9 важни неща, свързани с детския имунитет



Дата18.12.2018
Размер63.04 Kb.
#107899
9 важни неща, свързани с детския имунитет

Когато говорим за имунитет в детска възраст, често родителите смятат, че това е способността на организма на детето да се справи с връхлитащите бактериални и вирусни агенти. Имунната система обаче е нещо далеч по-сложно и е свързана по-скоро със способността на тялото да поддържа вътрешния баланс на клетъчните си структури. Ето някои важни факти, свързани с имунната система при децата, които е добре да имаме предвид:
1. Имунната система се формира още по време на бременността – още докато е в утробата, вашето бебе получава ценни антитела от майката. Генетичният фактор също има роля във формирането на имунната система.
2. След раждането имунната система се подсилва чрез ценни хранителни вещества, придобити посредством кърменето – първоначално това е много богатата на имуноглобулини коластра, а в последсвие чрез майчината кърма.
3. Прекалено стерилната среда не е полезна за детския имунитет – имунната система на детето се формира, след като тя се сблъска със съответните микроорганизми. Тяло, което не е бил в контакт с тези микроорганизми, няма как да започне да ги разпознава и да ги неутрализира. Достатъчно е редовно да миете ръчичките на детето и да спазвате основни хигиенни навици, но не изпадайте в паника, ако вашето прохождащо мъниче намери парче от солета на килима и я сложи в устата си.
4. Имунната система, както при децата, така и при възрастните, зависи от много фактори – генетична предразположеност, закаляване, начин на хранене, движение и спорт, прием на лекарства, заобикаляща среда. За да поддържате добро ниво на имунитет при малчуганите, осигурете им здравословно и пълноценно хранене и достатъчно време за игри на открито.
5. Имуностимулантите могат да помогнат за по-доброто състояние на имунната система при децата, но преди да решите да предприемете такива мерки, винаги се консултирайте с педиатър
6. Закаляването има водещо значение при изграждането на имунитета – водните, въздушните и слънчевите бани правят детския организъм по-устойчив, затова започнете да закалявате още от ранна възраст и бъдете постоянни в прилагането на закалителни процедури.
7. Имунитетът се дели на няколко вида:

Общ имунитет– клетките на имунната система циркулират в кръвта и лимфата

Локален имунитет – имунитет на тъканите на всеки отделен орган,

Клетъчен имунитеттук се включват лимфоцити, макрофаги, неутрофили и др.,

Хуморален имунитет – антителата, които образува организмът срещу различни антигени – чужди белтъци, които влизат в контакт с тялото.
8. Признаците, че детето е с отслабен имунитет, включват:


  • Детето започва да боледува още от кърмаческа възраст

  • При всяка болест /инфекция/ диарията е неизменен симптом.

  • Детето има намален апетит.

  • Кожа и видими лигавици са бледи.

  • Бавно оздравява – болестта протича минимум 14 дни.

  • Има хронични болести или прояви от страна на кожата – чести фурункули, атопичен дерматит, псориазис и др.

  • Лесно се разболява – при посещение на градина, детски рожден ден, детски кът

  • Има уголемени лимфни възли – особено в областта на шията, подчелюстни и др.

  • Има анемия – хемоглобинът на детето е под 90 г/л.

9. Как да подсилим имунната система на детето преди тръгване на ясла, градина и училище


За много деца, особено най-малките, които досега не са били в колектив и не са посещавали детско заведение, е почти неизбежно честото боледуване. Какво можем да направим? Едва ли е възможно да премахнем напълно този риск, но все пак подсилването на имунната система, правилното хранене, закаляването и игрите на открито са от ключово значение. По отношение на имуностимулантите има редица доказано добри средства, които могат да помогнат.
Клеева тинктура (тинктура с прополис)

Пчелният клей (прополис) се образува по кошерите на пчелите и представлява налеп, чрез който те се защитават от вредни микроорганизми. Прополисът е мощен естествен антибиотик и съдържа над 70 активни вещества, има противогрипно и антивирусно действие, облекчава болката и възпалението.

За да се извлекат активните вещества на този природен имуностимулант, е най-добре той да се консумира под формата на тинктура. Клеевата тинктура можете да намерите в почти всяка аптека или да си я приготвите у дома. За целта използвайте следната рецепта: вземете пръчица чист пчелен клей (30 грама) и го поставете във фризера, за да втвърди. След 6-7 часа го извадете и го счукайте на ситно. Разтворете го в 100 мл 95-градусов спирт. Всичко това се поставя в тъмно шише в хладилника, като в продължение на една седмица всеки ден се разбърква до получаването на клеева тинктура.

Приемайте по 25 капки (за възрастен) разтворени в 50 мл. вода всяка сутрин на гладно. За деца дозата се определя според възрастта и килограмите. Едно 4 годишно дете например може да приема по 10-на капки в 50 мл. вода.


Черен бъз

Медицинските качества на черния бъз са известни и се използват от векове. Биофлавоноидите и протеините, които се съдържат в сока от плодовете на черния бъз, унищожават в зародиш вирусите, които причиняват настинка и грип. Дори и да сме станали жертва на простудно заболяване, приемът на черен бъз ще облекчи симптомите и ще ни накара да се чувстваме по-добре и да преболедуваме по-лесно и бързо.

Разпространени са много рецепти за приготвяне на сироп от цветовете на черния бъз. При всички обаче се ползва голямо количество бяла захар, която е вредна за имунитета. Ето една рецепта, при която се ползва мед, вместо захар. Към 12 цвята черен бъз се прибавя литър вода, 1 пакетче лимонтузу и сместа престоява 24 часа на хладно. Прецежда се и се прибавя 1 компотен буркан мед и се разбърква до пълно разтваряне на меда. Налива се в стъклени бутилки и се съхранява в хладилник. При консумация се разрежда с желаното количество вода.
Сребърна вода

Среброто е било ползвано като лек още в Древен Китай и Гърция, където забелязали, че онези, които се хранят със сребърни прибори, се разболяват по-рядко. За полетите на НАСА пък били тествани 23 метода за пречистване на водата и в крайна сметка избират де­зинфекцията със сребро. Как действа: още през 1893 г. откриват, че среброто убива бактериите със силата на мощен химически дезинфектант, а в същото време е напълно безопасно за макроорганизма. Сребърната вода може да се пие 1-3 пъти на ден по ч.л. Безвкусна и безопасна е, така че е напълно подходяща и за деца­та. За най-малките, които посещават ясла и градина, се препоръчва почистване с отделни тампони, напоени със сребърна вода, на очичките и капване във всяка ноздра сутрин и вечер.


Морска сол или физиологичен разтвор

През есенните месеци е особено важно да поддържате носната лигавица на детето влажна. Носът е най-честият вход на инфекциите, ето защо по едно впръскване на спрей с морска сол сутрин и вечер или капване на физиологичен разтвор би било от огромна полза.


Коластра

Коластрата представлява жълтеникава течност, която се отделя от млечните жлези на майката в първите дни след раждането. Тя има изключително висока хранителна стойност за бебето и е в пъти по-полезна от нормалната кърма. Образуването й е много по-сложно и съставките й не се срещат в толкова големи концентрации в нито една друга природна храна. Уникалното имуностимулиращо действие на коластрата се състои в това, че тя съдържа естествени имуноглобулини – т.е. тя не само стимулира имунната система, но и внася имуноглобулините в готов вид.

При деца и възрастни приемът на коластра (под формата на капки или таблетки) в много случаи се превръща в мощно средство за справяне с вирусите и грипа. Препоръчва се за деца, които посещават ясла или градина или боледуват често.

Тя защитава организма от бактерии, гъбички, плесени, вируси и алергии, и притежаващи противовъзпалителни свойства. Освен това нейният състав е богат на лактоферин, който притежава антибактериално и антивурусно действие. Съдържа витамини, растежни фактори, пролин пептиди и минерали.


Имуномодулатори с бактериални култури

Възможно е педиатърът да ви предпише средства за стимулиране на имунитета, които се прилагат преди началото или по време на есенно-зимния сезон. Много майки се плашат от този тип медикаменти, прочитайки листовката им, тъй като в описанието се посочва, че съдържат убити бактерии от типа на стрептококи, стафилококи и т.н. Всъщност –целта е организмът на детето да се сблъска с малко количество от съответния патоген (без никакъв шанс да се зарази от него, защото става дума за убити бактерии) и сам да си изгради защита. Подобни имуностимулиращи препарати са подходящи за често боледуващи деца, деца, които все още не са посещавали ясла или детска градина. Те обаче не бива да се прилагат при наличие на автоимунни заболявания.


Храненето

Много родители смятат, че като купят най-скъпия имуностимулант са си свършили работата, след което оставят детето да се тъпче с пасти, вафли и тестени изделия. Истината е, че захарта и бялото брашно са най-вредните продукти за имунната система. Ако искаме детето да боледува по-малко и да е устойчиво в сезона на настинките и грипа, е важно да му подсигурим пълноценно и здравословно меню, богато на витамини, протеини, фибри и антиоксиданти.


Списание РОДИТЕЛ




Каталог: wp-content -> uploads -> 2016
2016 -> Цдг №3 „Пролет Списък на приетите деца
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „В”-1” рг мъже – Югоизточна България мъже временно класиране
2016 -> Национален кръг на олимпиадата по физика 05. 04. 2016 г., гр. Ловеч Възрастова група клас
2016 -> Българска федерация по тенис на маса „А” рг мъже – Южна България мъже временно класиране
2016 -> Конкурс за изписване на великденски яйце по традиционната техника съвместно с одк велинград 27 април
2016 -> Министерство на образованието и науката регионален инспекторат по образованието – софия-град


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница