властта във ведомството тя каза ясно, че е недоволна от написаното за

нея в печата, че била непозната в бранша. „Непозната съм, защото цял живот съм работила в администрацията. Като почна да режа ленти, ще ме опознаете", каза тя.

С шампанско и Манасиевата хроника бе посрещнат новоизбраният министър на културата Петър Стоянович от предшественика си Владимир Пенев. По традиция фототипното издание на писмения паметник от XIV век се предава на всеки нов шеф на ведомството. Сред първите неща, които Стоянович ще направи като министър, е среща с представители на гилдиите и неправителствените организации, работили по Националната стратегия за българската култура.

Военният министър Ангел Найденов обяви, че ще бъде преразгледан Планът за развитие на Въоръжените сили. Той заяви намеренията си за възстановяване на отнети социални права на военнослужещите.

„Социалните помощи няма да се раздават само срещу досегашното условие за 14-дневен общественополезен труд, но и срещи с ангажимент за ограмотяване и квалификация. Няма да раздаваме пари на калпак", заяви новият министър на труда Хасан Адемов.




Здравен сблъсък между ГЕРБ и БСП
Искри прехвърчаха вчера между доскорошната здравна министърка Десислава Атанасова (вече депутат от ГЕРБ) и новоизбраната минисърка д-р Таня Андреева от парламентарната трибуна.

Атанасова изрази съчувствие към наследничката си,от което ясно прозираше съмнението й, че тя ще се справи.

„В бъдещия ми мандат ще видите какво ще направя за здравеопазването", отвърна й Андреева. След което добави: „Аз съм практикуващ лекар за разлика от вас, и моля да не ме наричате колега!" В престрелката се включи и лидерът на „Атака" Волен Сидеров, който репликира Атанасова. „Вместо да питате колко болници ще закрие новият министър, вие кажете колко болници закрихте - 17", заяви Сидеров.


Планът "Орешарски"
Държавност, развитие, справедливост. Така е озаглавен документът с националните приоритети на програмното правителство „Орешарски" от 28 май. В него се посочва, че са необходими спешни мерки за стабилизация и полагане основите на един по-устойчив модел за възстановяване на икономическото развитие, за институционално укрепване и заздравяване на демократичните принципи на устройство и поведение, както и за повече солидарност в едно общество, разтърсвано от социално отчаяние и безперспективност. Публикуваме основните намерения на кабинета със съкращения:

Стабилизационни мерки

За гражданите

✓Недопускане на ново увеличение на цената на електроенергията до цялостен преглед и промяна на методиката на ценообразуване.

✓Въвеждане на двутарифна система с по-ниски цени за определен минимум използвана електроенергия.

✓Промяна в политиката на ценообразуване на лекарствата и стъпки за последващо намаление на цените.

✓Разширяване на системата за енергийно подпомагане.

✓Увеличаване размера на обезщетението за отглеждане на дете от 1 до 2 г. от 240 лв. на 310 лв.

✓финансово подпомагане на домакинствата с ученици, които предстои да бъдат първокласници, чрез увеличаване на еднократните целеви помощи.

✓Разширяване на активните мерки на пазара на труда и разкриване на нови работни места за временна заетост за смекчаване на ефектите от растящата безработица.

За бизнеса

✓Незабавно преустановяване от страна на централните власти на административно-силовия натиск от рекетьорски тип върху бизнеса и „успокояване" на стопанските среди за спечелване на инвеститорското доверие. Анализ и информация за всички фирми и общини, спечелили обществени поръчки (2% от фирмите са спечелили 98% от

всички ОП). При съмнения за злоупотреби - ревизия. Публичност на всички договори и анекси.

✓Погасяване на натрупаните задължения на държавата към бизнеса в рамките на 3 месеца.

✓Отказ от практиките за използване на приходните агенции за силов натиск върху данъкоплатците.

✓Ускорено разплащане от страна на държавата по изпълнени договори и своевременно възстановяване на ДДС. Разработване на график за издължаване при просрочените задължения.

За държавността

✓Пълна ревизия на дейността във всички сфери на държавно управление и предприемане на законови мерки и действия за санкциониране на допуснатите нарушения.

✓Публично оповестяване на фактите и тенденциите за икономическото и финансовото състояние на страната. Редовни отчети на

правителството за изпълнение на програмата за управление, нов тип парламентарен контрол.

✓Незабавно изпълнение на препоръките на ЕС и ПАСЕ, които имат пряко отношение към защита и гарантиране правата и свободите на гражданите и демократичното функциониране на институциите.

✓Незабавни мерки за овладяване и ограничаване на битовата престъпност.

✓Възстановяване баланса на функционалност и компетенции между МВР и ДАНО

✓Преустановяване на практиката на безразборно използване на СРС чрез надежден и независим надзор върху тях.

✓Интегриране на представители на малцинствата в полицейските структури и в звената от сектора на сигурността.

✓Създаване на гаранции за свободен печат и медии.

✓Предприемане на спешни мерки за разкриване на корупционни практики, строг контрол и санкциониране на корупцията на всички етажи на администрацията и властта, съвместни действия на държавните органи и гражданския сектор.

✓Прозрачност и достъпност до информация за работата на държавната администрация.

✓Промени в изборния кодекс. Действия за активизиране на гражданското участие в изборния процес. Изпълнение на препоръките на ОССЕ за бъдещи избори.

Икономически и социални приоритети

Икономическо възстановяване и насърчаване на предприемачеството

✓Стриктно изпълнение на принципа на 30-дневно плащане на задължения по договори от страна на държавата.

✓Ефективен контрол върху сключените договори за концесии. Анализ на съществуващите концесионни договори и изработване на дългосрочна стратегия на държавата по отношение на природните богатства.

✓Ликвидиране на контрабандните канали.

✓Равнопоставеност на фирмите и гражданите с държавните институции по отношение на икономическите дейности - министерства, агенции и общини трябва да са отговорни при неизпълнение на договори и забавяне на плащане с лихви за просрочване, с налагане на запор на сметки или сприхващане на задължения на фирмите и гражданите към данъчната система.

✓Редуциране на лицензионните, разрешителните и одобрителните режими, въвеждане на принципа на мълчаливото съгласие, предвидимост на надзорните политики по сектори.

✓Прекратяване на административния натиск и произвол чрез санкции за държавните служители, включително министри, които превишават правомощията си.

✓Замяна на повсеместните проверки на данъчната администрация с подобряване работата на отделите за анализ и управление на риска и фокусиране на контролно-ревизионната дейност върху рисковия контингент данъкоплатци.

✓Ревизия и промяна на лобистки закони, които доведоха до или предпоставиха създаване на изкуствени монополи и картел-ни споразумения.

✓Стимулиране на конкуренцията чрез равен достъп до пазара на кредити и обществените поръчки.

✓Опростяване на процедурите за фалити и несъстоятелност.

✓Укрепване на функционалния и административния капацитет на регулатбрните органи чрез промяна на антимонополното и антитръстовото законодателство.

✓Въвеждане на граждански надзор върху регулаторните органи.

✓Нов закон за обществените поръчки. Прозрачност, гарантиране

на равни условия за участие и разширяване кръга от бенефициенти на обществени поръчки. Въвеждане на електронни търгове за обществените поръчки.

✓Регулации на спекулативните търговски вериги.

✓Стартиране на 10-годишна програма за реиндустриализация на икономиката.

✓Създаване на нови предприятия (или възстановяване) в сфери с висока добавена стойност. Участие на държавата в перспективни високотехнологични производства чрез апорт на активи и/или формиране на капитала на съответните търговски дружества в партньорство с иновативни компании със солидни пазарни позиции.

✓Приемане на закон за ефективен контрол на държавата по отношение на структуроопределящи предприятия при неспазване на регулаторните рамки.

✓Оценка на резултатите от приватизацията и концесиите в сектора на т.нар. естествени монополи.

Ребалансиране на енергетиката

✓Развитие на българската енергетика на основата на 3 приоритета -енергийна ефективност и ВЕИ, национални енергийни ресурси и ядрена енергетика.

✓При потвърждаване на технико-икономическите характеристики на проекта „Белене" и прогнозите за електропотреблението в региона и България - рестартиране на проектас ясна финансова структура.

✓Незабавни преговори с „Росатом" с оглед минимизиране последствията от иска за 2,5 млрд. лв.

✓Въвеждане на двутарифна система за ценообразуване, разширяване на системата за енергийно подпомагане.

✓Цялостно финансово-икономическо ребалансиране на сектора чрез използване на други механизми за финансово подпомагане развитието на ВЕИ и освобождаване на гражданите от тази тежест.

✓Стартиране на преговори за предоговаряне на дългосрочните ангажименти за изкупуване на електрическа енергия.

Насърчаване на селското стопанство

✓Стимулиране на българското селскостопанско производство чрез затваряне на веригата и развитие на хранително-вкусовата промишленост.

✓Субсидиране на секторите „Зеленчукопроизводство", „Трайни насаждения" и „Животновъдство" до равнището на останалите страни членки на ЕС въз основа на правото до 15% от директните плащания да се предоставят целево за слаби сектори на отрасъла, обвързани с производство.

Транспортна инфраструктура

✓Приоритетно развитие на железопътния транспорт като евтин, достъпен, екологичен. Оздравяване на БДЖ. Интегриране на българската жп транспортна мрежа в единната европейска жп структура.

✓Изграждане на контейнерни терминали на пристанищата ни и международните пътни коридори.

✓Изграждане на интегрирани системи за обществен транспорт в зоните на големите градове.

✓Очертаване на основните приоритетни инфраструктурни проекти в сектор транспорт, определящи развитието на регионите:

• Северозападен регион - модернизация на линията Видин - София, скоростен път Враца 1 Видин, модернизация на пристанищата във Видин и Лом, нов ГКПП Салаш - Корито;

• Черноморски регион - ускоряване завършването на Коридор №8 до Бургас и Варна (в това число автомагистрала „Черно море"), контейнерни терминали във Варна и Бургас, фериботна линия до Русия, Грузия и Турция, развитие на синя зона Черно море -Средиземно море;

• Югозападен район - приоритети са автомагистрала „Струма", модернизацията на жп линията София - Благоевград.

Европейски фондове

✓Срочно обсъждане и актуализация на проекта за споразумение за партньорство между България и ЕС за финансовата рамка 2014-2020.

✓Кризисен план за спасяване на изпълнението по проектите за пътна инфраструктура по ОП „Транспорт 2007-2013" -лот 4 на АМ „Тракия", лот 1 и лот 2 на АМ „Марица", „Кърджали - Маказа - II етап".

Стимулиране на инвестициите

✓Преки инвестиции във високотехнологични предприятия.

✓Увеличаване на общите разходи за научноизследователска и развойна дейност.

✓Намаляване на политическия риск и възстановяване доверието на инвеститорите в политическата стабилност на законодателната и данъчната рамка.

✓Бърз старт на големи енергийни проекти.

✓Икономически и данъчни стимули за инвестиции в производства и мощности, които да са насочени към местния пазар в райони с висока безработица.

✓Активна роля на държавата като инициатор и по-активен координатор на частните инвестиции. Насърчаване на местната инвестиционна активност и целенасочени усилия за привличане на чужди инвестиции.

Достъп до финансов ресурс

✓Разширяване на кредитните инструменти на

Българската банка за развитие.

✓Създаване на кредитни инструменти за подпомагане усвояването на евро-фондовете.

✓Промяна на функциите на ББР в посока на банка, работеща директно с МСП сектора и рефинанси-раща се на международните пазари.

✓Ново допълнително капитализиране на ББР -подобно на периода 2008-2009 г. Само при голяма по обем кредитна линия може да се постигне рязко понижаване на лихвите по кредити и реално да се подкрепят малките и средните предприятия.

✓Създаване на клонова мрежа на ББР в средносрочен план.

✓Институциализиране на специализирани фондове към Банката за развитие за финансиране на стартиращи (рискови) стопански инициативи и експортно ориентирани производства.

✓Създаване на фонд за капиталови инвестиции - за финансиране на бизнес идеи с пo-висок риск и ограничени активи, но с потенциал за развитие в приоритетни за националната икономика области.

Публични финанси

✓Запазване на Валутния борд и на фиксирания курс до пълното членство в Еврозоната.

✓Средно- и дългосрочна устойчивост на основните фискални параметри за създаване на прогнозируема инвестиционна и стопанска среда.

✓Повишаване на събираемостта на бюджетните приходи.

✓Възстановяване на процеса на фискална децентрализация.

✓Дългово финансиране само на продуктивни публични разходи и на програми за подкрепа на бизнеса.

Публична администрация

✓Комплексна административна реформа и оптимизиране на броя на административните звена.

✓Съкращаване на щатове и насочване на човешки ресурс към стратегически държавни компании.

✓Анализ на дейността на 136 държавни и национални агенции.

Дигитална България

✓Консолидиране и унифициране на електронната информация от министерства, агенции, общини.

✓Проект за покриване на страната с интернет свързаност с безплатен достъп на публични обществени места.

✓Вграждане на електронна идентификация в документите за самоличност.

Труд и заетост

За повече солидарност и социална справедливост.

✓Търсене на отговорност от работодатели, които нарушават трудовото законодателство.

✓Създаване на възможност за гъвкав трудов пазар чрез въвеждане на минимална часова работна ставка и за работа на 2, 3 и повече места.

✓Намаляване на младежката безработица чрез прилагане нат.нар. гаранция за младежта - трудовите посредници да предоставят възможност за включване в обучение или заетост, стажуване или чиракуване на безработни младежи до 4 месеца от регистрацията им в бюрото по труда или след завършване на училище.

✓Развитие на производства и дейности с висока трудоемкост в селското стопанство и преработвателната промишленост за разкриване на работни места с ниски квалификационни изисквания.

✓Създаване на 250 000 нови работни места до края на мандата.

Стимули за раждаемостта

✓Увеличаване размера на обезщетението за отглеждане на дете от 1 - до 2-годишна възраст до размера на минималната работна заплата.

✓Увеличаване размера на детските добавки. Увеличаване стимулите за отглеждането на деца с увреждания в семейна среда.

Политика по доходите

✓Повишаване на минималната работна заплата при отчитане ръста на продуктивността на труда, инфлационните темпове и конкурентоспособността на българската икономика с цел достигане до 450 лв. в рамките на управленския мандат.

✓Въвеждане на семейното подоходно облагане през втората половина на мандата след анализ на социалните и фискалните ефекти.

Образование и квалификация

✓Стандарти, нови учебни планове, програми, учебници.

✓Обвързване на финансирането на държавните висши училища с оценка на качеството на обучение и с практическата реализация на подготвяните кадри.

✓Държавно съфинансиране на програми, обезпечаващи първо работно място за завършилите висше образование.

✓Реформиране на професионалното образование в съответствие с изискванията на пазара на труда.

✓Професионални стажове на учениците и

студентите.

Подкрепа за възрастните

✓Спиране увеличаването на изискуемия за пенсиониране осигурителен стаж и възраст и въвеждането на гъвкави условия за пенсиониране при недостиг на 2 години осигурителен стаж и/или възраст.

✓Възстановяване на швейцарското правило за индексиране на пенсиите от 2014 г.

✓Постепенно установяване на трайно съотношение (1/10) между минималния и максималния осигурителен доход с оглед подобряване приходите, повишаване интереса на осигурените лица с по-високи доходи.

За хората с увреждания

✓Усъвършенстване процедурата по освидетелстване на трайна неработоспособност.

✓Социалните плащания да се обвържат към линията на бедността вместо досегашното съотнасяне към гарантирания минимален доход.

Достъп до здравеопазване

✓Въвеждане на единна интегрирана информационна система на електронно здравеопазване с цел пълна прозрачност и ефективно използване на финансовия ресурс.

✓Рационализиране на системите за финансово управление и контрол в здравеопазването.

✓Модернизиране на Спешната помощ, съпроводено с разширяване на територията на общини без лечебни заведения.

✓Инкриминиране на нападения срещу медицински специалисти.

✓Подкрепа за държавните и общинските лечебни заведения в по-малките и отдалечени населени места.

✓Специално внимание към майчиното, детското и училищното здравеопазване.

✓Намаляване на потребителската такса за пенсионери в размер на 1 лев.

✓Улесняване на специализацията на лекарите.

Защита на потребителите

✓Гарантиране на достъп на гражданите до електроенергия чрез въвеждане на двутарифна система на ценообразуване и разширяване на системата от енергийно подпомагане.

✓Промени в системата за изчисляване и заплащане на потребената електрическа енергия - заплащане на реално потребени количества, а не прогнозни, възможности за разсрочено плащане, по-дълги срокове за изясняване на спорове преди прекъсване на доставката на ток.

✓Промени в Закона за кредитните институции и Закона за потребителския кредит за създаване на ясни и прозрачни обективни критерии при определяне на лихвите по договори за кредит, прекратяване на възможността за едностранна и произволна промяна на лихвата от банката кредитор по сключен договор за кредит въз основа на субективни критерии, премахване на такси, които са необосновани.

✓Отмяна на правото на банките, електроразпределителните и телекомуникационните дружества и топлофикациите да получават изпълнителни листове по кратката процедура (валидна само за държавните институции) срещу физически лица чрез промени в заповедното производство в ГПК.

✓Закон за личния фалит и абсолютна давност за погасяване на задължения.

✓Законодателни промени за приравняване на дружествата със значително пазарно влияние -над определен брой потребители, над определен дял спечелени обществени поръчки и др., към публичните дружества относно разпоредителни сделки със значителни активи, изисквания към управителните и контролните органи и разкриване на информация.




Кога е опасно цезаровото сечение
Д-р ИВАН КОСТОВ

Директор на столичната Първа АГ болница „Св. София" (бивша „Тина Киркова")

До 40% стигат ражданията с цезарово сечение в софийските държавни и общински болници,а в някои частни - и до 90%. Подобна тенденция се наблюдава в цял свят, защото хората се стремят към плановост в зачеването и раждането. Но секциото малко или много е една коремна операция, която носи своите рискове, заяви пред „Труд" д-р Иван Костов, директор на столичната Първа АГ болница „Св. София" (бивша „Тина Киркова").

Сериозно усложнение при следваща бременност след веднъж извършено секцио е появяването на ниско разположена плацента. „Тя има свойството да се прикрепя в долните сегменти на матката, където при първото цезарово сечение е била шита маточната стена

А когато „падналата" плацента застане и пред главата на плода, това опасно състояние вече се нарича плацента превия", разясни д-р Костов. Още по-сериозно усложнение е, когато описаната плацента прорасне през мястото, където матката вече е била шита.

В този случай по време на раждането може да се стигне до голяма кръвозагуба.

„Затова нека жените разберат, че няма по-добър начин за раждане от нормалния. Той е най-атравматич-ното, най-физиологичното и най-евтиното нещо за системата и пациента. А до секцио трябва да се прибягва само когато има медицински индикации. Най-честите от тях при жената са: тесен таз на родилката и едър плод, високо кръвно

налягане, голям диоптър, активен генитален херпес и др.", изброи д-р Костов. Медицински показания за пристъпването към секцио може да има и заради плода - най-често при задушаване на бебето преди или по време на раждането, при изпадане на пъпна връв, при отлепяне на плацентата и т.н.

В болница „Света София" тази седмица лекарите спасиха пациентка именно с тежкото усложнение - отлепена предлежаща плацента заради вече извършени цезарови сечения. Това е 39-годишната Милена, която е била приета в болницата в понеделник. Болките й започнали през нощта, тя

пристигнала в „Св. София" в ранния следобед в тежко състояние и със силно кръвотечение. Милена е майка на три деца, родени със секцио.

„Активизирахме целия си лекарски и акушерски екип - гинеколози, анестезиолози, специалисти от кръвната банка, от лабораторията, акушерки. За щастие след много усилия майката и бебето бяха преведени в добро състояние. Детето е момченце с тегло 3,2 кг и ръст 50 см", разказа д-р Костов.

„Имайки предвид, че това бе седмата бременност за пациентката, и всичките досегашни раждания са били с цезарово сечение, ние предположихме, че би могло плацентата й да е в посоченото рисково състояние", добави д-р Валентина Григорова, зам.-директор на „Св. София". Тя обясни, че заради многото и трудни бременности маточната стена се преобразява така, че плацентата често прилепва плътно или се инплантира на неподходящо място. „При това състояние плацентата не може да се отдели, независимо от прилаганите действия. В резултат на това кървенето се увеличава, и то много бързо, което рязко влошава състоянието на жената", посочи д-р Григорова. Анестезиологът д-р Димитър Терзийски също е бил поставен в критична ситуация. „От една страна, трябваше да се извърши секцио в условията на изключителна спешност - само в рамките на 5-7 мин. Това изискваше бърза, адекватна и безопасна за детето анестезия, тъй като то вече страдаше от тежкото усложнение на бременността, засегнало майката. А в тази ситуация обикновено е много трудно да се установят придружаващи заболявания, алергични предразположения и други проблеми при родилката", разказа д-р Терзийски. Колегите му и той били поставени на нокти, когато неочаквано състоянието на Милена прогресивно започнало да се влошава. Тя изпаднала в тежък хеморагичен шок. „Това заболяване води до смърт или трайни увреждания на болния, ако не се реагира агресивно. Ние имахме късмет! Тя се оправи, независимо че кръвозагубата беше огромна -над 4 литра. Това е почти цялото количество кръв, което тя имаше...", обясни анестезиологът. До пристигането на кръвта и плазмата докторите дали всичко от себе си, за да задържат живота на пациентката.

След секциото лекарите не препоръчват напрягане на коремната мускулатура или упражнения с тежести поне през първите два месеца. А следващото забременяване трябва да е най-малко след 2 години.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница