Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките



Дата15.08.2018
Размер70.7 Kb.
#79358
Институт по биология и имунология на размножаването

Акад.Кирил Братанов”



Българска Академия на Науките
Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите”

БИОТЕХНОЛОГИИ ЗА ИНТЕНЗИФИКАЦИЯ НА РАЗМНОЖИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС ПРИ ОВЦЕ


Материалът е подготвен от ст.н.с. II ст.д-р Стоян Златарев
СОФИЯ
2001 г.


БИОТЕХНОЛОГИИ ЗА ИНТЕНЗИФИКАЦИЯ НА РАЗМНОЖИТЕЛНИЯ ПРОЦЕС ПРИ ОВЦЕТЕ
Интензификацията на размножителния процес при овцете /ИРПО/ се изразява в прилагането на система от биотехнологични методи, чрез които се цели ускорено възпроизводство и увеличаване на биомасата чрез повишаване заплодяемостта, плодовитостта и кратността на оагванията при овцете в рамките на една, две, три години. При ИРПО и широкото му практическо приложение особено важна е възможността за превръщането на овцете от сезонно полициклични в целогодишно полициклични животни и за ликвидирането на анестралния период при овцете. За провеждането на интензификацията се използуват стокови животни и ферми. За да се гарантира успеха от приложението на биотехнологичните методи, е необходимо да се осигурява пълноценно интензивно хранене и гледане на животните.
Формите на интензификация на размножителния процес са следните:

  • Заплождане на шилета в по-ранна възраст

  • Уплътняване на ражданията и получаване на две агнения през годината или на три за две години

  • Допълнително заплождане на подлежащите за бракуване и на абортиралите овце-предизвикване на близнене и многоплодие

  • Програмиране на осеменителната и агнилната кампания-синхронизация на еструса

Институтът по биология и имунология на размножаването има дългогодишна практика в научно-изследователсакта и практическа работа, в това направление и още през 1968-1970 г. бяха разработени първите схеми за интензификация на размножителния процес при овцете /ИРПО/. За тогавашното време болшинството от биотехнологиите бяха съпроводени с използване на хормонални препарати /гестагени и гонадотропини/. Днес приложението на подобни препарати е забранено и усилията следва да бъдат насочени към прилагането на биологични нехормонални методи. Тези методи се основават на действието на някои някои екзогенни фактори, които активират яйчниковата функция на овцата. Подобреното хранене включва в дажбата освен концентрати и покълнал ечемик, още и сочни фуражи, минерални и витаминни смески, спомагащи за предизвикване на групов еструс при овцете. Ако то се съчетае с подсилена безсолно-солева диета, повишаване влажността в помещенията и скъсяване на светлинния ден, използването на “ram effect” /кочовия ефект/, тези методи съчетани по подходящ начин могат да окажат изключително ефективно влияние върху синхронизацията на еструса и плодовитостта при овцете. Нещо повече, една постоянна настъпателна тенденция за използване на генетично обусловени индивиди и породи чрез селекционните методи за подбор на скорозрели породи, целогодишно полициклични животни, може да създаде подходяща основа за приложението на различни методи за интензификация на размножителния процес при овцете.


Заплождане на шилета в ранна възраст

Дзвиските се заплождат на 18 мес. възраст и достигане на жива маса 40-50 кг, въпреки че половата зрелост настъпва по-рано (5-6 месеца при скорозрелите и 6-7 месеца при къснозрелите породи овце). Ако се заплождат на тази възраст, това ще се отрази неблагоприятно на растежа и развитието на майката, на приплодите и млекодобива. Срокът на ранното заплождане трябва да се определя не само от възрастта, но и от телесното развитие. Необходимо е да се заплождат шилета на 10-11 месеца достигнали 40-50 кг или 70-80% от масата на овцете-майки. Необходими са изследвания за ранното заплождане върху морфологичното развитие и функцията на половите органи. За да се ускори телесното развитие още към 15-20 ден след раждането, агнетата трябва да се подхранват с концентрирана смеска и доброкачествено сено. След отбиването дажбата се увеличава: концентрирана смеска 400 гр, сочни фуражи 400 гр, сено 600 гр дневно, а след 3 месеца съответно 500-600 и 700-800 гр. Ако това съвпадне с естралния период юли-октомври, проявява се спонтанно размърляност и шилетата се заплождат. Освен интензивно хранене по посочената схема за стимулиране функцията на яйчниците, трябва да се прилага 7 дневна безсолно-солиева диета (15-20 гр сол на ден). За да се прояви функцията на яйчниците, добре е да се съчетае прилагането на скъсен светлинен ден както и Ram effect двукратно на ден. За тази цел два пъти дневно се пускат кочове в стадото от подготвени шилета, които по биологичен път стимулират появяването на разгоненост.

Ранното заплождане на шилетата открива големи възможности за ускоряване на възпроизводството.

Уплътняване на ражданията

Уплътняване на ражданията при овцете е биотехнологично мероприятие с което се осигуряват две агнения на овцете през годината или три в две години. За да се осъществи обаче тази форма на интензификация, овцете трябва да се заплождат през естралния период и след това да се предизвика пълноценен еструс през анестралния период. Схемата, по която може да се осъществи двукратно агнене е следната: в началото на октомври се извършва първото заплождане, бременността протича до февруари и в края на месеца настъпва раждането. През първите дни на април т.е. през анестралния период, след предварителна подготовка на оагнените овце, те се размърлят и се заплождат втори път. При третото агнене (в 2 год.), първото заплождане се извършва в началото на октомври (естрален период), раждането настъпва в края на февруари, апрез март, април и май овцете се доят. В началото на юни (също естрален период) овцете се заплождат втори път, оагнените през октомври се доят ноември, декември, януари, а през февруари се заплождат трети път и се агнят в края на юни. За да се предизвика еструс през естралния период необходимо е подхранване с покълнало зърно и евентуално използуване на безсолно солева диета „Ефекта на коча”. През анестралния период обаче са необходими много усилия и упорити грижи, за да се предизвика еструс. За тази цел овцете, които ще се включат повторно в репродуктивния цикъл, се обособяват в отделна група и дажбата, с която ще се хранят трябва да има следния състав: концентрирана смеска 30%, сочни фуражи 30%, груб фураж 40%. Около 150-200 гр от концентрирания фураж може да се даде под формата на покълнало зърно. Полезна е и безсолно-солевата диета в продължение на 7 дни се дава 15-20 гр сол на овца. Двукратно мускулно инжектиране на 8-10 см3 тривитаминол през 7 дни или даването в храната на витамин Е в хидрозолна форма по 50-60 мг дневно в продължение на 7 дни има добър ефект. Успоредно с това е необходимо биологично стимулиране-пускане на кочове в стадото, използване на скъсен светлинен ден, използване на феромони и др биологични методи.


Допълнително заплождане на подлежащи за бракуване и абортирали овце

Подлежащите за бракуване овце, когато ще бъдат подложени на допълнително заплождане се обособяват в отделни групи /стада/. Един от основните въпроси при заплождането на подлежащите за бракуване овце е преодоляването на сезонната полицикличност. При някои породи овце физиологичният анеструс е преодолян и те са целогодишно циклични, което позволява да се заплождат през всички сезони на годината. Такива породи са „Романовска”, „Финландски ландрас”, „Досерт-хорн” и др. Част от мериносовите породи овце у нас , които се характеризират с по-ранна скорозрелост и са поставени при нормални условия на хранене и отглеждане, също проявяват еструс през по-голяма част от годината и заплождането им през зимата или рано напролет е трудно. По-специално внимание трябва да се обърне на къснозрелите породи овце: местни, „Цигайска”, техни кръстоски и др. при които след предварителен подбор и подготовка трябва да се приложат биотехнологичните методи. Необходимо е през подготвителния период и по време на заплождането да се осигури достатъчно и пълноценно хранене на овцете в зависимост от физиологичното състояние и масата. В дажбата трябва да се включат хидрозолната форма на витамин Е (по 60 мг дневно в продължение на 25 дни чрез храната), третирането на тривитаминол (двукратно през 7 дни по 8-10 см3) и безсолно солева диета (по 15-20 гр сол дневно в продължение на 1 седмица).

При къснозрелите породи овце освен описаната предварителна подготовка за предизвикване на еструс в анестралния период е необходимо да се приложат самостоятелно или в комбинация всички споменати по-горе биотехнологични методи с прогестерон, както и мегеестрол-ацетат, коластра и прогестеронови имплантанти (силиструс). Подлежащите на бракуване овце трябва да се заплождат най-късно до 15-20 март с оглед оагването им да приключи до 1 септември. Агнетата бозаят около 40-45 дни и се отбиват. След това овцете майки се доят известно време и се пресушават, за да има възможност да се подготвят и да се предадат за клане в добро телесно състояние.
Програмиране на осеменителната и агнилната кампания-синхронизация на еструса

Синхронизация на еструса като биотехнологичен метод в овцевъдството има широко приложение. Масовостта му се обуславя от следните предимства:



    • предизвиква се масово размърляне на овцете и се скъсява срокът на осеменителната кампания

    • скъсява се срокът на агнилната кампания и се получават едновъзрастови агнета подходящи за интензивно отглеждане и реализиране на пазара на определени килограми живо тегло

За синхронизацията се използват всички досега описани биологични методи. Те се прилагат съобразно породния състав, генетическата предиспозиция, кондицията на стадото /групата овце/, сезона, интензивността на хранене и възможностите за създаване на условия за предизвикване на синхронизиран еструс. За случая най-подходящи са биологичните методи: интензивно хранене с подходящи за сезона фуражи, богати на витамини, минерални вещества, естествени естрогени, скъсен светлинен ден, „Ефекта на коча”, феромони и др. Изброените методи за интензификация на размножителния процес могат да бъдат прилагани само под контрола на специалисти в областта на биология на репродукцията от ИБИР. Много от изброените биологични методи са прилагани самостоятелно. Отчетен е ефектът поотделно на всеки един, но досега не сме имали възможност за комплексното им приложение. Най-често прилаганите биологични методи за синхронизация на еструса са прилагането на безсолно солевата диета, „Ефекта на коча”, феромоните, интензивното хранене. Предстоят сериозни проучвания по актуализирането на всички методи за интензификация на размножителния процес при овцете като се изследват нови средства с биологично стимулиращ ефект, но различаващи се от хормоналните препарати.

ЗАБЕЛЕЖКА: При разработката на по-горе изброените биотехнологии са използвани материали и резултати от: акад. К. Братанов, Ст. Дойчев, Н. Банков, Павел Маринов, Ст. Златарев и др.сътрудници от Института по биология и имунология на размножаването.

Изготвил : Ст. н. с. д-р Ст. Златарев
Каталог: uploads -> user -> Биотехнологии
user -> -
user -> Решение на нс на Института по биология и имунология на размножаването "Акад. К. Братанов" бан е избрано научно жури, което да проведе конкурса
user -> Европейски формат на автобиография Лична информация
user -> Planet Travel Ltd
user -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Българска Академия на Науките Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките
Биотехнологии -> Българска Академия на Науките Секция „Репродуктивни биотехнологии и криобилогия на гаметите”
Биотехнологии -> Акад. Кирил Братанов” Българска Академия на Науките


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница