А п а л а т а доклад за резултатите от извършения одит на изпълнението на подпрограмите "Еразъм", "Коменски" и "Грюндвиг" по програма



Дата18.12.2018
Размер51 Kb.
#107920
ТипДоклад


РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

СМЕТН А П А Л А Т А

ДОКЛАД

за резултатите от извършения одит на изпълнението на подпрограмите “Еразъм”, “Коменски” и “Грюндвиг” по програма “Сократ” на Европейския съюз към Министерството на образованието и науката за периода от 01.01.2002 г. до 31.12.2004 г.

На основание заповеди на ръководителя на отделение VIII “Одит на изпълнението” на Сметната палата се извърши одит на изпълнението на подпрограми “Еразъм”, “Коменски” и “Грюндвиг” по програма “Сократ” към Министерството на образованието и науката.

Одитът обхваща децентрализираните дейности по подпрограмите.

За резултатите от одита е изготвен одитен доклад, който е приет от Сметната палата с решение, взето на 07.07.2005 г.


РЕЗУЛТАТИТЕ ОТ ИЗВЪРШЕНИЯ ОДИТ
Изградените в Центъра за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР)/ Национална агенция (НА) “Сократ” системи за финансово управление и контрол (СФУК) функционират в съответствие с добрата практика, което създава реални условия за успешно управление на предоставените публични средства по децентрализираните дейности на подпрограмите “Еразъм”, “Коменски” и “Грюндвиг”, както и за намаляване на рисковете от финансови злоупотреби и корупция.

Спазвани са принципите за законосъобразност, достоверност и редовност на водената отчетност. Осигурявана е своевременна информация за предприемане на необходимите дейности за успешната финансова реализация на подпрограмите, предотвратяване и коригиране на грешки, слабости и пропуски в работата на бенефициентите, както и за прозрачност при финансовото управление.

Утвърдените процедури за вътрешен финансов контрол по отношение на публичните средства дават основание за добра оценка. Спазването на вътрешните правила за функциониране на системите за предварителен контрол и двоен подпис осигуряват законосъобразното и ефективното управление на финансовите ресурси от споразуменията по децентрализираните дейности и оперативните споразумения. Назначен е вътрешен одитор, пряко подчинен на директора на ЦРЧР.

Второто ниво на финансов контрол е осъществявано от вътрешните одитори на Агенцията за държавен вътрешен финансов контрол. В докладите за извършените одити и сертификация на финансовите отчети по подпрограмите е изразеното становище, че системите за финансово управление и контрол в ЦРЧР/НА “Сократ” са подходящи и функциониращи.

Изградената счетоводна система за финансова отчетност на плащанията гарантира достоверността, редовността и надеждността на счетоводната информация, както и подробното проследяване на предоставените средства. Отчитането на средствата се извършва съобразно законите на страната и изискванията на Европейската комисия (ЕК).

Не е изградена одитна пътека като част от СФУК.

Постигната е добра ефективност при оперативното управление и координиране на дейностите и проектите по децентрализираните подпрограми. Заварените през второто полугодие на 2001 г. сериозни проблеми са успешно преодолени. Създадената управленска система и използваните политики и процедури за реализиране на заложените цели са в съответствие с добрата практика, което е допринесло за напредъка при административното и финансовото управление на подпрограмите.

В ЦРЧР/НА “Сократ” са създадени реални условия и добра организация за ефективно управление на наличните човешки и финансови ресурси при осъществяване на дейността. Управленските решения са последователни, навременни и съответстващи на принципите на доброто администриране.

Създаденият административен капацитет позволява ефективно изпълнение на дейностите по управлението и координирането на подпрограмите в съответствие с добрата практика. Наличните ресурси са използвани по оптимален начин. Ангажираните с подпрограмите служители притежават достатъчно професионален опит за изпълнение на поставените им задачи. Има ясно разпределение на отговорностите между различните нива и добра екипна работа. При някои от дейностите по подпрограмите “Еразъм” и “Коменски”, в т. ч. финансовите, не е установена административна приемственост между служителите при кадровите промени в началото на одитирания период, което е довело до затруднения в работата на новоназначените експерти.

Изградени са убедителни взаимовръзки за координация и сътрудничество между ЦРЧР/НА “Сократ” и бенефициентите по отделните дейности и проекти. Като цяло предприетите от ЦРЧР/НА “Сократ” мерки за предоставяне на широко информационно покритие по подпрограмите са в съответствие с добрата практика. Все още съществуват резерви в методологическото и информационното подпомагане на потенциалните бенефициенти по подпрограмата “Коменски”, както и в разпространението на положителните резултати от приключилите дейности и проекти, което е предпоставка за допълнително популяризиране на натрупания опит от реализацията на подпрограмите, както и за мултиплициране на ефекта от постигнатите резултати по тях.

Постигната е задоволителна ефикасност при осъществяване на основните цели на подпрограмите. Все още няма пълна усвояемост на получените средства от ЕК за изпълнение на децентрализираните подпрограми, което е довело до наличие на отрицателно финансово салдо при усвояване на средствата и подлага на съмнение възможностите за получаване на оптимални резултати от участието на Република България в подпрограмите, както и за навременната възвръщаемост на предоставените средства.

Действителните резултати и ползи от изпълнението на подпрограмите съответстват на заложените цели и са насочени към определен кръг потребители, ангажирани с образователните процеси. Постигнатите резултати са следствие на провежданата политика за добро управление и координация на подпрограмите от страна на ЦРЧР/НА “Сократ” и на положените от бенефициентите усилия за изпълнение на договорите. Реализираните дейности и проекти са допринесли за развитието на националното образование чрез участие в отворената европейска област за сътрудничество във всички степени на образователния процес, обмяна на опит, разпространение на добрата педагогическа практика, повишаване на квалификацията на кадрите в образователната сфера, стимулиране на чуждоезиковото обучение и предоставяне на възможности за опознаване на други култури.

При съпоставяне на действителните и очаквани резултати и предприеманите от ЦРЧР/НА “Сократ” дейности за успешната реализация на подпрограмите през периода на академичните (учебни) години 2001/2002 - 2003/2004 е констатиран напредък като цяло. Постигнати са следните обобщени резултати:

Преодоляване на закъсненията при подписване на споразуменията по децентрализираните дейности за учебните години 2003/2004 и 2004/2005, което е предпоставка за своевременното реализиране на процедурите по администриране и договаряне на дейностите и проектите, разпределението на средствата и получаването им от бенефициентите в срок.

Трайна тенденция за нарастване на участниците в дейностите „Студентска и преподавателска мобилност” по подпрограма “Еразъм”, както и на общия брой на бенефициентите по подпрограмите “Коменски” и “Грюндвиг”.

Средният процент на усвояемост на предоставените от ЕК средства за отделните подпрограми през периода 2001/2002 – 2003/2004 е: “Еразъм” – 83.18 %, “Коменски” – 81.90% и “Грюндвиг” – 89.96%. Средният процент на усвояемост на предоставените от ЕК средства общо за подпрограмите през същия период е 83.46%. С оглед на естеството на дейностите и проектите по подпрограмите, усвояемостта на предоставените от ЕК средства следва да е близка до 100 процента. Независимо от намаляване на съотношението на средствата за възстановяване спрямо общо получените от бенефициентите, размерът на неусвоените и подлежащи на възстановяване към ЕК средства все още остава значителен. Липсата на пълна усвояемост на получените средства е причинено основно от все още нереалистичното планиране на мобилностите по подпрограма “Еразъм” от страна на университетите и на съществуващите резерви в методологическото и информационното подпомагане на потенциалните бенефициенти по подпрограмата “Коменски”.

Запазва се тенденцията за превишение на общо договорените средства с бенефициентите по подпрограма “Еразъм” спрямо предоставените от ЕК, което води до регламентираното преразпределение на неусвоените от висшите училища средства след получаване на междинните им отчети.

Договорените средства спрямо предоставените от ЕК за подпрограмата “Коменски” запазват относително по-малък размер.

Извършваният от НА “Сократ” мониторинг е в съответствие с разписаните правила в оперативните ръководства. В резултат на осъществяваните финансов контрол и целеви мониторинг в структурите на бенефициентите са предприемани своевременни коригиращи мерки.

Постигната е добра икономичност при използването на публичните средства и наличните човешките ресурси, както и по отношение на тяхното подходящо управление и координиране.

Положени са усилия за постигане на съответствие на входящите финансови ресурси с качеството и количеството на получените резултати. Приетата нова методика за калкулиране на годишните институционални бюджети на българските висши училища през академичната година 2004/2005 и изискването за втори междинен отчет са предпоставки за по-икономично управление на публичните средства.

Наличните ресурси (човешки, финансови и материални) са използвани по разумен и икономичен начин.

Управленските, координационните и контролните дейности, свързани с финансовата реализация, са в съответствие с добрите и подходящи административни принципи, практики и политики. Изплатените суми се отнасят за действително извършени признати разходи.
На основание чл. 41, ал. 1 от Закона за Сметната палата (ЗСП) на министъра на образованието и науката се препоръчва да се разпореди за предприемане на следните мерки:

1. Да се повиши усвоямостта на средствата по подпрограмите “Еразъм” и “Коменски” с цел увеличаване на положителните ефекти, като от страна на ръководството на ЦРЧР се предприемат действия за:

1.1 Ефективно стимулиране на университетите, които заявяват реалистични бройки за планираните мобилности, както и разпространение на въведените от тях добри практики в това отношение.

1.2. Създаване на организация за преодоляване на съществуващите резерви в методологическото и информационното подпомагане на потенциалните бенефициенти по подпрограмата “Коменски”, като в годишните работни програми залегнат и в последствие се предприемат действия за популяризиране на подпрограмата в областите със символично или нулево участие, както и в областите с неотговарящ на населението им брой реализирани проекти.

Неодобрените кандидати за финансиране по подпрограмата “Коменски” да бъдат запознавани с мотивите за получената оценка на проектите им.

2. Да се предприемат мерки за популяризиране на постигнатите положителните резултати от изпълнените дейности и проекти с цел мултиплициране на ефекта от резултатите.

3. НА “Сократ” да предприеме подходящи за компетентността си действия при евентуално ново забавяне на годишните споразумения по децентрализираните дейности, за да не се допускат закъснения при получаване на отпуснатите от ЕК средства и подписване на договорите с бенефициентите.

4. Да се разработи и утвърди система за осигуряване на национално съфинансиране за реализираните студентска и преподавателска мобилност по подпрограмата “Еразъм” с цел допълнителна мотивация на българската академична общност за участие в подпрограмата и постигане на съответствие с общоприетата европейска практика.

Съгласно чл. 42, ал. 1 от ЗСП, министърът на образованието и науката следва в срок до 30.09.2005 г. да уведоми писмено Сметната палата за предприетите мерки за изпълнение на препоръките.
Ерджан АЛКОВА,

член на Сметната палата и



ръководител на отделение V


Каталог: search -> download
download -> Доклад №0700010614 за извършен одит Изпълнение на Националната стратегия за научни изследвания за периода от 01. 08. 2011 г до 31. 12. 2014 г юли, 2015 година
download -> Доклад №0200000411 за извършен одит за съответствие при финансовото управление на община Белоградчик за периода от 01. 01. 2010 г до 31. 12. 2010 г
download -> Доклад №0400308215 за резултатите от извършен финансов одит на Годишния финансов отчет на община Белица за 2014 г. София, 2015 г. Съдържание част първа 3
download -> Списък на съкращенията
download -> Доклад №0000000709 1 за извършен одит на финансовото управление на бюджета и имуществото на
download -> Доклад №0200008813 за извършен одит за съответствие при възникването и управлението на общинския дълг на Община Кюстендил за периода от 01. 01. 2012 г до 30. 09. 2013 г


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница