7 Дисциплина



Дата01.05.2018
Размер157.28 Kb.
#67505
ТипЛекции


Утвърдил: …………………..

Декан

Дата .............................

СОФИЙСКИ УНИВЕРСИТЕТ “СВ. КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ”

Факултет: Философски


Специалност: (код и наименование)

Ф

Ф

С

0

4

0

1

1

3

Социология


УЧЕБНА ПРОГРАМА

И

3

3

7

Дисциплина:

СОЦИОЛОГИЯ НА ТРУДА

Преподавател: Гл.ас. д-р Петя Иванова Славова





Учебна заетост

Форма

Хорариум

Аудиторна заетост

Лекции

30

Семинарни упражнения

30

Обща аудиторна заетост

60

Извънаудиторна заетост

Подготовка на презентация

10

Подготовка на проект и инструментариум за изследване

40

Подготовка на читателски фиш

40

Обща извънаудиторна заетост

90

ОБЩА ЗАЕТОСТ

150

Кредити аудиторна заетост

2

Кредити извънаудиторна заетост

3

ОБЩО ЕКСТ

5






Формиране на оценката по дисциплината

% от оценката



подготовка на читателски фиш (ЧФ)

20%



разработване на проектно задание за изследване (ПЗ)

40%



разработване на инструментариум за регистрация на данни (И)

30%


публично представяне на резултатите (ПП)

10%
Крайната оценка (КО) се формира по следната формула, в която точките от 1 до 4 имат различна тежест, т.е. КО =0,2*ЧФ+0,4*ПЗ+0,3*И+0,1*ПП

Крайна оценка формират само студентите, изпълнили задачите по т. 1-4. Студентите, явяващи се на поправителна сесия, представят същите четири компонента на изпита, изискуеми при явяване на редовна сесия.

При неизпълнение на някоя от задачите от 1 до 4 се получава служебна слаба оценка, участваща във формирането на общата оценка. Слабата оценка по някои от компонентите не означава, че студента не може да разработва останалите компоненти.

Задължително е спазването на поставените срокове за изпращане на четирите компонента, формиращи оценката. При забавяне на изпращането им за проверка, за всеки просрочен ден се отнема по една точка от оценката. Задължително е поетапното предаване на компонентите, не се приема предаване на писмени разработки от 1 до 4 „на куп“, в края на семестъра.





Критерии на оценяване

За оценка „Отличен

- разработване на читателски фиш (виж форма за читателски фиш), според посочените изисквания, показващи умения за разбиране, критичен анализ и отграничаване на социални от социологически проблеми, хипотези, аргументи и данни от различни източници.

- разработено проектно задание по предварително посочени критерии (виж форма за проектно задание), показващо умения и знания за обвързване на теоретичен модел с емпирична работа;

- изпълнение на проекта чрез разработване на инструментариум за регистрация и анализ на данни. Не се изисква регистрация на данни.

- представяне на проектната идея под формата на публична презентация/ постер, показваща разработването й според посочените критерии.



За оценка „Много добър

Същите като за отлична оценка, но качеството на изпълнение на задачите е по-ниско.

За оценка „Добър

Същите като за отлична оценка, но значимо по-зле разработени и/или един липсващ изпълнен критерий (според разписаните във формата за проектно задание).

За оценка „Среден

Същите като за отлична оценка, но значимо по-зле разработени и/или липсва изпълнението на няколко изпълнени критерия.




Анотация на учебната дисциплина:

Съдържанието на дисциплината е ориентирано първо от идеята, че трансформациите в труда трябва да се разглеждат в контекста на конкретни социално-икономически и технологични трансформации, характеризиращи различни исторически периоди на 20-ти и 21-ви век. На второ място, от разбирането, че проблемите на труда (организация, контрол и автономия, умения, достъп до работни места и др.) трябва да се разглеждат едновременно като социални (проблемна ситуация) и изследователски/ социологически проблеми.

Изхождайки от тези предпоставки, лекционният курс е разделен на четири части: 1. Епохата на индустриалните революции в Европа и появата на труда като проблем; 2. Индустриален труд и появата на обществата на масовата консумация; 3. „Мрежово общество“ и труд в контекста на обществата на услугите. Във всяка една от трите части се дискутират сходен тип проблеми, постоянстващи в хода на модерността (наемен и ненаемен труд, контрол и автономия, организация на труда, отчуждение и загуба на квалификация, призвание, признание, сдружаване и представителство, права, достъп до работни места и пр.), но по различен начин, в зависимост от контекста на епохата. Чрез този подход се цели да се постави акцент върху трансформациите в труда, и тяхната вграденост в историята, която, поставена в нов контекст, води до нови и различни резултати, изискващи ново обяснение и концептуализация.

Работата по време на упражнения в аудитория е организирана под формата на групова дискусия на конкретен текст. Текстът е прочетен предварително и анализиран писмено от един студент, изготвили читателски фиш. Читателските фишове се представят по време на упражнение и се дискутират от групата, както и самият текст по същество. За всяко упражнение има предвидени два текста – основен и алтернативен. Студентите имат право да избират текста върху който ще работят. Алтернативният текст винаги е на английски и/ или френски, като целта е да се стимулират студенти да разработват и анализират текстове на чужд език, но само ако се чувстват подготвени за това.1

В допълнение към обсъждането на текстове и читателски фишове, по време на упражнения ще се обсъждат и емпирични материали (интервюта, статии от преса, архивни материали, статистически данни и анализи). Целта е да се открива проблемна ситуация въз основа на емпиричен материал и да се прави опит тя да бъде дефинирана като проблем за изследване, както и да се идентифицират различни източници за извличане на данни и методите за регистрация и анализ.

Курсът не търси пряка тематична и методологическа обвързаност между лекционния материал и текстовете за анализ и дискусия, макар че често такава има. В хода на курса, текстовете, както и емпиричните материали могат да бъдат заменяни с други при желание от студентите и преподавателя.

Работата на студентите в извън-аудиторно време е организирана около различни дейности: прочит и анализ на текст и подготовка на читателски фишове, подготовка на изследователски проект, създаване на инструментариум.





Предварителни изисквания:

Няма предварителни изисквания




Очаквани резултати:

1. Чрез структурата и съдържанието на лекционната част да запознае студентите с основни проблеми в изследванията на труда и на професиите в контекста на различни социално-икономически трансформации на модерните общества.

2. Чрез работата по време на семинари и чрез самостоятелната подготовка за тях да обучи студентите на изследователски умения (подготовка и реализация на изследователски проект) и приложението им при изследвания на различни ситуации, свързани с труда.






Важни дати:

Предаване и дискусия на читателски фишове и текстове за семинарни занятия – текущо – всяка седмица

16.04. 2018 г. Предаване на изследователски проект (до 17 ч.)

30.04. 2018 г. Получаване на писмени и устни бележки по проектното задание (до 17 ч.)

21.05. 2018 г. Предаване на разработен инструментариум (до 17 ч.)

31.05. 2018 г. Получаване на писмени и устни бележки по инструментариума (до 17 ч.)

9.06. 2018 г. Еднодневна конференция за публично представяне на проекти, след която се обявят крайните оценки от курса.




Учебно съдържание




Тема:

Хора-риум

1.Сед-

мица



Въведително занятие: Запознаване със структурата и съдържанието на курса и с организацията на работата по време на лекции и упражнения. Появата на труда като проблем. Разграничения на понятията труд, професия, заетост, работа. “Дисциплинарна кариера” на Социология на труда като акдемична дисциплина. Двете големи традиции – френска и англосаксонска в изследванията на труда: Sociologie du travail и Industrial relations. Българската традиция в изследванията на труда и институционализация на дисциплината.

Семинар: подготовка за изготвяне на читателски фиш, представяне на текстовете за упражнения и разпределянето им за прочит, анализ и подготовка на читателски фишове, изработване на регламент за работат по време на упражненията.

2 ч. л. +

2 ч. упр.



Част 1. Епохата на индустриалните революции в Европа и появата на труда като проблем

2. Сед-

мица


Парната машина и развитието на науките. Университетите и неформалните научни общества (Lunar Society). Появата на наемния труд и трансформации в корпоративната организация на занаятите и професиите. “Католически модел”, “Протестантски модел” и “Либерален модел” на труда.

Виртуална визита на Science museum, London: Industrial revolutions) http://www.sciencemuseum.org.uk/visitmuseum/galleries/watts_workshop.aspx и на музея на занаятите в Троян



Текст за обсъждане: Хаджийски, И. 1995. Бит и душевност на нашия народ. Т2. София: Университетско издателство „Св, Кл. Охридски“, стр. 145-190

Алтернативен текст: Jacoby, S. 2008, Employing Bureaucracies. Managers, Unions, and the Transformation of work in the 20th Century, Lawrence Erlbaum Publishers, New Jersey, Chapter 1: ”The Way It Was”: Factory Labour befor 1915, pp.10-29

Емпиричен материал за обсъждане: Интервю на арх, Козаров с Уста Генчо Новков (автор на телеграфо-пощенската палата в Пазарджик, на Безистена в Ямбол, на църквата Св. Богородица в Габрово и др.), Списание на БИАД 1902 г., Речник на техническите термини в строителството, изготвен от Уста Генчо Новков, 1902 г.

2 ч. л. +

2 ч. упр.



3.Сед-

мица


Трансформации на социалните и икономически структури на обществата (съсловия, класи, групи) и раждането на новите професии и новите форми на труд.

Текст за обсъждане: Moelker, R (2003) Norbert Elias, maritime supremacy and the naval profession: on Elias’ unpublished studies in the genesis of the naval profession, British Journal of Sociology Vol. No. 54 Issue No. 3 (September 2003) pp. 373–390

Алтернативен текст:

Evetts, J. 2003 The Sociological analysis of professionalism. Occupational changes in Modern World, International Sociology, vol. 18 (2), pp.395-415



Емпиричен материал за обсъждане: Социално-мрежови и биографичен анализ на данни на участниците в Лунарното общество (по предварително разпределени материали за проучване в извън-аудиторно време).

2.ч.л.+2чупр.

4.Сед-

мица


От отчуждението от труда (Allienation) до призванието в труд (Beruf): съдържание на труда, субективното преживяване и социално-класово отражение. Формиране на професионални идентичности.

Текст за обсъждане: Вебер, М. 1993. Науката като призвание. В: Ученият и политикът. София: Микро-принт, стр. 105-134

Алтернативен текст:

Philip Hodgkiss, The origins of the Idea and Ideal of Dignity in the Sociology of Work and Employment, In: Edgell, S, G. Heidi and E. Granter (eds) The SAGE Handbook of Sociology of Work and Employment, London: SAGE, pp.129-147



Емпиричен материал за обсъждане: подбрани страници от книгата „Колела” на Артър Хейли, емпирично илюстриращи проблема за отчуждението в американската автомобилна индустрия и откъси от интервю с основателя на биодинамичното земеделие в България, илюстриращи проблема за призванието и за признанието.

2 ч. л. +

2 ч. упр.



5.Сед-

мица



Работнически протести и синдикални организации, професионални сдружения и корпорации (гилдии). Труд, права, представителство, политика и политики.

Текст за обсъждане: Даскалов, Р. 2005. Българското общество. Т.2. Глава 8. Работнически въпрос и синдикално движение. София: ИК Гутенберг, стр. 275-300

Алтернативен текст: Miguel Martinez Lucio, Capital and Labour: the Shifting Terrains of Struggle and Accomodation in Labour and Employment Relations, In: Edgell, S, G. Heidi and E. Granter (eds) The SAGE Handbook of Sociology of Work and Employment, London: SAGE, pp.148-166

Емпиричен материал за обсъждане: Възникването на деня на труда (1 септември) и на международния ден на труда (1 май) по материали от пресата и от исторически изследвания в САЩ и Франция. (вторичен анализ на данни)

2 ч. л. +

2 ч. упр.



Част 2. Индустриален (наемен) и неидустриален (ненаемен) труд и появата на обществата на масовата консумация („Фордизъм“)

6.Сед-

мица


Индустриалното производство: Контрола върху труда срещу автономията в труда. Американската индустриална социология. Тейлъризъм и Фордизъм.

Текст за обсъждане: Ритзър, Дж. 2008, Macdonaldизация на обществото, ЕМАС, София, гл.2. Миналото, настоящето и бъдещето на макдоналдизацията, стр. 47-99.

Алтернативен текст: Alan Felstead, The Skill Debate: Concepts, Measures and Evidence, In: Edgell, S, G. Heidi and E. Granter (eds) The SAGE Handbook of Sociology of Work and Employment, London: SAGE, pp.225-242

Емпиричен материал за обсъждане: Елементи от филма „Хиндемит“, режисьор Андрей Слабаков (инструментариум, кодиране на данни от визуални материали и критика на визуалния материал като източник на данни)

2 ч. л. +

2 ч. упр.



7.Сед-

Мица

Индустриалното производство (втора част): Хуманизация, конкуренция и репутация в труда. Формална и неформална организация на труда. Школа на човешките отношения.

Текст за обсъждане: Strauss, A. 1978. Negotiations: Varieties, Processes, Contexts, and Social Order. San Francisco: Jossey-Bass, chapter 11 Negociated order and Structural Ordering, pp.245-264

Алтернативен текст:

Vidal, M. et all. 2009. Collective work and resilience of complex systems, Journal of Loss Prevention in the Process industries, vol. 22 (4), pp.516-527



Емпиричен материал за обсъждане: Предстои да бъде уточнен

2 ч. л. +

2 ч. упр.



8. Сед-

мица


Неиндустриализирани форми на труд.„Маргинални” и „невидими”, свободни и творчески професии. Нормалност и девиация в труда и в професиите. Чикагска школа.

Текст за обсъждане: Мулен, Р. 2001. От занаятчията до професионалиста: Художникът, В: Янева, А. и Стефанов, И. Антология: От оригинала до кича, Аскони-Издат, стр. 91-104 и Хайних, Н. 2001, Може ли да говорим за артистична кариера? В: Янева, А. и Стефанов, И. Антология: От оригинала до кича, Аскони-Издат, стр. 105-116

Алтернативен текст:

Becker, H. (1973) Outsiders: Studies in the Sociology of Deviance. New York: The Free Press, chapter 6 Carriers in a deviant occupational group and chapter 8 Moral Entrepreneurs



Емпиричен материал за обсъждане: Части от интервюта с архитекти, работили през социализма и в условията на пост-социалистически трансформации.

2 ч. л. +

2 ч. упр.



9.Сед-

мица

Труд, професии и социална структура на напредналото индустриалното общество. Американска функционалистка социология.

Текст за обсъждане: Бел, Д. 1994. Възникването на фискалната социология, В: Културните противоречия на капитализма, София: Народна култура, , стр. 319-351

Алтернативен текст: Stephen Ackroyd and Paul Thompson, Unruly Subjects: MIsbehaviour in the Workplace, In: Edgell, S, G. Heidi and E. Granter (eds) The SAGE Handbook of Sociology of Work and Employment, London: SAGE, pp.185-204

Емпиричен материал за обсъждане: Части от интервю със синдикален лидер в преструктуриращо се индустриално предприятие във Великобритания от 1975 г. Извлечение от книгата на Watson, T. (2005). Strategic Managing of Human Resources. London: Financial Times Management.

2 ч. л. +

2 ч. упр.



Част 3. Трудът в контекста на обществата на услугите („Пост-фордизъм“)




10.Сед-

мица

Трудът в контекста на обществата и икономиките на услугите. Загуба на сигурност, десиндикализация и индивидуализация в труда. Трансформации в индустриалния и неиндустриалния труд.

Текст за обсъждане: Boltanski, L. & Chiapello, E. 2007. Dismantling the world of work, In: The New Spirit of Capitalism, Verso, London, New York, pp. 17-53

Алтернативен текст: Brint, S. 2001 Professionals and the ‘Knowledge Economy’: Rethinking the Theory of Postindustrial Society, Current Sociology, July 2001, Vol. 49(4): 101–132

Емпиричен материал за обсъждане: предстои да бъде уточнен

2 ч. л. +

2 ч. упр.



11.Сед-

мица

Работни места и пазари на труда. Траектории на професионализация и типове кариери.

Текст за обсъждане: Granovetter, M. 1994, Getting a Job (2nd ed.), Chicago university press, Chapters 1 and 2

Алтернативен текст: Предстои да бъде уточнен.

Емпиричен материал за обсъждане: Данни от количествено сравнително изследване на студенти по социология от 4 университета в България (работа по време на следване, вход в пазара на труда, смяна на работни места, ориентация към професионална реализация).

2 ч. л. +

2 ч. упр.



12.Сед-

мица

Информационните и комуникационни технологии и промяната в съдържанието и организацията на труда,. Труд в контекста на „мрежовото общество“. Гъвкавост на труда.

Текст за обсъждане: Кастелс, М. (2004) Възходът на мрежовото общество.Т.1.София: ЛИК., стр. 281-282 (Трудовият процес в информационната парадигма)

Алтернативен текст за обсъждане: Poster, W. 2007. Who’s on the Line? Indian Call Center Agents Pose as Americans for U.S. Outsourced Firms. Industrial Relations, v. 46 (2), pp.271-304

Емпиричен материал за обсъждане: Данни от интервюта на дипломирани по социология, заети в агенции за он-лайн маркетинг и в кол-центрове.




13.Седмица

Продължение от лекция 12. Фокус върху глобалните вериги и „изнесените“ работни места (outsourcing), „стъкления таван“, (де)квалификацията и продължаващото обучение.

Текст за обсъждане: Стендинг, Г. 2013. Прекариатът, новата опасна класа, София: Изд. къща „Труд и право“, глава (стр. 15-59)

Алтернативен текст:

Рьону, Ж. 2009. Мениджмънтът на човешките ресурси като фактор за стратегическа десоциализация. Един малък „анализ на случай”” Франс телеком, Социологически проблеми, кн.3-4, стр. 284-294



Емпиричен материал за обсъждане: Сравнение на трудови договори от публична и частна компания.

2 ч. л. +

2 ч. упр.



14.Сед-

мица

Труд и групи в риск: жени, деца и младежи. Неравенства в труда.

Текст за обсъждане: Тодорова, С. и колектив. (2002) Детския труд (състояние, проблеми, перспективи), В. Тилкиджиев, Н. и Дончев, Ст. (съст.) Социологически перспективи. София: Академично издателство „проф. М. Дринов“, стр. 275-293

Алтернативен текст: Glass, Ch. 2008, Gender and Work during Transition. Job Loss in Bulgaria, Hungary, Poland, and Russia, East European Politics and Societies, vol. 22, pp.757 – 783

Емпиричен материал за обсъждане: предстои да бъде уточнен.

2 ч. л. +

2 ч. упр.



15.Сед-

мица

Труд и мобилност: емигрантски труд, професионалисти номади, доброволчески труд.

Текст за обсъждане: Султанова, Р. (2003) Транснационализмът като подход при изучаването на постмиграционният опит на мигрантите, В: Карамихова, М. (със.) Да живееш там, да се сънуваш тук. Емиграционни процеси в началото на XXI век, Международен център за изследване на малцинствата и културните взаимодествия, София, 2003, стр.268-291.

Алтернативен текст: Parker, R. 2002. The Global Economy and Changes in the Nature of Contingent Work, In: Berberoglu, B. Labour and Capital in the Age of Globalization. The Labour Process and the Changing Nature of Work in the Global Economy, Rowman, Littlefield Publishing, New York – Oxford, pp. 107-123

Емпиричен материал за обсъждане: Среща с доброволци в центрове за работа с деца.

2 ч. л. +

2 ч. упр.




Конспект за изпит - няма

Библиография

Основна: виж библиографията след всяка лекция
Допълнителна:

Grint, K. 2005. The sociology of Work, Polity Press, Cambridge, 3rd edition

Розенберг, Н и Бърдзел, Л.Е. 1993, Как западът забогатя : Икономическо развитие на индустриалния свят, изд. Интерпринт, София
Библиография по методология на социологическото излседване

Becker, H. 1996, Tricks of the trade. How to think about your research while you`re doing it, Chicago university press, part 2 Imagery, pp.10-35



Becker, H. 1986. Writing for Social Scientists: How to Start and Finish Your Thesis, Book, or Article. University of Chicago Press, Chicago
Дата: 12.01.2018 г. Съставил: гл.ас. д-р Петя Славова


1 Два от основните текстове за обсъждане също са на английски, поради трудното намиране на техен аналог на български.




Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница