7 януари 2009 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/5
Дата04.06.2017
Размер0.72 Mb.
#22686
  1   2   3   4   5
7 януари 2009 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:


В.24 часа 1

В. Сега 9

В. Труд 12

В.Монитор 16

В. Стандарт 20

В. Телеграф 21

В. Дневник 21

В. Земя 26

В. Пари 28

В.Дума 38




07.01.2009 г., с. 10
Едва 500 лв. наемът на бирарията„При кмета"
Борисов иска 50 пъти повече
Популярната бирария „При кмета" до Столичната община плаща скромния наем от 500 лева.

Това разкри вчера пред „24 часа" главният архитект на София Петър Диков. Площта на



заведението е 460 кв. метра

Заради символичния наем общинската дирекция „Обще­ствени поръчки и търгове" провела конкурс, в който били постигнати 25 000 лева.

Сегашният наемател - „Тримекс сервиз", обаче обжалвал резултата и така победителят не можел да влезе в кръчмата. Сега от „Московска" 33 са длъжни да внесат обжалване­то в съда.

„Старият конкурс е напра­вен от кмета на район „Оборище". Подобен бе и случаят със заведението до театър „Со­фия" - и оттам старият наема­тел не мърда с подобни



съдебни хватки, а

градът получава

символични наеми

и до днес. Иначе можем да вземаме с 6 пъти повече", на­помни зам.-кметът на София Минко Герджиков.

„Лично аз не съм в течение и не съм упълномощен да ко­ментирам", заяви пред „24 ча­са" единият собственик на „Тримекс сервиз" - Сергей Ни­колов. Той обеща да ни свърже със съдружника си Николай Давилов.

Герджиков преведе още по-драстичен пример на отпор срещу искано от общината увеличение на наеми - паркин­гът пред „Шератон". За да се откаже от него, през 2005 г. гръцки бизнесмен, спечелил търга на кметството, бе



зверски пребит от

този, който

трябваше да

освободи обекта

Нападнатият се отказа да стопанисва паркинга. Така бюджетът на София изгуби по 30 хиляди лева на месец - 10-кратно по-висок наем от полу­чавания до момента.

„Плеяда от лица, някои от които са дори от държавната администрация", ще излязат от проверките на имоти в Сту­дентския град, загатна още Пе­тър Диков. Той е категоричен, че столицата трябва да наблег­не на перото „Приходи", за да има повече за разходи напри­мер по отпушването на трафи­ка и чистенето на снега.
Снимка на четири колони – Входът на известното заведение ..При кмета", което се намира на ул. „Париж", на метри от Столичната община. В него има инсталация за варене на „жива" бира. снимка


07.01.2009 г., с. 10
Камери за строежа на „Люлин"

Пътната агенция въвеж­да онлайн контрол върху строителството на маги­страла "Люлин", съобщи­ха от ведомството. Вчера шефът на агенцията Янко Янков и Франк Вайндорф, съветник по проекта за "Люлин", направили инс­пекция на трасето и се срещнали с изпълнителя "Мапа-Ченгиз".

След това било решено да се монтират видеокаме­ри, чрез които да се наблю­дава как върви строежът, тъй като от 19 до 21 януари щяло да има проверка на ЕК за графика на работа­та.


07.01.2009 г., с. 14-15
Имот в Докторската градина? Вече и под 2000 евро/кв. м

Сега е моментът да се купуват имоти. Собственици, които бързат да продават, свалят цените до рекордно ниски нива. Това сочат наблюденията на брокерите в последните 2-3 месеца, когато пазарът е замрял и сделки почти няма.

Вече имаме предложение за имот на "Докторски паметник" в центъра на София под 2000 евро/кв. м, обясни Страхил Иванов, шеф на "Явлена". Катя Ценова, доскорошен изпълнителен директор на "Адрес недвижими имоти", потвърждава тенденцията.

До неотдавна в най-престижния район на столицата се искаха 5000-6000 евро/кв. м. Но имаше и оферти за 8000 евро за квадрат.

Апартаменти на зелено в столичния квартал Левски Г се предлагат за 700 евро/кв. м. За предишни обекти в начален етап се искаха и 1000 евро/кв. м. В Овча купел пък продават панелно жилище срещу 600 евро/кв. м. В началото на годината цените бяха стигнали 900 евро за квадрат.

В бургаския кв. Меден рудник може да се намери ново строителство срещу 399 евро/кв. м. В района на Слънчев бряг има цени около 400-450 евро на квадрат. Доскоро най-ниските цени бяха 500-600 евро/кв. м.



Новопостроени къщи около язовир "Батак" и в Пампорово се предлагат за 130 000-140 000 евро.

Спадът започна да се забелязва последните 2-3 месеца на миналата година. През първото шестмесечие обаче пазарът си вървеше по инерцията, набрана последните години на бум


Финансовата криза по света, която даде отражение и у нас, включително и върху икономиката, започна да се отразява и върху имотите.

За понижението

се съди основно

при офертите,

защото сделки

почти няма

и не може да се каже на какви нива реално се правят покупки.

Сайтовете за имоти отчитат две потивоположни тенденции през 2008 г. При голяма част от имотите има спад. По данни на IMOT.BG поевтиняване на жилища се наблюдава в райони с преобладаващо ново строителство.

Така например в столичните Дружба, Княжево, Младост, Мусагеница, Павлово, Симеоново, Стрелбище има спад в цените на някои видове жилища с до 19 на сто (това число се отнася за маломерните имоти в Подуяне).

Причината е, че висок процент от продаваните жилища са ново строителство или такива в етап на строеж. Притеснени от факта, че трудно продават жилищата,



повечето от

предприемачите

решиха да

смъкнат от цената

Има и райони, в които се отчита спад при всички видове жилища. В столицата това са квартали като Дианабад, Княжево, Мусагеница. Подобна е ситуацията във варненския Младост, Бузлуджа във Велико Търново, Родина 1 в Русе, посочват от IMOT.BG.

През последните три години Варна се опита да догони по цени столицата. Имаше периоди, в които цената на квадратен метър жилищна площ при някои видове имоти надвишаваше тази в София.

През 2008 г. обаче се наблюдава спад в цената, и то не в един или два квартала. С 16% по-евтино се търгуват гарсониерите в Галата. За ЗК Тракия тази стойност е 20%. По-малко са загубили от стойността си дву- и тристайните жилища.

В сайта topimoti.com пък има специална секция с оферти с падащи цени.

Най-големите

намаления са за

имоти, различни

от жилища -

къщи, магазини,

офиси, парцели

Така например цената на кафе-сладкарница в Пловдив е свалена с 24% до 1,468 млн. евро. С 22 на сто по-ниска оферта е обявена за парцел край пловдивското с. Цалапица.

Къща в центъра на София е поевтиняла с 40% - от 760 000 на 450 000 евро. При апартаментите в София корекциите най-често са до 5 на сто.

Данните на агенциите за имоти също потвърждават тенденцията, че има спад в някои градове и райони. По данни на "Форос" например понижения в цените в границите до 6-7% има в някои райони на Варна. Само в 1-2 квартала има по-големи спадове - до 10-16 на сто.

Според агенцията обаче в София цените вървят нагоре. Поскъпването на места надхвърля и 30%. С увеличение завършиха миналата година и в Пловдив и Бургас .

Кризата удари

най-силно

ваканционните

имоти

заради липсата на инфраструктура, голямото предлагане, липсата на външни клиенти, които да инвестират, обобщи Катя Ценова. Повлияло и това, че на пазара се появиха имотите, които бяха купени с цел инвестиция и така се увеличи предлагането.

Другият тип силно засегнати имоти са тези от средния сегмент с цени между 1000 и 1500 евро, където бяха най-масовите покупки, допълни Ценова. Това се отразилно предимно в намаление на сделките с предпочитаните двустайни апартаменти.

Преди те заемали 50-процентен дял, а сега продажбите им намалели с 25% за сметка на по-малките жилища. Така гарсониерите отново станали хит.

Покупките с кредит също са намалели. През миналата година до 70% от всички имоти са купувани с банкови заеми, а сега техният дял е между 30 и 35 на сто.

За сметка на продажбите обаче има увеличение в сделките за наемане с около 12 на сто, допълни Ценова.

При панелните апартаменти имало единични сделки с драстично намалени цени, макар някои от тях преди да са били спекулативни, твърдят брокерите. Основната причина за спада е фактът, че някои банки спряха финансирането, а други го ограничиха значително.

Процесът на поевтиняване на панелките обаче ще се задълбочи през тази година, смятат брокерите.


Снимка на три колони – Панелните апар­таменти засега са най-засегнати от кризата, за­щото банките ограничиха фи­нансирането за покупката им.
Таблица на три колони – Колко евро искат хазяите в столицата за месец


07.01.2009 г., с. 14-15
Сивите пари ще движат пазара, идат фалити на строители
Парите от сивия сектор ще движат основно пазара през 2009 г., смята Страхил Иванов, шеф на "Явлена".

Според него този сек­тор винаги е имал голям дял в икономиката като цяло и при недвижимите имоти в частност. В мо­мент на криза и на затег­нато банково кредитиране той може да се окаже предпазен клапан, който да остави пазара на имо­ти жив. В последните го­дини 50% от сделките с имоти били с такива пари.

2009 г. ще е пазар на разума. Народопсихологията ще ни спаси. Бълга­ринът е пестелив, свикнал е да осигури жилище на децата си и тази тенденция ще продължи, допълва Катя Ценова, доскорошен из­пълнителен директор на "Адрес недвижими имоти".

Тя обаче смята, че не трябва да сме прекалени оптимисти, защото ако икономическата криза се засили, ще има фалити на строителни фирми и недо­вършени проекти.

Според Симеон Митев, шеф на "Ремакс шанс груп", тази година ще мине под знаменателя на нуж­дите, отрезвяването и вли­зането в реален пазар. То­ва означава, че ще купуват хората, които имат нужда от имот.

Нуждите щели да опре­делят поведението и на продавачите - дали да предлагат по-ниска цена или не, и с колко по-ниска да е тя - с 20 или с повече проценти. На намаление щели да са склонни тези, които имат необходимост да продават - заради ипоте­ка, някакви ангажименти или грижи. Високите цени щели да държат собствени­ци, които не бързат да се освободят от имота си.

Очаквам банките скоро да започнат да кредитират отново, защото тази дей­ност им носи доход, прог­нозира Лъчезар Искров, шеф на Националното сдружение "Недвижими имоти". Той очаква, че финансовата криза постепен­но ще отшумява, но отра­жението й върху реалния сектор вероятно ще про­дължи още дълго.

Според него ясни тенден­ции накъде ще поемат имо­тите ще има в средата на годината.

Кризата ще подейства отрезвяващо и ще върне па­зара в нормални граници, смята Искров. Наскоро му казали, че има много атрактивни имоти, които се продават на 50% по-евтино, като на разпродажба. Как да си го обясним това, кой сваля с 50%. Това означа­ва, че има резерв цената да се свали с още поне 50%. Т.е. говорим за зало­жена 100% печалба, което

не е нормално, казва пред­седателят на НСНИ. Най-го­лемите печалби са се пра­вели в средния сегмент на жилищата.

Искров е категоричен, че имотите в строеж трябва да се върнат към реалната си цена, която се формира от себестойността плюс нормална печалба.

През 2009 г. пазарът ще е изпълнен с много атрак­тивни имоти за покупка, ще бъде добър за разум­ните купувачи и инвести­тори, оптимист е Младен Митов, анализатор в "Явлена". Според него кризата е дошла навреме, за да отрезви пазара и да намали прекомерните очаквания.




07.01.2009 г., с. 15
При наемите - скок до 20 на сто
Неизгодните лихвени проценти по ипо­течните кредити и трудното отпускане на заеми принудиха много от решилите да се сдобият със собствен дом да се насочат към наем.

По принцип пазарът на недвижими имоти е като скачени съдове -когато има проблем при продажбите, ин­тересът към наемния пазар се увеличава. Едновременно с това расте и цената, сре­щу която може да се наеме апартамент. Това се случи и на българския пазар през 2008 г. По данни на сайта за недви­жими имоти IMOT.BG сумата, която е трябвало да се отдели за апартамент, е била с до 20 на сто по-висока в сравне­ние с 2007 г.

При гарсониерите в столицата диапазо­нът на движение в наемните нива е от -18 до +20 на сто (вит таблицата). За разлика от други години интензивността на поскъпване или поевтиняване при нае­мите на жилища не се определя от голе­мината на имота, а от качеството му.

В Бургас увеличението на наемите е единствено в централните части на града като потвърждение на факта, че местопо­ложението играе една от основните роли при формирането на цените. Апартаменти в сгради на централните бургаски улици са поскъпнали със 7 на сто. Единствено при тристайните се отчита спад от 14 на сто, но той се дължи по-скоро на факта, че няма търсене, отколкото на ниско ка­чество на имотите.

Доста по-пъстра е картината във Вар­на. Там, както и в столицата, се наблюда­ва както силно увеличение на наемните нива на някои места, така и драстичен спад. В Идеален цен­тър и Колхозен пазар например наемите при гарсониерите са се увеличили с 18 на сто за година. В райо­на на Окръжна болни­ца и Центъра догово­ри за двустайни се сключват на нива с 20% по-високи в сравнение с началото на 2008 г. Поевтинели съответно 13 и 10 на сто са жилищата с две стаи в Гръцка ма­хала и Морска градина. До 16 на сто по-евтино се отдават под наем тристайните апартаменти в ЗК Тракия.

В Пловдив категорично може да се го­вори за поскъпване при гарсониерите. То варира в рамките от 11 до 20 на сто, като последните стойности се отнасят за райо­на на Тракия и Широк център. При дву­стайните е най-изгодно да се наема в кварталите Кършияка и Смирненски, къ­дето поевтиняването през последните 12 месеца е съответно с 12 и 20 на сто.

В Русе също се отчита увеличаване на наемните нива. В квартали като Възра­ждане, Здравец и Родина по-сериозно е поскъпването на наемите при гарсоние­рите. В центъра на крайдунавския град засега няма промяна в наемите на мало­мерните жилища, а при двустайните апартаменти се наблюдава спад със 17%. Увеличение от 12 на сто се отчита при тристайните имоти.


07.01.2009 г., с. 15
Поскъпване в Бургас и Пловдив
Има имоти, които са поскъпнали през миналата година въпреки прогнозите и очакванията за по­всеместен спад.

В центъра на София увеличе­нието на маломерни и двустайни имоти беше в рамките на 14 на сто, а при тристайните -12%, со­чат данните на сайта за недвижи­ми имоти IMOT.BG. Подобни са процентите на увеличение и по централните улици на по-големите градове. Изключение прави Русе, където поскъпването е в рамките до 5 на сто, а при най-масово тър­гуваните имоти - двустайните, се наблюдава спад с 5%.

От по-големите градове на стра­ната значителен ръст на цените се наблюдава в Бургас. Показате­лен е примерът с най-масово тър­гуваните двустайни имоти. Поскъп­ването на места е до 19 на сто. Този процент се отнася за кв. Ла­зур и централната градска част. В почти всички райони тристайните апартаменти поскъпват с 18-19 на сто.

Пловдив като втори по големина град и с удобна и бърза връзка до столицата държи цените високи. Почти няма район, в който да се отчита поевтиняване на апарта­ментите, а повишаването на стойностите, особено при двустайните, достига до 15 на сто според справка в сайта IMOT.BG. Има и изключения като квартал Изгрев, където апартамент с две стаи се търгува с 23 на сто по-скъпо в сравнение с началото на 2008 г.

Поскъпването се отнася и за Ста­ра Загора. Там се наблюдава уве­личение при всички видове жили­ща. Причината е сравнително ни­ската досега цена на квадратен ме­тър жилищна площ в сравнение с нивата в други по-големи градове.

Въпреки това има и места с отче­тено поевтиняване. С 2 на сто по-евтино се търгуват гарсониерите в Три чучура-юг. В Железник в мо­мента двустайните могат да се куп­ят с 9% по-евтино в сравнение с януари 2008 г.


Снимка на четири колони – На места в Бургас цените са скочили до 19%.


07.01.2009 г., с. 18-19
Либия 10 г. по-късно

Пътят от Световно летище Триполи към бул. "Джумхурия" изглежда болезнено познат. Минавал съм го повече от стотина пъти през последното десетилетие. В една от пресечките на дългия булевард се намира българското посолство, а две кръстовища по-надолу още си стои сградата на съда, в който години наред се развиваше драмата с българските медици. Днес великата сага изглежда като лош сън, споменът за който все повече избледнява. Народното съдилище на джамахирията вече е закрито, а българската държава е на път да се сдобие с нова триетажна къща за дипломатическата си мисия. Това е и основната грижа на посланика ни в Триполи сега, на когото журналисти от цял свят отдавна са спрели да звънят по три пъти на ден.

Консулът също е спрял да ходи постоянно до затвора "Джудейда", каквато беше практиката между 1999 г. и 2007 г. Все пак тази зловеща институция не е напълно забравена, защото

в момента там има

един българин, който

лежи за кражба на

акумулатори

Друг наш сънародник пък бил задържан заради нередовни документи в кемпа на швейцарска фирма при акция на либийските власти. Днес България съвсем не е най-омразната европейска страна в Либия. Това място е заето убедително от Швейцария, след като полицията в конфедерацията задържа в ареста за 24 часа един от синовете на Кадафи и съпругата му. Двама швейцарци начаса бяха арестувани за злоупотреби в Триполи. Днес нито един швейцарски самолет не каца в Либия, отношенията са замразени, а 7 милиарда либийски авоари бяха изтеглени от швейцарските банки и пренасочени другаде. Такава стагнация в отношенията не е имало и в най-зловещите етапи от кризата между Либия и България.

Нашият случай

изглежда напълно

забравен

Да, за нас този файл е напълно приключен, казва мивисокопоставен либийски функционер, участвал в част от преговорите за медиците.

В Бенгази, изглежда, също е така. Болните деца се лекуват в нова болница. Понякога чужди специалисти ги преглеждат. Ако се наложи, някои от тях пътуват до клиники в Италия и Франция.

Моят събеседник ме убеждава, че всяко едно от пострадалите семейства си е получило договорените компенсации от 1 милион долара в пълен размер.

Същото потвърждава и един от представителите на комитета на роднините, които по време на кризата водеха безброй дела за граждански искове, постоянно правеха демонстрации при всяко съдебно заседание и дори обстрелваха с камъни чуждите журналисти и дипломатите наблюдатели.

Какво направихте с парите? На този въпрос бенгазиецът ми отговаря: Вложихме ги в бъдещето на нашите деца.

От един от най-окаяните градове в джамахирията днес Бенгази явно е градът на милионерите. И наистина след подписаното споразумение с фондация "Кадафи" никой от размирния преди град не предявява никакви претенции.

Някои от роднините на децата си купили магазини, малки предприятия и заформили частен бизнес. Други представители на семействата



вече се движат

из града с луксозни

мерцедеси, а някои

дори си взели

нови жени

Но никой неможе да им себърка за това как да си харчат парите. Важното е, че повече не създават проблеми.

Преди години недоволствата в този град истеризираха дотам, че по време на една демонстрация бе нападнато и опожарено италианското консулство.

Днес Бенгази изглежда особено спокоен град. Затова пък тези дни в Триполи едно посолство пострада тежко. Заради израелската инвазия в ивицата Газа мисията на Мавритания бе нападната от гневна тълпа заради това, че тази арабска африканска страна поддържа дипломатически отношения с Израел. Либийското външно министерство се извини на мавританците, обясни им, че народният гняв е бил спонтанен и джамахирията е готова да заплати щетите и пълното възстановяване на посолството.

Минавайки покрай очуканата мавританска мисия, си спомних как преди 5 г. посолството ни се охраняваше от специални сили заради спонтанните бенгазийски демонстранти отпред.

Българските медици зад решетките в началото на СПИН драмата

Семействата в Бенгази вече са спрели протестите и демонстрациите.

Кореспондентът на "24 часа" по време на процеса в Либия се върна там, за да провери какво е положението 10 г. по-късно.

Тогавашният посланик се беше разпоредил бързо да приберат колите, за да не ги изпочупят с камъни. Каквато е практиката на гневните либийски тълпи. Сега вече нищо не заплашва старото българско посолство освен големите наеми на новопоявилите се трима братя реститути. Това

принудило

българската държава

да преведе преди

Коледа 1,5 млн.

долара за

закупуването на

собствена сграда

Тези дни предстои дипломатите ни да се пренесат там. Освен с огромната документация и деловите срещи по тази сделка сегашният екип на дипломатическата ни мисия има ангажименти само по едно черно наследство. Това е продължаващото дело, което офицерите, разследвали СПИН аферата в Бенгази, все още водят срещу българските медицински сестри.

Постоянно се отлага, най-вероятно и утре така ще стане, доверява един от нашите дипломати. Това съдебно производство се поддържа сигурно заради факта, че у нас прокурорът Кокинов също не е освободил от вниманието си тези офицери.

Каква е тяхната съдба 10 години след ареста на българките е трудно да се установи. Най-известният от тях - полк. Джума Мишри, добил слава у нас като най-ужасния мъчител, е сменил номера на мобилния си телефон. По невзрачното прозорче на неговия кабинет на улица "Насър" е трудно да се прецени дали някой обитава това зловещо за българките място. Джума Мишри не се явява и на делото, което води в районното съдилище, праща само адвоката си.



Вероятно се е върнал

във фермата си,

където гледа

маслинови дръвчета

и овце,

обяснява един негов познат.

"Българските сестри ли? А, да, СПИН-ът в Бенгази. Помня, че май имаше нещо, ама какво стана? Бога ми, не знам."

Такива неопределени реплики чувах навсякъде в Триполи, питайки обикновени хора, таксиметрови шофьори, продавачи по пазарите и дежурните кибици в кафенетата и пушалните около прословутия Зелен площад в центъра на либийската столица.

Като че ли наистина сагата, продължила близо десетилетие, изглежда да е забравена за година и половина след приключването й.

Последните дни събитията в Палестина сякаш са единственото нещо, за което либийците говорят. Сейф ал Ислам, фондация "Кадафи" и либийската дипломация също са заети с проблема в Газа.

Сигурно и заради това единственото, което е свързваща тема между нещата, които тях ги интересуват, и настоятелните ми въпроси по темата с българските медици се оказва случаят на Ашраф ал Хаджудж.

Различни представители на либийските власти продължават да се интересуват най-вече от съдбата на палестинеца с българско гражданство. Учудени са от новините за неговата бърза сватба, раждането на сина му и още по-бързия развод.

Ашраф е и единственият от групата на осъдените медици, който е завел в Холандия дело срещу либийската държава и лично срещу нейния лидер. Това ужасно дразни властите в Триполи, защото смятат, че той не е спазил уговорката и подписаните споразумения, довели до освобождаването на всички осъдени.





Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница