Анкетно проучване



Дата11.01.2018
Размер41.64 Kb.
#44744

Анкетно проучване „ Какъв е рискът за мен?” РЗИ – Стара Загора дирекция ПБПЗ февруари 2014 г.



АНКЕТНО ПРОУЧВАНЕ

Какъв е рискът за мен?”

Анкетното проучване е проведено в изпълнение на дейности по Национална програма за превенция и контрол на ХИВ и сексуално предавани инфекции 2008 – 2015г. от дирекция „Профилактика на болестите и промоция на здравето” на РЗИ – Стара Загора.
Цел: Установяване степента на информираност на младите хора за пътищата на разпространение на ХИВ/СПИН и сексуално предаваните инфекции и начините за предпазване от тях
Целева група: Младежи във възрастовата група между 15 -19 години от град Стара Загора

В анкетното проучване участват ученици от Професионална гимназия по ветеринарна медицина „Ив.П.Павлов”, СОУ „Максим Горки”, Гимназия с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан”, СОУ „Железник”, Професионална гимназия по облекло и хранене „Райна Княгиня”, Търговска гимназия „Княз Симеон Търновски”, Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Лубор Байер”, СОУ „Христо Смирненски”, 12 основно училище „Стефан Караджа”, възпитаници на домовете за деца, лишени от родителски грижи „Теофано Попова” и „Българка”.



Период на провеждане: месец декември 2013 година
Обхват: Брой анкетирани лица: 664 от 9 учебни заведения и 2 ДДЛРГ в град Стара Загора.
Анкетна карта: Анкетната карта включва 12 въпроса със затворени отговори. На 7 въпроса може да се даде повече от един отговор.

Анкетирането е анонимно.




РЕЗУЛТАТИ ОТ ПРОУЧВАНЕТО

От общо 664 анкетирани ученици 43 % са момчета, 57 % са момичета.



    • Възрастовото разпределение на анкетираните е следното: 56 % - на 15 годишна възраст, 23,6 % - на 16 години, 16,6 % - на 17 години, 2,3 % - на 18 години и 1,5 % са на 19 години.

    • Познанията по отношение на предаването на ХИВ/СПИН са изключително високи: 89,7 % от анкетираните посочват, че вирусът на СПИН се предава при вагинален и анален секс без презерватив с човек, който живее с ХИВ. Предаването по кръвен път (при споделяне на игли, спринцовки и други материали за инжектиране на наркотици с човек, който живее с ХИВ) е познато за 72,1 % от анкетираните. За 63 % от тях е познат кръвният път - при преливане на кръв от човек, който живее с ХИВ. За 53 % от анкетираните е известно предаването на инфекцията от ХИВ-позитивна майка на бебе.

    • На въпроса „Кога нормалното битово общуване с хора, живеещи с ХИВ, не носи никакъв риск от заразяване?” подрастващите показват добро ниво на знания: невъзможност да се заразиш при ръкостискане – 88,1 % , за 42,8% - невъзможност за заразяване при приятелска целувка по устата, 39,4 % - при ползването на общи прибори за хранене и предмети от бита и 59,2% - при ползване на обща баня.

    • По отношение на знанието за пътищата за предаване на сексуално предавани инфекции най-висока е информираността за СПИН – 93,8 %, сифилис – 62,8 % и генитален херпес – 46 %. Знанията по отношение на гъбични инфекции са 40,7 %, за гонорея – 28,8 %, за хепатит В и С – 35,2 % и за хламидийна инфекция – 20,6 %.

    • Важни са отговорите на въпроса „Защо използвате презерватив?”. Най-висок е процентът на използващите презерватив за предпазване от СПИН – 80,6%, а 79,8 % - за предпазване от забременяване. За 71,7 % презервативът служи за предпазване от сексуално предавани инфекции

    • Значими са отговорите на въпросите, касаещи предпазните средства за сексуално предавани инфекции. От анкетираните по въпроса „Какви са начините да се предпазите от сексуално предавани инфекции?” 94,3% са категорични за необходимостта от използване на презерватив. За 39,9% - решение е ограничаване броя на сексуалните партньори, а за 26,8 % -въздържането от употреба на наркотици и алкохол, които ги правят непредпазливи. Според 20,3 % от анкетираните превантивната мярка по отношение разпространение на сексуално предавани инфекции е използване то на контрацептиви.

    • По отношение на първия сексуален контакт: той не е факт за 66,9 % от анкетираните; за 22,9 % е станал на 15-годишна възраст; за 6,3 % - на 16 години; за 2,7 % - на 17 години; за 0,8 % - на 18 години и за 0,4 % - на 19 години.

    • Със сексуално предавана инфекция са се заразявали 4,8 % от анкетираните.

    • Готовност и желание за тестуване за ХИВ изразяват 68,2 %.

    • Информация по темата за сексуално предавани инфекции анкетираните посочват, че получават от интернет – 63,8 %, следвани от обучения в училище – 54,4 %, разпространение на здравно-образователни материали – 50,1 % , медии – 34,9 %. На медицинските специалисти разчитат 35,8%.

Изводи:


  • Най-високи са знанията за СПИН, сифилис и генитален херпес.

По-ниските познания за симптомите на останалите сексуално предавани инфекции очертават необходимостта от здравно-образователни интервенции към тях, както и поддържане на нивото на по-добре запознатите.

  • Пътищата за предаване на ХИВ/СПИН са добре познати.

  • Мотивацията за употреба на презерватив е правилно ориентирана и трябва да се поддържа във времето чрез популяризиране на презерватива като най-сигурният начин за предпазване от ХИВ/СПИН и сексуално преносими инфекции.

  • Макар и в нисък процент анкетираните считат, че използването на контрацептиви могат да ги предпазят от сексуално предавани инфекции.

  • Информацията, получена от интернет, измества здравното образование като начин за информиране по отношение на сексуално предаваните инфекции, което по своята същност показва къде да се съсредоточат усилията и интервенциите.

  • Относително високият процент на получаване на информация от здравно – образователни материали потвърждава необходимостта от разработване и разпространение на тематични материали в интернет пространството.

Като цяло изводите от проучването показват и определят насоките в сферата на здравното образование – повишаване на здравните знания, нагласи и умения за безрисково сексуално поведение.



Сексуалното образование и възпитание в тинейджърска възраст трябва да бъде елемент от общото здравно образование и възпитание на учениците, насочено към формиране на здравословни навици, комуникативни умения и отговорно поведение.

Изготвил:

д-р Ваня Карабойдева

10.02.2014 г.


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница