Ателие с вълна в „Дивата ферма“



Дата06.02.2018
Размер45.54 Kb.
#55381


Ателие с вълна в „Дивата ферма“

30 април 2013


Първо по рода си Ателие за вълна се организира в къщата за гостиДивата ферма, част от мрежата на „Новото тракийско злато“, в с. Горно поле, Община Маджарово от 6 до 8 май.
Уменията да се работи с вълна и конкретно с каракачанска вълна и да се направят чанти, шапкиq бижута и всякакви възможни декорации ще бъдат показани от Сесил Бустен (Холандия) и Надежда Филипова (България) пред местни хора и туристи. И двете имат богат опит в работата с вълна.
След като близо 15 години е работила като дизайнер на костюми, през 2006 година открива магията на древното изкуство на плъстене. „Учех се сама и следвайки собствения си инстинкт започнах да правя триизмерни безшевни предмети от нишките и влакната. Много скоро открих, че тази техника позволява неограничена свобода в творческия процес. Това важи да всички материали, с които работя: вълна (от овце, кози, камили и др.), коприна, лен, коноп и др. Щом се използва определено количество вълна, могат да бъдат захващани влакна от други суровини и накрая да се постигне голямо разнообразие от продукти. Обичам невероятната повърхност на филца, която сякаш те моли да я докоснеш“, обяснява Сесил. Наскоро тя е открила ново предизвикателство: работата с каракачанска вълна. Вълната на каракачанската овца е груба, но предлага по думите на Сесил нови художествени и технически възможности.

Надя е преводачка по професия, но е тотално обсебена от вълната и плъстите. Тя е пленена от многофункционалността на материала и технологията: еднакво добри за черги, чанти, покривки за маса, бижута и дори фини булченски рокли. Величае тяхната простота: нужни са само руно вълна, топла вода и сапун, много здрави ръце и упорство. Нейните плъсти се характеризират с изчистени форми, функционалност и естествени цветове. Обожава чантите. Надя е сигурна, че всеки, който види колко близо до природата и лесен е процесът на плъстенето на вълна, ще се запали.


Дори и да не се включите пряко в работата на ателието, ще можете да наблюдавате работата на двете майсторки и как те предават опита си на местните хора. В трите дни на ателието ще имате възможност за приятно прекарване в Източните Родопи: разходки в района, конна езда, кану по Арда и други забавления, които „Дивата ферма“ предлага на своите гости.
Ателието е все още отворено за записвания: http://bedandbirding-rhodopes.bg/karakachanska-vulna-atelie.html
Вижте тук програмата за ателието, а тук за работата на Сесил с каракачанска вълна.

Ето тук и работите на Надя, а тук можете да видите какви неща прави Сесил

Новото_тракийско_злато“'>За проекта „Новото тракийско злато“

Новото тракийско златоe петгодишен проект (2009-2014) за устойчивото развитие на Източните Родопи, финансиран от Националната пощенска лотария на Холандия, най-голямата благотворителна лотария на страната. По проекта работят български и холандски експерти екотуризъм, устойчиво развитие, биоразнообразие/дива природа, биологично земеделие, ПР и комуникации. В подкрепа на екипа са ангажирани холандските организации АРК с опит в опазването на околната среда и Авалон, специализирана в развитието на биологично земеделие.



Новото тракийско златое уникален проект, съчетаващ в интегриран подход работата по три компонента: дива природа, биологично земеделие и екотуризъм.
Вижте повече на: www.newthraciangold.eu

Абонирайте се тук за бюлетина по проекта




Каталог: cms -> folders -> Press%20Releases
Press%20Releases -> Орхидеята Dactylorhiza romana
Press%20Releases -> Традиционно среднозимно преброяване на водолюбивите птици в Източните Родопи 21 Януари 2014 г
Press%20Releases -> Нов вид чапла в чапловата колония в Кърджали
Press%20Releases -> Ново находище сиви чапли в долината на Арда 14 януари 2013
Press%20Releases -> Заселване на зубри в Източните Родопи
Press%20Releases -> Първо по рода си Ателие за вълна се организира в къщата за гости „Дивата ферма
Press%20Releases -> Първите български тарпани (диви коне) ще бъдат реинтродуцирани в Източните Родопи
Press%20Releases -> Биопроизводители в Източните Родопи се отварят за посетители и туристи
Press%20Releases -> Представление на открито на спектакъла „Зеленодиво“ в Дните на тарпана
Press%20Releases -> В източните Родопи се родиха първите тарпанчета (диви коне)


Сподели с приятели:




©obuch.info 2024
отнасят до администрацията

    Начална страница