Агенция “митници” централно митническо управление



страница1/3
Дата26.09.2018
Размер0.72 Mb.
#82996
  1   2   3


аГЕНЦИЯ “мИТНИЦИ”

ЦЕНТРАЛНО МИТНИЧЕСКО УПРАВЛЕНИЕ

 

 



 

 

 



 

Процедура

за съкращаване на персонала на

Агенция “Митници”

СОФИЯ

2009 г.

ЧАСТ ПЪРВА

ОБЩИ ПРАВИЛА
Основни положения

Във връзка с новите функции и задачите, осъществявани от митническата администрация в условията на членство в Европейския съюз и с оглед оптимизиране на структурата бе извършен задълбочен анализ на дейността на митническите учреждения, като бяха отчетени финансовите резултати, съпоставени бяха приходите от внос и разходите за работна заплата и издръжка, и бе ревизиран обема на работа и броя на обработените единни административни документи по основните митнически режими и извършените контролни действия. В резултат на анализа бе установено наличието на административни структури със значително намален обем на дейност, неадекватно съотношение между използваните ресурси и постигнатите резултати.

С цел създаване на една ефективна, гъвкава и съответстваща на европейските стандарти администрация, която да обслужва обществения и икономическия интерес, се налагат промени в структурата на митническата администрация, изразяващи се в преобразуване и закриване на митнически учреждения.

Предвижданото съкращаване на служители, работещи по трудово правоотношение, попада в обхвата на дефиницията за “масово уволнение” съгласно §1, т. 9 от Допълнителните разпоредби на Кодекса на труда (КТ). Масовото уволнение в дадено предприятие налага предприемането на поредица от действия от страна на работодателя, съвместно със синдикалната организация, представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от КТ и съответното поделение на Агенцията по заетостта, както и извършване на подбор, в резултат от който ще се прекратят трудовите правоотношения с определените за съкращаване митнически служители.

Съкращаването на персонала на Агенция “Митници”, заемащ длъжности по служебно правоотношение, се извършва посредством съкращаване на длъжността, заемана от държавния служител, изразяващо се във фактическо премахване на съответната длъжност като нормативно определена позиция в длъжностното разписание и като система от функции, задачи и задължения, утвърдени с длъжностна характеристика.
Обхват и цел на процедурата

1. Целта на настоящата процедура е да регламентира реда за извършване на съкращаване на персонала на Агенция “Митници” и включва:

1.1. Утвърждаване на нови длъжностни разписания на регионалните митнически управления (РМУ) и митниците, чрез които ще се определи числеността на персонала в тях въз основа на определената в Устройствения правилник на Агенция “Митници” численост на персонала;

1.2. Подбор на служителите, работещи по трудово правоотношение, които ще бъдат съкратени и определяне на длъжностите, заемани по служебно правоотношение, които ще бъдат съкратени;

1.3. Прекратяване на трудовите и служебните правоотношения с определените за съкращаване служители;

1.4. Изплащане на дължимите обезщетения.

2. Съкращаването на персонала на Агенция “Митници” се извършва въз основа на:

2.1. Организационно-управленската структура на Агенция “Митници”, утвърдена с Устройствения правилник на Агенция “Митници”, Заповед № ЗМФ 1441/09.11.2009 г. на министъра на финансите и правилниците на РМД;

2.2. Общата численост на персонала на агенцията, определена в Устройствения правилник на Агенция “Митници”;

2.3.  Числеността на персонала в РМУ и митниците, определена от директора на Агенция “Митници” с длъжностно разписание.

3. Съкращаването на служители от Агенция “Митници” се извършва в съответствие с установените от КТ и ЗДСл процедури и при спазване на следните принципи:

3.1. Прозрачност на процеса на съкращаване;

3.2. Отчитане на нуждите от персонал на отделните структурни звена на регионално и териториално ниво;

3.3. Провеждане на справедливи процедури за преценка на квалификацията и работата на служителите при извършване на съкращенията.


Определяне на числеността и утвърждаване на длъжностни разписания на териториалните подразделения на Агенция “Митници”

4. Директорът на Агенция “Митници” определя с нови длъжностни разписания числеността на персонала в РМУ и митниците въз основа на:

4.1. Функционалните особености на всяко от структурните звена;

4.2. Обема на дейността при условията на членство на Република България в ЕС;

4.3. Съотношение между използваните ресурси и постигнатите резултати.
ЧАСТ ВТОРА

ПРОЦЕДУРА ПО СЪКРАЩАВАНЕ НА СЛУЖИТЕЛИ, РАБОТЕЩИ ПО ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Обхват на процедурата

  5. Настоящата процедура включва:

5.1. Свикване на събрание на пълномощниците с цел избиране на представители на работниците и служителите, които да представляват техните общи интереси по въпросите на трудовите и осигурителните отношения пред работодателя им (в съответствие с разпоредбата на чл. 7, ал. 2 от КТ);

5.2. Започване на консултации с представителите на синдикат “Митници” към Национална федерация „Търговия, услуги, контролни органи, туризъм” към КТ „Подкрепа” и представителите на работниците и служителите в съответствие с чл. 130а и 130в от КТ;

5.3. Уведомяване на съответното поделение на Агенцията по заетостта в съответствие с чл. 130а от КТ и чл. 24 от Закона за насърчаване на заетостта (ЗНЗ);

5.4. Извършване на подбор на служителите, които ще бъдат съкратени;

5.5. Прекратяване на трудовите правоотношения с определените за съкращаване служители;

5.6. Изплащане на дължимите при прекратяване на трудовото правоотношение обезщетения.


Процедура по информиране при масови уволнения

6. С оглед необходимостта от провеждане на консултации с представителите на синдикат “Митници” към Национална федерация „Търговия, услуги, контролни органи, туризъм” към КТ „Подкрепа” и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от КТ по повод предстоящите структурни промени в митническата администрация, директорът на Агенция “Митници” свиква събранието на пълномощниците с единствена точка в дневния ред избиране на представители на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от КТ (Приложение № 1).

7. Директорът на Агенция “Митници” отправя покана (Приложение № 2) до представителите на синдикат “Митници” към Национална федерация „Търговия, услуги, контролни органи, туризъм” към КТ „Подкрепа” и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от КТ не по-късно от 45 дни преди извършването на уволненията с цел започване на консултации, на които да бъдат положени усилия за постигане на споразумение.

7.1. С поканата по т. 7 на представителите на синдикат “Митници” към Национална федерация „Търговия, услуги, контролни органи, туризъм” към КТ „Подкрепа” и представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от КТ се предоставя и писмена информация относно:

- причините за предвижданите уволнения;

- броя на работниците и служителите, които ще бъдат уволнени, и основните икономически дейности, групи професии и длъжности, към които се отнасят;

- броя на заетите работници и служители от основните икономически дейности, групи професии и длъжности в предприятието;

- конкретните показатели за прилагане на критериите за подбор по чл. 329 от КТ на работниците и служителите, които ще бъдат уволнени;

- периода, през който ще се извършат уволненията;

- дължимите обезщетения, свързани с уволненията.

7.2. В тридневен срок от изпращането на информацията копие от писмото се изпраща на съответното поделение на Агенцията по заетостта (Приложение № 3).

7.3. Редът и начинът за провеждане на консултациите се определят съвместно от директора на Агенция “Митници”, представителите на синдикат “Митници” към Национална федерация „Търговия, услуги, контролни органи, туризъм” към КТ „Подкрепа” и представителите на работниците и служителите.

7.4. В хода на консултациите синдикат “Митници” към Национална федерация „Търговия, услуги, контролни органи, туризъм” към КТ „Подкрепа” предоставя на директора на Агенция “Митници” пълен списък на членовете на синдикалните ръководства от всички нива на синдикалната организация.

8. Директорът на Агенция “Митници” уведомява писмено съответното поделение на Агенцията по заетостта относно предвижданите масови уволнения не по-късно от 30 дни преди датата на уволненията (Приложение № 4).

8.1. Уведомлението по т. 8 съдържа:

- причините за масовите уволнения;

- броя на работниците и служителите, които ще бъдат уволнени, и основните икономически дейности, групи професии и длъжности, към които се отнасят;

- броя на заетите работници и служители от основните икономически дейности, групи професии и длъжности в предприятието;

- конкретните показатели за прилагане на критериите за подбор на работниците и служителите по чл. 329 от Кодекса на труда, които ще бъдат уволнени;

- периода, през който ще се извършат уволненията;

- информация относно проведените предварителни консултации със синдикат “Митници” към Национална федерация „Търговия, услуги, контролни органи, туризъм” към КТ „Подкрепа” и с представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда.

8.2. Директорът на Агенция “Митници” предоставя на представителите на синдикат “Митници” към Национална федерация „Търговия, услуги, контролни органи, туризъм” към КТ „Подкрепа” и на представителите на работниците и служителите по чл. 7, ал. 2 от Кодекса на труда копие от уведомлението по т. 8 в срок от три работни дни от изпращането му.

8.3. Предвидените масови уволнения се извършват не по-рано от 30 дни след уведомяване на съответното поделение на Агенцията по заетостта, независимо от сроковете на предизвестие при прекратяване на трудовите правоотношения.
Условия и ред за извършване на подбор на служителите в РМУ и митниците

9. Извършването на подбора на служителите, които ще бъдат съкратени, се осъществява на регионално и териториално ниво. Директорите на регионалните митнически дирекции (РМД) са компетентни да извършват предвидените в настоящата процедура действия по отношение подбора на служителите в регионалните митнически управления, а началниците на митници – по отношение подбора на служителите в териториалните митнически управления и прилежащите митнически бюра и пунктове.

9.1. Въз основа на определената с длъжностно разписание численост на персонала на съответното РМУ или митница, директорите на РМД, респективно началниците на митници изготвят проект на заповед за започване на процедурата за съкращаване на щата (Приложение № 5).

9.2. Заповедта по т. 9.1. съдържа:

- брой и наименование на длъжностите, които се съкращават;

- поименното посочване на служителите, които ще участват в процедурата за подбор по чл. 329 от КТ;

- състава на комисията, която ще извърши подбора;

- показателите и начина за оценяване на квалификацията и нивото на изпълнение на възложената работа на служителите, включени в процедурата за подбор;

- срока за приключване работата на комисията.

9.3. Комисията по т. 9.1 се състои от седем члена. Председател на комисията е ръководителят на митническото учреждение. В състава на комисията задължително се включват юрисконсулт, служител от сектор "Човешки ресурси", представител на работниците и служителите, избрани на общи събрания, ръководител на специализираната администрация (митнически пункт, бюро, отдел), митнически служител със стаж не по-малко от 5 години в съответното митническо учреждение, представител на РМД, а в митническите учреждения, в които има изградена синдикална структура – и представители на синдикалната организация.

9.4. В срок от 5 работни дни след утвърждаване на процедурата от директора на Агенция „Митници” проектът на заповед по т. 9.1 се изпраща по е-mail за подпис от директора на Агенция „Митници”.

10. В процедурата за подбор по чл. 329 от КТ се включват всички служители от структурното звено, заемащи длъжността, предвидена за съкращаване, независимо дали към момента на провеждането на процедурата реално изпълняват служебните си задължения или ползват законоустановен отпуск.

11. При оценка на квалификацията и нивото на изпълнение на възложената работа на служителите, по отношение на които се извършва подбора, се взимат предвид следните показатели:

11.1. Професионалната квалификация - включва образованието, знанията, уменията, съобразно изискванията за съответната длъжност. При оценката по този критерий се взимат предвид:

- образователна степен – оценява се притежаваната от служителя образователно – квалификационна степен, независимо от професионалната област;

- допълнителната квалификация, свързана с дейността на митническата администрация, която е доказана с диплом, сертификат или друг официален документ (оценява се второ висше образование; една или повече следдипломни квалификации с продължителност над 6 месеца, свързани с изпълняваната работа; успешно преминати курсове, школи, семинари; владеене на повече от един чужд език);

- общ трудов стаж – оценява се целия професионален опит на служителя, времето, през което е работил по трудово правоотношение, както и времето, през което е работил като държавен служител, независимо от администрацията;

- професионалния опит – оценява се професионалният опит в системата на митническата администрация, като не се зачита времето, през което служителят е ползвал законоустановен отпуск с продължителност повече от 6 месеца без прекъсване;

11.2. Ниво на изпълнение на възложената работа - включва срочното, количествено и качествено изпълнение на възложените задачи. При оценката по този критерий се взимат предвид:

- последната годишна оценка на служителя за изпълнение на длъжността - при липса на оценка по обективни причини на служителя (отпуск поради бременност, раждане и осиновяване, отпуск за отглеждане на дете, дългосрочно командировании и други) се дава служебна оценка 3, за новоназначените служители - служебна оценка 4, за служители, които са ползвали законоустановен отпуск с продължителност повече от 6 месеца без прекъсване - служебна оценка 5;

- резултат от проведените тестове за проверка на нивото на професионална компетентност – оценката се определя както следва: отличен 5.50 - 6.00; много добър 4.50 – 5.49; добър 3.50 – 4.49; среден 2.50 до 3.49; Служителите, чиято длъжност не е определена за явяване на тест и служителите, които не са се явили по уважителни причини (ползват отпуск поради бременност, раждане и осиновяване, отпуск за отглеждане на дете, продължителен отпуск поради временна неработоспособност, дългосрочно командировании и други) получават служебна оценка – среден;

- спазване на изискванията на Кодекса за поведение на митническия служител – чисто дисциплинарно минало; умения за работа в екип, получените награди и отличия, взаимоотношенията с колегите, гражданите и икономическите оператори; активна обществена дейност; 

- дисциплинарно минало – наложени три и повече от три наказания, независимо от вида им; наложени две наказания с изключение на „забележка” т.е два пъти „Предупреждение за уволнение”; наложено едно дисциплинарно наказание „Предупреждение за уволнение”; образувани срещу служителя наказателни производства, свързани с изпълнение на длъжността; наложено едно дисциплинарно наказание „Забележка”, както и постъпили основателни жалби и сигнали от граждани и държавни органи.

12. По показателите образователна степен, допълнителна квалификация, общ трудов стаж, професионален опит, оценка на изпълнение на длъжността, дисциплинарно минало и резултатите от проведените тестове за проверка нивото на професионалната компетентност, комисията оценява служителите, участващи в подбора, по документи.

12.1. Крайната оценка на всеки служител, включен в подбора, представлява сбор от получените от него оценки по показатели 1.1., 1.2., 1.3., 1.4., 2.1., 2.2., 2.3., от който се изважда оценката по 2.4

12.2. При еднакви крайни оценки на двама или повече служители, комисията определя окончателното подреждане на служителите в крайното класиране в зависимост от получените оценки по показателя 2.3. При еднакви оценки се взима предвид и оценката по показателя 2.2. и 2.4., а ако и те са еднакви, комисията подрежда служителите след гласуване, въз основа на приети от нея критерии.

12.3. Тежестта на отделните показатели и начинът на оценяване от комисията са посочени в Приложение № 6.

12.4. За всеки от участващите в подбора служители се попълва формуляр за оценка (Приложение № 7), който се подписва от всички членове на комисията.

12.5. Комисията оценява всички служители от съответното учреждение, заемащи предвидената за съкращаване длъжност, като ги класира във възходящ ред според получените от тях оценки. Въз основа на получените резултати комисията предлага за съкращаване служителите с най-ниски оценки съобразно щатните бройки, определени за съкращаване от съответната длъжност.

12.6. Комисията съставя за своята работа протокол (Приложение № 8), който се подписва от всички членове. Протоколът се представя на директора на РМД, съответно на началника на митницата, в 3-дневен срок от приключването на подбора.


Закрила при уволнение

13. Въз основа на резултатите от подбора директорът на съответната РМД, респективно началникът на митница, отправя писмена покана (Приложение № 9) до определените за съкращаване служители да представят информация относно наличието на основание за закрила при уволнение по чл. 333 от КТ.

13.1. Определените за съкращаване служители предоставят информацията по т. 13. чрез попълването на декларация (Приложение № 10).

13.2. В случай, че служител представи документ, удостоверяващ правото му на закрила по смисъла на чл. 333 от КТ, директорът на РМД, съответно началникът на митница, изпраща писмо с искане на предварително разрешение или съгласие за уволнение от компетентния орган (Приложения № 11 и № 12).


Прекратяване на трудовите правоотношения с определените за съкращаване служители

14. След приключване на подбора в митническото учреждение директорът на РМД, съответно началникът на митница, изпраща с придружително писмо в Централното митническо управление оригиналите на следните документи – протокола от работата на комисията, формулярите за оценка на служителите, писмата и декларациите с информация относно обстоятелствата по чл. 333 от КТ, писмата до компетентните органи с искане на разрешение или съгласие за уволнение на ползващ се със закрила служител.

14.1. Получените в РМД и митниците отговори от ТЕЛК, съответно Областна инспекция по труда, във връзка с уволнението на ползващ се от закрила служител, се изпращат незабавно в Централното митническо управление.

14.2. В РМД и митниците се съхраняват заверени за вярност с оригинала копия на посочените в т. 14 и 14.1. документи.

14.3. Към досиетата на служителите, чиито правоотношения са прекратени в резултат от проведения подбор, се прилагат копия на протокола от работата на комисията, формуляра за оценка на служителя, писмата и декларациите с информация относно обстоятелствата по чл. 333 от КТ, писмата до компетентните органи с искане на разрешение или съгласие за уволнение на ползващ се със закрила служител (когато такива са изпращани).

15. Въз основа на проведените в РМД и митници процедури за извършване на подбор, направеното от комисиите класиране и получените от компетентните съгласно чл. 333 от КТ органи разрешения или съгласия за уволнение или съответно откази за даване на разрешение или съгласие, директорът на Агенция „Митници” отправя писмени предизвестия за прекратяване на трудовите правоотношения до определените за съкращаване служители.

16. Прекратяването на трудовите правоотношенията със служителите се извършва със заповед на директора на Агенция „Митници”, издадена на основание чл. 328, ал. 1, т. 2, предл. второ от КТ.
Обезщетения при прекратяване на трудовото правоотношение

17. В случай на неспазване срока на предизвестие за прекратяване на трудовото правоотношение, на основание чл. 220, ал. 1 от КТ на служителя се дължи обезщетение в размер на брутното му трудово възнаграждение за неспазения срок на предизвестието.

18. При оставане без работа в следствие на уволнение на основание чл. 328, ал. 1, т. 2 от КТ, служителят има право на обезщетение за времето, през което е останал без работа, но за не повече от един месец, съгласно чл. 222, ал. 1 от КТ. Фактът на оставане без работа следва да се докаже от служителя.

19. Независимо от основанието за прекратяване на правоотношението, при условие, че е придобил право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, служителят има право на обезщетение в размер на 2, съответно 6 брутни заплати, в зависимост от продължителността на трудовия му стаж в Агенция „Митници”.

20. На основание чл. 224 от КТ при прекратяване на трудовото правоотношение служителят има право на парично обезщетение за неизползувания платен годишен отпуск пропорционално на времето, което се признава за трудов стаж.
ЧАСТ ТРЕТА

ПРОЦЕДУРА ПО СЪКРАЩАВАНЕ НА ДЛЪЖНОСТИ, ЗАЕТИ ПО

СЛУЖЕБНО ПРАВООТНОШЕНИЕ
Обхват на процедурата

  21. Настоящата процедура включва:

21.1. Определяне на длъжностите, които ще бъдат съкратени;

21.2. Прекратяване на служебните правоотношения със служителите, заемащи определените за съкращаване длъжности;

21.3. Изплащане на дължимите при прекратяване на служебното правоотношение обезщетения;

22. Определянето на длъжностите, заемани от конкретни митнически служители по служебно правоотношение, които следва да бъдат съкратени, се осъществява въз основа на мотивирани предложения от страна на директорите на РМД и началниците на митници до директора на Агенция „Митници”.

22.1. При изготвянето на предложенията си директорите на РМД, съответно началниците на митници, взимат предвид следните фактори:

- функционалните особености на съответното РМУ или митница;



- обема на дейността при условията на членство на Република България в ЕС;

- нуждите от персонал на учреждението.

23.1. Въз основа на определената с длъжностно разписание численост на персонала на съответното РМУ или митница, директорите на РМД, респективно началниците на митници изготвят проект на заповед за започване на процедурата за съкращаване (Приложение № 13).

23.2. Заповедта по т. 23.1. съдържа:

- брой и наименование на длъжностите, които се съкращават;

- поименното посочване на служителите, които ще участват в подбора;

- състава на комисията, която ще извърши подбора;

- показателите и начина за оценяване на квалификацията и нивото на изпълнение на възложената работа на служителите, включени в процедурата за подбор;

- срока за приключване работата на комисията.

23.3. Комисията се състои от седем члена. Председател на комисията е ръководителят на митническото учреждение. В състава на комисията задължително се включват юрисконсулт, служител от сектор "Човешки ресурси", представител на работниците и служителите, избрани на общи събрания, ръководител на специализираната администрация (митнически пункт, бюро, отдел), митнически служител със стаж не по-малко от 5 години в съответното митническо учреждение, представител на РМД, а в митническите учреждения, в които има изградена синдикална структура – и представители на синдикалната организация.

23.4. В срок от 5 работни дни след утвърждаване на процедурата от директора на Агенция „Митници” проектът на заповед по т. 23.1 се изпраща по е-mail за подпис от директора на Агенция „Митници”.

24.1. Комисията оценява всички служители от съответното учреждение, заемащи предвидената за съкращаване длъжност, по критериите за подбор, подробно разписани в т. 11 и 12 от процедурата, и класира служителите във възходящ ред според получените от тях оценки. Въз основа на получените резултати комисията предлага за съкращаване служителите с най-ниски оценки съобразно броя на длъжностите, определени за съкращаване.

24.2 За всеки от участващите в подбора служители се попълва формуляр за оценка (Приложение № 14), който се подписва от всички членове на комисията.

24.3. Комисията съставя за своята работа протокол (Приложение № 15), който се подписва от всички членове. Протоколът се представя на директора на РМД, съответно на началника на митницата, в 3-дневен срок от приключването на подбора.



Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница