8 декември 2010 г. Тема: строителство, строителен контрол, строителни материали, архитектура, имоти



страница1/12
Дата23.07.2016
Размер1.66 Mb.
#2826
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12
8 декември 2010 г.


ТЕМА: СТРОИТЕЛСТВО, СТРОИТЕЛЕН КОНТРОЛ,
СТРОИТЕЛНИ МАТЕРИАЛИ, АРХИТЕКТУРА, ИМОТИ

Съдържание:

В. Труд 2

В. Труд 3

В. Труд 4

В. Труд 6

В.Труд 8

В.Труд 10

В.Труд 10

В.Труд 11

В. Телеграф 11

В. Телеграф 12

В. Телеграф 12

В. Телеграф 13

В. Телеграф 14

В. Телеграф 14

В.Телеграф 14

В.Телеграф 16

В.Телеграф 17

В. Дневник 17

В. Дневник 18

В. Дневник 18

В. Дневник 18

В. Дневник 22

В. Дневник 23

В. Дневник 24

В. Дума 25

В. Дума 25

В.24 часа 26

В.24 часа 27

В.24 часа 27

В.24 часа 28

В.24 часа 32

В.Пари 34

В.Пари 41

В.Пари 42

В.Пари 44

В.Пари 44

В.Пари 45

В.Пари 46

В.Пари 47

В.Пари 48

В.Класа 50

В.Земя 54

В. Земя 55

В. Земя 56

В. Земя 56

В. Атака 57

В. Атака 57

В. Атака 58

В. Монитор 59

В. Монитор 60

В. Монитор 61

В. Монитор 63

В. Монитор 63

В. Монитор 63

В. Монитор 64

В.Сега 67

В.Сега 68

В.Сега 69

В. Новинар 70

В. Новинар 70

В. Новинар 70

В.Стандарт 71

В.Стандарт 71

В.Стандарт 72

В.Стандарт 73

В.Стандарт 73

В.Стандарт 74

В.Стандарт 75

В.Стандарт 75

В.Стандарт 76

В.Стандарт 76

В.Стандарт 76

В.Стандарт 76

В.Стандарт 77

В.Стандарт 78

В.Стандарт 78

В.Стандарт 79

В.Стандарт 79

В.Стандарт 79

В.Стандарт 80

В.Стандарт 80

В.Стандарт 80

В.Стандарт 81

В.Стандарт 81

В.Стандарт 83

В.Стандарт 83

В.Стандарт 86

В.Стандарт 87

В.Стандарт 88




08.12.2010 г., с. 4
Три вдовици сред милионерите
Три известни вдовици са включени в класация­та на вестник „Пари" за най-богатите хора у нас. Под номер 22 е Весела Кюлева. Активите й се из­числяват на 182,8 млн.лв. След като съпругът й Емил Кюлев беше за­стрелян през 2005 г, тя реорганизира собстве­ността, съсредоточена

във финансите, туризма и недвижимите имоти. Кю­лева продаде 75% от ДЗИ Банк на гръцката Евробанк И Еф Джи срещу 157 млн. евро. 70% от застрахователя ДЗИ стана соб­ственост на белгийската финансова група КВС срещу 185 млн. евро. През 2007 г. Кюлева се освободи от дела си в проекта „Супер Боро­вец", но остана в туризма чрез курорта „Ривиера". На 68-о място в класа­цията с 61 млн. лв. е Вера Славова. Тя наследи част от бизнеса на взривения през 2004 г. Стоил Сла­вов от бившата групиров­ка СИК. Най-известната фирма с участието на Славов беше „Интерпетролиум енд партнърс". Нейни основатели през 1994 г. са Румен Николов-Пашата, Венцислав Сте­фанов, Младен Михалев-Маджо и Стоил Славов. Сега Славова дели соб­ствеността в „Интерпетролиум"с кипърска офшорка. Третата вдовица в кла­сацията (номер 77 с 51,6 млн. лв.) е Дарина Павло­ва. След убийството на съпруга й Илия Павлов през 2003 г. тя наследява „Мултигруп", вече преи­менувана на „MG корпо­рация". Голяма част от ак­тивите се продават, а останалата Дарина дели със свекъра си Павел Найденов. След смъртта на мъжа си Дарина живее в САЩ, в последните години името й се свърз­ва с кръга около италиан­ския премиер Силвио Берлускони. От класа­цията липсват две други известни вдовици - Мая Илиева, съпруга на раз­стреляния през 2005 г. Георги Илиев, и Ангелина Димитрова, вдовица на Косьо Самоковеца.!!!




08.12.2010 г., с. 4
Извън класацията на в. „Пари"

Бутнаха яхтения пристан на Баневи
Изненадващо за някои наблюдатели бизнесменът Николай Банев и съпругата му Евгения не попаднаха в класацията на 100-те най-богати българи.

Известното семейство обаче си има по-сериозни проблеми в момента, фир­ма, наета от Регионалната дирекция за национален строителен контрол (РДНСК) - Североизток, за­почна събарянето на яхтено пристанище в курортния комплекс „Русалка", който е собственост на Баневи. Група от 6-7 полицаи вдигнаха принудително ба­риерата на комплекса вче­ра преди обяд, за да влезе багерът, изпратен да раз­руши пристанището.

Въпросният пристан представлява защитна бу­на, която е била изградена преди приватизацията на курорта през 1999 г. Преди няколко години буната е била реновирана от новите собственици. Цялото съо­ръжение е дълго около 40 метра, под формата на бук­вата Г. Съоръжението е брегозащитно и се намира на плажа „Каяк". Според управителя на „Русалка" Ангел Марков то предпаз­вало от разрушаване не са­мо брега, а и сградата на яхтклуба.

Заповедта за разрушаването на кея е издадена още през април 2008 г. от РДНСК - Североизток. В нея буната е наречена яхтено пристанище, за което липсват строителни книжа и се води незаконно. Ангел Марков е категори­чен, че заповедта не е била връчена по съответния ред и никой не ги е уведомил предварително кога точно ще дойдат машините, които ще съборят буната. Премахването на стена­та ще струва 7000 лв., кои­то ще бъдат потърсени от семейство Баневи, комен­тира шефът на строител­ния контрол за Североизточния район Галин Баев. „Пристанището, за което се говори толкова много в медийното пространство, представлява една защит­на стена. На въпросния кей никога не е имало яхти", заяви Николай Банев вчера на извънредна прескон­ференция. Според него ця­лата суматоха около за­щитната стена била с цел да разруши бизнеса на семейството.

„Години наред едни и съ­щи мошеници управляват държавата, а ние сме по­търпевши от техните пла­нове. Ще се борим до край, за да докажем, че сме не­винни", допълниха Евгения и Николай Баневи.
Снимка на две колони- Група от 7 души и един багер нахлуха Вчера на територията на комплекс „Русалка", за да съборят буната или така нареченото яхтено пристанище. Снимка на две колони- Николай Банев бе категоричен вчера, че няма да плати и лев по събарянето на буната.


08.12.2010 г., с. 14-15
Още сте в омагьосания кръг на страха
С немския посланик Матиас ХЬОПНЕР разговаря Лилия Христовска

- Г-н Хьопнер, у нас се разгоря шумна дискусия по закона за гражданска конфискация, предложен от Министерството на правосъдието. Напрежение предизвика и фактът, че такъв закон не е познат в континентална Европа, а предвиденото отнемане е по-близо до англосаксонското законодателство. Уместно ли е според вас да се конфискуват имоти без осъдителна присъда за престъпна дейност?

- Напрежението в публичната дискусия се усеща. Вероятно много хора не са достатъчно запознати със същността на този закон в детайли. Но ако се прочете подробно, ще се види, че в него конфискуването на имуществото ще става въз основа на съдебно решение. Имате право, че този закон предвижда конфискация на един относително ранен етап, но проектозаконът има ясно формулирани критерии, че комисията (б. р. - “Кушлев”) трябва да предостави доказателства на съда за конфискацията на самото имуществото.

- Според квалифицирани юристи обаче комисията има само формално задължение да посочи на съда, че е налице разлика между доходи и стандарт на живот над 60 000 лв. И автоматично се задейства презумпцията на закона, че произходът на това имущество задължително е престъпен. Това не изглежда ли смущаващо?

- Комисията трябва да убеди съда, че тази разлика в имуществото между приходи и разходи има произход от престъпни деяния или някакви корупционни действия. А пък засегнатото лице ще има възможност пред съда да отхвърли това. Всъщност не е моя задача и аз не съм достатъчно квалифициран, за да навляза в тези детайли на закона.

Но обръщам внимание, че този проектозакон много грижливо е проверен от Европейска комисия за демокрация чрез право, наречена още Венецианска комисия. Тази комисия се постара много, дори нейни представители дойдоха в София. Тя представи едно много задълбочено становище, което препоръчвам да прочетете. И тогава ще установите, че комисията стига до извода, че са спазени стандартите на правовата държава, които важат и в други европейски страни.

Освен това Комисията се надява, че този проект много скоро ще бъде приет от българския парламент.

Действително този законопроект отива малко в англо-саксонската традиция. Това е много положителен опит в англо-саксонското пространство. Например в Южна Африка има подобен закон, а моя колежка, която е била зам. правосъден министър в ЮАР, сподели, че той е предизвикал положителни резултати.

Всъщност погледнато в перспектива един такъв закон има превантивна роля като мярка за сплашване. Може би такава една мярка и тук, в България, би била много полезна.

Ние следим с интерес и приветстваме, че сегашното правителство прави наистина големи усилия, за да може да се справи с проблема на организираната престъпност.

Има поредица от много добри идеи в тази посока. Реформата в правосъдната система сама по себе си е също част от тази политика. Но това са процеси, които изискват известно време, докато постигнат ефективни резултати.

- Немското законодателство е известно със своята прецизност и зачитане на човешките права. Когато г-жа Меркел получи дискета с имена на немски граждани за банкови данни от Швейцария, последва ли гражданска конфискация, каквато се предлага в българския закон?

- В Германия има наказателното производство в тази връзка и за отнемане на притежаваното имущество няма нужда от нов закон. Но, както казах, това е въпрос на ефективността на една наказателно-процесуална система.

В момента статуквото в наказателното преследване в България е такова, че въпреки реформата, която се извършва, резултатите не могат да бъдат усетени толкова бързо. Предлаганият закон може да запълни тази празнота, и то много ефективно. Ако трябва да се притесняваш, че това, което си придобил неправомерно, ще ти бъде отнето, мисля, че мотивацията за престъпления ще намалее. Това е ядрото на този закон.

Разбира се, при прилагането му трябва да има много внимателно балансиране.

- Знаете ли, г-н Хьопнер, че у нас има сериозни съмнения, че оценката на Венецианската комисия е направена върху друга версия на законопроекта, различна от тази, която бе разпространена сега.

- Вярно е, че този законопроект не е идентичен с последната редакция, но тази последна версия е взела предвид забележки, направени от Венецианската комисия по този законопроект.

Т.е. актуалният законопроект е последният. Аз съм много сигурен, че Венецианската комисия няма да го оцени по друг начин.

В проекта, който е публикуван от самата Венецианска комисия, има един пасаж, според който Комисията не бива да започва производство само по анонимен сигнал (б.р. това бе предвидено в една от първите версии на закона “Попова”) .

Венецианската комисия обаче е казала, че така се отива твърде далеч. И е препоръчала анонимните сигнали да не се изключват генерално, да бъдат вземани под внимание, ако има и други данни, които ги потвърждават. Това е като аргумент, че последният проект е съобразен със становището на Венецианската комисия.

- За какво говорят провалените обвинения по знакови дела според вас?

- За потребност от реформи. И българското правителство не само е разбрало това, но вече действа и активно. Правосъдният министър подтикна много структурни реформи. А министърът на вътрешните работи бе много активен в областта на полицейското разследване и задържанията, арестите. Но за да бъдат постигнати стандартите в европейски мащаб, трябва да се приложат и всички тези мерки. И този закон би могъл да представлява едно много добро целесъобразно допълване.

Ако ми позволите една забележка по отношение на този толкова критичен отзвук срещу закона. За един външен наблюдател това е един омагьосан кръг, парадокс. Българският народ е недоволен, че феноменът корупция от миналото не е преборен ефективно. В същото време има страх, че когато държавните органи и наказателно преследващите органи бъдат снабдени с по-остри и по-ефективни инструменти, има опасност от злоупотреби. Това недоверие, бих казал по-скоро рефлекс, който се дължи на опита от миналото.

Но от 2007 г. България е член на ЕС и европейските приятели и партньори я подкрепят да поеме курса на една правова държава. Нужно е да има малко доверие, защото иначе ще се върнем отново на понятието омагьосан кръг, в който е известно, че нищо не се променя.

- Българите имат основания да са недоверчиви, защото именно държавните органи допуснаха невиждано разграбаване за 20 г. преход.

Как се чувствате вие в България след година и половина на поста. Смятате ли, че сме били готови за членство в ЕС?

- Ясно е, че приемането на България в ЕС беше една много важна стъпка. Защото без България и без Румъния Европейският съюз просто би бил непълен, незавършен. Но, разбира се, във въпроса ви има една частица истина. Защото в момента на присъединяването България имаше значителни дефицити именно в областта на правосъдие и вътрешните работи. Особено в борбата срещу организираната престъпност. Затова и в тези две страни беше въведен т.нар. механизъм за съдействие и контрол.

Всъщност аз встъпих в длъжност скоро след избора на сегашното правителство. Имах възможност много точно да наблюдавам стъпките в посока на реформиране на правосъдната система и вътрешните работи. И наистина приветствам напредъка, който е постигнат. България се намира на правия път и това беше отразено и в тазгодишния доклад за напредъка. Между другото германски инвеститори също внимателно наблюдават с голям интерес този процес. Защото правната сигурност и ефективното правосъдие са много важни критерии при избора на място за инвестиране. Това важи в особена степен за малките и средните предприятия. А там имаме наистина един много голям потенциал за немски инвестиции в България.

- Останалите посланици също ли са запознати така добре със законопроекта на министър Попова?

- В момента не мога да кажа нищо окончателно по този въпрос. Едва сега имаме на разположение версията на английски. Темата ще бъде разглеждана с голямо внимание.




08.12.2010 г., с. 16
Кмет и областен в схватка за милиони
Анета Петкова, Кирил Фалин

10 ноември 2009 година. От небето се лее дъжд като из ведро. Река Бистрица, в района на Кюстендил, излиза от коритото си и помита всичко по пътя си. Нанесени са щети на пътища, на ВЕЦ "Осогово", наводнението откъснало част от моста на международния път за ГКПП-Гюешево, срутило още мостове.... Минути след потопа на мястото е кметът на Кюстендил Петър Паунов. А след като водата утихва, комисия изчислява, че са нанесени щети на общински и държавни обекти за 3 860 580 лв. с ДДС. По каналния ред искането за финансиране отива в Министерски съвет.

И това слага началото на големия скандал, който върви цяла година, а към днешна дата буквално тресе Кюстендил. Главните герои в него са самият кмет Паунов и областният управител Любомир Анчев. И като всеки скандал от този тип в него е замесен депутат и строител с дела за откраднати европари. За арбитър е призован вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов, в качеството му на шеф на комисията, която дава парите за бедствията.

Скандалът не е просто за пари, а за настояща власт и за бъдещи избори.

Интригата тръгва през ноември м.г. На 26-и правителството отпуска средства за възстановяване, но само на общинските обекти. Разпределени са средства:

- за възстановяване на пътя до ВЕЦ "Осогово" - 525 хил. лева;

- за общинския мост на с. Ръсово - 295 000 лева;

- за общинския път за с. Съжденик - 404 480 лева.

Контролът по изразходването им е възложен на губернатора Анчев. Той, още преди да излезе решението на МС, дава интервюта, в които обяснява, че е намерена и фирмата изпълнител и тя вече работи. Анчев дори добавя, че строителите работят по срутените пътища. Кметът Паунов - мълчи, вероятно с мотива, че губернаторът от ГЕРБ е нов, действа с плам и няма нужда от конфронтация. Кметът праща питане до Анчев за критериите относно избора на фирма и комисията, която ще следи конкурса. Получава отговор - с имената на фирмите и на хората в комисията(?!). Кметът не протестира и получава второ писмо, в което Анчев иска да не се чака процедурата по обжалване на конкурсите, а фирмите веднага да започнат работа. Паунов отказва и е сюрпризиран с три телефонни обаждания на депутата от ГЕРБ за района Валентин Микев. По думите на кмета народният избраник искал да знае дали има проблем с фирмите. За да няма проблеми, той съставя комисия с председател главният секретар на областната управа, който да контролира възстановителната дейност. Така на практика Анчев получава и ножа, и сиренето над общинските обекти.

Работата върви и на 28.05.2010 г. изпълнението окончателно приключва. Няма и месец, когато в кметството пристига писмо за доплащане на свършеното. Сам областният управител пише писмо, в което настоява общината да поиска от държавата още 447 354,15 лв. Паунов пак мълчи. Тогава Анчев назначава комисия, която да установи колко е допълнителният труд по общинските обекти. Комисията отказва да подпише последния протокол с парите. Губернаторът назначава втора и тя излиза с решение, че се дължат още 468 378,87 лв. Паунов вдига пушилка по всички инстанции, защото в сключения договор в чл. 3, ал. 2 е записано, че всяка дейност извън договорената сума е за сметка на изпълнителя.

Фирмата

Коя е фирмата, предизвикала скандала в Кюстендил? Името е "Люко-К". Интересното е, че само един ден, след като кметството подписва с фирмата, е създадена нова компания - "Еколеспроект" ОДД, собственост на "Люко-К" и "Стройпроект" ООД. Тя е управлявана от Любомир Кирилов, общински съветник, влязъл на мястото на новоизбрания областен Анчев. Фирмата се занимава с дървен материал, а из града тръгват слухове, че тя се ръководи от сина на губернатора - Владислав.



По-любопитно обаче е, че двете фирми - "Люко-К" и "Стройпроект" ООД вече имат един общ "Консорциум за инженерингови проекти и строителство" ДЗЗД. Това е фирмата, която започва да работи по отстраняване на щетите от придошлата река по държавните обекти в Кюстендил. Нейните управители са Любка Николова и Светлозар Бъчваров.

Николова е съпруга на Васил Николов- Бразилеца, който реално движи нещата в "Люко-К". Срещу него в момента тече 16-о поред заседание на Благоевградския съд по обвинение, че е източил над 500 000 лева по европроекти в община Якоруда. Там е направен ремонт на водопровод в с. Аврамово, където метърът струва 131,28 лв., а канализацията на с. Конарско - 408,37 лв. Но това е друга тема. В Кюстендил делата около строителните фирми и действията на областния Анчев карат на 27.10. т.г. Паунов да звъни на министър Цветанов. После изпраща документите в прокуратурата.

Започнала е проверка.

Ответният удар

Неколкомесечните скандали накараха и Анчев да изпусне нервите си публично: "Като подпукаме кмета, ще му подпари под краката", заяви той пред включените репортерски касетофони. Паунов обаче е категоричен, че държавата е ощетена с 2,6 млн. лева.

"Подписът върху договорите е на кмета, не е мой", репликира задочно областният. Но не коментира писмата си до Паунов, в които му нарежда какво и как да направи. Има и още един документ, който носи подписа на шефа на Гражданска защита Стефко Бурджиев. В него се настоява общината да пусне "едно искане за тези пари, които областният да одобри и които пари ще бъдат отпуснати без проблеми". След това с толкова ще се коригира бюджетът на общината. Анчев е категоричен, че въпреки договора може да има доплащане, тъй като имало нов правилник, който разрешавал при бедствия да се допуска завишаване на сумата до 50 %.

Кметът Паунов не е съгласен и твърди, че става въпрос за откровено нарушаване на правата. И дава още един аргумент - "Консорциум за инженерингови проекти и строителство" ДЗЗД също предизвиквал сериозен финансов луфт. Гражданска защита и Бурджиев през 2009 г. искат за пътя при с. Гърляно (за откъсната част от моста по международния път за ГКПП-Гюешево - бел.ред.) 156 000 лева с ДДС, а за моста при с. Николичевци - 370 хил. лева. Сега първият обект е възложен от Агенцията по пътна инфраструктура за 1 011 000 лева (с ДДС), а вторият обект - за 1 680 000 лева. Или общо с 2 165 000 лева по-скъпо. Като искането за тези пари е обосновано от същата Гражданска защита, без да има някакви обстоятелства, довели до "оскъпяването", обяви кметът. Тези договори са чрез директно възлагане.

Като се тегли чертата, се оказва, че държавата трябва да плати на "Люко-К" и подсъдимия Васил Николов 2 633 378,89 лева повече от планираното и одобреното по законов път. Става дума за държавни пари.

Политиката

Нещата около сблъсъка кмет - областен неизбежно се интерпретират и тълкуват и политически. Местни анализатори се обзалагат, че тъкмо Анчев ще е номинацията на ГЕРБ за градоначалник на местния вот догодина. Паунов пък неудържимо искал втори мандат. Това е причината той да атакува Анчев, коментират привържениците на областния. Според губернатора Паунов искал да разбие и разцепи ГЕРБ-Кюстендил.

"Той е фантазьор на тема ГЕРБ. Не е тайна, шушука се в общественото пространство, че иска да е кандидатът за кмет на ГЕРБ. За мен тригодишното управление на Петър Паунов като кмет е пълен провал. Така че - няма шанс", рязко се произнася губернаторът Анчев. И твърди, че размахването на папки от страна на кмета нямало да доведе до нищо. Но не обяснява нито защо се е спрял на тези фирми, нито защо те искат толкова милиони от държавната хазна.

"Не желая да коментирам повече по тази тема", каза Паунов. Но бил твърд в позицията си да не допусне градът да се управлява така безнаказано, а в криза държавата да се източва.

Кой прав кой крив ще реши, първо, една финансова проверка. И второ, кюстендилци - на изборите.


08.12.2010 г., с. 20-21
С 30 000 евро си цар в курорта
Студио в Банско – колкото 2 палта
Христо НИКОЛОВ

Банско, първата неделя на декември.

Слънцето току-що е пробило петдневната гъста мъгла. По централната улица „Пирин" пъплят гръцки студенти от Солун. Стотици са. Толкова е тясно, че едва се разминават - като на прохода Термопилите е. Встрани група младоци чакат с ококорени очи да им притоплят храната от павилион за бърза закуска

„Как е кризата в Гърция? Борите ли я", питам с интерес. „А криза... Нея я измислиха журналистите. Екстра сме си", отвръща нахъсана гъркиня, без да знае, че насреща й е репортер.

„А защо тогава ядете пици и хот-дог по 1 евро. Почерпете се в кръчмите -вкусно готвят и не е скъпо", отвръщам аз. Настава ледено мълчание. Чупя го с нов въпрос: „На почивка ли сте в Банско?".

„Дойдохме да покараме ски, ама се оказа, че няма сняг", отвръща засмяна елинка. „Е, ако четяхте вестници, щяхте да знаете, че пистите ще са готови за 11 декември, когато е официалното откриване на ски сезона в Банско", съветвам ги аз.

Неделната сценка показва, че в Банско е застъпила нова смяна туристи и купувачи на имоти. В групата на Шаро сега са гърци (близо 1 /2 от всички купувачи), българи и руснаци. Ако се разходите из курорта, ще видите, че много агенции са изтипосали офертите си на гръцки и руски език.

Същински полиглоти са станали и викачите пред механите. Примамват

клиенти със звучния гръцки поздрав: „Ясу!" („Здравей", „Наздраве") или руския: „Добрий день!".

Британци и ирландци са вън от играта или по-скоро участват, но като продавачи. На жаргон ги наричат „скиорите" - купили са имот, когато цените са били на върха, и сега са принудени (част от тях) да продават на далеч по-ниски цени. Табелите „For sale" („Продава" на английски език) са почти изчезнали. Езикът на Шекспир звучи откъслечно само в 2-3 пъба. Пред тях вместо меню е окачен списък с мачовете от Европа, които се предават на широките плазми.

Купувачът в кризата е господар, а в Банско е направо цар. Репортер на „Труд" се престори на инвеститор, разполагащ с 30 хиляди евро в джоба. И провери на място какво ще му предложат. Оказа се, че за тази сума могат да се купят не едно, а

две маломерни жилища

Довършени. Обзаведени. Недалеч от кабинковия лифт.

Примери: за 16 150 евро се предлага студио с площ 35 кв. метра. Жилището е обзаведено, в сграда със ски гардероб.

За 14 000 евро се продава маломерно студио с площ 26 кв. м. В комплекса има басейн, спа център, ресторант. Мебелите са въпрос на договорка.

За 30 000 евро може да се вземе приличен двустаен, като изборът е сред над 20 нови комплекса.

Има и свръхниски цени, които шокират - 25 000 евро за 128 кв. м обзаведен апартамент. Уловката е, че имотът не е в Банско, а до голф игрището в Разлог.

В Банско ваканционните апартаменти не се продават на „шпакловка и замазка", по т. нар. БДС (български държавен стандарт).

В курорта важат най-общо следните правила: банята се обзавежда напълно, най-често е с душ-кабина, с вана са близо 1/3 от имотите. Кухнята е с шкафове, печка и хладилник и в по-редки случаи с пералня. Холът представлява семпла гарнитура с два фотьойла, маса и LCD телевизор. А в спалното помещение са разположени спалня, нощни шкафчета и гардероб.

Преди да купите имот в Банско, първо помислете какво ще го правите. За да не си блъскате после главата в здравите каменни основи на сградата. Вариантите са два - да го ползвате лично(семейно) и веднъж-дваж в месеца да му се радвате, ако сте от София или друг голям град. Или да го дадете на фирма за пропърти мениджмънт да го управлява и да ви носи приход. „Купувачите сега са главно хора, които искат да ползват придобивката, а не да я дават под наем. Те си правят сметка, че цените

тук не са по-високи от тези на гара Мездра или Горна Оряховица", коментира Красимир Константинов, мениджър на „Адрес"-Банско. По думите му от шест

месеца има раздвижване на пазара, каквото не е било усещано от две години. „Заради свръхпредлагането цените паднаха под границите на разумното, а нерядко и под строителната себестойност", допълни Константинов.

Не трябва да забравяте, че за имотите ще имате годишни разходи като данък сгради и такса смет. В Банско те не са високи. Проблемът е в таксата за поддръжка. За разумни се смятат нива от 3-4 евро на кв. метър годишно. За жилище с площ 50 кв. м се дължат 150-200 евро на година. Но има инвеститори, които искат„майка си и баща си" с такси, стигащи до 12 евро на квадрат.

Не очаквайте висока доходност, ако искате да получавате приходи от наем. Хиляди ваканционни апартаменти и хотелски стаи се борят за клиенти, така че цените на нощувките са паднали и трудно се постига добра заетост. Собственик на двустайно жилище сподели, че си докарва по около 700-800 евро от наем за целия зимен сезон - от средата на декември до началото на април.

Драмите са десетки в Банско, но въпреки това там мирише на пари. Не само от стотиците хотели и апарткомплекси, които се излюпиха върху ливадите. Но и от лъскавите всъдеходи на гостуващите туристи. От опушените къщи-механи на банскалии. И от магазините за скъпи палта, които примамват на руски език. Въпросните магазини са сравнително ново явление за Банско и задават посоката на развитие. По тях светят огромни надписи като „Дубльонки". Зад тази дума се крият палта и кожуси от агнешка кожа, произведени в Пловдив, обясняват продавачки. Харчели се като топъл хляб на цени между 1000 и 1500 лв. Магазините са добре заредени и с палта от норка, които тръгват от 2000 лв. и стигат цената на половин студио. Щом една боксониера струва колкото две палта, значи цените са ударили дъното, шегуват се посредници.
Снимка на три колони-Магазините за скъпи палта и кожуси се радват на добри продажби.
Снимка на три колони-Всяка сграда в Банско примамва с „най-добрите цени" и „най-изгодните оферти".
Снимка на осем колони- Мащабното строителство превърна Банско в най-големия ни зимен курорт.
Снимка на три колони-Изоставените строежи не са рядкост между лъскавите сгради в курорта. Мнозина инвеститори направиха добре сметката и без продажби „на зелено" се оказа, че нямат пари да довършат обектите
Снимка на три колони-Викачите пред механите се обличат в автентични дрехи, за да влязат пo-добре в ролята си и привлекат повече клиенти.
Изоставените строежи не са рядкост между лъскавите сгради в курорта. Мнозина инвеститори направиха добре сметката и без продажби „на зелено" се оказа, че нямат пари да довършат обектите си




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   12




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница