5 известни научни открития, направени от неизвестни учени



Дата25.01.2018
Размер15.87 Kb.
#51284

5 известни научни открития, направени от неизвестни учени


bgfactor.org

08.08.2008

В историята на науката има доста примери, когато откритията не носят имената на своите откриватели

Имената на много учени не са извести на широката публика, но въпреки това е несправедливо част от научните открития да не носят името на откривателя си. Пет такива примера наскоро публикува New Scientist.



Салмонелата

Бактерията салмонела е причина за остра инфекция при човека и животните. Тя е открита през 1885 г. от Теобалд Смит (Theobald Smith), служител в лабораторията на Даниел Салмон (Daniel Salmon), известен през XIX в. ветеринар. Салмон няма никакво отношение към научната работа на Смит, но той обира всички лаври от откритието.



Проказата

Проказата, описана още в Библията, получава през XIX в. официалното наименование болест на Хансен на името на норвежкия лекар Герхард Хансен (Gerhard Hansen). Той вижда бактерията през 1873 г., но не привежда никакви доказателства, че тя е причина за проказата. Това прави през 1880 г. Алберт Нейсер (Albert Neisser).



Законът на Бенфорд

Американският астроном и математик Саймън Нюкомб (Simon Newcomb) през 1881 г. публикува доклад за странна закономерност, която открива при изучаване на логаритмичната таблица. Тази зависимост предсказва колко често всяко число от 1 до 9 се среща като първа цифра в даден набор от данни. Оказва се, че единицата се появява най-често - в 0,301 от случаите. Почти 60 години по-късно, през 1938 г. американския физик Франк Бенфорд (Frank Benford) открива отново тази закономерност. Сега обаче тя носи името Закон на Бенфорд.



Уравнението на Арениус

Уравнението, описващо зависимостта на скоростта на химичната реакция от температурата носи името на шведския химик Сванте Арениус (Svante Arrhenius). То обаче се появява няколко години по-рано в трудовете на холандския учен Якобс ван Хоф (Jacobus van Hoff).



Халеевата комета

Кометата на Халей са познавали още в древен Китай, тя е наблюдавана от Йохан Кеплер през 1607 г., а самия Едмънд Халей (Edmond Halley) я вижда през 1682 г. По този начин Халей не е откривател на кометата, както е прието. Той обаче първи разбира, че това е същата комета, която Кеплер и други астрономи са наблюдавали по-рано и пресказва, кога ще се появи отново.
Каталог: pueron -> liubopitno
liubopitno -> Нов еталон за 1 килограм
pueron -> Приносът на Айн Ранд за каузата на свободата
pueron -> Програмни системи с изкуствен интелект в правото. Функции. Проблеми. Някои решения
pueron -> Гл ас д-р Елка Янкулова, отговор на рецензентите чл. Кор. Проф. Д. Б. Н. ИВАН ГЕОРГИЕВ ИВАНОВ И Проф. Д-р спаска димитрова петкова
liubopitno -> Агата Кристи и бирата изкушават нобелистите 10 млн крони за приза тази година. Само 34 жени имат почетната награда
liubopitno -> Чирков не бил професор
liubopitno -> Пари и щастие Мариан Беленки, Израел, Oshte info
liubopitno -> Чирков: Аз съм германски, а не комунистически професор
liubopitno -> Завистници подлагат крак на отличниците Хитлер учредил приз само за германци
liubopitno -> Хора без мозък?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница