7 юни 2012 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/10
Дата21.04.2017
Размер1.31 Mb.
#19695
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10
7 юни 2012 г.
ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Труд 4

В. Монитор 5

В. Монитор 6

В. Монитор 6

В. Монитор 7

В. Монитор 8

В. Монитор 9

В. Монитор 9

В. Монитор 10

В. Стандарт 13

В. Стандарт 21

В. Сега 23

В. Класа 25

В. Класа 25

В. Новинар 26

В. Новинар 26

В. Новинар 26

В. Новинар 29

В. 24 часа 29

В. 24 часа 32

В. 24 часа 35

В. 24 часа 36

В. 24 часа 36

В. 24 часа 37

В. 24 часа 37

В. 24 часа 38

В. 24 часа 39

В. 24 часа 41

В. 24 часа 43

В. 24 часа 43

В. Преса 43

В. Преса 44

В. Преса 45

В. Преса 46

В. Преса 46

В. Преса 46

В. Преса 49

В. Преса 52

В. Капитал Daily 52

В. Капитал Daily 52

В. Капитал Daily 52

В. Капитал Daily 53

В. Капитал Daily 54

В. Капитал Daily 55

В. Капитал Daily 56

В. Капитал Daily 57

В. Капитал Daily 58

В. Капитал Daily /Чуждестранни инвестиции 59

В. Капитал Daily /Чуждестранни инвестиции 60

В. Телеграф 61

В. Дума 63

В. Земя 67





07.06.2012 г., с. 1
Шок! Още по-скъп газ
Шефът на „Булгаргаз" специално за „Труд"
Вместо да поевтинее от 1 юли, както всички очакват, природният газ може да поскъпне „Булгаргаз" ще поиска по-висока цена след 5 дни, ако Москва не подпише обещаното споразумение за поевтиняване на синьото гориво с 11,1% Това съобщи пред „Труд" изпълнителният директор на компанията Димитър Гогов България и Русия се споразумяха намалението да важи със задна дата от април Москва обаче обвърза уговорките с „Южен поток" и бави парафирането.


07.06.2012 г., с. 7
Два алтернативни пътя до морето
Хората, които пътуват към морето, могат да използват два алтернативни маршрута, за да не попаднат в затворения пътен възел Петолъчката

От София докъм Бургас може да се ползва отклонението през Ямбол и Средец Другият обиколен път е също през Ямбол и след това през Карнобат към Бургас Пътуващите към Котел или Омуртаг трябва да използват трасето през Сунгурларе. От Сливен към

Котел също се минава по обиколен маршрут - през Градец.

Аварийни екипи от сряда сутринта почистват кръстовището Петолъчката от осколки, за да може бързо да се възстанови движението По закон обаче трябва да минат поне 24 часа от последния взрив.


Схема на шест колони – без текст


07.06.2012 г., с. 12
6 млн. лв. глоби за ГЕРБ-ерски общини
Червено" Попово трябва да връща обратно на ЕС половината пари за проект
ХРИСТО НИКОЛОВ

Финансови санкции за 17,8 млн. лв. са понесли българските общини от старта на оперативна програма „Регионално развитие" до началото на юни 2012 г. Част от тях все още не са платили глобите и парите ще им бъдат удържани при бъдещи проекти, сочи справка, която „Труд" получи от управляващия орган на оперативната програма. В списъка със санкциите присъстват над 120 общини. Прегледът им показва, че сред глобените преобладават управлявани от ГЕРБ кметства, а не от представители на опозиционни партии. ГЕРБ управлява към две трети от общините, които са получили пари по програмата.

Преди дни кметовете на Търговище, Попово, Шумен и Разград заявиха, че ще съдят МРРБ заради глобите, като намекнаха, че това е преднамерено отношение, защото управляващите не са спечелили властта във въпросните населени места.

От справката става ясно, че градове, които се управляват от кмет на БСП или подкрепен от левицата, са били глобени общо с около 3,4 млн. лв., а градовете,

управлявани от ГЕРБ, имат санкции за около 6 млн. лв. Останалите са за общини, управлявани от ДПС, сините или независими.

Най-голямата единична санкция е наложена на „червен" град - Попово. От проект за подобряване на пътната мрежа за 4,9 млн. лв., общината ще трябва да

върне обратно в бюджета 1,9 млн. лв. Сумата е била първоначално 1,2 млн. лв., но тъй като не е платена, върху нея се трупат лихви. Глобата е заради дискриминационни критерии, заложени в избора на фирма, която да одитира ремонтите. От управляващия орган обясниха, че европейските правила ги задължават да налагат санкции. Сравнително големи глоби, надвишаващи 1 млн. лв., има и община на ГЕРБ - Аксаково, както и Сливен, който се управляваше от гравитиращия към ГЕРБ Йордан Лечков до 2011 г., а сега - от БСП.

Далеч не всички глоби са платени. За повечето от тях се разчита на НАП да ги събере, а част ще се прихванат от следващи проекти. Съществува и механизъм със сумата на глобата да се намали капиталовата субсидия за общината в следващия бюджет, но от справката не личи тази възможност да е била използвана.




07.06.2012 г., с. 20
Фалити и слаб износ
Предстоящият юлски доклад на Европейската комисия за България става изключително важен. При критичен текст обичайната теза „отвън ни харесват" ще се пропука безвъзвратно.

При положителен доклад ГЕРБ ще изглежда още по-безалтернативен. Към това ще се добави и идващата „жътва" от управленски успехи - магистрала „Тракия", вторият лъч на метрото, обновени градски центрове.

Това обяснява и рязката активизация на МВР през май, арестите, повдигането на обвинения, приетия под мощен премиерски натиск закон за конфискацията. Демонстративната борба с престъпността обаче има и своите куриози - осъдените Братя Галеви се оказаха в неизвестност. Без значение кой е виновен, негативите се пишат на сметката на управляващите.

На този фон стремежът на мнозинството е максимално да се възползва от вътрешните трусове в другите партии и да не изтървава инициативата във войната за интерпретация на ситуацията в България. Тя продължава да се води с неотслабващо темпо.

С това се обясняват зачестилите посещения на Борисов из страната, адекватната масирана реакция на земетресението, драматичните дебати по забраната на тютюнопушенето.

В икономиката има добра и лоша новина. Новината от края на май, че България и Германия са извадени от процедурата на Европейската комисия за свръхдефицит, беше представена като фундаментален факт, който нарежда икономически българите до германците.

Същото се случи и с повишения ни кредитен рейтинг от агенция „Мудис".

Една от добрите новини е, че страната ни е покрила конвергентните критерии за членство в еврозоната. Но по оценки отвън и отвътре вече се предвижда три пъти по-нисък от очаквания растеж на брутния вътрешен продукт. Постъпленията от данъци с края на априлското внасяне на декларации са далеч от оптималните. Износът пада, вътрешното потребление неумолимо се свива, намалели са инвестициите.

Последната година 13% от фирмите са фалирали, статистиките са най-тежки за малкия бизнес. Безработицата стигна рекордните 12,9% по данни на НСИ.

На този фон позитивните новини за перспективите на културния туризъм и за увеличението на пенсиите звучат като козметика върху лицето на тежко болен.




07.06.2012 г., с. 20
Снимка на четири колони - Премиерът Бойко Борисов, министър Лиляна Павлова и кметът на София Йорданка Фандъкова оглеждат участъка от магистрала „Хемус" край Яна.


07.06.2012 г., с. 22
Започнаха уличните ремонти
Кърпежите на улиците в Разград вече започнаха. „Най-напред ще бъдат асфалтирани подходите към болницата и най-натоварените участъци. След това ще се премине към по-отдалечените квартали", обясни заместник-кметът Любомир Цонев. Според него в особено тежко състояние е ул. „Дунав", която поема доста сериозен трафик.За ремонтите са заделени 400 000 лв. От тях 304 000 лв. са за града, а останалите 96 000 за селата. „Парите са крайно недостатъчни, защото уличната мрежа е в ужасно състояние след тежката зима", призна кметът Денчо Бояджиев.


07.06.2012 г., с. 22
Жена воюва със съседи 2 г.
ЦВЕТЕЛИНА ГЕОРГИЕВА

Фатме Майрямова от град Велики Преслав, за която „Труд" писа преди две години как живее под продънен покрив на панелния си блок, продължава битката със съседите. „Не мога да победя, макар че имам в ръцете си Закона за етажната собственост. Това е закон Божи, но съседите не искат да го спазват", обяснява жената.

Сега жената иска кметството да извърши ремонта на стария покрив, а после чрез съд общината да си изиска парите от комшиите. Законът го позволява, но ще е прецедент в страната, а градоначалникът Александър Горчев (БСП) е категоричен, че към 20 кооперации в града са в това състояние. Ако всички скарани поискат общинската намеса, бюджетът щял да отиде само за ремонти по блоковете.

Фатме живее на петия последен етаж и дъждът, който миналата седмица се изливаше щедро от небето, влизаше право в хола й. Сега има затишие. Въпреки това жената не е махала найлоните по пода, варди мебелите с плажен чадър и държи в готовност кофите. Най-страшното е, че вече има теч и по стълбището на злополучния блок, където при дъжд руква малка рекичка.

Ремонтът е спешен и неотложен, но никой не е в състояние да принуди 20-те собственици (само половината живеят там - б.а.) на панелните апартаменти да се задействат.

През 2010 г. след шума в медиите от кметството във Велики Преслав направили оглед, убедили се в „ада под небето" и изпратили предупредително писмо до управителния съвет на блока. Бившият кмет Димо Бодуров (ГЕРБ) дори дал срок ремонтът да се извърши до 15 декември 2010 г. Отправил и предупреждение, че ако не съберат пари и не поправят покрива, ще последва санкция от 300 до 1000 лв. Собственици се събрали и решили да ремонтират през лятото на 2011 г. със собствен труд. И досега няма резултат. На 27 май т.г. било последното общо събрание, на което взели решение за частичен ремонт и събиране на парите на две вноски. Ще са нужни към 3000 лв.

Заради инициативата кметът Горчев няма да ги глобява и очаква проблемът да се реши. Фатме обаче пак не е доволна, защото частичен ремонт едва ли ще спре течовете. „Улиците като ги кърпят, пак се развалят, водата си намира пътя", недоволства най-потърпевшата. Вече не е далеч от мисълта да се изсели от фаталния за нея блок.
Снимка на две колони - По време на проливните дъждове Фатме Майрямова даваше непрекъснати дежурства в хола и изхвърляше кофи с вода от пробития покрив.


07.06.2012 г., с. 4
МО засилва контрола, след като откри:
Четири нарушения в гръмналия склад
Двама от работниците излезли да пушат на терасата
БОРЯНА ЙОТОВА

МАРИАНА ТОДОРОВА

Поне четири са сериозните нарушения на правилата за обезвреждане на боеприпаси, довели до взривяването на складовете за утилизация край ямболското село Лозенец, близо до Петолъчката. Това стана ясно вчера от анализа на министъра на отбраната Аню Ангелов, който пристигна в парламента, за да представи пред депутатите актуални данни за обстановката в района.

По думите на министър Ангелов за първото нарушение на правилата свидетелства намереният до кратера на взрива джиесем, тъй като внасянето на подобна техника може са предизвика опасно прескачане на импулси. Като второ нарушение бе посочено съхранението на други взривни вещества в склад, в който се разглобяват боеприпаси. Свидетелство за това е мощната детонация, с равностойност 10 т тротилов еквивалент

Грубо потъпкване на правилата е и фактът, че вместо 5 души да обезвреждат снарядите, са работили само тримата. Другите двама са били на терасата и са излетели на 20-30 метра от ударната вълна. По-късно стана ясно, че те са пушили, което е четвъртото критично нарушение на безопасността при работа с взривни вещества.

От думите на министъра стана ясно още, че в момента се работи по множество версии за причините за инцидента. Ген. Ангелов уточни, че всичките 18 оцелели се разпитват

като особено се разчита на показанията на един от работниците, който се е намирал на около 20 метра по времето на взрива.

Анализът на МО сочи още, че е необходим по-стриктен контрол на частните фирми, които утилизират боеприпаси. Такава била констатацията както от инцидента край ямболското село Лозенец, така и от взривяването на боеприпаси в севлиевското село Лов-нидол през ноември миналата година. Министър Аню Ангелов припомни, че проверката на документите на фирмата, собственик на ямболските складове, е показала, че те са напълно изрядни с всички необходими разрешителни и вътрешни правила за безопасност, които обаче явно не са се спазвали. Обмисля се и вариант утилизацията на боеприпаси да започне да се извършва в чужбина.

От парламентарната трибуна военният министър съобщи още, че падналият

безмоторен самолет с камера, с който вчера продължаваше издирването на тримата липсващи работници, не е на българската армия, а е на Софийския университет. ВУЗ-ът е дал под наем срещу заплащане и втория летателен апарат, който продължи издирването след падането на първия. Очакванията на МО са, че днес ще може да се влезе на територията на складовете, тъй като това може да стане 24 часа след последния взрив. Предстои и разчистването на околната гориста местност, в която също са паднали останки от боеприпаси. През вчерашния ден пък е имало контролирано взривяване на парчета по пътя Петолъчката-Бургас, така че шосето да бъде отворено за движение.
Снимка на три колони – Вътрешният министър Цветан Цветанов, военният Аню Ангелов и шефът на пожарната Николай Николов бяха на мястото на трагедията.


07.06.2012 г., с. 6
Румънци закриват фирмите си в Русе
ЖАНЕТА ЙОРДАНОВА

Румънци, които преди години са регистрирали фирми в Русе, за да развиват бизнес, сега ги закриват, съобщи пред „Монитор” адвокат Малина Караджова, чиято кантора в дунавския град е посещавана и предпочитана основно от граждани на северната ни съседка. „Ако преди 1-2 г. подобни случаи бяха единични, напоследък зачестиха много и по моя преценка тенденцията ще се засили”, казва юристката. Тя обясни, че не става въпрос за кухите фирми, които северните ни съседи основаваха в Русе, за да се възползват от облекченията при регистрацията на леките си автомобили. По времето когато тези дружества бяха шлагер № 1, в дунавския град са идвали и румънци със сериозни намерения да преместят част от бизнеса си тук. Идеята им е била да спасят дейността си от затягащата се икономическа обстановка в родината им, смятайки, че в България ще им бъде по-лесно, както и да се възползват от вътреобщностните тристранни сделки. „Имах например един клиент румънец, който се занимаваше с хидростроителство и регистрира фирма в Русе със сериозните намерения да развива дейност в България. Регистрира се и по ДДС и започна да опитва да си търси работа. Клиентът ми плащаше на персонал, правеше разходи и след като прецени, че няма перспектива в България, реши да закрие фирмата си”, разказа за един от многото случаи Караджова. Тя смята, че да се закрие фирма е далеч по-сложно, отколкото да се регистрира. „Канят се кредитори, правят се баланси, изготвят се доклади до ликвидатора, предават се документи в архива. Всичко това трябва да се вмести в 6-месечен срок и едва след това фирмата се заличава”, поясни юристката.




07.06.2012 г., с. 6
След забраната за пушене

Кафенетата превземат тротоарите
КРАСИМИРА ТОНЕВА

Кафенетата в София заемат все по-големи площи от тротоарите. Причината е забраната за пушене на закрито, която влезе в сила то 1 юни. За да имат все пак клиенти пушачи, за които се смята, че ходят повече по заведения и харчат повече пари там, кафенетата са поискали да наемат по-големи площи от тротоарите. Расте и броят на разрешителните за ползването на т. нар. тротоарно право, казаха от Столична община. Само за май тази година са издадени 408 броя, а за същия месец на миналата година те са били 341. От януари до края на май те са 729. „Те са се увеличили с 15%”, каза председателят на Българската асоциация на ресторантьорите в София Атанас Димитров. Собствениците на кафенета в централните столични райони най-често искат да ползват части от тротоарите. Затова и от кметствата на „Средец”, „Триадица”, „Възраждане” и „Оборище” са издали най-много разрешителни. „Разбира се, че се искат под наем все по-големи площи от общината, след като изкараха хората от климатизираните заведения”, каза Димитров. По думите му, ако дадено заведение има разрешително да ползва 10 кв. м площ, а вече иска още 10 кв. м, то ще трябва да представи нов проект и да иска ново разрешително от районното кметство. От лятото на миналата година Столична община свали таксите за тротоарно право с 20 на сто и накара наемателите да очертаят с жълто ъглите на платените от тях места. Така в първа зона, в която влизат районите „Средец”, „Триадица”, „Възраждане” и „Оборище”, таксата падна на 27 лв. на кв. м. Във втора цената е 22.80 лв. на квадрат. В тази зона са районите „Изгрев”, „Слатина”, „Красно село” и „Подуяне”. В трета влизат „Студентски”, „Младост”, Надежда”, „Искър”, „Витоша”, „Люлин”, „Илинден”, „Красна поляна” и „Овча купел”. Месечният наем на 1 кв. м тротоар там е 21 лв. В най-евтината, четвърта зона, попадат Нови Искър, Връбница, Кремиковци, Панчарево и Банкя. Там кафенетата плащат на районното кметство по 19,20 лв. на кв.м месечно.




07.06.2012 г., с. 6
Залагаме на екотранспорта
Всички областни градове с тролеи
Пускат новите спални вагони през есента
ПАУЛИНА ЙОРГОВА, КАМЕН ПАРУШЕВ07.06.2012

Има възможност във всички областни центрове у нас да бъдат пуснати тролеи, съобщи вчера министърът на транспорта Ивайло Московски. В 14 български града в момента е изградена контактна мрежа и се използва успешно този екологичен транспорт. Общо в страната се движат 480 тролейбуса, които изпълняват маршрутите по над 100 линии, уточни Московски. През миналата година 95 млн. пътници са използвали возилата на ток. Министърът представи на кабинета доклад за възможностите на тролейбусния транспорт у нас. Всичките машини са тежко амортизирани и целият ни тролейбусен парк има необходимост от обновяване, става ясно от документа, който министрите одобриха. Проучването на тролейбусния транспорт е направено по поръчка на премиера Бойко Борисов. Постоянното нарастване на цените на конвенционалните горива и оскъпяването на автобусния транспорт прави тролеите естествена алтернатива на градските рейсове. Министър Дончев вече преговаря с комисарите от Европейската комисия проектите за екологичен градски транспорт да бъдат финансирани по оперативна програма „Околна среда”, уточни Московски. Развитието на тролейбусния транспорт съответства на европейската транспортна политика, а след отчитане на всички фактори в сравнение с автомобилния се оказва, че бусовете на ток са значително по-ефективни в енергийно отношение, сочат изводите от доклада. БДЖ ще пуснат над 100 нови мотриси още през 2014 г. За подмяната на остарелите вагони са предвидени 600 млн. лв. по оперативна програма „Транспорт”, обяви още министър Ивайло Московски. Над 1,5 млрд. лева са инвестирани в железопътната инфраструктура. Тези проекти ще приключат в периода 2014-2015 г. и ще позволят новите мотриси да се движат със 160-200 км в час. Московски припомни, че и в момента разполагаме с 50 модерни вагона на „Сименс”, но линиите ограничават скоростта им. Така с усвояването на парите по програма „Транспорт” страната ни трябва да разполага с над 150 съвременни мотриси, което ще предаде друг облик на родната железница. Подновяването на наличните влакове е само една от мерките, които БДЖ предприема, за да изправи на крака компанията. Според министъра иновативната услуга за онлайн закупуване на билетите ще започне да обслужва клиенти до дни, а през септември в движение ще бъдат пуснати първите 10 от общо 30 нови спални вагона.




07.06.2012 г., с. 9
И след ревизията на данните от НСИ
Икономиката с ръст от 0,5 на сто
Само 14 страни в ЕС отчитат положителен резултат
ТЕОДОРА ТОДОРОВА

Икономиката на България е нараснала с 0,5% през първите три месеца на 2012 г. в сравнение със същия период на миналата година, показват ревизираните данни на НСИ и на Евростат. Така България се нарежда сред четиринайсетте страни в Европейския съюз, които отчитат увеличение на Брутния вътрешен продукт (БВП) за първото тримесечие на годината. С най-добри резултати са Латвия (5,5%), Литва (4,4%) и Естония (4%). Най-зле се представя Гърция с отрицателен ръст от 6,2 на сто. С над 1% свиване на икономиката са Италия, Кипър, Унгария, Португалия и Холандия. Като цяло ЕС отчита ръст на годишна база за първото тримесечие от 0,1%.

Този път ревизираните данни на НСИ не се различават от експресните оценки, които бяха публикувани в средата на май. Тогава също беше отчетен ръст на българската икономика от 0,5%. Няма промяна и в данните за растежа спрямо последните три месеца на 2011 г. И сега той е нулев.

В абсолютни цифри произведените стоки и услуги у нас през първите три месеца възлизат на 15,7 млрд. лв. На човек от населението това прави по 2146

лв.

Брутната добавена стойност за същия период е 13,3 млрд. лв., което на годишна база е намаление с 0,2 на сто. Близо две трети от нея се падат на сектора на у слугите



Сериозен ръст от близо 13% е регистриран за аграрния сектор. В резултат на това относителният му дял в добавената стойност на икономиката се увеличава с 0,8 процентни пункта и достига 3,7%. Въпреки нарастването от 1,8% на индустрията, делът й в брутната добавена стройност пада с 1.3 процентни пункта до 31,9%

В търговията, транспорта, хотелиерството и ресторантьорството ръстът е с 2.6%, във финансовия сектор - с 0.9%, а в операциите с недвижими имоти - с 2.8%.

Строителството, създаването и разпространението на информация, професионалните дейности и научните изследвания, държавното управление, образованието, здравеопазването и социалните дейности, както и другите услуги отчитат намаление спрямо първото тримесечие на 2011 г.

От произведения у на БВП за крайното потребление през първото тримесечие на 2012 г. са изразходвани 85,6%

Делът на инвестициите е 19,7 на сто, а външнотърговското салдо е отрицателно, в размер на 1,49 млрд. лв. Индивидуалното потребление е това, на което се дължи отчетеният ръст на икономиката като цяло, отбелязват от НСИ.
Снимка на три колони - Най-голям ръст за първото тримесечие на 2012 г. се отчита в аграрния сектор.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   10




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница