Annex c: model of progress report



Дата08.05.2018
Размер116.9 Kb.
#68498
ТипReport
ANNEX C: MODEL OF PROGRESS REPORT
I. REPORTING IMPACTS AND ACHIEVEMENT OF SPECIFIC OBJECTIVES


  1. Impact and Impact Indicators

Общата цел на проекта е да се овладее деградацията на почвата чрез създаване на насаждения за добив на енергийна биомаса.

Група І

2. Разширяване приложението на нови технологии в областите енергийна ефективност и ВЕИ, устойчиво управление на земи и води и избягване на УОЗ
Брой разработени/прилагани нововъведения или нови технологии:

Нови за района технологии за преодоляване деградацията на почвата и устойчиво управление на земите, с дългосрочна цел - възпроизводими енергийни източници и с непосредствена цел - природосъобразно селскостопанско производство (съвместими агролесовъдски практики) прилагано от дребни фермери.


Брой на разработените нови технологии – план 3 броя, отчет 3:

  • специфични насаждения за биомаса - залесени са фиданки от благун, цер, бяла акация и сребролистна липа на обща площ 5 хектара;

  • специфични защитни пояси - залесени са фиданки от благун, цер, бяла акация и сребролистна липа на обща площ 5 хектара;

  • нова агролесовъдска система – засяти са ечемик, овес, тютюн, картофи и царевица на обща площ 8 хектара;

Брой хора, ползващи се от разработените/прилаганите нови технологии – план 300, отчет 100 (участниците в агролесовъдските системи и техните семейства).



3. Увеличаване на устойчиво управляваните земи.

Хектари устойчиво управлявани земи план 32.6 ha, отчет 32.6 ha (приложени скици).



Група ІІ


  1. Увеличение на приходите на хората, ангажирани в ПМП проекти

Брой облагодетелствани домакинства – план 100, отчет 23 участниците в агролесовъдските системи и техните семейства.

Брой облагодетелствани хора – план 300, отчет 100 човека (участниците в агролесовъдските системи и техните семейства).
Стойност на увеличения приход за облагодетелстваните хора – план 45 000 лв, отчет 0 лв .

Група ІІІ


  1. Развитие на сътрудничеството/ съдействието/ разбирането между НПО/ОО и Правителството в местата на изпълнение на ПМП проекти

Отчет: 8

Участват: Сдружение “Професионализъм за здраве и екология”с партньори: Община Сунгурларе и сдружение “ЦЕНТЪР ПО АГРОЛЕСОВЪДСТВО”. За решаване на целите на проекта са привлечени: Обществено сдружение за здраве, Опитна станция по дъбовите гори - Бургас, ЛТУ - София, Университет “проф. д-р Асен Златаров” –Бургас и най-вече местната общност, която ще ползва продуктите от проекта – Кметство Камчия.

В хода на изпълнението на дейностите по проекта партниращите и привлечените групи и организации обмениха информация и установиха много допирни точки за взаимно изгодно сътрудничество и положителен ефект от взаимодействието им.
2. Specific Objectives and Indicators

През отчетния период са осъществени следните конкретни цели:



Създадоха се планираните защитни пояси и агролесовъдски системи. Започна обучението на местните хора относно предимствата на агролесовъдските системи и мероприятията за преодоляването на деградацията на почвата.
-създадени са специфични (полифункционални) насаждения за биомаса върху голи площи, собственост на Община Сунгурларе, застрашени от ерозия. Обектите се намират в землището на с. Камчия (скици № 279; 015017; 016005).

Индикаторите за измерване са:

- обща площ на насажденията за биомаса - план 5 ha, отчет 5 ha ;


  • брой участващи хора – план 50, отчет 21 (приложен списък, заверен от кмета).

- очаквано увеличаване броя на растителните видове, в т.ч. реинтродуцирани – план 5, отчет 4 (благун и цер,сребролистна липа и бяла акация). Интродуцирани са 4 дървесни вида, а не 5 защото отпадна червения дъб (това се наложи, тъй като след подробни почвени анализи се оказа, че условията не са подходящи за този вид).

- изграждени са демонстрационни агролесовъдски системи;

Индикаторите за измерване са:

- обща площ на агролесовъдските системи – план 32,6 ha, отчет 20 ha;

- брой хора, участващи в дейности свързани с агролесовъдството – (план 100, отчет 50 човека (отчетен по списък, заверен от кмета).

- брой продукти на агролесовъдството – план 3 (дървесина, земеделски продукти, пчелни продукти), отчет 2 (дървесината ще се добие след 10-15 години)

- брой хора, въвлечени в схеми за устойчиво земеделие – план 300 човека, отчет 100 (засега само участващите в агролесовъдските системи и техните семейства).

- модифициране на микроклиматичните условия;

Индикаторите за измерване са:



  • намаляване скоростта на вятъра (отчитане чрез измерване);

  • увеличаване влагозапасяването (отчитане чрез измерване);

- увеличаване продуктивността на прилежащите земеделски земи (отчитане чрез анкети)

Микроклиматичните условия ще се променят по-късно, когато изградените агролесовъдски системи започнат да функционират - най-рано след 3 - 5 години, а максималният ефект ще се постигне след 10-15 години, когато ще започне и добива на енергийна биомаса



II. REPORTING PROJECT IMPLEMENTATION


  1. Implementation of activities and keeping the time frame


Дейности по проекта и времева рамка:


    1. Предпроектни проучвания за уточняване на местата на поясите, дървесните видове и технологиите, които ще бъдат използувани. Изпълнението на тази дейност започна още през май 2006 г. в района на гр. Карнобат. Конкретните проучвания и лицата които са ги извършили са описани в Декларация № 1 (приложени са карти, схеми и протоколи от срещите с местното население). В предпроектните работи освен основния екип, като консултанти участваха още Славчо Славов, Николина Джурова и Димитър Николов.

Извършиха се проучвания за възможностите за създаване на защитни пояси за преодоляване деградацията на почвата чрез създаване на специални насаждения за биомаса върху земи собственост на общината. Взеха се проби и на основа на получените резултати се изготвиха схеми на агролесовъдски системи. На общи събрания в с. Соколово беше разяснено влиянието на защитните пояси върху микроклиматичните и почвените условия, върху продуктивността на земеделските култури и домашните животни, както и икономическата ефективност на защитните пояси. В последствие, поради отказа на кмета на гр. Карнобат да осигури съфинансиране, тези дейности бяха повторени в община Сунгурларе.
2. Агрохимичен анализ на почвите с цел доуточняване на набора от дървесни видове и конкретизиране на мероприятията по създаване и отглеждане на насажденията – 1 - 3-ти месец; Дейността е отчетена с Декларация № 2. На базата на получените резултати от направените почвени анализи са изготвени технологичните планове и проекти на агролесовъдските системи (прилагаме таблици с резултатите). В тази дейност, като консултант участва инж. Генка Христова.

Проведоха се рекогносцировъчни проучвания на терена върху площ от над 326 дка. Заложиха се 5 броя пълни почвени профили и 4 броя прикопки. Взеха се 19 броя почвени проби на които се направиха 267 почвени анализи в лабораторията по почвознание на университет «проф. д-р Асен Златаров» - Бургас. Получените данни се обработиха и в резултат се направи оценка на агро-лесорастителните свойства на месторастенията.




  1. Проектиране на новите насаждения, изготвяне на технологични планове за залесяванията и разработване на финансов план за предвидените дейности – 5-ти и 6-ти месец; -2, 4 и 5 месец Прилагаме Декларации №№ 3, 4 и 5, както и извадки от изготвените 5 броя технологични планове за конкретните мероприятия по създаване, отглеждане, стопанисване и опазване на защитните пояси. Прилагаме и изготвения финансов план.Освен основния екип по тази дейност като консултанти участваха Георги Тосев, Веселина Парталова, Константин Пахов.

В резултат от извършените почвени проучвания се проектираха защитните пояси. Уточниха се дървесните видове (цер, благун, липа и бяла акация), разположението на поясите, разстоянието между редовете, начините на залесяване и последващото отглеждане. В детайли се разработиха технологични и финансови планове за всеки пояс.

Според конкретните възможности на почвите бяха проектирани и предложени за отглеждане от населението на най-подходящите селскостопански култури – овес, просо, фуражна ръж, фуражен грах, фасул, репко, обикновен фий, ечемик, тютюн, царевица, картофи. Изготвени бяха и предоставени на жителите на с. Камчия подробни технологични изисквания за всяка подходяща за района култура. Направени бяха схеми на агролесовъдските полета.





  1. Закупуване на посадъчен материал и оборудване – 7-ми и 8-ми месец По тази деност са закупени всички необходими фиданки, приложена е фактура № 82 на „Бургасцвет” ООД. Закупена е комютърна конфигурация, която се използва в офиса ни в Сунгурларе (фактура №1717). Закупуват се необходимите канцеларски материали(фактури №667 и 200).

Преди закупуването на фиданките бяха посетени различни разсадници, прецизно (чрез вземане на проби) бяха оценени качествата на фиданките и избран най-добрия посадъчен материал.

  1. Обработка на почвата (есенна и пролетна) (3, 4-ти и 7-ми месец); създаване на специализираните пояси (в началото на вегетационния период - 8-ми и 9-ти месец); отглеждане на насажденията (ръчно окопаване на редовете и механизирана обработка на междуредията - 10-ти, 12-ти, 14-ти, 22-ри и 24-ти месец) и попълване на загубите (в началото на втория вегетационен период – 20-ти и 21-ви месец);

През отчетния период беше извършено следното: дълбока есенна оран и есенно дискуване (фактура № 8521); пролетно дискуване (фактура №36); залесяване на фиданките за създавене на защитните пояси (фактура №258); Ръчно окопаване на фиданките (фактура №272); механизирана обработка на междуредията (фактура №40). Всички средства са изплатени от Община Сунгурларе. При осъществяване на тези основни мероприятия бяха спазвани стриктно всички срокове и детайли описани в технологичните планове. Основна роля освен екипа имаше консултантът ст. н. с. д-р Костадин Брощилов.

6. Организиране на агролесовъдските системи (чрез отдаване на площите на търг) – 9-10-ти месец; Дейността е отчетена с Декларация № 6. Основна роля изигра кмета на с. Камчия, който проучи нуждата и възможностите на всеки жител на селото и направи разпределение на площите за арендуване. В дейностите участваха активно Иван Йорданов и Севим Емин.



На 2 общо селски събрания и множество групови и индивидуални срещи бяха обяснени целите и същността на агролесовъдските системи. Разясниха се технологичните схеми на агролесовъдските системи; Представиха се почвените резултати в отделните обекти и се разясни какви селскостопански култури ще се развиват добре и ще дадат най-висока продукция. Изготвиха се списъци на желаещите да ползват площи за засяване и отглеждане на селскостопански култури, според скиците и технологичните планове. Включиха се 23 семейства. Засяха се ечемик, овес, тютюн, картофи и царевица на обща площ 8 хектара. Земите се ползват от населението на с. Камчия безвъзмездно. Покупката на семена, промеждутъчната обработка, както и събирането на реколтата са за сметка на наемателите.


  1. Преодоляване на последици от екстремални условия. Рисковете са резултат от проблемите, които могат да възникнат при изпълнение на т. 5 – 10-ти, 11-ти, 12-ти, 20-ти и 21-ви месец; няма планирани мероприятия през отчетния период;




  1. Охрана и опазване на насажденията - 7-24 месец; По тази дейност беше запланувано да се използват 2-ма работници по „социалните програми” на Община Сунгурларе. Това обаче може да стане едва от 1.07.2007 защото бройките се заявяват година по- рано. През отчетния период охраната беше осъществена от доброволци, които арендуваха площи от агролесовъдските системи (прилагаме Декларация № 7).




  1. Оценка (включително начална) на проведената работа и постигнатите цели, за анализиране, извеждане и документиране на изпълнението на проекта, както и разпространението на добрите практики с цел мултиплициране- 2-ри, 12-ти и24-ти месец;

Изготвен беше филм за оценка на началното състояние на терена (фактура №313), който според нас има голяма информационна и обучителна стойност и ще бъде използван по-нататък за демонстрация и обучение. Направени са снимки, които показват степента на деградация на почвата (фактура №22). Прилагаме филма и снимки на електронен носител.


  1. Организиране и провеждане на семинари, срещи и образователни демонстрации с местната общност, с цел обучение, популяризиране и пропагандиране на агролесовъдските системи – 4-ти, 10-ти, 14-ти и 16-ти и 21-ви месец;

Организирани бяха 2 общо селски събрания и множество групови и индивидуални срещи в с. Камчия и гр. Сунгурларе срещи с местната общност с цел пропагандиране целите на проекта за предотвратяване деградацияна на почвата чрез изграждане на агролесовъдски системи. Взеха участие 49 души. Прилагаме гражданските договори на основните участници (освен екипа) Иван Йорданов, Костадин Брощилов и Севим Емин.


  1. Подготовка, отпечатване и разпространение на промоционални, информационни и образователни материали (лекции, диплянка, брошура, плакат и др.) – 5-ти, 6-ти, 18-ти и 19-ти месец;

През отчетния период няма реализирана дейност. С разрешение на националния координатор на ПМП дейносттите планувани (необосновано) за 5-ти и 6-ти месец бяха преместени за слеващ период.


  1. Персонални консултации на местните жители относно агролесовъдските технологии на земеползуване – 7-ми, 15-ти и 22 месец;

Проведени бяха специализирани (персонални) консултации на местната общност, относно социалните ползи от агролесовъдските системи, прилагаме Декларация №8.

Персонално със жителите на с. Камчия беше обсъдена защитната роля на поясите за прилежащите земеделски земи и ролята им в бъдеще за получаване на енергийна биомаса. Създаването на по-благоприятен микроклимат (увелича ването на влагозапасяването на почвата в резултат от по-доброто снегозадържане), намалянето на ерозията и подобяването на плодородието на почвата. Въвеждането на нови за региона екологосъобразни практики- агролесовъдски системи състоящи се от биопрегради (пояси) за намаляване на ерозията и между тях селскостопански култури. Възстановяването на горската среда в бъдеще и увеличаване на биологичното разнообразие.




  1. Създаване на Wеb-страница на проекта – 10-11 месец;

  2. Изготвяне на дългосрочна програма за устойчиво стопанисване, опазване и ползуване на създадените насаждения – 23-24 месец.


2. Продукти на проекта:

- новосъздадени насаждения за енергиина биомаса – 5 ha; изпълнено

- новосъздадени противоерозионни пояси – 5 ha; изпълнено
- новосъздадени агролесовъдски системи – 32,6 ha; изпълнено2/3
- брой обучени хора – 400; започнато 23

- брой хора, до които са достигнали печатните материали – 2000; започнато 100 (наелите земя и техните семейства, които получиха материали относно технологията на препоръчаните селскостопански култури)


III. REPORTING LESSONS LEARNED, ACHIEVEMENTS AND PROBLEMS


  1. Lessons learned (please analyze the project implementation and achievements for this reporting period and list the key lessons learned)

Местната общност в Община Сунгурларе е много отворена към екологичните проблеми. Има огромно желание за обучение относно устойчивото управление на земите.

Карнобатският кмет демонстрира безотговорност към екологичните проблеми на Общината.

  1. Contribution to sustainability (please list any contributions towards project sustainability if achieved during the reporting period. This is a key section for the report of the last project reporting period.)

Всички планувани мероприятия са изпълнени.

Повиши се обществената информираност относно деградацията на почвата и промяната на климата. Въвеждат се екологосъобразни практики, нови за региона. Привлече се местното население в управлението на агролесовъдските екосистеми.
3. Problems encountered and remedy actions (please list the problems that possibly occurred during the project implementation and what was done to overcome them)

В хода на работата не сме имали никакви проблеми, напротив всички дейности са извършени с активното и доброволно участие на местното население.

IV. CHANGES
Please list any changes requested in terms of project implementation, including possible budget revisions.

Основната промяна беше преместване на обектите от Община Карнобат в Община Сунгурларе, поради отказ на кмета да изпълни предварително заявеното съфинансиране. Промяната беше разрешена от националния координатор на ПМП.

С разрешение на националния координатор, поради не точно преценени срокове, по време на изготвянето на времевата рамка, подолу описаните мероприятия заложени за изпълнение през първия отчетен период бяха преместени за втория, а именно:

№ 33 (перо от бюджета) Организиране на обучителни семенари (осигуряване на лектори и заинтересовани участници) – планирано за март;

№ 41, 42, 43, и 44 (пера от бюджета) Закупуване на оборудване-маса, столове и шкаф – планирано за април;

№ 47 (перо от бюджета) Написване и предпечатна подготовка на плакат и диплянка планирано за март;

№ 49 (перо от бюджета) Отпечатване на диплянка и плакат планирано за март;

Наред с това мероприятия № № 19 и 21 (ръчно окопаване на редовете и механизирана обработка на междуредията) предвидени за май бяха извършени през този отчетен период поради ранната пролет.







Каталог: doc
doc -> Български футболен съюз п р а в и л н и к за статута на футболистите
doc -> Програма за развитие „България 2020 8 Национална стратегия за регионално развитие 2012-2022 8
doc -> Лична информация
doc -> Изготвяне на Технически инвестиционен проект и извършване на строително-ремонтни работи /инженеринг/ на стадион “Плевен”
doc -> П р а в и л а за организиране и провеждане на ученическите игри през учебната 2013/2014 година софия, 2013 г
doc -> Провеждане на общинските състезания от ученически игри – 2015 г. Гр. Стара загора
doc -> К о н с п е к т по дисциплината “Обща и неорганична химия” за студентите от І–ви курс специалност “Фармация” Обща химия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница