А-14. Изисквания за качество на моркови



Дата21.01.2017
Размер76.36 Kb.
#13175
Приложение № 2

към чл. 8

А-14. ИЗИСКВАНИЯ ЗА КАЧЕСТВО НА МОРКОВИ




  1. ОБЛАСТ НА ПРИЛОЖЕНИЕ

Изискванията за качество на морковите се отнасят за културните сортове от вида Daucus carota L., предназначени за консумация в прясно състояние.



2. ОБЩИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА КАЧЕСТВОТО

2.1. Минимални изисквания

Морковите от всички класове, отговарящи на определените изисквания за качество, с допустимите отклонения за всеки клас, трябва да бъдат:



  • цели;

  • здрави; не се допускат загнили или развалени моркови, негодни за консумация;

  • чисти, което означава:

    • практически без видими следи от чужди вещества, ако са измити;

    • практически без излишна почва и замърсявания, ако не са измити, или са измити и покрити с чист торф;

  • твърди;

  • практически без вредители;

  • практически без повреди от вредители;

  • без признаци на вдървесинена структура;

  • без признаци на прораствания;

  • без разклонения и вторични кореноплоди;

  • без повишена повърхностна влажност, т.е. достатъчно добре подсушени след измиването;

  • без страничен мирис и/или вкус.

Развитието и състоянието на морковите трябва да бъдат такива, че те да могат:

  • да издържат на транспортиране, товарене и разтоварване;

  • да се доставят на местоназначението в добро състояние.

2.2. Класификация

Морковите се класифицират в три класа на качество.



2.2.1. Клас “Екстра”

Морковите от този клас трябва да бъдат с най-добро качество и измити. Те трябва да притежават всички основни характеристики и свойства, типични за сорта или сортовата разновидност, към която принадлежат.

Допускат се съвсем незначителни дефекти по повърхността при условие, че не се влошават основните характеристики на морковите по отношение на външния вид, качеството, съхраняемостта и търговския вид в опаковката.

Кореноплодите трябва да бъдат:



  • гладки;

  • свежи на външен вид;

  • с правилна форма;

  • без цепнатини;

  • без набивания и пукнатини;

  • без повреди, причинени от измръзвания.

Не се допуска зеленикаво или виолетово/пурпурно оцветяване по горната част на кореноплода (откъм листата).

2.2.2. Клас I

Морковите от този клас трябва да бъдат с добро качество. Те трябва да притежават всички основни характеристики и свойства, типични за сорта или сортовата разновидност, към която принадлежат.

Кореноплодите трябва да бъдат:


  • свежи на външен вид.

Допускат се следните незначителни дефекти при условие, че те не влошават общия външен вид, качеството, съхраняемостта и търговския вид в опаковката:

  • незначителни дефекти във формата;

  • незначителни дефекти в оцветяването;

  • незначителни зараснали пукнатини;

  • незначителни пукнатини или цепнатини, получени в резултат на товаро-разтоварните операции или измиването.

Допуска се зеленикаво или виолетово/пурпурно оцветяване на горната част на кореноплода (откъм листата) с дължина до 1 cм за моркови с дължина до 10 cм, и до 2 cм за другите моркови.

2.2.3. Клас II

Към този клас се отнасят моркови, които не могат да се отнесат към клас “Екстра” и клас І, но съответстват на посочените минимални изисквания.

Допускат се следните дефекти при условие, че морковите запазват основните характеристики относно качеството, съхраняемостта и търговския вид в опаковката:


  • дефекти във формата и оцветяването;

  • зараснали пукнатини, не засягащи сърцевината;

  • повърхностни пукнатини или цепнатини, получени в резултат на товаро-разтоварните операции или измиването.

Допуска се зеленикаво или виолетово/пурпурно оцветяване на горната част на кореноплода (откъм листата) с дължина до 2 cм за моркови с дължина до 10 cм, и до 3 cm за другите моркови.

3. РАЗМЕРИ И ТЕГЛО

Размерът се определя по диаметъра на най-голямото напречно сечение или по теглото на моркова (без листата).



3.1. Ранни сортове1 и дребноплодни сортове моркови

Кореноплодите трябва да бъдат не по-малки от 10 мм, когато размерът се определя по диаметъра и не по-леки от 8 грама, когато размерът се определя по теглото.

Кореноплодите трябва да бъдат не по-големи от 40 мм, когато размерът се определя по диаметъра и не по-тежки от 150 грама, когато размерът се определя по теглото.

3.2. Сортовете за масово реколтиране и едроплодни сортове моркови

Кореноплодите трябва да бъдат не по-малки от 20 мм, когато размерът се определя по диаметъра и не по-леки от 50 грама, когато размерът се определя по теглото.

Кореноплодите, класирани в клас “Екстра”, трябва да бъдат не по-големи от 45 мм, когато размерът се определя по диаметъра и не по-тежки от 200 грама, когато размерът се определя по теглото. Разликата в диаметрите на най-малкия и най-големия кореноплод в една опаковка не трябва да бъде по-голяма от 20 мм, а разликата в теглото - не повече от 150 грама.

При кореноплодите, класирани в клас I, разликата в диаметрите на най-малкия и най-големия кореноплод в една опаковка не трябва да бъде по-голяма от 30 мм, а разликата в теглото - не повече от 200 грама.

При кореноплодите, класирани в клас II, се изисква кореноплодите да удовлетворяват само минималните изисквания по отношение на размерите.

4. ДОПУСТИМИ ОТКЛОНЕНИЯ

За всяка опаковка се допускат отклонения от качеството и размера на морковите, които не отговарят на изискванията за съответния клас.



4.1. Допустими отклонения от качеството

4.1.1. Клас “Екстра”

Допуска се до 5 % от теглото на морковите да не отговарят на изискванията за този клас, но да отговарят на изискванията за клас I или в изключителни случаи - да съответстват на допустимите отклонения за клас І.

Допуска се до 5 % от теглото на морковите да имат незначителни следи от леко зеленикаво или виолетово/пурпурно оцветяване по горната част на кореноплода (откъм листата).

4.1.2. Клас I

Допуска се до 10 % от теглото на морковите да не отговарят на изискванията за този клас, но да отговарят на изискванията за клас II или в изключителни случаи - да съответстват на допустимите отклонения за клас ІІ. В рамките на тези 10% не се включват счупени моркови и/или моркови без връхната им част.

Допуска се до 10 % от теглото да бъдат счупени моркови и/или кореноплоди без връхната им част.

4.1.3. Клас II

Допуска се до 10 % от теглото на кореноплодите да не отговарят на изискванията за този клас, нито на минималните изисквания. Не се допускат загнили или развалени кореноплоди, негодни за консумация.

Допускат се до 25% от теглото да бъдат счупени моркови.

4.2. Допустими отклонения от размерите

Допуска се за всички класове до 10% от теглото на кореноплодите да не отговарят на посочените размери.



5. ТЪРГОВСКИ ХАРАКТЕРИСТИКИ

5.1. Еднородност

Съдържанието на всяка опаковка или партида, представена в насипно състояние, трябва да бъде еднородно и да се състои от кореноплоди с един и същ произход, сорт или сортова разновидност, качество и размер (ако се изисква задължително еднородност по отношение на размера).

Видимата част от съдържанието на всяка опаковка или партида, представена в насипно състояние, трябва да съответства на съдържанието на цялата опаковка или партида.

Морковите могат да бъдат смесвани, в търговски опаковки с нетно тегло до три килограма, с пресни плодове и зеленчуци от различни видове, при условията посочени в чл. 26 на Наредбата.



5.2. Търговски вид

Морковите могат да бъдат представени по един от следните два начина:



5.2.1. Моркови на връзки

Кореноплодите могат да бъдат представени заедно с листата, които трябва да са свежи, зелени и здрави. В една и съща връзка кореноплодите трябва да бъдат практически от един размер. Връзките във всяка опаковка трябва да бъдат с еднакво тегло и да са равномерно разположени на един или повече слоеве.



5.2.2. Моркови с отрязани листа

Листата трябва да бъдат откъснати или отрязани в основата на моркова така, че да не се повреди кореноплодът.

Кореноплодите могат да бъдат:


  • поставени в малки опаковки;

  • подредени на няколко слоя в опаковката или неподредени;

  • в насипно състояние (директно натоварени в транспортно средство или в негово отделение) за клас II.

5.3. Опаковка

Кореноплодите трябва да бъдат опаковани по начин, осигуряващ запазването им.

Материалите, използвани от вътрешната страна на опаковката, трябва да бъдат нови, чисти и с такова качество, че да предпазват продукта от външни или вътрешни повреди. Допуска се използването на материали, хартия и етикети, съдържащи търговски обозначения, само когато при отпечатването или залепването им не е използвано токсично мастило или лепило.

В опаковките или партидата, когато продуктът е представен в насипно състояние, не трябва да има никакви чужди тела.

Когато измитите моркови са покрити с чист торф, то използваният торф не се счита за чуждо вещество.

Индивидуално поставените стикери върху продукта трябва да бъдат такива, че след отстраняването им да не оставят видими следи от лепило и да не причиняват дефекти по кожицата.



6. МАРКИРОВКА

6.1. При морковите, представени в опаковки, всяка отделна опаковка трябва да съдържа следните данни, нанесени с четливи и неизтриваеми букви на една от външните й видими страни:

6.1.1. Идентификация

  • Наименованието и адресът на опаковчика и/или експедитора.

Тези данни могат да бъдат заменени:

- за всички опаковки, с изключение на предварителните опаковки - с официално установеното или прието кодово обозначение, представящо опаковчика и/или експедитора, посочено в непосредствена близост до “Опаковчик и/или експедитор” (или съответните съкращения);

- само за предварителните опаковки - с наименованието и адреса на продавача, установил се в страната, посочени в непосредствена близост до “Опаковал от името на”, или еквивалентно указание. В този случай етикетирането включва също така и код, представящ опаковчика и/или експедитора. Продавачът предоставя цялата информация, която е необходима на инспектиращия орган относно значението на този код.

6.1.2. Естество на продукта


  • Когато съдържанието на опаковката не се вижда отвън:

    • “Моркови на връзки” или "Моркови";

    • “Ранни моркови” или “Моркови от масова реколта”;

  • “Моркови в торф”, където е необходимо, дори ако съдържанието на опаковката се вижда отвън;

  • Наименование на сорта или сортовата разновидност за клас “Екстра”.

6.1.3. Произход на продукта

  • Страна, където е произведен и по желание - наименование на областта, където е произведен, или националното, регионалното или местното наименование.

6.1.4. Търговски характеристики

  • Клас;

  • Размер, посочен чрез минималния и максималния диаметър или чрез максималното и минималното тегло (ако се изисква определяне на размера);

  • Брой на връзките, когато морковите са на връзки.

6.1.5. Официален знак за контрол (не е задължителен).

Опаковките не трябва да съдържат данните, посочени в т.6.1, когато се състоят от търговски опаковки, ясно видими отвън и съдържащи тези данни. Тези опаковки не трябва да съдържат обозначения, които биха могли да бъдат подвеждащи. Когато опаковките са под формата на палети, данните трябва да бъдат обозначени върху бележка, поставена на видно място най-малко върху две от страните на палета.



6.2. За морковите в насипно състояние (директно натоварени в транспортно средство или в негово отделение), посочените данни трябва да бъдат отразени в документ, придружаващ стоката и прикрепен на видно място вътре в транспортното средство.

1 Кореноплоди, които не са приключили растежа си.


Каталог: Plodovezele
Plodovezele -> Приложение №2 към чл. 8 Б – изисквания за качество на киви
Plodovezele -> Приложение №2 към чл. 8 А 13. Изисквания за качество на култивирани гъби (Agaricus)
Plodovezele -> А-16. Изисквания за качество на праз
Plodovezele -> А изисквания за качество на аспержи
Plodovezele -> Приложение №2 към чл. 8 Б изисквания за качество на банани
Plodovezele -> Към чл. 8 Б изисквания за качество на бадеми без черупки
Plodovezele -> Приложение №2 към чл. 8 Б изисквания за качество на бадеми с черупки
Plodovezele -> А-18. Изисквания за качество на сладки пиперки
Plodovezele -> Приложение №2 към чл. 8 Б изисквания за качество на вишни
Plodovezele -> Приложение №2 към чл. 8 А-23. Изисквания за качество на цикория-витлуф


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница