Глава ІV. Финансово-счетоводни показатели, обвързани с
печалбата и нейното разпределение.
І. Доход на акция (Earnings per Share - EpS):
1. Основен доход на акция (Basic Earnings per Share):
Чиста печалба (Net income)
Basic EpS =
Средно претеглен брой акции
(Weighted average shares basic outstanding)
Basic EpS 2006 = 12.599/10.438 = 1.21 $
Basic EpS 2005 = 12.254/10.839 = 1.13 $
Както се вижда основният доход на акция към 30.Юни.2006 г. се е увеличил с 3.42 % спрямо същия период на 2005 г. Това увеличение се дължи на нарастването размера на чистата печалба и на увеличения средно претеглен брой акции.
2. Доход на акция с намалена стойност (Diluted Earnings per Share):
Чиста печалба ( Net income)
Diluted EpS =
Средно претеглен брой акции + опции и варанти (Weighted average shares diluted outstanding)
Diluted EpS 2006 = 12.599/10.531 = 1.20 $
Diluted EpS 2005 = 12.254/10.906 = 1.12 $
От изчисленията е видно, че дохода на акция с намалена стойност се е увеличил с 3.44 % към 30.Юни.2006 г. спрямо 30.Юни.2005 г.
Показателите „основен доход на акция” и „доход на акция с намалена стойност” са представени в Отчета за дохода на Microsoft Corporation.
ІІ. Дивидент на една акция (Dividend per Share - DpS):
Обща сума на обикновените и привилегированите дивиденти
DpS =
Брой на акциите в обръщение, формиращи дивидентната база
DpS 2006 = 3.545/10.062 = 0.35 $
DpS 2005 = 36.112 /10.710 = 3.40 $
Дивидентът на една акция е намалял значително към 30.Юни.2006 г. спрямо същия период на 2005 г. с 81.34 %, което се дължи на значително по-малката сума на изплатените дивиденти за последния отчетен период.
ІІІ. Коефициент на превишение на печалбата над дивидента на една акция:
Доход (печалба) на една акция
Коефициент =
на превишение Дивидент на една акция
Коеф. на превишение 2006 = 1.21/0.35 = 3.46 $
Коеф. на превишение 2005 = 1.13/3.40 = 0.33 $
Както се вижда коефициентът на превишение на печалбата над дивидента на една акция към 30.Юни.2006 г. е нараснал с 3.13 $ спрямо 30.Юни.2005 г.
ІV. Норма на дивидент (Divident payout rate - DPR) – този показател е основополагащ за дивидентната политика. Той показва какъв процент от печалбата, падаща се на една акция, се изплаща на акционера под формата на дивидент.
Дивидент на една акция
DPR =
Доход (печалба) на една акция
DPR 2006 = 0.35/1.21*100 = 28.93 %
DPR 2005 = 3.40/1.12 = 3 $
През втората половина на 2005 г. и първата половина на 2006 г. от 1.21 $ доход на акция на акционерите са изплатени 28.93 % от нея – 0.35 $, а през втората половина на 2005 г. и първата половина на 2004 г. от 1.12 $ доход на акция на акционерите е изплатен троен размер от нея – 3.40 $.
V. Коефициент на изплащане:
Обща сума на паричните дивиденти и тантиеми
Коефициент =
на изплащане Обща величина на чистата балансова печалба
Коеф. на изплащане 2006 = 3.545/12.599*100 = 28.14 %
Коеф. на изплащане 2005 = 36.112/12.254 = 2.95 $
През втората половина на 2005 г. и първата половина на 2006 г. 28.14 % от печалбата се изплаща под формата на дивиденти, а през втората половина на 2005 г. и първата половина на 2004 г. близо тройният размер на печалбата се изплаща под формата на дивиденти.
VІ. Коефициент на резервиране (задържане) на печалбата:
Остатък от неразпределената печалба
след дивидентите + печалбови резерви
Коефициент = = 1- Коеф. на
на резервиране Обща величина на чистата балансова печалба изплащане
Коеф. на резервиране 2006 = 100 - 28.14 = 71.86 %
Коеф. на резервиране 2005 = 1 - 2.95 = -1.95 $
През втората половина на 2005 г. и първата половина на 2006 г. 71.86 % от печалбата са обърнати в резерви, а през втората половина на 2005 г. и първата половина на 2004 г. не са заделени никакви резерви.
VІІ. Счетоводен имуществен еквивалент на една акция (Book value, Equity per Share - BV) – чрез този показател се изчислява реалния имуществен дял на всеки акционер в нетните активи на компанията:
Собствен капитал (Stockholders’ equity)
BV =
Брой акции в обръщение (Shares outstanding)
BV 2006 = 40.104/10.062 = 3.99 $
BV 2005 = 48.115/10.710 = 4.49 $
През втората половина на 2005 г. и първата половина на 2006 г. 3.99 $ от собствения капитал се пада на една акция в обръщение , а през втората половина на 2005 г. и първата половина на 2004 г. - 4.49 $, което показва намаление през текущия отчетен период с 0.5 $.
VІІІ. Цена върху печалба (Price-Earnings Ratio – P/E):
Пазарна цена на една акция
P/E =
Доход (печалба) на една акция
P/E 2006 = 23.78/1.21= 19.65 $
P/E 2005 = 26.54/1.13 = 23.49 $
ІХ. Норма на дивидент (Divident Yield):
Годишен дивидент на една акция
Норма =
на дивидент Пазарна цена на една акция към края на годината
Divident Yield 2006 = 0.35/23.78*100= 1.47 $
Divident Yield 2005 = 3.40/26.54*100 = 12.81 $
Сподели с приятели: |