атанас папаризов – специален гост на националното честване на деня на металурга в пловдив



Дата22.10.2018
Размер103.27 Kb.
#92768
Портал ЕВРОПА ви запознава с още акценти от дейността на евродепутата Атанас Папаризов през 2007 г., предоставени от Информационния офис на депутата-социалист.

09.11.07 – АТАНАС ПАПАРИЗОВ – СПЕЦИАЛЕН ГОСТ НА НАЦИОНАЛНОТО ЧЕСТВАНЕ НА ДЕНЯ НА МЕТАЛУРГА В ПЛОВДИВ

http://www.paparizov.eu/news.html

Като член на Комисията по промишленост, изследвания и енергетика в Европейския парламент добре познавам проблемите на металурзите, заяви Атанас Папаризов пред представители на металургичната промишленост, студенти и препопадаватели от специализирани ВУЗ. Той поздрави металурзите с празника им 9-ти ноември и допълни, че се радва че металургията е успяла да се съхрани като индустрия в България през годините на прехода. На тържеството в зала „България” на Международен панаир – Пловдив евродепутатът пожела на присъстващите бодрост и оптимизъм, с който да посрещат професиналните трудности. Атанас Папаризов подчерта още важната роля, която има Българската асоциация на металургичната индустрия да запълни празнината в сектора, оставена от прехвърлянето на голяма част от функциите на държавата в ръцете на частни фирми.
По рано през деня г-н Папаризов, заедно с министъра на околната среда и водите Джевдет Чакъров посетиха „КЦМ 2000 груп”АД, където беше открита тържествено и нова инсталация за преработка за акумулаторни отпадъци, инвестиция е на стойност три млн. евро.

20.11.2007 – ЕВРОДЕПУТАТЪТ АТАНАС ПАПАРИЗОВ УЧАСТВА В МЕЖДУНАРОДЕН ФОРУМ В БАХРЕЙН, ПОСВЕТЕН НА СИГУРНОСТТА В БЛИЗКИЯ ИЗТОК
http://www.paparizov.eu/news.html

 

Евродепутатът от Групата на Партията на европейските социалисти (ПЕС) в ЕП Атанас Папаризов взе участие на 19 и 20 ноември в международен форум в Кралство Бахрейн, посветен на тема "Близкия Изток - Вътрешна и Глобална Сигурност". Г-н Папаризов произнесе реч на тема "Ядрената сигурност при разширяващото се използване на ядрена енергия в Близкия Изток".


Основните теми на дискусия бяха сигурността в Близкия Изток, борбата срещу новите заплахи и преодоляването на политическите кризи. 
Форумът протече под патронажа на министър-председателя, Негово Височество Шейха на кралство Бахрейн. Организатори на форума бяха министерството на вътрешните работи на Бахрейн и Форумът Кранц Монтана - Монако.
В дискусиите взеха участие представители на 17 страни, работещи по проблемите на външните работи, сигурността и борбата с тероризма. По време на форума се изказаха контраадмирали Том Аткин и Скот Суифт от военноморските сили на САЩ. В дебатите се включиха и г-н Браян Дженкинс от корпорация "Ранд", САЩ, генерал-майор д-р Абдул Латиф бин Рашид ал Зайяни, началник на отдел "Обществена сигурност" към вътрешното министерство на Бахрейн, както и г-н Майкъл Хауърд, доскорошен министър на вътрешните работи на Великобритания.
24.11.07 – ЕВРОДЕПУТАТИ И ОБЩИНСКИ КМЕТОВЕ ОТ БСП ОБСЪДИХА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ ЗА БЪДЕЩЕТО СЪТРУДНИЧЕСТВО МЕЖДУ БЪЛГАРСКИ И БЕЛГИЙСКИ ОБЩИНИ

http://www.paparizov.eu/news.html
Евродепутатите от Групата на Партията на европейските социалисти (ПЕС) в ЕП г-жа Миа Де Витс (Белгия) и г-н Атанас Папаризов (България) проведоха на 23 и 24 ноември срещи с новоизбрани общински кметове, издигнати или подкрепени от БСП. Срещите имаха за цел установяването на контакти между български общини, водени от кметове, издигнати или подкрепени от БСП и общини от белгийската провинция Валония, в които социалистите ръководят местната власт. Целта на разговорите беше обмяната на опит в областта на усвояването на европейски фондове и сътрудничеството с други региони.
Подкрепа за тази инициатива беше оказана още по време на срещата на 3 и 4 октомври в Брюксел между мистър-председателя на провинция Валония Руди Де Мот и група от кандидати за кметове и общински  съветници, издигнати или подкрепени от БСП на местните избори в България.
Г-жа Де Витс и г-н Папаризов имаха възможността да разговарят с кмета на гр. Русе Божидар Йотов, изпълняващия длъжността кмет на Шумен Йовчо Николов и новоизбрания Красимир Костов, кмета на Нови пазар Васил Тонев, и кмета на Каспичан Валери Вълков.
По време на разговорите бе договорено да бъдат разменени предложения за конкретни проекти за партньорство между градовете Русе и Лиеж, Шумен и Турне, както и между градовете Нови пазар и Ат.

 

28.11.07 – ИНТЕРВЮ ПРЕД В-К „ДУМА”: Атанас Папаризов: Изоставаме с проектите



Интервю на Веселка Венкова, в. Дума

http://www.duma.bg/2007/1107/281107/index.html



АТАНАС ПАПАРИЗОВ е роден на 5 юли 1951 г. в София. Завършил е Английска гимназия, а след това международни икономически отношения в Москва и програма за ръководни длъжности по въпросите на лидерството и икономическото развитие в Харвард. Бил е министър на търговията и външноикономическото сътрудничество, както и министър на външноикономическите връзки. Депутат в 36-ото, 37-ото, 38-ото, 39-ото и 40-ото Народно събрание. В момента е депутат в Европейския парламент, член на Групата на социалистите. Владее английски, френски, руски, испански и шведски език.

- Г-н Папаризов, каква е вашата равносметка от едногодишното членство на България в Европейския съюз?
- България е уважаван партньор в ЕС. Ние сме една от страните, които подкрепят утвърждаването на Европейския съюз като важна сила в международните отношения и укрепването му като обединение на държави, които се стремят да бъдат конкурентоспособни в глобалния свят.
България подкрепяше във всички етапи на преодоляването на кризата след референдумите за Европейската конституция в Холандия и Франция новия вариант на договора за ЕС. С него се решава най-важното - институционалните въпроси. Така съюзът ще може да функционира сега с 27, а в перспектива - и с повече страни членки.
- Нараснало ли е доверието към нашата страна през последните 11 месеца?
- Това е видимо, защото по най-важните въпроси България продължава да изпълнява своите ангажименти.
- Къде е необходимо да положим още усилия. В кои области изоставаме?
- Имаме напредък, но трябва още много да се направи по изпълнението на поетите ангажименти. Най-вече в критичната за България област - правосъдие и вътрешни работи. Това продължава да е първото и най-сериозното предизвикателство за нас - да завърши процесът по утвърждаване на законността, на независимото правосъдие и по създаването на органи, гарантиращи законността в страната.
Другото голямо предизвикателство е усвояването на еврофондовете. Едва сега, в края на годината, бяха утвърдени повечето оперативни програми. По тях имаше много дискусии, предстои подписването на някои от тях. За това през първата година от членството си в ЕС България ще договори много малко проекти. Тук има определено изоставане. Единствено Министерството на регионалното развитие и благоустройството се възползва в по-голяма степен в сравнение с другите ведомства от възможността авансово да договаря проекти. Реално така са договорени едва 128 млн. евро. По другите оперативни програми като че ли бе предпочетено най-напред всичко да бъде утвърдено и тогава да започне договарянето на конкретни проекти. Сега вървят конкурси в областта на човешките ресурси, но сроковете са кратки, а проектите - малки. Не знам до каква степен до края на 2007 г. ще можем да договорим проекти в рамките на предвиденото за т.г.
- Как можете като евродепутат да подпомогнете процеса на договаряне на проекти от еврофондовете?
- Това е най-сериозното предизвикателство и пред правителството, и пред нас - европейските депутати. Трябва да помогнем, като съдействаме при информирането преди всичко на общините. Те ще получат половината програми, а и по-малките общини се нуждаят от информация и подкрепа. До края на годината всеки български евродепутат ще се опита да организира поне една информационна кампания.
- Имат ли българските евродепутати специфичен принос в работата на Европейския парламент?
- Всеки от нас е член на комисия. Когато дойдохме тук по средата на мандата, предизвикателството пред всеки бе да навлезе в работата и да бъде чут. Не сме представители от най-големите страни и затова е особено важно как работим.
Аз участвам в комисията по индустрия, изследвания и енергетика (ИТРЕ) и съм заместващ член в комисиите по развитие и по сигурност и отбрана на Европарламента. Доволен съм, че за кратко време в комисията по индустрия разбраха, че работя активно и взимам отношение по въпросите на енергетиката. В рамките на групата на Партията на европейските социалисти участвах в делегацията на ИТРЕ, която неотдавна посети Департамента по енергетика, Националния изследователски център, Държавния департамент и Конгреса на САЩ. Бях номиран и като един от двамата докладчици социалисти по петте документа от Третия енергиен пакет на ЕС. Бях посочен за докладчик по достъпа до газопреносните мрежи, а работя и по доклада за Третия енергиен пакет.
Длъжен съм в тази си дейност да отразя интересите на страни като България, подхождайки разумно към въпросите за разделянето на преноса на газ и електричество от производството и доставките им. Мисля, че в страни като нашата, където има един доставчик, прекаленото разделяне на "Булгаргаз" например не води до повишаване на конкуренцията, а само до административни разходи. Предполагам, че подобен е проблемът и в други нови страни членки. Ще се опитам точно да отразя реалното състояние, за да могат предложенията на комисията да бъдат обсъждани реалистично.
- Първият въпрос, с който се заехте като европейски депутат, беше спасяването на III и IV блок на АЕЦ "Козлодуй". Докъде стигнахте?
- Усилията са насочени по-скоро към приемането на европейски норми за ядрена безопасност, които да станат основа за нова оценка на двата блока. Ясно е, че реакторите са затворени с политическо решение, а не защото са опасни. За да се промени това решение, е необходимо единодушното съгласие на всички страни членки. Затова се налага и формулирането на общи европейски норми, на чиято основа да бъде взето друго решение.
В момента няма европейски норми за ядрена безопасност, а въпросът се решава от всяка страна поотделно. Затова аз и много други колеги искаме да има европейска политика в областта на ядрената енергия и непрекъснато поставяме този въпрос. А той е важен, за да може ЕС да говори в един глас по проблемите. Когато става все по-ясно, че ядрената енергия ще бъде част от бъдещия енергиен микс и един от факторите срещу рязката промяна на климата, причиняван от изпускания в атмосферата въглероден двуокис, в ЕС да не говорим за това.
Съюзът преди всичко трябва да има обща политика и стандарти за безопасност - за ядрените отпадъци, за закриването на блокове и т.н. Подобен проект на комисията стои в Съвета на ЕС от 2002 г., но не може да мине. Затова отново се поставя въпросът, който доскоро беше табу. Докладът на Реул за конвенционалните източници на енергия и тяхното място в изменението на климата получи голяма подкрепа и това е основание да се подчертае, че ЕП не е противник на ядрената енергетика. Непрекъснато се правят опити да се ревизира сегашното положение. Въпросът ще се обсъжда и на предстоящата конференция във връзка с климатичните изменения.
- Търсят ли българските граждани контакт със своите евроизбраници?
- Правят го по конкретни въпроси, искат да се информират и как работи Европейският парламент. По-важно е, че все повече организации като Българската стопанска камара ни информират редовно за свои позиции по различни директиви, които се обсъждат в Европарламента. Получаваме информация и от сдружения на производители. Много често въпросите се поставят на заключителен етап и това невинаги дава възможност да се направят съответните предложения. Когато имаме своевременна информация, правим предложения в ЕП и някои от тях получават подкрепата и на другите колеги.
Когато нещата са навременни, се обръщаме към съответните власти при подготовката на конкретни документи - така беше при обсъждането на директивата за пощенските услуги. Направихме предложение да се удължи срокът за преминаването им на чисто пазарна основа. България беше приела това да стане след 2009 г. От групата на ПЕС направихме друго предложение - срокът да се удължи до 2011 г. по принцип. А за страни като България и другите нови членки, както и за държави с труден релеф, като Ирландия например, да се удължи до 2012-а. И това предложение беше прието от ЕП. Предстои промяната на сроковете да се потвърди от Европейския съвет. Предложението сега е предмет на обсъждане между ЕП и Съвета на министрите. А директивата трябва да се промени, защото са очевидни социалните функции на пощенските услуги в държавите с труден релеф.

28.11.2007

Атанас Папаризов взе участие в срещи в Департамента по енергетика,

Държавния департамент и Конгреса на САЩ
www.paparizov.eu/news.html
Седемчленна делегация на Комисията по промишленост, енергетика и изследвания на ЕП посети САЩ по покана на Департамента по енергетика. На 29 и 30 октомври Делегацията проведе срещи в Департамента по енергетика и в Държавния департамент и също така посети Националната лаборатория в Оук Ридж. Тя се срещна с Комисията по енергетика и търговия и с Комисията по наука и технологии на Конгреса на САЩ.

Основни теми на разговорите бяха политиката в областта на развитието на енергетика с ниско съдържание на въглероден двуокис. Специално внимание беше обърнато на възобновяемите енергийни източници, на новите чисти технологии за използване на въглища. Акцент в разговорите беше и новото развитие на ядрената енергетика в САЩ - удължаването на срока на действащи реактори и строителството на нови централи. Бяха обсъдени и въпросите по осигуряване на високи стандарти за ядрена безопасност и неразпространение на ядрен материал при строителството на нови ядрени централи, особено в развиващите се страни.



14.12.2007 – ИНФОРМАЦИОНЕН СЕМИНАР В ГР. ПЛОВДИВ ЗА РОЛЯТА И ЗНАЧЕНИЕТО НА СТРУКТУРНИТЕ ФОНДОВЕ С УЧАСТНИЦИ ОТ ЮЖЕН ЦЕНТРАЛЕН РАЙОН НА ПЛАНИРАНЕ
www.paparizov.eu/news.html
По инициатива на г-н Атанас Папаризов, Председател на българската делегация  към групата на ПЕС в Европейския парлмент, на 14-ти декември в зала „Пловдив” на Конгресния център на Международен панаир – Пловдив се проведе информационен семинар на тема: „Ролята и значението на Структурните фондове на Европейския съюз и тяхното усвояване. Възможности за използване на Националните оперативни програми и Програмата за развитие на селските райони от общините в Южен-Централен район за планиране”.
Семинарът е част от широка информационна кампания, инциирана от българските членове на Европейския парламент от Партията на европейските социалисти, целяща съдействие на местните власти в изграждането на капацитет за изработване на проекти по оперативните програми.
Във форума взеха участие над 100 души, представители на новоизбрани общински ръководства от Южен-Централен район за планиране, на областни администрации и студенти от пловдивски ВУЗ, специализиращи се в областта на работа по европейски проекти. „Партията на европейските социалисти подкрепя информационната кампания, за да може ресурсите на европейските фондове да не останат на книга”, сподели с представителите на пловдивските средства за масова информация г-н Атанас Папаризов.
Специален гост на семинара беше г-н Атанас Костадинов, зам.-министър на Министерство на околната среда и водите. Той изказа задоволството си от форума, който според него е първи по рода си в този широк формат.
В 7 панелни дискусии, с мултимедийни презентации бяха представени 5 програми, които са реални потенциални източници на средства за реализиране на общински проекти: Оперативна програма «Регионално развитие»; Оперативна програма «Развитие на човешките ресурси»; Оперативна програма «Околна среда»; Оперативна програма «Развитие на конкурентоспособността на българската икономика»; Оперативна програма «Развитие на селските райони». Като лектори участваха представители на Центъра по предприемачество към Технически университет, филиал Пловдив, Областна служба „Съвети в земеделието”,  консултатски фирми и неправителствени организации, занимаващи се с информационно подпомагане на общините при подготовката на проекти за усвояване на средства от Структурните фондове на Европейския съюз.
            Г-н Атанас Папаризов заяви готовността си и за в бъдеще да помага на общините от Южен-Централен район за планиране и да им съдейства за осигуряване на необходимата им информация в работата им по усвояване на средствата от Оперативните програми. Той се ангажира да осигури нужните лектори за специализирани тематични срещи, когато бъдат публикувани образците на формулярите за кандидатстване.
Каталог: upload -> docs
docs -> Задание за техническа поддръжка на информационни дейности, свързани с държавните зрелостни изпити (дзи) – учебна година 2012/2013
docs -> Наредба №2 от 10. 01. 2003 г за измерване на кораби, плаващи по вътрешните водни пътища
docs -> Наредба №15 от 28 септември 2004 Г. За предаване и приемане на отпадъци резултат от корабоплавателна дейност, и на остатъци от корабни товари
docs -> Общи положения
docs -> І. Административна услуга: Издаване на удостоверение за експлоатационна годност (уег) на пристанище или пристанищен терминал ІІ. Основание
docs -> I. Общи разпоредби Ч
docs -> Закон за изменение и допълнение на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата на Република България
docs -> Закон за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси
docs -> Наредба за системите за движение, докладване и управление на трафика и информационно обслужване на корабоплаването в морските пространства на република българия


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница