Анализ на резултатите от проведено анкетиране



Дата13.10.2018
Размер150 Kb.
#85677





АНАЛИЗ

на

резултатите от проведено анкетиране

по проект

RES-OP-DEV №.2(3.i)-3.2-4 MIS-ETC CODE: 222

Румънскo - българско съвместното сътрудничество за дългосрочно и устойчиво развитие на младите човешки ресурси в областта на технологии за възобновяема енергия, с цел преодоляване на социално-културната бариера и откриване на общи възможности за намирането на работа в трансграничната зона” от програма за „Трансгранично сътрудничество Румъния – България 2007-2013”

В изпълнение на проекта през отчетния период екипът на Общинска енергийна агенция чрез предварително подготвени анкетни листи проведе анкетиране за проучване на мнението на представители на образователни институции, участващи в информационния ден в гр. Велико Търново, проведен на 25.09.2012г. Целта на анкетата е да се направи проучване и събере необходимата информация за организиране и провеждане на предстоящите дейности по проекта. В анкетата бяха включени общо 22 лица, 14 % от които работят в центъра за кариерно развитие, а само 10 процента имат ръководни функции в своята образователна институция. Преобладаващата част от анкетираните с относителен дял от близо 80 % са представителите на образователни институции, назначени на друга позиция спрямо гореизброените (фиг.1).


Ф

иг.1. Разпределение на работните позиции на анкетираните представители на образователни институции



Задачите на анкетирането са:

  • да се установят основните причини за безработицата в трансграничния регион от гледната точка на образователните институции в региона;

  • да се оцени дейността на организациите в региона, работещи за намаляване на безработицата и подобряването на състоянието на пазара на труда;

  • да се идентифицират основни възможности за повишаване броя на работните места в трансграничния регион;

  • да се проучи ролята на технологиите с възобновяеми енергийни източници при разкриването на нови работни места.

За изпълнение на поставените задачи бяха формулирани и зададени четири тестови въпроса. Анкетираните дават следните отговори на поставените въпроси:


Кои според Вас са основните причини за безработицата в региона? (Отговорите може да са повече от един).”

Отговорите на този въпрос са разпределени както следва:



  • Отсъствието на условия за бизнес – 4 посочени отговора;

  • Липсата на достатъчно производствени предприятия – 13 отг.;

  • Недостатъчната квалификация на безработните – 7 отг.;

  • Несъответствието на квалификацията на безработните с предлаганите работни позиции – 7 отг.;

  • Отсъствието на информация за подходящи работни позиции – 4 отг.;

  • Възрастта на безработния – 3 отг.;

  • Ниското заплащане на труда – 9 отг.;

  • Икономическата криза – 4 отг.;

  • Други – 1 посочен отговор.

Разпределението на отговорите е представено визуално чрез стълбовата диаграма от фиг.2. Вижда се, че според образователните институции във Великотърновска област изпъкват две основни причини за липсата на заетост − малкото на брой производствени предприятия и ниското заплащане на труда, съответно с 13 и 9 посочени отговора. Отговорите заемат дял от над 40 % спрямо общия брой посочени отговори. Като второстепенни причини за безработица са посочени неподходящата квалификация на безработните за предлаганите работни позиции и недостатъчната квалификация на безработните в областта.
Според Вас, има ли положително влияние дейността на следните организации върху намаляването на безработицата в региона?”

Н


а анкетираните са предоставени следните възможности за отговор: бюрата по труда; трудовите борси; кариерните центрове. Най-слабо се оценява дейността на трудовите борси. Останалите две организации - кариерните центрове и бюрата по труда, според анкетираните имат приблизително еднакво въздействие върху пазара на труда в административната област. Точните резултати са визуално представени на фиг.3.



Фиг.2. Разпределение на посочените отговори във връзка с установяването на причините за безработицата в трансграничния регион


Фиг.3. Влияние на дейността на различни организации върху намаляването на безработицата в трансграничния регион

Кое би довело до откриването на повече работни позиции на пазара на труда? (Отговорите може да са повече от един)”

На анкетираните са предоставени общо пет възможности за отговор. Посочените отговори са разпределени както следва:


  • Откриването на нови специалности – 5 отговора;

  • Осъвременяването на учебните програми – 13 отг.;

  • Контактът на образователните институции с представителите на бизнеса – 11 отг.;

  • Изнасянето на част от обучението в базите на високотехнологичните фирми – 14 отг.;

  • Други – 0 посочени отговора.

Разпределението е представено визуално чрез стълбовата диаграма от фиг.4. Във връзка със зададения въпрос анкетираните считат, че към момента не е необходимо създаването на допълнителни специалности с цел откриване на нови работни места. Възможности се виждат предимно в провеждане на части от обучението в базите на високотехнологични фирми, осъвременяването на учебните планове и програми във връзка с това и осигуряване на контакти и добър диалог с фирмите и бизнеса в трансграничния регион.



Ф

иг.4. Потенциални възможности за разкриване на нови работни места в трансграничния регион

Каква е ролята на новите технологии, свързани с възобновяемите източници на енергия, по отношение на възможността за разкриване на нови работни позиции”

На попълващите анкетната карта са предложени възможностите: “Важна”, “Без значение” и “Не мога да преценя”. Разпределението на отговорите е изцяло (100%) в полза на първия от посочените отговори. Може да се направи обобщение, че според представителите на образователните институции във Великотърновска област новите технологии с възобновяеми енергийни източници категорично играят важна роля при осигуряването на възможности за разкриване на нови работни места. Този резултат тангира с отговорите на предходния въпрос, където в същата връзка се препоръчва изнасянето на обученията във високотехнологичните фирми в региона.


Въз основа на проведения анализ на анкетните данни могат да се формулират следните ОБОБЩЕНИ ИЗВОДИ:

  • Идентифицирани са основните причини, които според анкетираните представители на образователни институции водят до високите нива на безработица и текучество на персонал в трансграничния регион Румъния-България и в частност във Великотърновска област, а именно липсата на достатъчно производствени предприятия и недостатъчното заплащане на труда.

  • Въпреки че анкетираните оценяват ролята на трудовите борси, бюрата по труда, както и кариерните центрове, възобновяемите енергийни източници и технологии също се разглеждат като важна възможност за разкриването на нови работни места и намаляването на безработицата в региона. В същата връзка изнасянето на обучения и тесния контакт на образователните институции с високотехнологичните фирми и бизнеса в региона се препоръчва от повечето от участниците в анкетата.

Октомври, 2012 г. Общинска енергийна агенция Русе








Каталог: images -> stories -> results -> 000-analiz
stories -> За медитацията ошо въведение
stories -> Отчет за изпълнение на бюджета и сметките за средства от Европейския съюз
stories -> Закон за изменение на някои правила за държавната служба от 7 февруари 1995 г. Gvnw, стp. 102, наричан по-нататък «спорната разпоредба»
stories -> Заседание на общински съвет калояново докладна записка от инж. Александър Кръстев Абрашев Кмет на Община Калояново Относно
stories -> Конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански средни или висши училища в страната и чужбина
stories -> Заглавие на доклада (на български) (14 pt Times New Roman, Style TitleA)
stories -> Наредба №2 от 15 март 2007 Г
000-analiz -> Анализ на резултатите от проведено анкетиране


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница