№53, пгт „Проф д-р Асен Златаров



Дата25.07.2016
Размер41.8 Kb.
#4947
МЛАДЕЖКИ ЧЕРНОМОРСКИ ФОРУМ

гр.Бургас, бул. „Ст. Стамболов”№53, ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров”

e-mail: ml_chernomorskiforum@abv.bg

Освобождението на Бургас – 06.02

Мадлен Баклаваджян, СОУ „К. Преславски”-МЧФ

От Сливен, в един свой доклад от 3-ти февруари 1878г. до главнокомандващия, командирът на 11-ти армейски корпус ген. Делинхаузен излага положението в своя район, дислокацията на руските военни части от Котел до Факия и от Айтос до Кайбиляр (днешна Странджа, Ямболски окръг), които почти навсякъде влизали в стълкновение с въоръжени шайки от черкези, башибозуци и дори с редовни турски войски, които бродели по българските села и вършели пожари, убийства, грабежи и други пакости, накрая донася, че вече остро се чувства нуждата да се заемат от руските части и селищата по черноморското крайбрежие. За тази цел той възнамерявал да се сформира един специален летящ отряд (летучий) от частите в Сливен и Бургуджии под командването на полк. Лермонтов, командир на Орденския драгунски полк. В предварителния замисъл този летящ отряд щял да бъде в състав от пехота, два ескадрона драгуни и две конни оръдия, който ще има за задача да заеме Айтос, Бургас, Анхиало, Месемврия, а също така и да установи по-трайни връзки с войските на ген. Цимерман в Североизточна България.

Възоснова нареждането на ген. Делинхаузен за сформирането на летящия Бургаски отряд на полк. Лермонтов, командирът на Бургуджийския отряд ген. Безаев (заместил полк. Тивалович) със заповед от 3-ти февруари 1878г. уточнява конкретно състава на отряда, именно” 7 пехотни роти, 2 ескадрона кавалерия и 2 конни оръдия”.

В същия ден на 3-ти февруари 1878г. се получава от началник-щаба на армията и съобщението за демаркационна линия, която руските войски трябва да заемат в посока Котел – Анхиало, съгласно сключеното примирие на 31 януари същата година между Турция и руското главно командуване. Съгласно това примирие, частите от 11-ти армейски корпус имали право да заемат само по-главните пунктове в района, без да разпостират властта си върху цялата му територия.

В своя доклад от 6-ти февруари 1878г. командирът на летящия бургаски отряд полк. Лермонтов донася на командира на 11-ти армейски корпус в Сливен ген.-лейтенант Делинхаузен как е била изпълнена поставената му от ген. Безаев задача. Повереният му отряд настъпил на 5-ти февруари от Карнобат по посока Бургас в следния състав: 7 пехотни роти от 104 устюжки пехотен полк, 2 ескадрона драгуни от 13-ти драгунски на Военния орден полк и 2 конни оръдия.

Още на 4-ти февруари обаче два взвода от един ескадрон драгуни под командването на капитан Кукс били изпратени като разезд към Айтос и градът бил зает без изстрел, но заварен в плачевно състояние – по-голямата част била опожарена от турците, а жителите му-ограбени. Командирът на разезда оставил комендант на Айтос със задача да постави в известност запасите, изоставени от турците при изтеглянето им.



МЛАДЕЖКИ ЧЕРНОМОРСКИ ФОРУМ

гр.Бургас, бул. „Ст. Стамболов”№53, ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров”

e-mail: ml_chernomorskiforum@abv.bg

На 5-ти февруари разездът продължил от Айтос към Бургас по пътя през с. Уруменикьой (дн. Българово) и нощувал в същото село, чиито жители в голямата си част били изклани от турците. Руските войници изброили към 240 трупа, повечето жени.

При пристигането си в Айтос на 5-ти февруари, полк. Лермонтов оставил една рота с един взвод драгуни като гарнизон и за охрана на тила на Летящия отряд. На гарнизона в Айтос била поставена задачата да проучи местността по посока на Русокастро и да установи връзка с 14-ти корпус по посока на Надърския (Айтоския) проход в Североизточна България. При нощувската си в Айтос полк. Лермонтов приел турска делегация от селата, лежащи северно от Айтос, която му заявила, че турското население в този регион се подчинява на руските власти. Полковникът ги уверил, че ако предадат оръжието си и се държат лоялно с българското население, безопасността им ще бъде осигурена.

На 6-ти февруари 1878г. летящият отряд на полк. Лермонтовq вече в разширен състав, потеглил към Бургас по пътя през село Кадикьой (дн. Съдиево). В същото време и ескадронът-авангард, който нощувал в с. Уруменикьой, продължил към Бургас, но по друг път – покрая езерото Ваякьой (Бургаското езеро), за да проучи предварително обстановката в Бургас. Бургаските граждани били щастливи да научат, че в града е пристигнал руски разезд, който им съобщил радостната новина, че след обяд ще пристигне и орядът с полк. Лермонтов. След като събрал необходимите сведения, че Бургас наистина бил изоставен от турската войска, разездът свърнал на север по пътя за с. Атанаскьой (кв. „Изгрев”) продължил към Бургаските минерални бани, за да посрещне отряда. Новината за предстоящето пристигане на освободителите бързо се разнесла из целия град.

След обяд към 15-16 часа отрядът на полк. Лермонтов пристигнал в Бургас. Гражданството вече, предупредено от командира на разезда-авангард, очаквало с нетърпение своите братушки-освободители. Тържественото им посрещане станало вън от града при Татарския кладенец, където днес се издига паметникът в тяхна чест (срещу ГРЕ „Г.С. Раковски”), начело с първенците, свещениците, чуждите консули, под тържественото биене на камбаните, с хляб и сол. Приветствено слово на руски език пред скъпите гости произнесъл учителят Стоян Шивачев.

Гражданите и тази нощ не мигнали, но вече не от страх, че ще бъдат нападнати от черкези и башибозуци, а от радост, че много очакваната свобода най-сетне изгряла и над този край. Защото макар и Бургас да не станал изцяло плячка на черкези и бащибозуци, както Карнобат и редица други селища в района, но до гражданите в продължение на няколко месеца достигнали тревожни слухове, че всяка вечер могат да пристигнат башибозуци и черкезки шайки, затова замръкнали в тревога и осъмвали без да мигнат, защото нищо не им гарантирало, че не ще ги сполети тази участ. По тази причина почти не минавало нощ семействата да бъдат в домовете си, а се събирали на


МЛАДЕЖКИ ЧЕРНОМОРСКИ ФОРУМ

гр.Бургас, бул. „Ст. Стамболов”№53, ПГТ „Проф. д-р Асен Златаров”

e-mail: ml_chernomorskiforum@abv.bg

групи с жените и децата на отделни места, за да могат в случай на нападение да се защитават.

Сега с пристигането на освободителите свършили вече тия кошмарни нощи.

Още на другия ден Бургаския отряд изпратил един полуескадрон по посока на Анхиало, за да заеме този град, а след това да овладее и град Месемврия. Такива разезди били изпратени и на юг то Бургас.







Каталог: uploads -> files
files -> Книга на етажната собственост (Загл изм. Дв, бр. 57 от 2011 г.)
files -> П р е д у п р е ж д е н и е от Управителя/Управителния съвет
files -> 10 години движение за социален хуманизъм
files -> Категория : open, индивидуален смесен Хендикап : за жени 8 точки на игра Дати : от 06 октомври до 12 октомври 2008
files -> Xxxv редовна годишна среща „Регионални организации и местни органи 2016”
files -> Списък на застрашените от изчезване местни сортове, важни за селскотостопанство
files -> Наредба №4 от 11 март 2011 Г. За реда и условията за провеждане на конкурси за полски инспектори
files -> Наредба №31 от 11 септември 2008 Г. За сертифициране на хмел и продукти от хмел и за регистриране на договорите за доставка на хмел
files -> Рег.№ Име на фирмата Адрес на управление и телефон
files -> Т е Х н и ч е с к о з а д а н и е технически изисквания и технически спецификации


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница