53. Типология на туристите. Постмодерният туризъм и информационните технологии. Типове туристи – семеен, традиционен, модерен и постмодерен тип турист



Дата20.08.2018
Размер47.9 Kb.
#81689

53. Типология на туристите. Постмодерният туризъм и информационните технологии. Типове туристи – семеен, традиционен, модерен и постмодерен тип турист.
I. Типология на туристите

Типологията на туристите се базира както на туристическата практика, така и на техните желания и ценности. Различията, които се появяват зависят от поведението и дейностите, които се изпълняват по време на ваканциите. Туристите се различават според отделните индивидуални критерии за индивидуално пътуване.


Групи туристи – характеристики и навици. Разграничаването между тях се е съдържа в основните мотиви, влияещи на потребността от туризъм.

1. Според критерия дейности, извършвани по време на почивка, туристите биват:



  • Туристи, които не обичат да предприемат дейности по време на почивката си;

  • Туристи, които обичат да предприемат дейности и да се движат по време на почивката си.

Основната цел на ваканционното пътуване е почивката. В този смисъл, за туристите пътуването означава дейности, които н е носят стрес; или липсата на дейности, защото всяко действие носи умора. За други, ваканционното пътуване съдържа дейност. На която е присъщо и забавлението

2. Според критерия желано и практикувано социално общуване по време на ваканцията, туристите биват:



  • Туристи, които търсят близко, интимно общуване;

  • Туристи, които смятат контакта по време на ваканция като следствие от конкретната среда.

Пътуването на туристите, освен време за почивка и дейност, е и време за социални контакти. Някои туристи приемат участниците в общуването като “конкретно някой”, докато други – като “някой изобщо”.

Търсенето на “конкретно някой” означава търсене и подържане на отношения от интимен чувствен характер – семейство, приятели, ново придобити приятели по време на ваканцията. Та тази група социалните контакти са сред основните мотиви за пътуването

Отношенията при перспективата “просто някой” са от второстепенен характер, защото социалните контакти са само следствие от пътуването

3. Според критерия премахване на рутината, туристите биват:



  • Туристи, за които ваканцията означава рутина;

  • Туристи за които пътуването означава излизане от рутината.

За първата група пътуването включва същите ежедневни дейности, с изключение на продуктивната работа, но в друга обкръжаваща среда.

За втората група, пътуването включва откъсване от ежедневните дейности, както чрез извършване на необичайни дейности, така и чрез дивата околна среда.

4. Според критерият деконтрол – свободно изразяване на емоции по време на почивката, туристите биват:


Деконтрол означава извършване на дейности, носещи удоволствие за туристите. Деконтрола не е синоним на дисконтрол – първото се отнася до изразяване на емоциите, пораждани от дейностите, а второто до дейностите като такива.
II. Постмодерният туризъм и информационните технологии.

Постмодерно общество – нарастващата тенденция на обществото за свързване с нематериалните ценности за сметка на материалните, процесът на индивидуализация, нарастващата ценност на емоционалното пред рационалното и новото социално определение за свободно време влияят директно върху синдрома на промяната.

Постмодерният турист съдържа в себе си и други видове: семейният, традиционен, модерен. Анализът на неговите характеристики, на ценностите, на които е верен. Желанията и туристическата практика, която има открояват огромно разнообразие от начини на поведение. Това е турист, който както организираното пътуване и туристическият пакет, така и много посещаваните и традиционни дестинации.

Постмодерният туризъм е практикуван предимно от млади, хора с високо образователно ниво и повече финансови възможности Този сегмент разполага с достъп до Интернет и го използва активно за информация за дестинациите, за създаване на маршрут, резервации, самостоятелно организиране на пътуването. Така интернет се превърна в основата на рези нови потребители и техен привилегирован източник.



III. Типове туристи

В постмодерното общество се открояват 4 типа туристи:



1. Семеен турист – мотив и цел на пътуването е да бъдат със семейството, т.е. нараства ценността на близките отношения, от първостепенен характер пред спорадичните отношения с непознати Обикновено ходят на почивка със семейството, настаняват се в къща или вила (собствена, наета, принадлежаща на близък). Те харесват да прекарват ваканциите на едно и също място, на което се връщат всяка година.

Предпочитат места без много хора, защото н търсят запознанство с други по време на ваканцията – семейството е достатъчно

Двата основни мотива са почивка и прекарване на време със семейството. Сходната черта на семейният и постмодерният турист е първостепенното значение на общуването.

2. Традиционен турист – за него ваканционното пътуване е преди всичко почивка. Тези туристи харесват най много да не правят нищо. Предпочитат културните пред физическите дейности. Почивката или липсата на умора са основна мотивация за ваканционно пътуване.

Прекарват почивките си на едно определено място, което може да се променя през определен период от време. Не пътуват по време на почивката. Правят много малко дейности, с изключение на разходката, н дори и тя е с намален мащаб.

За тях е важно да се чувстват удобно. Харесват урбанизираните места, които са по- малко населени. Поемането на рискове или възникването на проблем е стресиращо за тях. Подготвят много точно и контролирано своята почивка, за да избегнат неочакваното,м вълненията.

3. Модерният турист - преследва различието във всяко нещо. Осъществява необичайни дейности, в нови места, общува с непознати хора. За тях е важно да посетят места с много хора, дори и с организирано пътуване. Всяко пътуване за тях е на различно място. Забавлението е по- важно от интелектуалното обогатяване. Основната им мотивация е бягство и практикуване на необикновени дейности.

4. Постмодерният турист - той пътува за “приключението”. Той взима решения на момента, без програма, търси междуличностен контакт, забавления, културни и природни дейности. Той пътува най- много, в различни периоди от годината, посещава различни места. Той е активен, не стои на едно място, извършва много дейности. Той е натуралист – често наблюдава пейзажи, флора, фауна, посещава обширни и просторни места. Той никога не пътува организирано.

Някои от характеристиките на постмодерният турист се отличават най- ясно при съпоставка с останалите. За разлика от семейният турист, той търси приятелски, а не близки отношения. Подобно на модерният, той също е активен турист. Ваканцията на постмодерният турист е най – нерутинна и деконтролирана. Той не организира времето и ваканциите си. Харесва му да пътува за приключение, което поражда и риск.



Анализът и ценностите, желанията и туристическият опит на постмодерният турист предвижда индивидуализация на търсенето и разнообразие в туристическото поведение.





Каталог: Music,%20Movies,%20Videos,%20Games%20and%20more... -> Lekcii -> UNWE%20files
UNWE%20files -> Да се разширява ли чрез франчайзинг (продаване на права) към Южно -американския пазар?
UNWE%20files -> Особености на иновациите и иновационния процес в индустриалното производство
UNWE%20files -> “top rope”, “all free”, “yo-yo”, “red point”, “flash”, "on sight" и “solo”
UNWE%20files -> Скалното катерене
UNWE%20files -> Професионална автобиография
UNWE%20files -> Сигурност във фирма за разработка на
UNWE%20files -> При какви обстоятелства придобиването на съществуваща компания е предимство за Хайнекен, в сравнение с инвестициите „на зелена поляна”?
UNWE%20files -> Спам и системи за защита от спам
UNWE%20files -> Експозе Русия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница