9 януари 2014 г. 09. 01. 2014 г., с. 3 94 шефове на болници са работили за дс



страница1/4
Дата24.07.2016
Размер0.59 Mb.
#2988
  1   2   3   4
9 януари 2014 г.



09.01.2014 г., с. 3
94 шефове на болници са работили за ДС
94 шефове на болници в страната от 1840 проверени са били агенти или щатни служители на Държавна сигурност, обяви вчера комисията по досиетата. Много от тях вече са разкрити като депутати преподаватели във ВУЗ и висши държавни чиновници като бившия депутат от ДПС Митхат Табаков, началника на кабинета на министъра на спорта Николай Боршуков, ректора на НСА Пенчо Гешев и бившия председател на лекарския съюз Андрей Кехайов. Едно от новите имена на докторите, които са и шефове на болници, е това на проф. Владимир Пилософ (агент Вайан), свекър на фолкпевицата Рени. Известният психиатър Владимир Велинов (агент Иванов) също излиза за първи път в списъка на агентите на ДС. Управителят на „Света София”, известният ортопед д-р Христо Мазнейков (агент Телем) също прави дебют в списъците на комисията. Само трима от управителите на болнични заведения са били щатни служители на ДС. Останалите са вербувани като агенти, осведомители и секретни сътрудници.


09.01.2014 г., с. 15
В новия НК предлагат съд и за изнудени да дадат подкуп
Изцяло нов текст праща до 4 г. зад решетките „състезател”, който приеме подкуп, за да повлияе „върху резултата или върху развитието на състезание, администрирано от спортна организация, в която той участва”. В момента законът преследва съдиите, но не и активните спортисти. Така дори да се докаже, че футболисти например участват в уреждане на мачове, те не могат да бъдат изправени пред съда, както се случи наскоро с англичаните Райе Ноел и Джо Уули, които се признаха за виновни в уреждане на мачове в Австралия в полза на международен синдикат за залагане.

Според новата разпоредба, ако подкупният спортист не е бил осъждан, той може да се размине с условно наказание, но не и с лишаване от право да се състезава за известен период. При особено тежките случаи санкцията скача на 6 г. Тя се отнася и до онези, който предлагат и дават подкупи на спортисти, за да манипулират състезания.

В допълнителните разпоредби изрично е посочено, че лекарите и учителите влизат в категорията на „длъжностните лица”, които ще бъдат санкционирани с до 6 г. затвор за искане и приемане на рушвет. Разпоредбата цели да преустанови масовата практика за вземане на пари под масата от лекари в ТЕЛК и изготвянето на медицински експертизи с неистински диагнози. В момента докторите се разминават само с глоби и уволнения, ако бъдат хванати с белязани пари. За корумпирани министри, депутати и висши чиновници таванът се увеличава от 10 на 12 г. затвор, а минималната глоба става 10 хил. лв.

Сега финансовата санкция няма определен минимален размер. Така преди време ексдепутатьт от ДПС Митхат Табаков получи към 4-годишната си присъда и глоба едва от 5 хил. лв. за взет подкуп от 10 000 лв. Засилва се репресията и върху граждани, хванати да предлагат и дават подкупи на кметове, депутати и ръководители на ведомства. Вместо до 10 г. тези хора ги очакват от 3 до 12 г. решетки и глоба от 10 до 20 хил. лв.




09.01.2014 г., с. 5
САЕД ГЬРКИНИТЕ
Българките втори по пушене в света
Най-много мъжете димят в Източен Тимор и Индонезия
ТЕЛЕГРАФ

Българките и гъркините са най-големите пушачки в света. 31,5% от дамите у нас димят. Южните ни съседки са с едни гърди по-напред -34,7% от тях дърпат фасове.

Данните са от американско изследване, което обхваща 187 държави. На трето място са австрийките, следват французойките и белгийките.

Проучване

Днес по целия свят има повече пушачи, отколкото през 1980 г. С нарастването на населението цигарите стават все по-популярни в страни като Китай, Индия и Русия, показва проучването, направено от университета във Вашингтон. Броят на пушачите се увеличава въпреки общия спад на процента на потребителите на тютюневи изделия през последните десетилетия. В Китай например има близо 100 милиона пушачи повече през 2012 г., отколкото преди три десетилетия, въпреки спада от 30 на 24 на сто в процентите, показват данните, публикувани в списание на Американската медицинска асоциация. През 1980 г. процентът на мъжете пушачи е бил 41, а сега той е намалял до около 31%. Сред жените преди 34 години е имало 10,6% пушачи, за разлика от 2012 г., когато те са 6,2%. Рязък спад на процента на пушачите има през 90-те години. В действителност обаче броят на мъжете пушачи се е увеличил от 2010 г. насам. Най-много пушачи през 2012 г. сред представителите на силния пол има в Източен Тимор - 61%, и Индонезия - 57%, следвани от Армения и Русия.



У нас

По данни на здравното ни министерство пушачите у нас намаляват. Дългогодишната тенденция за увеличаване на вредния навик е пречупена преди 5 години. През 1952 г. пушачите са били 13,7%, през 2007 г. - 45,2%, докато през 2008 г. те са 38,8%, а в начало-

то на 2012 г. - 36%. След налагането на тютюневата забрана в закрити обществени места те намаляват с 2% в рамките на половин година. Данните на НСИ сочат значимо намаление на потреблението на цигари средно на лице от домакинството на страната за периода 1999-2011 г. - от 1000 броя на домакинство през 1999 г. до 547 през 2011 г.

Тревожното е, че все още процентът на пушещите деца у нас е сред най-високите в ЕС.




09.01.2014 г., с. 6
Двойно по-малко бебета в Пловдив
Спад на раждаемостта в областите Пловдив, Смолян и Пазарджик отчитат лекарите и през тази година. В първите 7 дни на 2014-а в Пловдивско са родени едва 78 деца, като за същия период през миналата година новородените са били 130. В областите Смолян и Пазарджик през първата седмица на годината са се родили съответно 3 и 23 деца, а през 2013-а броят им е бил 8 и 30. През цялата минала година на територията на Пловдивска област са родени 6848 деца, което е с 238 по-малко спрямо предходната.



09.01.2014 г., с. 7
По 100 лева
Пациенти с трансплантация ще доплащат за лекарства
Трансплантираните пациенти у нас ще трябва да доплащат по 100-150 лева за животоспасяващи лекарства всеки месец. Причината - в позитивния лекарствен списък влизат по-евтини препарати, а за да получат досегашните си медикаменти, болните трябва да доплатят. „Сърдечно трансплантираните пациенти трябва да извадят от джоба си около 100 лв. на месец, а тези с трансплантиран бъбрек - по 150 лв. месечно", обясниха от пациентските организации. Всяка промяна в лечението им обаче крие риск от отхвърляне на органите и застрашава живота, казват лекарите. Според пациентските организации доплащането е непосилно поради допълнителните разходи за съпътстващи заболявания и тъй като тези пациенти са. с инвалидни пенсии.„Ние сме изключително разтревожени, тъй като здравето на трансплантираните пациенти се подлага на риск. При промяната в лечението на тези пациенти са възможни усложнения два-три месеца след смяната, а освен емоционален аспект за пациентите и техните близки, разходите на публични средства при отхвърляне на органите са над 110 000 лв. за пациент", твърдят от пациентските организации.


09.01.2014 г., с. 9
По двама починали на всеки роден в Димитровград
ГЕОРГИ ХРИСТОВ

Димитровград се обезлюдява с ударни темпове, след като стана ясно, че броят на родените е близо два пъти по-малко от починалите жители на града. За цялата 2013 година в Димитровградско са се родили 435 бебета. За същия период обаче в общината са умрели 800 души, съобщи кметът на Димитровград Иво Димов. Той се оплака от свиващата се раждаемост и изрази надежда, че за обръщане на неприятната тенденция ще спомогне създаденият към общината фонд „Инвитро”, който подпомага димитровградски двойки с репродуктивни проблеми. Димитровград чакаше цели 5 дни първите си бебета за 2014 година. За първите 8 дни пък родените са само две момиченца. Иво Димов ги посети специално в местното АГО и ги дари с юбилейни сребърни монети.




09.01.2014 г., с. 18
Семейството му търси пари за лечение и ремонт
БОЛНО ДЕТЕ ЖИВЕ В КЪЩА УБИЕЦ
100-годишната сграда е паметник на културата, всеки момент може да рухне
ИВАН ПЪРВАНОВ

Тригодишно болно дете мизерства с по-голямото си братче и родителите си в порутена къща в град Елена. Къщата е паметник на културата, но от местната община отказват да помогнат на семейството за ремонта й. Болното дете се нуждае спешно от преглед и лечение, но семейството няма пари и за това.



Дом

Малкият Александър, брат му Християн, който е на 4 години, и родителите им живеят в 100-годишна дървена къща в центъра на града. Гредите й са изгнили и заплашват някоя нощ целият покрив да се стовари върху спящите обитатели и да ги затисне. Майката Йорданка Петрова разказва, че през годините няколко пъти товарни автомобили са се блъскали в сградата и са счупили едната от носещите дървени греди. Жената ходила в общината да моли за помощ, тъй като къщата е паметник на културата. Оттам обаче вдигали рамене и й казали да се оправя както може, защото сградата била частен дом и общината не можела да отпуска пари за ремонт. А покривът спешно се нуждае от основен ремонт. „Ако някой може да ни помогне с греди, ламперия или други материали, ще му бъдем вечно признателни", споделя Йорданка. В плачевно състояние е и обзавеждането на семейството. Единственото, с което разполагат освен леглата, масите и столовете, са стар хладилник, чиято врата е вързана с ластик, за да не се отваря, очукана полуработеща пералня и печка на газ. Със смущение Йорданка признава също, че имат нужда от дърва за зимата и от топли дрешки и обувки за децата.



Болест

Другият сериозен проблем пред семейството е здравето на малкия Александър, който от осеммесечна възраст страда от астма. Първоначално давали по 30 лв. на месец за лекарства. Сега момчето е с ТЕЛК и здравната каса поема разходите за медикаментите. Освен астмата обаче, при едно от последните изследвания на детето, лекарите открили ацетон в урината му и се съмняват за диабет тип А или проблеми с бъбреците. Медиците препоръчали на родителите да заведат детето за изследване в частна детска клиника в Плевен. Те обаче нямат пари за това. От сдружението „С вяра в доброто" са поели ангажимента да помогнат на семейството и ще закарат до Плевен Сашо и родителите му. Ако обаче се наложи там да се плаща лечението и престоят му, семейството няма откъде да намери средства. Преди дни младежите от „С вяра в доброто" организираха акция и събраха 240 лв., които лично занесоха на семейство Петрови в Елена. Обещават да помагат и в бъдеще с каквото могат на двете братчета и техните родители.



Борба

Йорданка Петрова споделя, че не се бои от трудностите, тъй като целият й живот досега е бил един низ от перипетии и борба за оцеляване. Тя е полусирак, губи баща си, когато е само на пет години и е отгледана от майка си заедно с двете си сестри. Преди време обаче майка й също умира. В момента жената е на борсата, откъдето взема 160 лв., но това ще е до 17 януари. След това, ако не успее да си намери работа, положението ще стане доста лошо. А да се намери работа в малък град като Елена е мисия невъзможна. Съпругът й доскоро също е бил без постоянна работа и се е занимавал с извозване на дърва от гората на повикване. Сега работи по социална програма в частна фирма, но докога - не е ясно. „Нуждаем се от всякаква помощ - материална и финансова, и благодарим на всеки, който би се отзовал. Така както направиха това приятелите ни от „С вяра в доброто", на които сме безкрайно признателни и те винаги ще бъдат в нашите сърца. Дано има повече такива хора като тях, които да правят щастливи нуждаещите се", споделя развълнуваната Йорданка Петрова.




09.01.2014 г., с. 2
Над 4000 проверки за пушене, извършени в Ямбол през 2013 г.
През миналата година служителите в Регионалната здравна инспекция в Ямбол са извършили 4062 проверки в областта за спазване на забраната за тютюнопушене на обществени места, съобщи директорът на инспекцията д-р Лиляна Генчева вчера. По думите й проверяващите са съставили 9 акта за констатирани нарушения.

През 2012 г. проверките са 5993, съставените актове на физически лица, еднолични търговци и юридически лица са 22, а наказателните постановления - 20. Според Генчева най-честите нарушения на забраната се извършват в допълнително изградените временни съоръжения около обществените заведения, за които също няма разрешение за пушене. Масово се пуши и в някои ресторанти и дискотеки през късните часове на денонощието.




09.01.2014 г., с. 2
Първа донорска ситуация за 2014 г.
На 6 януари т.г. млад мъж на 32-годишна възраст изпада в мозъчна смърт. Роднините на пациента дават съгласието си органите му да бъдат трансплантирани.

На 7 януари специалисти от ВМА осъществяват чернодробна трансплатация, а двете бъбречни трансплантации са извършени на 8 януари в УМБАЛ "Лозенец". Пациентите са под наблюдение. Изпълнителна агенция по трансплантация и Министерството на здравеопазването изказват своите съболезнования към близките на донора и благодарност към екипите, осъществили трансплантациите.




09.01.2014 г., с. 5
Протестът на лекарите от психиатрията във Враца
Отделението годишно носело загуби между 120 и 200 хил. лв. на МБАЛ "Христо Ботев"
Работещите в отделението по остри психични заболявания към врачанската болница излязоха на протест вчера. Причината е решение на болничното ръководство отделението да бъде закрито временно. Персоналът е притеснен, че остава на улицата и няма яснота за бъдещето си. Отделението по остри психични заболявания съществува от 2008 г., разкрито е по европейски проект. През декември на персонала са връчени предизвестия за освобождаване. В последния работен ден на миналата година сградата е запечатана със заповед за временно преустановяване на дейността до 15 януари. Персоналът е принуждаван да излезе в неплатен отпуск, въпреки че е в предизвестие, в противен случай били заплашвани с дисциплинарно уволнение. Медиците се притесняват, че няма да получат заплатите си. Д-р Пламен Петров, завеждащ психиатричното отделение, коментира, че имат опасения и че няма да им бъдат платени и полагащите се по закон обезщетения. "Аз съм пред пенсия, сега през август трябва да се пенсионирам, къде ще ида, никой нищо ти не казва, държат ни под напрежение толкова време", допълва Нинка Йорданова, санитарка. Медиците са информирали Инспекцията по труда, откъдето незабавно са направили проверка. Директорът на МБАЛ "Христо Ботев" заяви, че е изненадан от реакцията на подчинените си, които решили да протестират точно когато самият той е в болнични. По думите му, отделението е на червено и годишно носи загуби между 120 и 200 хил. лв. Затова е взето решение да бъде затворено, засега временно. Хората обаче щели да бъдат обезщетени съгласно Кодекса на труда, а бременните и тези в най-тежко социално положение ще бъдат преназначени в други отделения. В регистър от 2005 г. за наблюдение на пациенти, които с поведението си представляват опасност за околните или могат да извършат особено опасно деяние, от област Враца са регистрирани близо 510 души. През 2012 г. на активно наблюдение са били взети 108 пациенти с психични страдания и са били снети от наблюдение 270. През 2011 г. са взети на активно наблюдение 450.




09.01.2014 г., с. 5
Таксата при лекар за пенсионери вече е 1 лев
За всяко посещение при общопрактикуващ лекар или специалист и при зъболекар пенсионерите, които не са освободени от потребителска такса, ще плащат вече само 1 лев. Промяната е в сила от 7 януари т.г. Разликата до пълния размер на таксата, която е 2,90 лв., ще се заплаща на лекарите и зъболекарите от извънболничната помощ от бюджета на МЗ чрез НЗОК и ще се отчита като трансфер. Промените са регламентирани в Постановление 312 на Министерския съвет от 27 декември 2013 г., публикувано в брой 2/07.01.2014 г. на "Държавен вестник".


09.01.2014 г., с. 5
Пациенти предлагат служебно изключване на неподдържани лекарства
Аида Ованес

НЗОК да направи ревизия на неподдържаните, но включени в Позитивния лекарствен списък медикаменти, и те да бъдат изключени служебно. Това предлагат пациентските организации "Заедно с теб", Асоциация за репродуктивно здраве, бременност и грижи за децата "Усмихни се", Алианс на трансплантираните и оперираните "Бъдеще за всички" и Асоциация на пациентите със сърдечно-съдови заболявания.


Причината за искането е, че от началото на т.г. трансплантирани пациенти трябва да доплащат за поддържащото си лечение поради навлизането на по-евтини генерични медикаменти, поясни за ДУМА Пенка Георгива от "Усмихни се". Тя уточни, че за да получат досегашното си лечение, пациентите трябва да доплащат средно по 100 лв., което за тях е непосилно поради допълнителни разходи за съпътстващи заболявания, както и защото тези пациенти са с инвалидни пенсии.
В Позитивната листа има доста медикаменти, които не се поддържат в наличност, но са определящи за реимбурсирането от страна на НЗОК и респективно за доплащането от пациентите, допълни Георгиева. Според лекарите всяка промяна, която не е основана на медицински показания, в животоподдържащото лечение без медицински показания на трансплантираните пациенти крие риск от отхвърляне на органите и застрашава живота, смятат от организациите. Те припомнят, че разходите на публични средства при отхвърляне на орган са над 110 000 лв. за пациент.


09.01.2014 г., с.1
Софийско и Смолянско пред епидемия
Свинският грип отново е тук, но има и нова заплаха - „Масачузетс"
Софийско и Смолянско са пред грипна епидемия. Там повалените на легло българи вече стигнаха съответно 126 и 139 на всеки десет хиляди души, показват последните данни на Националния център по заразни и паразитни болести за първата седмица от новата година. А крайната мярка се въвежда, когато броят на болните стане около 200 души на 10 000 от населението. Според лекарите критичната стойност лесно може да се достигне за 2-3 седмици. В момента у нас върлуват десетки дихателни вируси, но и грип. „Той е представен от познатия „Калифорния", известен още като свински, и новия „Масачузетс", обясни д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор.


09.01.2014 г., с.5
32-годишен спасява 3-ма болни
Млад мъж (32 г.) издъхна от мозъчна травма, а почернените му родителите се съгласиха органите му да бъдат дарени за присаждане, съобщиха за „Труд” вчера. Черният дроб бе трансплантиран от проф. Никола Владов от ВМА на жена (48 г.) в крайна фаза на чернодробна недостатъчност. Бъбреците пък бяха присадени на 37-годишна жена и 48-годишен мъж в „Лозенец". Сърцето не е могло да бъде трансплантирано, защото не е имало съвместимост с чакащите пациенти. Дареният орган не е могъл и да се даде на „Евротрансплант", с който нашето министерство сключи договор преди 2 дни и така да се спаси живота на гражданин на ЕС. Причината - още не са уточнени медицинските стандарти и процедури, по които това ще става. В същото време трансплантирани българи алармираха, че с навлизането на генерични лекарства ще трябва да доплащат по 100 лв. всеки месец, за да продължат да се лекуват с оригинала.


09.01.2014 г., с. 19
Неоценен в Габрово, доктор Дочев жъне успехи в Чикаго
Какво е успехът? За мнозина да си успял значи да имаш много пари и звездна слава. За други той не е свързан с трупане на материални блага и власт, а е по-скоро въпрос на себеусещане. Ако живееш живота, който те прави щастлив, значи си успял.

В поредицата на „Труд" ви разказваме историите на българи, които са повярвали в себе си и са сбъднали мечтите си.

Как са постигнали успеха си?

Каква е цената, която са платили?

Имат ли своя рецепта за него?

Четете всеки четвъртък в „Труд".


СИМЕОН ГАСПАРОВ Чикаго

За българската колония в Чикаго д-р Пламен Дочев е един от лекарите, при които се раждат най-много от децата на българските имигранти в града край езерото Мичиган. Според Американската асоциация за проучване на мнението на потребителите той е сред топ специалистите в страната. Благодарение на неговите умения и добро отношение към пациентите хората отвъд океана вече пета поредна година го удостояват с наградата „Избор на пациента" в САЩ. Д-р Дочев е роден преди 51 години в Габрово. Произлиза от обикновено семейство, както казва той. „Майка ми работеше в местния хлебозавод, а баща ми бе офицер в пожарната. Като дете обичах книгите и четях много", споделя той. Когато е 12-13-годишен, се заражда и детската му мечта - да стане лекар. „Не можех да си представя бъдещето си, без да стана доктор и да лекувам хората", продължава разказа си известният акушер-гинеколог. Отдаден изцяло на мечтата си, още като ученик Пламен представя блестящи резултати. Възпитаник на Априловската гимназия в Габрово, випуск 1980 г., Пламен печели национална олимпиада по биология. Веднага е приет в Медицинския факултет в Стара Загора, който завършва със златен медал през 1988 г.

През 1991 г. е един от лауреатите на конкурса „Млад медик на България", заради което е удостоен през 1992 г. от Британския съвет със стипендия и изпратен за шест месеца на специализация в Глазгоу. След завършването й му предлагат да остане във Великобритания, но той решава да се върне в родината, изпълнен с много надежда и ентусиазъм.

Дотук добре. Но коя е причината д-р Дочев днес да не е в България, а да практикува любимата си професия в Америка?

„Напуснах България заради невъзможността да се работи нормално у нас. Заради невъзможността да се живее нормално. Заради невъзможността да издържаш семейство, заради невъзможността да дадеш бъдеще на децата си. С една дума, заради липсата на всякаква надежда", почти на един дъх и с голяма доза горчивина споделя Пламен.

Сблъсъкът с родната действителност за д-р Дочев започва скоро след завръщането му от Глазгоу в Габрово. Тогава главният лекар на болницата не му дава шанс да приложи натрупаните знания в Англия. Разочарован от този и други подобни случаи, през 1997 г. д-р Дочев подава документи за лотарията „зелена карта". През 1998 г. я печели и същата година заминава отвъд океана.

Как обаче започва животът му в Америка? „Трудно", с една дума обобщава той и добавя: „В Щатите никой не те посреща с отворени обятия и никой не ти казва „Ела!". Тук трябва да се докажеш и да почнеш всичко от начало." И наистина, началото за младия български специалист започва от нулата. Живота си в страната на неограничените възможности той стартира не като лекар, а като... мияч на чинии в Детройт.

„Искам да се знае от всички, че аз започнах работа в САЩ, като миех чинии в един италиански ресторант", подчертава д-р Дочев, защото няма срамна работа, когато си вадиш хляба по честен път. И въпреки трудностите, пред които е изправен, той категорично заявява: „Никога не ми е идвало на ум да се откажа."

Смелостта и упоритостта му скоро са възнаградени. Няколко месеца по-късно талантливият български лекар вече работи като асистент-хирург в Детройт. Близо година е научен сътрудник към Националния институт по здравеопазването към „Уейн Стейт Юниверсити" в Детройт, където работи за световноизвестния акушер-гинеколог проф. Роберто Ромеро. Впечатлен от блестящата биография на българина, проф. Ромеро веднага го назначава на работа. „В болницата в Габрово не ми даваха да работя, не ми даваха да разгърна уменията си, да приложа натрупаните си познания, а проф. Ромеро само като видя дипломите и препоръките ми, веднага ми даде шанс", споделя с тъга д-р Дочев. След Детройт той специализира 4 години акушерство и гинекология в Ню Йорк.

Преди девет години д-р Дочев пристига в Чикаго и спечелва сърцата и доверието на пациентите, които не са само от българската и източноевропейските общности, но и от местното население.

С партньора си от Полша д-р Шчупак има частна практика, в която работят и четирима семейни лекари и един педиатър. От три месеца колежка, в екипа им е и българска лекарка, също акушер-гинеколог. Общо 40 души персонал работят при тях".

„Нашата професия не е лека. Работим 24 часа, седем дни в седмицата , пояснява д-р Дочев. „Вярно, печели се добре, а и няма по-голяма радост и възнаграждение от това да помогнеш за раждането на дете и да видиш озарените от щастие лица на родителите, когато вземат рожбата си в ръце."

За 25 години практика той е помогнал да се родят над 4000 деца. Между 350-400 деца се раждат всяка година при д-р Дочев и партньора му. Средно на ден на преглед при него преминават 20-25 жени, понякога достигат и до 40-45. Освен акушерство д-р Дочев и партньорът му извършват гинекологична, лапароскопска и роботична хирургия.

Въпреки че не следи отблизо развитието на здравеопазването ни, от разговори с български колеги д-р Дочев знае, че тежките проблеми на младите лекари у нас не са решени и до днес. Много от тях след завършването си напускат страната заради същите причини, поради които и той я е напуснал. А това е проблем, върху който управляващите сериозно трябва да се замислят, добавя той.

Другото, с което д-р Дочев абсолютно не може да се съгласи, е грубото и унизително отношение, на което понякога са подложени родилките в България. „Наскоро преглеждах наша бременна сънародничка от Казанлък. Въпреки че жената беше вече раждала, тя ми сподели, че много я е страх не от самото раждане, а от това да не би и в Чикаго акушерките да я набият - така, както са я били по време на първото й раждане в България", разказва потресен той. „Такова поведение е абсолютно недопустимо за XXI век, и то в страна от Европейския съюз", отсича българският акушер-гинеколог.

„За да се подобри здравеопазването у нас, трябва да се подобри държавата", убеден е д-р Дочев. Няма добро здравеопазване в бедни държави. Важна стъпка за повишаване качеството на здравните услуги е хората да си плащат здравните осигуровки. Така цената за всички ще падне, а качеството ще се подобри. „Не може да караш мерцедес, а да не искаш да си плащаш осигуровките и да се правиш на социално слаб", заявява той. И веднага дава пример за това как данъчните служби в Щатите са започнали проверки на хора с много добро имотно състояние, които са крили доходи, за да си вземат безплатно осигуряване. Днес д-р Дочев живее край Чикаго със съпругата си д-р Виктория Дочев, която е анестезиолог в една от най-известните болници на Чикаго - „Кук каунти хоспитал". Двете му дъщери - Николина и Весела, уверено вървят по стъпките на баща си. И двете учат медицина-едната в Нотингам, Англия, а другата в столицата на Бавария -Мюнхен.


Авторът е сътрудник на вестник „Труд" в САЩ.


Каталог: uploaded
uploaded -> Магистърска програма „Глобалистика" Дисциплина „Политическият преход в България" Доц д-р П. Симеонов политическа система и политически партии на българския преход студент: Гергана Цветкова Цветкова Факултетен номер: 9079
uploaded -> Конкурс за научно звание „професор" по научна специалност 05. 02. 18 „Икономика и управление" (Стопанска логистика) при унсс, обявен в дв бр. 4/ 15. 01. 2010
uploaded -> Здравната каса забавя парите за болници, аптеки, пациенти
uploaded -> Автобиография Лична информация
uploaded -> Отчет на ип "Реал Финанс" ад към 31 декември 2009 г. А. Статут и предмет на дейност ип „Реал Финанс"
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> „Здравеопазване
uploaded -> Москов се закани на директори на болници заради борчове и ктб
uploaded -> „Здравеопазване


Сподели с приятели:
  1   2   3   4




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница