Актуални вирусни инфекции, автоимунитет и автоимунни заболявания, ваксини, лекарствения дизайн



Дата28.09.2017
Размер66.79 Kb.
#31161
Институтът по микробиология (ИМикБ) е основан като национален изследователски център от академик Стефан Ангелов през 1947 г. Оттогава и до днес основните стратегически направления в работата на института са (1) изследвания, насочени към здравеопазването и промишлеността; (2) преподавателска дейност и обучение на докторанти. През 2004 г. Институтът по микробиология „Стефан Ангелов” бе приет като асоцииран член в семейството на Института Пастьор, Париж – шести асоцииран институт в Европа. Това е високо признание от световноизвестния център, лидер в борбата с инфекциозните заболявания.

Институтът има 11 секции и 170 души личен състав, между които 1 член-коерспондент на БАН, 34 старши и 52 младши научни сътрудника. Сферите на компетентност са: морфология и ултраструктура, генетика, биохимия, физиология и екология на микроорганизмите, микология, вирусология, инфекциозна микробиология и имунология. През последните години ИМикБ организира научната си дейност в съответствие с европейските и националните приоритети в биологичните науки. Усилията в момента са насочени към ключови проблеми на здравеопазването (туберкулоза, актуални вирусни инфекции, автоимунитет и автоимунни заболявания, ваксини), лекарствения дизайн (скрининг и развитие на антивирусни препарати, антибиотици и модулатори на биологичния отговор), безопасността на храните, биотехнологията и опазването на околната среда. По-новите ни достижения включват:



В областта на инфекциозната бактериология: Туберкулозата, нарастващият брой на зоонозни заболявания и хранителни инфекции, представляващи сериозни проблеми в здравеопазването, селското стопанство и хранителната промишленост, са водещи изследователски проблеми. В рамките на кооперирането с институтите Пастьор са започнати молекулярно-епидемиологични изследвания върху разпространението на пандемичната туберкулоза в България. Чрез молекулярна характеристика на щамове Mycobacterium tuberculosis е подобрено откриването на случаи с лекарствено резистентна туберкулоза. Разработена е полимеразно верижна реакция за бързо откриване на хранителни патогени в месо, мляко и техните продукти. Този високо чувствителен и специфичен метод позволява откриването на 1 до 10 бактериални клетки в грам проба. Провежда се ефективен контрол срещу Campylobacter, Salmonella, и Listeriа от фермата до чинията. Чревният вид Yersinia e избран за разработване на нова генерация живи ваксини. Бактериите са надеждно атенуирани чрез насочено модифициране на гени, отговорни за синтеза на някои фактори на вирулентността. С помощта на молекулярно-генетични методи се проучва значението на вагиналните лактобацили за поддържане на вагиналното здраве, и ролята им в превенцията и терапията на бактриалните вагинози в България. На базата на комбиниран подход, включващ рестрикционен анализ на амплифицирана рибозомна ДНК (ARDRA), риботипиране и PCR с видово-специфични олигонуклеотидни праймери са идентифицирани 22 активни щама, групирани в съответствие с тяхното генетично родство.

В областта на вирусологията: Основна насока на вирусологичните изследвания в института, в която имаме водеща роля в Европа, са изследванията върху антивирусни агенти, инхибитори на вирусната репликация. Развита е широкоспектърна антивирусна скрининг-система, в резултат на която са открити серия нови перспективни антивирусни вещества (мопиридон, активен срещу грипни и тогавируси, оксоглауцин – срещу ентеровируси и др., вещества с растителен произход – срещу грипнивируси и др.). Основите направления в изследването на антивирусните препарати са: определяне на молекулните механизми на действие – антивирусните препарати като лиганди на вирусни протеини, явлението лекарствена резистентност към ентеровирусните капсид-свързващи инхибитори – бариера за развитието на високоефективна химиотерапия, връзка химична структура – антивирусна активност. Установени са няколко синергични комбинации на антивирусни препарати, високо ефективни срещу ентеровируси, инфлуенца А вирус, херпесвируси и vaccinia virus. Циклуридинът е развит /предложен/ доказан като ефективен химиотерапевтик срещу флавивируси, вкл. пестивирусите при добитъка. Изяснени са ролята на оксидативния стрес при патогенезата на грипа и протективният ефект на антиоксиданти. Доказана е ефективността и на други модификатори на биологичния отговор (имуномодулатори, протеолитични инхибитори). Систематичните изследвания върху вируцидни микробициди доведоха до охарактеризирането на нов тип вируциден дезинфектант за ръце. Получени са данни за ролята на хантавирусите в патогенезата на Балканската ендемична нефропатия. Проведено е молекулярно-епидемиологично изследване на папиломавирусите като етиологични агенти на рака на шийката на матката у нас. Представени са нови доказателства за ролята на невротропни вируси при инсулин-зависимия diabetes mellitus (върху модел на херпесвирусна инфекция на органна култура от Лангерхансови острови).

В областта на инфекциозната имунология: Сравнена е способността на условно-патогенния микроорганизъм Candida albicans да предизвиква реактивен артрит при здрави и при генетично предразположени организми. Причинно-следствената зависимост между инфекциите и ревматичните заболявания е изследвана с цел разработване на нови терапевтични подходи. Патологичните автореактивни В-лимфоцити са логични мишени за терапевтично въздействие при антитяло-опосредстваните автоимунни болести. Формулирахме хипотезата, че е възможно да се подтисне избирателно активността на прицелни автореактивни клетки чрез изкуствени молекули, свързващи едновременно имуноглобулиновите им и с подтискащите Fc-gammaIIb рецептори. Беше синтезиран набор от подобни хибридни молекули и беше потвърдено, че приложението им при мишки със спонтанно автоимунно заболяване понижава нивото на патологичните автоантитела и отслабва активността на заболяването. Използването на химерни антитела срещу инхибиращи В-клетъчни рецептори представлява нов лечебен подход при болестния автоимунитет. Разработван се комплекс от нови лечебни стратегии при септичния шок, тъй като използваните понастоящем средства нямат задоволителен ефект и смъртността при пациентите остава висока. Той се състои в получаването и изпитването на усъвършенствани имуноглобулинови препарати от второ поколение с усилена противовъзпалителна активност.

В областта на приложната микробиология. Институтът винаги е бил водещ в областта на приложната микробиология в България и региона на Централна и Юго-Източна Европа. Най-значимите постижения са свързани с разработването на ефективни технологии за получаването на важни за промишлеността и медицината биологично-активни вещества – ензими (протеази, пектинази, амилази, неураминидаза, супероксид дисмутаза, глюкозо-изомераза, кератиназа, -галактозидаза, фосфатази и др.), аминокиселини, белтъци, каротеноиди, екзополизахариди, антибиотици и др. Създадени са широк спектър от методи за имобилизиране на ензими и микроорганизми, синтезиращи ценни продукти. Проучена е физиологията и биохимията на продуцентите, както и структурата и свойствата на пречистените препарати. Усилията на колектива са насочени и към охарактеризиране на клетъчния отговор срещу различни видове физиологичен стрес (оксидативен стрс, температурен шок, въздействие с тежки метали); проучване на механизмите, отговорни за микробиалната деградация на ароматни съединения (фенол и неговите токсични производни, метилстирен, ацетон, бензоена киселина, метанол, органични цианиди-нитрили), а така също и на гените, които кодират експресията на ензими, участващи в тази деградация; ролята на повърхностно-активните вещества в развитието на ефективни технологии за биоремедиация на замърсени области; микробиална трансформация на стероиди, използвани като лекарства и инградиенти във фармацевтичната промишленост и др. Извършена е идентификация на млечно-кисели бактерии от различни екологични ниши и са охарактеризирани продуцираните от тях антимикробиални пептиди (бактериоцини). Проучени са оригинални природни биосистеми от млечно-кисела микрофлора и са създадени многокомпонентни симбиотични стартерни култури за производството на здравословни млечни продукти с висока хранителна стойност, което е значителен принос в усилията за налагане на българска запазена марка.

От български горещи извори са изолирани нови бактериални видове, принадлежащи към неизвестни филогенетични групи. Много от тези микроорганизми продуцират термостабилни ензими с голямо значение за биотехнологията (нитрилаза, гелан-лиаза, ксиланаза, супероксид дисмутаза, липаза, циклодекстрин трансфераза). Създадена е колекция от психрофилни, психротрофни и мезофилни микроорганизми, изолирани от проби от Антарктика (доставени от Българската Антарктическа експедиция на о-в Ливингстон) и Арктика (Шпицберген). С помощта на съвременни методи се проучва таксономията, метаболитната активност и биотехнологичния потенциал на перспективни щамове от бактерии, актиномицети, дрожди и гъби.

От много години Институтът е ангажиран с проблемите на анаеробното разграждане на органични отпадъци. В резултат на проведените изследвания са разработени лабораторни технологии за получаване на биошлам (естествен тор) и биогаз (енергиен източник). На базата на растителни in vitro култури са създадени лабораторни методи за получаване на розмаринова киселина, беталаини, алкалоиди (галантамин) и др. Тези продукти са особено ценни като хранителни добавки, лекарствени средства, антиоксиданти, оцветители и др. и представляват голям интерес за промишлеността.

В учебно-преподавателската дейност на Института се включва обучението на докторанти (35 през последните пет години), специализираните курсови за млади учени от Балканите към Ателието на Института Пастьор и участието в програмата Leonardo da Vinchi към ЕС. Тринадесет учени изнасят лекции в 9 български университета.



Учени от ИМикБ участват в научни съвети, редколегии и управителни съвети на организации и научни дружества (напр. WHO, IUMS, FEMS). Институтът е инициатор за основаването на Балканското микробиологично дружество и е главна квартира на това дружество и на Дружеството на микробиолозите в България. Осъществява се консултантска дейност в много институции (правителствени, университетски и частни) по въпросите на екологията и околната среда, общественото здравеопазване, селското стопанство и хранително-вкусовата промишленост. Учени от института са включени в работата на експертни групи, напр. Експертна група за борба с ефектите на биологичния и химичния тероризъм към ЕС, Временна комисия за опазване на населението при природни бедствия и катастрофи, Експертен съвет за епидемиологичен контрол на инфекциозните болести и имунопрофилактика, Комисия за борба с полиомиелита към министерството на здравеопазването, Национална агенция за стандартизация и авторски права.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница