A Technical specs for image files Формат на файловете: За изложбата: jpeg/. jpg/. tif



Дата26.08.2016
Размер30.27 Kb.
#7322
a

Technical specs for image files
Формат на файловете:
За изложбата: .jpeg/.jpg/.tif

За конкурса за комикси: .tif
Формата на файловете можете да изберете, когато запазвате файла след сканиране или рисуване на компютър. Когато натиснете бутона Save/Save as, под името на файла можете да изберете формата му.

Изпращайки файловете в подходящия формат, се застраховате за това те да изглеждат добре и на хартия.


Резолюция/DPI
300 DPI

Резолюцията е другия параметър, който гарантира качеството на вашето произведение в печатен вариант. Колкото е по-висока тя, толкова повече информация носи за рисунките ви и файловете могат да се изпечатат на по-голям лист хартия. За целите на изложбата и конкурса e препоръчително резолюцията да е между 200 и 300 DPI



Резолюцията можете да настроите при започването на нова рисунка при самото създаване на файла или при настройките на сканирането.
Важно!!! Промяната на резолюцията на сканирана/компютърна рисунка след като е била запазена на ниска резолюция (72 dpi) във висока такава от настройките на софтуера не подобрява качеството на файла! Винаги сканирайте/започвайте нова рисунка с висока резолюция!

Големия рамер на картинката в пиксели( напр. 1000/900 px) също не задължително означава голяма резолюция.
Можете да проверите дали вашият файл е в подходящата резолюция по следния начин:

За Adobe photoshop: Image- Image sizeпогледнете в document size: resolution

Няма да постигнете подобряване на качеството, ако смените цифрата от по-малка в по-голяма в тази графа


Цветност:
Изложба:

Kонкурс за комикси: Grayscale

В най общи линии цветноста на компютърните файлове се означава като Grayscale, CMYK и RGB с много странични варианти. Още по-накратко първта означава черно-бяла рисунка (включително нюансите на сиво) и файлове с такава цветност могат да бъдат печатани на домашен принтер, разпросранявани в интернет или печатани в печатница. Вторите са пълноцветни файлове, специализирани за печат, а третите, отново пълноцветни файлове, но предназначени най-вече за интернет и раглеждане на екрани, проектори и др. подобни.


Променянето на цветността( цветния профил/color profile) между двата пълноцветни варианта обикновено дава леки раминавания на екран и крайно неприятни такива в печатен вид.

За да избегнете побеляването на косите, винаги изпращайте файллове за печат в CMYK color profile


Примерна Настройка на цветността за Adobe Photoshop: ImageMode Grayscale/RGB/CMYK-Save
Можете дa изберете дали да слеете всички соеве на рисунката или не. ( виж обяснението за слоеве по-долу) Възможно е да има лека промяна на цветовете между двата цветни профила.

Слоеве
FLAT IMAGE!
В повечето случай компютърните програми за обработката на рисунки/снимки боравят с понятието „слоеве”(layers) Всеки един обек от рисунката може да бъде отделен в самостоятелен слой, който да съдържа само този обект. Това го прави по-лесен и достъпен за обработка.

В много от програмите например, при добавянето на текст, той се обособява в отделен слой.

Колкото повече слоеве съдържа един файл, толкова повече информация носи и толкова повече елементи от него могат да бъдат лесно изменени. Размерът на файла в MB също се увеличава пропорционално.
Много е важно преди да изпратите файла си за печат, той да няма обособени слоеве, а да представлява единна рисунка. Обикновено се използва термина „сплесквам”, „сливам” (faltten/merge layers), а изображението се нарича плоско. Случва се нещо такова: всички слоеве от изображението не престават да се виждат, но губите способността си да ги обработвате като самостоятелни обекти.
Защо това е важно?
Защото наличието на много слоеве прави файла голям и труден за обработка, препращане и т.н.

Защото така недобронамерени хора биха могли да се възползват лесно от труда ви и да променят и манипулират образите от файловете ви.



Защото е много възможно да не могат да бъдат прочетени текстовите слоеве, когато файловет се разглеждат на друг компютър! Или иначе казано, възможно е да не можем да прочетем комикса ви!
Пример за сливане на слоевете в Adobe Photoshop:

Layer Flatten Image-Save


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница