Архиепископ Йосиф Соколски



Дата18.02.2017
Размер64.62 Kb.
#15196
Архиепископ Йосиф Соколски (Иван Марков) вероятно е роден1 през 1786 (1785) г. в с. Нова махала, разположено в Габровския балкан. На 10 години постъпва в килийното училище в Нова махала, но остава само две години, поради липса на средства. Невъзможността му да ходи на училище спомага да оцени значението на образованието и прави от него радетел за духовност, просвета и образование.

На 16 август 1817 г. постъпва в Троянския манастир. През 1822 г. бил ръкоположен йеромонах и назначен от гръцкият ловешки епископ за управител на разположения в района Калоферски манастир. Отива в Света гора (Атон) откъдето завръщайки се през 1824 г., донася в Габрово „Житие на Онуфрий Габровски“.

През есента на 1832 г. архимандрит Й. Соколски заедно с йеромонах Агапий пристигат в местността Сокола, където през 1833 г. бил построен манастира „Успение на Пресвета Богородица“. Постепенно манастира се разраства, построена е каменна църква, битови сгради, училище. През 1839 г. (или 1842) слага началото на девически манастир в Габрово – „Благовещение на света Дева Мария“.

През ноември 1860 г. заминава за Цариград, където на 18 декември 1860 г. е подписан „Акта за присъединение“ към Католическата църква. Драган Цанков и Никола Сапунов го приобщават към унията. На 15 март 1861 г. заедно с Драган Цанков, д-р Миркович, дякон Р. Попов заминава за Рим. Папа Пий ІХ го ръкополага за архиепископ и апостолически наместник на съединените българи. Така на 2 април Й. Соколски става първия архиепископ на присъединените към Католическата църква българи. Делегацията се завръща в Цариград на 14 април. На 1 юни 1861 г. султан Абдул Меджид издал берат2 признаващ архиепископ Соколски за патриарх и народоначалник (миллет-баши) на съединените българи. Така те били признати за отделен от гърците народ и изрядна в граждански и църковен аспект организация.

На 6/18 юни Соколски е примамен в руската лятна резиденция на Буюк дере и с параход е отведен в Одеса. Така започва продължилото 18 години заточение. По решение на руския Свети синод, узаконено чрез царски указ, определило се да се прати „на покой“ дядо Йосиф в Киевско-Печорската лавра „Успение Богородично“. По време на своето заточение той остава верен на Католическата църква. Поради възникналите проблеми на Русия с Рим и изгонването на епископа на гр. Холм, той като епископ ръкополага72 свещеници. Архиепископ Йосиф Соколски починал на 30 септември 1879 г. Опелото му се извършило като на обикновен монах3 и е погребан като такъв в гробището на Спасо – Преображенската църква.

Слово на Й. Соколски към папа Пий IX при първата аудиенция4


„Пресвети Отче, ето ни днес в нозете ви, нас, представителите на присъединените българи, избрани, за да Ви засвидетелстваме искреното си завръщане към вярата на нашите предтечи, които в миналото са били деца на същата Римска църква и още от люлката си са били закърмени от нея с млякото на най-чистата доктрина. Докато народът ни бе верен и предан, под предводителството на Отеца на голямото християнско семейство, законния наследник на Свети Петър, комуто е било поверено да пасе овците и агънцата, бяхме щастливи и изпълнени със земна и духовна благодат.

Подмамени от лош пример и коварни съвети, се впуснахме да търсим или по-скоро да вземем частта от наследството си; отрекохме се от единството на семейството и се изгубихме в най-отдалеченото и отчаяно място – това на заблудата. Уви! В течение на дълги векове бяхме обилно захранвани с жълъди, тоест с нечистата Фотиева схизматична доктрина, и тъй като погивахме от глад и нищета, си спомнихме отново за нашия Отец, за този, който наистина вдъхна и възроди в душите ни християнския живот и тогава си казахме: да станем и да Го потърсим, съзнавайки с неудобство, че сме съгрешили срещу Небето и срещу самия Бог.

И тъй, Пресвети Отче, окуражени от призива Ви, който не само дава прошка, но е и гласът на обичта и нежността, се завръщаме в лоното. Ние, дошлите тук, сме слаби изразители на желанията на българските ни събратя, изповядващи като нас католическата вяра. Ако все още съществуват някакви предразсъдъци, незнание или други пречки, спиращи ни на прага, то надяваме се, че благословията, която ще ни дадете, ще осигури благодатта над всинца, и ще се превърнем в едно стадо, начело с един Пастир. Амин!“
Слово и изповедание на вярата на Й. Соколски към папа Пий IX при ръкополагането
„Преблажени Отче, бих искал в тази тъй радостна тържествена атмосфера, вещаеща само добрини, да изтъкна заслугите Ви и да засвидетелствам нашата безкрайна благодарност. Но се опасявам, че няма как да се отблагодарим за всичките Ви благодеяния. Защото Вам дължим това, че бяхме мъртви, а оживяхме, изгубени бяхме, и се намерихме. Бих желал от свое име, а и от името на българския народ, публично и тържествено да засвидетелствам вярата си. Бъдете уверен, Преблажени Отче, че ние вярваме и изповядваме всичко онова, което се съдържа в утвърдения от Светата Римска църква Символ на вярата. Освен това почитаме и признаваме всички събори, утвърдени от папската власт, и преди всичко Флорентинския събор, и изповядваме неговите решения, а именно:

Вярвам, че вечното съществуване на Светият Дух е от Отца и Сина, че Неговата същност и Неговото битие идва както от Отца, така и от Сина, че Той вечно произхожда от Единия и от Другия, според един-единствен принцип и с едно-единствено действие.

Вярвам, че думата «filioque» (и от Cина) правилно и разумно е прибавена към Символа, за да се обяви истината и поради крайна необходимост;

Вярвам още, че в пшеничения хляб с квас или без квас, Тялото на Исуса наистина се освещава; и че свещениците трябва да освещават същото Тяло на Господа или с единия, или с другия хляб, съобразно с обичая на тяхната Църква – Източна или Западна.

Вярвам също, че душите на истинските каещи се грешници, починали в Божията любов, преди да са успели да удовлетворят Бога чрез достойните плодове на покаянието, са пречистени след смъртта им чрез мъките в чистилището и че помощта на живите верни може да облекчи тези страдания чрез служби, молитви, милостиня и други благочестиви дела, които верните, според църковния обичай, обикновено извършват за другите; че душите на онези, които след кръщението не са се омърсили с никакъв грях, и на онези, които, след като са се омърсилии, са се очистили, в този или в другия живот, се приемат веднага на небето и там съзерцават открито самия Триединен Бог такъв, какъвто е, едните обаче по-съвършено от другите, съобразно с техните достоинства; а душите на онези, които умират в състояние на смъртен грях или само първороден, слизат веднага в ада, за да бъдат подложени там на различни наказания.

Че на Апостолическия престол и на Римския първосвещеник принадлежи първен­ството на цялата вселена и че Римският папа е наследникът на блажения княз на апостолите Петър, истинският Христов наместник, главата на цялата Църква, Бащата на всички християни и техен Учител; и че нему, Римския първосвещеник, в лицето на блажения Петра се е дало чрез нашият Господ Исус Христос една пълна власт да води, нарежда и управлява вселенската Църква, както това се съдържа в актовете на вселенските събори и в светите канони и в декларацията на Флорентинския събор.

Накрая, приемаме и изповядваме Светата Римска църква и осъждаме, отхвърляме и изричаме анатема над всичко, което й противоречи, както и схизмата, и ересите, осъждащи, отхвърлящи и анатемосващи същата тази Църква.

Това смятат и вярват българите, които напоследък, чрез благодатта на Светия Дух, изпълнени с радост и усърдие, възобновиха свещения и тъй желан съюз с Престола на свети Петър, притежаващ върховенството над цялата Църква. Аз самият поддържам и вярвам в тези истини, ще обуча в тях паството, което Ваше Блаженство ще ми повери. Бих бил много щастлив, ако с усилията си успея да продължа и довърша онова, което Ваше Блаженство е започнал с такава загриженост. Освен това, ако вършим нещо добре, ако поведението ни е правилно и чрез ежедневните си молитви получим част от Божието милосърдие, то всичко туй дължим на делата и заслугите на Онзи, който притежава вечна власт и господстващо влияние в Римската катедра.“


Слово на папа Пий IX
„След като разкъса облаците на вековните разпри, сияйният блясък на католическото единство огря и за българите. Безспорни сведения Ни показаха, че значителна част от тях е осъществила връзки с Престола на свети Петър, получил благодатта на вечния живот, вечно съществуващ и съживяващ Божия народ. Кой не би измолил Божието благоволение от Създателя на всички блага! Кой не би обожавал богатствата на Божието милосърдие! Дори желязно сърце би се трогнало от величието и от божествената доброта! Тези дела несъмнено са божествени и трябва да се приемат с дълбоко благоговение и да бъдат вечно възхвалявани. Тебе славим, Тебе възхваляваме, на Тебе благодарим, Исусе Христе, извор на милосърдие и на всяка утеха, Който в зараждането на нашата Църква показа чудото на Твоята справедливост, за да разказват всички за Твоите чудеса. Подписаните досега документи и най-вече тържественото изповядване на вярата, което извършихте според вашия обред и от името на присъединените ви братя, не Ни позволява да се съмняваме повече във вашата искреност. Ето защо, Ние се надяваме, че Божията закрила ще брани техните сърца и тяхната вяра. Все пак, Ние силно те умоляваме, да успееш с упорството си и с благодатта на Светия Дух, да завършиш започнатото свише дело, за да заслужиш да се наречеш също Божи съратник. Дано с помощта на Всемогъщия Бог, истинската Божия Църква разпростре клонките си над цяла България и да влее и в най-отдалечените потоци водите на мощните си притоци. Облягайки са на тази надежда, Ние прегръщаме с бащинска нежност българите католици и даваме с любов на теб и на тях апостолическия си благослов.“

1 Посочената година на раждането на Й. Соколски е според А. Славов. Но според данни посочени от о. Боре, годината на раждането е 1789 г.

2 Арнаудов, Христо, „Пълен Сборник на държавни закони, устави, наставления и високи заповеди на османската империя издадени и преведени от турски на български“ от Цариград, 1871 г.;цитирано в „Енорийски възглас“, София, год. VІІ, бр. 75, април 1948 г

3 Славов, А. „Киевският затворник“, С., 2007 г., стр. 78-92.

4 Словата на Й. Соколски и папа Пий IX са цитирани по Софранов, И., История на българското движение за единение с Католическата църква през ХІХ век, С. 2010.

Каталог: images -> events
events -> Златен кестен
events -> Книга на Ранди Тараборели „Мадона интимно" на преференциална цена. Албумът "Hard Candy" ще може да бъде закупен от специалния щанд на „Орфей мюзик"
events -> Семинар-обучение " Песните на България градски, естрадни, поп и техния съвременен прочит"
events -> Регионален експертно – консултантски и информационен център „читалища” град кюстендил
events -> Представяне на световния ден на младежта 2011 Г
events -> Най-изявените у нас бардове с китара, а и техни колеги от Русия, Великобритания и Германия ще пеят най-новите си песни, ще получат многобройни награди и ще веселят публиката на лятната естрада в Борисовата градина
events -> Урок за ученици от училищата в /Библиотека/ община Дупница 17 часа Изложба „Български старопечатни книги, собствен фонд


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница