Агата Кристи и бирата изкушават нобелистите 10 млн крони за приза тази година. Само 34 жени имат почетната награда



Дата07.11.2017
Размер34.93 Kb.
#34072
Агата Кристи и бирата изкушават нобелистите

10 млн. крони за приза тази година. Само 34 жени имат почетната награда

Зорница ВЕСЕЛИНОВА

в.Стандарт, 04.10.2007 г.
Случайно или нарочно, Нобеловият комитет досега демонстрира предпочитания към учени, които отговарят на следните условия. Родени са през септември, май и юни. Имат бяла кожа, руса или светлокестенява коса и сини очи. "Бракували" са се само веднъж. Работят в Кембридж, Оксфорд, Йейл, Харвард или Масачузетския технологически институт. Четат библията, но не са набожни. Фенове са на Агата Кристи. Предпочитат бирата и уискито пред останалите напитки. Свирят на някакъв музикален инструмент и слушат предимно класическа музика и джаз. Не обичат поезията. Вегетарианци са. Както се казва, всеки си е башка луд, учените - бамбашка
На 10.12.1896 г. в Стокхолм умира световноизвестният изобретател инж. Алфред Нобел. На смъртното ложе той прошепва последното си желание, което близките не успяват да чуят. След няколко дни адвокатите на починалия прочитат завещанието на наследниците. Ефектът е като гръм от ясно небе - преди една година в парижкия Шведски клуб в присъствието на четирима свидетели Нобел изразява писмената си воля с голяма част от състоянието му, възлизащо на 33 млн. шведски крони, да се учреди дарителски фонд.
Според изричното желание на видния покойник процентите от фонда трябва да се разпределят всяка година във вид на премии между талантливи учени. Същата по размер награда трябва да получават и авторите на най-значимите литературни произведения, а така също и най-изявените борци за мир и човешки права.

Близките напускат демонстративно салона, възмутени от "подлостта и коварството" на своя сродник, отчаяни, че големите пари им се изплъзват. Те оспорват (безрезултатно!) завещанието в продължение на 3 години, след като опитът им да го унищожат се проваля с гръм и трясък. Единственото, което успяват да направят, е да тръбят, че покойникът бил луд по рождение. Нахакана племенничка ражда идеята "...да обявим чичо Алфред за невменяем, за да не изтичат кроните към разни образовани голтаци", но тя не е одобрена.

Срещу покойника скачат и шведски политици, които обвиняват сънародника си в липса на патриотизъм - в завещанието има текст, според който премиите се присъждат независимо от народността и вероизповеданието.

Интриганти и завистливци бълват змии и гущери по адрес на инженера, изобретил динамита, изкуствената коприна, газовите двигатели и още 352 полезни неща. Позволяват си да коментират интимния му живот. Пренебрегната от Нобел престаряла херцогиня надълго и нашироко обяснява по вестници и списания, че той не предвидил никаква сума за постижения в областта на математиката, защото преди време се влюбил в известна математичка, преследвал я упорито, а тя го избягвала и се омъжила за най-добрия му приятел.


На 8 октомври започва поредната "жътва" на Нобелови награди. Според волята на дарителя те се присъждат всяка година на учени със забележителни постижения в областта на физиката, химията, медицината, литературата и икономиката, а така също и на видни миротворци. Призовете не могат да се отнемат. От 1974 г. ги получават само живи специалисти в съответната област.
Първите награди са връчени на 10.12.1901 г., 5 години след смъртта на Алфред Нобел. Оттогава досега датата на тържествената церемония не е променяна. Всички призове се получават в концертната зала на Стокхолм.
Изключение прави наградата за мир - нея лауреатите получават в сградата на Стортинга (норвежкия парламент) в Осло.

Всеки приз може да бъде присъждан най-много на трима номинирани. Той включва златен медал, диплом и парична сума. Тази година отличените ще си разделят 10 млн. шведски крони. Ако в дадена категория, например физика, лауреатите са двама, те делят наградата по братски. Ако са трима, Нобеловият комитет има правото да я раздели поравно между тях или да даде половината на единия и по една четвърт на другите двама.

Досега са връчени общо 790 Нобелови награди (771 на частни лица и 19 на организации). Жените, удостоени с най-висшия приз за учени, са 34.
Наградите по физика и химия се присъждат от Кралската шведска академия на науките, по медицина - от Каролинския институт, по литература - от Шведската академия, за мир - от комитет, назначен от норвежкия Стортинг. Наградата за икономика е учредена през 1969 г. от Шведската банка в памет на Алфред Нобел. Пак през 1969-а Нобеловият комитет решава призове в други области да няма.

За добро или зло по стара традиция наградите често се присъждат на близки роднини Рекордът в това отношение принадлежи на фамилията Кюри. Призът е връчен два пъти на Мария Склодовска (през 1903 г. - за физика, и през 1911 г. - за химия) и веднъж на съпруга й Пиер, на дъщеря им Ирен Жолио и на зетя Фредерик Жолио. Нобелисти са още Джоузеф и Джордж Томпсън - баща и син, съпрузите Херта и Карл Кори, братята Ян и Николас Тинберген.


Най-младият покойник сред Нобеловите лауреати е Мартин Лутър Кинг, убит, когато е само на 39 години. Малко над 40-те били още 69 нобелисти, когато смъртта ги покосила.

Специалистите, получили престижната награда, обикновено разкриват таланта си рано. Освен че са изключително способни те знаят отлично какво искат и как да го постигнат. Завършват колеж на 19-20 години и на около 25 вече са доктори на науките. Стремят се да учат в световноизвестни университети и големи изследователски центрове и следват при видни учени.


От своя страна видните специалисти също търсят и избират за свои ученици талантливи студенти. Ето как видният биохимик Ханс Кребс описва този процес: "Аз съм ученик на Нобеловия лауреат Ото Варбург, който е ученик на Нобеловия лауреат Адолф фон Байер, учил при големия химик Кекуле, чийто учител пък бил физикът Гей-Люсак, възпитаник на Бертоле."



/2



Каталог: pueron -> liubopitno
liubopitno -> Нов еталон за 1 килограм
pueron -> Приносът на Айн Ранд за каузата на свободата
pueron -> Програмни системи с изкуствен интелект в правото. Функции. Проблеми. Някои решения
pueron -> Гл ас д-р Елка Янкулова, отговор на рецензентите чл. Кор. Проф. Д. Б. Н. ИВАН ГЕОРГИЕВ ИВАНОВ И Проф. Д-р спаска димитрова петкова
liubopitno -> Чирков не бил професор
liubopitno -> 5 известни научни открития, направени от неизвестни учени
liubopitno -> Пари и щастие Мариан Беленки, Израел, Oshte info
liubopitno -> Чирков: Аз съм германски, а не комунистически професор
liubopitno -> Завистници подлагат крак на отличниците Хитлер учредил приз само за германци
liubopitno -> Хора без мозък?


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница