Ас д-р Надя Маринова- нбу, ас д-р Кристиян Хаджиев



Дата24.01.2017
Размер204.57 Kb.
#13412
Електронно интернет базирано дистанционно обучение – АКТУАЛНА ФОРМА ЗА ПОВИШАВАНЕ КВАЛИФИКАЦИЯТА НА КАДРИ И СПЕЦИАЛИСТИ ОТ БИЗНЕСА
e-Learning – The Actual form for the labors from the business

ас. д-р Надя Маринова- НБУ, ас. д-р Кристиян Хаджиев




Основна цел на разработката е, на база анализ на съвременното състояние на дистанционното обучение, да се определят основните модели, методи и тенденциите за развитие на технологиите за осигуряване на обучение чрез Интернет за кадри и специалисти от бизнеса. Това е средството, чрез което фирмите могат да отговорят на изискванията за постоянно променящата се външна среда. При повишаване квалификацията на кадри от бизнеса чрез дистанционно Интернет базираното обучение от първостепенно значение е начина и организиране на преподаването и обучителните материали, които трябва да бъдат разработени интерактивно. Тъй като себестойността на този тип обучение е относително ниска, днес тази форма става все по-популярна и използвана от фирмите.
The study main objective of is based on analysis of contemporary state of distance learning, to identify the basic models, methods and tendencies in technology to provide Internet training for staff and experts from the business. This is the means by which companies can react of a constantly changing external environment. In raising the qualifications of the staff of the business through Internet-based e-learning the paramount importance is the ways of organizing teaching and interactive development of training materials. Since the cost of this type of training is relatively low today, this form is becoming more popular and used by businesses.

УВОД
Електронното дистанционно обучение чрез Интернет (E – Learning) е обучение на бъдещето, това е нов тип обучителен метод и представлява индивидуално независимо от времето и мястото обучение. Докато кореспондетскодо дистанционно обучение предполага подготовка на обучаемия единствено чрез печатни учебни помагала, то при електронното Интернет базирано обучение този метод се прилага с комбинация с други интерактивни Интернет базирани форми. Днес новите технологии дават възможности за много по-качествено дистанционно обучение. Употребата на разнообразни по форма електронни медии и различни канали за комуникация повишава ефективността и подобрява трансфера на информация. Различните по вид мултимедийни приложения усилват възприемането на учебния материал.

Основните предимство на E – Learningа спрямо традиционното обучение е са, че няма ограничения по отношение на време и място и не се налага инвестирането на допълнително време и средства, за достиганене мястото на проверждане на обучението. Видовете дистанционно обучение могат да се разделят на различни категории, в зависимост от времето и мястото, в които се осъществява процесът на обучение. Преподавателите, обучаемите и учебният материал могат да се намират на различни места и да си взаимодействат по различно време.

В днешно време в толкова динамична и променяща се макро среда, в която се налага да работят всички структурни бизнес единици е немислимо те да се развиват и оцеляват без да повишавт квалификацията и знанията на своя персонал.


І. СЪЩНОСТ И ХАРАКТЕРИСТИКИ НА ДИСТАНЦИОННОТО ОБУЧЕНИЕ

Дистанционното обучение може да бъде дефинирано като обучение при което преподавателят и обучаемите са отделени физически и използват технологиите за комуникация и интерактивни учебни пособия (звук, картина, печатни средства и др.). При стандартното дистанционно обучение комуникацията често пъти в съчетание с директно общуване, се осъществява връзката между двете страни. (Willis&Dickinson, 1997)

Mielke (1999) дефинира дистанционното обучение като "метод на обучение, при който обучаемия физически е отделен от лектора и учебната зала”. Този метод може да се прилага самостоятелно или в комбинация с други форми на обучение, включително традиционния "лице в лице" (face-to-face instruction). При всяко дистанционно обучение е необходимо да има лектор, един или повече обучаеми и учебен курс или програма. Важно изискване в процеса е наличието на двупосочна комуникация. Обучението може да бъде индивидуално или групово, като и в двата случая то може да става без физическото присъствие на лектора. Учебният материал трябва да бъде структуриран в такава форма, че да позволява ученето от разстояние.

Днес новите технологии дават възможности за много по-качествено дистанционно обучение. Употребата на разнообразни по форма електронни медии повишава ефективността и подобрява трансфера на информация. Различните по вид мултимедийни приложения усилват възприемането на учебния материал.

Видовете дистанционно обучение могат да се разделят на различни категории, в зависимост от времето и мястото, в които се осъществява процесът на обучение. Лекторите, обучаемите и учебният материал могат да се намират на различни места и да си взаимодействат по различно време. В таблица 1 са представени различните категории дистанционно обучение според времето и мястото на участниците в учебния процес:





Синхронно

(по едно и също време)



Асинхронно

(в различно време)



На едно и също място

Традиционно обучение

(в аудитория)

Директно използване на технологиите в компютърни лаборатории (компютърно-подпомагано обучение, Web-базиранo обучение).


Асинхронно дистанционно обучение

(в центрове и лаборатории за обучение)

Обучение със собствено темпо и в собствено време (компютърно-базирано обучение върху компакт-дискове или харддискове).


На различни места

Дистанционно обучение в реално време

Курсове на живо посредством високоскоростна връзка чрез Интернет, локална мрежа или сателити (Web-базирано обучение, телеконференция, видео-телеобучение).



Разпределено обучение

Обучение със собствено темпо и в собствено време, без значение от географското разположение (видеозаписи, Web-базирано обучение, компютърно-базирано обучение). Може да включва аспекти от другите категории дистанционно обучение.



Таблица 1. Категории дистанционно обучение относно време и място.
Както се вижда от таблицата, различните технологии могат да се използват по разнообразни начини и да изпълняват различни задачи в дистанционното фирмено обучение. Специално внимание трябва да се обърне на четвърти квадрант, където е дефинирано разпределеното обучение. Може да се каже, че днес тенденцията е в тази посока, където обучаемия не само е отделен физически от лектора (и останалите обучаеми), но също така той учи със свое собствено темпо и във време, удобно за него. Четвърти квадрант може да включва в себе си, освен асинхронно дистанционно обучение и елементи на дистанционно обучение в реално време.


  1. Дистанционно обучение с Интернет (Internet-Based Training, Online Training, Net-Based Training)– основни принципи

Всяка обучаваща програма, която използва Интернет като технология за доставяне на учебните материали, дори e-mail кореспонденцията и трансфера на файлове, спада към този вид дистанционно обучение (Hall, 1997).

Фирмите и учрежденията трябва да са наясно за необходимостта от въвеждането на e-Learning и да отговорят на въпросите, как това ще задоволи нуждите на компанията, как ще се повиши нейната ефективност и какви ще бъдат разходите по въвеждането.

Въпреки някои мнения, че дистанционното обучение с Интернет понижава качеството на обучението, практиката показва, че има полза от такъв вид преподаване и че тази форма придобива все по-голяма популярност. За това има няколко основни причини:

Първо - дистанционното обучение с Интернет позволява на фирмите да обучават голям брой служители с относително малко на брой лектори.

Второ - разходите при дистанционното обучение чрез Интернет са доста по-ниски в сравнение с аудиторното обучение;

Трето - дистанционното обучение с Интернет отваря нови възможности за фирмите с много филиали в страната и чужбина, служителите в които физически не могат да участват в аудиторен учебния процес.

Четвърто – не се налага служителите да се отделят от работната и семейна среда, за да повишават своята квалификация и знания.

Пето – високо квалифицираният служител подпомага развитието на фирмата и същевременно, повишавайки своята квалификация, става устойчив на пазара на труда.


  1. Предимства и недостатъци на дистанционното обучение чрез Интернет

Основните предимства могат да бъдат синтезирани в следните насоки:




    • Висока степен на гъвкавост (just in time). Служителите могат да се обучават със свое собствено темпо, във време и на място избрано от тях, когато желаят и колкото имат нужда.

    • Многоплатформеност на технологията. Дистанционното обучение с Интернет е достъпно за Windows, Mac или Unix потребители, обикновено без да се изисква допълнителен софтуер. Обучаващата програма се прави само веднъж и след това може да се обновява от всеки компютър, свързан с Интернет.

    • Икономия на време и финансови средства. Според някои изчисления средните разходи са с 50% по-ниски от традиционния начин на обучение.

    • Възможност за обновяване на учебното съдържание върху сървъра, където се намира курсът. Така всеки потребител по целия свят веднага може да види новите неща в курса.


Недостатъците се свързват с:

  • Ограничения на скоростта на връзката. Ако скоростта на връзката е малка, това директно се отразява върху възпроизвеждането на звука и видео изображението. Такива ограничения могат да попречат на учебния процес. Проблемът може да бъде голям при обществения Интернет за масово ползване, където има голям трафик на информация и връзката е по-бавна.

  • Ограничения свързани с общуването между хората. Въпросът, който логично възниква е: Може ли компютърният екран да замести човек? В някои случаи липсата на общуване с лектора може да предизвика трудности в обучителния процес.

  • Програмите за дистанционното обучение с Интернет понякога са прекалено статични. Нивото на взаимодействие между обучаемия и програмата понякога е ниско. Но с развитието на технологиите това ниво непрекъснато се подобрява, хората се учат от натрупания вече опит и правят по-добри програми за дистанционното обучение с Интернет.

  • Не всеки курс може да бъде изучаван на компютър. Обучението чрез компютър не е подходящо за някои дисциплини, където се изисква повече общуване между хората и човешки емоции.

Въпреки изброените недостатъци може да се счита, че на този етап дистанционното обучение чрез Интернет е ефективно средство. С оглед на непрекъснатото развитие на информационните и комуникационните технологии редица от недостатъците ще бъдат преодолени в обозримо бъдеще.


II. ТЕХОЛОГИИ ЗА ОСИГУРЯВАНЕ НА Е-LEARNING

Съществуват шест основни вида технологии на преподаване, които се прилагат в дистанционното обучение. Това са: компютърно-базираното обучение, компютърно-подпомаганото обучение, телеконференцията, видеозаписите, видео-телеобучението и Web-базираното обучение.


1. Компютърно-базирано обучение

Компютърно-базираното обучение (Computer-Based Training, Computer-Based Tutorials, Computer-Based Teaching) придоби голяма популярност в учебните организации през последните години. То представлява упражнения на компютър по различни учебни курсове, обикновено разпространявани чрез CD. Компютърно-базираното обучение може да се прилага освен като ръководство по даден курс, също и за лекции. Обучаемите, които се обучават на компютър, имат възможността да усвояват учебния материал със свое собствено темпо. В последните години в този вид курсове се включват много мултимедийни компоненти. Те позволяват на обучаемите да четат текст, да гледат картинки или видео и да слушат информация, докато работят по съответните упражнения на компютъра.

Най-скъпият компонент при разработката на компютърно-базираните курсове е трудът на дизайнерите (техническите специалисти), а не хардуера или софтуера. Според Belanger и Jordan (2000):



"Нивото, на което е разработен курса, директно се отразява на неговата ефективност. Затова трябва да се обръща особено внимание на дизайна на курса. Дизайнерите трябва да използват предимствата, които предоставя мултимедията, и да включат в курса статична информация (текст, графика и картинки), допълнена с динамична (звук, видео и анимация) ".

Едно от важните предимства, които дава графичният интерфейс, е способността да се изобразяват визуално сложни структури.

Компютърно-базираното обучение може да се използва за провеждане на различни видове курсове - от тип лекции до различни симулации и визуализации. Компютърно-базираните курсове набират непрекъснато популярност, защото цената на хардуерa непрекъснато намалява и развитието на софтуерните технологии позволява изграждането на интерактивни мултимедийни учебни материали. Те представляват добра алтернатива за дистанционното обучение в ситуации, където потребителите се подготвят със собствено темпо и организациите имат достатъчно потенциални обучаеми, за да могат да оправдаят цената за разработка на курса.
2. Компютърно-подпомагано обучение

Компютърно-подпомаганото обучение (Computer-Aided Instruction, Computer-Aided Learning, Computer-Based Learning, Computer-Based Teaching, Computer-Aided Teaching) се използва като допълнение към традиционните начини за ръководство към дадени лекции и за провеждане на съответните трейниги.

Основната разлика между двете изследвани в статията технологии е, че при компютърно-базираното обучение учебният материал трябва да обхваща цялата информация, защото обучаемия не може да получи обяснения от лектора, докато при компютърно-подпомаганото обучение тюторите дават разяснения на обучаемите по време на аудиторното обучение или чрез Интернет.

Компютърно-подпомаганото обучение само по себе си не е начин за осъществяване на дистанционно обучение. То трябва да се използва в комбинация с другите методи и когато се прилага правилно, значително се увеличават индивидуалните умения на служителите.
3. Телеконференция

Телеконференцията (Teleconferencing) представлява синхронен метод за дистанционно обучение, при който всички участници в курса са свързани един с друг и с лектора по време на самата конференция. Телеконференцията обхваща три вида конферентни технологии: аудио, данни и видео. Най-ранните форми на аудио-конференцията се състоят от установяване на връзка чрез телефонни повиквания. По-късно аудио-конференцията се използва като допълнение към видео-телеобучението, за да могат обучаемите от дистанция да задават въпроси. Аудио-конференцията се осъществява чрез мултимедийни средства като микрофони, тонколони и аудио-софтуер. Видеоконференцията използва камери, подходящи мултимедийни монитори и софтуер за осъществяване на комуникация лице в лице. Видеоконференцията може да се изпълнява на две нива: широкомащабна (large scale) и десктоп видеоконференция (desktop video conferencing). Широкомащабната видеоконференция често се прилага в големите организации, които имат специализирани стаи и предварително подготвени сайтове за осъществяването й. Десктоп видеоконференцията притежава голям потенциал за развитие в бъдеще, защото при нея се използва персонален компютър и свободен в Интернет софтуер за тази цел.

При телеконференцията има три вида взаимодействие между участниците: еднопосочно (разпространение на информация чрез звук, картина и текст от лектора към обучаемите); двупосочно (комуникация между лектора и конкретен обучаем); и многопосочно (позволява взаимодействие на обучаемите помежду си и с лектора). Двупосочната телеконференция е по-популярна от еднопосочната, защото лектора, освен че предоставя информация, получава и незабавна обратна връзка от всеки обучаем.

При широкомащабната телеконференция (large scale teleconferencing) лекторът предварително трябва да осигури стаи, оборудвани специално за тази цел с камери, широки екрани и някои аудио-средства. Това всъщност представлява най-голямата инвестиция при този вид обучение. Друго важно условие е наличието на много добра Интернет връзка. Материалите по курса се предоставят от преподавателя като комбинация от звук и картина. Също така се използват статични графики и текстове.

При десктоп телеконференцията (desktop teleconferencing) основната цена е много по-ниска от тази при широкомащабната телеконференция, но ако много потребители искат да се свържат към Интернет, общите разходи се увеличават. Обучаемите трябва да имат компютър с мултимедийни възможности, софтуер и адекватна връзка към Интернет. Също така, за да могат да бъдат чувани и виждани от другите, те трябва да притежават камера и микрофон.


4. Видеозапис

Видеозаписът (Videotape) е една от най-старите форми на дистанционно обучение и все още е добра алтернатива в някои случаи. Основен недостатък е, че учебния материал не може да се обновява и преработва. Освен това видеозаписът е линеен и еднопосочен метод на обучение.

Видео-обучението дава най-добри резултати в комбинация с други средства.


5. Видео-телеобучение

Видео-телеобучението (Video Tele-Training) предлага някои от удобствата на телеконференцията и видеозаписа. Тази технология използва картина и звук в реално време за осъществяване на дистанционно обучение на различни места. Представлява алтернатива за организациите, които предлагат много курсове на обучение към ограничен брой отдалечени учебни центрове.

6. Web-базирано обучение

Web-базираното обучение използва Интернет като виртуална среда за представяне на учебните материали и/или за осъществяване на учебния процес, който включва:



  • провеждане на учебно занятие от разстояние,

  • дискусии по теми от учебното съдържание,

  • комуникация между обучаеми и преподаватели и между самите обучаеми,

  • провеждане на упражнения,

  • полагане на тестове,

  • съвместна разработка на проекти,

  • достъп до допълнителни учебни ресурси и др.

При Web-базираното обучение обучаемите се обучават със свое собствено темпо, като комуникират с лекторите и помежду си чрез електронна поща, дискусионни групи, компютърна конференция или чат.

Тези възможности за взаимодействие правят Web-базираните курсове по-адекватни за дистанционно обучение и са едни от най-популярните и широко използвани методи във висшите училища и фирмите. Всеки колеж или университет използва в една или друга степен такива курсове. Лекторите могат да направят цял Web-сайт за техния предмет, който да включва учебна програма, ръководство за потребителите, помощни средства, online упражнения, практически тестове и т.н.

Системите за управление на курсове (Learning Management Systems Web Managed Courses) предлагат възможности за съвместна работа, притежават пароли и възможности за online тестване. Такива курсове, обаче се нуждаят от поддръжката на лектора. Това е една нова област на Web-базираното обучение с голям потенциал, която може да включва елементи на електронната търговия като регистрация, плащане, сертификация на курса и др. Тези системи осигуряват модул за създаване и управление на курсове като не изискват специфични умения от лекторите по WEB програмиране. Те разполагат с широк набор от инструменти в това число локални за всеки курс средства за комуникация, модул за създаване на тестове, интерфейс за задаване, получаване, оценяване и коментиране на самостоятелни работи и др.

Проектирането на такива системи следва световните стандарти в областта на електронното обучение, осигурявайки по този начин съвместимост между системите.

Основно предимство на Web-базираното обучение е активната роля на обучаемите. Недостатъците се свързват с наличието на различни начини за предоставяне на информация, което създава предпоставки вниманието погрешно да се насочи към разработване на Web-страниците, вместо към представянето на учебния материал и упражненията върху него.

Идентифицирането на предимствата и недостатъците на изследваните в статията технологии за дистанционно обучение е съществено от гледна на практиката. Така например някои от тях фокусират върху взаимодействието между обучаемите и лекторите докато други върху осигуряването на допълнителни знания и информация по курса. Освен това някои технологии осигуряват повече гъвкавост чрез асинхронно обучение, позволявайки на обучаемия да учи със свое собствено темпо, докато при синхронното обучение има по-добри възможности за взаимодействие. Изводът, който се налага е, че изборът на технология за дистанционно обучение зависи от спецификата и целта на съответния курс, от потребителите, към които е насочена, от финансовите възможности на организацията и от съществуващата инфраструктура.


Анализираните в статията основни предимства и недостатъци на технологиите за дистанционно обучение трябва се вземат предвид при техния евентуален избор за даден учебен курс.

Изводът който се налага в статията е, че за да бъде един модел за организиране на учебен курс чрез Интернет ефективен, най-напред трябва да се анализират целите на този курс и аудиторията, към която е насочен. След това е необходимо да се състави адекватна учебна програма.



Съществуват три елемента, които са от първостепенно значение, за да бъде ефективен моделът за организиране на учебен курс чрез Интернет:

- Организация на курса - традиционните методи на преподаване не са приложими при дистанционното обучение, което налага разработването на нови на базата на съвременните технологии;

- Технологии – те са основно средство за успешното изпълнение на учебната програма. Изборът е в зависимост от дефинираните цели.

- Поддръжка - лекторите (и обучаемите) могат да усъвършенстват и да разработват нови методи за по-ефективно прилагане на дистанционния курс.
Успешната практическа реализация на дистанционното обучението чрез Интернет предполага наличието на пет основни компонента:

  • Мотивация на лектора. Интересът на преподавателя и подкрепата на фирмата са важни условия за успех.

  • Организация. Учебният материал трябва да бъде подготвен предварително, да бъдат планирани часове и възможности за промяна. Необходимо е да се обърне внимание на всеки детайл, преди да започне същинското обучение.

  • Добро взаимодействие със обучаемите. Какъвто и метод на преподаване от разстояние да се използва, лекторът трябва да осигури добри възможности за взаимодействие между себе си и между всички участници в курса.

  • Разбиране на технологията, която се използва. Лекторът и обучаемите трябва да могат да работят с технологиите, използвани в курса на обучение.

  • Поддържащ персонал. Необходимо е адекватно взаимодействие между дизайнери и технически персонал за успешното прилагане на курса на обучение.

Генералният извод, който се налага е, че при дистанционното обучение чрез Интернет от първостепенно значение е начина и организацията на преподаването. Тъй като относителната себестойност на този тип обучение е ниска, днес тази форма става все по-популярна и използвана от образователните институции. Изследванията еднозначно показват, че дистанционното обучение в качествено отношение дава също толкова добри резултати, колкото и аудиторното. Ето защо решението какви модели и технологии да се използват при обучението чрез Интернет трябва да се базира на целите на отделния курс, аудиторията и финансовите възможности на учебната организация.
III. ВЪЗМОЖНОСТИ НА ДИСТАНЦИОННОТО ОБУЧЕНИЕ ДА ОБУЧАВА СПЕЦИАЛИСТИ ОТ БИЗНЕСА
Дистанционната форма на обучение е най-подходящата форма за обучение на специалисти от практиката и бизнеса. Това се обуславя от същността на самата форма на обучение и начина на доставяне на образователната услуга. Служителите не се отделят от работната и семейна среда, тъй-като всички форми на обучение могат да се провеждат on-line или при необходимост от практически умения съботно- неделно. Фирмите биха могли да повишат образователната квалификация на своите служители, а от там и ефективността на работа без това да пречи на работния процес. При това, ако отделните производствени или структурни единици на предприятието са ситуирани на различни по територия места, това не би попречило на обучителния процес, а напротив би го поевтинило и би дало възможност на отделните служители в различните населени места да се опознаят и да обменят опит и възгледи по отношение на служебното им място. Дистанционната форма на обучение дава възможност на хората и служителите не зависимо от тяхната възраст да придобиват знания и умения през целия живот и да се чувстват конкурентно способни, спрямо младите специалисти.

Големите фирми могат да използват дистанционното обучение като един добър метод за въвеждането на единен стандарт на отделните структурни и производствени единици. Дистанционната форма на обучение чрез Интернет би могла да бъде освен инструмент за обучение на персонала и за разпространение на всички административни процедури и правила на фирмата. За въвеждане на нововъведения в производството или въвеждане на нови методи и технологии, нови начини на прилагане чрез създаването на мултимедиен –интерактивен пътеводител или указател. Чрез този вид учебно пособие обучаемите ще възприемат материята елементарно без усиля, което би довело до по бързо и ефективно въвеждането на иновацията. Това би намалило грешките при имплементирането и използването на нововъведението.

Много често се налага фирмите да се обръщат за експерт преподаватели в дадените области към учебните заведения. Това е добър вариант, тъй като служителите са експерти в практиката, но много често им липсват теоретични познания. Този проблем е ясно осъзнат и дефиниран от бизнеса и образователните институции, който вече предлагат различни програми и форми на допълнителна квалификация на работещи хора.

Като пример за добра практика би могло да се посочи Нов български университет, който е създал разнообразни възможности за обучение на хора желаещи да повишат своята теоретична и практическа квалификация в определени област. НБУ не се е бояло от разнообразие и е създало и разработило, различни дистанционни форми и платформи за дистанционно обучение, както и отделни структурни единици, който ги управляват. В НБУ по настоящем има три факултета, който предлагат дистанционни програми в областта на Икономиката, Екологията, Геоинженеринга, Маркетига, Бизнесадминистрацията, Екотоксикология и др., освен това Центъра за продължаващо обучение предлага разнообразни обучителни програми за хора след средно или висше образование, Училището по мениджмънт е друга структурна единица, която акредитирана от Open University. Кто добър пример за използване на дистанционно Интернет базирано обучение на фирми в България могат да се посочат фирма Jeff и Овергаз. Овергаз разработи за своите търговски мобилни представители специален on-line курс, които е качен и базиран на системата MOODLE. Чрез курса те целяха да обучат около 300 агента, който са разпръснати в цялата страна. Фирма Jeff е пък е добър пример за това как чрез Интернет базирани платформа могат да се разпространяват всички нормативни и административни документи касаещи дейността на фирмата и как чрез нея може да контролиране компеттността на служителите.



IV. ИЗВОДИ
Като съществен извод би могло да се посоча, че дистанционното обучение чрез Интернет е ефективно и полезно средство в много аспекти и за всички участници, както за отделните фирми, защото повишава квалификацията на служителите много бързо, качествено и най-вече евтино така и за самите служители, тъй като повишава знанията и уменията им без да ги откъсва от работната среда, могат сами да избират темпото и начина на обучение, а също така им дава възможност за личностно развитие и професионално израстване. Тези предимства допринасят за развитието за икономиката като цяло, тъй-като чрез висококвалифицирани кадри се повишава качеството на работа, а това води от своя до страна повишаване качеството на крайните продукти и доволни клиенти, което е катализатора за бизнес структорите

Основните предимства и ползи, които дава дистанционната форма на обучение чрез Интернет на предприятия и фирмите биха могли да се обобщят по следния начин:




  • възможност за обучение на персонала без отделяне от работното място;

  • възможност за постоянно обучение на служителите;

  • възможност за еднакво обучение на всички служители;

  • възможност за кратко време да бъдат обучени голям брой служители на различни позиции и работещи в различни клонове и филиали в страната и чужбина;

  • значително по-евтино, спестява разходи за зали, командировки, хонорари на лектори, отсъствие от работното място, разпечатване, складиране на обучителните материали и др;

  • бързо, лесна и евтина актуализация на обучителния материал;

  • дава възможност на ръководството за пълен мониторинг и следене както участието на отделните служители така и на тюторите;

  • възможност за въвеждане на единен стандарт за обучение;

  • дава възможност да се разпространяват административни процедури и правила за работа;

  • дава възможност на служителите от различни населени места да работят съвместно върху различни проекти, без да напускат работните си места;

  • дава възможност за оценяване на степентта на усвояване и разбране от служителитеобучителни материали и административни процедури;

  • заначително по интензивно за обмяна на специфични знания и умения между служителите.

Дистанционното обучение е полезно, удобно и изгодно на само за промишлените предприятия и фирми, но и за самите служители като основните ползи, който те получават биха са следните:




  • Гъвкавост, достъпност, удобство;

  • Позволява едновременно да се учи и работи;

  • Обучение в удобно за обучаемите време;

  • Обучение със собствено темпо

  • Обучаемите сами избират метода, по който да се обучават

  • Получават безплатни учебници и учебни пособия

  • Спестява време и пари;

  • Лесно достъпно;

  • Обучение позволяващо на обучаемите да учат цял живот;

  • Социална сигурност за работното място;

Тези основни предимства ни дават вазможност да считаме, че въвеждането на E-Learning във фирмите ще е един естествен процес, който няма да срещне резистивност и съпротиваот страна на служителите, а напротив ще е


V. ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Основният капитал на компаниите е техният човешки ресурс. За да се развива успешно една фирма е необходимо постоянно и непрекъснато повишаване на квалификацията и уменията на персонала. Най-подходящ и финансово ефективен метод е използването на електронно Интернет базирано дистанционно обучение. Същевременно платформите, които се използват в днешно време са удобно средство и за разпространение на всички административни процедури, наредби и правила за работа.

Съществен елемент е че платформите за електронно обучение дават възможност за контрол върху усвояването и разбирането на административните процедури и получените специализирани знания, чрез добре разработени тестови системи и получаване на необходимата за анализ статистика.



Електронно Интернет базирано дистанционно обучение е средството и метод, което би могло да осигури конкурентни предимства на фирмите и корпораците при тяхното развитие в динамично променящата се обкражаваща среда. Това предполага фирмите да реагират гъвкаво, чрез адекватна реализация на възможностите на информационните технологии и изграждане на материалните, технологичните, организационните и интелектуалните предпоставки за постепенно преминаване към пълно on-line обучение и вътрешно административно обслужване.

VI. ЛИТЕРАТУРА



  1. Willis, B., & Dickinson, J. (1997) Distance Education and the World Wide Web. In Badrul Khan Web-Based Instruction Educational Technology Publications, Englewood Cliffs, New Jersey.




  1. Mielke, D. (1999) Effective Teaching in Distance Education. ERIC Digest. ERIC Clearinghouse on Teaching and Teacher Education Washington DC.




  1. Hall, B. (1997) Web-Based Training. Published by John Wiley & Sons, Inc., USA.




  1. Belanger, F., & Jordan, D. H. (2000) Evaluation and Implementation of Distance Learning: Technologies, Tools and Techniques. Idea Group Publishing, Hershey USA, London UK.




  1. Bannan, B., & Milheim, W. D. (1997) Existing Web-Based Instruction Courses and Their Design. In Badrul Khan Web-Based Instruction Educational Technology Publications, Englewood Cliffs, New Jersey.




  1. www.nbu.bg




Каталог: 931
931 -> Доклад на комисията до европейския парламент и съвета относно клонирането на животни за производство на храни
931 -> Конкурс за есе, рисунка, стихове, разказ, накарахме младежите да преосмислят действията си за боклуците, които генерираме ежедневно и отговорността, която носим, да насърчим намаляването на отпадъците
931 -> Списание „Прозорец”3/09 Приютен
931 -> К л и м е н т о Х р и д с к и” учебен план утвърждавам, Професионално направление: филология
931 -> Бакалавър специалност: италианска филология
931 -> Списание „Прозорец”3/09 Перпетуа и Фелицита Сп. „Вера и жизнь”
931 -> Bg европейска комисия брюксел, 18 2010 com(2010)235 окончателен съобщение на комисията до съвета и до европейския парламент
931 -> Факултет по класически и нови филологии


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница