Април 2013 г. Тема: здравеопазване



страница1/3
Дата08.05.2018
Размер422.84 Kb.
#68282
  1   2   3
14-15 април 2013 г.


ТЕМА: ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ



Лекари отричат да върлува грип
Въпреки че през последната седмица много хора се оплакват от симптоми на грип, лекарите отричат в момента у нас да върлува някакъв щам. Сега са характерни сезонните респираторни вируси, които често наподобяват грипа - вдигаме температура, мъчат ни хрема и кашлица. Те обаче преминават за най-много седмица и не ни повалят на легло. Именно това отличава обикновения вирус от грипния, обясняват епидемиолозите. Според техните данни към 12 април от остри респираторни заболявания средно за страната страдат под 80 души на 10 000 население, а за да говорим за грипна епидемия, болните трябва да са над 200 на 10 000 души.

Лекарите предупреждават, че сега е сезонът на настинките и сенната хрема, а след месец се очаква да започнат и чревните инфекции.




Касата няма пари за кислород

Апаратите удължават живота на тежко болните до 5 години
Жулиета НЕДЯЛКОВА

Около 20 000 тежко болни българи са оставени без кислородолечение, което удължава живота им с 5 години. За това алармира председателят на Дружеството на пулмолозите доц. Явор Иванов на семинар за хроничните респираторни заболявания в Правец. Между 1000 и 1200 лева струват апаратът и кислородът, но здравната каса не ги поема. „Тежко болните с дихателна недостатъчност, хронична обструктивна белодробна болест и астма имат нужда от лечение с такъв апарат около 16 часа в денонощието, за да живеят", обясни доц. Иванов. Повечето от тези 20 000 души обаче не могат да си позволят закупуването му и буквално умират, добави лекарят от Университетската болница в Плевен. Той предупреди и за липса на направления при джипитата за изследване с компютърен томограф на пациентите със съмнения за рак на белия дроб.

Огромен проблем съществува и с клиничните пътеки за лечение на белодробни болести, посочи доц. Иванов. Например за 7-дневен престой в болница на пациент с ХОББ касата плаща 400 лева, а реално изразходваните средства са 1300 лева. Същото е положението с пътеките за пневмонии, бронхоскопия, астма и дихателна недостатъчност.

Дружеството на пулмолозите настоява НЗОК и МЗ да приемат национална програма за борба с хроничните респираторни заболявания и в нея задължително да бъде включено безплатно измерване на дишането поне веднъж годишно. Скоро може да останем и без специалисти по белодробни болести, предупреди още доц. Явор Иванов. У нас в момента работят около 500, но 90% от тях са над 50 години, а половината са пред пенсия.




Министерска (анти)утопия
Мишел Гутсузян

България ще стане рай за богатите европейски пенсионери. На мястото на изоставени села спа селища ще привличат възрастни германци, французи, англичани, които ще харчат парите си у нас, наслаждавайки се на прекрасна природа, евтина храна и топли грижи. Това развитие на икономика описа ресорният министър Асен Василев.

Интересно само как страна, в която възрастните масово мизерстват, а 40% от тях вземат пари за инвалидност, ще се рекламира като пенсионерски рай.

Дали Василев е забелязал, че здравната ни система е пред колапс, лекари и сестри постоянно емигрират, а дори в градовете хората страдат от липса на медицинска помощ. Явно не е вдигал поглед и към селата. Иначе щеше да види, че до повечето от тях път почти няма.




Пенсионерски рай предлага министър
България може да развива медицински туризъм за богати възрастни от ЕС, смята Асен Василев
МИШЕЛ ГУТСУЗЯН

България да се превърне в страна мечта за богатите европейски пенсионери, като на мястото на обезлюдените села развие селища с хосписи, които предлагат всичко необходимо сред прекрасна природа. Тази картина за развитието на родната икономика очерта министърът на икономиката Асен Василев.

„През следващите 20 г. в Европа ще има 100 млн. нови пенсионери. Това е ниша, която се отваря, и шанс за позиционирането на България", каза Василев при участието си в „Панорама" по БНТ в петък.

„В световен план сме виждали, че когато има такава голяма бройка пенсионери, те обикновено се изтеглят където е топло, сравнително евтино, има хубава храна, забавления и кой да се грижи за тях. Ние имаме термални извори, страхотна природа и страшно много обезлюдени села", разви стратегията си икономическият министър. Според него „вместо да мислим за сезонен туризъм, може да развиваме медицински туризъм" и да изграждаме селища за възрастни. „Това е начин, вместо да затваряме болници, да ги модернизираме, да ги напълним с лекари и медицински сестри и те да започнат да се грижат не само за нашите възрастни", добави министърът на икономиката. Според него „това е нов начин,по който може да се мисли за икономиката".

Министър Василев смята, че за да се изгради работеща икономика, която дава перспективи, трябва да се отговори на въпросите кои са основните двигатели на българската икономика и кои са родните продукти, които ще донесат високи доходи.

„Има поне 100 анализа за това как България трябва да се развива. Въпросът е, че те стоят на една поличка на стената и никой не ги чете и гледа", добави Василев.

Министърът на икономиката посочи, че „до 2-3 седмици ще може да се каже дали ще има промяна в цената на тока от 1 юли". Преди 2 дни шефката на ДКЕВР Евгения Харитонова съобщи, че всички производители искат 15-20% поскъпване.

„Ще погледнем на базата на какво се иска увеличение на цената на тока и ще преценим дали исканията са разумни", обобщи Асен Василев.




Пирогов" осъди пациент за 6000 лева
Над 900 000 българи са без здравни осигуровки и болниците започват битка срещу неизрядните пациенти. Спешният институт „Пирогов" осъди здравнонеосигурен българин за 6000 лева.

Случаят е от 2011 г., когато пациент от кюстендилската болница е докаран в „Пирогов" с болки в гърдите, разказа вчера Би Ти Ви. На болния е поставен стенд. Той е подписал необходимите документи, но си тръгнал, без да заплати лечението. Това принудило болницата да си търси парите за използваните консумативи по съдебен път. „Пирогов" очаква решение на съда и за второ дело срещу неизряден пациент. Болницата се закани да води дела срещу всички, които са здравно неосигурени, но се възползват от скъпоструващи клинични пътеки.

За последната година в лечебното заведение са постъпили над 400 здравно неосигурени пациенти, като тяхното лечение е струвало 330 000 лева.


Оперираха херния през прорез от 1.5 см
ДИАНА ТЕНЧЕВА

Хирурзи от „Пирогов" извършиха уникална безкръвна операция на 21-годишен пациент, при която отстраниха херния само през един отвор (а не през три, както е стандартната процедура), и то само с дължина от 1,5 см. „Другото нововъведение е, че въобще не сме навлизали в коремната кухина, а работихме директно в самата коремна стена /б.р. - където е проблемът за появата на херния/", разказа вчера пред „Труд" д-р Теодор Атанасов, и.д. началник на Четвърта хирургия в „Пирогов".

Досега в института през един отвор безкръвно са оперирали само жлъчка и апандисит. Не и херния. Пациентът в момента е много добре и си е тръгнал още на следващия ден след операцията. Той ще може да извършва физически натоварвания и да се върне на работа на 7-1 Фия ден, докато примерно при отворената операция това е възможно чак след 10-30-ия ден.

„При интервенцията използвахме инструменти, които се „огъват" в своя връх и така работихме под ъгъл. Накрая поставихме платното, укрепващо коремната стена, което е с размери 12 см на 15 см", каза още д-р Атанасов.

Консумативите струват около 1200 лв., но за тази първа интервенция са били платени от производителя. „В Германия такава операция струва 2500 евро, но хирургът не се притеснява и може да избере и най-скъпите инструменти, защото фондовете ги покриват", завърши д-р Атанасов.


Кредит от 500 000 лв.
обмисля да тегли общинската управа на Свищов, за да спаси местната болница „Д-р Димитър Павлович", която тъне в дългове. 240 000 лв. от дълговете са за заплати на персонала, който протестираше нееднократно.


19 болници затворени от ГЕРБ
Близо 400 млн. лв. са дълговете на лечебните заведения в края на януари
371 450 000 лева са задълженията на лечебните заведения в края на януари 2013 г., сочи справка на здравното министерство
Деветнадесет болници са закрити по време на управлението на ГЕРБ, показва справка на Министерството на здравеопазването. В нея обаче са включени 9 държавни и общински лечебни заведения и 8 частни и не фигурират МБАЛ в Девин и Белодробната болница в Пловдив, които също хлопнаха врати в последните месеци. Без здравни заведения вече са Елена, Дряново, Кула, Тервел, Генерал Тошево, Бобов дол, Трън и Брезник. Закриването на болниците бе съпътствано от протестите на лекари и пациенти, но бившите управляващи от ГЕРБ останаха глухи за аргументите им. Пловдивчани твърдят, че закриването на специализираната болница в града е незаконно, и предупреждават, че ще сезират ВАС за действията на бившия здравен министър.

371 450 000 лева са задълженията на държавните и общинските лечебни заведения към 31 януари, стана ясно от информацията на МЗ.

За три години и половина по време на управлението на ГЕРБ са закрити 19 лечебни заведения, сочи справката на Министерството на здравеопазването, огласена от БГНЕС вчера. От информацията става ясно, че 9 от тях са държавна или общинска собственост и 8 - частни. Закрити са здравни заведения в гр. Елена, Дряново, Кула, Тервел, Генерал Тошево, Бобов дол, Трън и Брезник, които са били 100% общинска собственост.

В справката на МЗ не фигурира болницата в Девин, която затвори врати на 4 юли 2011 г. заради дългове от 1,6 млн. лв. ДУМА припомня, че жителите на района и медицинският персонал протестираха няколко пъти срещу затварянето на лечебното заведение, включително и в София. Идеята на Симеон Дянков и Десислава Атанасова да се създаде филиал на болницата в Смолян в Девин така и не се случи. Междувременно поради липсата на навременна медицинска помощ в града починаха 14 души.

В справката на МЗ е отбелязано закриването и на държавната болница в Стара Загора, която се вля в МБАЛ "Проф. д-р Ст. Киркович" на 10 октомври 2012 г. В информацията не е отбелязана Белодробната болница в Пловдив, която хлопна врати след решение на общинските съветници в края на март. Тогава лекари и дългогодишни пациенти на клиниката протестираха и обявиха, че ще сезират ВАС, защото съгласно Закона за лечебните заведения дейността на една болница може да бъде прекратена само след санкция от ресорния министър.

Здравното ведомство все още не разполага с обобщена информация за задълженията на болниците към март, защото все още се събират справките на болниците за дължимите суми към края на февруари. Ясни обаче са задълженията към 31 януари 2013 г., които са 371 млн. и 450 хил. лева. Тази сума включва дълговете на държавните и общинските болници, без тези на ведомствените. Задълженията на държавните болници са 307 млн. и 633 000 лв., а на общинските - 63 млн. и 817 000 лв.

Преди дни служебният здравен министър проф. Николай Петров заяви, че не може да си отговори на въпроса как е възможно с 1 млрд. преди 1989 г. да се покрива цялото здравеопазване, а сега с 3 млрд. това да не се случва. По думите му някъде се бърка в разпределението на парите. Ние ще се опитаме да заложим каквото можем като предпоставки, така че следващите след нас да се справят по-лесно с проблема, подчерта проф. Петров.


Такива работи
Радио Ереван
Веселин Стоянов

Въпрос към Радио "Ереван":

- Какво е юбилей?

Отговор на радиото:

- Тържество, на което се посочват и възхваляват предимно въображаеми заслуги!

Ако вземем насериозно този виц, то излиза, че ГЕРБ има юбилей. Даже нещо повече - този юбилей ще продължи цял месец - до изборите. Щото, откакто почнаха изборите, не виждаме нищо друго освен лидерите на ГЕРБ да се хвалят като баджанаци. Ето какви ги наприказвал самият бивш министър-председател в древния и мъдър град Пловдив: "От първия ден на своя мандат ГЕРБ започна да изплаща 20% по-високи пенсии... По време на нашето управление изплатихме с 13 млрд. лева повече социални разходи спрямо мандата на тройната коалиция... Правителството на ГЕРБ изплати 9 млрд. лева повече пенсии, което е в пъти повече от спада на фискалния резерв..."

Малеййй... Чак ми се зави свят! Ми аз къде пак съм блял бе, Боже? Те толкова милиарди да раздадат за пенсии и социални други разходи, а аз пак да карам на онези парици от ТЕЛК-а! На хората им увеличили пенсиите с 20%, а моята падна с 20%. Дето казва поетът Вапцаров: "Май нещо ни лъжат тия синковци..."

Наистина ни лъжат. Откровено, със злоба, без да им пука... Пък и защо да им пука - те искат властта, а пътят към нея е покрит винаги с лъжи и трупове. Особено ако я искаш за себе си, особено ако не виждаш мястото си сред хората, освен ако не си отгоре като Водач, Фюрер или някакво там Дуче. Когато падне мракът на тяхното управление, те приличат на онзи тъмен айсберг, който се носи в чашата на Атлантическия океан, за да намери нещастния "Титаник" и да разпори неговия корпус. На кого му пука за "Титаник" и неговите пасажери! Те са обречени да загинат, а онези, които ще се спасят, цял живот да носят в себе си ужаса от съдбата си.

Неведнъж съм го казвал: живеем в окупирана държава. В някаква кошмарна вътрешна самоокупация. Вместо да избяга, както правят всички диктатори по света, Борисовата компания тръгва да ни убеждава колко добре сме живели и как нещата отиват към още по-добре. При положение, че за тяхното управление са закрити 17 болници. Седемнадесет?! Това е първото ниво, на което може да ни помага държавата. Защото можем сами да учим децата си (то май е най-добре да го правим!), можем сами да вадим хляба си от нивите, както са го правили някога, но не можем да се лекуваме сами! Особено днес, когато ни убиват болестите на цивилизацията.

Но, както се хвалят неистово управляващите - имат воля! Остава да имат и постоянство и ще постигнат още бунтове, още самозапалвания, още самоубийства... Понякога имам усещането, че тези хора искат да отмъщават на самия български народ. Нямам представа за какво отмъщават, но като гледам тези, които познавам, отмъщават за своята несбъдната мечта. Без да разбират, че тя не се е сбъднала заради техния мързел, немарливост, некадърност... Защото самата им мечта е малка и неугледна - да командват другите, да карат колата като съседа, да имат къщата и парите на началника, да вкарат в кревата жената на ближния и прочие мечти, които, както виждате, са все мечти, свързани с омраза към благополучието на другите. Заради същите мечти някога кафявите щурмуваци разбиваха магазините на евреите и грабеха всичко, което намерят там. Разбира се, прикривани от идеята за чистата раса.

Нашите щурмуваци са по-различни. Те са от друг период - периода на завзетата власт. Без да трошат магазини, те обират собствениците с бюрократични хватки. Днес, за да ти върви бизнесът, трябва да си откровено близък до властта. Получаваш поръчки и пазари! Е, вярно, че се отплащаш в брой на съответната партийна квартира, но, както казва един мъдър мой приятел: "Няма идеално щастие!"

След като са окъпани във власт и пари, въображаемите заслуги започват да изглеждат истински. Особено в зала "Армеец"... Обаче колкото и да е голяма специално построената с наши пари зала "Армеец", все пак тя не може да събере на фанфари и щандарти един цял народ. Особено ако той вече разбрал, че когато достойните не искат власт, в нея лесно пак ще се намърдат недостойните. Пак дочуто от Радио "Ереван"!

Такива работи...


900 000 българи са неизрядни и разчитат на спешните центрове

Болници съдят неосигурени за скъпо лечение
Болниците погнаха здравнонеосигурените пациенти, след като години наред държавата не успя да реши проблема с близо 900-те хиляди неизрядни българи.

„Все още случаите, в които болниците си търсят парите от пациентите чрез съда, са малко. Едно проучване обаче показва, че около 20% от приетите по спешност пациенти са без платени вноски”, категоричен е Пламен Таушанов от Асоциацията за закрила на пациентите. По думите му някъде те достигат дори до 40%, като лечението на тези хора

натоварва бюджетите на болниците

Оказва се, че пациентските организации у нас не веднъж са давали идеи за това, как да се реши проблемът, но никой не правел нищо по въпроса. Затова Таушанов не се изненада, че лечебните заведения са решили да се справят сами с проблема.

Битката срещу здравнонеосигурените поведе „Пирогов”, която неотдавна успя да осъди пациент за сумата над 6000 лв. Случаят е от 2011 г., когато 43-годишен мъж от Кюстендилската болница бил транспортиран по спешност до столицата с болки в гърдите. Специалистите в Спешния институт го оперирали и му поставили скъп стент. По-късно неизрядният пациентът подписал необходимите документи, но си тръгнал от болницата, без да плати за лечението си. Това е принудило лечебното заведение да търси стойността на консумативи по съдебен път

Администрацията на „Пирогов” очаква решение на съда и по второ подобно дела. От там се заканиха да водят дела срещу всички, които са здравнонеосигурени, но се възползват от скъпоструващи клинични пътеки. За последната година в лечебното заведение са постъпили над 400 такива пациенти, като тяхното лечение е струвало на лечебницата над 330 000 лв.

„За съжаление нищо не се прави за намаляване на неизрядните българи”, констатира Таушанов. По думите му напълно е блокирана и работата на Фонда за социалнослабите, чрез който се покриват разходите за лечение. Критериите били твърде високи и малцина можели да се възползват от него.

МАРИЯ ВАСИЛЕВА


На прицел

Болен здрав носи
Няма българин, който да не е закърмен с народни приказки. Казват, че те помагали за оформянето на идентичността и културата ни. По това, което се случва в здравната ни система обаче, може да се съди, че една от най-често разказваните притчи у нас е тази за хитрата лисица, която накарала пребития вълк да я носи на гръб.

Над 900 хиляди българи по една или друга причина продължават да не плащат здравни вноски, но това не им пречи да се лекуват по спешност в болниците . Останалите си плащат вноските, но за тях или няма достатъчно направления, или с часове висят на опашки пред лекарските кабинети. Затова предпочитат да си платят за частен прием, но бързо и лесно да се уредят с консултация при специалист.

Миналата година правителството се опита да принуди длъжниците да си платят вноските, като задължи всеки, който купува или прехвърля движима и недвижима собственост, да предоставя бележка от НАП за липсата на задължения към НЗОК. Мярката обаче не даде голям резултат. И днес хитрите пациенти продължават да висят на гърба на онези, които хем си плащат данъците, хем се бъркат и за 20-30 лв. за частен преглед по системата „Болен здрав носи”.


След анестезиолозите, патоанатомите и педиатрите
Очните лекари бягат в чужбина

В Германия търсят специализанти, а Франция – доктори с голям опит
Очните лекари масово търсят работа в чужбина. За тази изненадваща тенденция съобщи вчера организаторът на европейската трудова борса за медици MedPharm Careers у нас д-р Радислав Наков. Изложението се провежда два пъти годишно – пролет и есен, като засега обхваща градовете Пловдив, София и Варна.

„Тази година за пръв път имаше изненадващо висока активност от страна на офталмолозите. Само в Пловдив интерес към работа в чужбина проявиха над 10 очни лекари”, обясни д-р Наков. Западните клиники традиционно се интересуват от специалисти по вътрешни болести – кардиолози, гастроентеролози и ендокринолози. Общите хирурзи и анестезиолозите също се котират много успешно зад граница.

Най-много работодатели на пролетната медицинска борса има от Германия, Великобритания и скандинавските страни. Те търсят предимно млади лекари до 35-годишна възраст – специализанти и докторанти, докато представителите на клиники във Франция предпочитат лекарите със специалност и натрупан стабилен опит. „Работа чрез тази борса си търсят както току-що завършили доктори, така и професори”, категоричен е д-р Наков. Медицинските сестри пък са около средна възраст, с минимум 5-6 г. трудов стаж зад гърба си. Най-често мотивите им са два – липсата на условия за кариерно развитие и лошото заплащане.

Към Великобритания се е ориентирало семейство лекари от Плевен – пулмолог и микробиолог. И двамата имат над 25 години стаж зад гърба си. За тях освен ниското заплащане голям мотив е и фактът, че единственият им син е студент на Острова. Разчитат, че ще си намерят работа в същия град, за да се съберат и установят трайно в Обединеното кралство. Не се притесняват от антибългарското настроение на британците. Категорични са, че ще се докажат като добри специалисти.

„От години наблюдаваме тази медицинска миграция в Европа. Нашите млади лекари заминават за Германия на мястото на тамошните си колеги, които пък отиват за по-високи заплати във Великобритания. Британците от своя страна се изнасят в САЩ и така освобождават места за немските лекари”, обяснява и д-р Димитър Ленков от БЛС. В Германия нашите медици започват с минимална заплата от 5000 евро, като седмичната натовареност е от 35 до максимум 40 часа. „Немците предлагат и едни от най-добрите условия за специализация”, уточнява още той.

Думите му се потвърждават от млад анестезиолог в „Пирогов”, който бе сред медиците, търсещи шансове навън. „Пробвах във Великобритания, но там условията за специализация не са добри. Сега упорито уча немски и се надявам да замина възможно най-скоро”, обяснява той. Вече се е ориентирал към болница, която осигурява и допълнителни езикови курсове за чужденци по време на тяхната специализацията.

„На първо място в Германия няма изпит за влизане в дадена специалност. Освен това там те започват със стартова заплата от 2500 евро след облагане с данъци

И не на последно място, немската система дава добри условия за кариерно развитие”, обяснява д-р Наков. По думите му у нас държавната поръчка за специализанти е малка, а дори и да успеят да се включат в програмата, те получават малко над 550 лв. след облагането с данъци. Ето защо младите лекари масово търсят реализация в Германия.




Задължителна тапия за медицински английски
От тази година всички болници във Великобритания изискват сертификат за владеенето на медицински английски език, стана ясно на медицинската борса.

Неотдавна британските медии бяха скандализирани от лекарската грешка, допусната от немски лекар. Той предозирал медикамент и вследствие на това пациентът починал. Причината била, че специалистът не говорел добре английски. „Повечето работодатели нямат възрастови изисквания, но определено държат на доброто владеене на езика”, обясни организаторът на трудовата борса за медици у нас д-р Радислав Наков. По думите му затова MedPharm Careers организира и онлайн курсове за медицински английски. Той продължава около една година, а след полагането на изпит се издава сертификат. С него може да се кандидатства във всички клиники, изискващи владеенето на езика.

Очаква се много скоро и клиниките в Германия да изискват такъв сертификат. В момента всяка федерална провинция оценява езиковите познания на чужденците по своя си начин, отбелязва „Дойче веле”. Чуждестранните лекари трябва да имат езиково ниво Б2, за да могат да практикуват професията си в страната. Езиковото ниво Б2 гарантира поне на теория, че чужденецът може свободно да води разговор на немски език. Лекарската камара в Германия обаче настоява чужденците да полагат изпит, свързан и със специфичните за медицината термини.




Сподели с приятели:
  1   2   3




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница