Анализ и маркетингово проучване на пазара за мебели



Дата30.11.2018
Размер151.91 Kb.
#106609
ТипАнализ

Курсова работа

по
Маркетинг


на
тема:

Анализ и маркетингово проучване на пазара за мебели

2009г.
гр. Пловдив

- 2 -


Съдържание на разработката:
I Резюме 3

II Представяне на бизнес идеята 4

III Мисия, визия и цели 4


  1. Мисия

  2. Визия

  3. Цели

IVОписание на оборудването, обзавеждането и сградния фонд 5

V Проучване на пазара 6

VI Анализ на макросредата (пист анализ) 6

VII Маркетингово изследване 7

VIII Анализ на идеята на фирмата 8

IX Анализ на конкуренцията 9

X Разработване на маркетингов микс 9


  1. Продукт или услуга

  2. Място

  3. Цена

  4. Промоция, реклама, дистрибуция

XI Финансов анализ 11

  1. Инвестиционни разходи

  2. Експлотационни разходи

  3. Приходи, печалби и данъци

  4. Паричен поток

Ползвана Литература

- 3 -


I. Резюме

Фирма Мебел-5 – Стара Загора, е създадена през 1991 год.. Предметът на дейност на фирмата е производство и търговия с мебели.

Юридическият й статус е ООД. Дружеството е с едностепенна система на управление. Фирмата се ръководи от изпълнителен директор.

Структурата на дружеството се определя от пет основни направления:

– база за развитие и внедряване;

– производствено – техническа дейност;



    • инженерингова дейност;

    • търговска дейност;

    • счетоводство и АСУ.

С наличния си персонал /62 човека/, фирмата осигурява квалифицирана работна ръка.

Структура на персонала:

висше образование – 12 души, Средно – 38, Основно – 12.

Длъжности:

Управител, Заместник управител, Секретар, Мениджър по качеството,

Гл. Инженер, Технолог, Н-к отдел маркетинг, Конструктори, Бригадири, Мебелисти, Дърводелци, Бояджии, Тапицери, Художник, ел. техници, Механици, Общи работници, Счетоводители, Организатор снабдяване, Охрана.


През 2006 год. фирмата разработи и внедри Система за управление на качеството в съответствие със стандарт ISO 901: 2000.





НАРЪЧНИК ПО КАЧЕСТВОТО

Версия

01

ISO 9001:2000

Раздел 2

ПРЕДСТАВЯНЕ НА ФИРМАТА


Стр.

1/1

Дата на изд./изм.

03.01.2006

Дружеството има изградена производствена инфраструктура, гарантираща нормална бизнес среда.

- 4 -

II. Представяне на бизнес идеята



През последните години като резултат от промените в българската икономика, силната конкуренция, изменението на потребителските нужди и завишените изисквания към стоките, развитието на технологиите и отварянето на страната ни към световните пазари, коренно променят средата и обкръжението на организациите и изграждат ориентиран към потребителите пазар. Ето защо представянето на бизнес идеята на фирма Мебел-5 е да успее да създаде и поддържа жизнеспособна дейност в условията на глобализирана конкуренция при рязко променящия се пазар и околна среда.

III. Мисия, визия и цели



  1. Мисията дава представа за основните насоки в дейността на фирмата и областите, в които е избрала да развие своя бизнес. Тя намира отражение в целите, които фирмата си поставя, като те я конкретизират и детайлизират. А стратегиите очертават начина и пътищата за постигане на фирмените цели. Като цяло мисията е да се насочи към платежоспособното търсене на точно определена група потребители, като евентуални кандидат-купувачи на стоката или услугата.

  2. Визията е фирмената устойчивост пред конкуренцията и налагането й на пазара. Тя има точно определена производствена марка, която я отличава от останалите фирми.

  3. Цели – Развитието на фирмата зависи от запазване на съществуващите и завоюване на нови пазари. Тези постоянни цели могат да бъдат осъществени с професионално изпълнение на задълженията на всяко работно място. Целите, които си поставя фирмата са насочени към гарантиране на трайни интереси от потребителите към продуктите на Мебел-5 ООД. Това е производство на конкурентноспособни и атрактивни продукти с високо и гарантирано качество, удовлетворяващи изисквания на пазара и клиентите.

За постигане на тези цели ръководството на Мебел-5 ООД провежда активна и целенасочена работа за пазарно поведение и оптимизация на отношенията с доставчици и клиенти; на вътрешната структура и организация на работата в дружеството.

- 5 -


IV. Описание на оборудването, обзавеждане и сградния фонд

Мебелната фабрика разполага с 5000 кв.м. производствена площ, оборудвана за обработване на голямо количество материал, както масив, така и мебелни плоскости. Оборудването ни позволява да поемаме както големи обекти като ресторанти, хотелски комплекси и други обществени сгради така и по-малки и индивидуални поръчки.

Продукти:

За изработването на продуктите се използват различни материали - бук, дъб, чам, череша, орех, липа, ясен и др. За мебелите от мебелни плоскости се използва както MDF с различни естествени фурнири: бук, дъб, венге, анегре, череша, орех, така и ЛПДЧ с различни десени за по-големи възможности при избора на цвят. За обработката на естествените материали се използватгрундове, байцове в най-различни цветове, лакове на различни основи, които гарантират дълготрайната употреба на изработените мебели. Фирмата работи с най-големите вносители на чуждестранни мебелни материали и обков. За тапицерията на меките мебели, се използва богата цветова гама на естествени и изкуствени кожи, гладки и с косъм, както и много модели и разцветки дамаски. За постигане уникалността на мебелите, се осигуряват контакти с квалифицирани дърворезбари, железари, художници, стъклари и други занаятчии, които да придадат индивидуалност на мебелите. За да се гарантира качество на изработените от нас продукти, голяма част от операциите по производството, се извършват ръчно.


Клиенти са хотели, банки, офиси и частни домове.

Клиенти са Гранд Хотел „София”, Хотел „Елина”, Хотел „Пампорово”, Хотел „Преспа” Пампорово, Хотел „Чайка” Слънчев бряг” Хотел „Марица” Пловдив, Хотел „Бордо” Пловдив, Хотел „Алба” Слънчев бряг, Хотел „Белвю” Слънчев бряг, Хотел „Виктория палас” Слънчев бряг, Хотел „Роял парк” Слънчев бряг, Хотел „Евро” Пловдив, Хотел „Лайпциг” Пловдив, Хотел „Империал” Пловдив, Хотел „Палас” КК Св.Константин и Елена, Хотел „Верея” Стара Загора, Хотел „Експо” София, Комплекс „Макси” София, Хотел „Маркита” Велинград, Хотел „Олимп” Велинград, Хотел „София” Банско, Хотел гр.Мадан, Хотел „Роял” Пловдив, Хотел „Тангра” Стара Загора, Курортно селище „Елените”, много офиси, банки и частни домове.

- 6 -

V. Проучване на пазара



В резултат от проведени анкетни проучвания на пазара през 2005 – 2006г., както и от съвместната дейност с някои западни фирми, водещи в този бранш, специалистите от фирма Мебел-5 ще бъдат насочени към разработването на нов план за развитието и реализацията на фирмата на пазара. За тази цел е необходимо комуникацията с другите западни фирми. Затова в бъдеше за произведените стоки ще преобладават вносните материали, което ще окаже съществено влияние върху цената на продукта.

VI. Анализ на макросредата (пист анализ)

Демографски фактори и Икономически условия:

Преобладаващата част от населението /редовни клиенти/ са тези, на които им предстои обзавеждане на жилища, офиси, хотели, банки и други.

Хората са постоянно заангажирани и нямащи свободно време заради целодневната си работа, затова от фирмата може да се предложи консултант за интериора и да се сключи договор с доставчици по домовете. Относно доходите на населението в града е около и под средните норми. Цената е достъпна и определена от пазара. Основната ни цел е да се съобразим с цените на стоките, които да могат да задоволят стремежа и потребностите на клиента.

И тъй като хората са с по-ниски доходи, цените на фирмата Мебел-5 са по джоба на всеки, който желае да обзаведе своя дом.

Проучихме, че платежоспособните потребители са тези, които тепърва започват обзавеждането на своите хотели и жилища, и се нуждаят от консултантски услуги в областта на създаването на уют, свежест и красота в своя дом.

Екологични, Климатични и Географски фактори:

Влиянието на тези фактори оказват силно въздействие върху жилищната околна среда и оттам на потребителите. От голямо значение за фирмата и дори за клиентите са условията и местоположението на самото предприятие. Свободният достъп до видовете и моделите мебели, предоставени във верижните магазини, допренасят за по-доброто мнение на купувача и престиж на фирмата.

Политически условия и правни норми:

Към настоящия момент, като се има предвид действащите административни закони, фирмата се е регистрирала като дружество с ограничена отговорност/ООД/. Основно предимство на ООД, в сравнение с други видове търговци, е че съдружниците носят отговорност за работите на дружеството само до размера на дяловото си участие в него и имат пълен контрол над дейността му. ООД фирмите се ползват с по-голямо доверие в бизнессредата.

- 7 -
Социални фактори, традиции, бит и култура:

Предприятието трябва да се ръководи, съобразявайки се със социалното разположение на населението, т.е. доходите, които притежават потребителите, съобразени с цената и качеството на продукта. Клиентите имат определено свободно време за посещаване на магазини и от фирмата се иска да се поддава на техните интереси.

Проучено е, че най-много продажби ще има от платежоспособни потребители, които строят нови хотели, вили и частни домове.

Ще се открият много пътища за реализация на стоките и услугите на пазара и доставки по домовете.

Технологични изменения:

Изключително бързото навлизане в бизнеса се осъществява непосредствено чрез технически нововъведения на персоналните компютри. Намесата на компетентен компютърен специалист, занимаващ се с изследвания и проучвания на най-добри технологии по Интернет в световен план, касаещи нашата дейност, ще бъде от крайна жизнена необходимост за бъдещето ни!

VII. Маркетингово изследване

Кой е целевият потребител на стоките и услугите на фирма Мебел-5?

Целевите потребители са граждани от средните и висшите класи. Тяхната цел е обзавеждане и декорация на интериора на своя дом, хотел, офис или във вилна зона.

Каква цена могат да платят купувачите?

Фирма Мебел-5 предлага изгодни цени в зависимост от възможностите на потребителя. Купувачите планират още от рано своята покупка за мебели като събират достатъчно приходи, за да си позволят тази стока. Но въпреки това фирма Мебел-5 предлага и лизинг (стоков кредит) за всеки продукт.

Какъв е обемът на пазара?

Обемът на пазара зависи от стоковото производство и потребителското търсене. Средната цена на видовете мебелите се отличава съществено поради своя дизайн, използвани материали и обработка. Тя е между 150 – 400 лв. в зависимост от вида мека мебел.

Средното потребление на населението – 1500 – 3000 купувачи на година.

Изразходвани средства – 20,500 млн.лв.

Какви са индустриалните дистрибуторски канали?

Магазини за мека мебел 70%

Магазини за офиси и бизнес оборудване 30%

Кои са конкурентите?

Конкурентите са производителите на мебели, бизнес верижни магазини и дистрибуторски канали.

- 8 -
Какви са цените на конкурентите?

Цените им варират в зависимост от търсенето и възможностите на потребителите. Затова след окончателно маркетингово проучване на пазара фирма Мебел-5 ще се съобрази със законните права към потребителя, т.е. спазване на изискванията на купувачите, и ще пусне на пазара качествените си стоки с по-ниски цени.

VIII. Анализ на идеята на фирмата

Идеята на фирма Мебел-5 се насочва от целите й, които са:

– За период от три години – фирмата трябва да се развива и наложи като най-добрата на пазара;

– Пазарният дял да се увеличи с 10%;

– Обемът на продажбите да се засили и да достигне до 700 000 мебели за година.

Целите на фирма Мебел-5 от гледна точка на цената са:

– Печалба, от която се нуждае фирмата за нейното реализиране и позициониране;

– Стабилни маржини;

– Реакция спрямо конкурентите на пазара.



SWOT – анализ

Силни страни на предприятието

Слаби страни на предприятието


  1. Гарантирано високо качество на стоката;

  2. Добра квалификация на персонала;

  3. Ниско текучество на персонала – гаранция за максимално добро обслужване на клиентската маса;

  4. Финансова независимост от външни кредитори.

  1. Недостатъчна гъвкавост по отношение предмета на дейност;

  2. Остаряли технологични средства.

Възможности на предприятието

Заплахи за предприятието


  1. Потребителите се нуждаят от този продукт при извършване на разнообразна дейност и производства;

  2. Разширяване на рекламната дейност;

  3. Увеличаване на пазарния дял чрез въвеждането на нови продукти.

  1. Криза на международния пазар;

  2. Несъвършенства и/или промени в законовата уредба;

  3. Намаляване покупателната способност на българина;

  4. Навлизането на множество конкурентни фирми в отрасъла.



- 9 -


IX. Анализ на конкуренцията

Анализът на конкуренцията се осъществява на базата на ценовата стратегия. Тя от своя страна се разделя на активна и пасивна.

Активната ценова стратегия – при нея фирмата решава да атакува конкурентите си с по-ниски цени, на база намалени производствени разходи.

Пасивната ценова стратегия – при нея фирмата съзнателно следва ценовото поведение на най-силните. Възможни са няколко разновидности на тази стратегия – плътно следване на ценовия ръководител, следване от разстояние и избирателно следване на ръководителя.

Конкуренцията ще е проблем за дистрибуторските канали – магазините за мека мебел. Трябва внимателно да се провери на каква цена останалите магазини предлагат стоката си.

След проучването на останалите предприятия, в плюс за фирмата ще бъде да се съобрази с тенденцията за намаляване на стоките в полза и изгода на потребителите.

X. Разработване на маркетингов микс

Всяка маркетингова стратегия се привежда в действие с набор от средства и методи – с т.нар. маркетингов микс, съчетаващ инструментите на маркетинга (продукт/услуга; място; цена; промоция, реклама и дистрибуция).

Тези фактори се променят непрекъснато във времето, но върху тях организацията има контрол.

1. Приложението на маркетинговия микс в пазарната действителност предполага особено внимание към първият му елемент – продуктът. Решенията относно управлението на продукта, търговската марка, опаковката и маркировката, са много важни и могат да бъдат решаващи за успеха на цялостната маркетингова стратегия на фирмата.

2. За да предостави удовлетворяващ маркетингов микс, фирмата трябва да вземе под внимание и цената на продукта, най-малкото защото тя трябва да бъде приемлава за потребителите. Освен това ценовите решения могат да окажат многобройни влияния върху останалите елементи на микса. Цената на отделните стоки е различна, когато тя е част от стоковия микс. В тези случаи целта е да се максимизира печалбата като цяло, а не от отделните продукти в него. Фирма Мебел-5 разграничава своите стоки по продуктова линия и комплект от стоки. Относно цените на продуктовата линия – качествените разновидности на една и съща стока трябва да бъдат разграничени по цени. А цените на комплектът от стоки – трябва да се убеди купувачът, че за него е по-изгодно да купи комплекта, отколкото да се снабди поотделно с някои от необходимите му стоки.

- 10 -
3. Важно място в маркетинговия микс заема и дистрибуцията на фирмата, от която зависи потребителят да се сдобие с продукта, който му е необходим в желаното от него време, място и размер.

Дистрибуцията се определя като съвкупност от дейности по доставка на продуктите на купувачите, когато и където те ги търсят. Цените, които се решават чрез дистрибуцията са свързани с ускоряване на продажбения процес в следните направления:

– осъществяване на дистрибуцията при минимални разходи;

– управление на стоковите запаси;

– предоставяне на допълнителни услуги, съпътстващи продажбения процес.

В повечето страни са развити различни модели дистрибуционни канали, в зависимост от вида на продукта, обект на дистрибуцията. Връзките във всеки канал са търговците и агентите, които наблюдават движението на стоките по канала. Най-общо дистрибуционните канали се класифицират като канали за потребителски продукти и канали за индустриални продукти. Маркетинговите канали за потребителски продукти са няколко – 1.производител – потребители; 2.производител – търговци на дребно – потребител; 3.производител – търговци на едро – търговци на дребно – потребители; 4.производител – агенти(брокери) – търговци на едро – търговци на дребно – потребители.

4. Последният, но не по важност елемент на маркетинговия микс са комуникациите. Използването и подходящото съчетаване на дейностите по рекламата води до утвърждаване на имиджа на фирмата и нейните продукти. Създава се система за комуникации на организацията с нейните клиенти, партньори, конкуренти и обществото като цяло.

Рекламата е платена форма на нелична комуникация, която се предава чрез масмедиите. Нейните основни функции са:

– да промоцира продуктите на фирмата;

– да стимулира търсенето;

– да уравновесява рекламата на конкурентите;

– да направи продавачите по-ефективни;

– да увеличи употребите на един продукт;

– да напомни и подсили клиентите;

- 11 -


XI. Финансов анализ

Видове разходи в зависимост от ценообразуването, основани върху фирмените критерии:



Методи от групата “разходи плюс” – извънредни разходи

При използването на тези методи върху разходите за единица продукция се изчислява надбавка, в която се включват някои видове разходи и желания размер печалба и се получава продажната цена.



Метод на пълните разходи

Величината на разходите за единица продукт се определя по следния начин:

Разходи = Променливи разходи + Постоянни разходи/Количество продажби/

( за ед. Продукт)

Търсената цена от пълните разходи се определя по формулата:

Продажната цена = Разходите(за ед. Продукт)/(1-%надбавка)



Метод на средните разходи

При него средните разходи за единица продукт се получават чрез разделяне на общите разходи(постоянни и променливи) на общото количество произведени стоки. Цената се получава по формулата:

(Общите разходи + Очакваната печалба)/ Очаквано количество продажби

Метод на променливите разходи

Процедурата по ценообразуването по този метод започва с оценка на очаквания обем продажби при различни предполагаеми цени. За целта фирмата трябва добре да познава кривата на търсенето на своята продукция и да изхожда от състоянието и развитието на пазара. На основата на очаквания обем продажби се изчисляват променливите разходи, брутната печалба за единица продукт, сумата на постоянните разходи, общия обем на брутната печалба, размера на чистата печалба при различни варианти на продажната цена. Този метод дава възможност за по гъвкаво определяне на фирмените цени.



Метод на целевата печалба

Този метод на ценообразуване слага ударение върху печалбата като структурен елемент на цената – тръгва се от някаква целева норма на печалба за да се установи цената. Използва се формулата:

Цена с цел = Разходите + (%печалба*инвестициите)/ количество

печалба за ед. продукт продажби



Метод на критичната точка (ВЕР)

Анализът на критичната точка има две основни предназначения: да определи количеството продажби (или производство), при което получените приходи напълно покриват разходите и да се намери при какво количество продажби ще се получи желаната целева печалба. Критичната точка е тази, в която общите приходи от продажбите се изравняват с общите разходи.



- 12 -
Паричният поток – представлява рамка, състояща се от четири елемента платежни средства: изходна наличност; постъпления, плащания; платежни средства; крайна наличност. Размерът на крайната наличност има различен израз, зависещ от отрасловата специфика и преследваните цели.

Ползвана Литература:


  1. Мичева,Е., Пазари, цени, маркетинг;

  2. Балева,В., Стокова политика;

  3. Лазаров,Г., Наръчник на деловия човек.

Каталог: files -> files
files -> Р е п у б л и к а б ъ л г а р и я
files -> Дебелината на армираната изравнителна циментова замазка /позиция 3/ е 4 см
files -> „Европейско законодателство и практики в помощ на добри управленски решения, която се състоя на 24 септември 2009 г в София
files -> В сила oт 16. 03. 2011 Разяснение на нап здравни Вноски при Неплатен Отпуск ззо
files -> В сила oт 23. 05. 2008 Указание нои прилагане на ксо и нпос ксо
files -> 1. По пътя към паметник „1300 години България
files -> Георги Димитров – Kreston BulMar
files -> В сила oт 13. 05. 2005 Писмо мтсп обезщетение Неизползван Отпуск кт


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница