Алла Валентиновна Кирова



Дата04.02.2017
Размер300.85 Kb.
#14212




ЕВPОПЕЙСКИ

ФОPMАТ НА

АВТОбИОГPАФИЯ


Име

 

Алла Валентиновна Кирова

Адрес

София, 1715, жк. «Младост», 403- 2-21

Телефон

+ 359 887 412 385

Факс

+ 359 2 / 9882 108

E-mail

a.kirova@iki.bas.bg

Гражданство

РБ

Дата на раждане

13.04.1959

Трудов стаж







1989 – 1992 г. - майчинство

Период:

1988 г. – и понастоящем

Име и адрес на работодателя

Институт за икономически изследвания при БАН, секция “Макроикономика”, София, 1040, Аксаков 3

Вид на дейността или сферата на работа

Научноизследователска работа



Заемана длъжност

Доцент

Основни дейности и отговорности

Научноизследователска и научно-приложна дейност, редовно участие в научни конференции, семинари, кръгли маси в следните области: обща теория и практика на благосъстоянието; социална политика и социални отношения; насоки на социалната реформа в страната; социално-икономически аспекти на доходите, разходите и потреблението на населението; инфлация и преразпределение на доходите; проблеми на бедността, социалната защитеност на населението и семейството; защита на потребителите; социално-икономически аспекти на семейната политика; социални аспекти на данъчната политика; социално-икономически въздействия и ефекти на икономиката в сянка; социална закрила на децата и майките; равнопоставеност на половете; човешки капитал; история и развитие на икономическите теории.

Период:

1998 г. – 2011 г.

Име и адрес на работодателя

Университет за национално и световно стопанство, катедра „Политическа икономия”, секция «Социално-икономически теории», София, Студентски град, «Христо Ботев»

Вид на дейността или сферата на работа

Преподавателска и лекторска дейност



Заемана длъжност

Доцент- съвместител

Основни дейности и отговорности

Лекции по дисциплина «История на икономическите теории» пред студенти редовно обучение – бакалавърска степен

Период:

2002 г. – 2007 г.

Име и адрес на работодателя

Съвместен Стопански факултет на Института за икономически изследвания при БАН и Великотърновския Университет «Св.Св. Кирил и Методий», София, Аксаков 3

Вид на дейността или сферата на работа

Преподавателска и лекторска дейност



Заемана длъжност

Хоноруван доцент

Основни дейности и отговорности

Лекции по дисциплина «Икономически теории» пред студенти неикономисти към магистърската програма




2006 г. – 2012 г.

Висше училище по агробизнес и развитие на регионите (ВУАРР), гр. Пазарджик

Преподавателска и лекторска дейност

Хоноруван доцент

Лекции по дисциплина “История на икономическите учения” пред студенти редовно и задочно обучение – бакалавърска степен


Образование и обучение




Период:

1976 - 1981 г.

Име и вид на обучаващата или образователната организация

Московски държавен университет «М.В. Ломоносов», Икономически факултет.

Основни предмети/застъпени професионални умения

Студент по специалност «Политическа икономия».



Наименование на придобитата квалификация

Икономист, преподавател по политическа икономия



Ниво по националната класификация 

Магистър


Период:

1982 - 1986 г.

Име и вид на обучаващата или образователната организация

Икономически институт на БАН (от 2010 г. – Институт за икономически изследвания при БАН), секция «Жизнено равнище», докторантура

Основни предмети/застъпени професионални умения

Редовен докторант



Наименование на придобитата квалификация

Защита на дисертационния труд на тема: «Реални доходи на населението: формиране и насоки на изменение» - 1988 г.

Ниво по националната класификация 

Доктор по икономика









Майчин език

Руски







Други езици




Език: 

Български

Ниво на владеене при четене:

Отлично

Ниво на владеене при писане:

Отлично

Ниво на владеене при разговор:

Отлично







Език: 

Английски

Ниво на владеене при четене:

Отлично

Ниво на владеене при писане:

Добро

Ниво на владеене при разговор:

Добро







Социални умения и компетенции

Съвместно съжителство с други хора в интеркултурно обкръжение, в ситуации, в които комуникацията и екипната работа са от съществено значение (например в културата и спорта) и др.

Добри комуникативни способности, умение да се работи в екип









Организационни умения и компетенции

Координация, управление и адмистрация на хора, проекти и бюджети в професионалната среда или на доброволни начала (например в областта на културата и спорта) у дома и др.

Добри организационни умения









Технически умения и компетенции

Работа с компютри, със специфично оборудване, машини и др.

Ползване на Internet, Word for Windows







Свидетелство за управление на МПС

Притежавам свидетелство за управление на МПС









Допълнителна информация


1. НАУЧНИ СТЕПЕНИ, ЗВАНИЯ И НАГРАДИ

1988 г. - Медал и диплом за второ място на Националния конкурс по обществени науки за млади научни работници.

1988 г. - Доктор по икономика

1988 г. - Н.с. ІІІ ст. в ИИИ на БАН

1993 г. - Н.с. ІІ ст. в ИИИ на БАН

1995 г. - Н.с. І ст. в ИИИ на БАН

2000 г. - Ст.н.с. ІІ ст. в ИИИ на БАН (от 2010 г. – доцент)

2014 г. – Юбилейна грамота и парична награда на Конкурса за високи научни постижения в БАН, посветен на 145-годишнината на Академията, в научно направление „Човек и общество” за колективната монография: Кирова, А., Зарева, И., Матев, М. Съхранение и развитие на човешкия капитал в образованието и науката в България. София: АИ „Проф. Марин Дринов”, 2012.



2. ЧЛЕНСТВО В НАУЧНИ ОРГАНИЗАЦИИ

- Член на Съюза на учените в България, секция „Икономически науки”. Виж: Алманах на членовете на секция „Икономически науки” на СУБ 2003-2004 г. София: СУБ, 2005, с. 13.

Външен експерт по проекти на Центъра за изследвания и политики за жените. Виж: http://www.cwsp.bg


– Член на Европейската мрежа от експерти по джендър равенството (ENEGE). Database of experts in gender equality is available at: www.enege.eu/associated-experts


ПРИЛОЖЕНИЯ 1. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ

2. СПИСЪК НА ПУБЛИКАЦИИТЕ (след 2000 г.)



3. УЧАСТИЕ В НАУЧНИ СРЕЩИ (след 2000 г.)
ПРИЛОЖЕНИЕ 1. НАУЧНОИЗСЛЕДОВАТЕЛСКА ДЕЙНОСТ (годините на приключване на проектите)

А. Участие в научноизследователски проекти


  1. “Ролята на държавата и обществените организации за социалната защита на потребителите”: планова студия - част от колективния научноизследователски проект на тема “Социална защита на бедните, безработните и потребителите” - 1992 г.; възложител - ИИИ при БАН.

  2. “Защита на потребителите чрез данъчната политика”: планова студия - част от колективния научноизследователски проект на тема “Социална защита на бедните, безработните и потребителите” в раздела й “Защита на потребителите” - 1993 г.; възложител - ИИИ при БАН.

  3. Глава 5 “Инфлацията и пенсиите”, глава 6 “Инфлацията и макрозащитното регулиране на доходите” в колективния научноизследователски проект на тема “Инфлацията и доходите на населението” - 1994 г.; възложител - ИИИ при БАН.

  4. Глава 7 “Социални аспекти на данъчната политика” в колективния научноизследователски проект на тема “Реформата в социалната сфера в условията на преход към пазарно стопанство” - 1995 г.; възложител – ИИИ при БАН с финансова подкрепа на Фондация "Отворено общество”.

  5. Раздел III “Разходи и потребление на домакинствата - структурни промени и проблеми” в колективния научноизследователски проект на тема “Доходи и разходи на населението - промени, проблеми и перспективи" - 1996 г.: възложител - ИИИ при БАН.

  6. Глава 2 “Социално-икономическо облекчаване и подпомагане на рисковите семейства” в колективния научноизследователски проект на тема “Семейна социална политика - проблеми, приоритети, провеждане” - 1997 г.; възложител – ИИИ при БАН с финансова подкрепа на Фондация "Отворено общество".

  7. Глава 2 “Финансово-кредитни дейности в зоната на здрача”, глава 5 “Икономиката в сянка и защита на потребителите” в колективния научноизследователски проект на тема “Социални предизвикателства на икономиката в сянка” - 1999 г.; възложител – ИИИ при БАН с финансова подкрепа на Фондация "Конрад Аденауер".

  8. Участие в разработването на глава ІІІ „България. Икономика в сянка” в колективния научноизследователски проект на тема “Social Environment and Standards at the Work Place in the Garment Industry in Bulgaria”. Preliminary Research carried out within a Clean Clothes Campaign International Project – 2001. Възложител - Фондация “Български джендър изследвания” - София с финансовата подкрепа на The Human Rights at Work Foundation (FDHT) – Switherland.

  9. Научноизследователски проект на тема “Приоритети и политики за благосъстоянието на децата”, разработен в съавторство с К.Стоянова – 2002 г.; възложител – ИИИ при БАН.

  10. Научноизследователски проект на тема “Социално-икономическа инфраструктура и гаранции за равнопоставеност на жените в България”, разработен в съавторство с К.Стоянова – 2004 г.; възложител – ИИИ при БАН с финансова подкрепа на Център за изследвания и политики на жените.

  11. Глава 1 “Съвременното българско семейство – джендър разпределение на платения и неплатения труд” и глава 4 “Джендър различия по типове неплатени дейности в семейството и мерки за тяхното редуциране” в колективния научноизследователски проект на тема “Различия в участието на жените и мъжете в платен и неплатен труд в семейството” – 2006 г.; възложител – ИИИ при БАН.

  12. Индивидуален проект на тема “Новото кейнсианство – микроикономически основи и връзка с макроикономическата политика”- 2009 г.; възложител – ИИИ при БАН.

  13. Разработване на девет статии по история на икономическите учения за енциклопедия «Основни термини, използвани в учебния процес» в 3 тома - 2009 г., възложител – УНСС.

  14. Глава 1 „Теоретични аспекти на същността и особеностите на човешкия капитал в образованието и науката” в колективния научноизследователски проект „Съхранение и развитие на човешкия капитал в образованието и науката в България” - 2011 г.; възложител – ИИИ при БАН.

  15. Глава трета „Жените и мъжете във висшето образование и науката в България” в колективния научноизследователски проект „Висшето образование и науката в България в началото на ХХІ век” - 2013 г.; възложител – ИИИ при БАН.

  16. В момента участвам в разработването на колективен научноизследователски проект „България в образователното и изследователското пространство на Югоизточна Европа» със срок на изпълнение – 01.11.2013 – 30.06.2016 г.; възложител – ИИИ при БАН, приет от Научния Съвет на института с протокол № 3/ 26.03.2014 г.


Б. Участие в научно-приложни разработки


  1. Участие в написването на материал на тема “Hерегламентираната икономическа дейност (икономиката в сянка)”, разработен от колектив от учени от ИИИ при БАH - 1997 г.; възложител - Hародно събрание.

  2. Eксперт в междуведомствената работна група по разработването на Законопроект за семейните помощи и добавки за деца - 1998 г.; възложител - МТСП (Законопроектът е приет на първо четене от Hародното събрание на 26.05.1999 г.).

  3. Национален експерт в написването на National Survey - Bulgaria, Sector: Social Assistance and Sector: Family Benefits for Children: EC PHARE CONSENSUS PROGRAMME “Monitoring the Development of Social Protection Reform in the CEECs, Part 2” - 1999 г., приет и отпечатан от възложителя.

  4. Консултант по социално-икономически проблеми на социалното подпомагане в Проект за институционално изграждане, управление на информацията и връзки с обществеността в областта на социалното подпомагане - 1999 г.; възложител - МТСП. Представен е и е приет отчетният доклад на тема “Социално подпомагане на семействата с деца”.

  5. Разработване и изнасяне на лекции на обучителни семинари по проект «Повишаване чувствителността на българското общество към проблемите на равнопоставеността на половете» на Европейската комисия и МТСП – април-юли 2004 г.; възложител – МТСП.

  6. Участие в дейностите по анализ и оценка на емпиричните данни от проведени анкетни проучвания на два семинара (от 6 април 2004 г. и от 13 юли 2004 г.) по проект на МТСП “Повишаване чувствителността на българското общество към проблемите на равнопоставеността на половете” в изпълнение на проект по рамковата програма за равнопоставеност на мъжете и жените в България на Европейската общност, финансиран от Европейската комисия – май-август 2004 г.; форма на представяне – доклад; възложител – МТСП.

  7. Изследовател, експерт и лектор по проект «Създаване на система от джендър мейнстрийминг индикатори за оценка на качеството и ефективността на мерките на пазара на труда. Създаване на капацитет за прилагане на джендър мейнстрийминг подхода на пазара на труда» - 2005 г.; възложител – МТСП, изпълнител – Център за изследвания и политики на жените и Сдружение «Институт за жени лидери». Участвах в три подпроекта: 7-1) Компонент 2, Дейност 3 – разработване и написване на «Концепция и индикатори за равнопоставеност на жените и мъжете», 61 с. (в съавторство с К. Стоянова) - януари-февруари 2005 г. 7-2) Компонент 3, Дейност 1 – разработване на учебна програма и Power Point Presentation на курса за обучение по въпросите на равнопоставеността на половете за два обучителни модула: Модул 2 «Равно третиране на жените и мъжете на пазара на труда, в заетостта, в социалното осигуряване и при подоходното данъчно облагане» (4 учебни часа) и Модул 5 «Определяне на индикаторите за мониторинг на равнопоставеността на половете» (3 учебни часа) – март-април 2005 г. 7-3) Участие като лектор в 6-дневния обучителен семинар за държавни служители, проведен в Националния център за професионално развитие на МТСП (София, с. Кремиковци) – април 2005 г.

  8. Разработване на научно-приложен материал „Ключови индикатори за равнопоставеност на жените и мъжете в България в сферите на труда, образованието, здравето и семейството” (в съавторство с К. Стоянова) по поръчка на Дирекция „Демографска политика, социални инвестиции и равни възможности” към МТСП – януари 2007 г.

  9. Оценка на изпълнението от страна на България на «UN Millennium Project 2005” - изготвяне на писмено експертно мнение по цел 3, подцел 4 „Джендър равенство” – март 2005 г.; възложител – ИИИ при БАН по поръчка на МВнР.

  10. Участие като експерт от ИИИ на БАН в работата, обсъжданията и работните срещи на международна работна група, подготвяща материали и текста, свързани с изготвянето на Рroposal to the 6th Framework programme, title of the Рroject “Integrating gender. An investigation into paid and unpaid work, employment and social cohesion in the knowledge based society, organized by International Secretariat Work Life and EU Enlargement at the Swedish National Labour Market Board, programme “Women and Work” – 2003-2004 (проектът не е бил утвърден от Европейската комисия след съответното участие в конкурса).

  11. Участие като представител на ИИИ на БАН в качеството на Партньор 11 в работата, обсъжданията и работните срещи на международен научноизследователски екип, подготвящ материали и текста, свързани с изготвянето на Рroposal to the 6th Framework programme, Priority 7 – Citizens and governance in the knowledge based society, title of the Integrated Project “New Patterns in the Labour Market and Changing Gender Relations”, organized by Karlstad University, Sweden, coordinating person – Prof. Lena Gonas – 2005-2006 г. (проектът не е бил утвърден от Европейската комисия след съответното участие в конкурса).


ПРИЛОЖЕНИЕ 2. СПИСЪК НА ПУБЛИКАЦИИТЕ (след хабилитирането през 2000 г.)

а) МОНОГРАФИИ

  1. Стоянова, К., Кирова, А., 2002. Приоритети и политики за благосъстоянието на децата. София: “ГорексПрес”, 150 с.

  2. Стоянова, К., Кирова, А., 2004. Социално-икономическа инфраструктура и гаранции за равнопоставеност на жените в България. София: ЦИПЖ, 158 с.

  3. Кирова, А., 2008. Глава 1 „Съвременното българско семейство – джендър разпределение на платения и неплатения труд” (с. 9-54); глава 4 „Джендър различия в неплатения труд в семейството и мерки за тяхното редуциране” (с. 134-186); заключение – изводи и препоръки, свързани с първа и четвърта глава. – В: Стоянова, К., Кирова, А. Джендър неравенства в платения и неплатения труд в България. София: акад. изд-во „Проф. Марин Дринов”, 2008, 194 с.

  4. Кирова, А., 2010. Новото кейнсианство – микроикономически основи и връзка с макроикономическата политика. София: УИ „Стопанство” - УНСС, 182 с.

  5. Кирова., А., 2012. Политикономическият историзъм на Вернер Зомбарт и Макс Вебер. С.: Изд. комплекс – УНСС, 105 с.

  6. Кирова, А., 2012. Първа глава „Теоретични аспекти на същността, особеностите и социалните функции на човешкия капитал в образованието и науката” (с. 11-77). – В: Кирова, А., Зарева, И., Матев, М. Съхранение и развитие на човешкия капитал в образованието и науката в България. София: акад. изд-во „Проф. Марин Дринов”, 2012, 255 с.

  7. Кирова, А., 2014. Трета глава „Жените и мъжете във висшето образование и науката в българия” (с. 197-277), въведение и заключение. – В: Зарева, И., Матев, М., Кирова, А. Висшето образование и науката в България. Икономически, социални и джендър измерения. София: акад. изд-во „Проф. Марин Дринов”, 2014, 328 с.


б) СТУДИИ

  1. Kirova, Alla, 2001. Chapter ІІІ. Bulgaria. Shadow (“Gray”) Economy (pp. 5-24). – In: Social Environment and Standards at the Work Place in the Garment Industry in Bulgaria. Results from a Preliminary Research carried out within a Clean Clothes Campaign International Project. Sofia: Bulgarian Gender Research Foundation, 40 p. (на български и английски). Достъпно на: www.cleanclothes.org/ftp/bulgaria.PDF

  2. Стоянова, К., Кирова, А., 2004. Концептуална рамка за равнопоставеност на жените в България. София: ЦИПЖ, 48 с.

  3. Кирова, А., 2011. Еволюция на теорията за човешкия капитал. Икономически изследвания, 4, с. 94-131.

в) НАУЧНИ СТАТИИ

  1. Стоянова, К., Кирова, А., 2001. Регламентиране и защита правата на детето. Население, Ин-т по демография на БАН, 1-2, с. 56-65.

  2. Стоянова, К., Кирова, А., 2001. Фактори, форми и ефекти от икономиката в сянка в сферата на труда. Инф. бюлетин на КНСБ «Жизнено равнище», ИССИ на КНСБ, 4, с. 69-76.

  3. Стоянова, К., Кирова, А., 2001. Оценка на нормативната уредба и политики за равнопоставеност на жената-майка в семейството и професията. Икономическа мисъл, 6, с. 56-75.

  4. Стоянова, К., Кирова, А., 2001. Детските добавки – ябълката на раздора. Икономика, 12, с. 26.

  5. Стоянова, К., Кирова, А., 2002. Опит за дефиниция и изграждане на система от индикатори за благосъстоянието на децата. Статистика, НСИ, 3, с. 18-27.

  6. Кирова, А., 2002. Нови изисквания към семейна социална политика на държавата за майката и децата. - В: Социалната държава и семейството – българските реалности. София: БИТСП.

  7. Стоянова, К., Кирова, А., 2002. Изграждане на система от семейни плащания за деца – нови подходи и механизми. - В: Социалната държава и семейството – българските реалности. София: БИТСП.

  8. Кирова, А., 2003. Детски измерения на макроикономическата политика. - В: Българският преход. София: “ГорексПрес”, с. 336-344.

  9. Стоянова, К., Кирова, А., 2003. Социални практики и политики за равнопоставеност на майката – съвременни изисквания и решения. - В: Семейна политика – нов поглед в Европейския аспект. София: КНСБ, Обществен женски парламент – 21 век и СБУ.

  10. Стоянова, К., Кирова, А., 2004. Правни и институционални гаранции за равнопоставеност на жените и мъжете в България. - В: Проект «Повишаване чувствителността на българското общество към проблемите на равнопоставеността на половете». Семинар, 6 април 2004, София. София: МТСП, с. 38-53 (на български и английски).

  11. Стоянова, К., Кирова, А., 2004. Бариери пред жените на пазара на труда и мерки за постигане на джендър равнопоставеност. - В: Проект «Повишаване чувствителността на българското общество към проблемите на равнопоставеността на половете». Семинар, 13 юли 2004, София. София: МТСП, с. 59-89 (на български и английски).

  12. Стоянова, К., Кирова, А., 2005. Джендър измерения на пазара на труда, заетостта и социалното осигуряване. Икономическа мисъл, 3, с. 24 - 42.

  13. Кирова, А., 2006. Последствия от прилагане на модела «платен-неплатен труд» за развитието на съвременното семейство. Панорама на труда, 4-5, с. 66 – 76.

  14. Кирова, А., 2006. Отражение на модела “платен-неплатен труд” върху българското семейство. - В: България в Европа – 2007. София: “ГорексПрес”, с. 156-164.

  15. Кирова, А., 2007. Джендър измерения на разделението на труда в семейството. Икономически алтернативи, 1 (78), с. 65-82.

  16. Кирова, А., 2007. Gender Dimensions of the Division of Labour in the Family. Economic alternatives, Issue 1, p. 29-43.

  17. Кирова, А., 2007. Трудови и социални условия за съвместяване на платения и неплатения труд – проблемни области, добри практики, възможни решения. Икономическа мисъл, 3, с. 24-44.

  18. Кирова, А., 2007. Неравнопоставеност на жените в различни сфери на неплатения домашен труд. - В: Пол и преход. София: ЦИПЖ, с. 127-141.

  19. Кирова, А., 2007. Грижи за деца и възрастни – джендър аспекти на проблема и оценка на действащата инфраструктура за осигуряване на услуги и заведения за зависимите лица в семейството. - В: България в ЕС: първи стъпки. София: “ГорексПрес”, с. 351-360.

  20. Кирова, А., 2008. Вернер Зомбарт – своеобразие на методологията. Икономическа мисъл, 1, с. 62-75.

  21. Кирова, А., 2008. Особености на методологичните подходи в икономическата концепция на Макс Вебер. Икономически алтернативи, 3, с. 139-152.

  22. Кирова, А., 2009. Учение за капиталистическия дух – Макс Вебер versus Вернер Зомбарт. Икономически алтернативи, 3, с. 70-84.

  23. Кирова, А., 2010. Оценка на специфичните черти на новото кейнсианство спрямо други направления в съвременния макроикономикс. Икономическа мисъл, 1, с. 28-45.

  24. Кирова, А., 2010. Мястото на новото кейнсианство в съвременната икономическа теория. – В: Икономическата теория – история, състояние, перспективи. София: „Фактор Алиас”, с. 73-90.

  25. Кирова, А., 2010. Световната криза през погледа на новото кейнсианство. – В: Икономиката и социалната политика на България в условията на съвременната глобална криза. София: “ГорексПрес”, с. 42-49.

  26. Кирова, А., 2010. Оригинално научно изследване. Икономическа мисъл, 4, с. 123-124.

  27. Кирова, А., 2011. 9 статии по история на икономическите учения (Бентъм, Дж., Бюхер, К., Зомбарт, В., Книс, К., Лист, Фр., Рошер, В., Сеньор, У.Н., Туган-Барановски, М.И., Хилдебранд, Б.). Т. І «Икономика», част 1 – А-Н, с. 84-85, 118-119, 321-322, 433-434, 500-501, част 2 – О-Я, с. 279-280, 302-303, 465-466, 567-568. – В: Енциклопедично издание «Основни термини използвани в учебния процес» в 3 тома. София: Издателски комплекс – УНСС.

  28. Кирова, А, 2011. Ролята на академичната общност за иновационното развитие. Фондове Програми Проекти, 10, с.14-17.

  29. Кирова, А., 2012. Съвременен поглед върху историята на политическата икономия. Икономическа мисъл, 2, с. 153-156.

  30. Кирова, А., 2012. Насоки на развитие на теорията за човешкия капитал в съвременните икономически условия. – В: 20 години инвестиция в бъдещето. София: “ГорексПрес”, с. 44-52.

  31. Кирова, А., 2012. Качествените характеристики на човешкия капитал във висшето образование и науката в условията на икономиката на знанието (теоретични аспекти). Икономически изследвания, 2, с. 90-102.

  32. Кирова, А., 2012. Проблеми на процеса на реализирането на човешкия капитал във висшето образование и науката. – В: Етиката в българската наука. София: Издателски комплекс – УНСС, с. 251-258.

  33. Кирова, А., 2013. България в европейските класации за джендър равенството в академичните среди (Bulgaria in the European ratings for gender equality in the academic circles). Икономическа мисъл, 5, с. 3-25 (на български) и с. 26-45 (на английски).

  34. Кирова, А., 2014. Мястото на „икономическия империализъм” в съвременната политическа икономия. – В: Политическа икономия и икономическа теория. Сборник статии от Първа национална конференция по политическа икономия (21-22 ноември 2013 г.). София: Издателски комплекс – УНСС, с. 439-449.

  35. Кирова, А., 2014. Джендър анализ на релацията „академична кариера-семейство/родителство”. – В: Демографската ситуация и развитието на България. Форум. София, 26-27 февруари 2014 г. София: Акад. изд-во „Проф. Марин Дринов”, с. 31-42.


г) HАУЧНО-ПОПУЛЯРНИ СТАТИИ

  1. Стоянова, К., Кирова, А., 2002. Децата и професията – избор или съчетаване. В-к Пари плюс, 9, 4 март 2002.

  2. Стоянова, К., Кирова, А., 2002. Макроикономиката и децата. В-к Пари плюс, 18, 13 май 2002.

  3. Стоянова, К., Кирова, А., 2002. Българските деца са най-ощетени от макроикономическата политика. В-к Пари плюс, 18, 13 май 2002.

  4. Кирова, А., 2003. Времето за майчинство да се намали, а парите да се увеличат. В-к Новинар, 27 февруари 2003.


ПРИЛОЖЕНИЕ 3. УЧАСТИЕ В НАУЧНИ СРЕЩИ (след 2000 г.)

1. В страната

  1. Изказвания на семинар на тема “Нови разочарования около закона за закрила на детето”, организиран от Съюза на българските журналисти на 20.04.2000 г., СБЖ, София.

  2. Участие в обсъждането в работна група “Етнически отношения в страната”, проведено на международен семинар на тема “Изграждане на социален капитал в България: императив на развитието”, организиран от Световната банка, ПРООН и клуб “Икономика 2000” на 23.06.2000 г., хотел “Принцес”, София.

  3. Доклад “Реформа в областта на плащанията при бременност, раждане и отглеждане на деца” на международен семинар на тема “Проблеми на днешната жена (Франция, България)”, организиран от фондация “Жан Жорес” – Париж, фондация “Алтернативи” – София и гражданско сдружение “Майчинство за бъдещето” – София на 7-8.10.2000 г., хотел “Родина”, София.

  4. Изказвания на кръгла маса с международно участие на тема „Правата на децата и политиката на медиите”, организиран от Държавна агенция за закрила на детето, фондация „Партньори-България” и фондация „Спасете децата” на 22.03.2001 г., хотел „Рила”, София.

  5. Участие в обсъждането в работна група „Насилие върху деца”, проведено на Национална среща на тема „Гражданското общество и бъдещето на децата на България”, организирана от УНИЦЕФ на 4.04.2001 г., хотел „Родина”, София.

  6. Участие в обсъждането в работна група „Реформа на грижата за децата”, проведено на Национална среща в подготовка на специалната сесия на ООН, посветена на децата, организирана от УНИЦЕФ на 6.08.2001 г., хотел „Родина”, София.

  7. Доклад „Коментар на разработката „Децата, икономиката и ЕС” и възможностите за използването й в България” на кръгла маса с международно участие на тема „Правата на детето в контекста на преговорите по присъединяването на България към ЕС”, организирана от фондация „Партньори-България”, фондация „Спасете децата – Швеция”, фондация „Спасете децата – Обединено кралство”, фондация „Отворено общество” на 22.05.2001 г., хотел „Рила”, София.

  8. Доклад „Фактори, форми и ефекти от икономиката в сянка в сферата на труда” (подготвен в съавторство с К.Стоянова) на работна среща с международно участие на тема „Социална среда и стандарти на работното място в шивашката промишленост”, организирана от фондация „Български джендър изследвания” на 25-26.10.2001 г., хотел „Централ”, София.

  9. Участие в дискусия на тема "Джендър аспекти на неравенството и бедността в България", организирана от Агенция за социални анализи на 25.06.2002 г., хотел "Рила", София.

  10. Изказване на международен семинар на тема "Положението на жените и неформалната икономика", организиран от Европейските асоциации за работническо движение, Обществен женски парламент и КНСБ на 29.11.2002 г., хотел "Принцес", София.

  11. Доклад "Нови изисквания към семейната социална политика на държавата за майката и децата" на нацинална конференция на тема "Социалната държава и фамилията - българските реалности", организирана от фондация "Конрад Аденауер" и Балкански институт по труда и социалната политика на 2.12.2002 г., парк-хотел "Москва", София.

  12. Доклад „Изграждане на система от семейни плащания за деца – нови подходи и механизми» (подготвен в съавторство с К.Стоянова) на национална конференция на тема "Социалната държава и фамилията - българските реалности", организирана от фондация "Конрад Аденауер" и Балкански институт по труда и социалната политика на 2.12.2002 г., парк-хотел "Москва", София.

  13. Доклад “Детските” измерения на макроикономическата политика” на научно-практическа конференция на тема “Българският преход”, организирана от ВТУ “Св.Св. Кирил и Методи” и ИИИ при БАН на 31.05.–1.06.2003 г., комплекс “Дряновски манастир”, Велико Търново.

  14. Доклад “Социални практики и политики за равнопоставеност на майката – съвременни изисквания и решения” на национална конференция на тема “Семейната политика – нов поглед в Европейския аспект”, организирана от КНСБ, Обществен женски парламент – 21 век и синдикат на българските учители на 25.02.2003 г., КНСБ, София. Докладът на А. Кирова е отразен в статията на Светла Струмина. Общественият женски парламент създава гражданска коалиция. В. «Учителско дело», бр. 24 от 29 юни 2006 г.

  15. Участие в дискусионен семинар на тема “Жени, бедност, миграция”, организиран от Национален социалдемократически женски форум на 7.03.2003 г., Парк-хотел “Москва”, София.

  16. Доклад “Социална политика за равнопоставеност на майката в трудовия и семейния живот” на кръгла маса на тема “Проблемите на семейната политика и пътищата за тяхното преодоляване”, организирана от група народни представители на 25.03.2003 г., Народно събрание, София.

  17. Участие в дискусии на международен семинар на тема “Насърчаване на политика за недопускане на дискриминация в заетостта и професиите съобразно стандартите на МОТ и правото на ЕС”, организиран от Международно бюро по труда – Женева и МТСП на 9-10.04.2003 г., хотел “Принцес”, София.

  18. Участие в дискусии на национална конференция на тема “Политиката по доходите – равносметка и нови решения”, организирана от фондация “Фридрих Еберт” и КНСБ на 13 май 2003 г., НДК, София.

  19. Доклад “Предложения по законодателството за утвърждаване на джендър равнопоставеност” на Годишна национална среща на неправителствените организации в България, ангажирани с проблемите на жените, организирана от фондация “Център за изследвания и политики за жените” на 5-7.03.2004 г., хотел “Принцес”, София.

  20. Доклад “Правни и институционални гаранции за равнопоставеност на жените и мъжете в България” (подготвен в съавторство с К.Стоянова) на семинар на тема “Повишаване чувствителността на българското общество към проблемите на равнопоставеността на половете” в изпълнение на проект по рамковата програма за равнопоставеност на мъжете и жените в България на Европейската общност, финансиран от Европейската комисия, организиран от МТСП на 6.04.2004 г., хотел «Рила», София.

  21. Участие в дискусии на международна среща на тема “Съвместна програма за мониторинг и обучение на женски НПО в България и Турция по достиженията на правото на ЕС в областта на равните възможности за жените и мъжете”, организирана от фондация “Център за изследвания и политики за жените”, София и Асоциация за подкрепа и обучение на жени, кандидатиращи се за изборни длъжности (KADER), Анкара, на 30.04.2004 г., хотел “Сердика”, София.

  22. Доклад “Бариери пред жените на пазара на труда и мерки за постигане на джендър равнопоставеност” (подготвен в съавторство с К.Стоянова) на семинар на тема “Повишаване чувствителността на българското общество към проблемите на равнопоставеността на половете” в изпълнение на проект по рамковата програма за равнопоставеност на мъжете и жените в България на Европейската общност, финансиран от Европейската комисия, организиран от МТСП на 13.07.2004 г., «Централ Хотел Форум», София.

  23. Участие в национална дискусия на тема «Жизненият стандарт в България. Многоцелево наблюдение на домакинствата през 2003 г.», организирана от МТСП на 14.07.2004 г., зала № 8, НДК, София.

  24. Доклад-презентация на монографията на К.Стоянова и А.Кирова «Социално-икономическа инфраструктура и гаранции за равнопоставеност на жените в България» на кръгла маса “Мониторинг на равнопоставеността между половете в светлината на европейската интеграция на България и в изпълнение на пекинската платформа за действие”, организирана от фондация “Център за изследвания и политики за жените” и Комисията по правата на човека и вероизповеданията към НС на 7.12.2004 г., зала 134, Народно събрание, София.

  25. Участие с изказвания на Форум 2 на Българска коалиция за равнопоставеност на половете на тема “Макроикономически аспекти на равнопоставеността на половете”, организиран от фондация “Български център за джендър изследвания” и международната организация WIDE – Brussels (Мрежа за жени в развитие) на 16.09.2005 г., Информационен център на Съвета на Европа, София. Материали: http://coalition.gender-bg.org

  26. Участие с изказвания на Четвърти дискусионен форум на Българска коалиция за равнопоставеност на половете на тема „Терминологията, описваща равнопоставеността на половете, на български език”, организиран от посолство на Холандия, фондация „Джендър проект в България” и Информационен център на Съвета на Европа на 5.12.2005 г., Информационен център на Съвета на Европа, София. Информация за изказванията на А. Кирова е представена в стенограмата на форума на: http://coalition.gender-bg.org

  27. Доклад ”Отражение на модела “платен-неплатен труд” върху българското семейство” към секция “Правни и социално-политически науки”, ІІІ тематично направление “Социални измерения на евроинтеграцията” на Международна научно-практическа конференция на тема “България в Европа - 2007”, организирана от ВТУ “Св.Св. Кирил и Методий”, Стопански факултет и ИИИ при БАН на 2-4.06.2006 г., комплекс “Дряновски манастир”, Велико Търново.

  28. Участие в семинар-дискусия на тема “Развитие на социалния капитал”, организиран от СУБ, секция “Икономически науки” на 3.02.2006 г., ИИИ при БАН, София.

  29. Участие с изказвания на Осми дискусионен форум на Българска коалиция за равнопоставеност на половете на тема “Съвместяване на професионалния и семейния живот”, организиран от посолство на Холандия, Джендър проект в България, Информационен център на Съвета на Европа на 18.05.2006 г., Информационен център на Съвета на Европа, София. Информация за изказванията на А. Кирова е представена в стенограмата на форума на: http://coalition.gender-bg.org

  30. Участие с изказвания на Девети заключителен форум на Българска коалиция за равнопоставеност на половете, организиран от посолство на Холандия, Джендър проект в България, Информационен център на Съвета на Европа на 30.05.2006 г., Информационен център на Съвета на Европа, София. Материали: http://coalition.gender-bg.org

  31. Участие в обсъждането на Проект на Закон за равните възможности на жените и мъжете на Заседание на Консултативната комисия за равни възможности на мъжете и жените и неравнопоставените групи на пазара на труда към Националния съвет по равнопоставеността на жените и мъжете към МС, 22.06.2006 г., МТСП, София.

  32. Доклад “Проблемни области в сферата на съвместяването на платения и неплатения труд” на кръгла маса на тема “Съвместяване на семейните с професионалните задължения”, организирана от МТСП на 26.09.2006 г., хотел “Принцес”, София.

  33. Доклад “Неравнопоставеност на жените в различни сфери на неплатения домашен труд” на Национална академична конференция “Пол и преход”, организирана от Центъра за изследвания и политики за жените на 24.11.2006 г., Етнографски институт с музей на БАН, София. Анотацията на доклада е представена на: http://www.cwsp.bg/htmls/page.php?category=465

  34. Доклад “Грижи за деца и възрастни – джендър аспекти на проблема и оценка на действащата инфраструктура за осигуряване на услуги и заведения за зависимите лица в семейството” на Юбилейна научно-практическа конференция на тема “България в ЕС: първи стъпки”, организирана от ВТУ “Св.св. Кирил и Методий”, Стопански факултет, ИИИ при БАН, Териториалната организация на НТС, Велико Търново, Съюза на икономистите на 25-27.05.2007 г., ваканционно селище “Манастира”, Велико Търново.

  35. Участие с изказвания в дискусионна сесия на тема “Отговаря ли законодателният процес на дневния ред на българските жени?”, първи дискусионен панел “Какъв да бъде Законът за равнопоставеността на половете”, проведен на Девета национална годишна среща на НПО в България, ангажирани с проблемите на жените и равнопоставеността на половете, организирана от Център за изследвания и политики за жените на 9.03.2007 г., хотел “Света София”, София.

  36. Изказвания на Национален трипартитен семинар на тема “Изпълнение на Конвенция 156/1981 г. относно трудещи се със семейни задължения чрез социално партньорство в България”, организиран от Субрегионалния офис за ЦИЕ на Международното бюро по труда – Женева съвместно с МТСП на 22.05.2007 г., х-л “Принцес”, София.

  37. Участие в дискусионен семинар на тема „Икономическата роля на съвременната държава”, организиран от ИИИ при БАН, София на 22.04.2009 г.

  38. Участие в дискусионен семинар на тема „Кохезионна политика на ЕС в период на икономическата криза”, организиран от ИИИ при БАН, София, 18.11.2009 г.

  39. Доклад „Мястото на новото кейнсианство в съвременната икономическа теория” на Юбилейна научна конференция на тема: „Икономическата теория – история, състояние, перспективи”, посветена на 100-годишнината от рождението на проф. д-р КИРИЛ ГРИГОРОВ, организирана от катедра „Социално-икономически теории” към УНСС на 14.05.2009 г., УНСС, София. Информация за конференцията, вкл. за участието на А. Кирова е представена от доцент, д-р Боян Велев в рубриката „Научен живот” на сп. „Икономически алтернативи”, бр. 1/2010.

  40. Доклад „Световната криза през погледа на новото кейнсианство” на Юбилейна научно-практическа конференция на тема: „Икономиката и социалната политика на България в условията на съвременната глобална криза”, посветена на 60-та годишнина от създаването на Икономическия институт на БАН, организирана от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Стопански факултет и ИИИ при БАН на 11-12.12.2009 г., ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Велико Търново.

  41. Участие в дискусионен семинар на тема „Пенсионната реформа и перспективите на пенсионната система до 2020 г.” в рамките на цикъла академични дискусии „България 2020 – икономически и социални перспективи”, организиран от ИИИ при БАН, София, 26.10.2010 г.

  42. Участие в дискусионен семинар на тема „Репери на икономическата политика” в рамките на цикъла академични дискусии „България 2020 – икономически и социални перспективи”, организиран от ИИИ при БАН, София, 18.11.2010 г.

  43. Участие в научна дискусия на тема „Стратегията „Европа 2020”: структурни реформи в Европейския съюз и участието на България”, организирана от ИИИ при БАН, София, 20.04.2011 г.

  44. Участие в дискусионен семинар «Агора» на тема „Човешкият капитал в България”, организиран от ИИИ при БАН, София, 22.06.2011 г.

  45. Доклад «Качествените характеристики на човешкия капитал във висшето образование и науката в условията на икономиката на знанието (теоретични аспекти)» на Национална научна конференция с международно участие на тема «Иновационно развитие на българската икономика», организирана от СУБ - секция «Икономически науки» и ИИИ при БАН на 31.10.2011 г., ИИИ при БАН, София. Анотацията на доклада е представена в: Чобанова, Р. и Р. Цанева. Идеи за иновационно развитие на българската икономика. Сп. „Икономическа мисъл”, бр. 6/ 2011, с. 126.

  46. Доклад «Теоретични проблеми на процеса на реализирането на специфичния човешки капитал във висшето образование и науката” на Седма национална конференция по етика на тема «Етиката в българската наука», организирана от катедра «Политическа икономия», секция «Философия» към УНСС и Институт за изследване на обществата и знанието при БАН на 4-5.11.2011 г., УНСС, София.

  47. Доклад «Ролята на академичната общност за иновационното развитие» на Кръгла маса на тема „Чрез иновации към устойчиво развитие”, организирана от Българска Търговско-Промишлена Палата, ЕТ „Персонал Консулт-Г.Попов”, списание „Фондове Програми Проекти» на 21.11.2011 г., Българска Търговско-Промишлена Палата, зала А.

  48. Участие в експертни дискусии на конференция на тема „Проблеми и политики за балансиране на семейния и трудов живот – оценка на икономическите ефекти от въвеждане на фирмени политики и мерки”, организирана от КНСБ с финансовата помощ на Европейския социален фонд на 27.03.2012 г., х-л „Шератон”, зала „Сердика”, София.

  49. Доклад „Насоки на развитие на теорията за човешкия капитал в съвременните икономически условия” на Юбилейна международна научно-практическа конференция на тема „20 години инвестиция в бъдещето”, организирана от ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Стопански факултет и ИИИ при БАН на 18-19.05.2012 г., ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий”, Велико Търново.

  50. Участие в дискусионен семинар «Агора» на тема „Доходи и бедност в България – реалности и перспективи”, организиран от ИИИ на БАН, София, 29.02.2012 г.

  51. Участие в дискусионен семинар «Агора» на тема „Интеграционният процес в логистиката: възможности за антикризисна реакция на фирмите и формиране на конкурентни предимства”, организиран от ИИИ на БАН, София, 28.03.2012 г.

  52. Участие в дискусии и като модератор на ІV панел – част ІІ на международна конференция на тема „Посткризисно икономическо развитие на ЕС и България”, организирана от ИИИ при БАН на 18-19.10.2012 г., ИИИ при БАН, София.

  53. Участие в дискусионен семинар «Агора» на тема „Проблеми, предизвикателства и перспективи пред икономическия растеж в Япония”, организиран от ИИИ на БАН, София, ИИИ при БАН, 20.02.2013 г.

  54. Доклад „Приносът на националната статистика за изясняване на диспозицията на България в ЕС по степента на джендър равнопоставеността в академичната сфера” на Национална научна конференция на тема „Съвременно развитие на статистиката и информационните технологии”, посветена на Международната година на статистиката, организирана от катедра „Статистика и иконометрия” при УНСС на 03.10.2013 г., УНСС, София.

  55. Доклад «Мястото на «икономическия империализъм» в съвременната политическа икономия» на Първа национална научна конференция по политическа икономия на тема „Политическа икономия и икономическа теория», организирана от катедра «Политическа икономия» при УНСС на 21-22.11.2013 г., УНСС, София.

  56. Участие в дискусии на международна конференция на тема „Международна миграция”, проведена в ИИИ при БАН, София, 14.02.2014 г.

  57. Доклад „Джендър анализ на релацията „академична кариера - семейство/родителство” на Форум „Демографската ситуация и развитието на България”, организиран от департамент „Демография" на Института за изследване на населението и човека при БАН, София, Конферентен център «Венус», 26.02.2014 г., Големия салон на БАН - 27.02.2014 г.

  58. Участие в дискусионен семинар «Агора» на тема „Проблеми на преструктурирането и регулирането на банковата система в ЕС ”, организиран от ИИИ на БАН, София, ИИИ при БАН, 21.05.2014 г.

  59. Доклад „Джендър различия в академичната сфера в България” на Международна конференция на тема „Икономически растеж: стимули и ограничители”, организирана от Института за икономически изследвания при БАН, София, ИИИ при БАН, 6-7.10.2014 г.

  60. Участие в дискусионен семинар «Агора» на тема „Ролята на чуждестранно контролираните компании в България”, организиран от ИИИ на БАН, София, ИИИ при БАН, 29.10.2014 г.

  61. Участие като автор на доклада в представянето на пресконференция на сборника с доклади „Демографската ситуация и развитието на България” от проведения през м. февруари 2014 г. едноименен форум, организирано от ИИНЧ при БАН, София, Големия салон на БАН, 5.11.2014 г.

  62. Доклад „Европейски инициативи за джендър равенството в научноизследователската сфера и прилагането им в България” на Юбилейна научно-практическа конференция с международно участие на тема „Времена на несигурност и рискове: възможности и перспективи за развитие”, организирана от Факултета по икономически и социални науки при ПУ „Паисий Хилендарски”, Пловдив, 7-8.11.2014 г.


2. В чужбина

  1. Доклад на тема “Gender divisions in paid and unpaid work – ideas and interests on family level” at the research planning meeting for proposal to the 6th Framework programme – the subject of the meeting is “Gender divisions in paid and unpaid work. An investigation into European working life, economic and social policies”, org. by International Secretariat Work Life and EU Enlargement at the Swedish National Labour Market Board, programme “Women and Work”, 21-22 March 2003, Ditt Hotel, Stockholm/Arlanda, Sweden.

  2. Участие като член на екипа в Research planning meeting for proposal to the 6th Framework programme (title of the project: “Integrating gender. An investigation into paid and unpaid work, employment and social cohesion in the knowledge based society”), org. by International Secretariat Work Life and EU Enlargement at the Swedish National Labour Market Board, programme “Women and Work”, 14-15 October 2003, hotel Novotel, Szekesfehervar, Hungary.

  3. Участие като представител на ИИИ при БАН в качеството на Partner 11 в Research Planning meeting for proposal to the Framework programme, Priority 7 – Citizens and governance in the knowledge based society, title of the Integrated Project “New Patterns in the Labour Market and Changing Gender Relations”, organized by Karlstad University, Sweden (coordinating person – Prof. Lena Gonas), 22-23 September 2005, office of the Swedish EU R&T Сouncil, Brussels.



Актуализирано към декември 2014 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница