Анализ на ситуацията и оценка на потребностите в Община Лозница д о к л а д месец юли 2010



страница1/8
Дата14.10.2018
Размер0.57 Mb.
#87199
ТипАнализ
  1   2   3   4   5   6   7   8
Анализ на ситуацията и оценка на потребностите в Община Лозница

Д О К Л А Д

Месец юли 2010

1Въведение


Анализът и оценката на потребностите на рисковите групи в община Лозница е етап от процеса на стратегическо планиране на социалните услуги на областно ниво, инициирано от областния екип за разработване на Стратегия за развитие на социалните услуги в Област Разград в партньорство с Дирекция „Социално подпомагане”, гр. Разград с териториален обхват община Разград, община Цар Калоян и община Лозница.

Аналитичния доклад цели да разработи цялостен модел на планиране, развиване и предоставяне на социални услуги на общинско ниво, насочен към подобряване на достъпа до качествени социални услуги, повишаване на ефективността и ефикасността на системата за социални услуги.

В общинското планиране взеха участие всички заинтересовани страни предоставящи социални услуги в общината и обобщава резултатите от проучването и оценката на потребностите от социални услуги в община Лозница, проведено през месеците май-юни 2010 г. Основните изводи по доклада бяха обсъдени с представители на НПО, доставчици на социални услуги, кмета на община Лозница, общински съветници, служители в социалната и образователна сфера.

2Методология

2.1Цели и обхват на проучването


Целта на проучването е да предостави актуална информация относно социалната инфраструктура на община Лозница. В проучването участваха всички държавни структури за предоставяне на социални услуги в община Лозница. Проучването цели да се определи кои са индивидите и групите в риск – какви са техните характеристики, брой и териториално разположение, какво е отражението на рисковите фактори върху тях; да се анализират факторите, които създават рискове пред общностните групи по отношение на тяхната социална интеграция; да се оценят възможностите на наличните ресурси, както за подкрепа на идентифицираните групи в риск чрез развитие на социалните услуги, мерки за преодоляване на създадените проблеми, така и за превенция на риска.

Анализът обхваща 16 населени места, от които 15 села и един град на територията на община Лозница за периода 2007-2010 година.

В контекста на стратегическото планиране на социалните услуги се очертават и практическите ползи от ситуационния анализ. Обобщените резултати от проучването и заключенията в аналитичния доклад ще осигурят:


  • Обосновка за избора на приоритети и стратегически направления в Областната стратегия;

  • Профил и характеристика на отделните рискови групи и подгрупи, необходими за дизайна на услугите и мерките, включени в областната стратегия, който да съответстват на специфичните потребности на всяка група;

  • Детайлна информация за броя на индивидите и групите в риск, които да бъдат обхванати от социални услуги и от съпътстващи мерки за социално включване, както и разположението им в населените места в общините на областта.

Обобщените изводи от анализа на ситуацията и събраните конкретни данни са важни за адекватното планиране на капацитета на предвижданите социални услуги и за избора на тяхната форма – начин на осигуряване на достъп и достигане до клиентите, обслужващи едно или няколко населени места, както и за разработване на „смесени” услуги за рискови групи – комбиниране на две или повече услуги под един „административен покрив”.

2.2Методи за проучването и анализа на ситуацията в община Лозница


В процеса на събиране на информация се включиха представители на всички заинтересовани страни от общината, обединени в работна група и координирани от общински координатор.

Използвани източници в проучването:



  • Статистически бази-данни:

    • институции на областно ниво - РИО на МОМН, РЦЗ и ДБТ;

    • общинска администрация – ГРАО и отделите, отговорни за социални, образователни и хуманитарни дейности и др.;

    • Дирекция „Социално подпомагане”, гр. Разград с териториален обхват община Разград, община Цар Калоян и община Лозница

  • Местна комисии за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни, РПУ, Детска педагогическа стая, които текущо документират своя опит и практика и разполагат със статистика за специфични групи на деца в риск;

  • Данни на доставчиците на услуги за действащите социални услуги в община Лозница;

  • Граждански организации и НПО.

Представеният аналитичен доклад е изготвен на основата на частични данни за броя и състоянието на рисковите групи, събрани от общинската работна група.

Използваните методи за събиране на информация включват:



  • Документално проучване на съществуващи анализи, доклади, стратегически документи;

  • Систематизиране и обобщаване на статистически данни, регулярно събирани от общинската администрация и държавни институции;

  • Събиране на допълнителна статистическа информация за разпределението на ключови рискови групи по населени места.

В резултат от срещите и индивидуалните разговори е събрана и обобщена качествена информация за нагласите, мненията, позициите и очакванията на различните участници в предоставянето на услугите.

3Описание на ситуацията в община Лозница

3.1Обща характеристика на общината


Община Лозница заема централната източна част на Разградска област и се включва в Дунавската равнина. Градът е еднакво отдалечен от областни центрове Разград, Търговище и Шумен. Релефът на общината е предимно хълмист със средна надморска височина 370 метра. Югозападният район навлиза в разклоненията на Стара планина, а Северният обхваща част от Разградските и Самуилските височини.

Според горско растителното райониране на България, територията на община Лозница попада в долния горско растителен пояс на подобластта Лудогорие от Мизийската горско растителна област. Зелената система на общината се характеризира с представеност от основните видове както на равнинно-хълмистия пояс на листопадните гори до 400 метра надморска височина, така и на пояса на заливните и крайречни гори до 600 метра надморска височина. Площта на общината към 30.06.2010 г. е 249 484 дка.

Релефът на терена, оформен от тектонични сили, определя двата водосборни басейна: Камчия на югоизток и Бели Лом на северозапад.

Към 01.02.2010 г. броят на населението по настоящ адрес в община Лозница е 9 891 души, а по постоянен адрес - 13 416 души.

През 2002 г. от община Лозница се отделят 11 селища, които преминават към община Търговище, а през 2005 г. от общината се отделя с. Островче, което преминава към община Разград. След 2005 година броят на населените места в общината са 16.




Сподели с приятели:
  1   2   3   4   5   6   7   8




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница