Annex c: model of progress report



Дата09.04.2017
Размер223.69 Kb.
#18812
ТипReport




ANNEX C: MODEL OF PROGRESS REPORT
I. REPORTING IMPACTS AND ACHIEVEMENT OF SPECIFIC OBJECTIVES


  1. Impact and Impact Indicators (write the project goal and select the impacts and impact indicators, which are part of the Project Document and provide exact figure for the respective indicator at the end of this reporting period. Some of the indicators might not be applicable for measurement at the intermediate project reporting phases. If so – please explain why. All indicators part of the Project Document should be reported in the last project progress report.)


Общата цел на настоящия проект е да създаде условия за устойчиво развитие на екотуризъм и експлоатиране потенциала му за ефективно и отговорно използване и опазване на природните ресурси и създаване на материални и нематериални изгоди за местното население.

Индикатори за въздействие:


  • Група I.1 Number of globally significant species protected

    • Директни мерки за защита на 1 глобално значим вид (Lilium rhodopaeum).

Находището на Lilium rhodopaeum е включено като атракция в една от екопътеките. По време на теренната работа на експертите по биоразнообразие е проведена среща със собствениците на ливата, в която расте видът и им е разяснено значението на Родопския крем. Обсъдени са конкретни мерки за неговото опазване.




  • Група I.1 Hectares of globally significant biodiversity area sustainably managed

    • 29 ха устойчиво управлявани територии със световно значимо биоразнообразие.

В рамките на предвидените за разработване туристически маршрути е включено посещение на естествени ливади и пасища в района. Общо за трите маршрута ливадите са около 29 хектара. Те са местообитание на различни видове орхидеи, които са обект на защита (включени са в списъците на IUCN и CITES). Традиционното ползване на тези ливади и запазването на естественото им състояние е предпоставка за опазване на орхидеите. На собствениците на тези ливади е разяснено значението на тези растителни видове и необходимостта от запазване на традиционните начини на ползването на ливадите за опазването на орхидеите. Запазването на естественото състояние на ливадите ще бъде мотивирано от факта, че те, като характерни местообитания, са туристическа атракция.




  • Група II.1 Number of households who have benefited

    • 3 нови домакинства предлагат места за настаняване и хранене.

До започването на проекта (август 2006 г.) 21 домакинства, предлагат места за настаняване и хранене. В края на 2006 г. 3 нови домакинства имат готовност да започнат да предлагат тези услуги (Петеви, Читанови и Тенекеджиеви).




  • Група II.1 Number of individuals who have benefited

    • 142 души са включени в предлагането на туристически услуги.

До започването на проекта (август 2006 г.) 131 души са включени в предлагането на туристически услуги. В резултат на разширената и обновена туристическа база 11 души допълнително започват да предлагат туристически услуги. Къща за гости Тенекиджиеви с 15 легла бе открита в края на 2006 година .


  • Група III.1 Number of CBOs/NGOs participated/involved

    • 3 НПО и 3 обществени организации привлечени при реализирането на проекта

През първия период от проекта в изпълнението на дейности са привлечени следните организации:



  • НПО “Гингер” - в ремонта и оборудването на ТИЦ “Смилян”;

  • Държавно лесничейство – Смилян – с негово представители са обсъдени маршрутите и мерки за опазване на редките видове в Сивино, Чеплят, Черешово, Вълчан и Смилян;

  • Сдружение “Смилян ХХІ век” - с негови представители се водят разговори за опазване на силивряка в района на “Рибарника” в Смилян;

  • Сдружение “Планински спортове” - участва в избора на маршрутите на екопътеките;

  • РИОСВ – Смолян - негови експерти са привлечени в проучването за животинско биоразнообразие в целевия регион;

  • Основно училище в с. Смилян – с директора са обсъдени възможностите за участието на учениците в мерките по опазването на редки видове и природните забележителности в района.

Предстои провеждане на такива срещи в Могилица и Арда.




  1. Specific Objectives and Indicators (list the specific objectives and respective indicators from the Project Document and report exact figures on each of them at the end of this reporting period.)


Конкретните цели на настоящето проектно предложение (и индикаторите към всяка от тях) са:


  • Разработване на туристически продукти, които експонират елементи на биоразнообразието с глобално значение;

    • Индикатор: за първият отчетен период не могат да бъдат посочени измерими индикатори за постигане на целта



  • Индикатор: ремонтирани следните участъци от пътната мрежа в района: на територията на кметство Смилян 8,1 км; на територията на кметство Могилица 10,5 км; на територията на кметство Арда 6,6 км.




  • Изграждане на ефективни публично-частни партньорства за опазване и устойчиво използване на биологичното разнообразие в целевия район, които стимулират развитието на локално ниво и водят до подобряване на благосъстоянието на местното население;

    • Индикатор: създадени 2 нови партньорства за опазване и устойчиво използване на биологичното разнообразие. Новосъздадените партньорства в района са с местни представители на туристическия бизнес – собственик на ресторант „Смолена” и собственика на мандрата „Млечен дом”, с които беше обсъдено по какъв начин съществуващото в района биологично разнообразие с консервационно значение може да бъде превърнато в туристическа атракция и как туристите могат да допринесат за опзаването на това биоразнообразие. Бе обсъдена възможността част от цената за туристическите атракции, свързани с експониране на биоразнообразието да бъдат използвани за неговото опазване, напр. ex situ култивиране на редки и защитени видове в района.


II. REPORTING PROJECT IMPLEMENTATION


  1. Implementation of activities and keeping the time frame (please list each activity as in the Project Document planned for implementation during the reporting period and briefly describe its implementation, including any new or additional activities if any. Make sure you clearly describe who participated in the implementation and especially the link with local community/key stakeholders. If deviations from the planned implementation and/or timeframe occurred, please explain the reasons.)


Дейност 1: Координационни срещи на екипа
Времева рамка: 2 месеца продължителност (1ви - 2ри месец от изпълнението на проекта)

Изпълнение:

  • изготвени и подписани договори с всеки член на екипа по проекта;

  • разработени и одобрени от ръководителя на проекта длъжностни характеристики за всяка една от позициите по проекта;

  • изготвен е детайлизиран план-график и критичен път на проекта, съобразен с началната дата на проекта и очакваните метеорологични условия в целевия район;

  • обсъден и установен механизъм за координация на дейностите на партньорите, както и система за отчетност.

  • проведени са 2 срещи между членовете на екипа и местната инициативна група по проекта - едната при стартирането на проекта и другата в края на първия отчетен период. На първата среща бяха обсъдени задачите и ангажиментите на участниците по проекта. На втората среща бяха обсъдени резултатите, постигнати през първия отчетен период и трудностите при изпълнението на плануваните задачи. Бяха обсъдени също функциите на новоизградения ТИЦ и как той може да подпомага развитието на туристическия бизнес в района.

  • проведена е и межднна работна среща на партньорите по проекта през м. октомври , на която бяха обсъдени текущото изпълнение на ангажиментите и начините за отчетност на съфинансирането по проекта .

  • проведена е среща на екипа на проекта с члена на УС на ПМП – Росен Василев през м. октомври, на която беше запознат с изпълнение на дейностите по проекта до този етап и предстоящите задачи до края на първия период.

Продукти:

  • длъжностни характеристики;

  • подписани договори с членовете на екипа;

  • подробен план график и критичен път на дейностите;

  • установена система за отчетност.


За повече информация: Приложение 1: Екип по проекта
Дейност 2: Идентифициране на елементите от биологичното разнообразие в целевия район, които ще бъдат включени в еко-туристическите продукти
Времева рамка: 11 месеца продължителност (1-3; 8-15 месец от началото на проекта)

Изпълнение:

  • съвместно с експерта по изграждане на екопътеките бе обходен целевия район и бяха набелязани интересните за експониране места по отношение на биоразнообразието в района. Бяха заснети видовете, установени по време на обхода. Тази дейност бе извършена с оглед конкретизирането на трасетата на трите екопътеки, които са планувани за изграждане в рамките на проекта.

  • за втория период на проекта е планувано обхождане на вече съществуващите екопътеки в района съвместно с местни гидове с цел изготвяне на дипляни, експониращи биологичното разнообразие, което може да бъде наблюдавано по тези пътеки.

  • изготвен е потенциален списък на представители на растителното и хабитатното разнообразие по протежението на трите нови и осемте вече разработени маршрута в целевия район, които да бъдат експонирани за туристите;

  • картирани са находищата на редки, ендемични и защитени видове растения, като особено внимание е обърнато на локалните ендемити, които са с глобално значение като Родопския крем, силивряка, родопската ръж и др. Представителите на животинското биоразнообразие ще бъдат идентифицирани през втория отчетен период

Продукти:

  • идентифицирани интересни от еко-туристическа гледна точка представители на растителното и хабитатното разнообразие.


За повече информация: Приложение 2: Списък на видове растения и Приложение 3: Списък на характерни местообитания от района

Дейност 3: Изграждане на туристически екопътеки
Времева рамка: 9 месеца продължителност (1-4; 9-13 месец от началото на проекта)

Изпълнители: Кандидат + партньори 1 и 3

Изпълнение:

В периода – август/декември бяха обходени 42 кв. км. в района на Смилян – Арда и прилежащи населени места и техните местности. Обхождането се извърши с участието на ръководител на проекта и експерт по биоразнообразие. Съставени бяха описания на интересни от гледна точка на проекта – характерни местности, местообитания на растения и животни, туристически забележителности, съществуващи пътеки, водещи към тях. Измерени бяха дължината и продължителността на достъп, денивелация, трудност, водни източници.


На базата на това се разработиха 12 работни варианта на еко-пътеки през различни местности и хабитати, които се наложиха върху картна основа, обсъдени с членовете на екипа на проекта, анализирани за логическа връзка и съвпадение със съществуващи еко-маршрути и еко-пътеки, а така също и значимост на биоразнообразието, което искаме да покажем.
Селектирахме описанията и фотографския материал, избраните места за изграждане на навеси и ремонта на чешми, трудност, дължина и времетраене на маршрута, логистичната поддръжка и избрахме окончателни три варианта на еко-пътеките.

След това се пристъпи към чисто техническите дейности по реализирането на пътеките:



  • избор на цвят за маркиране, начини на маркиране,

  • честота на маркирането,

  • избор на материали, начини на визуализация,

  • съдържание на описанието за пътеката,

  • фото-снимки,

  • намиране на подходящите места за изграждането на навеси и подходящи планински чешми за възстановяване в зоната на еко-пътеката,

  • начало и край на маршрута,

  • табла- размер, дизайн, цвят, места за поставяне, текстово и графично съдържание.


Технически параметри на продуктите:

Бяха дискутирани и уточнени следните технически параметри за предвидените маркировъчни стрелки и табели:



  • поставяне на указателни табели по 10 броя на 1 км в двете посоки;

  • поставяне на малки табели по 20 броя на 1 км. в двете посоки;

  • поставяне на всяка стрелка и табелка логото на проекта в размери 2.5/2.5 см;

  • краен брой на километрите на маршрутите ще бъде 26 километри;

  • на откритите места указателните табели и стрелки ще се поставят на метални колове с височина 2.50 м и боядисани с цвета на маркировката отговаряща на съответния маршрут.


Бе уточнено, че материалите и съответните компоненти, които ще бъдат използвани следва да отговарят на следните изисквания:

  • поцинкована стоманена ламарина – да отговаря на изискванията на БДС 4626 цинкова баня не по ниска от 99% и дебелина – 1.0 mm; БДС 10129 – маса и дебелина на покритието – 256г/м2, което отговаря на дебелина на покритието 18 м за всяка страна и сцепление и равномерност на покритието- без шупли и натрупвания от цинк;

  • прахово боядисване – минималната маса на прахово-полимерното покритие трабва да бъде 256г/м2';

  • фолиа – да притежават сертификат за произход с не по-малко от 7 години гарантираност за издръжливост;

  • изпълнителят да представи протоколи от Централната лаборатория за пътища и мостове – София / ЦЛПМ /за издръжливостта на деформации на маркировъчните стрелки и табели

  • работна ръка – да се използва предимно потенциала от района на реализация на проекта.


По отношение на предвидените за поставяне информационни табла бяха уточнени следните детайли:

  • трите маршрута ще започват от с. Смилян, където в началото на маршрутите ще се поставят информационни табла, указващи посоката, местата през които минава, природни забележителности, биоразнообразие, време за преминаване, снимков материал;

  • таблата ще бъдат отпечатани на плотер върху фолио, защитено от климатични въздействия и с устойчиви дълготрайни бои. Конструкцията е метална и елементите са със следните характеристики:

  • поцинкована стоманена ламарина – да отговаря на изискванията на БДС 4626 цинкова баня не по ниска от 99% и дебелина – 1.0mm; БДС 10129 – маса и дебелина на покритието – 256г/м2,което отговаря на дебелина на покритието 18 м за всяка страна и сцепление и равномерност на покритието- без шупли и натрупвания от цинк;

  • прахово боядисване – минималната маса на прахово-полимерното покритие ще бъде 256г/м2;

  • фолиа – да притежават сертификат за произход с не по-малко от 7 години гарантираност за издръжливост;

  • изпълнителят ще представи протоколи от Централната лаборатория за пътища и мостове – София /ЦЛПМ/за издръжливостта на деформации;


По отношение на процеса по възстановяване на чешмите бяха конкретизирани дейностите, които трябва да бъдат извършени:

  • подграждане, подравняване на терена около тях, измазване и фугиране;

  • направа на дървени корита и отвеждане на водата извън района на чешмата;

  • поставяне на 2 броя дървени пейки и 2 броя дървени кошчета за смет;

  • камъните и каменните плочи да се доставят от целевия район;

  • дървеният материал да е добит от района и инпрегниран със средства за защита от атмосферните условия.



По отнопение на предвидените за изграждане навеси за наблюдение и почивка бяха уточнени следните особености:

  • На подходящи места да се изградят дървени конструкции 3 броя с навеси с покрив, маса и две пейки от дърво;

  • трябва да бъдат изградени върху 6.25 квадратни метра, стъпващи на нулев цикъл от армиран бетон с размери 3х3м. Вертикалните носещи дървени колони да се закрепят на бетона с метални планки захванати с анкерни болтове. Конструкцията на навеса да се изчисли от специалист на якост на натоварване от сняг 150-200см, на устойчивост на вятър и студ.

  • Покривът да бъде с голям наклон и покритието да се изпълни с ONDOLIN в зелен цвят.

  • Всички дървени елементи и оборудване да се импрегнират за издръжливост на атмосферни условия.

  • Навесите да бъдат поставени на такива места, от които да се използват за наблюдение на дейностите по проекта, а така също да служат за почивка, подслон и защита от природни опасности в планината.


Продукти:

  • обособени 3 еко маршрута;

  • избран изпълнител за изработване на навесите за наблюдение и почивка;

  • закупени дървен материал и покривни материали.


За повече информация: Приложение 4 – Еко маршрути.
Дейност 4: Реновиране и обогатяване на колекцията на ботаническата градина, с. Арда
Времева рамка: 10 месеца продължителност (1-4; 10-15 месец от началото на проекта)
Изпълнение: През първия отчетен период са извършени следните типове дейности:

  • изготвени са потенциални списъци на редки и защитени видове, лечебни растения, представители на местната флора, използвани в кухнята на местните хора, местни сортове културни растения. От този широк списък ще бъдат подбрани около 150 вида растения, разпространени в целевия район на базата на тяхната атрактивност, консервационна стойност и способности за адаптация в ex situ условия.

  • изготвена е схема на градината и са определени местата за засаждане на отделните видове растения, информационното табло и мястото за изграждане на алпинеум.

  • Проведени са две работни срещи с кмета и членовете на местната инициативна група от Арда, на които се обсъдиха изпълнението на всички дейности по проекта в градината.


Продукти:

  • колекция от 150 вида растения от целевия район (приложени са списъци). През първия отчетен период са представени само списъците, от които ще бъдат подбрани видовете за включване в ботаническата градина. През вегетационния период април-септември ще се осъществи действителното изграждане на ботаническата колекция. Изграждането на градината се извършва с активното съдействие на кметство Арда, което предоставя техническата помощ и поема реновирането на терена на градината.


Дейност 5: Изграждане на туристически информационен център, с. Смилян
Времева рамка: 5 месеца продължителност (1-5 месец от началото на проекта)
Изпълнение:

Туристическият информационен център бе изграден върху терен, предоставен от Местната инициативна група. Между собственика на терена и Сдружение за иновации и местни инициативи - Смилян бе сключен договор за ползване на терена в продължение на 5 години (Приложение 5).

Ремонтните дейности по туристическия информационен център бяха подпомогнати финансово от местната инициативна група, създадена по проекта. Изграденият и оборудван център ще изпълнява следните функции:


  • акумулиране и разпространяване на туристическата информация за горното поречие на р. Арда;

  • разпространение на информационни материали, свързани с биоразнообразието в целевия район и мерки за неговото опазване.


Продукти:

  • изграден и оборудван ТИЦ, с. Смилян. официално открит на 26 януари 2007 г. (Приложение 6: Откривана на ТИЦ, Смилян, Приложение 7: Публикации)

Маркетингова стратегия и план за развитието на горното поречие на р. Арда като туристическа дестинация ще бъдат изработени през 2007 г. Обсъжданията, свързани с тяхното разработване ще бъдат финансово подпомогнати от Проект “Трансграничен туристически маршрут по поречието на р. Арда”.
Дейност 6: Подобряване на пътна инфраструктура
Времева рамка: 8 месеца продължителност (1-3, 10-14 месец от началото на проекта)

Изпълнение:

Бяха реализирани следните дейности по подобряване на пътната инфраструра: изкърпване и асфалтиране на участъци от уличната мрежа; преасфалтиране; основен ремонт на определени участъци.


Продукти:

На територията на кметсво Смилян:

  • изкърпени и асфалтирани дупките по улична мрежа - 4.5 км;

  • преасфалтиран участък Смилян – Рибарника – 2.1 км;

  • извършен основен ремонт на улица в кв.” Зора”- 1.5 км.


На територията на кметство Могилица:

  • изкърпени и асфалтирани дупки от уличната мрежа - 1.5 км;

  • изкърпени и асфалтирани дупки в участък Могилица-Киселчово – 9км.


На територията на кметство Арда:

  • изкърпени и асфалтирани дупки по улиците - 3 км;

  • преасфалтиран участък от улица – 0.3 км;

  • изкърпени и асфалтирани дупки в участък Арда – Горна Арда - 1.5км

  • преасфалтиран участък Арда – Горна Арда - 0.8 км



Дейност 7. Подобряване на условията в къщите за гости и местата за хранене

Времева рамка: 8 месеца (1-4, 8-11 месец от началото на проекта)

Изпълнение:

Бяха ремонтирани и подобрени условията за настаняване и хранене в следните къщи за гости: “Млечен дом”; “Смолена” и „Аргирови“. Бе увеличен капацитета на следните места за хранене: механа “Аида” и механа “Арда”. Дейностите бяха финансирани от партньорите по проекта (местна инициативна група, съставена от хотелиери, учители, бизнес, браншовици).



Продукти:
В “Млечен дом” Смилян:

  • ремонтирани 2 нови стаи с 4 легла ;

  • изградени кът за отдих и кът за тихи игри.


В комплекс “Смолена” Смилян:

  • извършен основен ремонт и преоборудване на кухненския блок;

  • подобрени са условията и качеството на обслужване на гостите.


В механа “Аида” Смилян:

  • открити 15 нови места;

  • в процес на изграждане е хотелска част с 5 стаи с по 2 и 3 легла.


Механа “Арда” в с. Арда:

  • разширяване на базата с 10 нови места.


В къща за гости “Аргирови” в с. Арда:

  • обзаведени са 2 стаи с 4 легла.

Извън описаните ангажименти по проекта в района бяха извършени много реконструкции и разширяване на съществуващата база в къщите за гости “Бабачеви“, “Славчеви”, “Дангулеви”, “Петеви”, “Читанови”. Извършени са множество ремонти и подобрения в местата за хранене – кафе “Накатчиеви”, кафе “Борански”, кафе “Читалище”, кафе “Маков” и др.


Дейност 8: Повишаване на екологичната култура на местното население
Времева рамка: 12 месеца (1-3; 7-15 месец от началото на проекта)

Изпълнение:
Бяха организирани:

Срещи със следните кметове и кметски наместници : Здравко Филипов – Сивино, Танчо Пачелиев –Букаците, Албен Хаджиев- Чеплят, Здравко Узунов- Вълчан,Здравко Харачаров- Кошница, Росен Шехов- Могилица, Емил Башев- Арда, Сафидин Чикуртев – Смилян.

Срещи със следните собственици и ползватели на земи :

Сивино – А.Хайтов, З.Славчев ,С.Каменов,С.Хаджиеминев, С. Хаджиев,

Чеплят – Х. Бодуров, Е.Бодуров, А. Алендарски З.Митков, С Хаджиев,

Змиево – М. Кехайов, Я. Кехайов, А.Бекиров,А.Орелов

Букаците – З. Пачелиев,С.Маков, Ф. Бимбашиев, Ц.Чекичев

Чершово – С.Хатипски, Р. Дилов, Д. Агуш

Г.Арда – С.Узунов, С.Петров, Ю.Косов,Е.Узунов,

Смилян – С.Джиков, Ж. Жиков, Е.Чикуртев, А. Накатчиев, А. Гюров, И. Чалов Е.Табаков


През месец август бяха проведени две срещи със собственици и ползватели на ливади в съседство с находището на родопския крем. Бяха запознати със значението на този рядък вид за запазване на биоразнообразието и възможностите за развитие на туризма в региона. На всички беше разяснено как да се опазва, кога да се извършва сенокос.
Със собствениците на ливадата бе договорено да се проведе среща със всички наследници, на която да се обсъдят мерки за трайно опазване на родопския крем и възможностите за достъп и показване на редкия вид.
На среща през месец септември с кметския наместник на с. Сивино Здравко Филипов се обсъдиха варианти за маршрут на еко-пътеката Смилян-Сивино и запознаване на местното население със мерките за опазване на родопския крем.
На срещи с кметските наместници на селата Чеплят и Букаците през месец септември се обсъдиха мерки за опазване на единствения и рядък вид в района - парнар “джел” и подобряване пътя за достъп до съответните находища в двете села.
През месец октомври се проведе среща с кметския наместник на с. Вълчан на която се набелязаха и уточниха начините за опазване на джела, който също се среща в района на селото.
Проведени са срещи с работници от дърводобива, на които бе разяснено къде са местностите с находища на джел и мерките за опазването му.
На срещи с кметовете на Смилян, Могилица, Арда и Кошница през периода месеците август – декември бяха обсъдени начините за запознаване на населението и за опазване на интересни и редки видове на растения, които се намират в земи на частни стопани.
По време на обхождане на целевия район по проекта се проведоха неформални срещи със собственици на земи в Сивино, Чеплят, Змиево, Букаците, Черешово, Смилян, Горна Арда, на които бяха запознати със необходимостта от запазване на богатото биоразнообразие в техните земи и гори и как то може да се използва за развитието на туризма в горното поречие на Арда.
Продукти:

  • организирани срещи с кметове, кметски наместници, собственици на земя и ползватели на земя;

  • 15 собствениците на земи и гори, запознати с мерките за опазване на консервационно значимите видове в тяхната частна собственост (приложен е списък с участниците).


Дейност 9: Изготвяне на промоционални материали
Времева рамка: 3 месеца (15 - 17 месец от изпълнението на проекта)
Изпълнение:

Във връзка с изпълнението на тази дейност през периода август-октомври 2007 г. е натрупан снимков материал и е проучена информацията, която ще бъде използвана за изготвянето на печатните материали. По-нататъшното събиране на снимков материал ще продължи през предстоящия вегетационен период (март - октомври 2007 г.).


Продукти:

  • събран снимков материал и проучена информация.




  1. Produced outputs (please report the ones achieved within the reporting period.)

Продукти от първото шестмесечие на проекта:

  • подписани договори с екипа на проекта;

  • изготвени длъжностни характеристики на членовете на екипа;

  • изработен план-график и критичен път на дейностите;

  • установена система за отчетност;

  • списък от елементи на биоразнообразието (видове, местообитания, екосистеми и ландшафти), които да бъдат включени в туристическите продукти по проекта;

  • карта (мащаб 1:25000) на находищата на редки, ендемични и защитени видове в целевия район;

  • обособени 3 еко маршрута;

  • избран изпълнител за изработване на навесите за наблюдение и почивка;

  • закупени дървен материал и покривни материали;

  • колекция от 150 вида растения от целевия район (приложени са списъци);

  • изграден и оборудван ТИЦ, с. Смилян. официално открит на 26 януари 2007 г;

На територията на кметсво Смилян:

  • изкърпени и асфалтирани дупките по улична мрежа - 4.5 км;

  • преасфалтиран участък Смилян – Рибарника – 2.1 км;

  • извършен основен ремонт на улица в кв.” Зора”- 1.5 км.

На територията на кметство Могилица:

  • изкърпени и асфалтирани дупки от уличната мрежа - 1.5 км;

  • изкърпени и асфалтирани дупки в участък Могилица-Киселчово – 9км.

На територията на кметство Арда:

  • изкърпени и асфалтирани дупки по улиците - 3 км;

  • преасфалтиран участък от улица – 0.3 км;

  • изкърпени и асфалтирани дупки в участък Арда – Горна Арда - 1.5км

  • преасфалтиран участък Арда – Горна Арда - 0.8 км

В “Млечен дом” Смилян:

  • ремонтирани 2 нови стаи с 4 легла ;

  • изградени кът за отдих и кът за тихи игри.

В комплекс “Смолена” Смилян:

  • извършен основен ремонт и преоборудване на кухненския блок;

  • подобрени са условията и качеството на обслужване на гостите.

В механа “Аида” Смилян:

  • открити 15 нови места;

  • в процес на изграждане е хотелска част с 5 стаи с по 2 и 3 легла.

Механа “Арда” в с. Арда:

  • разширяване на базата с 10 нови места.

В къща за гости “Аргирови” в с. Арда:

  • обзаведени са 2 стаи с 4 легла.

  • организирани срещи с кметове, кметски наместници, собственици на земя и ползватели на земя;

  • 15 собствениците на земи и гори, запознати с мерките за опазване на консервационно значимите видове в тяхната частна собственост;

По популяризиране и визуализация на проекта

  • публикувани 2 материала във в-к”Отзвук”във връзка с представяне на проекта и откриване на ТИЦ в Смилян.

  • презентация на проекта при откриване на ТИЦ

  • информационна дипляна на проекта в 120 екземпляра

  • информационна табела с логото на програмата и фонда пред входа на ТИЦ

  • излъчени репортажи по БНТ, Кабелна телевизия “Фотон-К”-Смолян, Радио “Чан”, Общинско радио Смолян за откриване на ТИЦ и реализиране на проекта на 26.01.2007г;

  • излъчено 10-минутно интервю с ръководителя на проекта по радио “Фокус” на 25.01.2007 г.

III. REPORTING LESSONS LEARNED, ACHIEVEMENTS AND PROBLEMS


  1. Lessons learned (please analyze the project implementation and achievements for this reporting period and list the key lessons learned)


Урок 1 – Успешното планиране: предпоставка за изпълнение на проекта в предвидените срокове
При изпълнението на настоящия проект бе осъзната важността на процеса на планиране като предпоставка, гарантираща успешното изпълнение на предвидените дейности. Екипът осъзна необходимостта от стриктно спазване на етапите на планиране, включващи: ясно идентифициране на дейностите, които следва да бъдат изпълнение; дефиниране на методите и ресурсите, необходими за изпълнение на задачите; възлагане на конкретни отговорности на отделните заинересовани лица; изработване на подробен план за изпълнение.
Урок 2 – Управление на времето
Планирането на времето е от изключителна важност за успешното изпълнение на даден проект и е фактор, които следва внимателно да се отчита и анализира.
Урок 3 – Поддържане на постоянен диалог между заинтересованите участници
Прякото въвличане на всички заинтересовани лица в процеса на подготовка и изпълнение на даден проект е гаранция за устойчивостта на постигнатите резултати.



  1. Contribution to sustainability (please list any contributions towards project sustainability if achieved during the reporting period. This is a key section for the report of the last project reporting period.)

Тази секция от отчета не се отнася за настоящия отчетен период и следва да бъде попълнена подробно при предаване на финалния отчет.




  1. Problems encountered and remedy actions (please list the problems that possibly occurred during the project implementation and what was done to overcome them)

По време на изпълнението на настоящия проект изникнаха следните проблеми за разрешаване:




  • затруднения по намиране на подизпълнител и отпускане на допълнителна квота за кметство Арда от страна на Регионално дружество за заетост-Смолян

    • решение: отлагане на дейностите по подобряване на инфраструктурата на ботаническата градина за кратък период


IV. CHANGES
Please list any changes requested in terms of project implementation, including possible budget revisions.
През първите 6 месеца от изпълнението на проекта бяха извършени промени в следните дейности:

  • Дейност 3: Изграждане на туристически екопътеки

Изграждането на навеси и чешми не е завършено, поради забавяне в избор на фирма подизпълнител. Дейността ще бъде завършена през втори период на проекта.

  • Дейност 4: Реновиране и обогатяване на колекцията на ботаническата градина, с. Арда

Подобряване на инфраструктурата в ботаническата градина е отложено за втори период на проекта, поради затруднения по намиране на подизпълнител и отпускане на допълнителна квота за кметство Арда от страна на Регионално дружество за заетост-Смолян .
Гореописаните промени няма да окажат влияние върху цялостното успешно изпълнение на настоящия проект.
Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница